houding FNV-bonden ONDANKS PRIJSVERSCHIL VAN RUIM EEN MILJOEN De Moerberg” was even in de lucht CNV-leden ergeren zich aan Orgelconcert J. Huizinga afgelast r Ontslagplan blijft nog gehandhaafd Raad akkoord met bouwcombinatie bibliotheek met kantoorruimte Voortreffelijke opvoering van sterk speelstuk n INZAKE HOOGOVENS B it bespreekt activiteiten Handbalclub IJmond” ontvangt Duitsers 1 „VUILE HANDEN” VAN SARTRE Geen spreekuur Bij Hoogovens Ontbreken van woningen doet Progressief Velsen tegenstemmen 4 5 VRIJDAG 2 4 FEBRUARI 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN (Van één onzer verslaggevers) 9 9 ri';. VELSEN. Als er van de zijde van de Provincie geen bezwaren komen zullen de sportbeoefena ren van Velsen omstreeks 1 janua ri 1979 bezit kunnen nemen van een tweede sporthal in de gemeen te. Deze voorziening, waarvan het ontbreken reeds jarenlang als een „Het Rotterdams Toneel”, onder regie van Ko Arnoldi en met Kees Brusse en Richard Flink in de mannelijke hoofdrollen, om vijf tien jaar later bij „Centrum als jubileumstuk te fungeren. Hier te kende Theo Kling voor de regie en werden Hoederer en Hugo door Guus Hermus en Carol Linssen gespeeld. Vooral Guus Hermus was in deze voorstellingne gran dioos! dat - ondanks de financiële peri kelen - het er dan toch van moest komen. rt. De ■n me al een stolen id van looge- ebben, 'aarde ernstig gemis wordt gevoeld, zal 3.379.300 gaan kosten. Dat is be duidend meer dan de 2 miljoen die er destijds voor op de meerja renbegroting voor werd uitge trokken. De eerste paal zal om streeks 1 mei op het Tiberiusplein aan de Briniestraat de grond in gaan. De gemeenteraad was giste ravond eenstemmig van oordeel k. De het reeds in 1950 opgevoerd door a ten- ;eveer VELSEN. Wanneer een to neelstuk na zijn première in Ne derland ook nog door twee andere gezelschappen wordt gespeeld, dan moet het toch wel over uitzon derlijke kwaliteiten beschikken. Dit is ongetwijfeld het geval met Jean-Paul Sartre’s „Vuile han den” dat nu alweer enige maan den bij het „Publiekstheater” re pertoire houdt. Daarvoor werd doorsnede west geMt komt aan de noordkant. Aan de rechterzijde van de ruime entreehal komt de garderobe. Velsen krijgt nog dit j aar tweede sporthal JAN VAN DAM 50 jr nu ovens er het ;n we [en in voor igen”. t best n het teken m de zal in n dan oogo- in de Hoog- oeren loeten in het Over werk- uur lur VELSEN. Met de twee stemmen van Progressief Velsen tegen heeft het college donderdagavond van alle raadsleden instemming gekregen met het voornemen om in Santpoort een bibliotheekfiliaal te bouwen in combinatie met een kantoorgebouw in Plaats van woningen. Hiermee werd de principe uitspraak die de raad in 1976 deed, om ie bouw van het filiaal te combineren met woningbouw, te niet gedaan. Progressief Velsen, CPN en ook PvdA hadden wel bedenkingen tegen de gewijzigde plannen, doch voor de laatste twee waren de bezwaren niet onoverkomelijk. Nu de raad met de wijziging in de plannen accoord is gegaan zal nog voor het zomerreces een voorstel voor krediet in de raad komen. Wethouder H. J. Scheeper wilde echter geen termijn noemen voor de daadwerkelijke start van de nieuwbouw. „Binnen redelijk korte termijn”, zo was zijn omschrijving. van de ontbrekende woningen dusdanig overwegend dat tegen het voorstel van het college werd gestemd, al stelde Kuijper in zijn stemverklaring dat Progressief Velsen wel de bouw van het filiaal snel wil bevor deren: „Wij zijn echter onvolledig over tuigd,” aldus Kuijper, „Wij vinden dat zo de onjuiste weg wordt bewandeld”. Wethouder J.W. Meijer merkte met be trekking tot het exploitatietekort op dat dit in wezen slechts 21.000 hoger was uitge vallen