Verbindingen onder Noordzeekanaal Provinciale ziekenhuizen ie Velsen krijgt in najaar Vrouwen maken de horen ook bij strijd voor zwakken in de samenleving statenverkiezo politiek menselijker” Indiase film „Distant Thunder” toont kasten-samenleving voor regering geen knelpunten” SCHIPHOLTUNNEL WORDT NIEUW PROBLEEM ten Zilver voor scheidende kassier STEMMEN BIJ VOLMACHT Mr. De Vrieze (PvdA): Nieuwe winkelsluitingswet per 1 november Oud en nieuw Vriendelijk Deze week in de Filmhuizen Onrecht Strijd b'C'- Verbreding FFRRUARI 19 7 8 IJMOND 9 I «Al n. x- F L /C DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen-n. telefoon 02510 2 3207 n. werd gedoeld in de regeringsverklaring. Premier Van Agt maakte toen bekend dat het regeringsbeleid er onder meer op zou zijn gericht die „knelpunten” op te heffen, zonder ze met name te noemen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Verdere verbetering van de verbindingen onder het Noordzeekanaal behoren niet tot de „knelpunten” in het wegenstelsel die de regering-Van Agt het eerst wil oplossen. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) noemde gisteren acht „knelpunten” waarop KVG.I m. (DINSDAG 2 R Jf 182a, le. 98, jrsilm. iard. ehoude) lenhout. 1. len- m- slvee* kr. 5, en. ix- ers- :eur jk. (ADVERTENTIE) ,em >ofd- it en. pro- n. I t 50 jaar in drukwerk 1 >- specialiteiten: formulieren sets periodieken en foliedruk Wethouder Th. C. Witte vertelde in de commissie Algemene Zaken, dat de ge meenten door het ministerie is verzocht om de gemeentelijke verordeningen, die op basis van de winkelsluitingswet ge maakt zijn, voor 1 april in de raad te behandelen. Velsen zal echter iets langer nodig hebben, want de wethouder ziet geen kans om het onderwerp in de komen de raadsvergadering aan de orde te stellen en ook de Contactraad Detailhandel om reactie te vragen. n 163, J zorg. aartens-, en. im. iter- ouurt- Lid tinus. Veel verandert in de gemeentelijke ver ordeningen niet. De verplichte koopavond komt, er, de winkels moeten zaterdags na vijf uur dicht zijn, maar de meeste uitzon deringen op de winkelsluiting die nu be staan, wil het college weer mogelijk ma ken, zoals langere openingstijden voor de strandwinkel, bloemen- en fruitwinkeltjes bij ziekenhuizen, avondopenstelling tij dens de Santpoortse Feestweek en de Oud hollandse Jaarmarkt en tijdens kermis op het Marktplein. Enkele oude bepalingen kunnen echter vervallen, zoals die, waarin staat, dat het zondags tussen acht uur ’s morgens en acht uur ’s avonds is toege staan melk en room af te leveren aan verplegings- of verzorgingsinrichtingen. Dat is in onze koelkastencultuur niet meer nodig. Uitzonderingen op de winkelslui tingswet voor bijvoorbeeld braderiën, win kelacties, feestelijkheden en andere evene menten kon het college altijd maken. Nu zal de gemeenteraad dit moeten doen vol gens de nieuwe wet. Nieuw wil het college in de verordenin gen opnemen, dat tijdens voetbalwedstrij den van Telstar souvenirs bij de ingang van het sportterrein verkocht mogen wor den. Ook komen er mogelijkheden om op kampeerterreinen en volkstuincomplexen op zondagen en werkdagen na zes uur waren verkocht kunnen worden. natuur en milieu wordt toegebracht zoveel mogelijk gericht moet worden op verbete ring van het bestaande wegennet, het op heffen van „knelpunten” en zogenaamde „black spots” (gevaarlijke plaatsen). Hij maakte echter tegelijkertijd duidelijk dat men niet door kan gaan met het terug schroeven