HOOGOVENS LEGT BASIS VOOR BETERE TOEKOMST D. Otte winnaar van wintercompetitie HSV VERSNIPPERDE DRUKKERIJ NAAR MODERN PAND Staartklok haven- berichtcn gestolen uit woning Map» h t kort ijmondnieuws Couveuse ■ïlii Meditatietechniek Wereldgebedsdag in Burgerzaal L. Anderson nieuwe voorzitter van Zakencentrum Drie miljoen M Opleiding Tv 4 D I N S n o R F F R R IT A R I VELSEN-IJMUIDEN 5 1078 t (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In juni hoopt de directie van drukkerij Groen aan de Bronsstraat de her en der ver spreid liggende onderdelen van haar onderneming centraal onder te brengen in een nieuw te bou wen bedrijfspand aan de Corn- wallstraat 15. Het „toeval” wilde dat laatstgenoemde locatie pre cies achter de huidige behuizing lag. „Toen we hier in 1973 introk ken had ik er echt geen idee van dat we al zo snel weer aan uitbrei ding toe zouden zijn”, aldus direc teur P. Groen die daar aan toe voegt: „toen de noodzaak van uit breiding zich aandiende leek niets simpeler dan de achterwand van het bedrijf te slopen en gewoon door te bouwen. Wel daar wordt nu aangewerkt”. Jill - «Hl SE Ni ik HUI uüü I Bouw van ultramoderne giethal luidt nieuw staaltijdperk in a IJmuidens bedrijf produceert drie miljoen boeken per jaar prek n de arbij itser- >ters, isa. vol- gele- •n de heb- ster- p de on- adat had 'gja- r de Maandag vertrokken: Rimo F, Kopen hagen? IJmuiden; Minja Tholstrup, Ar- klow, IJmuiden; Brendonia, Rotterdam; Gripen, Antwerpen, Faldisky, Gdansk; Astronomer, Zeeburgge; Riet, Rotterdam; Jota, Antwerpen; Mervator, Hamburg; Rijnborg, Delfzijl, Beverwijk; R S 42 Rough, Cont. Plat; Falcon, Porto Rico; Hoegh Transporter, Middlesborough; De politie Velsen waarschuwt de bezit ters van antiek, vooral die van antieke klokken, omdat vermoedt wordt dat de inbraken van afgelopen weekend en afge lopen nacht het begin zijn van een nieuwe reeks. De invoering van het nieuwe systeem heeft ook personele consequenties. De blokwalserijen zullen ongetwijfeld op een lager pitje gaan draaien. Dit zal een over plaatsing van circa honderd man noodza kelijk maken. Maar als de malaise in de staalindustrie zich handhaaft, zal een gro tere groep werknemers betrokken raken bij deze reorganisatie. Een deel van hen zal zeker werk vinden in de nieuwe gietfa- de warmbandwalserij. Het transport van de twaalf meter lange, gloeiend hete plak ken heeft plaats met een spoortrein. Om de warmte niet verloren te laten gaan, is het staal tijdens de rit verpakt in een soort couveuse. Deze „hot connection” levert het bedrijf een flinke energiebesparing op. Want volgens de conventionele produk- tiemethode moet het staal eerst worden afgekoeld voor een inspectie op onvolko menheden, waarna het weer wordt opge warmd in een oven, voor verdere bewer king. Zwaartepunt van het bedrijf was onge twijfeld de boekhandel. De drukkerij had druk werk in de tijdschriftenbranche. Toch kwam daar in de loop der zestiger jaren een beetje de klad in omdat veel bladen fusies aangingen als gevolg van de voortdurend stijgende portikosten”. De nu 60-jarige heeer Groen weet het zich nog allemaal te herinneren als de dag van gisteren. Vader P. Groen, opgegroeid in het grafi sche vak, kocht op 42-jarige leeftijd in 1959 de boekhandel annex kantoorboekhandel annex drukkerij van de heer S. van Dorp aan de Kennemerlaan. „Die Van Dorp was een hele persoonlijkheid”, weet de heer Groen zich te herinneren”. „De man had hét bedrijf in 1914 overgenomen. Het was wat je noemt echt een gedegen zaak. Ik betaalde er 60.000 gulden voor, exclusief het pand. Voor de gevel van het pand dat in 1973 werd betrokken en dat er eigenlijk nog erg nieuw uitziet verklaart vader Groen het handelsmerk dat die gevel siert. „Het is geen pijl, maar het opgaande gedeelte van de leter G.” Het IJmuidense bedrijf