Ir. Kroon kreeg raad niet mee omité zoekt nllectanten Bibliotheekbestuur en Beverwijk willen uitleenhoekje handhaven RAAD WEIGERT JEUGDFILIAAL MEERESTEIN HUURSUBSIDIE 1 Driemaal een bloedproef Studiedag over democratisering particulier initiatief leidooi voor etere spreiding gjmslagen ,G. -belasting estemmingsplan nedgekeurd Alpha komt weer met politiek café ie trapt )ameskoffieclub na vijf maanden ploeteren opgeheven Sijsjeslijmer” ip heterdaad I AKTUELE MODE! I ONROERENDGOEDBELASTING ONGEWIJZIGD trams ontwerpen "WÉ lis alarm oor Zanglust bar Engeland Alpha Engineering gaat nieuw draaistel voor EXPOSITIE VAN SERVAAS SCHOONE KLAVERJASSEN Janos Beke gaat Be verwijk” trainen BANDPLOOI- BROEKEN Ijl I 2 4 F F R R U A R I RIJ DA G 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK r (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Na een uit voerige discussie besloot de ge meenteraad gisteravond met 14 tegen 9 stemmen de openbare bi bliotheek Beverwijk/Heemskerk ƒ13.000,- minder subsidie te ver strekken. BEVERWIJK. De dameskoffieclub „Saartje Burgerhart” is geen ILng leven beschoren geweest. Deze week besloot de Federatieve kuwenraad Beverwijk de in september vorig jaar met veel enthou- usme gestarte koffieclub (de benaming vrouwencafé wilde men rmijden) op te heffen. Het vijfmaands kindje van de Vrouwenraad neg niet aan bij de Beverwijkse vrouwen voor wie de koffieclub in rste instantie was bedoeld: een ontmoetingscentrum voor niet bij n vrouwenbeweging aangesloten vrouwen. r i - g t 11 ïiÉ Ui met bretels. modekleuren mals en hazelnoot Ken herken jezelf In mode van W. ALBRECHT-DE KORTE in Beverwijk Zal het jeugdfzliaal Meerestein van de bibliotheek verdwijnen van (Van een onzer verslaggevers) i I ‘'■'W [VERWIJK. Het comité Uitgaans- Bejaarden Beverwijk-Wijk aan Zee wekt stadgenoten, die bereid zijn in de ik van 27 maart tot 1 april ten behoeve het comité te collecteren, zich bij het tuur aan te melden. Uit de bijeenge- chte gelden zal in mei weer een uit- nsdag voor de bejaarden uit Bever- ken Wijk aan Zee worden bekostigd. De gemeente Heemskerk namelijk heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat na de ingebruikneming van de nieuwe biblio theek aan de Beneluxlaan het filiaal Mee- restein gesloten diende te worden. Nu de begroting van de openbare bibliotheek Be- verwijk/Heemskerk door de raad werd be handeld, vond het college de tijd gekomen om de daad bij het woord te voegen en de 13.00Ó,- huur niet goed te keuren. Het bibliotheekbestuur en de gemeente Bever wijk zijn voorstander van handhaving van dit filiaal. „Wat bibliotheekfiliaal”, riep wethouder A van Herpen uit, „Ik heb er grote moeite mee als het bestuur van de bibliotheek op de proppen komt met een of ander onderzoek dat er in de wijk een sociaal-culturele achterstand heerst en dat - het filiaal nodig is om de wijk op te krik ken. Het is gewoon een uitleenhoek van 50 m2. En met het uitlenen van boeken hef je die vermeende achterstand 'echt niet op”. PvdA-woordvoerster I Neeter liet heel andere geluiden horen. „Laat die 13 mille gewoon in de begroting staan. Het is onze sociale plicht dat filiaal te handhaven”. Zij wees op de indertijd gevoerde acties van een comité, waarin de nadruk werd gelegd op het behoud van het filiaal. De kinderen uit de wijk zouden bij opheffing een te grote rit naar de Beneluxlaan moeten ma ken en dienden een aantal gevaarlijke we gen over te steken. P Dudink van het CDA verklaarde ach- ,ter het voorstel van het college te staan. „Het bestuur van de bibliotheek heeft ons niet kunnen overtuigen van het feit om het filiaal te behouden”. H. Mendos van de PPR pleitte voor hernieuwd overleg tussen Heemskerk en Beverwijk over deze zaak Mevrouw Van der Ploeg van de VVD volg de hem en wilde zelfs denken aan