OESO beraamt plan IR PLAN TEGEN „PENSIOENBREUK” IN DE MAAK tegen economische malaise-toestand Werkgevers: Zowel algemeen als gericht beleid nodig Heineken wil niet over APO praten MAATREGELEN armste kwijtschelden RIETKERK: MOGELIJKHEDEN EIGEN WONING VERGROTEN 27 februari tm 5 maart <7 geopend van 10-17en 19-22 uur; zaterdagen zondag 10-17 uur. Voordelige trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar op vele NS-stations een feest op twee ^ZWITSERLAND NEEMT ffWEER MONETAIRE ,en*0ok Londen b. landen schuld tussen de bedrijven door om positie bedrijven te verbeteren „Snel financiële maatregelen nemen jrg snojwi] wielen! Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bos naar RAL NIEUWE INDEX VAN LOKALE AANDELEN 19 7 8 FF R R U A R I DINSDAG 28 ECONOMIE 15 14 Geleide reflatie Offensief r Nerveuze markt Alle fietsen, brommers en motoren van de wereld. Samen op de RAI! Aarzeling overwinnen Doorstroming Markten Arbeidsbemiddeling Nationale Nederlanden (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Van werkgeverszijde is nog eens met klem aange drongen op het betrachten van spoed met maatregelen om de finan ciële positie van de bedrijven te verbeteren. Het gaat hierbij zowel om een algemeen beleid van overheidskant om bedrijven sterker te maken, als om een gericht beleid door middel van herstructurering, exportbevordering en het verlenen van bepaalde toeslagen. Dit pleidooi werd gisteren gehouden tijdens een persconferentie van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Loonaandeel te hoog Rijnmond Weinig vruchten (ADVERTENTIE) twee rrai iverse De plannenmakers van de organisatie om te streven naar samenwerking op dit gebied. s ex-clal -laten. BERN (Reuter). Na de verlaging van iet officiële bankdisconto met een half lercent tot een percent en van de rente "voor belening van effecten met een half percent tot twee percent en na uitbrei ding van de categorieën niet-ingezetenen die op deposito’s bij Zwitserse banken een „strafrente” van veertig percent per jaar moeten betalen, heeft de Zwitserse regering gisteren nog een aantal maatre gelen genomen die de Zwitserse frank onaantrekkelijk moeten maken. De frank was de laatste tijd scherp gestegen ten opzichte van de dollar en de andere Wes terse valuta’s. Na de bekendmaking van de Zwitserse maatregelen steeg de koers van de dollar in Zürich scherp, van 1,8520-1,8550 tot 1,8725-1,8825 frank en daarna nog tot 1,8875-1,8975 frank. Het slot van vrijdag was l,7825.Op de valutamarkt van Frank fort daalde de Zwitserse frank van 110,36 mark per honderd bij de officiële koers- vaststelling tot 108,50-109,00 mark. De handel had dergelijke diep ingrijpende maatregelen zeker niet verwacht en nadat zij bekend waren gemaakt, werd de markt buitengewoon nerveus. Op de wisselmarkt van Frankfort hoef de de Westduitse centrale bank gisteren niet in te grijpen met aankopen van dol lars. De koers van de Amerikaanse gel- deenheid werd officieel vastgesteld op 2,0412 mark tegen 2,0175 mark vrijdag. Als bepaalde pensioenfondsen zouden samenwer'.en kan wellicht, meer dan tot dusver, worden voorkomen dat werkne mers bij overgaan van de ene onderne ming naar de andere, weer opnieuw moe ten beginnen met de opbouw van pensi oenrechten en vanwege de oude werkge ver worden afgescheept met een pre- mievrije polis, die na vele jaren zo goed als niets waard is. Dat pensioenverlies is Daaruit spruiten gevaren voor de kosten ontwikkelingen voort, waardoor kostenbe- Vandaar het ruim een maand geleden geopperde idee van NCW-kant om alvast iets te doen, teneinde de doorstroming (mobiliteit) van arbeidskrachten wat te kunnen