in ns t Deze week start onderzoek naar baarmoederhalskanker Peter Wyssbrod in Witte Tejater Stemmen bij volmacht tretford in eer art BORST rs Opening De Spil wordt feestelijk wijk-gebeuren burgerlijke stand Gasnet voor polderbewoners op ontwerp-projektenlijst Auto- pienter... ®AÏ slechte reputatie op Sri Lanka „De Nederlanders hebben echt geen 99 int OUD-VELSENAAR E. JONGENS INSPIREERDE TOT JUMELAGE MET GALLE Afstammelingen Ambulance Honger Velsen D’66 IN VELSEN GAAT VAN START Staartje van contactavond Café „DE HALVE MAAN” 4 VELSEN-IJMUIDEN p ONPFRDAC R IT A. p 10 7 8 J I Ook uitstekend geschikt voor trap en gang I WONINGINRICHTING PLANETENWEG 3842 IJMUIDEN TEL. 15991 waarmee de gemeente Velsen enkele jaren geleden een jumelage is aangegaan. Het vanouds bekende ribbeltjestapijt van Tretford. Vervaardigd van ca. 80% geitehaar en ca. 20% wol. Bijna onverslijtbaar en verrassend voordelig. In banen van 200 cm breed met jute rug en in tegels van 50 x 50 cm op PVC. DE ECHTE TRAPPIST CHIMAY (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Volgende maand wordt in Velsen een Sri Lankaweek gehouden. Tijdens deze week zal op de bevolking van Velsen een beroep worden gedaan. Het plaatselijke Sri Lankacomité houdt dan een huis-aan-huiscollecte en men streeft er naar een kleine twintig mille bij elkaar te krijgen. Van dit bedrag zal een eenvoudige ziekenwa gen worden gekocht, die is bestemd voor de bewoners van de stad Galle, op het eiland Sri Lanka het voormalige Ceylon, dat ten zuiden van India in de Indische Oceaan ligt. Galle namelijk is de stad 11111 i J - r Er wordt op Sri Lanka hard gewerkt aan een gigantisch irrigatieproject om de landbouw te verbeteren, zodat bijvoorbeeld de rijst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 5450 (ADVERTENTIE) id I Je „tijd verker ing van treuren ien van :n op de e-acties >ort van wij ons ie indu- ivoudig tijd om aan dit dus eer 0 uur uur VELSEN. Aan de ontwerp-projekten- dal lijst die het college van B. en W. de ge- die nu veelal uit China wordt ingevoerd (geruild tegen rubber)op het eiland zelf in voldoende mate kan worden verbouwd. Hier het binnenland van Sri Lanka, Lake Gregory. VELSEN. Door wijziging van de kieswet zijn de mogelijkheden om de eigen stem, bij de Statenverkiezingen op 29 maart door een ander te laten uitbrengen, aanzienlijk verruimd. ZIEKEN EN GEHANDICAPTEN kunnen familieleden of kennissen die in hetzelfde stemlokaal moeten stemmen inschakelen. Zij behoeven niets anders te doen dan de voorzijde van hun oproepingskaart in te vullen en te ondertekenen. De gemachtigde tekent deze kaart ook en kan op deze manier twee stemmen uitbrengen. WANNEER GEBRUIK WORDT gemaakt van iemand die in een ander stemlokaal stemt dan moet bij de afdeling burgerzaken van het Stadhuis, tussen 15 februari en 15 maart een volmachtformulier worden aangevraagd. Dit formulier moet ingevuld naar het Stadhuis worden geretourneerd. De gemachtigde ontvangt vervolgens een volmacht- legitimatiekaart. INDIEN MEN VLAK VOOR 29 MAART verhinderd blijkt om aan de stemming deel te nemen kan men alleen te werk gaan zoals aangegeven onder de eerste alinea van deze publicatie. Dus door iemand te machtigen die in hetzelfde stemlokaal stemt. WANNEER MEN OP DE DAG van de verkiezing elders vertoeft en toch zelf wenst te stemmen kan men tot 24 maart op het Stadhuis terecht voor een kiezerslegitimatiekaart. Op het Stadhuis zijn folders beschikbaar waar de verkiezingsperikelen nog eens uitvoerig worden toegelicht. Ook worden mondeling aan de balie van het Stadhuis of telefonisch 02550-19000 toestel 128 inlichtingen verstrekt. Het belangrijkste streven echter, zo blijkt uit de woorden van de man die Velsen tot de jumelage met Sri Lanka inspireerde, de heer E. Jongens van de Stichting Nederland-Sri Lanka, is de Ne derlandse bevolking in dit