NBB-PENNINGMEESTER DRS. P. SNELLENS LEGT FUNCTIE NEER Te kortzichtig beleid Schaatsbond 3 Nederland LOTING SCHAA TSEN nai Hornman zegt af sportpuntiqj Afdelingen afgelast ■I I wint op conditie I Advertentie „veroordeeld Weer bokser overleden a Verschillende aanbiedingen af geslagen" p 4 f te - iiljrli L w i Wf ■M A I 11 liilWw 'W 17 SPORT 2 5 FEBRUARI ZATE RDAG 19 7 8 o Mil 99 I -ï ^4 ik' - 1 |1 I oort- Wim van Hanegem NFC- BC 2. SCHAATSTOP STAAT ER BEROERD VOOR Egbert van ’t Oever heeft tot nog weinig succes met zijn kernploeg nog een GOIRLE. Guido Hornman, vorig jaar de van van AZ. Manager Hans Kraay: „Welke functie het precies wordt kan ik nog niet zeggen. AZ denkt in de richting van het scoutingsapparaat en het begeleiden van talentvolle jeugdspelers”. Wim van Hanegem zelf was zeer con tent met het nieuwe AZ-contract. „Ook maatschappelijk gezien heb ik nu een basis om verder te werken. Dat heeft Klaas Molenaar me tijdens de contract- bespreking goed duidelijk gemaakt. De mensen moeten niet gaan denken dat ik nu over twee of drie jaar bij Wastora terecht kom. Ik blijf gewoon actief bij het voetballen van AZ betrokken.” De verbintenis met trainer Cor van der Hart zal binnenkort wel worden gecon tinueerd gezien de tevredenheid, die er bij beide partijen heerst. wey- Pino- □orn, ioest- GOTHENBURG. Nederlands kampi oen Piet Kleine is van de vier Nederland se rijders de eerste die op het ijs moet voor de sprint van het wereldkampioen schap schaatsenrijden. Kleine rijdt in de derde rit tegen Zazerski uit de Sovjet unie. Dat op een dergelijke wijze een Neder landse ploeg voor de wereldkampioen schappen in elkaar is geflanst, kan ken merkend worden genoemd voor het belab berde peil waarop deze sport, in het schaatsland bij uitstek, is beland. Het is verbijsterend, dat schaatsers als Piet Kleine en Hans van Helden, die in de eerste maanden van 1976 haast niet te kloppen waren, zo snel en zo diep konden tuimelen. Naar aanleiding van rellen tijdens de bekerwedstrijd Leeds United-Manches- ter-City (1-2) heeft de Engelse Voetbal bond Leeds zwaar gestraft. De club mag de eerstkomende twee jaar geen beker wedstrijden meer op eigen veld spelen. De rellen in Leeds ontstonden bij een stand van 0-2. Een arbitrale beslissing wekte de woede op van duizenden toeschouwers, die het veld opstormden en het duel lam legden. Na een kwartier ontruimde de politie het veld en kon de wedstrijd her vat worden. De 17-jarige Michael James maakte het erg bond. Hij raakte in ge vecht met de doelmai) van Manchester City. Zijn onbezonneheid werd beboet met drie maanden opvoedingstehuis. MILAAN. Italië zal zijn grenzen niet voor het begin van het seizoen 1979/1980 open stellen voor buitenland se voetballers. Deze mededeling deed gisteren de voorzitter van de Italiaanse voetbalbond Franco Carraro. Onlangs is in Brussel nog eens vastgesteld door de Europese Gemeenschap en vertegen woordigers van de daarbij aangesloten negen landen, dat professionele voetbal lers het recht hebben in ieder van de aangesloten landen te spelen. Andere Europese sterren, die bij Itali aanse clubs op het verlanglijstje staan, zijn de Nederlanders Robbie Rensen- brink (Anderlecht) en Ruud Geels (Ajax), de Deen Alan Simonsson (Borussia Mön- Over de vraag of het open stellen van de grenzen een gunstige ontwikkeling zal betekenen, lopen de meningen nogal ui teen. Voorstanders roepen luidkeels dat het spelpeil dan omhoog zal gaan, tegen standers vinden dat alleen de rijke clubs van deze maatregel kunnen profiteren