karakter ais u ópkijkt? SCHERPE CONTROLE POLITIE EN FISCALE OPSPORINGSDIENST k U leest de krant zonder bril. Arbeidsbureau IJmond geeft al vorm aan open I Mr. Opticien J.Grit i SPECIALE CURSUS VOOR WERKLOZE BOEKHOUDERS Klaverjassen bij VVB Jean Pierot Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót 6 19 7 8 FEBRUARI DONDERDAG 2 3 IJMOND 7 3 ils Ziet u dan ook alles nog zo scherp? Het is altijd goed uw ogen regelmatig te laten testen Wij doen dat deskundig en met professionele apparatuur. Blijkt u een bril nodig te hebben, dan kunt u uit een uitgelezen collectie monturen en glazen kiezen. Of u contact lenzen laten aanmeten. Want ook daarin zijn wij gespeciali seerd. Tot kijk dus. Gedipt Contactlensspecia I ist AN V.C Gedipt Audicien F.I.D.A heeft zich e^n scholier genesteld beroepenvoorlichting. HAARLEM. De bedrieglijke imitaties liggen verraderlijk in de étalages. Kojaks, Peppers, Cannons, en andere verbluffende merknamen die zijn ontleend aan de politiehelden van de kijkbuis. Op straat spelen kinderen cow- boytje met zesschots klapperpis- tooltjes, goed geoliede speelgoed- revolvers en plastic mitrailleurs. Ze spelen het spel zo levensecht dat ze er schijndood bij neerval len. Het speeltuig klettert tegen de grond. Een snerpende kinder stem gilt: „Ik geef me over!” Einde van het eerste bedrijf. Onderwijzers Echt mode Schietklaar BRIL"INN» Umuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel. 02550 1 50 72. Onbehagen Worsteling Gedipl. Optometrist O.V IJMOND. In de ruime, gezellig ingerichte ontvangstruimte van het kantoor staan enkele dames in de mappen van de vacaturebank te snuffelen. Gniffelend beoordelen ze de meest uiteenlopende baantjes die in de IJmond vacant zijn. En in een van de comfortabele zithoeken, met een berg documentatie over Postorder I - ..yA 1 DIRECTEUR JAC. VAN DEN BERG Bedrieglijk speelgoed is kaliber een vuurwapen van (ADVERTENTIE) ngs ijke uit de r deel- ïbrua- eft op gs het iet Jo- rdam. lemen net de uiden, >3 uur jaan. niging rt een >t pro- jrgens school -i han- bruari im De heer •s ver ing 20 ver- iten 'oor de- VELSEN-NOORD. De voetbalvereni ging WB houdt vrijdagavond 24 februari in het paviljoen Koningsveld op het sport park Rooswijk weer een grote open kla- verjasdrive waarbij behalve leden en be langstellenden van de voetbalclub als ge- woonlijk ook leden en vrienden van de handbalvereniging IJmond esn kans kun nen wagen op de vele aantrekkelijke prij zen. De avond drive om 20.00 uur. Kennemerlaan 184 Umuiden - Tel. 14825 Het lijkt allemaal erg onschuldig. „Han den omhoog of ik sla je omlaag!” Het speelgoed is ongevaarlijk, maar de fic tieve vuurgevechten zien er afschrikwek kend echt uit. Thuis zet de strijd zich nog even voort. „Pang, pang!" Een guerrilla op kamerbreed tapijt. Dan verdwijnen de wa pens in de speelgoedkast en is het tijd voor een spannende politieserie op de t.v. En geen kind zal er ooit bij stilstaan dat het misschien letterlijk met vuur heeft gespeeld... Een lichte uitvoering van iets wat op anti-tankgeschut lijkt. In beslag genomen in de Haarlemmer Hout. Veel moeilijker ligt het voor afgestu deerden van beroepsopleidingen die in hun vakgebied geen baan kunnen bemach tigen. Zij hebben vaak jarenlang geploe terd voor een diploma en blijken dan opeens overbodig te zijn. Dat geldt bij voorbeeld voor onderwijzers die hun oplei ding aan de pedagogische academie net voltooid hebben. Een groepje werkloze schoolmeesters heeft zich al tot het Ar beidsbureau gewend. Van den Berg: „Ik wijs hen op de moeilijkheden van aangren zende beroepen, zoals functies in het bibli otheekwezen. Want ik heb weinig hoop dat zij ooit nog voor de klas komen te staan”. zonder werk zitten, die hiervan gebruik maken Zo is bijvoorbeeld een luchtdrukpistool met veerdruksysteem