Duitsers in slotfase nog langs Engeland SCHAMELE 2-1 ZEGE IN TEL AVIV VAN DER SMISSEN sportpuntiq J SCHOOT TEKORT prijzen te winnen BD Gratis bij elk krat: 5 Heineken viltjes en 5 kansen om éénvande2050 Heerlijk, helder Heineken. Van der Karfonds nam afscheid van Hans van Swol donderdag (Binnenkort bij uw winkelier.) 'er- UEFA-jeugd a FEBRUARI 25 SPORT 19 7 8 lefoon, sn tante i Expl. ;g 66. 1 0 0 (Van een speciale verslaggever) TEL AVIV. Onbegrensd lijkt de macht van een gevierde voetbalcoach als Ernst Happel, die door zoveel clubbestuurders en bondsofficials devoot in de ogen wordt gekeken. Maar zelfs deze Oostenrijk se „Weltmeister” stond gistermiddag met een doffe, machteloze uitdrukking op het gezicht naar de deer niswekkende wanprestatie van het Nederlands elftal in de interland tegen Israel in Tel Aviv te kijken. De macht van Happel had nu inderdaad ook zijn gren zen, want hij was kennelijk in een stemming om als een furieus verontwaardigde werkgever een groepje ondergeschikten op staande voet ontslag aan te zeggen wegens glasheldere werkweigering. Happel kan dat natuurlijk niet, maar hij maakte van zijn hart geen moordkuil. z n van Tscheu la Ling scoort de winnende goal voor het Nederlands elftal. Ernst Happel furieus na wanprestatie van Oranje (Van een speciale verslaggever) en (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) 4 den die het Nederlands elftal vorig jaar tegen Engeland en België speelde. Zo langzamerhand wordt het uiterst aanvechtbaar om steeds maar te roepen dat ook de aanloop naar de WK in West- Duitsland weinig hoopgevend was. Het oefenprogramma dat Nederland nu nog voor de boeg heeft biedt niet veel moge lijkheden om uitgekiend tot oplossingen te komen. De gebrekkige organisatie van de oefencampagne van het Nederlands elftal dreigt steeds meer zich te zullen wreken. De voetbalbond had hoe dan ook sterkere sparringpartners moeten vinden. Maar, zegt bijvoorbeeld competitieleider Jan Huybregts: „We hebben geen ruimte meer om een datum te vinden voor bij voorbeeld een oefenwedstrijd tegen Bra zilië, dat een toernee door Europa maakt”. Oranje kan dus weinig méér doen dan hopen. In de vierde ronde herstelde Van der Smissen zich iets. In een zeer trage partij de wedstrijden op de andere tafels wa ren reeds afgelopen versloeg hij de Westduitse Müller: 60 om 55 in 64 beurten. MÜNCHEN (SID). Door een achter af succesvol gebleken wissel en een do sis geluk heeft West-Duitsland gister avond in de laatste elf minuten van de vriendschappelijke wedstrijd tegen En geland zijn eer als wereldkampioen hoog kunnen houden. Doelpunten van Worm ingevallen voor de teleurstel lende Bernd Hölzenbein in de 79ste minuut en Bonhof zes minuten later deden de achterstand van 1-0, opgelopen door een treffer van Stuart Pearson drie minuten voor rust, omslaan in een win nende voorsprong. De 77.850 toeschou wers konden de vingers, die zij naar de mond wilden brengen voor een vernieti gend fluitconcert aan het einde, weer in de zak steken. De eer was gered. Bondscoach Helmut Schön, die woens dagmiddag door de griep overrompeld werd en dientengevolge de wedstrijd op de televisie moest bekijken, zal onder de lakens niet alleen van de koorts getran spireerd hebben. Hij zag een zwak West- duits team, dat zonder Klaus Fischer, die ook een bezoekje van de griepbacil had gekregen, moest acteren. Fischer is een belangrijke pilaar van West-Duitsland. De spits van Schalke’04 heeft al meerma len zijn kracht bewezen. Hölzenbein, die de spitsplaats moest ovememen, kon de gedachte aan de productieve Fischer niet doen verdwijnen. Al in de zestiende minuut moest Schön’s vervanger, Jupp Derwall, de eer ste invaller, Burgsmüller laten opdraven. Flohe ging eruit met een dijbeenblessure. De huidige wereldkampioen had het moeilijk