tweewieler rai Attracties tijdens I de show F De Solex komt ook weer terug Cjx£> c5*£> jHI: axateurs CC. jmuiden ’46 n.bm- ■■l 27 febr. - 5 mrt. 78 w Snor Drie Automatische bak a 22 23 MAANDAG 27 FEBRUARI RAI 19 7 8 A C (Van onze medewerker) 5? •i 1 - Op de Tweewieler-RAI in Amsterdam zijn ook nu weer alle grote motorfietsmerken vertegenwoordigd. Al geven de Japanners onder hen de toon aan, maar dit beeld kennen we al van de personenwagen tentoonstellingen. Ongetwijfeld gaat de meeste aandacht uit naar de nieuwe „fiets” van Honda: de Honda CBX-zes cilinder, uitgerust met een carburateur per cilinder. Zelden zijn er motoren te zien met zo’n robuust motorblok als deze Honda, die bovendien nog eens tegen de 230 km/uur loopt. Deze nieuweling van Honda zet de lijn voort die dit Japanse merk met de CX 500 is ingeslagen. De CX 500 werd verleden jaar geïntroduceerd en had als wereldprimeur de toepassing van tubeless-banden. Een ander nieuwtje aan deze CX 500 was de carda- naandrijving met versnellingsbak, die zonder hinderlijke klikken kon I worden geschakeld. SPARTA Moeders mooiste, de Easy van Sparta Primeurs bijste en Het echtpaar Bosman met hun Honda-motoren, waarop ze de afstand Australië-Nederland aflegden ■ür Door een knappe constructie heeft de Motobecane geen achtervering nodig de Pels- aarden itraat. Sparta uit Apeldoorn komt op de prop- je Mees- 1 aktijkwo- irhuurbe- voor lange, ja zelfs zeer lange afstanden bewees vorig jaar het Nederlandse echt paar Aly en Louis Bosman. Zij kwamen op hun Honda-fietsen „even” over uit Austra lië: een afstand van ruim 25.000 kilometer. Hun tocht duurde vijf maanden en liep onder meer via Thailand, Bangladesj, Ne pal, India, Pakistan, Afghanistan en door Turkije en Griekenland. Waar de weg door Europa verder geen probleem meer was. Zo’n rit blijft natuurlijk een uitzonde ring. Maar het zit er dik in, dat de motor fiets ook steeds meer wordt gebruikt voor langere vakantieritten. En dat daarbij de motorfiets meer betekent dan zomaar een vervoermiddel, toonde de Amerikaan Ro bert M. Pirsig aan in zijn boek „Zen en de kunst van het motoronderhoud”. De auto noemen we wel eens een „heilige koe”, maar Pirsig brengt het rijden op de motor tot bijna mystieke hoogte. Waar een mo torfiets al niet de aanleiding toe kan zijn. Waarschijnlijk om dat laatste en ook wel omdat de 1,1 miljoen bromfietsen die er in Nederland in totaal rijden voor een deel weer vervangen moeten worden, zijn er enige fabrikanten met echte bromfietspri meurs op de RAI. pen met wat hier nog weinig is vertoond. Alsof er nooit de klad in de bromfietsver kopen heeft gezeten, of althans zich nim mer voor zal doen, brengt deze fabriek liefst drie totaal nieuwe modellen voor het RAI-front. De goedkoopste daarvan is de Rocky-stadbromer. Prijs 1210. Met dub bele vering. Gemaakt van een vierdelig kokerframe en met voor een brommer opvallend goede bagagemogelijkheden, zoals een flinke achterdrager. Dat wil zeg gen niet zomaar een smal achterrekje waar het meeste direct afglijdt. Bovendien heel handig en helemaal gericht op de praktijk: een tassenaanhangrek met on dersteun voor een platte tas tegen de schuine kant van de benzinetank. De Easy vinden we moeders mooiste van het stel. Duurder is-ie ook. Hij moet 1628 kosten en dat is niet niks. Maar hij ziet er De Solex komt ook weer terug. Dat wil zeggen als de Solex Snor. Aangepast aan de eisen die de Nederlandse wet stelt aan een snorfiets, dus uitgerust met de beken de kleine wieltjes. Maar verder net als het bekende model met het motortje voor op de band. Importeur Stokvis, wiens naam onverbrekelijk blijft verbonden met alles wat Solex heet, verwacht veel van de Snor. Omdat-ie, zoals daar wordt gezegd, hele maal is wat een bromfiets moet zijn: een fiets met een windje in de rug. zo lekker uit met zijn schuin voor geplaat ste tank (vier liter), z’n (spanningsvrije) aluminimum spaakwielen, z’n buddyseat en zijn „cockpit” met