vrij in de handel, „Ik wacht de worsteling tussen vakbonden en werkgevers met spanning af,” zegt hij voorzichtig. Evenals de Industriebonden gelooft hij dat op den duur aan een andere verdeling van de arbeid niet te ontkomen valt. „Maar het is natuurlijk niet te verko pen als invoering van de vijfploegendienst bij Hoogovens leidt tot een noodzakelijke personeelswerving in Spanje”. Want Van den Berg is er stellig van overtuigd dat het voor Hoogovens ondoenlijk wordt om het werknemersbestand op produktieve afde lingen met Nederlanders uit te breiden. „De mentaliteit is er in ons land niet naar om voor het verkrijgen van werk te verhui zen. En zelfs al is men daartoe genegen, dan is er het grote vraagstuk van het woningtekort. „In het westen”. ten 14 Maar het open karakter van het Gewes telijk Arbeidsbureau IJmond is slechts schijn. De onlangs benoemde directeur van het Bureau, Jac. van den Berg, zegt: „De indruk is bedrieglijk. Er is een aanzet otn het imago van het arbeidsbureau te verbeteren. Opdat de mensen zonder schroom hier binnen kunnen lopen en zich vrijblijvend kunnen oriënteren op de ar beidsmarkt”. zinga rt op e En- n het ;osma Bach, ndrik p het van perin, »n Ja- anke- srk is nzijn i een •n. De voor in IJ- illand voor para- ituur. n van >p het oens- n het waar in de •acht. Sant- ig van oruari edrijf. ver- ito bus enige orden Th. irmo- geen itting naart m de een arden 1, W. aftre- Aan i diri- (ADVERTENTIE) Hij dringt aan op een betere voorlichting aan scholieren over beroepsmogelijkhe den opdat een verantwoorder keuze ge maakt kan worden. Het onderwijs zou wat beter afgestemd moeten worden op de vraag naar arbeidskrachten, maar Van den Berg wil anderzijds niet tornen aan het grondwettelijke recht van vrijheid van onderwijs. „Dat de financiële consequen ties van verkeerde keuzes voor rekening van de maatschappij zijn, is een onvolko menheid van de democratie”. Maar dit streven is nog niet geheel gerea liseerd. Zeker, men mag in het „open” gedeelte van het kantoor zonder enige ver plichting wroeten in de kaartenbakken en zich anoniem laten voorlichten door een van de vele behulpzame ambtenaren. Doch het „gesloten” deel van de arbeidsbe middeling ademt nog de sfeer van de tradi tionele ambtenarij. Daar wordt de cliënt, zoals alle bezoekers van het Arbeidsbu reau worden aangeduid, nog op een ouder wetse manier in een spreekkamer te woord gestaan. Een dienstbetoon waarvan zowel de ambtenaren als de werkzoeken den vinden dat deze onbevredigend functi oneert. De gesprekken beperken zich meestal tot een uitwisseling van gegevens, het kenbaar maken van de wensen en het aangeven van de gelimiteerde mogelijkhe den. Een aanpak van het zogenoemde mul tidisciplinaire niveau ontbreekt. Van een intensieve begeleiding door tal van des kundigen is nog geen sprake. Directeur Van den Berg: „Het ligt echter wel in de bedoeling dat de cliënt straks omringd wordt door specialisten die niet alleen een arbeidsbemiddelende rol vervullen, maar tevens de medische en sociale aspecten zullen beschouwen”. Hoe bedreigend een speelgoedpistool kan zijn wordt duidelijk als vorm, kleur en afmetingen gelijk zijn aan een echt pistool. gen speelgoedfabrikanten en importeurs hele ladingen speelgoed onder het douane- zegel verdwijnen. En nog steeds worden regelmatig partijen speelgoedwapens on derschept vanwege de treffende gelijkenis met echte wapens. Behalve echte pistolen, karabijnen, geweren enz. worden ook be dwelmende en brand veroorzakende voor werpen onder de Vuurwapen wet gere kend. Daarnaast vallen ook alarmpistolen onder deze wet en verder alle voor bedrei ging geschikte voorwerpen. Het arrest van de Hoge Raad bepaalde dat speelgoed een juridisch gekwalificeerd vuurwapen is wanneer kleur en vorm van het wapen zodanig overeenkomen met