een gemeenschappelijke bibliotheekregeling, welk idee door de liberale wethouder me vrouw Vervelde werd overgenomen De bibliotheek zou dit bedrag gaan ge bruiken om de huur van de lokalen ten behoeve van het uitleenfiliaal Meerestein aan de Kingsford Smithstraat te bekosti gen. De fracties van de PvdA en de PPR deden alle moeite de fracties van de VVD en het CDA en het college van burgemees ter en wethouders te overtuigen van het feit, dat dit uitleenfiliaal in de wijk een sociaal-cultureel aspect had en dat nim mer tot opheffing van het filiaal zou mo gen worden overgegaan. zing gaf döor die 13 mille voor het filiaal Meerestein buiten de begroting te houden „Daar moet toch eerst over gepraat wor den” Maar er viel niets meer te bepraten De socialisten en de radicalen verlangden stemming en verkregen hierbij geen steun van de WD en het CDA. Het in de raadscommissie bereikte com promis, goedkeuring van de begroting be houdens die 13 mille voor huur van loka- daarbij dat de thema-ochtenden waarop over specifieke onderwerpen als Blijf-van- mijn-lijf, Amnesty International, drugs en alcohol, werd gesproken wel redelijk be zocht werden( maar die thema’s worden in de diverse verenigingen ook al aangesne den. Waarom dan doublures in de dames- koffieclub?”. „De cursussen die we organiseren lopen als een trein. De vrouwen, zo blijkt, heb ben grote belangstelling voor de VOS- cursussen, de cursus burgerschapskunde en vrouwen op Herhaling. Het overlijden van „Saartje Burger hart” wordt door de Federatieve Vrou wenraad Beverwijk als een incident ge zien, dat gauw vergeten moet worden, want er zijn nog zoveel andere zaken binnen de vrouwenbewegingen die de aandacht vragen en krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Gemeentearts Hazel- hof heeft het gisteren druk gehad: bij maar liefst drie automobilisten, die naar alcohol roken, moest een bloedproef wor den afgenomen. Om 18 uur onderschepte een politie- Porsche een op Rijksweg 9 rijdende Bever- wijker, die onder invloed van sterke drank verkeerde. Na de beide blaastesten werd de man op het politiebureau een bloed proef afgenomen. Een uur later botste een 38-jarige inwo ner van Castricum op de Alkmaarseweg tegen een voor hem rijdende auto op, die op dat moment bezig was links af de Kuikenweg op te draaien. Tegen de gevel van een woning, die daarbij licht bescha digd werd, kwam de afslaande auto tot stilstand. De bestuurders bleven onge deerd, beide auto’s liepen een fiks aantal deuken op Aangezien de Castricummer naar drank rook, werd Ook hem de bloed proef afgenomen. Tenslotte moest dr. Hazelhof 's nachts len in afwachting of het komende biblio- theekplan aanleiding geeft het filiaal in het definitieve plan op te nemen, dat door het college was overgenonien, bleef dus rechtovereind staan. Ir. Kroon evenwel vond, dat deze studie nu alvast het uit de verordening lichten van enkele „onrechtvaardigheden” niet in de weg behoefde te staan. Rechtgezet wil de hij bijvoorbeeld zien, dat flatwoningen (volgens de factor voor soort en aard) geacht worden riantere woonvormen te zijn dan eengezinswoningen. Hij pleitte wat dit punt betreft, voor een desnoods voorlopige bijstelling. Voorts wilde hij de tabellen zodanig wijzigen, dat de flats voortaan in twee groepen zouden worden onderscheiden, namelijk flats mèt en flats zónder liftinstallaties. Lange N leu wstraat Noord Arcade IJmuiden Telefoon 13899 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Ondanks verwoede pogingen van ir. J. P. Kroon (PPR) om in elk geval nog enkele berekeningsfactoren aangepast te krijgen, heeft de Heemskerse raad gisteravond de verordening op de heffing van onroerendgoedbelasting voor het belastingjaar '78 ongewijzigd vastge steld. Mèt het college was de raadsmeer- derheid namelijk van mening, dat men niet zomaar een schakel van het patroon kan verbreken: pas wanneer is uitgezocht, hoe de factoren zich met elkaar verhou den en wat voor gevolgen wijzigingen voor de afzonderlijke belastingaanslagen met zich meebrengen, kunnen de factoren worden bijgesteld. De commissie finan ciën zal hier nog dit jaar intensief op gaan studeren. BEVERWIJK. