'S Commissie EEG wil subsidie RSV en Verolme bouwen samen gastanker noopt tot zakelijke keuze I BENADEELT NIEMAND” ,INFL ATIENEUTR ALE BELASTINGHEFFING kolenhandel Win de Ford Fiesta i 4 i 1 tussen de bedrijven docx Arabische boycot van Israel Dollar 2,17 op valutamarkt PARADE (de zachtere vieux) 1 99 Werkgeversvoorzitter Prins: In een dorpje genaamd Wijnandsrade, Moest een vader dit raadseltje raden: Het heeft pit, het heeft kracht, En toch is het héél zacht. Pa wist het, hij pakte Parade. VNO IN REACTIE OP CIDI-BROCHURE: Prof. Hofstra over geruchtmakende studie: Relaties Bonden wensen ook vijfploegendienst bij DSM I I I I I I I I I I I I I I „Teleurstellend, maar niet verrassend’’ „Opening" Vele teksten Voor paasvakantie geen WIR-debat VRIJDAG 4 FFPRUA R I ECONOMIE 23 19 7 8 tes Hotel Polen Tsjechosiowakije Akzona Energielabei DEN HAAG (ANP). De onderhandelingen in de cao-groot-metaai zijn gisteravond vastgelopen omdat de vier vakorganisaties, zij het met nuances in de motivering, geen heil zagen in het standpunt van de werkgeversorganisaties FME. De werkgeversdelegatie bleek vast te houden aan reeds eerder ingenomen standpunten. De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. Westduitse prijsstijging Feder atiediscussie Melkprijs Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Dividend Holec DEN HAAG (ANP). „Juist in een situatie als in het Midden oosten behoeft een zakelijke keu ze nog geen ethische standpuntbe paling in te houden. De werkelijke oplossing voor de hier gesigna leerde problemen kan alleen maar komen door een beëindiging van de oorlogssituatie.” Zo ein digt het commentaar van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen in zijn blad „Onderne ming” van deze week over een brochure van het Centrum voor Informatie en Documentatie Is rael (CIDI) betrekking hebbende op de boycot van Israel door Ara bische landen. CNV-Argentinië „OPEC-dollar” Alanheri Hoger dividend OGEM Pierson Zwitserland Bedrijfsauto-RAI Cao-onderhandelingen in groot metaal volledig vastgelopen (ADVERTENTIE) tondsri 3,00a 36, 0,90 23:: oteerd urn, zijn Verènigde jm, o o o en aag gen de 12101 89.8! 310,(1 In de valutamarkt had men het gevoel, dat de Nederlandsche Bank de afgelopen dagen de dollar heeft gesteund, zij het in bescheiden mate. Overigens zakte de Duit se Mark in Amsterdam donderdag van 107,75 tot 107,45. Oorzaak is de steun van de Bundesbank aan de dollar, terwijl de Nederlandsche Bank niet of nauwelijks ■ingrijpt in de koersontwikkeling van de dollar. De werkgevers handhaven voorts hun afwijzende opstelling ten aanzien van het halve procent prijscompensatie voor de btw-verhoging op aardgas, de maximering van de prijscompensatie, de uitbreiding van de vakantie, de verlaging van de leef tijd voor die oudere werknemers die door bedrijfsomstandigheden in een lagere sa larisgroep komen met behoud van salaris. Over de verhoging van de werkgeversbij drage is niet meer gesproken. De werkgevers hebben aangeboden een kwart procent van het door de vakbonden gevraagde half procent op 1 januari 1979 te bestemmen voor het fonds van de Stich ting Uittreding Metaalindustrie (SUM). Gisteravond om tien uur noemde werk geversvoorzitter A. Prins, voorzitter van de raad van overleg in de metaalindustrie, op een persconferentie het beëindigen van de onderhandelingen teleurstellend, maar niet geheel verrassend. Omdat de invoering van de beperking van de renteaftrek over een aantal jaren zal worden uitgesmeerd als de voorstellen uitgevoerd worden, betekent dit dat