statenverki r Bootbewoners vragen andere samenstelling commissie woonschepen Ludiek object bij nieuw recreatiebad IJmond colleges gaan praten in Den Haag Hoorzitting over continu-gieterij bij Hoogovens Noord-Holland uit werkloosheidspot Dertien miljoen voor Geen toeristenbelasting voor bezoekers Schiphol PVDA: voorrang voor wonen in de steden EN ZO HEER PANDER VOOR IEDEREEN WELEENWOONIDEE n u Afsluiting van parkeerplaatsen I Bonneterie Pander Laat de schilder het beschermen. UgF Wist u dat wij IW gratis T uw gordi jnen l op maat maken, ook velours. HM Over werkgelegenheid Uu) huis is een vakman waard. Voor 10.000 antiek uit woning gestolen Pendelen De overloop IJMOND 19 7 8 MAART VRIJDAG 3 X 5 DE Installatieplechtigheid i I Hier, bij het kozijn. Hoe u ook zitten wilt, Pander heeft wel 'n idee. Of u nu klassiek of modern bent georiënteerd. Of u nu een vastomlijnd plan hebt of alleen maar wilt rondkijken. Kijk ook bij Pander voordat u kiest. Pander weet wat u bedoelt en heeft alles in huis. i Ka (Van onze Haagse redacteur) b (Van onze streekredactie) 'O Den Haag-Amsterdam-Rotterdam£indhoven-Leiden-Groningen£nschede Haarlems Gordijnenhuis (Van een onzer verslaggevers) Dat laatste moet een minder eenzijdige (Van onze streekredactie) 1 Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk ZH voor werken in de grond-, water- en we genbouw. Voor materiaalintensieve wer ken in die sector komt 10 miljoen in Noord- Holland terecht (Zuid-Holland 17,5 mil joen). Bij deze verdeling is onder andere uitgegaan van de gemiddelde werkloos heid en de openstaande vraag in het afge lopen jaar. Twee miljoen staat er op de lijst (Zuid-Holland 5 miljoen) ter onder steuning van minder arbeidsintensieve ob jecten in Noord-Holland in de grond-, wa ter- en wegenbouw en één miljoen (Zuid- Holland 1,4) voor arbeidsintensieve pro jecten in andere sectoren. HOOFDDORP. Luchtreizigers en bezoekers van het luchthavenrestau rant op Schiphol behoeven geen toeristenbelasting te betalen aan de gemeente Haarlemmermeer. Een onderzoek van het gemeentebestuur naar de haalbaar heid ervan is negatief uitgevallen. Behalve dat er formele bezwaren aan de heffing kleven, zien Burgemeester en Wethouders geen kans om de belasting te innen. Vandaar dat „helaas” van het slimme idee om de gemeentekas op deze manier te spekken moet worden af gezien. Het gemeentebestuur zegt, niet te hebben onderzocht hoeveel inkomsten uit de heffing zou zijn gekomen. Bij een inbraak in een damesmode- zaak in de Barteljorisstraat zijn dezelf de nacht tien blazers uit een rek wegge haald, nadat men de zaak had door zocht. Om binnen te komen werd de deur van de winkel vernield. De totale schade bedraagt 2210. VELSEN. Op woensdag 15 maart wordt op het stadhuis een hoorzitting gehouden over het verzoek van Hoog ovens om een Hinderwetvergunning voor de continu-gietinstallatie. Op 15 maart, om tien uur ’s morgens kunnen mondelinge bezwaren tegen het inwilligen van dit verzoek worden inge diend. Tot 20 maart kunnen bij het Velsen- se college ook schriftelijke bezwaren wor den ingediend. Bezwaarmakenden moeten in de gaten houden dat zij alleen tot beroep gerechtigd zijn, wanneer zij op de hoorzitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Alle stukken liggen ter inzage op de vierde afdeling van het stadhuis Velsen. met de schilder, de échte. De vakman die het daglicht verdragen kan. En laat hem J uw huis beschermen* Met de modernste verven en lakken, met strak vak werk Uw huis verdient niet minder VELSEN. Het parkeerterrein en de beide parkeerstroken aan de noordzijde van het stadhuis d.w.z. in de Raadhuis straat, de parkeerstrook op het Plein 1945 tegenover de Openbare Bibliotheek en het parkeerterrein aan de Kalverstraat hoek De Lumeystraat zullen zaterdag tussen 7 uur ’s morgens en 4 uur ’s middags worden afgesloten. Deze parkeerplaatsen zullen dan uitsluitend kunnen worden gebruikt door de genodigden voor de installa tieplechtigheid burgemeester, mr. J. P. Molendijk. HAARLEM. De stad wordt steeds meer gewaardeerd als bijzonder waar devol woon- en werkgebied. Dat blijkt ook uit het verkiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid. De positieve kenmerken van de stad zoals