De Elfstedentocht van Pim Mulier w s h SPORTSPONSORS OVERWEGEN GERECHTELIJKE STAPPEN vu W AvX door Jan van der Nat or: Oud Moeke Bolsward X Het kisten Overheidssteun Beperking A Arnica Kwaadaardig |Pim Mulier Een sportverslaggever van een jla' lagblad kan eventuele fouten ge- ne 1 iteni teythu nen van de Commissie Mulder. Mnieen >or jemere let probleem van radio en televi- ie is eenvoudig niet te vergelij- en met dat van de dagbladen. Het is veelomvattender, veel in gewikkelder. In de gesproken tekst kan men de sponsornamen misschien nog wel verzwijgen, maar de beelden zijn overduide- lijk Wij staan wel achter het idee km de reclame te beperken, maar ■chtlijnen hebben we niet. Het langt er een beetje vanaf, hoe lïn pet staat”. een sponsor foam, is dat geen ramp. Bij radio i tijdeli|i (n televisie ligt de zaak heel an- lers. Niet zelden verslaat de ve( I0S zaalsportwedstrijden recht- iborato treeks en kan de verslaggever danalisien eönmaal gemaakte fout niet Huneer verbeteren. „Daarom”, zegt Bob Spaak, de rote baas van Studio Sport, kan ik weinig doen met de richt- roul '2? takkelijk corrigeren. Schrijft hij ditonei^f ongeluk toch «uw - rang van directe TV en radio hebben het moeilij k met sponsoring ►nzine. >eN2.iNC 53 sepassinj etbalwedstrijd in het buitenland, >7 9 it best Post ijhouden i de cor- issisten- event ms I Harry de Haas van „Haas Sport”, een bedrijf dat zich heeft gespeciali seerd in sportreclame, daarover: „Vroeger stond het rond de sportvel den vol met borden. Nu is dat veel minder. Vaak alleen vaste reclame. Bovendien moet er ruimte tussen de borden zijn. De NOS kan natuurlijk niets opleggen. Dat zullen ze ook niet doen, want in Hilversum be grijpt men best dat sport geld nodig heeft. Over zogenaamde nagelvaste reclame wordt nooit problemen gemaakt. Bij zaalsporten heb je die echter niet, omdat de ene dag een volleybalploeg en de andere dag een basketbalploeg van de hal gebruik gemaakt”. Ook bij de radio is men bereid de reclame te beperken, maar daar ligt de zaak, zo mogelijk nog moeilijker dan bij de tv. Alle omroepen heb ben hun eigen sportprogramma. komen met de sportpers. Er is tot nu toe nog geen contact geweest tussen de commissie en de VSN. Wij heb ben ons twee keer schriftelijk aan bevolen. In augustus en december van het vorig jaar. Ik vind dat wij recht hebben op een gesprek”. Dat recht wil Han Mulder, voorzit ter van de commissie Sportsponso ring en Media hem niet ontzeggen. „Maar”, zegt deze, „al zijn we bereid naar hun argumenten te luisteren, wil dat niet zeggen, dat wij daaruit gevolgen moeten trekken. Wij zijn over en weer geen gesprekspart ners”. Met of zonder gesprek gelooft Hans Douwes toch niet, dat de sponsorna- men zo maar uit de dagbladen zullen verdwijnen. „Wij zijn nog niet aan het woord geweest. En je mag de topclubs toch niet een bepaalde me ning ontzeggen. Wij wachten nu maar rustig op het aanbod van de commissie. Gaat de sportpers daad- it Schoe- •ypen Rob van der Gaast, chef-sport van de dienst radioprogramma’s van de NOS: „Het sponsorprobleem heeft verscheidene malen ter discussie ge staan tijdens de bijeenkomst van de sub-commissie sport. Die komt elke maandag bijeen en alle chefs van de sportrubrieken hebben daarin zit ting. Wij noemen voorlopig nog de sponsornamen. Ik vind dat dit in overleg moet gaan met' de televisie. De NOS moet één zijn. Dat wij in de enquête van de com missie hebben gezegd het als een probleem te zien, is juist. Wij willen er wel van af, maar het is moeilijk. Een reporter ziet sportmensen spe len in een bepaald shirt en moet de ploeg anders noemen. Gebeurt dat, dan bestaat de kans, dat er tweedui zend man op de achtergrond „Star- lift” of zo iets zit te roepen. En dan nog een punt. Stel dat de reporter tijdens de wedstrijd geen sponsor- naam noemt. Vervolgens interviewt hij een speler of trainer en die noemt wel voortdurend de naam van de sponsor. Dan is er voor de luisteraar geen duidelijkheid meer”. 