en dat jong talent door de invoer van buiten landse spelers buitenspel komt te staan. De Italiaanse voetbalbond zal volgen de maand een beslissing nemen over het aantal buitenlandse spelers, dat door een vereniging mag worden opgesteld. De vedetten, die het meest in de be langstelling staan en waarvoor sommi ge Italiaanse topclubs bereid zijn mil joenen uit te geven, zijn Michel Platini (Nancy), Gerd Müller (Bayern München), Kevin Keegan (HSV) en Rainer Bonhof (Bor. München Gladbach). Na haar wereldrecord op de 800 meter vrije slag was Tracey Wickham gisteren opnieuw dichtbij een wereldrecord in Brisbane. Op de 400 meter vrije slag kwam zij uit op 4.09,39, minder dan een halve seconde boven het huidige wereld record, dat met 4.08,91 op naam staat van Petra Thümer. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM onderschrijft de stellingname, die de toenmalige minister Van Doorn van CRM een jaar geleden innam met betrek king tot het deelnemen aan sportontmoe- tingen met Zuidafrikanen. Dit betekent dat ook de nieuwe regering het zou toe juichen, indien de Nederlandse sportwe reld zich conform de betreffende resolu ties van de algemene vergadering van de Verenigde Naties zou onthouden van deelneming aan sportactiviteiten waar- DEN HAAG (ANP). De penning meester van de Nederlandse Badmin tonbond (NBB), drs. P. Snellens, heeft met onmiddellijke ingang zijn functie ter beschikking gesteld. De „Zuid-Afri- ka kwestie” tijdens de internationale kampioenschappen van Nederland in Beverwijk heeft in de besluitvorming van de heer Snellens onder meer een rol gespeeld. De financiële zaken van de NBB worden door hem behartigd tot de algemene ledenvergadering in septem ber van dit jaar aan van Zuidafrikaanse zijde wordt deel genomen door op raciale basis geselec teerde teams of sportlieden. „We hebben gespeeld zoals was afge sproken, helemaal volgens de opzet. Ik heb wel enorm in spanning gezeten. Overigens is dat normaal bij zaalvoetbal, want het ene ogenblik heb je een voorsprong en het volgende kan je al aan de negatieve kant van de score staan”. Dit zei coach Ben Peeters, die echter' moeilijk kon camoufleren dat het spel van zijn ploeg zeker niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Want het zou beslist overdreven zijn te beweren dat de Belgen op een echte sterke krachtmeting van hun kant kunnen terugzien. Weliswaar gingen ze, zeker in het begin, behoedzamer te werk dan de Nederlanders, waardoor ze leken te opereren vanuit een tactiek waar aan voor een belangrijk deel slimheid ten grondslag lag, maar de werkelijkheid bleek anders. Duidelijk een ploeg overi gens die zeker aan kwaliteit kan winnen. Tegenover de Belgische acties plaatste Nederland een speelwijze waarin durf en doorzetting niet de sterkste zijden waren. Weliswaar opende Luypen de score, maar uit een strafschop, veroorzaakt door doel man Geel (die bovendien voor twee minu ten naar de strafbank werd verwezen) zorgde Belmans voor 1-1. Enerverende si tuaties speelden zich hierna af voor het Nederlandse doel, maar dank zij diezelfde Geel betekende het volgende Nederlandse doelpunt op naam van uitblinker Van der Ley een voorsprong: 2-1. Wie gedacht mocht hebben dat Neder land dit zou inspireren om eens wat effec tiever en slagvaardiger aan de slag te gaan, vergiste zich. De Belgen zetten hun speler Thomas in (coach Van Oerle: „Hij is ons geheime wapen”) en die draaide de zaken in korte tijd resoluut om. Dat bete kende een ruststand van 2-3. In de tweede helft eenzelfde beeld, met