STILTE ROND ONTVOERDE INDUSTRIEEL EMPAIN Pijnlijke verzameling Aanklacht Rijke beloning voor Chinese overlopers satelliet worden Eindrapport over doden in Stammheim laat vragen open Rampzalige situatie in Zaïre tegen Haag uitgebreid achtergrond „Angola zal nooit NIEUW HOOFD FBI BEËDIGD «■«-sa «s® w WASHANDJES CARTER STUURT CAIRO TELEGRAM Spaanse 200-mijlszone OVERHEMD 1885 BLIND Betrekkingen Libië- Tsjaad weer hervat F s* r Ambassadeur De Almeida in Den Haag: Mé» ■I ■I 2 V R I J n a r: rr n p [i p i i o 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND -/ Onenigheid S CSSS’ oten 99 napt I ligen ieten king op het erdam dacht, or het iversi- van de in de NICOSIA (UPI, Reuter). De Cyprische president Spiros Kypria nou heeft gisteren verklaard „diep bedroefd” te zijn over het besluit van zijn Egyptische ambtgenoot Sadat de diplomatieke betrekkingen te verbreken. Sadat besloot hiertoe na de vechtpartij die op het Cyprische vliegveld Larnaca plaatsvond tussen Egyptische commando’s en de Cyprische nationale garde. Bij deze actie kwamen 15 Egyptenaren om. Kyprianou zei dat Cyprus „door een lange vriendschap is verbonden met Egypte en het Egyptische volk”. Hij herhaalde dat zijn regering ernaar streeft nauwe en vriendelijke betrekkingen met Egypte te blijven behouden. nden olfo ?uit het- ge- ;rt. Heils en met Is zijn eker door Nico Scheepmaker Drie jaar Verzwakt gezag nbus ImB C© m MM CS»® SS trein (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. In het zuiden van Zaïre heeft vorige maand een bloedbad plaatsgevonden dat aan meer dan vijfhonderd mensen het leven heeft gekost. Deze onthulling van het Belgische Zaïre-Comité, die in welingelichte kringen in Brussel wordt bevestigd, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de economisch en politiek rampzalige situatie in Zaïre. MEI -g» ®CSS as SB «Ba «s»'gag» 'OU-: jSSl ■B ieerd de verboi J Nieuwe theorieën gaan ervan uit dat de Kyprianou bedroefd over besluit Sadat ü- KYPRIANOU „Angola zal nooit een satelliet worden De commissie, bestaande uit zes CDU- Moboetoe lijkt bereid aan deze eisen lotsinë de kantine van het gerechtsgebouw in van de gevangenen konden (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De vraag, hoe in de cellen <an in de gevangenis van Stuttgart- van wie dan ook”, stelde hij. „We hebben de hulp van Cuba nodig om ons land op te bouwen na de verschrikkingen van het Portugese koloniale bewind. Behalve dat de Cubanen ons trainen bij het hanteren van ingewikkelde wapens en het onder bouwen van onze landmacht, luchtmacht en marine, zijn ze ook ingezet voor de verbetering van de gezondheidszorg en de woningbouw”. Boord naaien (4 rijen) 3000 steken, het eind ervan naaien 500 steken, de knoops gaten en het aannaaien der knopen 150 steken, boord opzetten en inhalen aan de hals 1.204 steken, mouwboordjes 1.228 steken, eind van mouwboordje 68 steken, knoopsgaten 148 steken, zomen van het split 264 steken, mouwen inhalen 840 ste ken, aannaaien der polsen 1.468 steken, opzetten der schouderstukjes, elk 3 rijen 1.880 steken, zomen van het inzetsel 393 steken, naaien der mouwen 2.554 steken, inzetten van mouwen 3.050 steken, rondom 1.526 steken, naden 848 steken, inzetten der zijstukken 424 steken, benedenzoom 1.104 steken. In totaal 20.649 steken, alle met de hand, in 1885, toen een overhemd nog een overhemd was. Gisteren heb ik een washandje verwend door het onderuit de stapel te nemen, in plaats van, zoals gebruikelijk, het boven ste washandje te pakken. Ik heb toen voor de aardigheid eens alle washandjes geteld, die in de kast lagen. Het waren er nege nentwintig (291). Het stapeltje