van het budget voor wegenaan leg. Niet alleen krijgt het Rijkswegenfonds steeds minder geld toebedeeld, ook wordt een groeiend deel daarvan besteed aan onderhoud van wegen. „Wanneer we op Hoofdpersonen in de film zijn Ganga en zijn vrouw Ananga, die nog maar kort in het dorp gevestigd zijn. Zij zijn de enige Brahmanen in de omtrek. Dit verschaft Ganga een bevoorrechte positie. Hij treedt op als dokter, leraar en priester. De lagere kasten zien tegen hem op en zorgen ervoor, dat in zijn levensonderhoud goed voorzien wordt. Vooral de rijke boer Biswas onder steunt hem en maakt het hem mogelijk een school te openen. Tengevolge van de oor log ontstaat er een gebrek aan voedsel en gaandeweg komt de streek in een ver- VELSEN. Films uit India zijn over het algemeen weinig toegankelijk voor het Westerse publiek en hoewel er talloze films in India gemaakt worden, komt er maar zelden een in onze bioskopen. De film „Distant Thunder” van Satyajit Ray komt nu echter in de filmhuizen. Deze regisseur is een van de weinige Indiase filmmakers, wiens werk toegankelijk is voor een Westers publiek. De film speelt zich af in 1942 in een dorp in Bengalen. India is nog Brits Indië en wordt in het Oosten bedreigf door de opmars van de Japanners. deze manier doorgaan, dan zouden we aan het eind van de tachtiger jaren, begin negentiger jaren geen nieuwe wegen meer kunnen bouwen”, aldus Tuijnman. Hij wil daarom komen tot een betere afbakening van de budgetten voor wegen aanleg en onderhoud. Die discussie zal ongetwijfeld aan de orde komen wanneer er gesproken wordt over de manier waar op men na het aflopen van het Rijkswe genfonds de financiering van de wegen bouw aan wil pakken. CDA-Kamerlid Van Zeil roerde als enige de verkeersproblematiek rond het Noord zeekanaal aan. Hij vroeg de minister om in zijn overleg met minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) aandacht te vragen voor de problemen van de pendelaars in Noord- Holland, die in de spitsuren lange tijd voor Wereldgebedsdag. Vrijdag 3 maart ’s avonds om acht uur wordt in de Dorps kerk aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort-Noord een bijeenkomst ge houden ter gelegenheid van de Wereldge bedsdag met als thema „Gemeenschapszin in onze dagen”. Voor de bewoners van Santpoort-Zuid is er ’s middags half drie een bijeenkomst in de kerk aan de Den nenlaan. Terre des Hommes. De afdeling Sant poort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt donderdag 2 maart een bijeenkomst waarin aandacht wordt gegeven aan het werk van de organisatie „Terre des Hommes” die kinderen in nood helpt en daartoe ook medische teams uit zendt. Spreker is de heer J. Bardeloos. De bijeenkomst heeft om tien uur morgens plaats in de Wijkcentrum aan de Burge meester Enschedélaan. „Samen op weg". In de benedenzaal van De Hoeksteen aan de Duinweg in Santpoort-Zuid houden de samenwerken de kerken van Santpoort op 28 februari, 7 maart en 14 maart cursusavonden over het onderwerp „Is hopen onbegonnen werk?” Inleiders voor dit onderdeel van het pro gramma „Samen op weg” zijn drs. D. J. van der Sluis en drs. N. A. Schuman. Cursusleider is ds. G. J. Rijks. krijgen”, zo hield mr. De Vrieze zijn gehoor voor. van in am. KRO- nn- /en- lad iweg -4 ge. De hoofdpersoon van „Distant Thunder” de Brahmaan Ganga en zijn vrouw Ananga. schrikkelijke hongersnood terecht. Aan vankelijk meent Ganga zich hiervan niet zoveel aan te hoeven trekken; als Brah maan hoeft hij niet