tweewieler rai Tijden en toegang r te hebben ■s O MA is <3 J: fflliia 27 febr. - 5 mrt. 78 1 I ii 21 MAANDAG 27 FEBRUARI RAI 19 7 8 r I H H 5 2 I V M Uni-glide K Lastig 11 Kaart Superlicht - I I I gen daarin, gecombineerd met de kor- zo? Voor de jeugd I Marathon f’ U 5 l 54) (54) (54) (54 (54 dtë> (54 (54(54(54(54 After-dinner (Van onze medewerker) AMSTERDAM. Fietsen na de warme hap. Dat zou de vrije ^*4 uit-fiets - worden aangeschaft. A één litertje. h- Drie versnelling snaaf met terugtrapfunctie van Torpedo Uitschieters: van leuk tot geheimzinnig V cirkel rst Een leuke fiets voor de beginnende trimmer: Sparta 2000 TRIM 54 (54 (54 (54 <54 <54 54 <54 (54(54(54(54 Principieel is de Japanse versie dus niet Het optimisme van de verschillende fietsfabrikanten in aan merking genomen, zit het er nu al in dat er dit jaar weer heel wat fietsen, en vooral een heleboel duurdere tot zeer kostbare, gepro duceerd en aan de man gebracht zullen worden. dat in het afgelopen jaar een grote vlucht heeft genomen, mede dank zij de invoering van de zomertijd. Plus waarschijnlijk door de behoefte om voor het gaan zitten voor bijvoorbeeld de tv eerst wat van de opgenomen calorieën om te zetten in energie. O De jeugdcrossfiets van Gazelle (links) en de Peugeot-tandem doet zijn uiterste best om er een superlichte serie met een zo groot mogelijke keus in goede rij-eigenschappen, afwerking en opbouw op na te houden, en ook om die zoveel mogelijk uit te bouwen en te perfectioneren op grond van ervaringen in de wielrennerij. Daar van vooral getuigt de komende RAI-tweewielershow, waar Bata- vus met liefst tien modellen in dat genre is vertegenwoordigd. Union, waar veel know-how van de bekende Rini Wagtmans is ingebracht, heeft voor de liefhebbers ook fietsjes om van te watertanden. Sparta - om nog maar even bij de Nederlandse producenten te blijven - loopt in die ontwikkeling weliswaar niet zo hard mee, maar ziet toch kans om met gebruikmaking van de eigen specifieke doorgebogen frameconstructie een heel aantrek kelijke fiets voor de aspirant-trimmer te vervaardigen. Gazelle, met op dit gebied de grootste ervaring, pakt uit met ook zo’n flinke reeks, waarbij als novum voor dat merk een racefiets voor trimmers met 12 versnellingen. En het wordt gekocht. Door een bepaalde groep consumenten die dat er dik voor over heeft. Zo op de manier waarop menige fervente motorrijder zijn hobby beoefent en er al zijn geldmidde len voor overheeft. Helemaal het einde is trouwens voor een groep van super- liefhebbers om een fiets naar wens op te (laten) bouwen. Met een frame zus (bijvoorbeeld van 1100-zoveel gulden), een derailleurtje zo, een paar pedalen van pakweg 150 gulden het stel, en ga zo maar door. Dat tikt natuurlijk helemaal gruwelijk aan. Vooral natuurlijk voor de man die dat supermooie op de markt brengt. En die dat vanzelfsprekend zo breed en spectaculair mogelijk uitstalt op een grote fietsenshow als de RAI. anders. Ook is-ie lastig toe te passen op een in gebruik zijnde fiets, want die moet er speciaal voor aangepast worden door mid del van een voorvork met een langere binnenbalhoofdbuis. Het gaat ’m om de meerdere schroefdraad die daar op zit. Die is nodig om het slot te kunnen monteren. Slot plus complete ingreep worden zo wel een kostbare zaak. tingwiel gemonteerd op een fiets in een home-trainer. Wie daar kennis mee wil maken, raden wij aan dat zelf eens uit te proberen op de RAI. AMSTERDAM. De RAI-tweewielertentoonstelling gaat open op maandag 27 februari om tien uur. Tot en met vrijdag zijn de openingstijden 10-17 en 19-22 uur. Op zaterdag en zondag (de laatste dag) kunt u terecht van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs is 6. Wie met de trein komt, kan het beste een gecombineerd trein-en-toegangsbiljet op het station kopen. Daarin zit het treinretour, een dagkaart voor de Amsterdam se trams en bussen en natuurlijk het toegangsbiljet. Wie van Amsterdam-CS komt, moet tramlijn 4 nemen, vanaf station