Jeugdkoor brengt ,,De Moorse markies" als jubileumoperetie statcnvcrkiezi Pleidooi voor één E CDA in ’80 CDA geen goochelaar met verdwijn- of wisseltruc medische verzorging in het weekeinde „Kolen- en ertsoverslag kan op huidige Hoogovensterrein”, F i Jeugdkoor brengt ,,Ue Moorse markies als jubileumoperetie |„De Jonge Stem” uit IJmuiden -] bestaat vijfentwintig jaar JOl; i i I Drs. J. Achterstraat voor CDA in De Schouw: I X Opgang i i _6 7 r r n P u A R I 19 7 8 2 4 VRIJDAG IJMOND /C e. 7 T M4I GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN I A (iT~ «Mn IJMUIDEN. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat in IJmuiden het jeugdkoor „De Jonge Stem” werd opgericht. Hoewel het huidige bestuur nauwelijks meer over een archief beschikt, kan uit de schaars beschikbare gegeVens toch wel worden afgeleid dat deze vereniging in feite een voortzetting is van „De Kleine Stem”, een socialistisch jeugdkoor dat, zoals trouwens overal in Nederland het geval is geweest fungeerde als onderafdeling van „De Stem des Volks”. Tijdens de bezetting wenste ook in IJmuiden het bestuur zich niet aan de bepalingen van de Duitse „Kulturkammer” te onderwerpen, zodat werd besloten de activiteiten te onderbreken, tot weer betere tijden zouden zijn aangebroken. Om allerlei redenen is men echter na bevrijding niet direct tot een heroprichting overgegaan, hoewel in deze kringen door de zang- en jeugdvrienden het ontbreken van een goed kinderkoor toch wel degelijk werd beseft. Jubileum VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” VELSEN. In de IJmond spreken over IJmondprobelemen roept natuurlijk discussie op. Toch viel het aantal vragen vanuit de zaal op de CDA-bijeenkomst in De Schouw wel mee. Er was maar én man, die de fractie het vuur na aan de schenen legde. Hij sprak over een „verdwijntruc en een wisseltruc”, die de grote goochelaar Achterstraat zou hebben uitgehaald. Een verdwijn- truct, omdat met de Velserbroek ineens de woningnood in de IJmond en daarmee bouw in het Noorderveld verdwenen zou zijn. Een wisseltruc, omdat het CDA in de provincie weerstand had tegen uitbreiding van Hoogovens in zee en dan ineens voor de Voorhaven met een dijk in zee voor kolen- en ertsoverslag komt. Repertoire VAN RIXEL zo'n drukker ISISIIm Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden te Kom >56057 ■99 ïfdelinj DRS. J. ACHTERSTRAAT r - riem - ZOALS REEDS opgemerkt is er aan knipsels, foto’s en programma's over deze eerste jaren weinig bewaard gebleven, maar wel weet men zich nu nog met een zekere trots te herinneren dat de bekende zangeres Helen Shepherd als meisje bij „De Jonge Stem” de eerste schreden op de planken heeft gezet. Waarbij de goede kwaliteiten van haar stem toen reeds op vallend worden genoemd. DE EERSTE opvoering van „De Moorse -markies” is vastgesteld op woensdag 1 maart in de Velsense Stadsschouwburg, des middags om 14 uur. Het is van belang te weten dat hiervoor alleen kinderen toe gang zal worden verleend, zodat hun uit zicht op het toneel geen hinder van volwas senen kan ondervinden. Ouders, familiele den en andere belangstellenden kunnen vrijdag 3 maart om 20.15 uur in de schouw burg terecht. OVERIGENS ZIJN nieuwe leden bij „De Jonge Stem” nog altijd welkom. Zij kunnen eventueel in gezelschap van hun ouders elke maandagavond van 18.30 tot 19.30 uur komen kennismaken in het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen. De minimumleeftijd is acht jaar en het bestuur zou het ook bijzonder op prijs stellen eens wat meer jongens te mogen inschrijven.