Opvallende „verjonging” bij Zinnemann amsterclam hcicirlem filmhuizen M DUJARDIN uceaxzeaz, Parodie op heldenroman slordig vervaardigd Rijpingsproces van een Franse puber in beeld Zeventigjarige filmer met indrukwekkende staat van dienst MEULENHOFF COMPLEET -BOEKENWEEK 1978 De Gaulle Duitse soldaat Nachtvoorstellingen Warhol FILM 19 7 8 MAART Charles Boost g BOEKHANDEL H. DE VRIES VAN WENNEKER IR I J DAG 3 18 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□OOI Onder een jonge generatie van luitse filmers werd het tegen het inde van de twintiger jaren mo- e, minstens als introductie tot en verdere carrière, te oefenen iet wat men „montage-films” oemde. Het waren goedkope ex- erimenten want men gebruikte oor deze vingeroefeningen be land filmmateriaal dat geknipt n geplakt werd tot een nieuw eheel. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□^□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□OODOOQOO* □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□OD ^□□□□□□□□□□□□□□□□□□□«^□□□□□□□□□□□□□□□rinncTOnai>nnnnnnnnnnnDuDDaaoDDDaDaL.aD1jDaDaDDaauDaaaDDDaDaaaQQoaaDooDD0ODODDDaoDaaoDOaooDoooaDOoaDoaoaoaDQODOoo. A IP I JMr F 17 een maak” is zijn bondig commentaar. „Ik kijk liever naar musicals dan dat ik er Moment uit Louis Malle’s „Le souffle au coeur” (Filmliga JHVU, Haarlem) de land, maar toen de geluidsfilm in 1930 een voldongen feit was, vertrok hij naar Holly wood (later zouden Siodmak en Wilder volgen), waar hij van alles deed tot het spelen van twee figuranten in „All quiet on the Western Front” toe. len ifd Hij was er zowel een Duitse soldaat in als een Franse ambulance-chauffeur, zo ver telde hij in een interview met Gordon Gow in het Engelse filmblad „Films and Fil ming”, eveneens naar aanelding van „Ju lia”. Want het valt iedereen op dat de nu zeventigjarige Zinnemann na een indruk wekkende staat van dienst zich plotseling „verjongd” heeft in zijn nieuwste film. Wie Zinnemann noemt, bedoelt in de eerste plaats „High Noon” met Gary Cooper en „From here tot Eternity” met Montgomery Clift, Frank Sinatra en Burt Lancaster. Zo maakte hij in 1948 in een Zwitserse productie „The Search”, een film over „displaced persons”, over zwervende kin deren door de ruïnes van Oost-Europese steden. Andere films met een diepere be doeling volgden. In „The Men” (1950) speelde Marlon Brando onder zijn regie een oorlogsinvalide die moet vechten om zijn handicap, verlamming van beide be nen, te overwinnen. En „Teresa” ging over de moeilijkheden van oorlogsbruidjes, in dit geval een Italiaans meisje dat met een Amerikaanse G.I. getrouwd is maar niet kan wennen aan het leven in de VS. d|e En hij keerde terug naar het leven dat zoveel dramatische motieven te bieden heeft. Ditmaal werd de drugverslaving het onderwerp van een film die „A Hatful of Rain” als titel kreeg. Het jaar daarop werd in „A Nun’s Story” de moeilijkheden in beeld gebracht van een jonge non (Audrey Hepburn) die zich niet kan schikken in de discipline van het klooster en ontrevreden is met het nuttig effect van haar opgeslo ten leven. Een western, „The Sundówners” (1960), een historisch drama, „A Man for all Sea sons”, (1966) en een opwinende thriller „The Day of the Jackal” (1973), waarin Edward Fox een bijna geslaagde poging doet generaal De Gaulle te doden, bewij zen overtuigend de veelzijdigheid van Zin nemann wie, hoe men ook per film over hem wil oordelen een groot vakmanschap en een uiterste verzorging van de stof die hij eenmaal ter verfilming heeft gekozen niet kan ontzegd worden. Tenslotte, is er een bindende gedachte in dat sterk uiteen lopende werk te ontdekken? vrouw (Ann Margret) die op zoek is naar een gestolen diamant, is te ingewikkeld voor woorden. Marty Feldman is bij zijn eerste regie als een kind dat mag spelen met de mogelijkheden van de film en van dat voorrecht een overdadig en soms nogal slordig gebruik maakt. Aan grappen en gekke situaties ont breekt het hem niet maar wel aan discipli ne en ordening. Wat „The last Remake” maakt tot een vuurwerk van improvisaties waarvan maar een gedeelte met effect de lucht ingaat. De enige serieus