de kleur en uitvoering van een echt wapen dat een leek onmogelijk op het eerste gezicht de imita tie kan vaststellen. De Wet Wering Onge wenste Handwapenen rekent af met ande re wapens, zoals stiletto’s, boksbeugels, degens, knuppels enz. De meeste speel goedwapens worden geïmporteerd uit Oosterse landen, Italië, Duitsland, Enge land en Amerika. De douanerecherche van de Fiscale Opsporingsdienst werkt nauw samen met het politieapparaat als het gaat om een scherpe controle op de invoer van speelgoedpartijen. Soms hangt de afkeuring van speelgoedwapens af van marginale verschillen in kleur en vorm. Om de officieren van justitie enig houvast te geven in het bepalen van het vervol gingsbeleid in deze zaken is een justitiële werkgroep ingesteld, die adviseert over hanteerbare normen. ding per post. Maar niet alle importeurs en fabrikanten blijven volharden in de han del wanneer ze weten dat ze juridisch fout zitten. Het komt eveneens voor dat we een bepaalde importeur de gelegenheid geven □m een partij speelgoed te exporteren om tegemoet te komen aan zijn eventuele za kelijke verlies”, aldus de heer De Lange. Een besteller van illegaal speelgoed loopt overigens net zo goed kans op een proces-verbaal dan een importeur. Verbo den wapenbezit is een overtreding van zwaar kaliber, speelgoed of geen speel goed. Datzelfde geldt voor zogenaamde sierwapens, die ondeugdelijk zijn gemaakt door een stuk lood in de loop te proppen of een paar laspuntjes aan te brengen zodat het wapen niet te laden is. Volgens de douanerecherche van de Fiscale Opspo ringsdienst zijn de meeste antieke wapens in een mum van tijd weer schietklaar te maken. De Vuurwapenwet, daterend uit 1890, kent het begrip antiek overigens niet. In de wet wordt gesproken over wa pens, die het karakter van oudheid dragen en dan nog kunnen ze veelal aktueel onder de noemer verboden wapens worden on dergebracht. Het wapentuig, dat volgens de wet geschikt is voor bedreiging, loopt sterk uiteen. Zo werd een handgranaat van Zweedse makelij geproduceerd, waar in een radio was ingebouwd. Een grap van de fabrikant, maar wel verboden bij de wet. Tamelijk onschuldig waren ook de pistoolaanstekers met ingebouwde Zak lamp. Toch werden ze gekwalificeerd als vuurwapenen en uit de handel gelicht. Een klein fototoestelletje bleek uitklapbaar en te monteren tot automatisch speelgoedpis tool. Ook deze getructe versie van een imitatiewapen kwam in het vizier van de Fiscale Opsporingsdienst en werd aan de handel onttrokken. Uit China werd een partij rijzwepen ingevoerd, waarin vlijm scherpe priemen staken. Deze zending werd in beslag genomen volgens Wet We ring Ongewenste Handwapenen. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). Daarnaast wordt de oprichting overwo gen van een sollicitantenbank ten behoeve van de werkgevers. Om de privacy van de werkzoekenden te waarborgen, zijn in dit informatiebestand geen namen en adres sen opgenomen. Het idee voor de sollici tantenbank is geboren uit een gevoel van onbehagen in het werkgeverskamp over het grote aantal geregistreerde werklozen, terwijl voor sommige vacatures zich niemand beschikbaar stelt. Om die tegen strijdigheid enigszins doorzichtiger te ma- kjn, is in Amersfoort hiermee een proef genomen. Het resultaat van het experi ment wordt bemoedigend genoemd. Maar liefst 122 personen vonden binnen enkele maanden werk dankzij dit systeem. Dat er desondanks altijd werklozen blij ven bestaan die aangeboden functies keer op keer afwijzen, vindt Van den Berg begrijpelijk. „Vooral als het steeds onaan trekkelijk rotwerk betreft, kan ik me voor stellen dat de belangstelling daarvoor ge ring is. Wie zich echter onverschillig of star opstelt en bij herhaling gelijkwaardig werk weigert, krijgt van ons de waarschu wing dat de uitkering