bang te zijn ooit tekort te zullen komen. Na verloop van tijd wordt hij door allerlei gebeurtenissen toch met de hongersnood geconfronteerd. Vooral onder invloed van zijn vrouw komt hij tot een meer positieve instelling ten opzichte van zijn lijdende medemensen en aan het slot is hij zelfs bereid een hongerende familie van tien personen in zijn huis op te nemen. :rk. lem. 73, er- itie. dam. s, CDA ling, ilsmeei B. roep ir, VELSEN. In de gemeente Velsen zal de koopavond in de toekomst op donder dag gehouden worden. Dat wil het college tenminste aan de gemeenteraad voorstel len als de nieuwe winkelsluitingswet aan de orde komt. Die wet gaat op 1 november in. In deze nieuwe landelijke wet wordt bepaald, dat winkels maximaal 52 uur per week open mogen zijn. De gemeente moet haar regeling van de winkelsluiting nu op deze nieuwe wet aanpassen. Op boeiende wijze stelt de regisseur één van de meest centrale problemen van de Indiase samenleving aan de orde: de te genstelling tussen de kasten en de parasi terende houding van de Brahmanen. Grondthema van de film is de ontdekking van de medemenselijkheid, waarbij aan de rol van de vrouw een grote betekenis wordt toegekend. De film is dinsdag en woensdagavond om half negen te zien in het Filmhuis Velsen, vrijdagavond om negen uur in filmhuis De Zandkraai te Heemskerk en zondagavond om negen uur in het Alpha-filmhuis te Beverwijk. Met de ruimtelijke or dening hangt natuurlijk nauw samen het zinvol en eerlijk gebruik van de ruimte. Een der aanwezi gen wees op de onrecht vaardigheid dat een klei ne groep van de bevol king kan beschikken ci vet veel ruimte in woon- en leefomgeving, terwijl een grote groep het moet doen met weinig leef ruimte. De gedeputeerde wees er op dat de PvdA altijd heeft gestreefd om die ongelijkheid op te heffen. De grondpolitiek was daartoe een middel, maar ten derde male is daar een PvdA-kabinet op gestruikeld. Een an der middel was een huis- vestingswet. „U moest eens weten hoeveel moei te het ons gekost heeft om in de geleidebrief bij de begroting passages o- ver erfpacht en huisves- tingswet opgenomen te Kassier N. A. Kerkstra van Damiate Pers b.v. heeft gistermiddag uit han den van burgemeester drs. J. Reehorst de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De burgerva der speldde de onderschei ding op in de kantine van het bedrijf, waar de heer Kerkstra vanwege zijn vijf tigjarig dienstverband en zijn afscheid in verband met zijn pensionering in de bloemetjes werd gezet. „Als oud-wethouder van financiën heb ik een enor me eerbied voor kassiers”, aldus burgemeester Reeh orst die daaraan toevoegde HAARLEM. De rooie vrouwen willen dat de politiek niet langer voorbehouden blijft aan de heren. De vrouw moet ook een rol gaan spelen in de besluit vorming. In een pamflet worden sexe-genoten opge roepen bij de provinciale statenverkiezingen op een vrouw te stemmen. Onder het kopje „Politiek bah, niks voor mij” schrijven de rooie vrouwen ondermeer: Dat denken veel mensen. Dat deneken vooral veel vrouwen. Dat is jammer, maar wel begrijpelijk. Watn er wordt wat afgepraat in de raads- en statenvergaderingen! Vrou wen die daar, vol goede wil, eens gaan kijken, vragen zich vaak verbijsterd af waar al die mannen het over hébben. Zouden ze zélf nog wel weten waar het over gaat? Over dat broodnodige stoplicht op het drukke kruispunt? Over het geld dat nodig is voor de moeder mavo? Over het openbaar vervoer dat vrouwen in staat zou moeten