te nemen première is nu in Tuschinski 3 te vinden waar „Soleil des Hyènes” draait, een film van de Tunesi sche regisseur Ridha Behi die mede dank zij Nederlandse ontwikkelingsgelden tot stand is gekomen. En dank zij Nederland se technische steun, want camera (Theo van de Sande), montage (Ton de Graaff) en geluid (Erik Langhout) bij deze film waren in Nederlandse handen. „Soleil des Hyènes” werd vorig jaar in de Arnhemse Filmweek gelanceerd en daar zeer gunstig ontvangen. Het gegeven is actueel. Een Noord-Afrikaans vissers dorpje trekt de aandacht van enige ener gieke Duitse projectontwikkelaars die in ma”, waarover de maker, volgens ge noemd interview, verre van tevreden is. an pel Is sr Filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257 te IJ- [luiden, heeft op dinsdag 7 en woensdag 8 naart de fraaie satyre „Pardon, wordt er ier geslagen” van Marek Pi^yowski, een an de succesnummers van een vorig Film nternational op het programma genomen. Op maandagavond en in de nachtvoor stellingen brengt Studio „Le Gang”, een Franse gangsterfilm van Jacques Deray met Alain Delon als de bendeleider die kort na de oorlog Parijs onveilig maakt met een stelletje ex-oorlogshelden en colla borateurs die het vechten nog niet moe is..Deray zet met „Le Gang” de traditie van zijn voorafgaande Boralino-films waardig voort. Verdere nachtfilms van enige betekenis zijn te vinden in Palace waar „De Kaping van de Pelham Express” van Joseph Sar gent draait, een thriller waarin een com plete New Yorkse subway-trein gekaapt, de passagiers gegijzeld en een losgeld van 1 miljoen geëist worden; en in Frans Hals waar „Superfly”, een „all-negro” gangster film met grote partijen heroïne als inzet zijn houdbaarheid sinds 1972 (toen neger- films in de mode kwamen) wil bewijzen. Voor de jeugd heeft Palace de Karl May- film „De Schat van het Zilvermeer” pro longeert Lido voor de zoveelste week Dis- ney’s „De Reddertjes” en komt Studio met „Lieverdjes uit Amsterdam”, zijnde twee meisjes uit de hoofdstad die op vakantie in Limburg betrokken raken bij een bank overval. ,„The angry Silence” („Misdadig Zwij- len”) behandelt het verzet van een jonge irbeider (Richard Attenborough) tegen vilde stakingen op zijn fabriek, een hou- ling die hem en zijn gezin zwaar te staan :omt. De film die de activiteiten van mis- ladige vakbondsleiders wil signaleren die takingen organiseren omdat ze bij een ihrustige arbeidssfeer wel varen, ging in ijn tijd om die inhoud voor nogal „rechts” loor. Filmliga J.H.V.U., Kamperstraat 37 te Haarlem brengt vandaag om 8 uur „Le Souffle au Coeur”, een film van Louis felle waarin tegen een geladen politieke ichtergrond (de film speelt in 1954, het aar van Dien-Bien-Phu, de vernederende lederlaag van de Franse troepen in Indo china) een klein familiedrama zich ont wikkelt, waarbij terzijde sprake is van acest. Het rijpingsproces van een Franse >uber in een gespannen periode van het ia-oorlogse Frankrijk, zo zou men deze •ijzonder aardige, gedurfde en volwassen ilm kunnen omschrijven. Alleszins een eprise waard! Filmhuis Het Melkwoud, Zijlstraat 63 in Haarlem probeert met „The angry Silence” tn oude, uit 1960 daterende Engelse film in de belangstelling terug te brengen. De film Igemaakt door Guy Green in een periode dat de Engelse film zich meer realistisch en vciaal bewust ging opstellen en jonge talenten als Tony Richardson („Look back in inger”), Karl Reisz („Saturday Night and Sunday Morning”) en John Schlesinger („A lind of Loving”) naam gingen maken. Aanvang 20 uur. Marty Feldman zorgt voor een vrolijke noot in de door hemzelf geregisseerde „The Last Remake of Beau Geste" (Studio, Haarlem). snel tempo van het landelijke en besloten gehucht een moderne badplaats voor bui tenlandse toeristen maken. Hoe deze modernisering met als gevolg de dagelijks stroom per vliegtuig aange voerde zonne-aanbidders die de sfeer en leefgewoontes van de plaats aantasten en van de eenvoudige vissersbevolking kleine zakenmensen maken die briefkaarten en souvenirs aan de man zien te brengen, terwijl de inheemse vrouwen de toegang tot het strand ontzegd