- Nadere inlichtingen worden ook verstrekt bij het secretariaat, Roerstraat 43, IJmuiden, telefoon 16090, waar ook nog toegangskaarten voor beide voorstellingen verkrijgbaar zijn. JAN VAN DAM (ADVERTENTIES) V straat ■n uur A.K. wordt mpets dt be- MAAR IN 1953 was het dan eindelijk weer zover en werd tot oprichting van „De Jonge Stem” besloten. De belangstelling voor dit initiatief bleek voldoende groot om nog hetzelfde jaar in het voormalige Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg een opvoering van de kinderoperette „De Zandmannetjes” te kunnen geven. Het werd een alleszins geslaagde voorstel ling en sindsdien heeft het koor elk jaar oen ander zangspel voor het voetlicht ge bracht. B ke i leren lik ngof oaar Hingen I in dit Retra in vijf >rgan- »r het igaan or zal DE REGIE is ditmaal in handen van Leny Ketting, die als zodanig bij „De Jonge Stem" debuteert en hiermee dus haar kwaliteiten zal mogen bewijzen. Di rigent is uiteraard Edwin Wolf, hetgeen de muzikale leiding betekent over vijfen vijftig meisjes en twee jongens, zodat weer frisse kinderzang kan worden ver wacht. Tevens zorgde hij voor een goed bezet orkest, bestaande uit twintig van de beste leerlingen bij de muziekscholen uit Gouda en Zeist. En de onontbeerlijke dan sen komen opnieuw voor rekening van de balletstudio „Corry Rijnders” uit IJ muiden. wisseld. „Al zou het alleen maar zijn om de fraaie decors van toneelmeester Peter van Warmerdam. Ook de aanstelling tot diri gent van Edwin Wolf betekende een geluk kige beslissing, onder meer omdat hij als directeur van de muziekschool in Gouda gewend is met kinderen om te gaan. Voorts fungeert hij als leraar aan de mu ziekschool in Zeist. EDWIN WOLF was daarbij de eerste die brak met de gewoonte de opvoeringen van „De Jonge Stem” alleen door een pianiste te laten begeleiden. Hij slaagde er name lijk in voor elke voorstelling een compleet orkest samen te stellen. Deze dirigent kops en kiest hiervoor telkens de beste leerlingen van zijn muzieklessen uit Gou da en Zeist, zodat deze orkesten steeds redelijk zijn bezet. Daar komt nog bij dat Edwin Wolf ook de kunst van het arrange ren verstaat, waardoor de oorspronkelijke pianopartij van een kinderoperette door hem geregeld voor de instrumenten van een orkest wordt bewerkt. Op deze wijze kan hij bovendien altijd rekening houden met zijn op dat moment beste leerlingen. PIET STEENKAMP rd in i t of I CDA-fractievoorzitter in de Provinciale Staten J. Achterstraat heeft een kleine honderd CDA-le- den, die naar De Schouw in Velsen-Noord geko men waren, duidelijk ge maakt, dat de fractie niet voor de volle honderd procent achter de resul taten van het Open Be raad inzake de Voorha ven staat. „Een van onze statenleden heeft een ui terst deskundig rapport over de Voorhaven ge maakt en daarin is ons standpunt vervat. Wij geloven, dat er voor over slag van erts en kolen mogelijkheden zijn op het huidige Hoogoven- sterrein. Wij vinden, dat de scheepvaart, die naar Amsterdam kan varen, dat ook moet doen Aan een echte Voorhaven is de behoefte niet of nau welijks aangetoond" Het was drs. Achter straat, die na het geest driftige pleidooi voor één De heer Achterstraat antwoordde daarop, dat het CDA al jaar in jaar uit zegt, dat er te weinig woningbouw in Noord - Holland gepland is. „Met de Velserbroek is de wo ningnood niet opgelost, maar de IJmond was vrij unaniem in haar wens om de Velserbroek be bouwd te krijgen. Als CDA-fractie hadden we eerst voorkeur voor bou wen in de Wijkerbroek, maar dat standpunt heb ben we door de inspraak gewijzigd. Misschien, dat de Wijkerbroek voor de verdere toekomst toch mogelijkheden biedt, dus geen verdwijntruc”. Ook de wisseltruc ging vol gens hem niet op. „Wij zijn er als CDA-fractie nog helemaal niet van ov ertuigd, dat er bij de Noorderpier nieuwe ruimte gemaakt moet worden voor een kolen en ertsoverslag en gelo ven, dat het huidige Hoogovensterrein daar voor ook wel mogelijkhe den biedt”, aldus drs. Achterstraat. MAAR ONDANKS dit gesignaleerde ge brek is Edwin Wolf ervan overtuigd ter gelegenheid van dit zilveren jubileum voor „De Jonge Stem” toch weer een goed speelbare kinderoperette te hebben ont dekt. Het is „De Moorse markies”, een zich in Spanje afspelend verhaal, waarvan de optredende figuren bestaan uit markies Ximinez, omgeven door zigeuners, stieren vechters en leden van de Guarda