de huisbezitters er in hun inkomen niet op achteruitgaan, daar immers de inflatie al die jaren doorgaat. Dat doorgaan van de inflatie betekent, dat het aandeel van de hypotheekrente in het inkomen van de huisbezitter steeds kleiner wordt. Hij blijft dus een inflatievoordeel behouden. Het argument, dat de laatste dagen wel wordt gehoord, namelijk dat de mensen die een huis hebben gekocht bij hun finan cieringsplannen hebben gerekend op de inflatie om op den duur als gevolg van de geldontwaarding met steeds lichtere rente- en aflossingslasten te komen zitten, wees prof. Hofstra van de hand. Hij vindt een dergelijke overweging erg lichtvaardig. Dat komt voor hun eigen rekening, zei de oud-minister van Financiën. Er kan namelijk ook een tijd komen, dat er helemaal geen of nog maar heel weinig inflatie is. Hoe dit ook zij, prof. Hofstra beklemtoont, dat het in zijn voorstellen slechts gaat om het inleveren van een deel van het belastingvoordeel, dat de mensen eigenlijk niet zouden mogen hebben. Daar zou men toch eigenlijk geen bezwaar tegen mogen hebben, vindt hij. H. Th. Schravemade, vertegenwoordiger en waarnemer van de Federatie Hbger Personeel in de Metaal- en Elektrotechni sche industrie (HPME), kon zich niet vere nigen met de opvatting van de voorzitter van het FME, dat de cao voor het hoger personeel „voor het grijpen” had gelegen. Dit was volgens hem een interpretatiefout. Hij had waardering uitgesproken voor de principe-cao, maar ook aan de voorzitter van de FME duidelijk gemaakt geen waar dering te kunnen opbrengen voor diens „starre houding ten aanzien van de boven grens”. De kern van het vraagstuk dat het CIDI opnieuw aan de orde heeft gesteld is, volgens het VNO, dat de landen verenigd in de Arabische Liga in hun strijd tegen Israel in 1951 een boycot-bureau hebben opgericht om de Israëlische economie te schaden. Dit bureau hanteert verschillen de methoden die er in feite alle op neer komen dat bedrijven die op enigerlei wij ze een zakelijke relatie met Israel onder houden buitengesloten worden van han del met de Arabische landen. UTRECHT (ANP). Niet alleen bij Hoogovens en Shellmaar ook bij DSM willen de industriebonden vijfploegen diensten invoeren in het kader van een arbeidsplaatsenovereenkomst. Tijdens het komend overleg over een nieuwe cao bij DSM (24.000 werknemers) zullen de indu striebonden NVV en NKV deze eis op tafel leggen. De bonden willen ook dat tijdens de looptijd van de nieuwe cao geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, en dat natuur lijk verloop wordt aangevuld. Ten aanzien van de zakelijke boycot is de beoordeling van een wenselijke ge- dragshouding gecompliceerder. Los van de beoordeling of een boycot in strijd is met de wet op de economische mededin ging een theorie die door de auteur van het boekje wordt ontwikkeld en waarover ook vragen aan de minister werden ge steld, en waarover wij de beoordeling van de bewindslieden graag afwachten is het bepaald op zichzelf niet ongewoon, of onacceptabel dat een bepaald land voor- „Wij hebben deze twee vormen van boy cot, de zakelijke en de persoonlijke, be wust apart genoemd”, aldus het VNO. „Het laatste is n.l. een vorm van discrimi natie die naar onze mening zonder meer moet worden verworpen. Terecht heeft de toenmalige minster van Binnenlandse Za ken De Gaay Fortman in 1977 het afgeven van niet-jood-verklaringen door gemeen ten dan ook verboden. Voor zover ons bekend geven Nederlandse bedrijven der gelijke verklaringen, zo zij dat al zouden kunnen, ook niet af. Hoe dan