snelheidsmeter, toe- renteller, richtingaanwijzers en zijreflec- toren, dat je je best kunt voorstellen dat-ie de kans kreeg ten doop te worden gehou den op de International Cycle Show in het Amerikaanse Anaheim in de staat Califor- nië, want hij is als sportjeugdbromfiets helemaal geënt op de Amerikaanse ten densen in bromfietsvormgeving. Nummer drie heet de Sparta Rensport 50. Een zgn. grote brommer, schijfrem vóór, aluminium spaakwielen en een en een tank van tien liter inhoud. De prijs overtreft, net als die van meer brom fietsen, de bedragen die goedkope motor fietsen moeten kosten. Maar wie dit nou mooi vindt, zal het er best voor over hebben. a» lietstraat hal, keu- -, badka- kamers, zolder ing. Ver- ilbergen- ars, keu- uerd.: 3 idkamer keuken 2 slaap- schappe- rtuin. lurt tus- an, toilet. 3 slaap- rberging irbouwen Een andere trend is de gestegen aan dacht voor een automatische versnellings- j 0 m’met an afz woning. zo, dat dit rijbewijs pas wordt behaald kort na (soms zelfs kort voor) de aanschaf van een motorfiets. Zo’n vijf jaar geleden overtrof het aantal aangeschafte motorfietsen duidelijk het aantal afgegeven rijbewijzen. Maar dat is nu voorbij. Men kan thans wel zeggen, dat de motorfiets definitief weer „ontdekt” is. Vele jaren was de motorfiets door de auto zo naar de achtergrond gedrongen, dat er nauwelijks sprake was van een echte ver- koopmarkt. In de jaren zeventig is dat beeld volledig anders geworden. De mo torfiets ooit wel gezien als het „vervoer middel voor de man die geen auto kan betalen” heeft een ander imago gekre gen: de motorfiets is een hobby geworden, een vervoermiddel voor de recreatie. Vooral de jeugd heeft de motorfiets weer overeind geholpen. Daar kwam bij, dat thans ook andere voordelen van de motor fiets meetellen: goedkoper in het gebruik en je vindt altijd wel een parkeerplaats voor deze tweewieler. Bovendien behoe ven files geen belemmering te vormen voor de motorbezitter; hij zwenkt eenvou dig tussen de wachtende auto’s door. Al levert dit vaak gevaar op. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat steeds meer autobezitters ook een motor fiets aanschaffen. En dat is een nieuwe trend: inplaats van een tweede auto, een motorfiets erbij kopen. Vooral in Zwitser land is dit goed merkbaar. Daar komen vooral motorfietsen tot een inhoud van 125 kubieke centimeter voor dit doel in aan merking. Nu moet daarbij worden gezegd, dat een nieuwe verordening het de auto mobilisten daar mogelijk maakt machines met deze inhoud te berijden zonder aan vullend rij-examen. Hoe het ook zij: na de eerste bloeitijd in de vroege jaren vijftig, is de motorfiets en vooral ook de zwaardere modellen aan een tweede bloeitijd begonnen. Een zorg blijft natuurlijk de verkeersveilig heid. De motorrijder is in het verkeer kwetsbaarder dan de automobilist. Uiter aard is zonder helm rijden taboe. Daarbij is het een gewoonte geworden, dat motor rijders ook overdag met groot licht rijden en reflecterende „signalen” op hun motor fiets aanbrengen. Ten slotte bestaan ook vele motorpakken voor een deel uit reflec terend materiaal. Of dit voldoende is, blijft de vraag. Ook de motorrijder moet zich in zijn eigen belang aan de verkeersregels houden. Dat de motorfiets eveneens geschikt is 'presser en suite. 3 slaap- ier met AMSTERDAM. Iedereen weet wel dat de belangstelling voor de bromfiets in de loop van een paar jaar hard is terugge lopen. Dat had met de grotere liefde voor de auto en de fiets en ook wel wat met de valhelmdraagplicht te maken. Dat weer heeft tot gevolg gehad dat er een enorm aanbod kwam van gebruikte bromfietsen, wat op zijn beurt de omzet in nieuwe exemplaren een extra flinke knauw gaf. In 1976 zakte de markt daardoor nog verder in dan-ie in het jaar daarvoor al gedaan had. Maar dat dieptepunt is blijkbaar voorbij. Want wonder boven wonder is de bromfietsverkoop in de eerste negen maanden van 1977 zelfs met tien procent toegenomen. Motor nog goed in de markt bak op motorfietsen en ten slotte ook de groeiende interesse voor de zogenoemde „off the road”-motoren: de crossfietsen die zowel geschikt zijn voor het rijden in de stad, als in het terrein. Dat motor rijden i niet een puur manlijke zaak is, bewijzen de J afgegeven rijbewijzen categorie-A. Al eni- ge jaren is er een regelmatige stijging te Ij zien van het aantal vrouwen, die rijbewijs A behalen. Overigens blijft het nog steeds AMSTERDAM.