Civil. Een milieu waar dus talrijke fleurige tafereeltjes uit kunnen worden ontleend Bovendien was toneelmeester Peter van i Warmerdam weer bereid de drie decors J (het dorpsplein, een zigeunerkamp en het I kasteel van de markies) voor zijn rekening te nemen, zodat ook dit onderdeel van de voorstelling opnieuw prima zal worden verzorgd „HET IS waarschijnlijk een financiële kwestie”, zegt Edwin Wolf, „omdat men vreest dat de auteursrechten in geen enke le verhouding zullen staan met de geïn vesteerde-werkuren. Maar daar ben ik het allerminst mee eens, want Nederland telt momenteel nog talloze kinderoperette- verenigingen, die reikhalzend naar nieuws en speelbare stukken blijven uit zien. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan een Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. die best in deze leemte zouden kunnen voorzien. Ik zou het zelf wel eens willen proberen, maar daarvoor ontbreekt me helaas de tijd”. AR, CH en KVP en de grote promotor van de vorming van die ene CDA, die er op 1 juni 1980 moet zijn. Dat was zijn credo in een geest- j.7: driftige speech van 30 minuten in De Schouw en een donderend ap plaus bewees, hoezeer de leden naar die eenheid uitzien Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02SS0-13405 denverzorging: donderdag 12.00-12.30u. wijkgebouw Wulverderlaan 53, Sant poort, tel. 023-376785 (Zie ook Velsen. Wit Gele-Kruis. Weekenddienst: zuster Th. Dekker Feith, Fazantenlaan 47, IJmuiden, tel. 02550-18877 (van vrij dagavond 18 uur tot maandagmorgen 7 uur). Verloskundige. Mevr. J.H.M. Kruiden- berg-Van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur voor gezinsverzorging alsmede voor hulp aan bejaarden en langdurig gieken in ont moetingscentrum De Nieuwe Slof, Kerk straat 46, Beverwijk, tel. 29195. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hooptstraat 27, Beverwijk, tel. 30766: Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177. Telefonische Hulpdienst De Wegwijzer. Van vrijdagmiddag 14 uur tot zondag avond 18 uur te bereiken onder num mer 02207-11700 BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Bonarius, Pierstra, Hobster, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, Takken, Verhélewel de Witt Hamer en Visser wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 pur tot zondagmorgen 9 uur door J H M. Rolink, Duinvlietstraat 2, Velsen- Noord, tel. 23745. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondag morgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Von- dellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Tijdens het weekeinde houden deze art sen spreekuren voor dringende gevallen op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijl- mans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J A Hommes, Wingerd 5, Beverwijk, tel. 30047. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen, apotheek. Voor avond-, dag- en nacht dienst m de periode van vrijdag 24 fe- Ml r Prof. P Steenkamp had zo’n honderd CDA- leden naar De Schouw in Velsen-Noord kunnen trekken als voorberei ding op de provinciale verkiezingen. Hij was echter niet de man om op de politieke problemen van de IJmond of Noord- Holland in te gaan, net zo min als hij het politieke beeld van het CDA in de praktijk vormt. Maar wel was hij weer uitdrukke lijk de geestelijke vader van de federatie tussen sterk CDA van prof. P Steenkamp, de provinci ale problemen benader de. Hij vond het moeilijk om als provincie duide lijk te maken wat je doet. Het werk van een ge meente zien de mensen om zich heen en dat van de tweede Kamer op de televisie. Hij gaf aan met welke grote problemen de provincie zich bezig houdt, zoals ruimte scheppen voor uitbrei ding van Hoogovens, het wonen van de mensen, het beslissen over aanleg van een voorhaven en het bundelen van de drin kwaterbedrijven. „En dat zijn dan nog alleen de provinciale problemen rond de IJmond. Wat Hoogovens betreft meende het statenlid, dat de problemen niet pro vinciaal of landelijk, maar Europees opgelost moeten worden. „Er moet steun gege ven worden ook al om Voor dringende gevallen houden deze artsen spreekuren op zaterdag en zon dag van 10 tot 10.30 en van 17 tot 17.30 uur. Dierenambulance. Voor noodgevallen van vrijdagavond 20 uur tot zondag avond 20 uur: algemeen alarmnummer 38295. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster C. Lieshout, Jan Ligthart- straat 597, Heemskerk, tel. 32654. Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in de IJmond. Spreekuren leid sters bejaardenverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in wijkge bouw, Ruysdaelstraat 7, Heemskerk, tel. 39988. Spreekuren leidsters gezinsver zorging: dinsdag van 9 tot 10 uur in wijkgebouw, Ruysdaelstraat Heems kerk, tel. 39988. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur: Simon van Haerlemstraat 148, Heemskerk, tel. 32430 en 37452. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren op dinsdag van 14 tot 15 uur en op vrijdag van 9 tot 12 uur in de De Jansheeren, Kerkweg 45, Heems kerk, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534. BEZOEKUREN Rode Kruisziekenhuis, Vondellaan, Be verwijk, tel. 29131 (voor gesprekken met patiënten 29001). Voor de interne-, klas se-, kraam-, chirurgische- en algemene afdeling: dagelijks van 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; voor de brandwonden- afdeling: geen vaste bezoektijden, maar afspraak maken met hoofdverpleegkun dige off diens waarnemer; voor de bewa- kingsafdeling: dagelijks van 14 tot 14.30 en van 18.30 tot 19 uur (slechts één bezoeker toegestaan); voor de kinderaf deling: dagelijks van 11 tot 12.30 en van 14 tot 18.30 uur. St. Jozefziekenhuis, Mozartstraat, Heemskerk, tel. 42424 (voor gesprekken met patiënten 40464). Dagelijks-van 13.45 tot 14.30 en van 18.45 tot 19.45 uur. Zeewegziekenhuis, Zeeweg. IJmuiden, tel. 02550-19100. Verpleegafdeling alsme de intensive- en coronary-care (ook Ken- nemergaarde in Santpoort): dagelijks van 10.30 tot 11, 16 tot J6.30 en van 19 tot 20 uur, kinderafdeling dagelijks van 10.30 tot 11, 14.15 tot 15 en van 18 tot 18.30 uur: paviljoen Velserduin dage lijks van 16 tot 17 en van 19 tot 20 uur I INMIDDELS KON een duidelijk op gaande lijn bij dé artistieke prestaties van het koor worden geconstateerd, vooral toen enige jaren geleden het Patronaatsge bouw voor de belangrijk meer mogelijkhe den biedende Stadsschouwburg werd ver- OVERIGENS IS Edwin Wolf maar ma tig te spreken over de stukken dié kinder- bruari 17.30 uur tot vrijdag 3 maart 17.30 uur: apotheek Donker, Breestraat 61, Beverwijk, tel. 27955. Dierenarts. J. Borsje, Graaf Willem II- laan 36, Heemskerk, tel. 30046. Dierenambulance. Zie Heemskerk. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consulta tiebureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in gebouw voor Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Bever wijk. Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in de IJmond. Voor weekeind- dienst bellen 02510-42884 Spreekuren leidsters gezins- en bejaardenverzor ging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in wijkgebouw aan Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Gele-kruis. Voor weekenddienst bel len 02510-42884 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagmorgen 7 uur). Verloskundige. Mevrouw J. M. H. Krui denberg,van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur voor gezinsverzorging alsmede voor hulp aan bejaarden en langdurig zieken in ont moetingscentrum De Nieuwe Slof, Lerk- straat 46, Beverwijk, tel. 29195. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoogstraat 27, Beverwijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177. Telefonische Hulpdienst De Wegwijzer. Van vrijdagmiddag 14 uur tot zondag avond.