Hoop op overheidssteun voor Hoogovens blijft bestaan 2 ON eerste paal Vc vai Deel van SEP niet achter conceptnota IJmuider Courant I b Drie doden bij verkeersongeluk Visserij-overleg EEG hervat Geen aantasting ziekenhuis-cao Baby slaat Man vermoord ;-v Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop Meubelfabriek 2 Oisterwijk Twee doden bij familiedrama Westduitser moet Nederland verlaten •y Over vijfploegendienst Kernenergievraagstuk LANDSADVOKAAT VOOR RAAD VAN STATE: Ontbre i Dode en gewonden bij felle brand Industriebonden gaan weer met Hoogovens onderhandelen Glastra van Loon Werkstukken Anton gezelsc Pieck gestolen Nadere omschrijving van criteria voor overheidssteun APO „VUI STAATSSECRETARIS: ■QH 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 FEBRUARI VRIJDAG 2 4 VR I (Van J F I BBB dan m< derlijki Dit is Jean-P den” d den bij pertoir het ree „Het F toonstelling in het stadhuis van ongeveer regie v Brusse marine tien ja; jubileu kende 1 werdei Guus gespee was in dioos! VEL van d< komer ren va ri 197! een tw te. Des ontbre N1/ I i' VELI neelstu derlani Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. DEN HAAG. De 42-jarige Westduitser Axel Achterrath moet, zo vindt landsadvocaat mr. Drooglever Fortuijn, Nederland verlaten. Zijn verzoek om politiek asiel en een verblijfsvergunning moet worden afgewezen, zo stelde de landsadvocaat voor de Raad van State, waar gisteren het beroep van Achterrath tegen de afwijzende beschikking van de staatssecretaris van Justitie werd behandeld. Contract van PTT met Zuid-Afrika niet opzeggen 60 werken van de kunstenaar. (ADVERTENTIE) f 145,- J Oudeweg 12-14, te). 023-31^53^ Beverwijk, Parallelweg 100, tel 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur f BRUSSEL. Bij de Europese Gemeen schap is het overleg hervat over de instel ling van visplannen voor de visgebieden rond Ierland. De Ierse visserijminister Le- nihan zei gisteren dat de door de Europese Commissie voorgestelde visplannen voor Ierland zoveel voordelen bevatten, dat de Ierse regering nu definitief heeft besloten af te zien van de instelling van 50-mijlszo- nes rond de Ierse kusten. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken zei gisteren in de Tweede Kamer dat de regering het contract „geen (Van onze redactie binnenland) DONGEN. Een 48-jarige man uit de Noordbrabantse plaats Dongen heeft van nacht zijn 46-jarige vrouw met een vuur wapen gedood en zijn dochters van 20 en 14 jaar met kogels uit het wapen verwond, waarna hij zichzelf van het leven beroofde. De oudste dochter wordt verpleegd in een ziekenhuis. De jongste is bij familie onder gebracht. Over de aanleiding tot het fami liedrama is nog niets bekend, aldus de politie. „De staatssecretaris kon in redelijkheid oordelen dat Achterrath gevaar opleverde Toestemming van de minister voor het sluiten van een dergelijk contract was niet nodig, zei ze. Vanaf heden is in deze situa tie echter verandering gebracht. Mw. Smit zei dat in het contract geen enkele bepa ling ten gunste van Zuid-Afrika staat. Het gebruik van betaalkaarten is volgens haar slechts een aanvullend middel om aan Zuidafrikaanse valuta te komen. Oud-staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat is van mening dat Nederland het zich best had kunnen per mitteren het contract met Zuid-Afrika op te zeggen. Hij is het niet eens met minister voor de openbare orde. Gevreesd moet worden dat hij vanuit Nederland zijn acti- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In overleg met de werkgevers zal de overheid trachten om de mogelijke tariefstijgingen, die het gevolg zijn van de extra kosten door het sluiten van de cao voor het ziekenhuiswezen, naar een latere da tum te verschuiven. Dit heeft staatsse cretaris mevrouw Veder- Smit (Volks gezondheid) gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het begro- tingsdebat. Van der Klaauw. „Als we nu een keurige relatie hadden met dat land, zou ik het ermee eens zijn, maar met Zuid-Afrika hebben we zelfs het cultureel akkoord opgezegd”, aldus