vergroten. Weliswaar wordt er gewerkt aan de voorbereidingen voor de wettelijke algemene pensioenplicht, die de regelingen op dit gebied wat harmo nieuzer zal maken. Maar het kan wel tot vaak een aanleiding om niet van baan te veranderen ASSEN (ANP). De mogelijkheden voor een eigen woning moeten niet wor den verkleind, maar juist eerder worden vergroot”. Dit heeft mr. J. Rietkerk, voor zitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond in Assen gezegd naar aanleiding van het rapport-Hofstra over het neutraliseren van de inflatie bij de belastingheffing. Hofstra spreekt ondermeer over de mo gelijkheid dat hypotheekrenten niet meer kunnen worden afgetrokken van de belas tingen. De WD heeft grote problemen met het gaan sleutelen aan de hypotheekrente. Duizenden mensen zijn financiële ver wilt u de voor u ideale fiets- maat weten? Laat dan gratis de maat nemen om te bepalen welke fiets u het beste past! Alle typen brommers zijn er, van ’t handige stads- en bood- schappenbrommertje tot de echte sportbrommer met 4 versnellingen. Keuze uit ruim 2000 fietsen! Kies er één die bij uw plannen past. Voor naar ’t werk en naar school. Of een extra fiets voor de vrije tijd; toeren, trimmen, racen. Voor uw gezondheid of’n fietsvakantie. Wat u maar wilt - keus voor iedereen! 1982 of-1983 duren voordat de wettelij ke maatregelen in werking treden. Nadat aanvankelijk van de kant van de vakbeweging (FNV) en ook uit andere werkgeverskringen (VNO) achtereenvol gens kritisch en gereserveerd was gerea geerd, heeft men elkaar nu gevonden in de Stichting van de Arbeid. Er zal een „tussenadvies” worden opgesteld, op voorwaarde dat dit het werk voor de algemene pensioenplicht niet zal vertra gen. Het NCW, dat een eigen nota over dit onderwerp wilde maken, zal zijn werk nu in de centrale commissie inbrengen. perkingen elders weer dreigen te verdwij nen. Verdeling van werk houdt ook verde ling van inkomen in, zei Wijffels. Volgens hem dient ook het parlement zich goed bewust te zijn van de gevolgen die op lange termijn kunnen optreden. plichtingen aangegaan in de verwachting, dat de hypotheekrente zou kunnen worden afgetrokken”, aldus Rietkerk. Hij wees er op dat als de aftrekbaarheid verminderd wordt, het ideaal van een eigen woning voor velen nog moeilijker bereikbaar zal worden. „Het zullen dan ook juist de mensen uit de lagere en middeninkomensgroepen zijn, die het moeilijker gaan krijgen als de plannen worden doorgevoerd. Als de rege ring de studie-Hofstra bespreekt, doet zij er goed aan ook nog eens te kijken naar de aftrekbaarheid van de onderhoudskos ten”, aldus Rietkerk. Cyclobal-demonstrat ies: voetballen - op - de - fiets! Show van de kunstfiets-groep uit Heerlerheide. het toeziend oog van Peter Knegjens. En ook: de loopfiets,de veloci- pède, de hoge bien nog vele andere historische fietsen! Zij zijn er weer: de leden van de Veteraanmotorenclub met hun historische machines. Plus een adembenemende ex positie van race-, trial- en cross motoren! Weer héél veel nieuws op het gebied van onderdelen en toe behoren. Voor motoren, brom mers en fietsen. Waar tel je bij voorbeeld meer dan 250 ver schillende fietszadels? Alle informatie. Alle voor lichting Over fietsrondritten door Nederland (Wel 200 ver schillende!) tot een boekje waarin staat hoe u zelf uw fiets kunt onderhouden en repa reren. Maar ook leuke fiets- posters! Dat alles op stand 68 van de stichting: fiets! Dit alles - en volop gezellig heid - vindt u op de Tweewieler Rai in Amsterdam. Knotsgekke feestfietsen waar iedereen op mag rijden; als-ie durft! In plaats daarvan is nu gekozen voor een aanpak waaraan alle landen meedoen