576.- rkgever de Ee toe, doch ik raakte verzeild op een soort sloot, die naar de ijsbaan voerde. Een bakkersjongen hielp mij weer te recht en ik reed de Ee op. In 't eerst was het ijs verlicht door de stadslantaam, doch daarna werd het zeer donker, het ijs was ellendig”. „Het was een oud, tot hobbels en kui len gereden baantje, waar men geen streek op doen kon. Toch kwam ik er goed af. Ik had, om het welslagen van den tocht niet van een val te kunnen doen afhangen, een paar zakdoeken op mijne knieën gebonden en dikke hand schoenen aan. Hierdoor liepen de twee tuimelingen, die ik deed, goed af. Het was vinnig koud en ik kon mij, daar ik onmogelijk harder durfde gaan, niet warm rijden”. Pim Mulier vertelt dat hij een keer 500 meter en een keer 1000 meter door de sneeuw van één hand hoog moest lopen, en vervolgt: „Daarna zag ik het tweede levende wezen, een baanveger. Dit gaf moed en ik zette nu zoo hard mogelijk door naar Dokkum. Het was intusschen licht ge worden, doch nog zeer koud. „Het staat te luisteren", zeggen de boeren inNoord- Holland. ,,’t Morgen gaapte”, zeggen de Zuid-Hollanders. Ja het was zoo, stra lend kwam de zon boven den nevel uit en toen ik te Dokkum kwam was het over half negen. Fluks een ophaalbrug onder door en op schaatsen een herberg binnen, waar een oud moeke een jongetje dat op een stoel stond, aankleedde. „Heere da’s aardig, da hewwe in lang niet had”, zei ze en krabbelde op mijn papiertje haar naam en den tijd, dien ze van uit haar venster op de toren kon zien”. Mulier reed nu weer terug naar Leeu warden dat hij te 9 uur 45 min. dus in circa vijf kwartier bereikte. Om 10 uur 20 minuten ging hij, na de heer Hofstede van huis gehaald te hebben, met deze naar Franeker, waar zij te 10 uur 50 minuten arriveerden. Ze reden direct door naar Harlingen, waar ze om 11 uur 20 min. aankwamen. Hier nam de heer Hofstede afscheid: „Na hem voor zijn vriendelijke hulp zeer bedankt te heb- rvaren verken. i is toen t door r L. G W? 1 Y? r' ben, reed ik naar Bolsward, alwaar ik te 12 uur 35 min. aankwam”. „Dit eind heb ik flink doorgereden, om in Bolsward te kunnen rusten. Door een misverstand was de gids dien ik daar zou krijgen nog niet gearriveerd, doch moest gehaald worden. Eerst te 1.15 kon ik weder vertrejfken met mijn gids, een bakker aldaar en een vrij goed rijder; hij kreeg echter na 5 minuten een gebrek aan een zijner schaatsen en reed terug om andere te halen. Eindelijk gingen we op weg, waarbij hij het al spoedig enorm warm kreeg. Toch reed hij flink en waren we te 1.45 te Workum (dus in een half uur)’’. „Nu met volle stroom naar Hindeloo- pen, waar wij, om de vaart waarmede we binnen de gemeentebaan stoven, veel be kijks hadden”, vervolgt Mulier. Ze doen zich in de Wijnberg van weduwe Boer te goed aan geklopte eieren, en kampen daarna met veel problemen op weg naar Stavoren, omdat het ijs dikwerf onderge sneeuwd is. „Te 2.50 uur kwamen we daar aan en stapten het station binnen, waar we weer wat aten, daar wij beiden zeer hongerig waren en waarde stations chef mij controleerde. Na bouillon en een paar eieren met broodjes in een mini mum van tijd te hebben verorberd, togen we te 3.10 weer op weg”. Via Balk gaan ze nu over de grote meren naar Sloten: „De zon ging