Cao bij V en D STAND HYPOTHEEKRENTE CNV: Voorzichtig met plan-Hofstra )E 0, 10,. Cai beurs deze week I I 5 i MINISTER ALBEDA VAN SOCIALE ZAKEN VINDT ECONOMISCHE SITUATIE ERNSTIG 1 3 ANWB Horloge! van ierland. Leo! Zz- Fantastiscl Omega Quartz ■B ER riuni Bit R 15 ■/ATER DAG 2 5 FEBRUARI 19 7 8 ECONOMIE 1 Matiging-besparing Stuurloos Worstelen Afremmen (Van onze redactie economie) I 5 Rente vrij Ondernemingsraden Fors gezakt REISBUREAU (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens minis ter Albeda (Sociale Zaken) is de jconomische situatie zó ernstig, jat een nullijn vóór de inkomens ji de komende vier jaar niet on- ienkbaar is. „Het hangt van de wnjunctuur af en in verband iaarmee kan een dergelijke ge jachte voortkomen uit het geza- nenlijk beraad met de sociale artners. De toestand is zó ern- tig, dat eraan gedacht moet wor- len. In ieder geval zal het overleg Helding j «der zware druk blijven staan”, acaden g zei hij in een vraaggesprek, hoof® B) of t> bijna 1 miljoen aai prijzen Concurrent UTRECHT. Oud-minister Hofstra heeft een aantal voorstel len gedaan om in de belastinghef fing de gevolgen van de inflatie weg te werken. Met die doelstel ling kan het CNV in het algemeen akkoord gaan. Het is een redelijk uitgangspunt, maar in de uitwer king kunnen zich onbedoeld gevolgen voordoen die sociaal gezien niet aanvaardbaar zijn. i Nullijn voor vier jaar niet ondenkbaar nd” genej ïl- MINISTER ALBEDA igavond. (ADVERTENTIE) Stilte en rust op beurs NDER WOl ijer, tel (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 21 februari. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. (ADVERTENTIE) Ned. Middenstandsbank 1 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. eisburew ■N Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 1,25 1,25 1 delbaa HeemS’ :e bednft op maa op nieuwe dieptepunten en zakte tot bene den de 2,19. Beursmensen beginnen al ernstig reke ning te houden met een verder afzakken tot een prijs van 2,00. Maar dat zou, zowel voor ons land als voor de meeste andere landen van de EEG, geen verstandige zaak zijn. Of de centrale banken van die landen hun huidige houding van niet-ingrijpen daarom nog lang kunnen volhouden, is de vraag. Maar het kabinet-Van Agt heeft harde toezeggingen gedaan dat er geen „ontkop peling” komt. Waar moet nu worden ge zocht? Albeda voelt er weinig voor daarop vooruit te lopen. „Het onderzoek heeft een inventariserend karakter”, zegt hij. De op dracht is breder dan die van de vroegere Het gehannes rond de nu al twee maan den durende kolenmijnstaking in de Ver- commissie, er moet nu ook een verkenning van het zogenaamde zwarte circuit (om loop van bij de belastingen onbekende gelden) worden gedaan. De mate van slagen zal ook afhangen van de inkomenspolitieke ontwikkeling. Het voortzetten van de matiging leidt tot een zekere besparing op de ambtenarensa- 140 op 115. Arnhemsche Scheepsbouw van 72 op 60 en Rijn-Schelde-Verolme van 64 tot circa 60. Het is begrijpelijk dat in een dergelijk klimaat de beursstemming niet los kon komen van z’n aarzeling en terughoudend heid. Zelfs het regeringsvoorstel uit prof. Hofstra’s studie over een inflatie-neutrale belastingpolitiek alvast een zekere belas tingverlaging voor het bedrijfsleven van ruim een miljard gulden over te nemen, had geen effect, terwijl dit voorstel voor bepaalde ondernemingen toch wel hard kan aantikken Dit risico lijkt met name zeer groot bij vermindering van de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Tal van mensen met een bescheiden inkomen hebben een woning kunnen kopen doordat de hele rente voor de inkomstenbelasting aftrekbaar is. Wan neer hierin wijziging wordt gebracht, kan dit verstrekkende gevolgen hebben voor hun besteedbaar inkomen. Het CNV dringt daarom aan op de*uiter- ste voorzichtigheid, met name voor eigen- woningbezitters met een bescheiden inko