dan was geraamd. Met betrekking tot de hogere investering ontkende hij niet dat het verschil hem ook wel was tegenge vallen. Als één van de oorzaken bekende hij ruiterlijk in de veronderstelling te heb- VELSEN. De wethouder van Finan ciën, ing. H. van der Werff, houdt maandag 27 februari geen spreekuur. Daar tegenover de kantine. De meest oostelijke ruimte zal worden benut voor de berging van toestellen en materiaal UMUIDEN. In tegenstelling tot eer dere berichten dreigt bij Hoogovens in IJmuiden nog altijd gedwongen ontslag voor circa 770 personeelsleden. Dit heeft districtsbestuurder P. van der Ende van de Industriebond CNV gisteravond tij dens een ledenvergadering in Beverwijk meegedeeld. ben verkeerd dat er geen grondkosten zouden worden opgevoerd. Uiteindelijk bleek hiermee een bedrag van een kwart miljoen te zijn gemoeid. Zijn collega-wethouder W. van der Werf voegde daar nog een paar posten aan toe; prijsstijgingen 200.000 en de reeds ge noemde extra voorzieningen voor het on derwijs. Al met al bleef over een gat van een half miljoen. Van der Werf zegde toe er naar te streven de werkelijkheid in cijfers, bij de samenstelling van de meerjarenbe groting, zo nauwkeurig mogelijk te bena deren. Bij de tariefstelling zal er naar worden gestreefd deze voor de bestaande sporthal in Zeewijk en de nieuwe hal gelijk te houden. Zo als de zaken nu liggen zou voor Zeewijk 26 per uur worden berekend en zou de nieuwe voorziening op een uurprijs van circa 40 komen. De raad accepteerde de toelichting van de beide wethouders en van verschillende kanten werd al gesuggereerd eens te gaan denken aan een derde sporthal. De voor keur voor een bouwlocatie daarvan lag duidelijk in de richting van Santpoort. Alle Velsenaren mogen zich nu buigen over het probleem hoe de naam zal zijn van de nieuwe sporthal. In het raadsdebat werden reeds enkele suggesties gedaan die echter, gezien hun politieke karakter, wei nig kans van slagen lijken te hebben. Geen hal van .Meijer en Co’ en ook geen hal „Van Veelen,”. De jeugdcommissie van „IJmond” be reidt zich ook voor om ter gelegenheid van de paasdagen voor de jeugd van zes tot twaalf jaar een zogenoemde jaarlijkse paasweek te organiseren van dinsdag 28 maart tot en met vrijdag 31 maart. Het concert, dat zou worden gehouden in de Engelmunduskerk in Velsen-Zuid is nu 'vastgesteld op zaterdag 11 maart. IJMUIDEN. Het Komité Anti-Voor- haven bespreekt vrijdagavond 24 februari tijdens een bijeenkomst de activiteiten die voor de komende maanden op het pro gramma staan. Daartoe behoort onder meer een landelijke anti-voorhaven actie. Voorts wordt teruggeblikt op de tentoon stelling 101 jaar Noordzeekanaal en op de ontwikkelingen rondom het zogenoemde Open Beraad. De vergadering begint om acht uur en wordt gehouden in de Wereldwinkel in Oud-IJmuiden. Hoewel districtsbestuurder Van der En de een experiment met de vijfploegen dienst niet direct wilde afwijzen, betreur de hij het dat de FNV-bonden bij de pre sentatie van hun voorstellen 1,5 percent ben gesteld. Hij vond dit getal een slag in de lucht en had liever gezien dat er pas over een percentage zou worden nage dacht als het resultaat van de onderhande- lingen bekend is. da ge tarnde jvoor- dienst 1 zwa- r nog et ge net de idelen peling graag roegd imene k wel zoiets r een ;rheid inflict d. Bij d niet litieve /oord- reke- ran de eerst srheid steun aqua- schets boek ?kens. dat in telling jeken- VELSEN-NOORD. De handbalver eniging „IJmond” in Velsen-Noord krijgt tijdens de pinksterdagen op 14 en 15 mei bezoek van een groep gasten uit Schwa- bisch Hall (West-Duitsland) met welke vereniging al vele jaren een goed contact wordt onderhouden. aan