tegen het sterk spelende Enge land. Ónder aanvoering van de weer ge vaarlijke Keegan wilde hij speciaal in deze wedstrijd zijn kunnen bewijzen? bleek het sterk verjongde team van trai ner Ron Greenwood zeker niet de slecht ste. Fluitconcerten zorgden voör de om lijsting. Het openingsdoelpunt van Enge land was dan ook verdiend. Stuart Pear son zorgde, ondanks protesten van zijn directe tegenstander Rüssmann, die de Engelse spits van duwen betichtte, met een kopbal voor de voorsprong. Hoewel Derwall na rust Burgsmüller in de spits zette en Hölzenbein naar het middenveld verplaatste, was het toch En geland dat de wedstrijd dicteerde. Het „Ik had tegen Ceulemans geen schijn van kans”, bekende Christ van der Smis sen na afloop ruiterlijk. „Het enige wat ik kon doen was zoveel mogelijk carambole ren en daardoor moest ik mijn verdediging verwaarlozen. Maar uiteindelijk kom je dan toch nog met een goed gemiddelde uit de strijd. Verliezen doe je toch van Ceule mans. Niemand kan op dit moment nog in zijn schaduw staan”. spel leek gespeeld, want de Westduitsers slaagden er niet meer in gevaarlijk te worden. Het publiek was ontevreden. Maar de wissels van Neumann (bloe duitstorting) en Hölzenbein voor de twee Duisburg-spelers Dietz en Worm brach ten de ommekeer. Worm, die na een goed optreden in het B-team tegen Engeland, waarin hij ook scoorde, ijlings aan de selectie van het „eerste” was toegevoegd, was nog geen drie minuten in het veld, of hij scoorde met een schot in de hoek de gelijkmaker: 1-1. 6 6 4 2 1 0 0 0 7 4 5 3 7 0.845 0.845 1.176 1.098 dankzij dezelfde Gemmill invaller Wallis in staat werd gesteld er 2-1 van te maken. Barcelona heeft zich geplaatst voor de halve finales van de Spaanse beker doör, gisteren met 2-0 van Las Palmas té winnen. In een duel voor de vijfde ronde van de Engelse FA-Cup heeft West Bromwich Al bion met 3-2 gewonnen van Derby County. Nottingham won de tweede wedstrijd in de League Cup met 4-2 van Leeds United en komt in de finale uit tegen Liverpool. 60 60 eo 56 60 59 56 60 34 60 60 46 43 60 51 60 37 60 15 60 41 60 60 55 Vreugde bij de Westduitsers, die het verlies al als een dreigende zwarte wolk boven het Olympisch Stadion van Mün chen zagen hangen. Even daarna klaar de de lucht helemaal op. üit een vrije trap schoot Bonhof de bal door de Engel se muur en langs doelman Clemence. Het kwikpeil in Schöns thermometer kon weer zakken, de door het spelver- loop aangewezen verliezer had alsnog gewonnen. Schotland heeft het eerste oefenduel ter voorbereiding op het wereldkampi oenschap in Glasgow met 2-1 (1-1) gewon nen van Bulgarije. Het Schotse team was verzwakt, omdat acht spelers, die aanvankelijk stonden opgesteld, moesten afzeggen. Zij waren betrokken bij uitgestelde league-wed- strijden. De Bulgaren vormden een bete re eenheid dan de in de haast opgeroepen vervangers. Zij namen de leiding toen aanvaller Mladenov op een doorloopbal van Ivanov langs verdediger Willie Miller gleed en de bal in het net deponeerde. Het schot was onhoudbaar voor doelman Jim Blyth, die in een heftige concurren tieslag is gewikkeld met Alan Rough voor de bezetting van de laatste plaats bij het wereldkampioenschap in Argentinië, waar Schotland is ingedeeld in een groep met Nederland, Peru en Iran. Aanvoerder Archie Gemmill, die het hele seizoen bij league-aanvoerder Not tingham Forest al een geweldige vorm ten toon heeft gespreid, redde Schotland in de 41ste minuut. Hij benutte een straf schop, die werd toegekend nadat Dalg lish in het strafschopgebied was wegge zet. De 87.000 toeschouwers konden vo lop juichen, toen vijf minuten voor tijd AMSTERDAM. Het sportfonds Leo van der Kar heeft naar goede traditie (dit jaar voor de achttiende; j maal) wederom op voordracht van de bonden 32 veelbelovende jonge