-18 uur te bereiken onder num mer 02207-11700. HEEMSKERK Artsen. Voor de groep artsen Bakker, Hazenberg, Kloek, Van Monsjou, Faber, Schymacher, Van der Torre en Teuten hoofd wordt waargenomen als volgt Van vrijdagavond 20 uur tot zaterdag avond 24 uur door F. B Naber, Jan van Kuikweg 203, Heemskerk tel 32475: van zondagmorgen 0 uur tot zondagavond 24 uur door J. J. van Monsjou, Rijksstraat- weg 16, Heemskerk, tel. 32240 Leny Kattiug met dirigent Edwin Wolf aan het repeteren voor de jubileumvoorstellingen van het jeugdkoor „De Jonger Stem [VELSEN-IJMCIDEN Artsen: van zaterdag 10 tot zondag 24 I uur kan men via de dokterstelefoon I 19100 vernemen tot welke dienstdoende I arts men zich dient te wenden. Vóór 10 I uurraadplege men nog zijn eigen huis- 9 arts Tandarts: voor IJmuiden, Velsen en Driehuis: J H M. Falkenhagen, Jhr Geverslaan 8, H’kerk. Tel. 02510-30829. Alleen voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur. Apotheek: Voor IJmuiden, Velsen en I Driehuis: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, IJm. Tel. 02550-14204. Dierenarts: Dr P. Goedhart, Laan van Parijs 35, Schalkwijk, H’lem. Tel. 023- 339394. Interkerkelijke Gezinsverzorging en be jaardenhulp. Velserduinweg 52, dage- lijks van 9 tot 10 uur. tel. 02550-11830 en 221669 Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuur dage lijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550-10661 Sociaal Advies Bureau zie agenda dage lijks Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen in IJmond. Inlichtingen over de weeleend dienst wijkverpleging, tel. 02550-19043 Spreekuren leidsters gezinsverzorging maandag t.m. vrijdag 9 tot 10 uur in het wijkgebouw, Kennemerlaan 143, IJmui den, tel. 19043. Maandag t.m. vrijdag 9-10 uur wijkgebouw Andromedastraat 2, IJ muiden, tel 13936 Spreekuren leidsters bejaardenhulp en hulp aan langdurig zieken, maandag t.m. vrijdag in wijkge bouw Kennemerlaan 143, IJmuiden. Ge zondheidscentrum Duinwijk, Andromo- medastraat 1 en 3, IJmuiden Deze adressen zijn bereikbaar onder het cen trale telefoonnummer 190043. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag t.m. vrijdag van 9.00-11.00 uur Tel Q2550-18888 (Vrijwilligers gevraagd! Wie helpt de AHC helpen?). SANTPOORT Artsen: H. J Ph Hattink, Vinkenbaan 23, S'poort. Tel. 023-378320. Apotheek: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Tel. 023-257903. De dienst vangt aan op vrijdag om 17.30 uur. Voor inlichtingen telefoon na 17.30 uur en in het weekein de 023-320713. Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in IJmond: Inlichtingen over de weekenddienst wijkverpleging tel 02550-19043. Spreekuur leidster bejaar denverzorging donderdag 12.00-12.30 uur in wijkgebouw Wulverderlaan 53, Santpoort, tel. 37685 (zie ook Velsen) Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in de IJmond: Inlichtingen over tip weekenddienst wijkverpleging: tel 02^50-19043. Spreekuur leidster bejaar- operetteverenigingen ter beschikking staan. Het is mêfestal ouderwetse kost over sprookjesprinsen en -prinsessen, die door lieve elfjes en kabouters zijn omgeven, om daarbij door boze heksen en toverkollen te worden belaagd. Hij zou dan ook verre de voorkeur geven aan een moderner reper toire, maar hier schijnt in vakkringen van componisten en librettoschrijvers nü een maal te weinig belangstelling voor bestaan elkaar als werknemer en werkgever weer te vin den en om zoveel moge lijk arbeidsplaatsen te behouden” Overigens wees de heer Achter straat erop, dat Noord- Holland relatief nog gun stig zit in werkgelegen heid. Volgens het CDA hebben de groeikernen onvoldoende oplossing geboden voor de woning nood, met name voor de IJmond. Ook de overloop bood onvoldoende moge lijkheden. „De Velser broek is daarom-een goe de zaak, opdat de men sen binnen de regio kun nen blijven wonen. We hechten als CDA aan het in stand houden van ge meenschappen. We moe ten ze hun levenskracht laten behouden, zowel in de kleine kernen door woningbouw van de ei gen inwoners als in de stedelijke gemeenschap pen door stadsver nieuwing”. I u

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7