It die nder- aldus iette- g „uit rondt nden VELSEN. Het orgelconcert dat de Velsense organist Joop Huizinga van avond zou houden in samenwerking met zangeres Ans Bosma kan geen doorgang hebben in verband met ziekte van de zangeres. Noch de VVD-fractie noch die van het VDA had problemen met het voorstel. De CDA-er Roosendaal maakte van de gele genheid gebruik om bij het college te informeren naar bouwlocaties voor de centrale bibliotheek. Scheeper wilde hier nog niet op ingaan. „Omdat”, zo sprak hij, „het college andere plannen heeft met de locatie die de bestuurscommissie van de bibliotheek voor ogen heeft,,. En dat is het voormalig terrein van de reinigingsdienst aan de Velserduinweg. De wethouder zeg de toe dat die bewuste plannen (nieuwbouw voor openbare werken wel licht) nog binnen het college in behande ling zijn en dat daarover zo snel als moge lijk is mededeling zal worden gedaan. Begin deze week was een uitspraak van de CNV-bestuurder uitgelegd als zou dit voornemen van de Hoogovensdirectie de finitief van de baan zijn. Weliswaar is er door de bedrijfsleiding een theoretisch model ontwikkeld dat voorziet in andere oplossingen dan gedwongen ontslag. Doch hiervoor zijn tal van voorzieningen en fi nanciële tegemoetkomingen van over- heidszijde onontbeerlijk. Daaromtrent be staat echter nog steeds veel onduidelijk heid en onzekerheid. BIJ HET weerzien van „Vuile handen” - donderdagavond in de Velsense Stads schouwburg valt het gemakkelijk te verklaren dat een dergelijk bewogen dra ma telkens weer wordt opgevoerd. Want het is niet alleen een ijzersterk speelstuk, maar ook de hierin behandelde problemen sullen voorlopig hun actualiteit nog wel behouden. De intrige heeft namelijk be trekking op de vraag in hoeverre een poli- üeke moord door bepaalde omstandighe den kan worden gerechtvaardigd, terwijl Verschillende leden drongen er bij dis trictsbestuurder P. van der Ende op aan de besprekingen met Hoogovens gewoon voort te zetten, ook als de Industriebonden van NW en NKV zouden weigeren het CAO-overleg te hervatten. „Als we dan met de directie tot overeenstemming zou den komen, beseffen de meer gematigde leden van het FNC misschien dat ze de boot gemist hebben”, zo stelde een van de aanwezigen. Van der Ende zei er geen enkele moeite mee te hebben een collectief arbeidscontract mét Hoogovens af te slui ten zonder bemoeienis van de FNV-bon den, „maar eerlijk gezegd denk ik dat de directie van Hoogovens dat niet aandurft”. Eveneens doelend op de macht van het FNV, werd vanuit de zaal opgemekt dat van de prijscompensatie beschikbaar heb- het CNV „mee moet hobbelen met diege nen die de grootste kreten slaken”. Van verschillende kanten werd de noodzaak tot invoering van de vijfploegendienst een eis, waarop de Industriebonden van NW en NKV voortdurend hebben geha merd in twijfel getrokken. Gesteld werd dat zo’n werkrooster voor de fabrieksaf de lingen van Hoogovens, geen uitkomst biedt voor de problemen waarmee het bedrijf wordt geconfronteerd. Immers, zo luidde de redenering, de eventuele ontsla gen vallen niet in de produktieve sfeer, maar op de kantoren en bij de leiding en staf. Ook vroeg men zich af of de vijfploegen dienst wel zo’n probaat middel is om de medische bezwaren tegen de vierploegen- dienst op te heffen. Dat een dergelijke regeling dan ook nog een loonsverlaging tot gevolg zal hebben, was bij een aantal CNV-ers volledig in het verkeerde keelgat geschoten. Wel toonden zij zich bereid een gedeelte van hun inkomen af te staan, maar dat zou dan moeten worden bestemd voor de financiering van andersoortige maatregelen zoals bijvoorbeeld vervroeg de pensionering. IJMUIDEN. De opstelling