geval Velsen bekend te maken met Sri Lanka en haar bewoners. Daartoe dienen de uitgebreide tentoonstelling in het voormalig Penge- bouw en de verschillende activiteiten die tijdens de Sri Lanka te bezoeken zijn. De bemoeienissen van de heer Jongens „Omdat de stad Galle de meeste herinne ringen heeft aan de Nederlandse tijd, kwam die gedachte op. Ik heb toen, omdat ik zelf oorspronkelijk uit Velsen kom, aan Velsen gedacht omdat deze twee steden gelijkwaardig zijn: beide visserijplaats en beide hebben zo’n zestigduizend inwo ners”. De heer Jongens is naar het Velsen- se college gestapt en eind ’76 nam de gemeenteraad de positieve beslissing. Nu is voor de speciale week in maart de keus gevallen op een ambulance, als ca deau aan Galle”. De burgemeester van Galle had dat gevraagd. Er is daar geen ambulance, het is een arm land en er zijn geen fondsen voor. Sri Lanka zit met een zeer slechte betalingsbalans omdat de prij zen van hun hoofdprodukten de land- bouwprodukten zijn teruggelopen en de prijs van industriële produkten die moe ten worden ingevoerd sterk is gestegen. Hierbij komt dat vlak na de oorlog, toen de economie goed was omdat de geallieerden er tijdens de oorlog hun vlootbasis hadden gehad, voorzieningen zijn getroffen die nu eigenlijk niet meer kunnen worden be taald: gratis onderwijs, gratis gezond heidszorg, voor iedereen een vast dagelijks rijstrantsoen, zeer goedkoop openbaar vervoer. Die voorzieningen zijn niet meer terug te draaien”, aldus de heer Jongens. Uitzichtloos is de situatie op Sri Lanka niet. De heer Jongens vertelt: „Er wordt een enorm irrigatieproject ontwikkeld, het Mahawali Ganga-project, dat bijna de helft van het eiland en dat is dan tachtig procent van de oppervlakte van Neder land bestrijkt. Het was een project dat dertig jaar zou duren, maar met hulp van de Wereldbank en van verschillende lan den wordt dat nu in zes jaar gedaan. Als dat lukt, verbetert de landbouw en hoeft men bijvoorbeeld geen rijst meer in te voeren. Bovendien levert het 800.000 ar beidsplaatsen waarmee de grote werkloos heid van nu en dat zijn vooral de jongeren die van school komen, kan worden be streden". Maar zover is het nog niet. „Er is veel armoede en op het platteland, waar toch tachtig procent van de bevolking (veer tien miljoen mensen) woont, wordt wel Een van die noden, al is het op kleinere schaal, is dan die ziekenauto voor Galle. De bedoeling is een eenvoudige VW-bus, met enkele bedden en zuurstofappara- tuur, zoals wordt gewenst. Voor bestrij ding van een ander deel van de nood in Galle, gaan de Velsense schoolkinderen hun best doen. Zij zullen geld inzamelen dat bestemd is voor de schoolkinderen daar. Al is het onderwijs gratis, de kinde ren moeten in uniform naar school en de ouders moeten boekengeld betalen. Om dat deze kosten voor een groot aantal Ceylonezen toch te hoog zijn, zal de op brengst van de kinderactie hiervoor wor den bestemd. honger geleden, al is het niet zo dat de mensen erdoor sterven. De mensen wonen op het platteland ook primitief, in hutten. Maar ook in de steden kent men geen luxe: er is een invoerverbod op luxe artikelen: er is bijvoorbeeld geen televisie. De rege ring, en dat lijkt mij verstandig, vindt dat er wel urgentere noden zijn”. VELSEN. De afdeling Velsen van D'66 houdt dinsdag 28 februari haar offi ciële oprichtingsvergadering in het Cul tureel Centrum aan het Moerbergplant- soen. Voor het formeren van een afdelingsbe stuur zijn reeds vijf kandidaten beschik baar. Mochten er nog mensen zijn die ook iets voelen voor een dergelijke functie dan kunnen zij dat tot twee dagen voor de vergadering kenbaar maken. Tijdens de vergadering zullen de kandidaten zich voorstellen en krijgt het publiek de gele genheid tot het stellen van vragen. Als dit agendapunt is afgehandeld hoopt men van gedachte te wisselen