gina z wB iL het niet succes uitbuiten fi ,,Ik zal MJ door Klaas Pieter Rieksen OL HANSSE MAAKT iICH NIET ZO DRUK jreau Toneel Roem J Strips Franse invasie Fats L» E >L. arken. Bj ichoolbandje Concertagenda I t i I 1 .0. /oor: T ril''1 3 lü ll De carriere van een he manus j e-van-alles n en: iur Juliette Gréco Fats Domino Charles Aznavour - 1 it I Til voor: ooit wat zou worden, ligt de roem voor het prapen. artiesten te zien, waarvan twee hun oer degelijk vakmanschap al een dikke twintig jaar tentoonspreidden. Zo doet Juliette Gréco, ouder geworden, maar niet minder vitaal, ons land aan vooreen kleine toemee in de laatste dagen van deze maand. Zo ziet de hoofdstad de zangeres komende maandagavond in Daarom ben ik toen een avondvullend cabaret begonnen”. Het was aan het eind van de jaren zestig. Het politieke cabaret had reeds lang vaste grond onder de voeten gekregen. Hoe vermaakte Tol zijn publiek? Carré voor het eerst weer sinds vele jaren. Charles Aznavour schijnt een voor keur te hebben voor de eerste helft van de maand maart om zijn Nederlandse aanhang te vergasten op een aantal con certen, want vorig jaar puilden de zalen rond dezelfde tijd uit voor deze zich zowel van het Frans als Engels be- diendende chansonnier. In tegenstelling tot vele andere grootheden van het Fran stalig lied, George Brassens, Barbra en Brei bijvoorbeeld, heeft Aznavour zich aangepast aan de andere tijden en daar door de aansluiting met een jong publiek niet verloren. Niet dat we hem als een oppervlakkig artiest mogen beschouwen, want hoewel zijn teksten over liefde, verlatenheid en het artiestenvak niet al te diep steken, bezitten ze voldoende persoonlijke erva ringen. Vrijdagnacht 10 maart (24 uur} in de Rotterdamse Doelen, zaterdagavond 11 maart in het Utrechts Congresgebouw en dinsdagavond 14 maart tenslotte in het Haags Congresgebouw. In dezelfde periode doet Mireille Ma thieu ons land aan voor een korte toer- nee. Zo zal zij op vrijdagavond 10 maart in de Amsterdamse Rai, zondagavond 12 maart in de Rotterdamse Doelen, maan dagavond 13 maart in het Scheveningse Tot voor twee jaar werkte Tol met zijn cabaret. Tussendoor deed hij nog verschillen de toneelproducties van bekende tv-series. Hij deed stemmen voor de theaterproductie van de Fabeltjeskrant en verzorgde daar ook tek sten voor. Tol: „Daarmee hebben we 250 voor stellingen gedraaid. De kinderen kwamen naar het theater omdat de ouders het ook leuk vonden. En ze kenden het van de televisie. Tenslotte vreet de boer niet wat hij niet kent. Ik heb nu een kinderprogramma dat een stuk beter is dan die hele Fabeltjeskrant. Ander half uur lang zitten die kinderen geboeid te kijken. Ze hoeven dan helemaal niet zo nodig te gaan lopen en te gaan eten, waar andere collega’s weleens over klagen. Die kinderpro- ductie heeft geen naam en het loopt ook hele maal niet. Ik doe het dan ook maar zo’n twee keer in de maand. En dan zie je hoe belangrijk de televisie is. Ik vind het echt beter dan de Fabeltjeskrant, maar omdat niemand het kent, doet het ook niets.” De eenvoudigste manier om dit probleem op te lossen, is een kinderprogramma te maken voor de televisie. Tol is daar dan ook druk mee bezig. De eerste proefband is al klaar, met teksten van Tol en muziek van, hoe kan het ook anders, Clous van Mechelen. Tol: „Clous is een echte oude makker van me. We zijn elkaar weleens een tijdje uit het oog verloren, maar we zagen elkaar altijd weer terug. We kennen elkaar door en door. Als ik met een tekst bij hem kom, dan heeft hij zo het sfeertje te pakken om de muziek erbij te maken. „Ik moest eigenlijk niets van politiek heb ben. We wilden louter amuseren. En daar stond ik helemaal achter. Clous heeft hetzelf de. Hij is samen met Jan Blaaser gevraagd om mee te gaan naar