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) heeft het Inge nieurs- en Projectenbureau Alpha Engi neering in Beverwijk gevraagd een tram- draaistel te ontwerpen dat minder lawaai maakt en minder slijtage met zich mee brengt aan de draaistellen die nu in ons land worden gebruikt. Als het te ontwer pen draaistel voldoet, wordt het toegepast in de trams van de jaren ’80 en ’90. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van 150.000 gulden. (ADVERTENTIE) HEEMSKERK Tot 30 maart is in de bibliotheek aan de Beneluxlaan een expo sitie ingericht van schilderijen en tekenin gen van de Hoornse autodidacte kunst schilder Servaas Schoone. Schoone benut met name het landschap als onderwerp om de bedreiging van deze tijd (spanning, agressie, snelheid) te laten zien. Onlangs nam hij deel aan een groepstentoonstelling in het Wéstfries Museum te Hoorn s. cn ns iei ’o’ (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Janos Beke, ex-Tel- starspeler, wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van Beverwijk. Beke volgt trainer De Jong op. De nieuwe trainer van de voetbalvereni ging werkt momenteel nog bij Always For ward in Hoorn, en heeft eerder Meervogels en Inter Heemskerk getraind. Beke teken de bij Beverwijk een jaarcontract. om 2 uur nog een keer in aktie komen, toen een 30-jarige Beverwijker met een glaasje teveel op over de Verlengde Voorstraat in Wijk aan Zee reed Voorzitster Willy Albrecht-de Korte vindt het mislukken van „Saartje Burger hart” een teleurstellende zaak. „Maar na maanden van bloedeloos geploeter leek het ons zinvoller om de koffieclub op te heffen. In het begin zag het er allemaal even florissant uit. De werkgroep, die het vrouwencafé namens de Federatieve Vrouwenraad begeleidde, kon gemiddeld vijftig vrouwen verwelkomen, maar lang zamerhand begon er de klad in te komen en zaten we met z’n drieën in het vrou wencafé. En dat was toch niet de bedoe ling", aldus mevrouw Albrecht. Voorzitster Albrecht: „Dat maakt het opheffen van ’’Saartje Burgerhart” weer helemaal goed. Onze werkgroep vorming boekt succes met de cursus „Burger schapskunde” die in april van start gaat. door de bomen helemaal het bos niet meer”. WD-er B. ten Haken sloot zich bij deze redenering aan, terwijl de socialistische woordvoerder J. Verhoeven de door Kroon voorgestelde procedure weliswaar niet voor een schoonheidsprijs in aanmer king vond komen, maar het beoogde doel toch wel zo sympathiek achtte dat hij zich met het PPR-amendement kon verenigen, wat overigens met 16 tegen 7 stemmen werd verworpen. Het voorstel om de on roerendgoedbelasting dit jaar niet te wijzi gen, werd vervolgens met algemene stem men aanvaard. Aanleiding tot het houden van de stu diedag vormt voor het Opbouworgaan het feit, dat de democratisering van het eigen beleid een onderwerp is waarmee iedere particuliere instelling op den duur te ma ken krijgt of reeds heeft. Bij de behande ling van het thema zal dan ook veel aan dacht aan het uitwisselen van ervaringen worden geschonken, terwijl het voorts de bedoeling is, zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij de dagelijkse praktijk. Al naar gelang van hun rol binnen de instelling zullen de deelnemers aan de stu diedag in zes werkgroepen worden onder verdeeld: drie werkgroepen, samengesteld uit respectievelijk cliënten, bestuursleden en medewerkers houden zich bezig met de sector hulp- en dienstverlening, terwijl drie