dit verschil dat de Belgen van lieverlee conditioneel in moeilijkheden raakten. En dat betekende voor hen, via Hoogen- hout en Luypen een achterstand van 5-3 die pas in de voorlaatste minuut met de mooiste treffer van de avond (Gordy) tot 5-4 werd teruggebracht. DEN HAAG. Alle afdelingen van de KNVB, behalve de afdeling Noord-Bra- bant, hebben de wedstrijden van vandaag afgelast in verband met de slechte gesteld heid van de terreinen. Ook de wedstrijden in de sector van de betaalde jeugd zijn afgelast. ti van dt puim; [jen voor n •n, AZ- □tunus /Vites- Imeer- -DWR, C AZU- Vuur- ilasse: ilasse: -over- V’55 2- -over- )ETO, Luto- laghe- -Allen e 2A: urora. tlasse i-Mid- KIOS, ilasse nimo, jlgele- -KCS. Nas- SDO 3, soort, De enige conclusie die hieruit kan wor den getrokken, is dat de begeleiding heeft gefaald. In wezen valt het duo Van ’t Oever-Kloosterboer niet eens zoveel te ver wijten, ofschoon ze bij het accepteren van hun functie zichzelf hebben overschat, maar de KNSB is ten slotte verantwoorde lijk voor hun aanstelling. Een jammerlijke en inconsequente beslissing omdat Leen Pfrommers vertrek het gevolg was van het niet-bijhouden van nieuwe ontwikkelin gen. Wat lag er daarom meer voor de hand dan figuren te kiezen die zich wèl verdiept hebben in de modernste ontwikkelingen? Het kortzichtige oog van de KNSB viel echter op een ervaren juniorencoach, die de diepgang en allure mist voor het inter nationale topschaatsen en een leek op schaatsgebied. „Een ideaal duo”, noemde Kloosterboer Zuid-Afrika zal volgend jaar zo goed als zeker uit het Davis-Cup toernooi stappen. De voorzitter van de Zuidafrikaanse ten nisbond verklaarde, dat tien landen uit de Noordamerikaanse zóne tegen deelneming van zijn land waren en dat daardoor de positie van Zuid-Afrika onmogelijk zou worden. (Van onze sportredactie) HELLEVOETSLUIS. Met slechts één doelpunt verschil heeft de nationale zaal- voetbalploeg gisteravond in de uitpuilen de sporthal „De Eendraght” (er waren zelfs kaartjes op de zwarte markt) België op de knieën gekregen. Dat de Nederlan ders dolgelukkig waren met dit resultaat, was tekenend voor de moeilijkheden, die ze gedurende het grootste deel van de wedstrijd hebben gehad. Conditie gaf uit eindelijk de doorslag ten gunste van Oranje. (Van onze sportredactie) ZAANSTAD. Wim van Hanegem heeft zich gisteren akkoord verklaard met een nieuw vijfjarig contract met AZ. Het is de bedoeling, dat wanneer Van Hanegem uitgevoetbald is, hij een functie krijgt in het technisch apparaat de nieuwe combinatie niettemin. Uit enke le voorzichtige uitlatingen van Van ’t Oe ver blijkt dat deze hieraan in zijn binnen ste toch wel is gaan twijfelen, terwijl Kloosterboer, die zich niet alleen ergert aan de publiciteitsmedia die zijn aanstel ling kritiseren, maar ook zijn voordeel blijkt te doen met andermans opvattingen, de medewerking heeft ingeroepen van Harm Kuipers. Natuurlijk mag de kennis, die Kuipers bezit, niet ongebruikt worden gelaten en hetzelfde geldt voor de trainerscapacitei- ten van Jorrit Jorritsma en Eddy Verheij- en. Kuipers, die zich momenteel voor on derzoekingen in Davos bevindt en ook een congres van Westduitse sportartsen zal toespreken, heeft sinds kort een goede relatie met de uiterst vakbekwame Noor se bondscoach Johs Tenmann, van wie velen in Nederland dachten dat deze zijn geheimen aan niemand prijs zou geven. Tenmann en Kuipers hebben echter beslo ten gegevens uit te wisselen en de oud- wereldkampioen - in Maastricht werk zaam als wetenschapper aan de rijksuni versiteit - gaat zelfs vraagstukken probe ren op te lossen die de Noor hem heeft voorgelegd. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Bec- kers-De Bruijn (ppr) had naar het stand punt van de staatssecretaris gevraagd naar aanleiding van het feit, dat een blanke Zuidafrikaanse badmintonploeg deelnam aan de 32ste internationale open badmintonkampioenschappen van Nederland, te Beverwijk gespeeld. Me vrouw Beckers vroeg of het de staatsse cretaris bekend was dat de Nederlandse Badmintonbond, in contacten met de Zuidelijk Afrika IJmond, zich erop be riep, dat de bewindsman het standpunt van minister Van Doom ten aanzien van sportontmoetingen met Zuid-Afrika niet zou delen. De staatssecretaris antwoord de, dat hem niets bekend is over hetgeen het Kamerlid in haar vraag aanroerde. Hij gaf wel te kennen achter de opvattin gen van Van Doorn te staan, die werden neergelegd in een brief aan de sportorga nisaties, gedateerd 21 februari 1977. Wim van Hanegem mocht zich verheu gen in een grote belangstelling van de topclubs. „Dat is geen bluf geweest want daar koop ik niets voor. Philadelphia heeft verscheidene keren gebeld. Deze club uit Amerika wilde zelfs al een paar mensen naar Alkmaar sturen, maar die boot heb ik bewust afgehouden, te meer omdat ik het liefst bij AZ wilde blijven voetballen”, aldus Van Hanegem. Ook de Nederlandse topclubs hadden belangstelling voor deze nog altijd popu laire topspeler. „PSV heeft via via geïn formeerd. Feyenoord had belangstelling, maar daar kon ik niet op blijven wach ten. Bovendien was ik toch niet naar Feyenoord teruggegaan, want dan zou Truus weglopen”. Van Hanegem blij met AZ-contract Italië houdt grenzen jaar gesloten Carraro vertelde echter op een pers conferentie in Milaan, dat Italië, dat sinds meer dan tien jaar geen buiten landse profs meer toe laat, de bepaling van de EEG niet voor het begin van het seizoen 1979/1980 in werking zal kunnen laten treden. Volgens Carraro, die de gesprekken in Brussel heeft bijgewoond, zou een heropening van de grenzen moei lijkheden voor het Italiaanse voetbal kunnen opleveren. Hij voegde er aan toe te hopen dat de gemeenschap een goed systeem voor de „vrije circulatie” van voetballers zou kunnen ontwikkelen, waarmee alle partijen gediend zouden zijn. Het is, zelfs voor iemand die in de recen te vorstperiode met behulp van een keu kenstoel de beginselen van de schaats sport onder de knie probeerde te krijgen, erg gemakkelijk om bondscoach Egbert Van ’t Oever de onjuistheid van deze voor spelling aan te tonen. In het enige land waar schaatsen een echte volkssport is zodra sloten, vaarten en plassen met een ijslaag bedekt zijn, staat het er met de top, of wat hiervoor door moet gaan, beroerder voor dan ooit tevoren. Hoe verkeerd Van ’t Oever de situatie beoordeeld heeft, kwam reeds aan het licht tijdens de grote internationale evene menten die eerder dit seizoen de ene pijn lijke teleurstelling na de andere oplever den. De diepgezonken Nederlandse schaatssport slaagde er telkens weer iry om zichzelf in negatieve zin te overtreffen en alles wijst erop dat deze onthutsende lijn dit weekeinde bij de wereldkampioen schappen in het Ullevi-stadion van Go thenburg een trieste voortzetting krijgt. Van ’t Oever, voor deze gelegenheid weer eens met Tjaart Kloosterboer in zijn nabijheid, bracht in feite slechts een twee- mansploeg op het ijs, al is ook een voor aanstaande rol voor Piet Kleine en Hilbert van der Duim uitgesloten. De keuze van Klaas Vriend en Joop Pasman kan