Argentinië om daar de voetballers van wat amusement te voorzien. En nou vinden bepaalde mensen dat dat niet kan. Ik weet het niet. Ik ben waarschijnlijk te dom voor de politiek. Ik begrijp er echt niets van. Nederland is verdeeld in twee groepen: werkgevers en werknemers. Ook daar val ik tussenin. Zowel links als rechts vertellen din gen, waarvan ik niets begrijp. Wat mij betreft kan Clous gerust naar Argentinië gaan. Ik hou het er maar op dat sport verbroedert en het heeft geen moer met politiek te maken. Maar ja, wie ben ik?” Na het cabaret stortte Tol zich op het recla- metekenen omdat hem dat wel aardig leek. Schilderen en tekenen waren twee grote hob- bi’s van hem. Ook het schrijven en tekenen van stripverhalen kan Tol onder zijn vele activiteiten rekenen. Tol: „Ik heb wat boeken over reclametekenen gelezen en had wat vriendjes in dat wereldje. Enkele van mijn ontwerpen hebben zelfs nog een prijs ge wonnen”. Iedereen denkt dat ik in de „Alles is anders show” kwam omdat Clous met dat orkestje daar in zit. Maar de redactie kwam zelf met het idee, omdat ze het gewoon fijne nummers vonden. Ze waren verbaasd toen ze op de hoes van de plaat lazen dat Clous de muziek had geschreven.” Maar in mijn teksten relativeer ik graag en dat doe ik ook in het dagelijkse leven. Ik maak me er niet zo druk over. We gaan nou een tweede elpee maken. Die moet binnen een jaar uit zijn. Over de eerste hebben we tenslotte ook twee jaar gedaan, dus nu nemen we er weer rustig de tijd voor”. lovende commentaren die hij vorig jaar kreeg, bewijzen dat zijn populariteit op kwaliteit gestoeld is. Vrijdagavond 10 maart in de Amsterdamse Jaap Edenhal, zondagavond 12 maart in het Haags Con gresgebouw. 3l id De komende weken geeft de concert- tOenda een kleine invasie van Franse Over Fats Domino hoeven we last but not least geen woorden vuil te maken. De 33 04 W.M el. 023- yé). -bZXLt LLU De roem is je dus nog niet in je bol geslagen? „Daarvoor zit ik te lang in het vak. Ik heb ze zien gaan en komen. Ik weet er alles van. Ik verdien aan zo’n plaat niet erg veel. Als ik mijn huur en de belastingen maar kan betalen. Wat geeft het. Ik vind het best zo. Maar ik zou natuurlijk liegen als ik zou ontkennen dat ik het leuk vind als „Big City” wordt gedraaid”. Tol gaat gewoon verder met alle dingen waar hij plezier in heeft. Bij zijn platenmaat schappij heeft hij net een enorme wandschil dering gemaakt en een nieuw project moet worden uitgewerkt. Enkele van zijn uitvindin gen, ook een van zijn activiteiten, lenen zich voor een schilderwerk. Een zeer speciaal schil derstuk, waar spiegels aan te pas komen. Een prachtige vinding, vindt hijzelf, maar voegt daar direct aan toe dat zijn trommels die door middel van waterdruppels geluid produceren eigenlijk vrij nutteloos zijn. Dat is Tol Hansse. Ondanks de roem een eenvoudige jongen. Tol zegt over zijn elpee: „Ik had nog wat ummers liggen van een revuegezelschap 'aar ik bij werkte. Clous en dat is dan Clous an Mechelen, we komen er nog op terug. PR) zei dat als we er nog wat nummers bij ouden maken er best wel een elpee in zou itten. We zijn toen aan de slag gegaan. We ebben enorm met het materiaal moeten leu- en. Jé moet in dit land jezelf ontdekken. Als maar blijft zitten, dan gebeurt er ook echt iets. Een jaar hebben we zo rondgewandeld. te een zei dat ik maar spraaklessen moest aan nemen, een ander wilde aan de teksten aan rommelen. Weer een ander vond het nzin om een nummer over Amsterdam op te emen. Het was uiteindelijk Joost den Draaier ie er wel wat in zag”. „Van de platenmaatschappij hebben we een udget gekregen om de hele productie te doen. 