die 'zich dat kunnen veroorloven. Daartoe worden onder meer Zwitserland, Neder land, België en Luxemburg gerekend. Ge zamenlijk moeten ze een „geleide reflatie” tot stand brengen, dat wil zeggen voldoen de geld in de economie pompen om de bedrijvigheid te bevorderen ten bate van de werkgelegenheid maar niet genoeg om de inflatie aan te wakkeren. Gisteren bleek ook dat de economische experts van de OESO nu wat optimisti scher tegen de koers van de wereldecono mie aankijken dan bij de opstelling van de prognoses die in december zijn gepubli ceerd. Als het huidige beleid wordt voort gezet, zal de groei dit jaar vier percent kunnen bedragen; de raming van decem ber was 3,5 percent. De zeer geringe verbe tering van de groei zal volgens de OESO echter niet voldoende zijn om het grote aantal werklozen in West-Europa belang rijk te doen dalen. Daarom stellen ze voor naar vijf percent toe te werken. De WD-fractievoorzitter bestreed dat er onenigheid is tussen zijn fractie en die van het CDA. CDA en WD zijn twee verschillende partijen en zij hebben pro grammatisch verschillende visies. Maar op hoofdpunten is een regeerakkoord geslo ten, waarover beiden partijen het eens zijn. Aan die punten zullen wij elkaar en het kabinet houden”, zei Rietkerk. Over de spreiding van de rijksdiensten deelde Rietkerk mee, dat de WD vindt dat het aangekondigde beleid doorgang moet vinden. Hij zei niet te willen, dat aan het principe-besluit, dat in overleg met betrok kenen wordt uitgevoerd, getornd wordt. De besprekingen in de commissie duren tot en met vandaag. Uit de plannen die gisteren ter tafel kwamen, bleek dat de deskundigen van de OESO de „locomo- tieftheorie” hebben verlaten. Deze hield in dat van Japan en West-Duitsland werd verwacht dat ze voor een economische opleving in de industrielanden zouden zor gen door hun eigen economische bedrij vigheid sterk te bevorderen. geloven dat ze bij een betere verdeling van de lasten van de reflatie van West-Duits land en Japan gedaan zullen kunnen krij gen dat ze hun aarzeling bij het nemen van nieuwe groeibevorderende maatregelen overwinnen; zoals de zaken nu liggen zal de groei van de Westduitse economie dit jaar vermoedelijk niet meer dan drie per cent bedragen. Volgens bestuurder W. Tuinenburg van de Industriebond NW wilden de onder handelaars van Heineken gisteren niet meer praten over een arbeidsplaatsen overeenkomst waarin een concreet aantal arbeidsplaatsen wordt gegarandeerd en waarin zou moeten staan dat er geen ge dwongen ontslagen zullen worden gege ven. De vakbonden zijn daarover ver baasd, omdat Heineken zich bij het vorige gesprek, een week geleden, veel positiever had opgesteld tegenover de verlangens van de werknemersdelegatie, aldus Tui nenburg. Nederland telt momenteel 860 waren markten, waaronder 681 weekmarkten, 137 jaarmarkten en 21 seizoenmarkten; een stijging ten opzichte van 1974 met 16 procent. Dit cijfer steekt wel schril af tegen de daling van het aantal gevestigde detailhandelsbedrijven. In 1972 was de jaaromzet naar fiscale gegevens 1,6 mil jard gulden. Nu schat men deze op ruim drie miljard. Deze gegevens verstrekte mr. D. Beels, voorzitter van de vereniging van secretarissen van Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland gisteren bij de opening van de 57ste algemene verga dering van de centrale vereniging voor de ambulante handel. Het laatste jaar zijn er 600 nieuwe kooplieden geregistreerd. De enorme groei duidt volgens de heer Beels enerzijds op de vele mogelijkheden die deze sector van het midden- en kleinbe drijf aan de ondernemer biedt, maar ook op de inspanning van de centrale vereni ging om deze groei bij en in de hand te houden. UTRECHT (ANP). De cao-onderhan- delingen tussen Heineken en de vakbon den zijn gisteren geschorst tot 13 maart. De Heineken-delegatie gaat eerst voor na der beraad terug naar de Raad van Be stuur van het concern. 