sport lieden en zes coaches in de gelegenheid gesteld, komende maanden een trai ningsstage te volgen in internationaal befaamde centra. Een eerste aanzet voor betrokkenen om zich straks op topsportniveau te manifesteren. Rainer Bonhof redde West-Duitsland in de slotfase. De overige resultaten uit de derde ronde speelden gisteren duidelijk in de kaart van Van der Smissen. De belangrijkste gega digden voor de derde plaats aangeno men mag worden dat Ceulemans en Dielis op de hoogste treden komen te staan verspeelden tot nu toe allemaal punten. Ondanks die drie verliespartijen is Christ van der Smissen volstrekt nog niet kansloos voor een hoge klassering. Hij heeft de zwaarste kanonnen van dit toer nooi gehad en kan nu beginnen aan een rush naar het bovenste deel van de rang schikking. Alleen de absolute top is niet meer haalbaar. Hij kan de „2 CV” die de Deense organisatoren zondagavond aan de winnaar gaan uitreiken definitief ver geten. Hoewel hij daar eigenlijk nooit se rieus aan heeft gedacht. Want voor de start van het kampioenschap grapte hij al: „Die eend kom ik over een paar weken wel ergens in België tegen”. KOPENHAGEN. Voor de derde opeenvolgende maal is gistermiddag in het Europees kampioenschap driebanden in Kopenhagen gebleken, dat Christ van der Smissen fysiek nog niet is opgewassen tegen de geroutineerde spelers in deze spelsoort. Na het verlies tegen Ludo Dielis dinsdagavond (60-48 in 53 beurten) kwam de Brabander in de derde ronde tegen Raymond Ceulemans nauwelijks in het stuk voor. Ceulemans nam al in de openingsbeurten een fikse voorsprong en gaf die in het verdere verloop van de partij niet meer uit handen. 71 71 51 51 84 84 74 74 31 31 10 57 57 36 36 88 88 59 59 35 35 61 61 64 64 7 8 3 5 0.681 3 0.627 1.017 0.428 1.714 4 0.672 5 0.983 0.937 0.859 Er resteren nog de wedstrijden: Ier landFinland op 17 maart en Neder land— Finland op 14 maart in Ede. De povere 2-1-overwinning van het kanjeteam op de veel minder getalenteer- le Israeli’s kon het falen van Nederland nderdaad niet verbloemen. Ook aanvoer- ler Ruud Krol, die tevergeefs zijn man- ehappen probeerde te inspireren en die elf ook beneden zijn vorm speelde, moest lat wel toegeven: „Er klopte inderdaad in/and reinig van. Met dit Nederlands elftal klikt iet nog lang niet. Het is misgegaan op iüidelijk aanwijsbare punten. Zo hebben ;en wij Naast het bekendmaken van de na men en de redenen waarom de betref fende keuzes werden gemaakt, stond de bijeenkomst ook in het teken van het afscheid van dr. Hans van Swol als fondsvobrzitter. Van Swol, die sinds de oprichting van het sportfonds als voor zitter is opgetreden, woont al enige ja- ren in het buitenland en voelt zich daar om zo vervreemd van de Nederlandse sportontwikkeling, dat een afscheid hem verstandig voorkwam. Hij zal, voorlopig voor twee jaar, worden opge volgd door secretaris Rien Bal. De scheidende voorzitter kreeg van de Ne derlandse Sport Federatie als blijk van waardering voor het vele werk, in het belang van de talentvolle sport jeugd verzet, het ereteken van de NSF, uitge reikt door jhr. Quarles van Ufford. Tot de 32 jonge uitverkorenen ,feehio-.4 ren o.a. de Haarlemse jeugdbij)a?ter Ron van der Kuyl (17).Revier.weekéin den op Papendal ^pti.tr^ineh, dè'turn- I sters Hannekfe Tifenstra en Judy de Boer uit Badhoevédórp.’