als een noodgreep worden gekwalificeerd. Na de eerste dag van de Europese titelstrijd in Oslo wilde Vriend, die niet eens tot de beste zestien wist door te dringen, er de brui aan geven en abrupt zijn schaatsloopbaan beëindigen. Van ’t Oever, bevreesd dat hij helemaal geen ploeg zou overhouden, bracht hem op an dere gedachten. Dankzij een portie strijd lust waaraan het zo vaak heeft ontbroken en gebrek aan concurrentie kon de Noord- hollander via de nationale titelstrijd in Eindhoven aan de WK-deelnemers worden toegevoegd. Dat gebeurde overigens zonder enig en thousiasme en Klaas Vriend is ook aller minst naar Gothenburg afgereisd met de bedoeling zich te revancheren voor zijn afgang in Oslo. Evenals Klaas Vriend, die het vorig jaar in Heerenveen nota bene Eric Heiden op de 5000 m versloeg, is ook Joop Pasman met lichte tegenzin in de ploeg opgenomen. De Deventer recrea tieschaatser kwam noodgedwongen weer aan bod door de roemloze aftocht van Hans van Helden. Nu Van Hanegem zijn contract heeft verlengd zijn er niet veel problemen meer voor AZ-manager Hans Kraay. Al leen over het contract met Bert van Marwijk moet nog worden gesproken. De uitslagen van de eerste partijen van deze kampioenschappen zijn: dames en- "1 kelspel, eerste ronde: Annette Bouwer- Yvonne van de Eeckhout 6-2, 6-1, Jeske van Erven-Leonne van de Wildenberg 7-5, 7-5, Nanette Schutte-Elly Hemmes 6-1, 6-1. Heren enkelspel, eerste ronde: Janssen- Bootsman 6-3, 6-2; Panman-Van de Wil denberg 6-2, 6-2; Keunen-Van Geuns 6-2,6- 3; Van Erven-Van Boeckel 4-6, 7-6, 6-4; Laudin-Schapers 6-3, 6-2; Van Veggel-La- Pré 6-4, 6-4; Mentink-Vletter 6-2, 6-3 en J Soeters-Appelboom 6-7, 7-6, 7-6. (Van onze sportredactie) GOTHENBURG. Om te illustreren hoe zonnig een 50-jarige bloembollenkweker uit Lisse in de herfst van het afgelopen jaar de nabije schaatswinter tegemoet zag, een citaat: „Een afgang zal het dit seizoen beslist niet worden. De Nederlanders waren het afgelopen seizoen te weinig gemotiveerd. Dat zal de komende weken en maanden anders zijn. De sfeer in de kernploeg is optimaal. De samenwerking tussen Klooster boer en mij probleemloos. Alles wijst erop dat het een sterk seizoen gaat worden...” jen in de Arnoud de strijd 9 leverde w clubre- vijfde b voor jon- waart en jk vierde jden van tegen Wouter Fok de verliezende finalist VildscW iille op de schappen op overdekte banen, heeft zich s t" n 9.11,55 persoon :ht het op i-DSZ, >Z vrij. Njord- /lerwe- UTRECHT. Naar aanleiding van een advertentie in een ochtendblad, waarin voetballers een toekomst als speler in Amerika werd aangeboden, heeft de Stich ting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV) de officier van justitie in Utrecht verzocht een strafvervolging in te stellen tegen Bert Spaak en Theo Kinsbergen wegens illegale arbeidsbemiddeling. Laatstgenoemde ziet geen reden tot pa niek: „Wij doen niet aan arbeidsbemidde ling, we werken slechts voor een Ameri kaans bureau, dat interesse heeft in talent volle voetballers. De SABV strijdt voor een kansloze zaak MEMPHIS. Michael Flynn, een 16- jarige bokser, is tijdens een gevecht in het kader van de strijd om het kampioen schap van Memphis (Tennessee) overle den. Volgens de ringarts werd Flvnn waarschijnlijk getroffen door een hart aanval. De hartstilstand trad op in de derde en laatste ronde van het gevecht in de vedergewichtklasse. Flynn was nau welijks geraakt en bezat een grote voor sprong op punten. Woedende vrienden, familieleden en buren van de Spaanse bokser Juan José Rubio