andere werkgroepen de sector soci aal-cultureel werk onder de loep zullen nemen. De studiedag, waaraan maximaal twee honderd personene kunnen deelnemen, zal om 10 uur van start gaan met een openingswoord door de waarnemend voorzitter van het opbouworgaan, de heer J. B. I. Born. Vervolgens worden inleidin gen gehouden door prof. dr. F. H. van der Burg en door prof. dr. M. Mulder. Prof van der Burg zal ingaan op de vraag in hoeverre een bredere samenstel ling van het bestuur (waarin ook bestuurs leden die namens werkers en cliënten kun nen spreken) het proces van democratise ring kan bevorderen, terwijl prof. Mulder het verschijnsel macht zelf belichten al en de wetmatigheden die men moet kennen, zvoordat er tot goede andere machtsver houdingen genomen kan worden. IBEMSKERK Gedeputeerde Staten i Noord-Holland hebben het in ’77 door Heemskerkse raad vastgestelde be- nmingsplan ’’Floris van Alkemade- W” goedgekeurd. EEMSKERK. De brandweer rukte Bravond om kwart voor acht na een ndmelding uit voor een binnenbrandje een woning aan de Beneluxlaan. Na ikomst bleek er niets aan de hand te i en had een of andere grappenmaker i valse melding gedaan ïgenen die de doelstellingen van het ité als collectant of collectrice willen •rsteunen, worden verzocht zich voor 2 rt op te geven bij mevrouw Smit- edoorn, Dr. Schuitstraat 39 of bij de r J Schipper, Populierenlaan 20, bei- CDA-er P. Dudink achtte het principieel onjuist om, vooruitlopend op de algehele herziening van het factorenstelsel, één en- kele factor te gaan wijzigen. Hij was bang met die ene bijstelling het hele beeld scheef te trekken. Ook voelde hij er weinig voor, een al te sterke differentiatie in de factoren aan te brengen: „anders zien we» BEVERWIJK. „Demokratisering Particulier Initiatief” is het onderwerp, waaraan het Opbouworgaan Noord-Hol- land woensdag 15 maart een studiedag wijdt. De studiedag wordt gehouden in ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof en staat onder leiding van mr. A. S. Frowijn, directeur van het Opbouworgaan. (Van een onzer verslaggeefsters) EEMSKERK. Een voorstel om de rdening op de heffing van reinigings- ten te wijzigen greep PvdA-er C. van |st tijdeiis de gisteravond gehouden isvergadering aan, om een pleidooi af teken voor een betere spreiding van de ichillende heffingen en aanslagen ove- i vier kwartalen van het jaar. let name voor de mensen die van mini- n-inkomens rond moeten komen mgt de heffingen-hausse rond de jaar- leling een fikse financiëlé aderlating. In september vorig jaar droeg zij tijdens de opening van „Saartje Burgerhart” in De Nieuwe Slof elementen aan die er op wezen dat de koffieclub alleszins een zon nige toekomst tegemoet kon zien. Willy Albrecht wees toen bijvoorbeeld op de onbestemde onlustgevoelens, waarmee veel vrouwen te kampen hebben. Ondanks man, kinderen, redelijke woonruimte en leefomstandigheden voelen ze zich op ge zette tijden toch niet zo happy, wat dan weer schuldgevoelens met zich meebrengt omdat er op de keper beschouwd voor hen toch bijna niets te wensen zou zijn overge bleven Wethouder Vervelde haalde de woede van mevrouw Neeter (PvdA) op de hals toen na een schorsing de PvdA- en PPR- fracties bleven aandringen op stemming. De socialisten en de radicalen wilden het filiaal met alle geweld handhaven en de raad tot een uitspraak uitlokken. Wethou der Vervelde was een duidelijk tegenstan der van handhaving en om die reden zag mevrouw Neeter het niet zittem om het college naar Beverwijk te sturen om de filiaalzaak van Meerestein nog eens met de collega-wethouder uit te praten. „Me vrouw Vervelde is er fel voorstandster van om de boel te sluiten” zei de PvdA-woord voerster. Fractievoorzitter F Perquin klom nog even in de microfoon met de opmerking dat het college het bestuur