Amstel is dat buslijn 8 of 15, vanaf Muiderpoort buslijn 8 en buslijn 5 is de juiste van het station Sloterdijk. De Batavus proffesstonal race fiets. Gewicht 9.7 kg. Prijs vanf 3698,- tot f 2298,- afhankelijk van de toege past afbouwdelen (boven) De tour de I’Avenir van Gazelle de racefiets te omschrijvingen, weet u in het ver volg altijd in welke types de fiets te onderscheiden is. Denkt u er dan wel even de meisjesfiets bij, want die had er met evenveel recht in moeten staan als de jongensfiets. Ook al heeft het weinig met fietsen of Magneet Sprint-fiets gratis lid kan worden van de Batavus Toerclub, waar hij ook woont in Nederland. Vergeet vooral niet naar de Stich ting Fiets te gaan op stand 68. Vraag daar naar de kaart „Waar fietsen we op?” Middels de duidelijke tekenin- Ook iets op het gebied van een versnel- lingenssysteem, maar dan dicht, in de vorm van een naaf, is de drieversnellinges- naaf met terugtraprem van Torpedo (Fich- tel Sachs). Deze nieuwe naaf voldoet aan de nieuwe Amerikaanse veiligheidseisen. Dat betekent dat er altijd één versnelling in functie is. „Doorslaan” tussen de ver snellingen is daardoor totaal uitgesloten en remmen doet de naaf altijd. Wie zeker wil zijn dat hij de goede naaf in handen of onder ogen heeft, moet letten op het num mer: H 3111. Op de stand van Amla zelf (nr. 116) en die van Gazelle (nr. 2) zit zo’n ovaal ket- fe 1 Er wordt vreselijk geheimzinnig over gedaan wat Shimano op deze fietsenten- toonstelling allemaal uit te pakken heeft op het gebied van fietstechniekonderde- len. Voor het overgrote deel is het dus afwachten. Wel weten we nu zeker dat het zogenoemde Uni-glidesysteem voor de fiets in een complete versie wordt gepre senteerd. Dat wil zeggen de Uni-glide-de- railleurketting met de ovaal gevormde schakel, het daaraan aangepaste voor- tandwiel en natuurlijk de daarbij passen de free-wheelset met derailleur voor ach ter. Dat moet zelfs een zo perfecte schake ling geven, dat niemand ooit nog mis kan schakelen. En dat gebeurt toch ook grote mannen als Eddy Merckx en anderen wel. Shimano (op de stand van Koga) heeft daarom heel wat waar te maken. Iedere fabriek en importeur die zichzelf een beetje respecteert, vertaling kunnen zijn van „after-dinner”-fietsen, een term on langs gelanceerd door Wim Breuking van Gazelle in een vooruit blik op de komende Tweewieler-RAI van 27 februari tot en met 5 maart. Hij doelde daarmee op het plezierfietsen na het avondeten, Het ovale voortandwiel, in de losse ver koop wel te verstaan, komt waarschijnlijk ook wat dichter bij de consument. Het Durham-tandwiel uit Amerika wordt naar Nederland gehaald door Amla in Amstel veen. Be De prijzen voor al'dat mooie spul lopen knap naar boven. Ook hebben we het dan nog niet eens over de echte racefietsen voor de professionelen. Bedragen tegen en ruim boven de duizend gulden vormen in die semi-professionele en trimsportsector zo’n beetje d^ top. Zodra het het puur-professionele betreft, vliegen de bedragen finaal de pan uit. Dat komt door het feit dat steeds kostbaarder (sterk en toch steeds lichter in gewicht) materialen worden toegepast. Bedragen rond de 1500 zijn dan geen uitzon dering en dat kan zelfs via ruim 2000 oplopen tot bijvoorbeeld dik 2800. en plezierfietsen AMSTERDAM. Wie een boel in formatie over de fiets en het fietsen in de ruimste zin willen hebben, raden we aan de volgende twee boekjes te bemachtigen op de RAI. In stand 2 van Gazelle moeten zij vragen naar het boekje „Fietsverzorging - Hoe en waarom”. Daarin staat duidelijk wat voor onderdelen er allemaal aan een fiets zitten, welke functie het frame heeft, aan welke eisen dat en het stuur en het zadel voor een goede zit moeten voldoen en wat er komt kijken om wielen en naven, banden, bracket, cranks, pedalen, ketting, remmen en traptempokiezer (derailleur) in goede conditie te houden. Het boekje, met als titel ,,’t Groot Fietsplezierboek” waarbij dat „groot” het meest op plezier slaat is te