over de Statenverkiezingen en de gemeenteraads verkiezingen. Men wil met elkaar bezien op welke wijze D’6é het beste onder de aandacht van het kiezersvolk kan worden gebracht. VELSEN. Het jaarlijkse bevolkings onderzoek naar baarmoederhalskanker in de gemeente Velsen begint maandag weer. Tot en met 10 maart zullen eerst in het gebouw van de GGD in IJmuiden en later in het Wijkgebouw naast De Schouw in Velsen-Noord, ruim 2700 vrouwen de gelegenheid krijgen zich aan dit onder zoek te onderwerpen. overleg len van e speci- ilve aan ng van latrege- zroegde ling via gedach- wenst istantie ;de per elegatie i NKV nkomst e uitno- Je Tele in foto' de satel Argenti ■nschap lamerle I willei DRM-be rdenier it-Kroe e wekei een af De NO! met eei en ba imst zo» worda i vanui half uur reffende i ■uik van neenteraadsleden ter hand heeft gesteld Kamen met de bedoeling dat zij daar door middel van een puntensysteem hun prioriteiten aan kunnen geven zal een projekt worden toegevoegd. De aanleg van een gasleiding net naar het gebied van de Velserbroek en aangrenzende polders. Kosten van deze voorziening zijn ruwweg geraamd op ƒ430.000,-. Het onderzoek wordt uigevoerd door het Centraal Bureau voor Keuringen op me- Deze buitenlandse studenten houden, eenmaal terug in hun geboorteland, veelal contact met elkaar. Op Sri Lanka bestaat de Netherlands Alumni Association of Sri Lanka. Tijdens een werkbezoek daar is de heer Jongens enthousiast geworden: „Er zijn op Sri Lanka nog zoveel herinnerin gen aan de aanwezigheid van de Nederlan ders daar, de tijd eind zeventiende, begin achttiende eeuw dat de Verenigde Oostin- dische Compagnie daar was gevestigd Kerken, straatnamen, door Nederlanders gegraven kanalen, namen van mensen en zelfs een aparte bevolkingsgroep van af stammelingen, dat de relatie met Neder land nog wel bestaat. Het wonderlijke is dat Sri Lanka in Nederland is weggeval len, ondanks die honderdvijftig jaar kolo nialisme. En hoewel de groep nakomelin gen uit die tijd altijd een elitaire groep is geweest hebben de Nederlanders en deze zogenoemde Dutch burghers echt geen slechte reputatie. Wat dat betreft zijn wij in Nederland altijd benauwder over het koloniaal verleden”. Met de groep oud-studenten werd op Sri Lanka het plan opgevat een oud-Neder- lands weeshuis in de stad Colombo te restaureren om er een museum met aan denkens uit de Hollandse tijd te vestigen. Hoewel de Ceylonese regering het plan steunde, moest op grote schaal actie wor den gevoerd om de financiële middelen te krijgen. Deze noodzaak werd de aanzet tot de oprichting van de Stichting Nederland- Sri Lanka. De stichting heeft echter een bredere opzet gekregen. Vooral het geven van voorlichting en het wekken van belangstel ling voor culturele en ontwikkelingspro jecten op het eiland werd tot doel gestld. Dit leidde al snel tot de keuze door de Nederlandse regering om Sri Lanka tot een concentratieland, dat betekent extra ontwikkelingsgelden, te maken. De ge dachte aan een jumelage met een stad in Nederland volgde snel. De heer Jongens: IJMUIDEN. Het buurthuis De Spil zal zaterdag haar nieuwe onderkomen in het voormalig Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden officieel in gebruik nemen. In r de praktijk is De Spil al enkele weken in het nieuwe gebouw met haar activiteiten bezig, maar nu de inrichting van het ge bouw rond is en alles zijn plaats een beetje heeft gevonden, wil men het offici eel openen. Dat gebeurt zaterdagmorgen om half elf voor genodigden en ’s middags vanaf half drie voor de buurtbewoners. Voor de bewoners van IJmuiden-Oost is een feestelijk programma opgesteld om te tonen, dat „hun” buurthuis een nieuwe plek heeft gevonden. Om half drie start vanaf het oude buurthuis aan de Meeu wenlaan een optocht van verklede kinde ren en versierde karren, voorafgegaan door de IJmuider