van de bibliotheek een inhoudelijk terechtwij- De cursus is al helemaal volgeboekt. Naast de succesvolle VOS-cursussen, gaat in sep tember de cursus „Vrouwen op Herha ling” van start, die is onderverdeeld in één cursus voor beginners en twee cursusgroe pen voor de vrouwen, die het vervolg van de beginnerscursus volgen Bovendien gaat straks de cursus „Kom eens voor 'n bestuurster” draaien, opgezet in samen werking met de Volkshogeschool Bergen, waarin men een blik werpt achter de schermen van een bestuur. „Je ziet het, er blijft leven in de brouwerij", zo merkt Willy Albrecht op. Voorzitster Willy Albrecht nu „Deze groep vrouwen waarop de werkgroep heeft gemikt, is wel gekomen maar liet het na één bezoek afweten. Man kwam niet meer. Misschien hebben wij ook wel fou ten gemaakt. Hadden we de vrouwen beter In april-mei wil men in het cafe de woningbouwproblematiek, de leef baarheid in de IJmond en de program ma’s van de politieke partijen aansnij den en de partijen de gelegenheid ge ven de kandidaten voor de gemeente raad te presenteren ■VERWIJK. Het mannenkoor ■glust” gaat in de zomer een reis naar •land maken. nn de Engelse reis die van 14-19 juni luden wordt, nemen ruim honderd tonen deel. Om reeds wat Engelse in- kken op te doen heeft men woensdag dia-avond voor de deelnemers gehou- i Op 29 april wordt er in de autospuite- van de firma Van Lieshout op het tktplein een rommelmarkt gehouden, nglust” zal zich weer laten horen bij de bnherdenking op Duinrust. In het irthuis De Schans wordt op 2 juni een eert gegeven. Hieraan zal medewer- 8worden verleend door zangeres Paula ram. Na de Engelse reis en de vakantie top 27 september een concert in Haar- Direct hierna treedt men op in de iwe Slof n.l. op $0 september. 1 een klaverjasavond op 7 oktober •ent men op 27 oktober medewerking een concert in Wijk aan Zee, in samen- king met het Chr. koor „Cantabilé”. WIJK AAN ZEE. Leden, donateurs en supporters van de voetbalvereniging Wijk aan Zee kunnen zaterdagavond de klaver- jasdrive in het clubhuis De Doolhof bezoe ken Men begint om 20 uur BEVERWIJK Sociëteit Alpha gaat het weer eens proberen met een politiek café. Tien jaar geleden heeft Alpha voor het laatst een dergelijk café georganiseerd. Met de Provinciale Sta tenverkiezingen in het vooruitzicht leek het Alpha een goede gedachte om de meningen omtrent het thema voor de eerste bijeenkomst in het politiek café „de sociaal-economische problematiek in de IJmond” te peilen. De avond zal plaats vinden in de periode van 15 tot 28 maart. De man verklaarde, het inderdaad op ijsjes gemunt te hebben. Ondanks ver- ehillende pogingen was het hem ech- ir nog niet gelukt, één vogeltje te van- |en Hij wilde de diertjes zelf houden: par zijn zeggen was het hem er niet om T doen, de sijsjes aan de handel toe te Pelen. Na verhoor is de man huis-' faarts gezonden. Zijn hengel is in be- I genomen, terwijl hem een gerech- procedure wacht wegens over- van de vogelwet. BEVERWIJK. Het Beverwijkse «geitjes tand kan weer opgelucht lemhalen; de sijsjeslijmer is gepakt! en 40-jarige stadgenoot werd gister- iddag door de politie op heterdaad 'trapt, toen hij op het braakliggende Trein achter het postkantoor aan de aan van Meerestein met een tele- toophengel, waarvan de top met lijm ’as ingesmeerd, in de weer was. Saartje Burgerhart” ter ziele moeten opvangen door hen buiten de kof fieclub om óók te begeleiden. Ik weet het niet Omdat aan de doelstelling van de koffieclub niet kon worden voldaan het bereiken van vrouwen die in een wat geïso leerde positie verkeren zagen we er geen heil meer in om de koffieclub voor ons, de georganiseerde vrouwen, door te laten gaan. Kijk, die vrouwen vinden hun draai in de verenigingen toch wel. Komt h

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9