zakdoeken was opgebouwd uit niet meer dan vier zakdoeken. Waarom hebben we, in een gezin van tweeëneenhalf persoon, 29 was handjes en misschien, met alle zakdoeken in de was mee, hooguit 19 zakdoeken? Koop jij zoveel washandjes? heb ik mijn vrouw gevraagd. Ik koop nooit washand jes, zei ze. We krijgen op verjaardagen ook nooit washandjes cadeau, en stelen, uit hotels, doen we ze ook niet. Hotels in het buitenland „voeren” zelden washandjes, er zijn zelfs landen waar het washandje in de ons bekende vorm niet bekend is. In Canada bijvoorbeeld wast men zich met een lapje, niet met een naar de hand ge vormd soort want zonder duim, zoals wij die kennen. .iseum jo zijn □rand, de aan m dol- gen is sguer- Briga- teder, Ensslin en Raspe zelfmoord heb- gepleegd en dat Möller zichzelf heeft «wond. De vooral in het buitenland ge- «ggereerde mogelijkheid als zouden de wangenen eerst (door gas) zijn verdoofd «daarna vermoord, mist volgens de com missie elke grond. iensen ist dat inciale it wist Inmiddels waren functionarissen van de Egyptische ambassade druk aan het pak- gecontroleerd omdat er met voldoende vrouwelijk bewakingspersoneel aanwezig was. De CDU-meerderheid van de commissie is van mening dat de regering van de deelstaat Baden-Württemberg geen ver wijten kunnen worden gemaakt. Zij zegt dat enkele beambten niet waren opgewas- Na een aanvankelijk goede samenwer king tussen de familie en de politie was er sprake van, dat in een later stadium onenigheid was ontstaan over de vraag of al dan niet op de eis van de afkoopsom diende te worden ingegaan. De politie sen tegen de „misdadige intentie en intelli gentie van de gevangenen en hun advo caten”. De SPD-FDP-minderheid vindt daaren tegen dat de regering wel de politieke verantwoordelijkheid moet dragen voor de even lange als door schandalen omring de lijst van gebreken. was er tegen. Dit is het standpunt dat ze in alle ontvoeringskwesties inneemt. Het „Zaïrese kwaad” werd dit najaar door Moboetoe zelf in de zwartste kleuren afgeschilderd: de economische min-groei bedraagt vijf percent per jaar, de inflatie 60 percent, de korte-termijnschulden aan het buitenland bijna drie miljard gulden. De bevolking leeft wrokkig teruggetrok ken in een overlevingseconomie. Uitge strekte gebieden in het oosten van het land ontsnappen geheel aan de controle van de centrale regering in Kinsjasa. Andere de len in het land zijn overgeleverd aan de privé-legertjes van Moboetoes vazallen. Wat er in Zaïre moet gebeuren is niets Wanneer onze strijdkrachten sterk ge noeg zijn, zullen we zelf naar Zuid-Afrika gaan om het fascistische en racistische regime daar ten val te brengen”. Met deze woorden gaf de eerste Angole se ambassadeur in Nederland, de ex-jour- nalist Luis de Almeida, gisteren een toe lichting op de aanwezigheid van een kleine 20.000 Cubanen in zijn land. De heer Al meida, gevestigd in Brussel, bood dinsdag zijn geloofsbrieven aan koningin Juliana aan. Hij schetste Nederland en de Skandi- navische landen als het geweten van het Westen, bracht met name hulde aan het Angola Comité, maar vond toch niet dat de aanwezigheid van Cubaanse troepen in zijn land in deze contreien juist werd geë valueerd Volgens de nieuwe Angolese ambassa deur in Nederland is de aanwezigheid van Cubanen in zijn land niet meer dan „een storm in een glas water”. Angola bemoeide zich ook niet met de 250.000 Amerikaanse militairen, die in West-Duitsland gelegerd waren, waarom zouden de westelijke lan den dit dan wel doen ten aanzien vaq,„onze vrienden, de Cubanen?” De zone geldt ook voor de Canarische eilanden, maar niet voor de Middellandse- Zeekust