106,00 47,20 72,00 1,37 139,50 32,10 6,60 81,00 26,50 45.00 103,50 44,50 62.00a 50,20 54,00 37,50 52,80 100,50 98,00 94,00 27,00 101,00 58,70 132,50 DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 maart zal het Centraal Bureau voor de Statistiek, naast de algemene ANP-CBS beursindex, ook een algemene index bere kenen van lokale aandelen, de „algemeen- lokaal”. Het openbaar ministerie in Groningen zal een onderzoek instellen naar de activi teiten van een onderneming, die zich bezig hield met werkzaamheden als het beëindi gen van arbeidsovereenkomsten voor ka- der-functionarissen en bij het door deze verwerven van een andere passende func tie elders in het bedrijfsleven. De CDA- kamerleden Weijers en Van Zeil hadden gevraagd om een dergelijk onderzoek. Als zou blijken dat hier sprake is van overtre ding van de Arbeidsbemiddelingswet 1930 zal tot rechtsvervolging worden overge gaan, zo blijkt uit antwoorden van minis ter Albeda (Sociale Zaken) op schriftelijke vragen van de beide kamerleden. 54,80 44,00 36,80 53,00 53,20 35,40 30,00 584,00 45,40 61,50 45,50 30,20 121,50 31,00 92,00 58,00 50,40 1,90b 56,50 129,50 124,10 57,10 168,00 54,50d 48,90 123,00 55,50 29,00 130,00 68,70 75,70 53,10 29,00 105,00 80,50 73,00 56,30 144,00 31,00 91,00 94,00 58,50b 39,30 40,00 246,00 129,00 94,00 328,00 Sinds gisteren zijn de certificaten van aandelen van Nationale Nederlanden NV behalve aan de beurzen van Amsterdam en Parijs ook aan de effectenbeurs van Genève genoteerd. Hiermee wordt voor het niet onaanzienlijke aantal aandelen dat beleggers in Zwitserland houden een grotere lokale verhandelbaarheid gescha pen. Dit zal naar verwachting mede tot een verdergaande internationalisering van het bezit van aandelen NN leiden, aldus het concern. papier weer gebonden aan het maximum van de tegenwaarde van 20.000 Zwitserse frank per persoon per kwartaal. Tevens is de centrale bank nu gemachtigd deviezen termijn contracten te sluiten met een loop tijd van teh hoogste twee jaar. Tot dusver re was een looptijd van slechts drie maan den mogelijk. Het ministerie van Financiën in Bern heeft meegedeeld met deze maatregelen aanzienlijk meer armslag te hebben ver kregen voor optreden op valutagebied. De Zwitserse autoriteiten zijn bereid en staan volgens het ministerie klaar om een ac tieve bijdrage te leveren aan internationa le samenwerking bij het bestrijden van buitensporige koersbewegingen op de wis selmarkten. Met onmiddellijke ingang heeft zij een verbod afgekondigd op de verkoop van i Zwitserse effecten aan niet-ingetetenen. Verder is de invoer van buitenlands bank- Wat het gerichte beleid betreft, oordeelt het NCW het nuttig als dat wordt gericht op bepaalde takken en bedrijven die in moeilijkheden verkeren. De huidige koers is trouwens te defensief; er zal meer in de offensieve richting moeten worden gegaan Het accent moet meer liggen op het schep pen van nieuwe mogelijkheden, gelegen op het gebied van de herstructurering en de exportbevordering, het verlenen van toe slagen voor produktvernieuweing en der gelijke. Het NCW voelt ervoor een speciaal or gaan op te richten waarin ideeën voor nieuwe technologieën en dergelijke zou den worden getoetst. Ook de ontwikke- lingskredieten van de overheid kunnen een zeer belangrijke rol gaan spelen om het bedijfsleven te stimuleren nieuwe we gen in te slaan .De overheid zou in dit verband programma’s