wordt stopgezet”. Het merendeel van de WW-trekkers er vaart zijn status als uiterst onplezierig en doet daarom driftig zijn best weer aan de slag te komen. Men toont veelal de bereid heid ander werk te aanvaarden en daar voor een omscholingscursus te volgen. Op kleine schaal verzorgt het Arbeidsbureau in de IJmond zelf die cursus. Zo zijn er twee klasjes van ongeveer vijftien leerlin gen die worden wegwijs gemaakt in de beginselen van het boekhouden. Het zijn met name administratieve krachten die ■ir Deze speelgoed wapens zijn gecon- stueerd uit een zelf bouwpakket. De pa tronen plastic, nis is echt. De IJmond is voor Van den Berg een regio waar hij zich als arbeidsdeskundige kan uitleven. Een dynamische streek waar altijd veel aan de hand is, vooral in tijden van economische tegenspoed. Hoogovens, Van Gelder Papier en Stork-Velsen zijn stuk voor stuk grote ondernemingen waar momenteel herstructureringen worden voorbereid of reeds in uitvoering zijn. Van den Berg mengt zich voorlopig liever niet in de conflicten die zich daarbij voordoen. Achter de dubbele kluisdeur in het ge bouw van de Fiscale Opsporingsdienst in Haarlem staan dozen met speelgoed. Wa- terpistooltjes, kunststof revolvers, plastic geweren en metalen schietijzers, die zich nauwelijks van echte wapens laten onder scheiden. Dit speelgoedarsenaal is in be slag genomen bij importeurs, fabrikanten en andere leveranciers. Pistolen met ujt- neembare magazijnen, compleet met ny lon kogels. Speelgoedrevolvers, die na een kleine ingreep van wapendeskundigen zijn gebruikt op de schietbaan. Kogels van het kaliber 22 lieten zich met gemak afvuren uit de loop van het kinderspeelgoed. De „onschuldige” wapens liggen er hoog op gestapeld tussen het echte materiaal: vuurbuksen, long-rifles, minuscule dames- pistooltjes, schietpennen, handgranaten en een volledig luchtdoelgeschut. Politie en de Fiscale Opsporingsdienst hebben er een zware taak bij gekregen sinds de Hoge Raad in 1960 een arrest uitvaardigde dat bepaalde speelgoedwapens onder de Vuurwapenwet bracht. Tot hun woede za- zijn van de gelijke- bedrieglijk haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Een foto van de pijlen en bogen, die de Velsense politie een jaar geleden in beslag nam, toen men er kinderen in IJmuiden mee zag spelen. De wapens waren zo ste vig gemaakt, dat ze zonder meer levensge vaarlijk waren. afhankelijk van de vorm en afmetingen van loop en kolf. Heeft het wapen echte pistoolafmetingen en is het zwart metalli- que gekleurd dan bestaat een goede kans dat het wordt verstaan onder de Vuurwa penwet. Door de perfectionering van het spuit- en gietsysteem en de toepassing van kunststoffen is elk speelgoedwapen vol gens een echt model na te maken. De meeste speelgoedfabrikanten proberen door de mazen van de Nederlandse Vuur wapenwet heen te kruipen door de gewe ren en revolvers in een onopvallend kleur tje te spuiten. Een verchroomde loop, ver sieringen op de kolf en het vizier moeten duidelijk maken dat het namaak is. Deson danks hebben de uitvoerende landen de produktienormen niet helemaal op de Ne derlandse Vuurwapenwet afgesteld met als gevolg dat de Fiscale Opsporingsdienst en de politie handen vol werk hebben. Volgens douanerechercheur J. de Lange van de Fiscale Opsporingsdienst willen speelgoedimporteurs het nog wel eens op een akkoordje gooien met douane, wan neer een afgekeurde partij speelgoed is onderschept. „Het opsporingsbeleid in de ze zaak is behoorlijk scherp maar in som mige gevallen hoeft niet tot vervolging worden overgegaan omdat de importeurs vrijwillig afstand doen van het echt lijken de speelgoed. Dan wordt zo’n partij aan het verkeer onttrokken en blijft de zaak hangen op een proces-verbaal. We probe ren natuurlijk zoveel mogelijk de produk- tiebronnen van