stellen eens wat anders te doen dan thuis te wachten op pa die (natuurlijk) de auto mee heeft? Gaat het nog wel ergens over? Zeker, het gaat ergens over. Het gaat over belangrijke zaken. Zaken die beslist worden voor en over iedereen. Oók over ons, vrouwen. Alleenhet zijn nog steeds in meer derheid ménnen die die beslissingen nemen. En daar moet u eens bij stil staan als u weer zegt: politiek bah, niks voor mij! Als alle vrouwen dat zouden zeggen, dan verandert er niks. Er moeten meer vrouwen actief aan de politiek deelnemen. Om de politiek een „menselijker” gezicht te geven. Om beslissingen over iedereen dóór iedereen dus mannen én vrouwen te laten nemen. En over mannen: „Ze doen toch waar ze zin in hebben.Dat lijkt zo, maar daar kunnen we iets aan doen! Twee keer kunt u uw stem laten horen dit jaar: één keer voor de provinciale statenverkiezingen en één keer voor de gemeenteraadsverkiezingen. Laat die stem dan ook horen! Laten we duidelijk maken dat we het niet nemen. Iedere stem is er één. Méér stemmen op de PvdA maken duidelijk dat we niet toestaan dat „ze maar doen waar ze zin in hebben”. dat een vijftigjarig jubi leum voor het gemeentebe stuur wel zo’n belangrijke zaak is, dat het meent daar aan te moeten bijdragen. Directeur H. C. van der Mije van Damiate Pers dankte de jubilaris voor het vele werk dat deze ver zette, eerst bij de Opregte Haarlemsche Courant en later bij het Haarlems Dag blad, alsmede geruime tijd op het kantoor van de IJ- muider Courant. „Ik vind dat u dat altijd met grote Schwung gedaan heeft”, al dus Van der Mije. Hij over handigde de scheidende kassier een kopie van de eerste uitgave van de Op- de tunnels moeten staan. Het was hem opgevallen dat mogelijke aanleg van nieuwe autotunnels onder het Noordzee kanaal (Wijker- of Hemautotunnel) niet tot de „knelpunten” behoorden. Meer dan een vriendelijke vraag om wat meer aandacht zat er echter niet in, omdat het CDA de regering met nieuwe eisen niet op kosten wil jagen. Van Zeil is al enige tijd bezig om een rapport over de verbindingen tussen Haar lem en Amsterdam boven water te tillen. Na dreigementen van burgemeester IJs- selmuiden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude dat hij het stuk zelf open baar zou maken, vroeg Van Zeil minister Tuijnman al eerder om het geheime rap port van een commissie waarin vertegen woordigers van de betrokken gemeenten, provincie en rijk zitting hebben, in de openbaarheid te brengen. Gisteren her haalde hij dat verzoek, maar ook nu weer zonder resultaat. Tuijnman wilde alleen toezeggen dat hij er zo snel mogelijk mee zal komen. Volgens Van Zeil duurt het zo lang om dat er een conflict bestaat tussen het rijk en de provincie over de vraag of er twee verbindingswegen moeten komen, of dat het voldoende is om de bestaande rijks weg 5 zodanig aan te passen dat een pro vinciale weg tussen Haarlem en Amster dam overbodig wordt. Van Zeil: „Wordt rijksweg 5 verlegd buiten de kern van Halfweg om, dan moet ook de spoorlijn worden aangepast. Daaraan zijn veel kos ten voor het rijk verbonden. Laat men de weg zo en wordt de provinciale verbinding aangelegd, dan is dat voor Rijkswaterstaat financieel veel gunstiger, omdat de kosten daarvan voor rekening van de provincie komen”. De strijd voor de zwak ken in de samenleving wordt door de provincie echter niet alleen op het terrein van de ruimtelij ke ordening gevoerd. De gedeputeerde wees on dermeer op de provincia le psychiatrische