bloedrood onderen statig bescheen de maan het onafzienbare ijs veld. Midden in het meer waren een paar enorme scheuren, circa een halve meter De foto midden geeft een beeld ven de volleybalwedstrijd Delta L/oyd-Starlift. Ondanks tegenwerking wordt een recla mebord verwijderd om ruimte te krijgen voor serveren spannen proces tegen een medium zou een zeer interessante zaak wor den”. En Rob van der Gaast: „De kans van slagen is aanwezig. Ik ken een voorbeeld uit Israel. De Israëli sche televisiemaatschappij I.B.A heeft op een gegeven moment beslo ten, vanwege de reclame geen wed strijden meer uit te zenden van de door Elite-chocolade gesponsorde basketbalclub Maccabi Tel Aviv. De rechter heeft toen uitspraak moeten doen en de tv gedwongen voortaan de wedstrijden weer in beeld te brengen”. Het tweede punt is het overnemen van de topclubs door de overheid. Herman Belinfante, lid van de com missie sportsponsoring van de Ne derlandse Sport Federatie (NSF): „Als sportsponsoring wegvalt, door dat de kranten de namen niet meer noemen, zijn we in de aap gelogeerd. CRM is zonder twijfel niet bereid de zaak over te nemen. Het gaat om ongeveer dertig miljoen gulden, die door grote bedrijvan in de topsport wordt gestoken. De vraag is, wan neer CRM iets zou willen doen, hoe het verdeeld moet worden. Ik kan me het standpunt van de media heel goed indenken, maar er moet met alle partijen over gepraat worden. En ik hoop dat er een gulden mid denweg gevonden kan worden”. Over een paar maanden hoopt de commissie Mulder met een definitief rapport te komen. Voorlopig lijkt er nog erg veel werk aan de winkel. Zolang de NCRV op zaterdagavond meldt, dat de uitslag van Leiden- Landlust nog niet bekend is; Langs de Lijn de volgende middag vertelt dat het resultaat van Parker- Delta Lloyd 103-93 was; de Volks krant schrijft, dat Amsterdam vóór die wedstrijd een protest heeft inge diend en het Leidsch Dagblad kond doet van het feit dat Mitchell Plaat P/Leiden het heeft gered tegen DL/Amsterdam en men dan be denkt, dat het hier allemaal om één en dezelfde wedstrijd gaat, is het duidelijk dat de chaos op dit mo ment complpet is. Beperking en duidelijkheid zijn steeds terugkerende termen. Hans Douwes, voorzitter van de Vereni ging Sportsponsoring Nederland (VSN) kan daar wel begrip voor opbrengen. „Maar”, zegt hij, „die erkenning wil niet zeggen, dat er niet alsnog een gesprek zou moeten wanneer Nederlandse bedrijven re clameborden rond het veld hadden geplaatst. werkelijk over tot het schrappen van de namen, dan zal dat rampzali ge gevolgen hebben voor de sport. Nuchter beschouwd, treft zo’n actie namelijk niet de sponsors zelf. Ik geloof echter dat, wanneer er een heksenjacht ontbrandt, het ene na het andere bedrijf zijn toevlucht zal zoeken bij andere media, in casu de STER-reclame. Heus, het gaat om de sport. Geen enkel bedrijf zal er langer dan veertien dagen wakker van liggen”. Er zijn echter al bedrijven, die zich bij voorbaat hebben ingedekt. De volleybalclubs Roswell, Gerard de Lange, De Lampenier en Inter- lance zijn van mening, dat wanneer de trend officiële namen achterwege te laten zich doorzet, dat reden is voor gerechtelijke stappen. Axel Hinze, directeur van het Zaandamse uitzendbureau Interlan- ce, sponsor van de volleybalclub Zaan'69: „Wij hebben advies inge wonnen bij mr. H. V. van der Woude, advocaat in Amsterdam. Hij zal voor ons gaan uitzoeken of er ge rechtelijke stappen ondernomen kunnen worden. Of de media zich schuldig maken aan een onrechtma tige daad. Ik ben van mening, dat er door diverse instanties fout is gehandeld. In de eerste