Van Hulten. Van Hulten is volgens zijn zeggen door de PTT gepasseerd bij de voorbereidingen van het contract. De PTT - wetende dat Van Hulten tegen zou zijn - zou recht streeks contact hebben opgenomen met minister Westerterp, die negatief advies had uitgebracht. Volgens Van Hulten ver zuimde de minister echter hem daarvan in kennis te stellen. Oud-Staatssecretaris van Justitie mr. De mededeling van minister Albeda dat Hoogovens het zonder steun van Den Haag en Brussel zal moeten stellen heeft bij betrokken partijen nogal wat opzien gebaard. CNV-bestuurder P. van der Ende deelde gisteravond op een ledenvergadering van zijn bond in Beverwijk mee dat volgens zijn informatie de subsidie wel zou worden gegeven al dacht hij niet dat de volle 15 miljoen er uit zou komen. Hij zei te ver wachten dat rekening moest worden ge houden met een bedrag van ƒ11 miljoen. Jaap van der Doef (Partij van de Ar beid), indiener van de kamermotie, waarin de regering wordt aangespoord tot overleg met de Europese Gemeenschap, is er nog niet zo zeker van dat de 15 miljoen van Albeda niet voor subsidie van Vredeling in aanmerking zou komen. Op grond van gesprekken die hij met de Europees Com missaris (een partijgenoot van Van der Doef) voerde, neemt hij voorlopig nog steeds aan dat er wel degelijk geld voor de arbeidstijd verkortende maatregelen uit Brussel kan komen. Van der Doef wil pas een definitief oor deel vellen, nadat hij het verslag van het Glastra van Loon heeft, naar eerst nu bekend is geworden, in 1974 geprobeerd de dreigende uitwijzing van Achterrath tegen te houden. De Westduitser was in Amster dam aangehouden op verdenking van ter roristische activiteiten en werd in West- Duitsland gezocht als lid van het tot een criminele vereniging verklaarde socia listische patiëntencollectief in Heidelberg. Volgens mr. Glastra van Loon had hij in 1974 bevel gegeven het transport van Ach- terrrath naar de Duitse grens vanuit Am sterdam stop te zetten, direct nadat hij van diens dreigende uitwijzing had gehoord. „Maar toen was het al te laat en was hij de grens reeds over”, aldus de oud-staatsse cretaris. Mr. Glastra van Loon vond dat Achter rath bij zijn uitwijzing zoveel rechtsmidde len zijn onthouden, dat daartegen het feit wegvalt dat de Duitser drie jaar lang ille gaal in Nederland heeft gewoond zonder zich als vluchteling aan te melden. Axel Achterrath werkt sinds zes jaar met onderbreking van de periode van twaalf maanden waarin hij in West-Duits- land gevangen heeft gezeten in Neder land. Tot mei 1975 was hij in dienst van een dochteronderneming van het Elsevier-con- cem waar hij volgens hem werd ontslagen vanwege politieke motieven. Later kreeg de Westduitser een baan bij de uitgeverij Spectrum, waar hij als foto redacteur werd aangesteld. Zijn collega’s en de directie van dit bedrijf pleitten giste ren voor het verlengen van het verblijf van hun collega in Nederland. „Hij heeft zich al zes jaar een gewaardeerd lid ven onze samenleving getoond”, aldus een van hen. heid heeft getoond om over experimenten met vijfploegendiensten te praten. Wel stelt Hoogovens de nodige condities en zullen er nog heel wat problemen moeten worden overwonnen. Districtsbestuurder Piet van der Ende van de Industriebond CNV deelde mee dat op twee ledenvergaderingen die zijn bond hield de leden de uitnodiging van Hoog ovens positief hebben beoordeeld. Una niem was men van oordeel dat er voldoen de basis om weer aan de tafel te gaan zitten. Naar verwacht zullen de besprekingen op korte termijn wellicht al in de loop van de volgende week worden hervat. In een eerder stadium heeft Albeda ge zegd, dat de invoering van de zogenaamde arbeidsplaatsenovereenkomsten, bijvoor beeld in de vorm van een vijfploegendienst of een vervroegd uittreden, een nogal zwa re kostenfactor is. „Ik heb hierover nog eens diep nagedacht, vooral na het ge sprek met de industriebonden, die met de Hoogovensdirectie aan het onderhandelen zijn. Dit heeft geleid tot een versoepeling van mijn standpunt. Hoewel ik niet graag zou