een grote verscheidenheid aan woonvor men, hoge bebouwingsdichtheden en een uitgebreide sortering in winkels, scholen, gezondheidszorg en culturele mogelijkheden moeten in het oude stedelijke gebied behouden blijven. Maar ook in de nieuwe woongebieden zouden deze positieve eigenschappen van de stedelijke woonomgeving moe ten worden nagestreefd. Makelaar. De heer F. Pruyn in Haarlem is dinsdag door de rechtbank beëdigd als makelaar in assurantiën. De heer Pruyn werkt bij het makelaarskantoor Prins in IJmuiden. HAARLEM. Uit een woning aan de Parnassiakade zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een antieke Friese staartklok en andere antieke goederen met een totale waarde van tienduizend gulden weggehaald. Het is de PvdA een doorn in het oog, dat zovelen dagelijks onnodig tijd moe ten steken in de reis tussen woning en werk en terug. Dat reizen veelal met de auto kost bovendien schrikbarend veel benzine. En daarvan is de voor raad beperkt. Op een gegeven moment is de benzine op en wat dan? De PvdA wil daarom wonen en werk zo dicht mogelijk bij elkaar hebben, zodat de reistijden kunnen verminde ren. Enerzijds moet het provinciaal be stuur de totstandkoming van werkgele genheid in de overloopgebieden aan moedigen. Maar de PvdA erkent, dat een belangrijk deel van de werkgele genheid niet kan worden verplaatst. De woongebieden zullen zo dicht mogelijk bij die werkgebieden moeten worden gebouwd. En de nieuwe woongebieden zullen vooral daar moeten komen, waar goede mogelijkheden zijn voor het openbaar vervoer tussen woning en werk. Speciaalzaak ingoïdiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 s Maandags gesloten Vanuit de gemeente Velsen gaan burge meester P. J. Molendijk en de wethouders Th. C. Witte en H. van der Werff, uit Beverwijk gaan burgemeester A. J. Hu bers en de wethouders F. Kaebisch Jr. en A. Hoogeboom mee, het Heemskerkse col lege laat zich vertegenwoordigen door de wethouders H. Roozen en A. van Herpen en uit Uitgeest is burgemeester H. J. de Nijs afgevaardigde. De samenstelling van de delegatie uit Castricum is nog niet bekend Dat overleg werd opgeschort, omdat de ielegatie van bootbewoners het niet eens ras met de uitgangspunten van de com- nissie. De commissie beperkt zich tot het ütstippelen van een beleid om de provinci- le woonschepenverordening uit te kun- en voeren. Volgens de bootbewoners zou ten de grondslagen van het beleid ter liscussie moeten worden gesteld Erken ning van het schip als woonvorm zou daar bij voorop moeten staan. Als steun in de rug van hun delegatie ebben de bootbewoners in Uitgeest een lotie aangenomen. Als eerste eis staat aarin, dat de Commissie Woonschepen in 'Joord-Holland moet stoppen met haar werkzaamheden, totdat het conflict is op- elost. In afwachting van het toekomstige eleid zou de overheid geen tegen de 'oonschipbewoners gerichte activiteiten logen ondernemen. Heropening van het (verleg is pas weer mogelijk wanneer er ker de algemene uitgangspunten kan (/orden gesproken en wanneer de samen telling van de commissie verandert. DEN HAAG. Van de in totaal 450 niljoen gulden die de regering heeft uitge- rokken voor aanvullende werken ter be strijding van de werkloosheid is dertien niljoen in de provincie Noord-Holland te recht gekomen. Voor projecten in Zuid- lolland werd 23,9 miljoen beschikbaar jesteld. De grootste hap van het totale ledrag kwam in het Noorden, het Zuiden >n het Oosten van het land terecht. De 450 miljoen is voornamelijk bestemd (ADVERTENTIES) Driezitsbank met losse kussens. stoffen bekleding 3.300, 'Hoch Barett’ lederen tweezitsbank 2 633, Mahoniehouten wiintafeltje Diverse uitvoeringen en prijzen --- Amsterdam Kalverstraat 183, Rokm 142 Alkmaar, Hoorn en Purmerend uitge kozen en Lelystad en Almere, de nieuwe steden in de nieuwe IJsselmeer- polder. In het verkiezingsprogramma van de PvdA staat, dat Hoorn en Purmerend zo zoetjes aan wel genoeg zijn gegroeid door overloop uit de steden in het zuid en van de provincie. Hoorn zou nog wel wat woningen mogen bouwen voor wo ningzoekenden uit het eigen gebied. En verdere groei van Purmerend zou aan tasting betekenen van de polder de Purmer, en dat wil de PvdA niet. Alk maar zou nog wel