en de Balearen. Mijn overbuurman, die slager van be roep is maar ook graag tapdanst in de zomer, vroeg mij laatst, toen we samen op de bus stonden te wachten, hoeveel steken ik dacht dat er nodig zijn voor het naaien van een gewoon hemd? Ik zei hem dat ik dat niet wist, maar dat ik iemand kende die nog een exemplaar van De Holland- sche Illustratie van vrijdag 3 juli 1885 in zijn bezit had, waarin een linnennaaister uit Leicester het even precies had voorge rekend. Hier volgen haar, op ervaring stoe lende, getallen: Een blindengeleidehond heet in Ameri ka een „seeing eye-dog” en in de postkan toren hangt een bordje waarop staat dat er voor honden verboden is behalve voor een seeing eye-dog. De vraag is wie die bemoe digende mededeling kan lezen: de blinde of de blindegeleidehond? op 11 ver de ssatel- f niet, sloten ver de ^an sa- gegt- □pspo- de we- nude gebied >aanse voor- 1 Vijf ongen Naarmate de strijd om de parlements verkiezingen op 12 en 19 maart aanstaan de in hevigheid toeneemt en de politici de beeldbuizen bevolken i» stil gcwor CAIRO DE SEBHA (Libië) (AFP) Libië en Tsjaad hebben gisteren besloten hun diplomatieke betrekkingen te hervat ten. Die waren sinds 5 februari door de regering van Tsjaad verbroken. Het be sluit is genomen op de minitop, die in Cairo de Sebha wordt gehouden door Tsjaad, Libië, Soedan en Niger. De mini- top bereidt een overeenkomst voor onder- handelingen voor tussen de regering van Tsjaad en de opstandelingen in dat land. iaanse ia vier itvoer- itieten >en de i bijna m. De srking isgeld. ■oerin- ituele) toege- artsen n van met dat de 'erzor- »n dan ziekte t”, zo nhuis- trijfël Op verzoek van de Zaïrese president Moboetoe Sese Seko spant de Belgische regering zich sinds ruim een half jaar in om een internationale reddingsoperatie op gang te krijgen om Zaïre te behoeden voor een complete ondergang. Maar veel resul taat heeft Brussel nog niet geboekt. Ameri ka, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittan- nië, Saoedi-Arabië, Iran, de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hebben medewerking toegezegd, maar concreet is er nog niets gebeurd. MADRID (DPA). Spanje heeft giste ren de 200-mijlszone voor zijn Atlantische kust in het noorden afgekondigd om zo doende speciale vis- en bodemexploita- tierechten te kunnen doen gelden. Dit naar het voorbeeld van andere landen. DEN HAAG. „De Cubanen zullen in Angola blijven zolang zij voor de opbouw van onze strijdkrachten noodzakelijk zijn. Wij hebben een sterk leger nodig, omdat wij een herhaling vrezen van de Zuidafrikaanse invasie van 1975. Bovendien steunen wij de bevrijdingsbeweging Swapo in Namibië en onze broeders van het African National Congress (ANC) in Zuid-Afrika. ooiaxfe «UK terg. De commissie, die was ingesteld Udat op dinsdagmorgen 18 oktober 1977 Oder raadseiachtige omstandigheden tadreas Baader en Gudrun Ensslin dood Jan Carl Raspe en Irmgard Möller 'Wond in hun cellen werden aangetrof- ffl, heeft gedurende 19 dagen 79 getuige- tekundigen gehoord. Gisteren is het tadrapport gepubliceerd. Zo heeft Frankrijk er weer een onopge lost raadsel bij, dat zich voegt bij een aantal beruchte gevallen, die nimmer tot een oplossing kwamen. Al meer dan een jaar zitten bijvoorbeeld in de gevangenis opgesloten de verdachten van de moord op de prins De Broglie, rond Kerstmis 1976 Een hoge ambtenaar van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken om schreef de opstelling van het bedrijfsleven in Zaïre als volgt: „Vroeger investeerde men in de verwachting geld in tien jaar terug te kunnen verdienen. Die termijn is 'ngekrompen tot drie jaar.” Zaïre blijft