men. Het rapport-Hofstra onderkent dit risico en bepleit daarom een overgangster mijn van vijf jaar. Het- CNV betwijfelt of deze termijn voldoende zal zijn om onge wenste gevolgen te voorkomen. Nadere larissen. Een sterkere ontwikkeling van de lonen maakt ook bezuinigingen moeilijker. In de sociale zekerheid moeten we zoeken naar beperking van de omvang. Het is een wat vicieuze cirkel, als je nieuwe arbeids plaatsen kunt scheppen, dan kun je ook het aantal mensen dat uitkeringen krijgt, terugbrengen. Lukt dat niet, dan is het ook erg moeilijk om beperkingen aan te brengen. In dit verband zegt Albeda dat een doelstelling om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te scheppen beter is dan te stellen: Er moeten zoveel werklozen minder zijn. De feitelijke werkloosheid zit ook in het wao-bestand en die kun je dus verminderen door het aantal wao-gerechtigden te beperken. De norm „zoveel werklozen” vindt de minister te simpel. Hij ziet geen beter streven dan het scheppen van zoveel mo gelijk arbeidsplaatsen. Maar als je 100.000 arbeidsplaatsen maakt, heb je nog niet evenveel werklozen minder. Gezien het stijgende aanbod van vrouwen en jeugdi gen, kom je dan misschien tot 60.000, om een voorbeeld te geven. In 1977 bleven veel schoolverlaters langer studeren en namen de wao’ers en de aww’ers toe. Daardoor daalden zowel arbeidsaanbod als werk loosheidscijfers. In ieder geval is volumebeperking in de sociale zekerheid moeilijk. Elk kabinet zou daar, volgens Albeda, mee worstelen. Er moet nu een plan komen en daarover kan dan de politieke discussie losbranden. Dan gaat het volgens de minister om vragen als „Kan het?” en „Hoe kan het?”. De relatie tussen particuliere en overige inkomens dient echter ook aan de orde te komen, waarbij voor de ambtenaren uitgangspunt moet blijven het handhaven van het prin cipe van het huidige trendbeleid, dat op de loonstijging in het bedrijfsleven is geënt. In principe moeten de sterkste schou ders de zwaarste lasten dragen, zegt de minister. Je kunt geen offers vragen van de niet-actieven als je dat niet doet van de actieven. In de hoogste inkomens is de grote besparing niet te vinden, maar daar moet wel iets gebeuren. Met behoud van de koppeling tussen de minima moeten er toch besparingen in de sfeer van de over- drachtsinkomens worden gevonden. Voortbouwend op wat zijn voorganger al deed, werkt minister Albeda nu aan een Raamwet Inkomensbeleid, een ontwerp dat nauwe samenhang met het vorige ver toont. De indiening van een Voorontwerp- Kaderwet op de inkomensvorming zal nog bestudering van het rapport is nodig voor dat wij over het totaal een meer definitief oordeel kunnen geven. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no -risk budget Opmerkingen: De hypotheekrentepercentages zijn gelijk aan die van vorige week, behoudens een geringe verlaging van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Een verdere daling lijkt niet uitgesloten. enkele maanden op zich laten wachten. Bij het vooroverleg zijn veel ministeries be trokken. In.de visie van de minister past dat „er iets moet worden gevraagd van de hoogste inkomens”. „Ik ben niet zo’n nivel- leerder”, zegt hij, „maar er zijn verschillen die niet kunnen worden verdedigd”. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Je zou, meent de minister, moeten kun nen uitleggen waarom er verschillen zijn. Er moeten dus bespreekbare inkomens verhoudingen zijn. Dat de regering door middel van een wet op de inkomensvor ming zou kunnen ingrijpen, lijkt de minis ter niet zo’n gelukkige term. Hij denkt meer aan „het aanwenden van invloed” en zegt ook in dit verband dat op zichzelf staande loonmaatregelen niet zo wenselijk en aanvaardbaar meer zijn”. Versterking van onze economie is drin gend nodig. In dit kader vindt Albeda de theorie van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de overhe veling