— In de wat je zou kunnen noemen attractiesfeer zijn door de organisatoren van de twee- wielertentoonstelling in de RAI wel wat leuke dingen op poten gezet. Wat vooral de dames de bromfietsende en zeker ook de motorrijdende (tien procent van het aantal geslaagden voor het motorrijbewijs in 1977 waren vrouwen) zal interesseren, is de kapselshow voor helmdraagsters. Er vinden ook wedstrijden cyclobal plaats. Dat is een soort balspel op de fiets, waarbij het voorwiel wordt aan gewend om de bal te spelen en ook om keihard te scoren. De jongens en meisjes die dat doen, zijn uiteraard zeer bedreven in deze sport, die nogal wat oefening en vooral beheersing van de fiets vraagt. Zo’n fiets is van een speciaal laag model, met een breed stuur en een zgn. vast tandwiel. Dat laatste noemt men ook wel door trapper. Daarmee is het mogelijk om bijna of helemaal stil te staan en zelfs achterwaartse bewegingen te maken. Aantrekkelijk voor jonge motoren- thousiasten zijn de wedstrijden in het sleutelen aan motorfietsen. Al hun kennis en vaardigheid kunnen zij bot vieren. Bovendien doen zij zoveel er varing op, dat zij met wat meer weten schap hun eigen „orgel” te lijf kunnen. Behalve een verkeerstuin voor de kinderen is er ook een kijkspel voor iedereen door het demonstratierijden op een serie bijzonder gekke en afwij kend geconstrueerde fietsen. Voorop voor ons staat daarbij de M7 van Motobécane. Met een zo slimme construc tie van de achtervork, dat achtervering volkomen overbodig is. Zo comfortabel rijdt het brommertje, dat rond de f 800 moet gaan doen, ook over hobbelkeien. Womfietsen Maar Honda heeft niet het alleenrecht op primeurs: concurrent Yamaha toont op i deze RAI de vier cilinder XS 1100, even- I eens voorzien van cardanaandrijving. Minder kostbaar dan een cardanas, is de zelfsmerende ketting die op de ZIR van 1 Kawasaki is gemonteerd. Deze ZIR is de i sportieve uitvoering van de reeds bestaan- I de Kawasaki Z 1000. Ook Suzuki blijft op i deze RAI niet achter: dit Japanse merk Ij toont de GS 1000, een luchtgekoelde vierci- 1 Under met vier carburateurs en vijf ver- snellingen. Tot zover een vluchtige blik op het nieuws van het motorfietsfront. Belangrij- 1 ker is, dat de motorfiets nog steeds goed in i de markt ligt. Zoals de RAI al eens heeft J aangegeven, was er vooral in het begin van I de jaren zeventig sprake van een explo- I sieve groei van de motorfietsverkopen. In 1974 werd dit wat afgeremd, ook 1975 kende geen belangrijke toename, maar in 1976 steeg het aantal verkopen met 38 percent. Bijna vijftienduizend machines werden toen verkocht. Verleden jaar heeft deze stijging zich eveneens voortgezet. Het lijkt erop, dat de motorfiets zich hierin voegt naar de eveneens gestegen autover kopen. Er is nog een overeenkomst: even als bij de auto’s is ook bij de motorfietsen i de trend zichtbaar naar een vereenvoudi ging van onderhoud. Op grote schaal wor- i den bijvoorbeeld gegoten wielen toege past. Het voordeel hiervan is, dat er nooit meer spaken op spanning gebracht hoeven j te worden. Bovendien worden de construc- ties met bovenliggende nokkenassen zo gemaakt, dat afstellen minder moeilijk J wordt. We zeiden reeds iets over de zelf- I smerende ketting van de ZIR; ook dit demonstreert de poging om het onderhoud voor de berijder gemakkelijker te maken. Of de motorrijders dit overigens op prijs stellen is de vraag. De echte motorrijder sleutelt nu eenmaal graag aan zijn machine. -s. 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23