(zij gaan naar I Praag). UITSLAGEN Derde ronde: Scherz (Oost) Noren (Zwe) Thögersen(Den) Bitalis(Fra) Sögard(Den) Vinagrei(Port) Eico(Spa) Müller(W.Dld) V. der Smissen(Ned) Ceulemans(Belg) Dielis(Belg) Oddo(It) Vierde ronde:Oddo Bitalis Noren Sögaard Thögersen Scherz Vinagre Ceulemans Rico Dielis Van der Smissen Muller STAND Ceulemans Dielis Scherz Bitalis Müller Sögaard Thögersen Van der Smissen Noren Oddo Rico Vinagre „Een aantal spelers is volledig door de mand gevallen”, gromde hij in zijn men- felmoes van Duits en Nederlands. „Vóór de wedstrijd heb ik grote actie en absolu te inzet van de spelers geëist, maar die actie kwam er bij velen niet. Het was vooral voor de rust puur slecht. Ik heb met profs te maken en ze zullen de conse quenties wel merken. Voor de volgende "Interiand, tegen Tunesië, zal ik andere naatregelen nemen”. re tegen deze afwachtende tegenstander 'eel te weinig initiatieven genomen, de inies sloten niet aan, er was zelden of looit sprake van bewegingsvoetbal, waar- ioor er veel te weinig aanspeelmogelijkhe- den voor de verdedigers waren en een kans om diep te gaan was er ook nauwe lijks”, analyseerde Oranje’s libero. Ontluisterend voor het eens zo roem ruchte Nederlandse team was vooral dat fr nu niet één man te ontdekken was die als architect, inspirator of spelmaker te (etitelen was. Het brein, het intellect dat ve van ie onverwachte en onvermoede oplossin gen kan creëren, was nergens te bespeu ren. Ook Willem van Hanegem, de man die vaak zoveel inzicht in het spel etaleert, slofte nu als een dolende door de woestijn, foor De Kromme werd het zelfs een dieptepunt in zijn carrière: hij faalde voor rust volledig en werd genadeloos door - Srnst Happel vervangen. Van Hanegem gaf het zelf toe: „Ik had demaal geen last van een blessure, daar ag het niet aan. Het ging gewoon niet. Ik laf lange ballen en passes die nergens tereqht kwamen. Een verklaring? Ik had te opdracht van Happel gekregen om als verdedigende middenvelder te spelen, ter- «djl Willy van der Kerkhof meer aanval- ffld moest optreden. Ik moest dus achter dijven hangen, maar ik kon de ballen rauwelijks kwijt in de diepte, want die sraeli’s speelden met een dubbele voor topper, waardoor er nauwelijks ruimte ras. Ik ben er uit gehaald, maar ik treur er riet zo erg om. Happel foeterde dat er ®ker zes spelers waren die door de mand jjn gevallen en de meesten van hen weten det eens dat ze daar ook bij horen”, smaal- ie Van Hanegem. Ook de 23-jarige Jantje Peters, die nu met langer kan teren op zijn schitterende redstrijd op Wembley tegen de Engelsen, len jaar geleden, ontkwam niet aan de Khande om door Ernst Happel uit het ®tal te worden gehaald. Samen met Wil lem van Hanegem werd hij in de rust vervangen door René van de Kerkhof en "irn Jansen. De opmerking dat hij nu tisschien wel zijn laatste kans bij Happel verprutst heeft, wimpelde Jan Peters laco- uek van de hand: „Ach, ik heb in de laatste drie jaar al zo vaak een laatste kans gehad. Deze laatste kans kan er ook nog *el bij. In een elftal waarin zovelen naar “Un vorm lopen te zoeken, is het moeilijk “P gang komen”. Maar Happel moet aan meer spelers zijn taan twijfelen. Aan Wim Suurbier bij- 1.578 1.021 9 0.975 6 10 1.333 9 0.857 8 0.696 8 0.917 7 0.915 8 0.740 7 0.807 7 0.748 6 0.591 voorbeeld, die grotendeels verantwoorde lijk was voor de Israëlische gelijkmaker nadat Robbie Rensenbrink Nederland uit een penalty aan de leiding had geholpen. Suurbier reageerde in de 40e minuut van de eerste helft uiterst traag toen Israels linkerspits Vichy Perets met een lange dieptepass door centrale verdediger Avi Cohen gelanceerd werd. Op de eerste vijf meter werd Suurbier beslissend versla gen door Perets, die daardoor alleen voor Piet Schrijvers kwam en vlekkeloos scoorde (1-1). Onafwendbaar moet men dan tot de conclusie komen dat Willem Suurbier nu toch het wedstrijdritme mist omdat hij in de laatste maanden bij Schalke ’04 meestal op de reservebank zit. De op dat moment weinig attente Nederlander schermde zijn directe tegenstander onvoldoende af en was al verslagen toen hij aan een radeloze achtervolging begon. Nederlands andere vleugelverdediger Hugo Hovenkamp was daarentegen een van de weinigen die duidelijk niet door de mand smakte. Hij