moeten ontwikke len, moeten inhaken op lopende onder zoeksprojecten en ook rechtstreeks op drachten moeten verstrekken. Bekende wielrenners rijden om het hardst - op home trainers. Gecoached door oud- wereldkampioen Frans Mahn. PARIJS (Reuter). De commissie voor economisch beleid van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont- I wikkeling (OESO) is gisteren in Parijs begonnen aan het bespreken van plannen die voor een opleving van de economische bedrijvigheid in de 24 aangesloten Wes terse industrielanden moeten zorgen zon der dat de inflatie opnieuw wordt aange- wakkerd. De deskundigen van de organi satie zijn van mening dat een economi sche groei van vijf percent voor het hele OESO-gebied dit jaar mogelijk is. iet begin van de jaren ’80 is een golf van vervangingsinvesteringen te verwachten. [De snelle technologische ontwikkelingen >n veel herinvesteringen vragen. Jieuwe produktiemiddelen zullen kapi- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er is een advies in de maak met aanbevelingen, bestemd voor penisoenverzekeraars, om „pensioen- breuk" voor werknemers te voorkomen. De penioencommissie van de Stichting van de Arbeid zal hiermee komen, op aandrang van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, zo is gisteren van die zijde meegedeeld. Dit betekent een succes voor het initiatief dat het NCW enige tijd geleden heeft genomen genol tiöna’ 35, 32,o T" j1 2? T1_.l-„_ j'! lehoefte sterk toenemen, aldus Wijffels. In Bank 281, id genoful]e] Een globaal beleid is nodig om de rende- mentspositie te verbeteren en de onderne mingen in staat te stellen aan rente- en aflossingsverplichtingen te voldoen en hun opbouw te versterken. Dit streven kan niet binnen enkele jaren worden verwe zenlijkt. Nodig is wel dat loonmatiging wordt betracht en beperking van de collec tieve lasten (uitgaven overheid en sociale zekerheid). Ook het doorvoeren van een herziene fiscale winstberekening voor, de bedrijven (waarover vorige week het rap port-Hofstra verscheen) is van groot belang. nts) 336,0 i pet 5,7 (oenen. D Algemeen-secretaris drs. A. Wijffels vees erop dat in de ondernemingen de verhouding tussen eigen en vreemd ver- snk n°gen de laatste jaren zeer sterk is terug slopen. Was het 10 jaar geleden zo dat ligen vermogen een aandeel van 65 per- vent had en het vreemde een aandeel van 15 percent, nu is de verhouding precies (ingekeerd. Ook de zogenaamde interne inancieringsgraad is sterk teruggelopen: n 1960 was die nog 112, tegen nu 38 (deze ijfers geven de verhouding aan tussen de bedrijfsinvesteringen en de eigen aande- en daarin). Dé komende jaren zal de financierings- f LONDEN (DPA). Groot-Brittannië I heeft zich kennelijk aangesloten bij de industrielanden die ervoor pleiten de i sehulden van de armste ontwikkelings- landen kwijt te schelden. Naar gisteren in goedingelichte kringen in Londen werd vernomen, zijn verscheidene ministers bezig na te gaan welke landen geheel of gedeeltelijk van hun verplichtingen kun nen worden ontheven. Voorlopig zou men negentien landen op het oog hebben met een gezamenlijke bui tenlandse schuld van een miljard pond sterling, waarover op het ogenblik 55 mil joen pond per jaar aan rente moet worden betaald. Genoemd werden India, Pakistan, Malawi, Sri Lanka, Egypte, Bangladesj en Botswana. Volgens de zegslieden in Londen is de Britse regering het niet eens met West- Duitsland, dat van mening is dat kwijt schelding van schulden tot een slechtere aflossingsmoraal van de ontwikkelings- Uw (kleine) kinderen worden passend opgevangen in het kinderpaviljoen - met drie wielers en fietsjes natuurlijk! Zodat vrij kunt