ook, formeel moet een onderne ming in een dergelijke situatie meestal een keuze maken. Voor ieder bedrijf ligt deze keuze verschillend, maar ieder bedrijf is vrij om die keuze op rationele gronden te maken. De overheid heeft daarbij een ei gen taak en zal bij het inhoud geven van die taak het belang van de export voor ons land zwaar laten wegen”, aldus het VNO Het VNO vervolgt zijn commentaar al dus: „Wanneer men uitgaat van de feite lijke oorlogssituatie dan is het, ook histo risch gezien, helaas veelal gebruikelijk dat landen niet wensen dat derden zake lijke relaties onderhouden met de tegen stander. Een dergelijke constatering is objectief en houdt geen beoordeling in van de politieke situatie in het Midden oosten. Even normaal overigens als het feit dat in de praktijk de situatie nog wel eens wat verschilt van de theorie. waarden stelt bij zijn zakelijke transac ties.” te verschaffen voor de bouw van met kolen gestookte centrales en voor fi nanciële steun voor de opslag van kolen en cokes. De grond aan het Rpkin in Amsterdam, waarop vorig jaar het afgebrande hotel Polen stond, is verkocht aan de ABN/FGH Project BV. Ook het naastgelegen terrein van de eveneens afgebrande boekhandel De Slegte is aan deze projectgroep ver kocht. De koopsom is niet bekend ge maakt. Zij bedraagt zeker enkele miljoe nen guldens, aldus een woordvoerder van de ABN. In een deel van de nieuwe bebou wing zullen winkels gevestigd worden, al dus de ABN De woordvoerders van Charta 77 in Tsjechosiowakije hebben zich onlangs tot de regering en de Internationale Arbeids organisatie (ILO) in Genève gewend met de klacht dat in Tsjecho-Slowakije de ar beidswetgeving wordt geschonden. De klacht heeft betrekking op het ontslag dat vele ondertekenaars van het handvest treft terwijl anderen naar minder belang rijke functies worden overgeplaatst. Akzona heeft een kwartaaldividend van twintig dollarcent Ver aandeel vastgesteld, zo deelt Akzo mee. .m. yan het ■ge tijd. DEN HAAG (ANP). Rijn-Schelde- Verolme (RSV) en de gepensioneerde scheepsbouwer Cornells Verolme heb ben een samenwerkingscontract geslo ten, waarbij schepen, bestemd voor Nederlandse gasimport, gebouwd zul len worden door RSV wat betreft het scheepsgedeelte en de machineinstal- latie. uische n val- De re- oeilijk lezers de 4 rich ;lag .en wij 105,50 47,50 68,80 1,28 135,00 31,80 6,40 81,00 27,00 44,00 100,50 45,00 63,50 50,50 50,00 36,90 52,70 98,00 97,00 93,00 26,50 95,50 57,00 130,30 10 10 10 15 10 iO !0 10 iO 10 >0 iO 10 •Of iO ’0 !0 ’0 10 ’0 •0 .0 55,00 45,40 36,50 53.00 51,50 35,80 30,80 575,50 44,00 60,20 44,00 30.80 31,00 115,00a 30,50 45,50 86,00 57,00 49,50 2,00 54,50 127,00 125,00 57,30 167,00 54,00 48,10e 122,50 54.40 28,50 125,50 68.10 74.00 53,10 2720 102,10 79,00 70.20 56,00 142.00 31.31 89,01 91,00 59,70 58,10 38.80 40,00 246,00 •0 io .0 10 :o o 'O o >0 •o •o ‘0 •o Oa 0 :o o o o 0b 6 0 0 0 0 Oe Of 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o De VEEN (Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland) heeft besloten een „energielabei” te gaan invoeren. Dit label, een soort Kemakeur, zal worden uitgegeven aan fabrikanten van elektrische apparaten wier produkten voldoen aan eisen van doelmatigheid en zuinigheid. Het bekende Kemakeur let meer op de veiligheid van de toestellen. „Dat wil niet alleen zeggen dat een be drijf dat met Israel zaken doet door de Arabische landen wordt geboycot, maar ook dat bedrijven die met Arabische lan den handel drijven geen relaties mogen onderhouden met, of produkten