Harmonie. Men trekt door de hele wijk richting Rembrandtlaan naar de nieuwe Spil. Daar heeft de prijs uitreiking plaats voor de leukst verklede en krijgen alle kinderen een verrassing. Vanaf vier uur is er in de nieuwe Spil dan Open Huis voor alle buurtbewoners om eens kennis te komen maken met be stuur, staf en medewerkers van het buurt huis en ook het onderkomen zelf te bekij ken. Er zal ruim informatie gegeven wor den over en activiteiten van het buurthuis en middels een enquête zal de behoefte aan nieuwe activiteiten, ook voor volwas senen, gepeild worden. Waarnemend teamleider Ted van der Putten verwacht veel mensen uit de gehele wijk op dit Open Huis. rlandse P de Unie i Hoger iirectie ;e span- ■ren de tiaffen. sgevens ordelen Toechst st. s. met de relatie Nederland-Sri Lanka zijn eigenlijk bij toeval en uit puur enthousias me ontstaan. De heer Jongens is in het dagelijks leven hoofd afdeling internatio naal onderwijs van de Netherlands Uni versities Foundation for International Cooperation, in de wandeling de NUFFIC genoemd. Dit is een rijksdienst die valt onder auspiciën van het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking. De NUFFIC regelt studiemogelijkheden voor mensen uit ontwikkelingslanden. Mensen die in hun eigen land een studie hebben afge rond en die, na enige jaren praktijk, een jaar in Nederland komen om zich te speci aliseren. Waterbouw in Delft, gezondheidstechniek in Wageningen of luchtkartering in Enschede zijn zo enkele van die specialisaties. Deze activiteiten vormen, met programma’s die op de uni- versiteiten van de landen zelf worden op gezet, een onderdeel van de ontwikkelings hulp. disch-hygiënisch gebied met assistentie van leden van de Samvro, de samenwer kende vrouwenorganisaties. Voor dit on derzoek worden vrouwen opgeroepen ge boren in de jaren 1925, 1928, 1931, 1934, 1937, 1940 en 1943. Doordat in 1977 de vrouwen werden onderzocht geboren in de andere jaren tussen 1923 en 1942 zijn zo alle Velsense vrouwen aan de beurt ge weest. Baarmoederhalskanker is een ziekte, waaraan per jaar in Nederland 400 vrouwen sterven. Per jaar worden er onge veer 1.000 nieuwe gevallen ontdekt. De groep waarvoor de grootste kans op de ziekte bestaat, is die van vrouwen uit de leeftijdsgroep 35-55 jaar. Baarmoederhals kanker kan in bijna alle gevallen door een betrekkelijk kleine ingreep worden gene zen. Maar dan alleen, wanneer de ziekte niet te laat wordt ontdekt. Om de ziekte op tijd te ontdekken wordt een bevolkingson derzoek gehouden. Zo’n onderzoek duurt per persoon niet lang, de vrouwen voelen er vrijwel niets van. Aan het onderzoek naar baarmoeder halskanker is een urine-onderzoek gekop peld. De opgeroepen vrouwen moeten een flesje avondurine meebrengen, dat wordt onderzocht op de aanwezigheid van suiker. Zoals gezegd, wordt het onderzoek uitge voerd door het Centraal Bureau voor Keu ringen op medisch-hygiënisch gebied, dat vroeger het T.B.C.-onderzoek verrichtte. De SAMVRO is nauw bij de voorbereiding en de uitvoering van het onderzoek betrok ken. Zij zorgt voor gastvrouwen en voor de „bemanning” van de kassa. Het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygïne en de gemeente Velsen nemen een aanzienlijk deel van de kosten voor hun rekening. De deelnemende vrouwen zullen zelf een bij drage van 10.