bekomen bij stand 62 van Batavus. Daarin worden de verschillen tussen de verschillende types fiets duidelijk uit de doeken gedaan, het bepalen van de juiste zit uitgelegd, verteld hoe er geschakeld moet worden, hoe een trimprogramma is op te stellen, hoe een grote tocht moet worden voorbe reid en wat voor kleding een fietser nodig heeft. Leuk is ook dat iedere bezitter van een Batavus of Fongers van doen: het is een beetje zonde om het Shell-podium in de Evenementen hal over te slaan. Daar staat een ui terst licht éénpersoons gestroomlijnd zo’n fiets niet te rijden valt doordat het stuur buiten werking is. Nieuw is dat trou wens niet, want én Raleigh én ook Peugeot heeft in z’n programma een fiets met een slot in de voorvork. Ook dan is sturen onmogelijk. De Nederlandse consument beschikte in 1977 bovendien over weer meer fietsen dan in het jaar daarvoor. Rond de 1,3 miljoen werden er vorig jaar verkocht. Daarmee werden de topjaren 1974 en 1976, met respectievelijk 1,27 en 1,24 miljoen stuks, overtrof- I fen. In die toename zit ook verdisconteerd het groeiende aantal „tweede” fietsen: de lichte, ranke en race-achtige karretjes die speciaal voor het plezier- en conditierijden - naast de dag-in-dag- AMSTERDAM. Uitschieters komen er ook op de RAI. Een erg leuke vinden wij de Franse tandem van Peugeot. Met tien versnellingen via de voor- en achterderail- leur van Simplex. En met een, wat zeer belangrijk is, aan Nederlandse mensen maat aangepaste framehoogte. De be stuurdersplaats met liggende bovenbuis is 60 cm hoog, de tweede plaats met dames- model en schuin inlopende buizen (zgn. mixed) heeft een framehoogte van 57 cm. Op die hoogtes zullen heel wat tandement- housiasten fietsgenoegen kunnen beleven. De Peugeot-tandem gaat f 1395 met alles erop en eraan kosten. Van de Oostenrijkse fiets- en brom- I fietsfabrikant komt er een Engels model sportfiets naam Rugby te staan. I Geïmporteerd door Stokvis Tweewielers. We zijn benieuwd of de ontwerpers kans hebben gezien de toch altijd wat Duits aandoende modellen en opmaak van de I Puch-fietsen voldoende los te laten om de Rugby een Engelse snit te geven. Aardig voor de jeugd, hoewel niet hele maal een primeur, omdat vorig jaar Ra leigh met de Grifter de voorloper was, is de nieuwe crossfiets van Gazelle. De Grifter is fraai en iets hoger in prijs 365 en heeft een „jofel” cross-uiterlijk, maar de Gazelle-crossfiets smoelt net een tikkeltje meer. Er zit nog meer vaart in het model en het geheel is een tikkeltje kaler. Maar daar kan ieder weer anders over denken. Hij komt op 315. Er is ook een nieuw stuurslot. Uit Japan. Van het merk Tange. Burco in Amsterdam - van de fietsen van dat merk is de importeur. Het wordt boven het balhoofd op het stuur vastgezet. Op slot zetten kan m liefst 12 standen, maar veel maakt dat niet uit. Het gaat er maar om dat er met wagentje op drie fietswielen te kijk. Dat heeft in een zuinigheidsmarathon in Engeland een geweldige prestatie geleverd door 391 kilometer af te leg- gen op 1 liter superbenzine. En dat J was nog niet eens het summum, want het record in Engeland ligt op 485 km, de afstand Amsterdam-Parijs, op I één litertje. Zo’n zuinigheidsmarathon als in I Engeland en ook in Duitsland in 1977 is gehouden, vindt omstreeks juni ook I in ons land plaats. Iedereen die denkt I een dergelijke prestatie te kunnen le- veren, kan meedoen. Verschillende technische hogescholen, zoals die van Delft, Eindhoven en Twente, doen op uitnodiging mee. Voorwaarde is dat het wagentje drie of vier wielen heeft, door één persoon wordt bestuurd, aangedreven wordt door een verbran dingsmotor, gestookt op supershell en over het parcours een gemiddelde snelheid heeft die niet lager ligt dan 15 kilometer per uur. Aan start- en prijzengeld is tien mille beschikbaar. De eerste prijs be draagt 2500. Wie weet zien meerdere uiterst zuinig rijdende Nederlanders kans die prijzenpot op te maken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21