plaats door oud-minis- ter Van Doorn van CRM. Hij heeft, op het moment dat hij demissionair was, een brief aan de tv gestuurd, waarin hij verzocht om beperking. Ik zou dat juist hebben geacht, wan neer Van Doorn toen nog minister was geweest. .Maar als demissionair I bewindsman had hij dat niet meer mogen doen. In de tweede plaats vind ik het onjuist dat sommige media op basis van een voorlopig rapport al maat regelen nemen. De commissie Mul der heeft zich te eng geïnformeerd. Zij had zich van alle kanten moeten laten informeren en niet alleen door de sport- en hoofdredacties. Overigens is het reclameargument niet juist. Ik. betwijfel of sport een goedkope vorm van reclame is. Een STER-spot mag dan 800 gulden per seconde kosten buiten de produk- tiekosten van de film maar je voert dan wel zeer gerichte reclame. Wat mij betreft mag de overheid zo de zaak overnemen. Interlance zal dan één van de eerste zijn, die eruit stapt.” Twee door Axel Hinze genoemde punten eisen nadere belichting. Ten eerste: een eventueel proefproces. Han Mulder: „Een door de spon sor of de gesponsorde club aange- schappen bestaan uit 4 of 5 personen. Somwijlen waren het drie vrouwen en één man, die 15 of 16 uur schaatsen reden, soms was het een zoon, die met zijn vader, een goede vijftiger, over de bevroren wateren en meren, den tocht deed en meer dan 15,5 uur op de schaat sen stond. Dan waren het een viertal broers, die een jongeren spruit van nog geen 14 jaar mede op speeltouw namen. De afstand bedraagt circa 185 km en wordt gewoonlijk binnen de 15 uur, doch meestal in 15,5 uur afgelegd”. „De lust om dezen tocht eens te onder nemen en vooral om den tijd te verbete ren, had mij reeds lang geplaagd en op 20 December (Mulier verzuimt erbij te zeg gen in welk jaar, maar ik denk in 1892) vroegtijdig in hotel Weidema (te Leeu warden) te kooi gaande, werd ik den volgenden morgen te zes uur door den Kellner gewekt; liet mij rug en beenen stevig met arnica (wolverlei of valkruid, waarvan de amicatinctuur tegen kneu zingen werd bereid) inwrijven, stak mij in tricot en bijbehooren, en deed, om niet te veel opzien te verwekken over mijn trui een vest aan”. „Met een dikke wollen muts op kreeg ik iets van het gesoigneerde, dat den Frieschen schipper eigen is. Een stuk chocolade, een horloge, een paar zakdoe ken, eenige guldens, een mes, touwtje, riemen en één schaats op den rug voor het breken en precies zeven uur stond ik op het smalle grachtje voor het hotel. Daarna links om en de Singels op, naar Vrijdag 17 februari 1978 reden Klaas Pisser (38 jaar), Anne Tjerkstra (31 jaar) Johannes Osinga (54 jaar) in iets linder dan 12 uur de Elfstedentocht, of «ter gezegd: „hun” Elfstedentocht, wit er was geen Elfstedentocht, omdat 'tussen de elf steden onvoldoende goed is was om een Elfstedentocht verant- ’oord te maken. Als we het nu niet doen, ijn we te oud om ooit die Elfsteden- Kht nog eens te kunnen voltooien, wa s n redenering. Maar „gereden” hebben ze hem niet, nnt grote stukken moesten te voet of dfs met de auto worden afgelegd. De leniging Friese Elfstedentocht was al- trminst gelukkig met het initiatief van ie Eerste Drie. Goed voorgaan doet goed olgen, maar onverantwoord voorgaan toet ook onverantwoord volgen: last van le^te is tenslotte geen onbekend ver schijnsel bij degenen die perse de Elfste dentocht willen rijden!. De pet van Bob Spaak en de zijnen icht zich de laatste tijd toch een eetje in de richting van de wensen an de commissie Sportsponsoring a Media. Studio Sport is de laatste laanden minder royaal mét het oemen van sponsornamen. Het be- erken van gratis