mogen groeien, voor opvang van de regionale woningbe hoefte van het noorden van de provin cie en voor de woningzoekenden van de IJmond en Kennemerland. In hpt programma staat er nadrukke lijk bij, dat deze woningzoekenden wel afkomstig moeten zijn uit het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal. „De functie van de steden als woon- en werkgebied wordt als bijzonder waardevol erkend”, zo staat in het PvdA-programma. Daarom zou de pro vincie de achteruitgang van de woon kwaliteit van de oude stadswijken en de terugloop van de inwonertallen moe ten helpen bestrijden. Want dat zijn bedreigingen van het goede woonkli maat van de steden. Om de keuze in winkels, scholen, instellingen van ge zondheidszorg, theaters, bioscopen, concertzalen, café’s voetbalclubs en wat al niet meer, zo gevarieerd moge lijk te houden, wil de PvdA dat er veel mensen in en direkt om de steden blij ven wonen. Want als er niet genoeg klanten zijn voor de winkels, biosco pen, schouwburgen enz., dan zullen veel van die instellingen moeten slui ten. Dan blijven er nog maar weinig over. En dat zou jammer zijn voor de mensen die in de stad willen of moeten blijven wonen. De stad zou ’n minder aantrekkelijk woongebied worden. Als u gezamenlijk met uw buren opdracht geeft kan dat in de kosten schelen (ADVERTENTIE) Uw huiswordt bedreigd VELSEN. Op negen maart gaan depu taties van de vijf IJmondgemeenten naar Den Haag om daar met de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken Al- beda en Van Aardenne een gesprek te hebben over de werkgelegenheid in de IJmond. In samenhang met de voorrang, die de PvdA wil geven aan het wonen in de steden, moet de overloop (de huisves ting van het teveel aan woningzoeken den buiten de steden in het polderge bied) zo veel mogelijk worden beperkt. Maar de PvdA beseft, dat de woning bouw en de stadsvernieuwing in de steden, zo moeilijk en moeizaam zal gaan, dat er toch nieuwe woonwijken moeten worden gebouwd om de wo ningnood te verminderen. Dat moet dan maar, vindt de PvdA, maar dan zodanig dat niet het karakter van mooie stadjes, dorpjes en polders wordt bedorven door grote hoeveelhe den nieuwe woningen. De woningbouw voor de „overloop” van de steden moet daarom gebeuren op zorgvuldig uitgekozen plaatsen. In het verleden had het provinciaal be stuur van Noord-Holland daarvoor gen waar een politicus zich gemakkelijk popu lair mee kan maken. „Die eerste twee vra gen zijn niet met opzet vlak voor de verkiezin gen gesteld”, weer spreekt Van den Berg een suggestie dezerzijds. „Daar waren concrete aanleidingen voor. Maar de laatste vraag natuur lijk wel. Die grote partij en roepen al vier jaar lang: spreiding van ken nis, macht en inkomen. Maar uit niets blijkt dat ze het serieus nemen. In tegendeel, door de per centuele loonsverhogin gen wordt het verschil tussen hoog en laag be taalden steeds groter. In antwoord op mijn vragen kunnen ze nu laten zien of het menens is met hun verkiezingsleuzen”. Overigens verwacht Wim van den Berg („ge- DEN HAAG. Par tijprogramma’s, pam fletten, strooibiljetten, marktkramen, spreek beurten en advertentie- acties. Het zijn allemaal wapens in de politieke strijd om de gunst van de kiezers. Maar ook door een plotselinge ver hoging van de politieke activiteit kan men zich in de kijker spelen. Dat is een weg die onder an deren het Zuidhollandse statenlid Wim van den Berg van de Boerenpar tij bewandelt. De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost. Waarom, met permissie, laat u het dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd st ukken duurder. Weet u wat? Ga ‘s praten VELSEN. Bij het nieuwe zwembad - dat wordt gebouwd op het terrein van Gas en Water aan de Trompstraat in IJ muiden - en bij de nieuw te bouwen sport hal aan het Brinioplein zullen ook kunst werken verschijnen. Gebruikelijk is dat één procent van de totale bouwsom aan een kunstobject wordt besteed. Voor het zwembad is door de kunstcommissie al een keuze gemaakt, die nu door het colle ge is overgenomen. Het is een twee meter hoog object van de twee Amsterdamse kunstenaars Theo Botschuiver en Geof frey Shaw. Het zal een uit segmenten bestaande dubbele muur zijn, in een alu minium frame, waartussen