Melero hebben vrijdag zijn begrafe nis in de war gestuurd doordat zij zijn kist van het kerkhof weghaalden en op hun schouders naar het huis van zijn familie, dat vijf kilometer verder op staat, hebben gedragen. Dit hebben poggetuigen ver klaard De 23-jarige Melero overleed woensdag ten gevolge van verwondingen aan hoofd en longen, die hij in een gevecht had opgelopen. I Het boksgevecht tussen de Nederlandse zwaargewicht Hennie Thoonen en de Belg Albert Syben, dat vanavond in het Ant- werpse sportpaleis zou worden gehouden, gaat niet door. Thoonen heeft wegens droeve familie-omstandigheden het ge vecht afgezegd. De partij zou gaan over acht ronden. I De Nederlandse boksartiber Krom is door de Internationale Boksbond (AIBA) uitgenodigd om gedurende het toernooi om de wereldkampioenschappen, dat van 6 tot 20 mei in Belgrado wordt gehouden, als scheidsrechter/jurylid te fungeren. De 'Amsterdammer is de enige Nederlandse arbiter, die voor de WK is aangewezen. Lloyd, bovol- Orion. eckse- rlance -VCIJ 2, Ca- DIJ 1, lance, APB- ?re di- nce 2, -Inter- Nederlandse tenniskampioen- wviuvnvv uauvu, UVV1W terugtrokken voor de titelstrijd van dit jaar. Hornman heeft van deelneming in „eigen huis”, hij speelt in Goirle, moeten afzien door een knieblessure. Tijdens internationale indoor-atle- tiekwedstrijden in Milaan heeft Sara Si meon! het indoor-wereldrecord hoogsprin gen geëvenaard. De Oosteuropese kwam tot een hoogte van 1.95 meter. Eerder had Rosemarie Ackermann deze hoogte al overbrugd. In Moskou kwam Anatoli Pis koelin bij het hinkstapspringen tot een afstand van 16.86 meter, de beste seizoen- prestatie ter wereld. chengladbach, Europees voetballer van het jaar) en Peter Barnes (Manchester City). Sergio Campana, voorzitter van de Italiaanse vereniging van beroepsvoet ballers, verklaarde geen invasie van bui tenlandse spelers in Italië te verwachten, „daar zij in eigen land ook een flinke duit verdienen”. Hij zei verder dat het openstellen van de grenzen niet of nauwelijks zal leiden tot het terugdringen van de hoge trans- ferbedragen, die voor Italiaanse spelers worden betaald. „Misschien worden de Europese vedetten net zo duur als de Italiaanse”. Campana gaf echter toe dat het EEG- besluit om het contracteren van buiten landse spelers binnen de gemeenschap toe te staan rechtvaardig is gezien het recht op vrij arbeidsverkeer. De voorzitters van minder vermogen de clubs beweren dat de rijke clubs nu in staat zijn de beste spelers uit Europa aan te trekken en daardoor het al be staande niveauverschil zullen ver groten. De loting voor het eerste nummer, de 500 meter, is: Lobanov (Sov)-Kawahara (Jap); Marts- joek (Sov)-Storholt (Noo); Kleine (Ned)-Zazerski (Sov); Van der Duim (Ned)-Sjöbrend (Noo); Vriend (Ned)-Stensen (Noo); Stenshjemmet (Noo)-Heiden (Vst); Webster (Can)-MarteÜo (Ita); Salakka (Fin)-Woods (Vst); Lesikin (Sov)- Alopi (Fin); Warnicke (Odl); Schwarz (Sdl)- Ehrig Kwe)-COATES (AUS(0 Schwarz (Sdl)- Ehrig (Odl); Pasman (Ned)-andys (Gbr); Barron (Can)- Koea Tsjeng-Tsjang (Chi); Gomez (Spa)-Schu- hacher (Wdl); Belle (Fra)-Yamoto (Jap). De loting van de 5000 meter is: Lesjkin-Van der Stensen-Lobanov; Sjöbrend-Zazerski; Stenshjemmet-Vriend; Kawahara-Kleine; Stor- Fdwil holt-Heiden; Barron-Woods; Coates-Ehrig; Gus- tafson-Martsjoek; Martello-Junell; Alppi-War- SlagVOC' nicke; Schumacher-Salakka; Schwarz-Yamoto; ischutop Gomez-Sandys; Pasman-Belle; Webster-Koea (1963) erg Isjeng-Tsjang. Piet Kleine 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17