ronddwalen en neuzen. De heer W. Fibbe heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Dat gebeurde in een vergadering van de raad van Rijnmond, die werd bijgewoond door vrijwel alle le den en een groot aantal gasten, onder wie minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. De heer Fibbe verlaat Rijnmond in ver band met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Hij is ruim negen jaar voorzitter geweest. Minister Wiegel deco reerde hem met de versierselen behorend bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. De fruitoogst in de EEG-landen is het afgelopen jaar bijzonder klein geweest. In totaal werd er 15,1 miljoen ton vruchten geoogst. Dit deelt het bureau voor de sta tistiek van de EEG mee. Vorig jaar was de oogst 18,3 miljoen ton. Het gemiddelde over de jaren 1972-1976 was 17,7 miljoen ton. De produktievermindering heeft zich in vrijwel alle EEG-landen voorgedaan bij de meeste hoofdprodukten (appels, peren, perziken, sinaasappelen, druiven). Deze nieuwe index is met uitzondering van de internationale concerns Akzo, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever, zo heeft het CBS bekendge maakt. Volgens het CBS wordt hiermee voor zien in de behoefte aan een index, waarvan het verloop niet in sterke mate beïnvloed wordt door de stemming van slechts weini ge fondsen. In de tot nu toe berekende algemene beursindex hebben de internationale concerns, waarvan de koersontwikkeling mede bepaald wordt op andere beurzen, een weging van 48 pet. De berekening van het nieuwe aanvullen de indexcijfer is mogelijk gemaakt door een verdere automatisering bij het CBS. landen zal leiden. In Londen wordt de kwijtschelding in de eerste plaats gezien ak een bijdrage tot de economische ont wikkeling van de armste landen. Ook zou de wereldhandel ervan kunnen profiteren. De Wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD) komt 6 maart in Genève bijeen om over de schul den van de ontwikkelingslanden te praten. In totaal is de Derde Wereld op het ogen blik naar schatting 200 miljard dollar schuldig. Zwitserland, Zweden, Canada en Nederland hebben verleden jaar al van de mnrng van een deel van hun vorderingen afgezien. Het officiële streven is al enkele jaren op rendementsherstel gericht, maar van de verwezenlijking komt nog steeds niet veel terecht, aldus Wijffels. Nog steeds is het aandeel van de lonen in het nationale inkomen te hoog. De komende jaren zal meer moeite voor het beoogde winsther- stel moeten worden gedaan, gezien ook de beperkte economische groeikansen en de wenselijkheid de koopkracht voor grote groepen werknemers te handhaven. Daarom vindt het NCW dat snel ernst moet worden gemaakt met maatregelen ter beperking van de groei der gemeen- schapsuitgaven. De werkgevers hebben de indruk dat daarbij nogal wat obstakels worden opgeworpen, maar zij manen tot voortvarendheid .Zij hebben geen voor keur voor regelingen en steunoperaties, waardoor de overheid meer belangen in bedrijven krijgt. Integendeel, er moeten stimulansen komen waardoor de onderne mingen de mogelijkheden krijgen meer aan financiering met eigen middelen te doen. In dit verband wordt zorgelijk gekeken naar het streven tot verkorting van de arbeidsduur, op welk terrein er van een „ongecontroleerde en ongecoördineerde ontwikkeling” sprake is, aldus het NCW. Ook tijdens de Rai: de Natio- Motoren van50cctot 1200cc nale sleutelwedstrijd. Neder- en alles wat daartussen zit. De landse topmonteurs meten hun grootste Motormanifestatie van technische vaardigheid, onder Nederland! Op de Tweewieler Rai in Amsterdam!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15