had zich geen suggestiever symbool kun nen denken dan dit simpele teken dat de ontwikkeling van de laatste jaren zo dui delijk vertolkt en dat nog dit jaar gestalte zal krijgen in de vestiging van een mo dern bedrijf aan de Cornwallstraat. speciaal voor de druk van boeken, wel een gedegen studie. Daar zijn we al geruime tijd mee bezig”. Het personeelsbestand is in de loop der jaren toegenomen van 8 naar 32 man. Omdat de heren Groen verwachten dat de werkzaamheden en de vakbekwaamheid eerder zullen toe- dan afnemen "wordt veel tijd en aandacht besteed aan de opleiding van jonge mensen die het diploma van de Grafische school op zak hebben. „Oplei ding en herscholing”, licht Klaas Groen toe. „Van machinezetter naar vlakdruk- monteur en van boekdrukker naar offset drukker. Dat gebeurt onder leiding van het Grafisch Opleidingscentrum. Gedu rende drie jaar gaan de mensen die een dergelijke opleiding volgen 1 dag per week naar school. Je kunt rustig stellen dat je op die manier over een koppel uiterst vakbe kwame mensen beschikt. We hebben het altijd een beetje gezocht in de kwaliteit. Daar hebben we nooit spijt van gehad.” men al langer ervaring heeft opgedaan met het continugieten. Het zwaartepunt van de (om)scholing ligt in 1979, een jaar voordat het project volgens het bouwpro gramma gereed dient te zijn. Deze bijeenkomst zal, evenals voorgaan de jaren, gehouden worden in het Stadhuis van Velsen. De liturgie voor deze dag werd voorbereid door leden van de verenigde Canadese Kerken. Het thema is „gemeen schap in onze dagen”. Het comité dat zich met de organisatie belast en dat is samen gesteld uit vertegenwoordigers van vrijwel alle kerken en kerkgenootschappen in Vel sen, roept iedereen op deze dienst bij te wonen. Tot zijn opvolger werd gekozen Loek Anderson wiens plaats in het bestuur werd aangevuld met de heer Kortekaas. De heer D. Otte wist ook de prijs voor de grootste voorn met 32 centimeter in de wacht te slepen, terwijl de prijs voor de grootste brasem van de wintercompetitie ging naar E. v. d Wal met een vis van 49 centimeter. 1 heb- urele g on- e mi- ?zoek eken- BEVERWIJK. Het Haarlemse cen trum voor transcendente meditatie zal vrijdag 3 maart in De Nieuwe Slof een lezing over deze meditatietechniek verzor gen. De lezing begint om 20 uur en is gratis toegankelijk. Na de lezing kan men zich voor een cursus transcendente meditatie, die in een weekeind gegeven zal worden, 1 opgeven. „In 1964 moest ik kiezen tussen de boek handel en de drukkerij. Ik koos voor het laatste. Die keus was niet zo moeilijk. Mijn oudste zoon zat op de grafische school en mijn jongste wilde die kant ook op. Ik stootte de boekhandel dus af. Toch groei den we aan de Kennemerlaan uit ons jasje. Eind 1968 gingen we over op de offset- drukkerij. Die werd ondergebracht in een pand aan de Hoffnerstraat. Mijn jongste zoon had zich in die richting gespeciali seerd. Die jongste zoon, de nu 29-jarige Klaas, vult zijn vader aan; „Je moet je in dit vak nu eenmal specialiseren. Wij kozen voor de boekenmarkt. Het lijkt een goede keus te zijn geweest. Jaarlijks gaan er nu gemid- In Santpoort-Noord wordt deze bijeen komst gehouden in de Nederlands Her vormde dorpskerk (aanvang 20.00 uur) en in Santpoort-Zuid in de Rooms-Katho- lieke Sacramentskerk aan de Dennenweg, (aanvang 14.30 uur). VELSEN. Met christenen uit 180 landen over de gehele wereld zal men ook in Velsen de eerste vrijdag van de maand maart deelnemen aan de zogenoemde we reldgebedsdag. Bij de bestuursverkiezing stelde Henk Ros zich niet meer herkiesbaar als voorzit ter. Voor het vele en tijdrovende werk dat hij voor het Zakencentrum heeft verzet werd hem lof toegezwaaid en werd hij in de bloemetjes gezet. ragu- lelijk n. De »n de iking zijn oog-' ya al >eko- >nale ste- 1 om een ning hui-1 g in ter