'e hoopten een klein publiek te bereiken dat et dan ook erg leuk zou vinden. Maar opeens leek ik dus niet zo wereldvreemd te zijn als ik el dacht. De mensen begrepen me tenminste iog. Het succes is inmiddels bekend.” I We wilden het eerst iemand anders laten ingen. Ik vond wat ik deed zelf nou ook niet al B best. Maar we konden niemand vinden die e sfeer van de teksten redelijk goed kon rerbrengen. Ik heb toen maar zangles geno- len en heb het zelf op de plaat gezet.” Circustheater en dinsdagavond in het Utrechtse Tivoli acte de présence geven. Ofschoon de vele francofielen die ons land telt (niet voor niets brengen elk jaar zoveel Nederlanders hun vakantie in La douce France door), daar niet zoveel oog voor schijnen te hebben, stellen we Mi reille Mathieu niet op dezelfde lijn als Aznavour en Gréco. Daarvoor speelt ze teveel leentjebuur bij oudere artiesten, niet in het laatst bij wijlen Edith Piaf. Overigens een en al verscheidenheid op de agenda. Zo kunnen liefhebbers van de al wat vergrijzende country-rock zich verblijven in de komst van zangeres Em- mylou Harris, die met haar fenomenale Hot Band onder meer het Haags Con gresgebouw (zondagavond 26 februari) aandoet. lan Dury, een in het Londense cockney-dialect zingende vrijbuiter, die ten onrechte een new wave-stempel heeft gekregen, zal vrijdagavond 3 maart in het Amsterdamse Paradiso het niveau van zijn prachtige album New Boots and Panties proberen waar te maken. Twee dagen later, zondagavond 5 maart, beleeft een groot Amerikaanse entertainment-talent, zanger-componist Billy Joel, zijn Nederlandse debuut in de mooie Sonesta Koepelzaal (de voor malige ronde Lutherse Kerk) te Amster dam. Tenslotte belooft het Nederlandse debuut van de Amerikaanse symfoni sche rockgroep Kansas, op dinsdaga vond 7 maart in het Haags Congresge bouw, het een en ander, als we mogen afgaan op creaties als Point of Know Return, waarin de groep bepaald niet platgetreden paden bewandelt. Maar Tol zou Tol niet geweest zijn als hij niet als de wiedeweerga een andere bron van inkomsten te pakken had. Dit keer was het een show in het Rembrandt-theater in Amster dam waar hij onder meer met Rika Jansen moest optreden.Het werd bepaald geen lang durige aangelegenheid, want na een jaar hield de in Laren geboren Tol het wel weer voor gezien. „Er kwam geen inspiratie meer”, ver telt Tol nu. „Ik heb al mijn spulletjes verkocht en heb daar een tijdje van geleefd. Inmiddels had ik een soort muzikaal clownsnummer ingestudeerd, waar ik toen mee aan de slag ben gegaan. Vijf jaar heb ik dat volgehouden en het liep erg goed. Mijn nummer duurde zo’n vijftien minuten en ik stond dus elke avond tussen allerlei andere artiesten. Iedereen pro beerde zijn stempel op een avond te drukken en dat beviel me op het laatst niet meer. iee wil- een aantal zaken konden uitproberen. iOllicita- aar het beviel me toch niet best en ik ben er n ook vlot mee gestopt”. «bliek. Al sinds zijn zeventiende jaar schar- elt hij in de amusementswereld rond, zij het p kleinschalig niveau. En nu juist op het I loment dat de 38-jarige Tol dacht dat het En daar stond hij dan ineens. Tol Hansse bij de opnames van de „Alles is anders show" van presentator Aad van den Heuvel, enkele weken geleden. Geheel in het zwart gekleed en de handen nonchalant in de zij gestoken. Het zag er allemaal heel ontspannen uit, maar op het moment dat Tol zijn „Big City" ten gehore wilde brengen, werd al vlug duidelijk dat de zenuwen hem door de keel gierden. Het geluid dat hij voortbracht, was nou niet bepaald bestemd voor iemand met een volmaakt gehoor, maar het mocht de pret allemaal niet drukken. Het nummer „Big City" bleek aan te slaan en de elpee waarop het nummer staat (met de fraaie titel „Tol Hansse moet niet zeuren”), werd op 16 februari om twee minuten over vier voor de 50.000ste maal verkocht. Een ongekend aantal in korte tijd. Tol heeft zeker niets te zeuren. De