mogen betrekken van, bedrijven die enigerlei re latie met Israel onderhouden.” Voor de fabrikage van het vloeibare- gasgedeelte wordt gedacht aan de bouw van een vestiging in het noorden van het land, dit met het oog op de werkgelegenheid en de opleiding van specialisten voor deze aluminiumin- dustrie. Het tankerontwerp is door C. Verolme ontwikkeld. De werkgevers betoogden opnieuw dat werkgelegenheidszaken per onderneming wel bespreekbaar kunnen zijn, maar niet tot een overeenkomst en afspraken hoe ven te leiden. Het hangt uitsluitend van de ondernemingsleiding af of er zulk een overeenkomst kan komen. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, Otto graaf Lambsdorff, acht het niet uitgesloten dat de stijging van de consumentenprijzen in de Bondsrepubliek in de loop van dit jaar voor het eerst sedert lange tijd onder de drie percent zal komen. Vorig jaar bedroeg de gemiddelde stijging nog 3,9 percent. De dagelijkse besturen van'de Indu striebonden NVV en NKV hebben woens dag in Utrecht „indringend gediscussi eerd” over de vraag of de in november van het vorig jaar vastgelopen besprekingen om tot een federatie te komen, weer zou den kunnen worden hervat. Dit staat in een verklaring die de Industriebond NW gisteren heeft vrijgegeven. De nieuwe minimum-melkhrijsregeling, die het bestuur van het Produktschap voor Zuivel dinsdag heeft aanvaard, is door de ministers van Economische Zaken en van Landbouw goedgekeurd. Naar alle waar schijnlijkheid zal ze maandag aanstaande in het verordeningenblad bedrijfsorgani satie worden gepubliceerd, zodat ze dins dag 28 februari van kracht wordt. Zoals gemeld blijft de oude minimumprijs van 1,03 per liter gehandhaafd voor Neder landse verpakte gepasteuriseerde volle melk (ADVERTENTIE) De Europese Gemeenschap voert mo menteel jaarlijks 22 miljoen ton kolen in uit derde landen. De Commissie in Brussel wil de interne EEG-handel in ketelkolen opvoeren tot 12 miljoen ton per jaar. De subsidie daarvoor zou op 1 januari van het komend jaar moeten ingaan. Bij die subsidie wil de commis sie een deel van de prijsafstand over bruggen, die bestaat tussen Europese kolen en kolen van de wereldmarkt. De wereldmarktprijs ligt op rond 30 dollar per ton, terwijl die in de gemeenschap varieert van 45 dollar per ton in het Verenigd Koninkrijk tot 75 dollar per ton in West-Duitsland en Frankrijk en 100 dollar per ton in België. De samenwerkende elektrotechnische fabrieken Holec NV gaan weer dividend uitkeren. Na twee dividendloze jaren wordt voorgesteld over 1977 acht gulden per aandeel van honderd gulden uit te keren. In 1974 werd voor het laatst betaald en wel veertien gulden per aandeel. Iets anders is of een bedrijf zich kan onttrekken aan de boycot. In de brochure wordt nogal gemakkelijk gesteld dat be drijven die „ruggegraat” hebben getoond door het niet accepteren van boycot-maat- regelen, daar geen zakelijk nadeel van ondervonden. In de praktijk echter zal dit alleen het geval zijn met bedrijven die een uitzonderlijke positie innemen. Voor de meeste bedrijven is dat echter niet het geval omdat zij in concurren tiestrijd zijn gewikkeld met vergelijkbare andere bedrijven die vergelijkbare offer tes doen In de brochure van het CIDI wordt een aantal voorbeelden genoemd waaruit blijkt dat ook de Nederlandse overheid een rol in deze speelt. Naast de wat men kan noemen zakelijke boycot, is blijkens het boekje ook sprake van een boycot gericht op personen en wel met name zionisten. Het begrip zionist wordt klaar blijkelijk nogal ruim