reclame op radio atv is geen gedachte van de laatste chtendjj gen aantal jaren geleden wierp tn studiecommissie onder leiding het diplon anprogrammacommissaris Renge- nk zich al op het probleem. Spaak: „Die commissie heeft ai compleet boek uitgegeven over uikreclame. Niet alleen in de sport, rwaarden aar jn het gefoe]e omroepbestel”. Die sluikreclame betreft natuur- k niet alleen het al dan niet noe- sn van sponsornamen. Ook de «veelheid reclameborden rond n sportveld komt aan de orde. 1 ter dan eens zijn er problemen West rond het uitzenden van een lenst Petst breed en zoo lang men zien kon. Dat dit komt van de temperatuurveranderingen, die het ijs doen af- en toenemen in volu me en het bij felle vorst opdringt, zoodat de stukken er met een knal uitspatten. Men noemt het daar „het kisten”. Het was een prachtig gezicht. Er waren ech ter bruggemannen bij, die met een lanta ren de plaatsen aanduidden, waar die scheuren zich bevonden”. Om 4 uur 45 min. arriveerden ze in Sloten en om 5.50 uur kwamen ze in Ijlst aan: „Hier zeide ik mijn trouwen gids vaar wel, en na hem betaald en een flinken handdruk gegeven te hebben was ik te 6 uur precies aan de stadsherberg te Ijlst gecontroleerd doorj. S. Heslinga en was te 6.15 uur te Sneek; ik had een prachtige baan voor mij en reed zoo hard ik kon; van tijd tot tijd een beetje uitgejouwd door boeren, die ik voorbijreed, doch dat maakt den mensch kwaadaardig en des te harder gaat het”. Om 6.25 uur verlaat Mulier Sneek, en om kwart voor 8 krijgt hij de lichten van Leeuwarden in het gezicht en gooit hij de armen van de rug, „en deze lustig zwaaiende kwam ik te 7.55 aan het einde van den gracht. Te 8 uur in ’t hotel Weidema werd het zeer vies geworden papiertje door den oberkellner geviseerd (die me eerst te 9.30 uur verwacht had) zooals hij zeide, en was de geheele rit volbracht in 12 uur 55 minuten. Zelden heb ik zoo’n prettigen dag gehad”. STOPPER In zijn boek „Wintersport”, dat uit antue( dateert, vertelt de nestor van nage- langs1 alle Nederlandse sporten, Pim Mu- lier, hoe ook in de vorige eeuw al de ^{stedentocht een graag gereden 3-319304 schaatstocht was voor de Friezen: „Sinds jaren wordt die tocht door ver killende goede rijders en rijdsters on- I zv tornen en dat er een massa goede QjJICl schaatsen over de Friesche wateren glij- den, kan blijken uit het feit dat in het Kar ’90 meer dan 500 menschen den tocht kwaakt hebben. De meeste dier gezel- In de strijd van de publiciteitsmedia tegen het noemen van sponsornamen spelen radio en televisie een zeer belangrijke rol. „Hilversum” is in beginsel wel bereid mee te gaan met de voorstellen van de commissie Sportsponsoring en Media, maar er kleven nogal wat problemen aan. Uiterst moeilijk ligt ook de zaak voor de clubs en hun sponsors. Wanneer met name de televisie de reclame staakt, is het niet ondenkbaar, dat vele sponsors zullen afhanken. Hoe belangrijk tv-reclame kan zijn, is door een aantal geldschieters nooit onder stoelen of banken gestoken. Theo Kinsbergen, sponsor van Kinzo de huidige landskampioen basketbal, heeft eens gezegd, dat de reclame, die hij via de ploeg kreeg onbetaalbaar was in vergelijking met de STER. Toen de Bossche basketbalvereniging EBBC haar sponsor Remington zag vertrekken, verstuurde men honderden folders aan bedrijven. Daarin werd een nauwkeurige opgave gedaan van het aantal minuten „zendtijd” op radio en tv in het afgelopen seizoen. Vandaag het tweede deel van „Sportsponsering en media”. Het eerste verscheen in deze krant op zaterdag 19 februari. A IR x

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 37