in a be- rarez voor op te •tijen in de lauw rege- irake SANTPOORT. Uit een woning aan de Laurillardlaan in Santpoort is in de nacht van maandag op dinsdag een staartklok gestolen. Terwijl de bewoners lagen te slapen, zijn de daders binnengekomen na het forceren van een kamerdeur aan de achterzijde van het huis. Uit het huis werd tevens een rood kleed meegenomen, waarin de klok vermoedelijk is verpakt. De eigenlijke bouw van de gieterij is gegund aan de Westduitse firma Demag. Deze machinefabriek heeft de laagste prij sopgave gedaan. Hoogovens heeft daarbij in hoge mate geprofiteerd van de hevige concurrentiestrijd tussen de drie buiten landse gegadigden voor deze opdracht. Aangenomen mag worden dat Demag een aanbieding heeft gedaan die rondom de kostprijs schommelt of zelfs eronder ligt De Duitse onderneming heeft de order tenslotte in de wacht gesleept voor een bedrag van naar schatting 55 miljoen gulden. De oorzaak van dit verbeten gevecht moet worden gezocht in het feit dat Hoog ovens een fabriekinstallatie heeft besteld, waarmee volgens deskundigen een nieuw tijdperk in de staalindustrie is ingeluid. Weliswaar is de uitvinding van de continu- gieterij niet nieuw - Hoogovens is zelfs de laatste Europese staalproducent die tot het gebruik ervan overgaat - maar de techno logische inzichten zijn de laatste jaren zo sterk vooruitgegaan dat nu een installatie is ontwikkeld die nog ongeëvenaard is. De onderzoekers zijn er namelijk in geslaagd het tempo waarin het vloeibare staal tot plak wordt gegoten, tot ongekende hoogte op te voeren. De te böuwen gieterij heeft dan ook een jaarlijkse capaciteit van maar liefst 1,4 miljoen ton. deld zo’n 3 miljoen boeken de deur uit. Het is veel harder gegaan dan we zelf voor mogelijk hadden gehouden. Dat we het hoofd hebben kunnen bieden aan een ster ke concurrentie op de boekdrukmarkt hebben we waarschijnlijk wel te danken aan de welbewuste keus die mijn vader destijds deed.” Behalve zoon Klaas is er nog de 29-jarige Glijm. Het commerciële brein van de driehoofdige leiding. Zit mo menteel nog op het „oude” adres aan de Kennemerlaan waar ook de zetterij en de afdeling handelsdrukwerk zijn onderge bracht. De bedrijfsonderdelen aan de Hoffnerstraat en de Kennemerlaan wor den in de loop van dit jaar opgeheven. Verhuizen naar de Cornwallstraat. de gieterij te kunnen voorzien, zijn nu reeds voorbereidingen getroffen voor trai ning en opleiding van de bedrijfsassisten- ten. Zij volgen onder meer een stage bij het zusterbedrijf Hoesch in Dortmund, waar t Vader en zoon (Klaas) Groen bekijken voor een dfgedicht gat in de achtergevel van hun bedrijf de vorderingen van de nieuwbouw. briek waarvoor 250 vaklieden nodig zijn. De overige overtollige werklieden zullen elders in het bedrijf worden onderge bracht. Om tijdig in de personeelsbezetting van IJMUIDEN. Bij de hengelsportvereniging „Velsen” is D. Otte met een grote voorsporng algemeen winterkampioen geworden met 1076 punten. Hij wist ook de laatste wedstrijd van de wintercompetitie zaterdag in het Noordhollands Ka naal te winnen. Op deze wedstrijd hebben de vissers wel bijzonder slecht gevangen. Op 2400 vierkante meter vloeroppervlak zal drukkerij Groen nog beter dan voor heen kunnen functioneren. Aan de kant van de Cornwallstraat zullen kantoor ruimten, een kantine, een douche- en was gelegenheid, twee donkere kamers en een kopy-voorbereidingsruimte worden inge richt. Een gedeelte van deze ruimte zal in een later stadium worden ingericht voor het zogenoemde fotografische zetten. „Voor deze druktechniek, waarbij het meer conventionele lood wordt vervangen door een stuk fotografisch zetwerk”, aldus de heer P. Groen”, moet je maatregelen treffen omdat er straks geen loodzetters meer te krijgen zijn. Het procédé vraagt, De uitslag van het winterkampioen- schap