geïnterpreteerd en wel in die zin dat er sprake is van een boycot van joden. Dit laatste blijkt bij voorbeeld uit het feit dat medewerkers van Nederlandse bedrijven die in Arabi sche landen opereren een zogenoemde „niet-jood-verklaring” moeten tonen. De heer Prins zei dat de werkgeversdele- 1 gatie het opnemen van een tendens in de - cao, die zou kunnen leiden tot afspraken per onderneming over werkgelegenheids- i zaken, als verstarrend beoordeelde. Zo’n i verstarring dreigde en die zou dan eerder, volgens de werkgevers, een negatieve uit werking hebben op de werkgelegenheid. Hoewel de werkgevers weten dat zij op het materiële vlak weinig mogelijkheden hebben, gezien de situatie in de bedrijfs tak, hebben zij donderdag nog een ope ning aangegeven. De heer Prins zei dat al eerder was toegezegd, zij het onder voor behoud, dat de prijscompensatie dit jaar overeind zou blijven met alle risico’s daarvan. De werkgevers hadden de halve procent die de vakbonden per 1 juli had den gevraagd als extra prijscompensatie voor de btw-verhoging op aardgas afge wezen. Zij meenden evenwel dat zij een opening konden maken doordat zij dat halve pro cent per 1 juli (op jaarbasis een kwart procent gerekend over geheel 1978) zou den kunnen verschuiven naar 1 januari 1979 om een mogelijke voortzetting van het experiment van vervroegd uittreden van 63- en 64-jarige werknemers in de metaalindustrie te bewerkstelligen. De heer Prins merkte op dat dit experi ment, dat vorig jaar mei is ontstaan als uitvloeisel van het zogenaamde Haagse akkoord van februari van dat jaar, op 31 december 1978 afloopt omdat er dan geen geld meer bijkomt. Bij de oprichting van de SUM in mei 1977 is namelijk afgespro ken dat 0,4 procent van de loonsom daar voor zou worden gereserveerd. De ver plichtingen dje de stichting inmiddels heeft aangegaan blijven doorlopen. De vakbonden zijn niet op dit werkgevers- voorstel ingegaan. Ook een voorstel van werkgeverszijde ten aanzien van het mogelijk maken van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het hogere personeel kon de goedkeuring niet wegdragen. De vakbonden hadden van het begin af aan gesteld dat een cao voor het hogere personeel onderdeel zou uitmaken van het totale pakket dat aan het einde van de onderhandelingen op tafel zou liggen. Zodoende kon deze cao „die voor het grijpen lag en ook wel gegrepen zou zijn wanneer het pakket aanvaard baar was geweest voor de vakbonden” geen doorgang vinden, aldus Prins. De werknemerswoordvoerder W. A. Wamsteeker vertelde dat tijdens de 64 uur vergaderen vele teksten over de tafel wa ren gegaan. Reden voor de vakbeweging om het overleg te beëindigen was volgens hem het werkgeversstandpunt dat over leg per onderneming niet mag uitmonden in overeenkomsten. „Dat terwijl alle voorstellen van werknemerszijde er nu juist van uitgingen dat men tot dergelijke afspraken kon komen”, aldus Wam steeker. BRUSSEL (ANP). Europees com missaris Guido Brunner (Energieza- ken) heeft een plan ontwikkeld om de handel in „ketelkolen” (voornamelijk gebruikt in elektrische centrales) tus sen de negen EEG-lidstaten te bevor deren. Gedurende drie jaar wil hij daarvoor ruim 30 per ton ver strekken. De Europese ministerraad moet het voorstel-Brunner nog goedkeuren. Al eerder kwam de Europese Commissie met voorstellen om goedkope kredieten Van de ruim één miljoen gulden die het CNV heeft uitgetrokken voor steun aan aanverwante groepen en projecten in ar me landen, gaat dit jaar ook een deel naar onderdrukte Argentijnse vakbondsbe stuurders. „De