- moeten leveren, evenals het vorig jaar. Op maandag 27 februari tot en met woensdag 8 maart worden de vrouwen, die in IJmuiden, Driehuis, Sant poort en Velsen-Zuid wonen onderzocht in het gebouw van de G.G. en G.D., Spaarne- straat 4 te IJmuiden. Op donderdag 9 en vrijdag 10 maart komen de vrouwen uit Velsen-Noord aan bod en wel in het wijk gebouw bij de Schouw, Blijenhoevelaan 6 te Velsen-Noord. Acht eeuwen geleden reeds fabriceer den de Paters Trappisten bier. En heden nog brouwen de Trappisten van Chimay in de Abdij van Schourmont naar oud gebruik met dezelfde zorg, hetzelfde geduld en met hetzelfde streven naar volmaaktheid. De Chi- may is de enige authentieke Trappist voortgebracht in Henegouwen. Voor een glas van dit weelderige bier naar De vissers van Galle gaan vaak nog primitief te werk. Met kleine bootjes wordt gevist op de kleine vissoorten, terwijl de vissers ook vaak gewoon met een hengel werken. Wethouder H. van der Werff deelde dit woensdagavond mee tijdens de vergade ring van de Commissie Bedrijven. Met dit initiatief komt de wethouder terug op een standpunt dat hij, met betrekking tot ver zoeken om een dergelijke voorziening, in nam tijdens een contactbijeenkomst die de gemeente verleden week donderdag beleg de ten behoeve van de bewoners van Driehuis. Toen stelde Van der Werff zich op het standpunt dat er voor een investe ring van zo’n slordige vier ton geen ruimte was in de gemeentelijke begroting. Gisteravond merkte hij op dat hij het achteraf gezien toch wel reëel vond ten opzichte van de van gas verstoken polder bewoners deze voorziening alsnog als pro- jekt op te voeren. De raadsleden zullen er zich echter over moeten uitspreken of zij het standpunt van de wethouder delen. Is dat zo dan is het nog afhankelijk van de prioriteit die de raadsleden aan die voor ziening geven of die wel of niet zal worden gerealiseerd. Op een vraag uit de commissie wie voor de kosten zou opdraaien kon de heer Van der Werff alleen maar in het vooruitzicht stellen dat het een puur gemeentelijke aangelegenheid wordt die ten laste zal komen van de zogenoemde Algemene Mid delen Voorlopig hebben 43 polderbewoners la ten weten behoefte te hebben aan een dergelijke aansluiting. Hun aandeel in de kosten zal bestaan uit dat deel van de leidingen dat ligt achter de perceelgrens. De bewoners zouden daar geen moeite ®ee hebben. Als de gemeenteraad deze gasvoorziening zoveel prioriteit geeft dat tot aanleg zou worden besloten, zullen de bewoners echter duidelijk moeten verkla- ren hun toezegging gestand te doen. De gemeente veronderstelt deze investering over een periode van 30 jaar te kunnen ^schrijven. BEVALLEN: J. M. L. Garcia Martinez-Breuer, z., IJmuiden. B A. W Verschoor - van Buurt, d., Santpoort. C. M. Linders - Heeremans, z., Santpoort. H. H Haitink - Meijer, z„ Beverwijk. E. Nijssen - Artz, d.. Santpoort. J. M. Geels-Bakker, d., Velsen (zuid). T. van Rijn - Scheelings, d., IJmuiden. OVERLEDEN: J. Borst, 74 jr., echtgenoot van: M Noordzij, IJmuiden, T. G. Lijding, 71 jr., echtgenote van: J. Heilig, Driehuis. C. W Jansen, 64 jr., echtgenote van: A. Oskam, Haarlem. R. R. van den Berg, 82 jr., weduwnaar van: R. van de Kieft, Santpoort. G van Keulen, 90 jr., weduwe van: J Figge, Zwolle. E. Pijlman, 78 jr., weduwe van F W van Petegem, IJmuiden. C. Visser, 79 jr., echtge note van: H Grapendaal, IJmuiden G Mole naar, 92 jr., weduwe van: H. J. van Luipen, Santpoort. Hagelingerweg 36 - Santpoort De befaamde Zwitserse mimespeler Peter Wyssbrod komt zaterdag in het Witte Tejater. De voorstelling, die hij brengt heet Le Grand Depart en begint met de opkomst van Wyssbrod op een stationnetje, met zes koffers. Dan wacht hij bijna anderhalf uur op zijn trein en hoe ongelooflijk dat ook klinkt dit wachten blijft lange tijd boeiend om naar te kijken. Met groot vakmanschap kombineert Wyssbrod de absurde, komische, tragische en dwaze kanten van de clown in zijn mimespel tot een uitermate boeiend en amusant stuk theater. Le Grand Depart brengt Wyssbrod al enige tijd met veel succes in Europa en ook daarbuiten. De voorstelling in het Witte Tejater begint om half negen. ^57896n Z^n in voorverkoop veTkrÜQbaar bij het bureau van de Velser Gemeenschap, tel. Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienterI - "2 H, v - -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5