voor het Westen van belang, in de eerste plaats vanwege de grote bo demschatten. Een nog verdergaand econo misch verval doet vrezen voor nog meer drama’s, zoals in Idiofa, en voor politieke chaos. Sinds de aanwezigheid van Cu baanse troepen in het aangrenzende Ango la is er ook een strategisch aspect van Russisch-Cubaanse penetratie in Zaïre. Dat is nu de belangrijkste hypotheek waarop Moboetoe nog aanspraak kan maken. Een deel van het antwoord op de vraag waarom wij verhoudingsgewijs zoveel washandjes hebben vergeleken met zak doeken zal wel zijn, dat washandjes min der slijten, en dat je ze als binnenhuistex- tiel ook minder gemakkelijk verliest dan zakdoeken. De washand heeft ook net iets te veel postuur om weggegooid te worden als hij nog niet gerafeld is, maar ook weer te weinig persoonlijkheid om samen met afgedragen kleding weggegeven te worden aan het Leger des Heils of de Hulp voor Onbehuisden. Rest intussen nog wel de vraag, waarom wij altijd zo’n chronisch gebrek aan zakdoeken hebben. Je verliest ze, ze slijten gauw en dan gooi je ze weg, en wat ook belangrijk is: ze zijn geen cadeau artikel meer. Vroeger kwamen tantes en oma’s op verjaardagen en op sinterklaas avond zonder blikken of blozen met drie zakdoeken in een doosje aandragen, maar dat durven vandaag-de-dag alleen de sterkste persoonlijkheden zich nog te ver oorloven. Je kocht vroeger geen zakdoe ken, je kréég ze! Tegenwoordig krijg je een gratis plastic broekriem die al door de lusjes zit als je een broek koopt, maar het zou me liever zijn als we, in plaats van zo’n broekriem, in beide zakken voortaan een zakdoek vonden. Ik weet zeker dat ik veel meer broeken zou kopen, als ik wist dat er zakdoeken in zaten. Omdat het zover nog niet is, heb ik in een desbetreffende winkel tien (10) zakdoeken gekocht. Ik merkte tot mijn verbazing dat ze per stuk meer kost ten dan menig paar sokken, en heb me laten vertellen dat dit eenvoudige gebruiksartikel op uitsterven staat, omdat er steeds meer zakdoekenfabrikanten hun deuren moeten sluiten. Er zal dus nog eens een tijd komen, dat ik mijn neus in mijn washandjes moet snuiten! De vraag die beslissend is voor het op gang komen van de reddingsoperatie, luidt: Is Moboetoe nog in staat om effectief te regeren, de al omvattende corruptie aan te pakken, bezuinigingen door te voeren en beperkingen op te leggen aan de „baron nen”, de kaste van profiteurs die in zijn kielzog rijk is geworden Volgens Belgi sche Zaïre-kenners is het gezag van de president aanmerkelijk verzwakt Maar maar een ander deel, en niet het onbelang rijkste, vaart juist wel bij de huidige situ atie. Volgens sommige Belgische Zaïre-ken ners gaat het vooral om bedrijven die betrokken zijn bij de exploitatie van Zaïres grote rijkdom aan grondstoffen. Deze ondernemingen hebben zich zodanig georganiseerd dat zij weinig hinder onder vinden van de economische ontreddering. Op hun medewerking aan een sanerings- beleid behoeft niet te worden gerekend, zo wordt in de Belgische hoofdstad gesteld. hüdf Stammheim zittende RAF-leden pistolen juette- or een ericht. □rzaak lag op to springstof konden komen, kan niet lorden beantwoord. Dit is vastgesteld ter een parlementaire onderzoekscom missie uit de deelstaat Baden-Württem- onder op 29 □or de tertien gnaar zeven n. Vijf ers, drie SPD’ers en één lid van de FDP, is 1 geen «nstemmig tot de conclusie gekomen dat ’"it*» ewond het bezit hooien. Gebleken is namelijk dat bij de genoem- -ouwing de RAF-gevangenen con- act konden hebben met andere gevange- ken. „Wij zullen dit weekeinde vertrek ken”, aldus een woordvoerder. Het Griekstalige dagblad Ta Nea