bedoeling van de hulp is brodeloos geraakte vakbondsbestuurders in leven te houden”, aldus CNV-secretaris Hofstede DEN HAAG (ANP). Prof. Hofstra heeft in de tv-rubriek „Hier en Nu” van de NCRV zich verzet tegen de opvatting, dat zijn voorstellen om de belastingheffing inflatieneutraal te maken, zouden leiden tot inkomensaantasting voor de men sen, die met een hypothecaire lening de aankoop van hun woning of woningen hebben gefinancierd. De Ford Fiesta is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z’n voorwielaandrijving een perfekte wegligging W^ar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto f Een geweldige hoofdprijs BM| De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) en enige andere Arabische olielan den hebben opnieuw gepleit voor de invoe ring van een nieuwe geldeenheid, de „OPEC-dollar”, in verband met de voort durende waardevermindering van de Amerikaanse dollar, die nu vrijwel uitslui tend wordt gebruikt voor betaling van de olie. Dit is gisteren vernomen in kringen van de OAPEC (Organisatie van Arabi sche Olie Exporterende Landen). De OPEC-dollar zou geheel onafhankelijk moeten zijn van de Amerikaanse dollar. Alanheri NV (granen, zaden, kleindier en vogelvoer) heeft in 1977 na aftrek van vennootschapsbelasting een netto resul taat behaald van 1.628.000 gulden tegen 1.565.000 in 1976. Per aandeel van tien gulden bedraagt de winst 3,05. De omzet van het bedrijf steeg van 140 mln tot 167 miljoen. Dat is 19 percent. De resultaten van OGEM Holding zijn in 1977 gestegen van 20,5 mln tot ruim 27 mln. Het is de bedoeling het dividend vast te stellen op 2,30 in contanten per aan deel van 10 (v.j, 2), aldus OGEM. Hij erkent in zijn rapport, dat het beperken van de renteaftrek voor die huisbezitters tot 2.000 per jaar zal kunnen schelen, maar aldus prof. Hofstra, mijn rapport onderstreept ook, dat deze maatregel geleidelijk zou moeten worden ingevoerd. Hij noemt daarvoor in het rapport een termijn van vijf jaar, maar dat mag volgens hem best iets langer zijn. Hij zou echter niets zien in een zeer lange invoeringstermijn. Amro-dochter Pierson, Heldring en Pierson heeft in het Zwitserse Zug Pierson Management AG opgericht als volledige dochter van Pierson-onderdeel Pierson Trust BV. In deze laatste vennootschap zijn alle trustactiviteiten van Pierson ge concentreerd. 5,00 3351 5,72 q 4.20 4 De bedrijfsauto-RAI 1978 in Amster dam heeft een recordaantal bezoekers ge trokken. In totaal bezochten 197.747 bezoe kers de internationale tentoonstelling Dat is 14 percent meer dan bij de vorige tentoonstelling, 2 jaar geleden. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer zal voor het begin van de paas vakantie op vrijdag 17 maart geen de bat kunnen houden over de WIR, de Wet Investeringsrekening. De Kamer commissie, die de openbare behande ling van het onderwerp van de Wet Investeringsrekening voorbereidt, had graag gezien dat het debat in de week voor de paasvakantie was gehouden. De regering liet dezer dagen weten, niet tijdig gereed te kunnen komen met de nog ontbrekende schriftelijke stukken. AMSTERDAM (ANP, Reuter). De 2,öö S Amerikaanse dollar heeft gisteren bij een u nerveuze handel in Amsterdam weer nieuwe dieptepunten bereikt. Nadat 5,oo 265: woensdag was gesloten op 2,1980, werd de handel hervat op 2,1855. Kort na het middaguur werd er nog maar 2,1740 voor de Amerikaanse munt betaald. Ge sloten werd op 2,1700, maar er was in tussen al op een nog lager peil gehandeld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23