zien dat bijvoorbeeld een vervroegd uittreden op korte termijn een algemene zaak zou worden in ons land, ben ik wel bereid onder bepaalde voorwaarden zoiets te subsidiëren”. Een argument van de directie van Hoog ovens om vijfploegendiensten in te voeren is, dat men dan 1500 Turken zou moeten gaan aantrekken”. Minister Albeda vindt het echter een gevaarlijke ontwikkeling, als de overheid steeds maar weer ieder dreigend conflict wil afkopen met een zak met geld. Bij Hoogovens zelf zei men vanochtend niet op de hoogte te zijn van de definitieve beslissing van overheidswege. Een woord voerder zei wel dat men er ernstig reke ning mee hield dat er van de kant van de EEG niets zal worden gedaan als er eerst DIRECTIE: Damiate Persb.v. Mr. H. C. vanderMije Het aar, nuwwt m 20 publiek HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Eerst zullen vragen over het opslaan van radio-actief afval en de veiligheid van kerncentrales afdoende moeten zijn beant woord. De overige elektriciteitsbedrijven bin nen de SEP (Samenwerkende Elektrici-, teits Produktiebedrijven) verklaren zich in grote lijnen akkoord met de nota, waarin onder meer kernenergie als een van de vormen van elektriciteitsopwekking wordt aanbevolen en waarin de overheid wordt gevraagd met spoed een beslissing daar over te nemen. Tot een algemeen SEP-standpunt kon het door de voorgestelde weigeringen van Rotterdam, Amsterdam, PEN en de EGD, niet komen. De directie van de SEP zal gaan werken aan een nieuwe versie van de nota, die later opnieuw zal worden behan deld. VELS1 ionderd Santpoo Plaats vi ie bouw Velsen, 'oor de wijzigin, krediet! voor de was zijn BIJ H] - donde schouwb rerklarei ma telke iet is nii maar ooi zullen v< behoude trekking üeke mo ien kan (Van onze redactie binnenland) AARDENBURG. De 56-jarige J. Cau- wels uit Aardenburg is gisteravond voor zijn woning met drie pistoolschoten om het leven gebracht. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. De politie vermoedt dat de heer Cauwels door zijn moordenaar(s) in het donker is opgewacht. 11 I I Verdwenen zijn een schets en een aqua rel, beide van klein formaat. De schets stelt de figuur Scrooge voor uit het boek The Christmas carol van Charles Dickens. De aquarel beeldt een mannetje af, dat in een platenmap bladert. Deze voorstelling wordt gebruikt als vignet voor de boeken serie De wereld van Anton Pieck. De tentoonstelling werd bewaakt. De diefstal werd echter gepleegd op een mo ment dat de toezichthouder de zaal een paar minuten had verlaten. De gestolen stukken zijn eigendom van een vriend van Pieck, de heer H. Vogelesang uit Hooge- veen. De aquarel en de schets hebben, volgens hem, een gezamenlijke waarde van ongeveer 700. gelukkige zaak” vond. Hij vond het con tract niet passen in het Nederlandse be leid, dat een duidelijke afwijzing van het regime in Zuid-Afrika inhoudt. Tot opzeg ging van het cbntract is Den Haag echter niet bereid „omdat zulks de duidelijkheid van de Nederlandse houding ten aanzien van Zuid-Afrika niet dient”, aldus de mi nister. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, mw. Smit-Kroes, zei dat de PTT op eigen houtje het contract met Zuid- Afrika heeft gesloten, maar dat ze daar mee niet buiten haar boekje is gegaan. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij een felle brand aan de Regentesselaan in Den Haag zijn van ochtend vroeg een dode en twee gewonden gevallen. De brand woedde in een kof fiebar, na een ontploffing. Het omgeko men slachtoffer is de tachtigjarige mevr. M. Nahl-Matla, die in het pand boven de koffiebar woonde. Zij kwam door verstik king om. De gewonden worden verpleegd in een ziekenhuis. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-190duur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 3190 53 (Vervolg van voorpagina) bezoek van Albeda en Van Aardenne aan Brussel onder ogen heeft gehad. „Valt die 15 miljoen weg, dan vervalt de hele onder bouw van het plan van de bonden”, aldus het socialistische kamerlid. Hij ziet niette min mogelijkheden om er in Den Haag „uit te komen”, als in Velsen voortgang wordt gemaakt in het gesprek tussen vakbonden en Hoogovensdirectie. Grondslag voor de Ierse visplannen is het akkoord over het Europese visserijbe leid dat alle EEG-landen behalve Groot- Brittannië overeen zijn gekomen. Wat de Britse regering voor heeft met de visserij, is in Brussel nog niet duidelijk. Eind janu ari liep het Europese overleg over een gemeenschappelijk visserijbeleid vast op een Britse weigering tot medewerking. De bouw geschiedt onder supervisie van het ministerie van Volksgezondheid en past in het herstructureringsplan van het beleid-Hendriks. Er werken thans ruim vijfhonderd mensen. De totale bouwkosten bedragen ongeveer 75 miljoen. Vele afdelin gen zullen een kwalificatieverbetering ondergaan, vooral op het gebied van de diagnostiek, aldus de directeur van de stichting Gemini, die het ziekenhuis beheert. (Van onze kunstredactie) ENSCHEDE. Uit een vitrine in het gemeentehuis van Haaksbergen in Over ijssel zijn woensdagmiddag twee werk stukken gestolen van Anton Pieck. De stukken maakten deel uit van een ten- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering voelt er niets voor het PTT-contract met Zuid- Afrika - over de verzilvering van girobe taalkaarten - op te zeggen. Wel is de rege ring tegen de mogelijkheid dat met de kaarten ook in Namibië geld kan worden opgenomen. Dit omdat de regering het Zuidafrikaanse gezag over Namibië on wettig acht. per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummersf buitenland per kwartaal Minister Albeda, gevraagd wat er nu moet gebeuren, verklaarde: „Hoogovens en vakbonden onderhandelen nu over het pakket”. In een later stadium kunnen we bezien, wat de overheid kan bijdragen in het financiële vlak om het pakket voor beide partijen aanvaardbaar te krijgen”. „Onder bepaalde voorwaarden wil ik best praten over een beter verdelen van het werk. Hierbij zal in ieder geval gekeken moeten worden naar de positie van de arbeidsmarkt in de regio. Zoiets zal in hf Oost-Groningen geheel anders liggen dan M bijvoorbeeld in Rotterdam. Wat Hoogo- W vens betreft, blijkt de werkloosheid in de W/ IJmond ook niet erg groot te zijn. W 9 (Van onze redactie binnenland) WIERDEN. In de Overijsselse plaats Wierden zijn vanochtend bij een verkeers ongeval drie mensen om het leven geko men. Ze zaten in een personenauto die achterop een afslaande vrachtwagen reed. De slachtoffers zijn de 65-jarige J. Waal- derink, zijn 61-jarige echtgenote H. Waal- derink-Beverdam en zijn 59-jarige zwager J. Beverdam. Allen kwamen uit Wierden. 3d De overheid heeft geen instrumenten om in cao’s in te grijpen. Werkgevers en werknemers willen in het algemeen matiging betrachten, maar inzake inle vering van arbeidsvoorwaardenverbe tering, die de loonkosten doen stijgen, hebben zij geen toezeggingen gedaan. Het is niet de bedoeling de gezond- heidszorg te treffen door het nemen van prijsmaatregelen, aldus de staats secretaris. Overwogen wordt nu een zodanige regeling te maken voor de in de ta rieven te verwerken extrakosten, dat deze later worden verwerkt. Wellicht zouden de ziekenhuizen dit stadium door leningen kunnen overbruggen. ARNHEM (ANP). De elektriciteitsbe drijven van 'Rotterdam, Amsterdam, Noord-Holland en Groningen-Drenthe hebben zich niet kunnen scharen achter een conceptnota van de SEP over het energievraagstuk. Met name willen deze maatschappijen nog geen beslissing laten nemen over het al dan niet verder toepas sen van kernenergie in ons land. DEN HAAG (ANP). Minister Albeda van Sociale Zaken beeft zijn criteria voor overheidssteun aan arbeidsplaatsenover eenkomsten (APO’s) gisteren in een brief aan de vakcentrales, raad van bestuur in arbeidszaken (werkgevers) en raad van overleg voor de handel op enkele punten opnieuw geformuleerd. Dit deed hij naar aanleiding van gesprekken met de organi saties. De voorwaarde dat een APO-element wezenlijk moet bijdragen tot een betere ontwikkeling van de werkgelegenheid en het functioneren van de arbeidsmarkt en niet verstarrend