zieken huizen. Psychiatrische patiënten zijn ook te be schouwen als zwakken in de samenleving. Het gaat hier veelal om mensen, Mr. E.H. de Vrieze die zijn vermalen door de maatschappij. In zieken huizen heeft men als doel de patiënten weer terug te brengen in de samenle ving. In Castricum is een experiment gaande om psychiatrische patiënten te huisvesten in woning wetwoningen tussen de „gewone” burgerij in. Dat roept weerstanden op, maar de provincie stelt zich achter dit expe riment. „Wist u dat 85 percent van de psychia trische patiënten binnen het jaar de inrichting weer verlaat?”, aldus mr. De Vrieze. Ook op andere terrei nen van de gezondheids zorg heeft de provincie een taak, zij het soms een indirekte, door het geven van subsidies, waarmee bepaalde zaken kunnen worden aangemoedigd. De gedeputeerde zou er op aan willen dringen, dat de nog door het kabi net Den Uyl ingediende wet gezondheidszorg met spoed door de Kamers wordt behandeld. Deze wet voorziet in een de centralisatie van de ge zondheidszorg, waarmee de taak van de provincie op dat gebied nog wat beter vorm zou kunnen krijgen. De gezondheids zorg zou daarmee dichter bij de burger kunnen worden gebracht, aldus mr. De Vrieze. regte en een geschenk on der couvert. Expeditiechef S. Kaper dankte de heer Kerkstra en beloofde dat deze elke dag bij hem mocht komen tanken, ter wijl chef personeelszaken de heer T. P. Westbroek de kassier met name dankte voor diens werk voor het Sociaal Fonds en de perso neelsvereniging, waarvoor deze jarenlang de pennin gen beheerde. Op de foto: het officiële moment, waarop burge meester Reehorst de schei dende jubilaris zijn onder scheiding opspeldt. Me vrouw Kerkstra kijkt trots toe. HEEMSTEDE. Hoe onontkoombaar het on derwerp „ruimtelijke or dening” is, wanneer het provinciaal bestuur ter sprake is, bleek maandagavond bij een spreekbeurt van gedepu teerde mr. E. H. de Vrieze (PvdA) in het ka der van de verkiezings campagne in het Oude Posthuis te Heemstede. De gedeputeerde had graag wat willen uitwei den over zijn eigen por tefeuilles: gemeentelijke herindelingen, volksge zondheid, provinciale ziekenhuizen en perso neelszaken. Maar een be langrijk deel van de tijd ging zitten in een ge dachtenwisseling over de NORON-stad in de Haarlemmermeer. d., Naar aanleiding van vragen, hoe het nu zat met die nieuwe stad in de Haarlemmermeer, zette de gedeputeerde de be doeling van de NORON nog eens in ruwe trekken uiteen. Hij wees er op dat de Staten zich hadden uitgesproken voor een schilvormige aanbouw aan Hoofddorp en Vijf huizen, in aansluiting op de aanwezige voorzienin gen. Ook legde hij uit dat de beslissing over de be bouwing tussen Haarlem en Hoofddorp eigenlijk tegen de zin van het colle ge moest worden genomen. In het debat met de vaste Kamercom- jnissie voor Verkeer en Waterstaat noem- tle Tuijnman het stukje van rijksweg 2 Amsterdam-Utrecht (van de Utrechtse- brug tot aan de afslag naar Haarlem-IJ- mond) en rijksweg 7 tussen Scharwoude en Wognum als de enige „knelpunten” in Noord-Holland die voorrang zullen krij gen. De overige zes zijn: de brug bij Via- nen, Rotterdam-Dordrecht, Dordrecht- Moerdijk, Lexmond-Vianen, omlegging van de rijksweg bij Meppel en Nijmegen- Gennep. Tuijnman maakte duidelijk dat men er met de oplossing van bovengenoemde pro- bTemen niet is. „Er zullen intussen alweer elf nieuwe knelpunten zijn ontstaan”, al dus de minister. Een van die toekomstige problemen wordt volgens