van winsten uit de industriële sector naar de dienstensector waardevol. „Het is ten dele een beschrijving van wat nu ook al gebeurt”, zegt hij. Als we spreken over verdeling van werk en de relatie winst- werk, moeten we deze ontwikkeling in gedachten houden. Die relatie kun je na melijk niet op één bedrijfstak betrekken, maar heeft te maken met de gehele natio nale economie”. Annuiteitenhypotheek ABN. De minister vindt de vermogensaanwas- deling (VAD) een harde noot om te kraken. Hij heeft de sociale partners gevraagd alsnog op- en aanmerkingen te plaatsen alvorens hij zijn nota van wijzigingen van het al door het vorige kabinet ingediende wetsvoorstel bij de Tweede Kamer zal deponeren. Albeda wil de VAD zó opzet ten, dat die kan passen in. een nieuwe structuurwet voor de onderneming. De VVD is nog steeds gekant tegen de invoe ring van de VAD. Daarover zegt de minis ter: „De WD mag de kans niet missen om on speaking terms te komen met de vakbe weging”. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Rente vast gedurende: variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel Albeda krijgt van de SER ook een ver deeld advies over de samenstelling van dit orgaan. Opvallendste deel is daarbij dat een meerderheid de zogenaamde vierde vakcentrale, de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel, slechts als „voorwaardelijk toegelaten” wil zien. De RMHP zou, wat de opbouw van zijn apparaat betreft, niet aan de voorwaarden voldoen. Commentaar van de minister: „Dit is een kwestie van tijd. De bundeling van en de deelneming van middelbaar en hoger personeel aan overleg zal door zetten”. Wat het materiële deel van de overeen komst betreft, is men het eens geworden over de prijscompensatie en krijgen de cao-werknemers en het midden-kader een tientje gasvergoeding ter compensatie van het verhoogde btw-tarief op gas. Dat be drag komt neer op ongeveer een half pro cent compensatie, aldus de woordvoerder. Volgens een mededeling van Vroom en Dreesmann zijn er in de cao met de dienstenbonden ook afspraken gemaakt over procedures omtrent interne sollicita ties, de inschakeling van arbeidsbureaus en uitzendbureaus. Bovendien is men het eens geworden over een afspraak over de aanstelling van moeilijk plaatsbaren, waaronder gehandi capte werknemers, aldus V en D. Afsluitprov. in proc.: 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar. 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,4 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,4 nen. Uit een eerder onderzoek was al ge bleken dat bezuinigingen in deze sector moeilijk zijn zonder de sociale minima los te laten. Intussen heeft de regering deels uit gaande van dit rapportenkele tijdelijke belastingmaatregelen voor 1978 voorge steld. De vrijstelling van belasting van de rente op spaargelden tot 200 gulden per jaar ligt in de lijn van het rapport-Hofstra. Deze reeds lang door het CNV bepleitte tegemoetkoming aan kleine spaarders juicht het CNV toe. In het algemeen lijden kleine spaarders zoveel schade van de inflatie dat deze beperkte vrijstelling alles zins verantwoord is. De voorgestelde maatregelen voor het bedrijfsleven grijpen veel dieper in. De regering wil 500 miljoen gulden beschik baar stellen voor een aftrek van 1 a 1,5 procent van de geïnvesteerde eigen vermo gens bij de heffing van de vennootschaps belasting. Bovendien mag elk bedrijf 3 procent van zijn winst aftrekken. Ook dat kost de schatkist 500 miljoen gulden. Met de eerste maatregel kan het CNV zich in principe wel verenigen. Achter de tweede maatregel zet het enkele grote vraagtekens. Het gevolg is immers dat de bedrijven die de grootste winsten maken er het meest van profiteren Spoedig is een nota van wijzigingen te verwachten op de bij de Tweede Kamer 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 C k oerenii sehoren i goedn wonen Beven» UTRECHT (ANP). De vakbonden hebben met het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann een collectieve ar beidsovereenkomst afgesloten. Bij V en D werken ongeveer 25.000 mensen. enigde Staten en de nieuwe val van de dollar, maakte Wall Street min of meer stuurloos. In feite zou de door de dollar- baisse sterk stijgende economische kracht van Amerika moeten leiden tot een hausse op de aandelenmarkt. Maar angst voor inflatoire gevolgen van de dollar en vooral ook voor een verdere rentestijging als de Amerikaanse regering alsnog besluit tot steun aan z’n munt, hield een krachtig beursherstel buiten de deur. Het koerspeil kwam dan ook op niveaus die in bijna drie jaar niet meer zijn voorgekomen. Ook Amsterdam had ditmaal zijn zor gen. Lag de nieuwe koersval van de dollar al zwaar op de maag in vooral de inter nationale sector van de beurs, ook de loka le markt leed flinke verliezen, omdat het publiek de vooruitzichten te onzeker vindt om lang als koper in de markt te blijven. Zelfs een incidenteel ongunstig geluid in een bedrijfstak, die echter uitsprong met zeer gunstige bedrijfsberichten en vooruit zichten, was al voldoende om het koers- beeld in ongunstige zin te beïnvloeden. Zo veroorzaakte drukkerij De Boer’s bericht over tegenslagen in het vierde kwartaal met een jaarwinstdaling van 25 procent, een scherpe reactie voor de andere aandelen uit die sector. Kort daar voor waren NDU en Kluwer nog opgelo pen van ƒ280 tot ƒ310 en van ƒ87 tot 95, op zeer gunstige winstberichten, maar daarna moesten beide aandelen een deel van die winst terugnemen. De bonden hebben met V en D een werkgelegenheidsovereenkomst afgeslo ten, waarin onder meer staat dat V en D tweemaal per jaar zal praten met de vak bonden over de economische vooruitzich ten en toestand bij het grootwinkelbedrijf. Als er door V en D plannep worden ont wikkeld die een duidelijke verandering binnen het bedrijf beogen, dan zullen vol gens een woordvoerder van de bonden, de bonden in het allereerste stadium daarbij betrokken worden. Audet zakte echter veel forser van 470 op 450 en Elsevier van 275 op 265. De Boer zelf kwam van 185 op 160. Een ander bericht dat zwaar werd aan gerekend, was de conclusie uit een enquête in de scheepsbouw, die neerkwam op het bestaan van volkomen lege orderporte feuilles na medio 1979. Dit afschuwelijke vooruitzicht in het licht van de benarde wereldsituatie in zowel de .scheepvaart als -bouw, veroorzaakte een soort pa niekstemming onder de aandelen van die groep. Giessen-De Noord viel terug van Het "ANWB zoals u dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New York v.v. vanaf f 765,-. Bijv, te combineren met de huur van een kampeerauto al v.a. 115,- p.w. Eén mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit duizenden. Voor Wall Street deed zich het onaange- lame verschijnsel voor dat de dollar ver- blad tl 'er afgleed en ook deze week nieuwe UUt Olt 'iePtePunten bereikte, zowel tegenover de julden als tegenover vele andere valuta. )e Amerikanen blijken nog steeds weinig tappen te ondernemen voor effectieve teun aan hun munt, vooral nu zij de ledewerking van Japan en West-Duits- md onvoldoende vinden. Ze sturen duide- ijk aan op een versterking van hun buiten- andse handelspositie via een lage dollar, «at op den duur het gevaar inhoudt dat de ferenigde Staten de wereldhandel in hoge «late kan gaan domineren. Daarentegen hadden wel de beschou wingen in dezelfde studie over de fiscale renteproblematiek duidelijk gevolgen. De daarin genoemde aanbeveling bij stijgen de inflatie een toenemend deel van de verschuldigde rente buiten de belastingaf trek te houden, drukte de aandelen in de hypotheekbanken nogal terug. Iets derge lijks in de praktijk gebracht, zou inder daad de vraag naar hypothecaire kre dieten krachtig kunnen doen afremmen. Aandelen Westland-Utrecht, kort geleden nog opgelopen tot 430, zagen