is: ere-afdeling: 1. D. Otte, 1076 p., 2. I. de Vries, 596, 3. A. Jongbloed jr. 546. A- afdeling: 1. H. J. Otte sr. 799,2. F. v. Lingen 582, 3. J. v. Beekhoven 484. B-afdeling: 1. L. Moolevliet 637, 2. H. Otte jr. 577, 3. P. v. d. Kist 367. De uitslag van de laatste competitiewed strijd was: 1. D. Otte, 81 p„ 2. C. Warger, 44, 3. J. de Rooy 44, 4. J. Beliën 39, 5. A. Jongbloed jr. 37, en 6. P. Woord 21. UMUIDEN. Ook dit jaar zal in de Kennemerlaan weer de welhaast traditio nele Oudhollandse Jaarmarkt wörden ge organiseerd. Dat heeft het bestuur van het zakencentrum Kennemerlaan beslo ten tijdens haar ledenvergadering. Naar Witmarsum. De her vormde gemeente van Santpoort- Noord houdt van 10 tot en met 12 maart een gezamenlijk weekein de in het Friese Witmarsum. Evenals verleden jaar blijken de organisatoren op een groot aantal deelnemers te kunnen rekenen. „Praatavonden”. Op zondag 19, maandag 20, dinsdag 21 en woensdag 22 maart houdt de r.k. gemeenschap van Santpoort „praatavonden” voor zestienjari gen. Deze kunnen de in kleine groepen te behandelen onderwer pen zelf bepalen. De continugietinstallatie vormt geen uit breiding van de produktiecapaciteit van Hoogovens. Het gaat hier slechts om een verbetering van de werkmethode. De nieuwe installatie neemt feitelijk de taak van de blokwalserij over, voorzover het de produktie van „rustig” staal betreft. Dit soort staal vindt vooral zijn toepassing in de auto-ihdustrie en wordt ook gebruikt voor bijvoorbeeld radiatoren, koelkasten en stalen bureau’s. n de Ma joor ge’ lour- isico Voor de bijeenkomst bestond een be hoorlijke belangstelling van de zijde van de winkeliers uit de Kennemerlaan. Behal ve het Oudhollandse festijn werd ook be sloten de najaarsloterij weer op poten te zetten. Maandag aangekomen: Fridel, Roches ter, IJmuiden; Cambrae, Londen; Helene C, Kalundborg; Elsie M, Gainsborough; Anemo K, Sinoe; Heriot, Bilbao, IJmui den; Kent Shore, Cont. Plat., IJmuiden; bondeneer, Frazerburgh; Rimba Ramin, la Palice, Velsne; Mercandan, Rotterdam, Pangani, Bordeaux; Dinsdag aangekomen: Pluto, IJmuiden, Dundee; Randi Stevns, Roedby Han; Jo hannes Mathies, IJmuiden, Brmene; Ca nts, Bergen; Pavo, Par, Velsne; Stem, Bandholm; Prahovo, Constanza; Dinsdag vertrokken: Johannes Mat- thies, Hamburg, IJmuiden; Fridel, Whtiby, Umuiden; The Duchess, Kirkwal, IJmui- den; Heriot, Heyshan, IJmuiden; IJMUIDEN. Bij Hoogovens in IJmuiden zijn de werkzaamheden voor de bouw van de zogenoemde continugietinstallatie sinds enige tijd in volle gang. Op het terrein naast Oxystaalfabriek 2, waar de omvangrijke giethal zal verrijzen, wordt momenteel met man en macht gewerkt aan de betonnen fundering. Ondanks het vorstverlet van de afgelopen weken, verloopt dit karwei precies volgens het tijdschema. Bij de uitvoering van deze eerste fase van het bouwprogramma zijn ongeveer 140 man betrokken van drie grote Nederlandse aannemers, te weten Gebam-Meijer, Van Hattum-Blankevoort en J. G. Nelis-IJmuiden. De bejaardentehuizen W. F. Visserhuis, Breezicht, De Moerberg en Huis ter Heide hebben eigen bijeenkomsten die ook door het comité worden verzorgd. Het Zeeweg Ziekenhuis en het Beverwijkse ziekenhuis zullen door de medewerking van de RUAZ rechtstreeks worden verbonden met het Velsense Stadhuis. Het gietprocédé is dermate geperfectio neerd dat het streven er op is gericht ongeveer de helft van de geproduceerde plakken rechtstreeks door te zenden naar Tot voor kort een nog onbebouwd stuk terrein aan de Cornwallstraat op het industrieterrein in IJmuiden wordt ingevuld door de nieuwbouw van een florerend puur IJmuidens bedrijf. Een overzicht van de bouwacti viteiten op het ter rein van Hoogo vens. Op de ach tergrond Oxys taalfabriek 2. fsÈ. w:: R ,1 -xx' X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5