het wapenmateriaal te stoppen, maar dat blijft een bijzonder moeilijke zaak. Er komen ook regelmatig speelgoedwapens binnen via postorderbe drijven. Bij iedere onderschepte zending moeten we nagaan of de wapens onder de Vuurwapenwet vallen. Soms is het nodig dat over bepaalde wapentypes een gerech telijke uitspraak wordt uitgelokt, omdat de jurisprudentie voor speelgoedwapens nog niet omvangrijk is. Uitgaande van het arrest van de Hoge Raad zitten we er meestal niet ver naast met onze beoorde ling. Moeilijker werd het toen onlangs complete bouwdozen met speelgoedpisto len over de grens kwamen. Volgens de Vuurwapenwet is het bezit van onderdelen en munitie ook strafbaar gesteld. De rech ter heeft bepaald dat onderdelen van speelgoedwapens ook onder de Vuurwa penwet vallen, wanneer het model een bedrieglijke gelijkenis vertoont met echte wapens. Toch zag de fabrikant van dit speelgoed kans een partij vanuit België weer in Nederland in te voeren via verzen- Levensgevaarlijk en uiterst ingenieus geconstrueerd zijn de zogenaamde traan gaszaklantaarns. Het apparaat ziet eruit als een gewone zaklamp, maar herbergt een huls met sterk geconcentreerd traan gas dat via een druk op de knop vrijkomt. Onderzoekingen in het Gerechtelijk Labo ratorium in Den Haag hebben aangetoond dat dit gas, waarin ook chloorbestandde- len zitten, levensgevaarlijk is en kan leiden tot een acute long- en leveraandoening. Datzelfde geldt voor de wapenstok met ingebouwd gasreservoir. Afhankelijk van de chemische verbinding van het gas (de fabrikant etiketteert soms zelf de risico factor) is dit wapen ook zeer schadelijk voor de gezondheid. Maar het zijn niet altijd de speelgoed- en andere wapenfabri kanten, die op gevaarlijke ideeën komen. Onlangs werden in de Haarlemmer Hout een paar jongens aangehouden, die zelf een lichte uitvoering van een anti-tankgeschut had den gefabriceerd. Een simpel buizenstelsel met een lontontsteking spuwde glazen knikkers door het park. De gemeentepolitie van Velsen zegt slechts sporadisch met dit soort gevaarlijk, of verboden speelgoed geconfronteerd te worden. Wel controleert de afdeling bij zondere wetten rond de Sinterklaastijd regelmatig in speelgoedzaken of er partij en speelgoed zijn, die teveel overeenkomst met echte vuurwapens vertonen. In geen enkel geval heeft men echter een overtre ding kunnen constateren. Wat wel zo nu en dan voorkomt, is dat de surveillancedienst wat speelgoed mee naar het bureau neemt, dat van de jeugd is afgepakt, omdat het onder de vuurwapenwet zou kunnen val len. „Blijkt, dat het inderdaad om verbo den speelgoed gaat, dan nemen we contact met de ouders op en vragen of die bereid zijn afstand van het verboden bezit te doen. Dat heeft nog nooit problemen of een proces-verbaal opgeleverd”, aldus een woordvoerder van de politie. Het afgelo pen jaar ging het slechts om één pistooltje en een soort geweer. Precies een jaar gele den heeft de politie wel van een groepje kinderen pijlen en bogen in beslag geno men, die zo goed gemaakt waren en zo robuust waren uitgevoerd, dat ze zonder meer levensgevaarlijk genoemd konden worden. Gebleken is ook, dat de afzet van illegaal speelgoed in deze omstreken sinds het straffe optreden van de Fiskale Opspo ringsdienst aanzienlijk is teruggelopen. Tien jaar geleden door de douanerecher che circa 169 verboden wapens per week uit de roulatie gehaald. Dit landelijke cij fer is inmiddels teruggelopen tot tien a vijftien per maand. Dat wil niet zeggen, dat er minder wapens in omloop zouden zijn, want de politie neemt natuurlijk ook wel eens „wapens” in beslag. En dat kun nen volgens de wet evengoed startpatro- nen voor scheepsmotoren zijn als machi negeweren of een verdacht uitziend water- pistooltje.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7