mag werken heeft de be windsman vervangen door de zin: „Voor opgesteld dat het betreffende APO-ele ment het functioneren van de arbeids markt niet hindert, staat de regering open voor voorstellen tot een betere verdeling van de beschikbare arbeid welke door werkgevers en werknemers gezamenlijk wordt gedaan.” Als toetsingscriteria voor overheids steun noemt Albeda: „De invloed op de ontwikkeling van de structurele produk- tiekosten, in samenhang met de wijze van financiering door partijen en de financiële positie van de desbetreffende bedrijven”, de situatie van de arbeidsmarkt in de regio, en de invloed op de mobiliteit van de arbeidskrachten en op het natuurlijk verloop. De FNV en het CNV hebben positief op Albeda’s brief gereageerd. De visplannen voorzien in een beperking van de activiteit van de vissers uit de overige EEG-landen. Voor de Ierse vissers zijn hoge quota vastgesteld, in veel geval len het dubbele wat de Ieren tot nu toe vingen. Dublin krijgt ook steun uit Brussel om de Ierse visserij, die nu nog in de kinderschoenen staat, verder uit te bouwen. viteiten tegen de Duitse openbare orde zal hervatten”, aldus de landsadvocaat. Vol gens hem is het niet nodig dat schending van de openbare orde wordt aangetoond. De Staat mag het risico elimineren, aldus mr. Drooglever Fortuijn. Twee dagen voor de behandeling van zijn uit 1976 daterende verzoek om in Ne derland te mogen blijven, heeft de West duitser opnieuw een verzoek om een ver blijfsvergunning ingediend bij de Amster damse politie. Dit zeiden zijn raadslieden, mr. W. F. van Bennekom en mr. P. H. Bakker Schut tijdens de zitting. In dat verzoek wordt, zoals ook nu al in verband met het verzoek van Achterrath om herziening van de eerdere beschikking van de staatssecretaris, gewezen op zijn duurzame relatie met de Amsterdamse politiemedewerkster Lisette van Olst van Wijk. Zij kreeg door haar relatie met de Duitser enkele maanden geleden zoveel moeilijkheden, dat ze haar bureauwerk bij de Amsterdamse recherche moest opgeven. Volgens de landsadvocaat betekent Axel Achterrath’s relatie met een Nederlandse vrouw niet dat de staatssecretaris op haar beslissing moest terugkomen. De plotselinge uitwijzing van Achterrath in 1974 kwam gisteren tijdens de behande ling van zijn verzoek om politiek asiel en om een verblijfsvergunning, ook ter spra ke voor de Raad van State. (Van onze Haagse redactie) BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie. 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES; telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55- 162,50 f 2Ï5,- 0.70 UTRECHT. De Industriebonden NW, NKV en CNV gaan weer met Hoog ovens om de tafel zitten om te onderhande len over een nieuwe cao. Dat cao-overleg liep 10 februari vast op de wens van de vakbonden dat nog dit jaar zou moeten worden gestart met experimenten met vijfploegendiensten. Hoogovens wilde daar eerst niets van weten maar later kregen de vakbonden een uitnodiging om toch te gaan praten over zo’n experiment. De onderhandelingsdelegatie van de In dustriebonden NW en NKV en het centra le actiecomité van beide bonden bij Hoog ovens besloten de uitnodiging te accepte ren. Bestuurder Henk Krul van de Indu striebond NW constateerde dat Hoog- ovens nu in elk geval de principiële bereid- van de kant van de nationale overheid geen daadwerkelijke financiële steun wordt gegeven. De één uur en 58 minuten oude baby Rachel Folmer heeft gistermiddag met het heien van de eerste paal de start gegeven voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Den Helder. De laatstgeboren baby van deze dag vóór vier uur zou deze eer te beurt vallen. Via een seinsleutel in het bedje van de acht pond wegende baby werd de heimachine in werking gebracht. De baby zal tevens over vier jaar het ziekenhuis openen, dis het totale project gereed is. I Sinds i een bibl »’n vie: aanbouv gebruik nogal w£ function extra ko Plannen reden ge het vizie gen dier worden 180.000 hoop- of Damiate Pfers^

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4