de bewindsman de Schipholtunnel in de weg Amsterdam- Den Haag. Hij verwacht dat die doorgang I (met zes rijstroken) over vijf tot tien jaar de verkeersstroom in de spitsuren niet meer zal kunnen verwerken. Hoewel hij daar verder niet concreet op in ging, gaat de regering ervan uit dat oplossingen dan gezocht moeten worden in aanleg van nieuwe wegen (snelweg 16 door de Haar lemmermeer). De oppositie heeft de commissieverga dering gebruikt om meer duidelijkheid te krijgen over het verkeersbeleid dat de regering-Van Agt wil gaan voeren. Er is al van verschillende zijden gesuggereerd dat de auto met de komst van Tuijnman weer de vrije hand zou krijgen. Zijn voorganger Westerterp mikte op selectief autogebruik. Van hem is de uitspraak dat we met de files moeten leren leven. Van der Doef (Partij van de Arbeid) wilde van Tuijnman weten hoe hij dit probleem aan wil pakken; door de wegen bouw weer onbelemmerd te stimuleren of de prioriteit voor het openbaar vervoer te handhaven en grote verkeersstromen uit de steden te weren. Zeevalking (D’66) drong er op aan alleen in uiterste nood zaak tot aanleg van nieuwe wegen over te I gaan. Knelpunten wegnemen is volgens hem acceptabel. Van Rossum (SGP) stelde de kernvraag waar het geld voor nieuwe wegen vandaan zou moeten komen en vol gens Schakel (CDA) moet de regering het meer zoeken in de verbreding van bestaan de wegen. Al voegde hij daar direct aan toe dat die oplossing duurder is dan de aanleg van een nieuwe weg. Tuijnman kon de oppositie enigszins ge rust stellen. Hij deelde mee dat het open baar vervoer zeker geen sluitpost zal wor den. De groeiende verkoop van nieuwe auto’s en het stijgend aantal verkeersdo den (2500 vorig jaar) baren hem ernstige zorgen. De bewindsman gaat ervan uit dat het beleid in verband met de schade die door de aanleg van nieuwe wegen aan OOK BIJ DE VER KIEZING van de leden van Provinciale Staten is het mogelijk te stemmen bij volmacht. Dat kan op twee manieren: door een machtiging op schriftelij ke aanvraag en door ove rdracht van de oproe- pingskaart. Hierbij gel den de volgende bepa lingen: 1. Bij de gemeentese cretarie zijn formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te mo gen stemmen gratis te verkrijgen. 2. Uiterlijk 14 dagen voor de dag van de stemming, dus voor of op 15 maart 1978, moet het verzoek schrift door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de ge meente, waar hij op de dag van de kandidaat stelling (14 februari 1978) in het kiezersregis- ter is opgenomen. 3. Wanneer de verzoeker in een stembureau naar zijn keuze aan de stem ming kan deelnemen, wordt het verzoek niet in gewilligd. 4. Degene, die als ge machtigde zal gaan op treden, moet op de dag van de kandidaatstelling in een kiezersregister zijn opgenomen. 5. Een kiezer mag voor niet meer dan twee per sonen als gemachtigde optreden. 6. De volmachtgever is niet bevoegd de vol macht in te trekken en toch zelf te gaan stemmen. 7. Wanneer het verzoek wordt ingewilligd, ont vangt de gemachtigde een volmachtlegitima- tiekaart, waarmee hij zich kan aanmelden in een stembureau van zijn keuze binnen de vincie. 8. In plaats van een verzoekschrift in te dienen kan de kiezer ook, uiterlijk op de dag van de verkiezing, zijn oproe- pingskaart aan een ande re kiezer geven en op die manier zelf een andere kiezer machtigen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op het gemeentehuis.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9