be- i schuldigde Sadat er gisteren van de zijde van de Turken te hebben gekozen. Volgens de krant hoort Sadat „zich te verontschul digen, en niet ons te bedreigen en te chan teren”. De Cyprische leider bevestigde opnieuw dat de twee moordenaars van de Egypti sche journalist El-Sebai, zullen worden berecht. Maandag zullen zij voor de rech ter verschijnen Carter zou Sadat ook hebben laten we ten dat hij de „diepe bezorgdheid” van de (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Van de op 23 januari ont voerde industriebaron Edouard-Jean Empain is sinds zijn verdwijning niets meer vernomen. Althans: de media ver keren in het ongewisse over zijn ver blijfplaats, evenals over de onderhande- lingen over de afkoopsom van 80 mil joen frank, die door de ontvoerders zou zijn geëist. De familie zou niet bereid zijn om meer dan dertig miljoen frank te betalen. den rond de' ontvoeringskwestie. Deze stilte komt de familie bijzonder goed uit. Het nieuws van al weer enige weken geleden, dat de afkoopsom zou zijn vast gesteld, het geld bijeen zou zijn en alleen nog maar c ver de overdracht zou moeten worden gesproken, werd niet door nieuwe feiten gevolgd. KARLSRUHE. De aanklacht tegen de voormalige Duitse advocaat Siegfried Haag, die verdacht wordt van het lidmaat schap van een terroristische vereniging, is uitgebreid met medeplichtigheid aan moord. Dit heeft de Westduitse Justitie meegedeeld, nadat zou zijn gebleken dat Haag heeft deelgenomen aan de voorberei dingen van de overval op de Westduitse ambassade in Stockholm in 1975. Op 30 november 1976 was Haag gearres teerd in een auto met een vals kenteken. Hij had een geladen pistool bij zich, geld dat afkomstig zou zijn van bankoverval len, verscheidene valse persoonsbewijzen en een pruik. Het Hof van Cassatie in Parijs heeft gisteren het beroep van de Westduitse ad vocaat Claus Croissant tegen zijn uitwij zing uit Frankrijk als niet ontvankelijk verworpen. De rechters waren het met de openbare aanklager eens dat inzake uitle- veringskwesties geen beroep mogelijk is. Croissant, die bekend werd als verdediger van leden van de RAF, zit nu in de Stamm- heimgevangenis. ontvoerders wellicht tot ultrarechtse groeperingen zouden behoren, die zowel in Frankrijk ajs in Italië opereren. Som mige kranten beweerden dat deze gangs ters hun methoden nog zouden hebben ontleend aan hun ervaringen bij de Ge stapo tijdens de Duitse bezetting van het land. Geen van deze suggesties is echter nog door enig bewijs gestaafd Egyptische leider over het terrorisme deelt. De Griekse premier Karamanlis heeft gisteren voor de tweede maal een beroep gedaan op zowel Egypte als Cyprus om de gerezen meningsverschillen bij te leggen. Twee dagen geleden heeft de Griekse premier ook al een persoonlijk beroep van die strekking op president Sa dat gedaan. van de ft dat de pistolen en de springstof bij de Scha- ’erbouwing van de cellen in juni 1977 of nooit gecontroleerd. Het onderzoek van de autoriteiten speelt zich in alle stilte af, sinds de „ra zende brigades”, die overal buiten en' in Parijs werden opgesteld, het overigens juridisch betwiste doorzoeken van auto’s hebben gestaakt. Omdat baron Empain bekend stond als een liefhebber van het hazardspel, werden een aantal van zijn gok-vrienden op de korrel genomen, on der wie de Franse zanger en filmacteur Yves Montand. Gedacht wordt dat wel licht de ontvoerders in de internationale jet-set van de casino’s te zoeken zijn ■A Peter Wündisch, een instrukteuraan het polytechnisch centrum in Magde burg (DDR) heeft een zeer bijzondere hobby: Hij verzamelt scheermesjes. Hij heeft er nu al zo’n 1200 uit 20 verschil lende landen. Zijn meest interessante exemplaar dateert uit 1904. Het oudst bekende scheermesje is echter3000jaar oud en werd gevonden in een grafheu vel in Alma-Ata (USSR). De uitspraak van procureur-generaal Kurt Rebmann dat de pistolen waarmee taader en Raspe zichzelf hebben gedood, ter hun advocaten in de gevangenis zijn femokkeld, wordt door de commissie niet •eerlegd Zij acht het evenwel ook moge- w.