van de Industriebonden NW en NKV bij de onderhan- delingen met Hoogovens over de CAO en het sociaal plan, heeft in kringen van de christelijke vakbeweging nogal wat wrevel gewekt. Dit bleek gisteravond tijdens een ledenvergadering van bet CNV over de situatie bij Hoogovens. Overigens heeft de Industriebond CNV zich in een eerder stadium uitgesproken voor een proef met de vijfploegendienst bij Hoogovens. Toen was echter de op komst van de ledenvergadering veel gerin ger dan gisteren. In totaal hebben donder dag 150 CNV-leden de drie bijeenkomsten die ’s morgens, ’s middag en ’s avonds wer den gehouden, bezocht. ontbreken van onderzoek naar mogelijke woningbouw op de plek waar nu het kan toor zal worden gevestigd als etagebouw naast de gelijkvloers te bouwen biblio theek. In zijn antwoord stelde wethouder J. W. Meijer dat hier in feite dezelfde argumenten golden: bouw van enkel wo ningen zou altijd veel duurder uitvallen dan bouw van meer op een groter opper vlak. Bovendien heeft in de beoordeling meegespeeld dat vestiging van een kan toor geen problemen met de bestemming van de grond (aan het Burgemeester Weertsplantsoen in Santpoort) zou opleve ren. Voor woningbouw zou een bestem mingswijziging, een artikel 19-procedure wellicht, nodig zijn met alle risico’s van bezwaren en dus tijdsverlies van dien, aldus de heer Meijer. Voor Progressief Velsen bleef het punt 1 verder de stelling aan de orde komt dat het onmogelijk is politiek te bedrijven, zonder daarbij „vuile handen” te maken. NA DE première van het „Publieksthea- ter” in november is de voostelling ook in dit blad reeds uitvoerig besproken, zodat zelfs een kort resumé van de inhoud over bodig is geworden. Maar het lijkt ons wel billijk te vermelden dat het gezelschap hiermee ook in Velsen een groot succes heeft behaald. Mede door de knap uitgeba lanceerde regie van Jo Dua, waarmee door middel van geraffineerde stiltes en het daarna weer opvoeren van een climax de in de tekst rijkelikk aanwezige dramati sche spanningen volledig werden uitge speeld. Ook de bezetting was voortreffe lijk, met in de voorste linie een dominante Hoederer van Hans Boswinkel, die deze revolutionair alle vereiste kracht en men selijkheid wist mee te geven. Johan Ooms werd als de socialistische bourgeois tegen over hem geplaatst en op zijn beurt wist hij alle vertwijfeling en wankelmoedigheid van een dergelijke figuur acceptabel aan de oppervlakte te brengen. Tussen hen in stond een lichtelijk canailleuze Jessica van Mariëlle Fiolet, eveneens raak getypeerd, maar de onwrikbare Olga zou wellicht door Josée Ruiter van een meedogenlozer karakter kunnen zijn voorzien. VOORTS WAS het belangrijk dat ook de bijrollen alle vereiste aandacht werd ge schonken, hetgeen bijvoorbeeld resulteer de in een paar geloofwaardige lijfwachten van Franck van Erven en Chiem van Hou- weninge. Een prachtige voorstelling dus, welke in Velsen gelukkig een goed bezette zaal wist te trekken. Met een enthousiast publiek dat hierdoor wellicht zal worden gestimuleerd de schouwburg nog eens op te zoeken. |V' Het aanzicht van de nieuw te bouwen sporthal aan de kant van de Briniostraat. Het bouwwerk wordt voorzien van een speelhal van 28 bij 48 meter met een nuttig speelveld van 20 bij 40 meter. Aan de westkant van het speelveld scheidt een tribune voor het publiek het gedeelte waar kleedkamers en wasruimten zijn gesitueerd. De hoofdingang Dat de kostprijs van de hal uiteindelijk beduidend hoger is geworden dan in de meerjarenbegroting was geraamd is onder meer toe te schrijven aan een aantal kos ten dat niet was voorzien. Zo had de in specteur van het voortgezet onderwijs ge adviseerd dat kleed- en