verdedigde niet alleen geconcentreerd, maar durfde ook aanval lend initiatieven te nemen. Ook al omdat eveneens op links Robbie Rensenbrink tot de weinige uitblinkers van het Oranje team behoorde kwam dan ook het meeste Nederlandse gevaar over links. Uitstekend getimed dook Hovenkamp enkele malen naar de frontlinie toen Rensenbrink verde digers met zich naar het centrum lokte. En Hugo Hovenkamp stond dan ook aan de basis van beide Nederlandse doelpun ten. In de 30e minuut draaide de bal uit zijn voorzet naar het hoofd van centrum spits Henk van Leeuwen. Enigszins voor barig maakte centrale verdediger Yerus- halmi daarop in paniek hands. Rensen brink prikte de bal van de 11-meterstip nauwkeurig langs doelman Haviv: 0-1. Een groot aandeel had Hovenkamp ook in een van de sporadische sprankelende Neder landse aanvallen na de rust. In de 21e minuut van de tweede helft liet hij de bal van de vleugel naar de opkomende Tscheu la Ling draaien die weinig moeite had met scoren: 1-2. Ook Tscheu La Ling kon tot de weinige spelers worden gerekend die voor Happel niet door de mand vielen. In deze teleurstellende vertoning kon Henk van Leeuwen, de Nederlandse cen trumspits, zich moeilijk doorslaggevend bewijzen: „Ik ben niet ontevreden”, zei hij later. „Happel had mij de opdracht gege ven veel te bewegen, mijn eigen spel te spelen, maar de Israeli’s speelden zo ver dedigend dat ik maar weinig ballen heb gehad”. Henk van Leeuwen verdient in derdaad een nieuwe kans om zich voor het Nederlands elftal te bewijzen. Tegen zwakke tegenstanders als Israel moet Ne derland, zo commentarieerde Hoven kamp, wel met drie spitsen spelen. „Straks tegen een defensief ingestelde tegenstan- met vier aanvallers gaan opereren”, voor spelde de AZ-speler, en Henk van Leeu wen zal er dan waarschijnlijk weer bij zijn. Maar ook al is de tegenstander zwak, duidelijk is in ieder geval dat Nederland tegen een definitief ingestelde tegenstan der momenteel het spel nog niet kan ma ken. Gistermiddag kreeg Israel in de coun ter voor rust zelfs de beste kansen. Terecht was Happel iets meer tevreden over de tweede helft, toen Nederland bij vlagen tot enig pressievoetbal in staat was, ook al omdat Wim Jansen op het middenveld veel beter speelde dan de anderen. Maar het bleef schamel in vergelijking met wedstrij- De wedstrijd voor groep 4 van de voorronden van het toernooi om de UE- FA-beker tussen de teams van Ierland en Nederland is gisteravond in Dublin in een doelpuntloos gelijkspel geëin digd. Door dit gelijkspel is Nederland min of meer zeker van een plaats in het eindtoernooi, waarvan de wedstrijden over twee en een halve maand plaats vinden in Polen. De Ieren hadden over het algemeen iets betere kansen, maar de beste scoremogelijkheid liet Neder land liggen. In de 62ste minuut bediende Cramer vanaf de vleugel de geheel vrijs taande Van de Brink. De Ajax-aanvaller schoot echter naast. De stand in groep 4: Nederland 3 Finland 2 Ierland 3 De competitiewedstrijd NAC—FC Utrecht, die gisteravond werd afgelast, is verschoven naar 8 maart. De eerste be kerwedstrijd tussen Vitesse en Sparta is gepland op 1 maart, de return op 15 maart. 8 10 8 7 7 Jan Raas heeft gisteren zijn tweede overwinning in het nog maar pas gestarte wielerseizoen behaald. Hij zegevierde nu in de Grote Prijs van Monaco over een afstand van 176 kilometer. Raas ontsnapte tien kilometer voor het einde met Joop Zoetemelk uit het peloton en won vervol gens de eindspurt. Het tweetal had aan de finish een voorsprong van 55 seconden op de grote groep, waarvan de Belg Wesemael het snelste was. Cees Priem werd achtste. 2 0 4 4-2 2 0 2 3-3 2 12 3-5 4 8 6 8 6 0.714 6 0.702 6 0.756 6 0.756 7 1.096 1.935 1.052 7 0.807 1.194 1.666 0.579 O’ 'Shs

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25