water komt, water met parafine erin. Een ingenieus systeem wordt ingebouwd waardoor - wanneer iemand de „muur” passeert - in het water luchtbellen verschijnen. De maximale kosten die voor dit toch wel zeer ludieke object mogen worden ge maakt, bedragen 50 mille. Mede omdat de plaatselijke kunstenaars bij het gemeentebestuur aan de bel hebben getrokken, zal het verzinnen en maken van een object voor de nieuwe sporthal in IJmuiden-Oost aan een Velsense kunste naar worden gegund, zo is door het college besloten. Tweeëntwintigduizend gulden is hiervoor beschikbaar. Het college stelt zich voor een inschrijving mogelijk te ma ken voor belangstellende kunstenaars, zo dat een keuze kan worden gemaakt. Als utv raamkozijn er zó uit ziet, is haastige spoed erg goed. Omdat uitstel veel duurder is. Direct de schilder bellen! UITGEEST. De vertegenwoordigers an vijftienhonderd woonschepen in loord-Holland willen niet meer praten net de provinciale Commissie Woonsche pen, tenzij de samenstelling er van veran dert. In een speciale vergadering te Uit geest hebben ze dit onlangs besloten. De bootbewoners schaarden zich achter het standpunt van hun delegatie die het ge sprek met de commissie had opgeschort. benadering van het wonen op het water mogelijk maken, aldus de bootbewoners. Ze denken aan deskundigen op het gebied van huisvesting en andere maatschappelij ke vraagstukken naast de nu aanwezige juristen, burgemeesters en technici. Pas nadat in overleg met de bootbewoners nieuwe uitgangspunten zijn vastgesteld zou gesproken mogen worden over de praktische uitvoering daarvan. De bootbe woners stellen daarbij als voorwaarde dat bij het ingaan van een nieuwe regeling alle op dat moment aanwezige woonschepen eenzelfde legale status krijgen. In afwachting van dat alles, aldus de arkbewoners, moet de overheid er voor zorgen dat alle woonschepen die zich nu in Noord-Holland bevinden op korte termijn worden aangesloten op de openbare nuts voorzieningen. „Het beschikken over deze voorzieningen is een maatschappelijk grondrecht en dient onafhankelijk te zijn van het feit dat er nog geen goede regeling voor woonschepen bestaat”, zo besluit de motie. Statenlid gezond dankzij 40 koeien wordt opgenomen vóór de verkiezingen. „Ze zul len de beantwoording wel verdagen. Zo gaat het hier altijd. PvdA, CDA en WD nemen het altijd voor elkaar op. Ze hebben nu al weer een liefdesverklaring voor de volgende vier jaar afge legd. En de andere kleine partijen lopen aan de hand van een van de gro te. De Boerenpartij is ei genlijk de enige oppo sant die recht voor zijn raap een mening naar vo ren brengt. Als de bevol king wist met wat voor inzet ik als eenmansfrac tie hier werk, zouden we met tien statenleden te rugkomen”. De veertig koeien hou den Wim van den Berg gezond. „Al die ambtelij ke activiteiten kan ik heerlijk afreageren tus sen mijn dieren”, zegt hij. Voor de woningzoekenden in het ge bied ten zuiden van het Noordzeeka naal moeten huizen worden gebouwd in de Velserbroekpolder en in de bouw plaatsen in de Haarlemmermeer (in aansluiting op Haarlem en Hoofddorp. Zoals bekend mogen er volgens de No ta Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland 15.000 woningen extra in de Haarlemmermeer worden ge bouwd, tussen Haarlem en Hoofddorp). Er moet hier volgens het PvdA-pro gramma worden gebouwd in een stede lijke structuur. Almere en Lelystad moeten volgens het PvdA-programma versneld groeien. „Onplezierig voor die koeien? Ach meneer, ze zijn net zo gezond als bij iedere andere boer hoor. Komt u maar eens kijken.” De laatste weken stelt hij vraag op vraag aan de dagelijkse bestuurders van de provincie. Waar om moeten de boeren op draaien voor de herstel- kosten van vernielingen die door dagjesmensen worden aangericht? Waarom smijt het pro vinciebestuur geld over de balk ondanks een mil- trouwd, vader van Mar- joenentekort op de be- jandel, Kees en Corine, groting? Wat denkt de kampeerboer, 37 jaar, provincie te doen om af- statenlid Zuid-Holland, roming van de topsala- 40 koeien”, meldt een rissen van ambtenaren te pamflet van zijn partij), bereiken? Allemaal vra- niet dat de handschoen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11