single staat hoog op de topparades en zijn elpee schoot ook als een komeet door de elpee-hitlijsten. De meeste mensen bleven wat verbaasd en verbluft achter bij het succes van Tol. Eindelijk het bewijs dat je niet slechts over Smurfen hoeft te zingen om een Nederlandstalige hit te scoren. Al vroeg in zijn leven kwam Tol (die van lis uit Hans van Tol heet) in aanraking met B muziek. Op 17-jarige leeftijd speelde hij in m ihoolbandjes en niet lang daarna besloot hij g et onder meer Clous van Mechelen naar rankrijk af te reizen om daar de uit Amerika tegerde soldaten ’s avonds van wat muziek voorzien. De ene maand speelden ze op die ^^Jlaats, de andere maand weer ergens anders. Tol: „We speelden daar van alles en deden ik van alles. Ik heb nog staan goochelen voor kinderen van die soldaten. Dat had ik op hooi ook wel eens gedaan en die ouders ilden graag dat we ook wat voor de kinderen den. Het ging allemaal wat gebrekkig, maar ehadden toch vrij veel succes. Na twee jaar :gon het ons danig de keel uit te hangen. We aren elkaar ook zat. In Amsterdam terugge- »rd, kwamen we in een nachtclub te spelen, aar dat is helemaal een vreemde business. )'n tent loopt prima als er vijf mensen zitten j b goed verteren, maar de zaken gaan slecht ler honderd mensen zijn die lekker dansen ide muziek maar geen druppel naar binnen trken. Afschuwelijk was dat. Met de muziek oesten we de mensen naar binnen lokken, aar als ze daar dan eenmaal zaten, dan oden we maar beter ophouden. Het was tuurlijk wel goed voor de ervaring omdat Het beroemde Parijse restaurant Boeuf sur le Toit” beleefde in 1949 een ongewone première. Een lange, donker harige vrouw met droeve en meewarige blik had haar schuchterheid overwonnen ffl zong voor het eerst in het openbaar. Onder de toehoorders bevonden zich irootheden als Jean-Paul Sartre en Vrangois Mauriac. Zij waren met een geestdriftig publiek Qetuige van de geboorte van een vedette, die over die ietwat meewarige uitstra ling beschikte die het in het van existen tialisme vergeven Parijs van de jaren injftig goed deed. Enkele jare laten stond Juliette Gréco want over deze wat mysterieuze vrouw hebben we het ledische m hoog aanzien. Tol heeft duidelijk plezier in alle dingen die hij doet. Hij beroept zich er dan ook op, dat hij maar een jaar of twee steun heeft moeten trekken om moeilijke periodes te overbrug gen. Tol houdt het erop dat een mens die plezier heeft in zijn werk, altijd wel aan de slag zal blijven. Verleden jaar zomer zat hij echter zo knijp, dat hij maar in één klap twintig schilderijen heeft gefabriceerd. Slechts twee heeft hij er niet verkocht en die sieren dan ook nu zijn woning in Heerhugowaard. „Het wa ren ook duidelijk de twee slechtsten. Voor een van de verkochte schilderijen is nu al 6000 gulden geboden. Kan je nagaan wat het bete kent om een bekende naam te hebben”. Het succes van Tol Hansse, dat onvoorbe reid en onverwacht zijn leven bepaalde, is niet geheel te herleiden. Zelf snapt Tol het ook niet erg. Hij meent: „Ik denk dat het de teksten zijn die de mensen aanspreken. Dat trekt blijkbaar een zeer gemêleerd publiek. Ik heb laatst platen staan signeren en toen merkte ik dat zowel jong als oud mijn platen kocht. En de muziek doet het natuurlijk ook. Maar hoe het nou precies in elkaar zit, weet ik ook niet. Ik buit het succes in ieder geval niet uit. Anders zou ik nu stevig op de schnabbeltoer moeten gaan. Maar daar heb ik geen zin in. Een bandje achter in mijn auto en van Limburg naar Groningen scheuren. Dat kan ik niet opbren gen. Het succes levert natuurlijk wel wat extra werk op, ook wat betreft het reclametekenen. Het Nederlandse publiek kende Tol Hansse iet, maar Tol kende wel het Nederlandse e 4 i I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 35