wasaccommodatie moest worden uitg^breid hetgeen een ver hoging betekende van 185.000,- De communist Th. Kruisman was de eerste spreker die kritiek uitte op het gat van 1,3 miljoen gulden. „Ik heb de indruk dat er in die meerjarenbegroting met de pet naar is gegooid. Het zou goed zijn als die begroting een beter inzicht zou geven in de werkelijkheid”, merkte hij kritisch op. M. Kotte (VVD) toonde zich al evenmin erg ingenomen met het verschil van de grote getallen. Het exploitatietekort dat ze op ruim 351.000'komt betekent een belas ting van 17,50 per gezin. Kotte vroeg zich af of het mogelijk zou zijn dit nadelig door middel van de te hanteren tarieven op te heffen. Hij bepleitte voorzieningen ten be hoeve van de tennissport. Dat zou naar zijn zeggen de exploitatie zeker ten goede komen. Met D.H. Kuiper (Progressief Velsen) vroeg M. van Veelen (CDA) zich af of men wel had gedacht aan een behoorlijke fietsenstalling. Laatstgenoemde betwijfel de de waarde van de meerjarenbegroting als er missers werden gemaakt van zo grote omvapg en wilde toch wel een duide lijk inzicht hebben in de oorzaak daarvan. J. Jansen (PvdA) betreurde het dat de Provincie een verzoek om subsidie had afgewezen en betwijfelde of het Rijk zich guller zou tonen. Hij verzocht bij de uitvoe ring van de bouw rekening te willen hou den met voorzieningen ten behoeve van gehandicapten. Vanuit het bejaardentehuis De Moer berg in IJmuiden klonken donderdag de stemmen van enkele oude IJmuidenaren door de ether. Zij haalden herinneringen uit vroeger tijden op in het NCRV-pro- gramma „In ’t Zilver”, dat tussen half elf en twaalf uur rechtstreeks vanuit De Moerberg werd uitgezonden. De presenta tie van het programma was in handen van Leen van Ginkel, die samen met Yko van der Goot de tongen van enkele bejaarde inwoners van het tehuis losmaakte en hen liet vertellen over het IJmuiden van toen, hun werk, pleziertjes en verdrietjes. Me neer Kuiter, een oude visserman en zijn vrouw vertelden over hun ervaringen, me vrouw Ketting over de jaren dat ze eerst illegaal mft haar man een loterij had en over de jaren daarna als collectrice van de Staatsloterij en P. Visser over zijn leven als visserman en als krantenbezorger, waarin hij meer dan 30 jaar lang de IJmui- der Courant trouw heeft bezorgd in heel IJmuiden. De praatjes werden afgewis seld door luisterliedjes van Sonja Bernd’t, die zichzelf begeleidde. Het laatste half uurtje werd besteed aan geestelijke liede ren op verzoek, waarbij ook het „Heer, laat mijn lied” werd gedraaid, een opname van Het Christelijk Bejaardenkoor IJmuiden onder leiding van Jeanne van Asselt. Het NCRV-programma „In ’t Zilver” loopt al zo’n achttien jaar mee. De regie is in handen van Ton Kramers en het wordt afwisselend uitgezonden vanuit de studio en vanuit een bejaardentehuis ergens in Nederland. Sinds in 1976 was besloten de bouw van ren bibliotheekfiliaal te combineren met w’n vier woningen erboven en met de tónbouw van een ruimte voor meervoudig rebruik (ondermeer door Felison), zijn er nogal wat wijzigingen geweest. Een multi functionele ruimte zou met de drie ton als örtra kosten te duur worden en is uit de Plannen geschrapt. Kosten zijn ook de reden geweest waarom de woningbouw uit het vizier verdween. De vier of vijf wonin gen die mogelijk boven het gebouw zouden worden gerealiseerd, zouden tussen de 180.000 en 235.000 gulden gaan kosten. De koop- of huurprijs (de laatste zo’n duizend lolden per maand) zou naar inzien van het uilege onverantwoord hoog worden en ^door geen oplossing bieden voor de ^5 woningzoekenden in Velsen. a*dslid D. Kuijper had kritiek op het 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5