-„ «wow- •- ««F W «X» WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse federale recherche FBI heeft een nieuwe chef. In aanwezigheid van presi dent Jimmy Carter en vice-president Wal ter Mondale werd gisteren de 53-jarige William Webster in het hoofdkwartier van de FBI als zodanig beëdigd. Webster, voorheen rechter in St. Louis, is het zesde hoofd van de eens zo beroemde en soms ook wel beruchte Amerikaanse politiedienst. Zijn ambtstermijn loopt tien jaar HONGKONG. (AP) De Volksrepu- itoffer bliek China biedt een fortuin aan goud aan •ghetti legerofficieren uit Taiwan, als zij overlo- ouder pen en jlun wapentuig meebrengen. Dit ca Akte it dat werd Sisteren in Hongkong bericht. Voor □ij eemeen torpedojager wordt 20.000 tael (onge- iveer 10 miljoen gulden) geboden. Ook Taiwan moedigt overlopers op deze manier aan en zegt zelfs al enige successen i geest te hebben geboekt. Vorig jaar juli vloog Fan Joean-Jen met zijn MIG-19, een jacht vliegtuig, naar Taiwan. Hij werd hiervoor beloond met 4000 tael in goud (ongeveer 2 rukke miljoen gulden) en werd benoemd tot offi- lar hij tier van de Taiwanese luchtmacht. >t volle le staf e ban lij een e staf. i ueoieK, en van1 rs, die len in Stammheim. Het kantinepersoneel ;n een xiDe commissie heeft eveneens vastge- 'tó dat de gevangenen bij terugkeer uit ochtszaal naar de gevangenis niet zijn vo'ocht. Ook is het meerdere keren na □men dat vrouwelijke gevangenen te hebben gehad, niet werden voor Moboetoe, die al twaalf jaar aan het bewind is, is nog steeds geen alternatief. De moordpartij die vorige maand plaats vond in Idiofa, in het zuiden van het land, minder dan een complete reorganisatie is een bewijs voor de totale ontwrichting in van de economie en van het financiële en een land dat potentieel tot de rijkste van administratieve beheer van de Zaïrese Re- Afrika behoort. Plaatselijke onlusten wer- publiek. Deskundigen uit België, maar ook den hier onderdrukt door een peloton spe- van de Wereldbank en IMF hebben hun ciale troepen, die meedogenloos te werk scenario voor de sanering van de Zaïrese gingen. Dorpen werden platgebrand, ruim staatshuishouding gereed. De grote vraag 500 mensen vermoord en 14 „medicijn- is echter wie met de sanering wordt belast, mannen” werden in het openbaar ont- Vooral Amerika en Saoedi-Arabië eisen hoofd. zeer strikte garanties dat IMF, Wereld bank etcetera vergaande bevoegdheden Het opduiken van wat gemakshalve als krijgen. „medicijnmannen” wordt aangeduid, doet denken aan de rebellie van de Pierre Moe- lele in 1974, toen honderdduizenden men- tegemoet te komen. Maar dat lijkt niet sen ten offer vielen aan primitieve harts- voldoende om Washington en andere geld- tochten. Haat tegen de moderne leefwijze schieters gerust te stellen, zo lang niet was destijds de voedingsbodem voor de duidelijk is hoe krachtig de president nog gruwelen. De situatie is nu niet anders: de kan optreden. Een complicerende factor is moderne ontwikkeling heeft de bevolking dat ook het bedrijfsleven met belangen in van Zaïre alleen maar in diepe ellende Zaïre verdeeld is. Een deel dringt ook aan gedompeld op zuivering van de economische chaOo

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3