zich nu in enkele dagen tot even 400 teruggebracht. Aandelen Friesch-Groningsche Hypo theekbank, die door de vorig jaar gehou den emissie wat trager bleven in hun koersstijging, lieten het verlies bij ƒ3. De Tilburgse Hypotheekbank liep 5 terug. De obligatiemarkt ten slotte moest deze week een technische reactie verwerken na de forse stijging van de afgelopen weken. De nieuwe emissies tot een rente van 7,5 procent of iets hoger, bleven evenwel een succes. De markt voor pandbrieven wijzigde zich niet. aanhangige wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden. De behandeling daarvan moest in maart vorig jaar worden afgebroken toen het kabinet-Den Uyl de missionair werd. Er komen enkele, hoofd zakelijk technische wijzigingen, zegt Albe da. Nog niet „meegenomen” wordt de me dezeggenschap in ondernemingen van minder dan 100 werknemers. De minister heeft daarover een (verdeeld) advies van de Sociaal-Economische Raad op zijn bu reau gekregen. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Ook deze week stond I een et beursleven in het teken van stilte en ust en brokkelden de koersen verder af. fall Street, dat met een vrije dag begon, warn niet op gang en sloeg steeds lagere tanden aan, terwijl het Damrak, vooral voor de meer lokaal gerichte sector, flin ie verkoopdruk kreeg te verwerken. Er verden, wat onze beurs betreft, een aan- ,rcje tal minder prettige geluiden vernomen, erwijl ook de belastinghervormingen, loor prof. Hofstra voorgesteld, het nodige itof deden opwaaien. Een van de grote affaires, waarbij de leuwe man op Sociale Zaken betrokken i, heet „de ombuigingen”. Er moeten be- schrijving paringen worden gevonden, vooral in de sngenw jtgaven voor sociale zekerheid. Daarbij is diplom en totaal bedrag genoemd van 6,5 mil- ird en een interdepartementale commis- ie is nu de mogelijkheden aan het verken- Albeda voert daarbij aan, dat de reële n voor Men niet veel meer zullen stijgen. De tcessie is niet meer zo zichtbaar als vroe- jer, maar zij is wel erger dan ik had edacht voordat ik minister werd”. Albe- chefs a a' (*’e van hoogleraar en Eerste-Kamer- id op de stoel kwam die Boersma verliet, lat merken het aantrekkelijk te vinden len zoda er nu m*d<fen’n te zitten”. Schertsend stof zon hij van ”het doormaken van een lageperiode”. Eén van de meest nauwkeurige horloges ter wereld Solide uit voering met stalen kast en band. Dag- én datum-aan- duidmg e Winkelwaarde! /Olf Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier: Winkelcentrum Lijnbaan 010 - 333633 Winkelcentrum Zuitjptem 010 - 810518 KRotteraam Er is alleen een meerderheid te vinden voor het verplicht stellen van onderne mingsraden bij bedrijven vanaf 50 werk nemers. De werkgevers zijn tegen het in stellen van ondernemingsraden voor klei nere bedrijven. Zij willen aparte regelin gen maken. Op sociale zaken wordt de zaak eerst nog eens bestudeerd. Volgens Albeda is het „niet zo elegant” om dit onderdeel in de nu aanhangige wet onder te brengen. Hij denkt aan een aparte wets wijziging in een latere fase. West-Duitsland lijkt dit gevaar wel te Bderkennen en gaf deze week blijk een erdere stimulering van z’n economie niet elemaal uit te sluiten, in ruil voor steun an Washington aan de dollar. Een te lage I Wlarwaarde is natuurlijk een ernstige 1 oncurrent voor de Westduitse mark, en iet alleen voor deze munt, en bevordert erder de kans op een export van werkge- igenheid vanuit de valutair sterke landen aar Amerika. Meer buitenlandse afzetmogelijkheden oor de Amerikaanse industrie doet daar I e werkgelegenheid aantrekken, maar, Ijvoorbeeld in ons land, verminderen, 'an enige steun aan de dollar, zowel in de 'erenigde Staten zelf of vanuit de hoek an de centrale banken van de sterke alutalanden, was deze week in elk geval - reinig sprake. De dollar kwam hierdoor

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15