wordt omdat dat voor de rijke gasten gereserveerd is, laat de film in beklemmende niet mis te versta ne beelden zien. Zonder overigens een oplossing te weten voor deze botte en be tonnen gang van zaken, die gesanctio neerd wordt door het toverwoord ontwik kelingshulp. (ADVERTENTIES) Mel Brooks heeft twee acteurs tot „star dom” gebracht: Gene Wilder en Marty Feldman en beiden zijn uit dankbaarheid voor zichzelf begonnen, maar wat erger is, in dezelfde kolderstijl als hun leermeester blijven dóórwerken, zodat hun werk nau welijks uit elkaar te houden is. Ook al omdat hun aller voorliefde uitgaat naar parodiëren van voorbije filmgenres. Brooks nam de western op de hak in „Blazing Saddles”, de griezelfilm in „Young Frankenstein”, de zwijgende film in- „The Silent Movie”. Marty Feldman doet nu hetzelfde met de film over het vreemdelingenlegioen, een geliefde genre in de jaren dertig en zelfs toen al in het belachelijke getrokken door het duo Laurel-Hardy. En Gene Wilder komt volgende week met een Valentino- parodie. „Beau Geste” werd in' 1924 door P. C. Wren geschreven als een serieuze heidenroman waarin een mislukte adellij ke telg uit een Engels geslacht onderduikt in het Franse woestijnleger. Het onderwerp sprak een groot publiek voldoende aan om tot driemaal toen een filmversie te rechtvaardigen, in 1926 met Ronald Colman in de hoofdrol, in 1939 met Gary Cooper en in 1966 met Guy Stock- well. De tijd was dus aangebroken het onderwerp wat minder serieus aan te pak ken. Men kan niet zeggen dat Feldman die zich in verschillende films een komiek met een heel eigen stijl getoond heeft, zich in dit regiedebuut als een groot komisch ta lent presenteert. Hijzelf heeft de parodie geschreven en er met hulp van Chris Allen een draaiboek van gemaakt. Hij begint met het klassieke beeld uit „Beau Geste’1, het woestijnfort slechts bemand door dode legionairs die rechtovereind staan bij de schietgaten. Vervolgens wordt in flash-back uiteen gezet hoe Sir Hector Geste (Trevor Ho ward) nadat hem een dochter geboren wordt in plaats van de gehoopte zoon Beau, een tweeling adopteert die later uit groeit tot Marty Feldhem en Michael York. Hoe zij dan in de woestijn terecht komen, te maken krijgen met een super-sergeant in de gedaante van Peter Ustinov met houten been en met Sir Hectors tweede Bij de overvloedige stroom van prolongaties behoren deze week maar liefst twee Nederlandse films. „Mantel der Liefde” is gebleven in Roxy en „Dr. Vlimmen” heeft een tweede week in Luxor gehaald. Wie behoefte heeft aan wat nieuws kan, wat de dagelijkse voorstellingen betreft, het beste terecht in Studio waar „The last Remake of Beau Geste” draait, gemaakt door een van de leerlingen van Mel Brooks, de maker van onder meer „The Producers”, „Blazing Saddles”, „Young Frankenstein” en „Silent Movie”. Zo werd bijvoorbeeld uit fragmenten in oude films van de bekende actrice enny Porten een beeld samengesteld van sar filmloopbaan en uit liefdesscènes, slicht uit diverse blijspelen en operettes en humoristische montagefilm „Rundum ie Liebe” bij elkaar geplakt. Dit soort ampilatiewerk is nu niet nieuw meer laar toen, zo omstreeks 1928 en 1929 eleefde men veel plezier aan dit spelletje sn samenvoegen van niet bij elkaar beho- inde beelden. Een stap verder leverde de zogenaamde edefilms op als „Berlin, Sinfonie einer irossstadt” van Walter Ruttmann of Markt am Wittenbergplatz” van Wilfried ,asse, waarbij ook de montage een grote al speelde maar het basis-materiaal niet ij voorbaat voorhanden was. Het moest jlf gefilmd worden en aan de documen- lire werkelijkheid ontleend worden. De volgende fase werd het observeren an mensen door de camera om zo tot een lik levende werkelijkheid te komen. Een arste poging om een menselijk document i maken leidde tot de zwijgende film fenschen am Sonntag” uit 1929, een ex- eriment waaraan niet minder dan zes mge mensen hun krachten hadden gege- >n: Eugen Schuftan, Robert Siodmak, igar Ulmer, Billy Wilder, Fred Zinne- ann en Moritz Seeler. Tenminste drie van hen, Siodmak, Wil- >r en Zinnemann hadden een grote toe- omst in het vooruitzicht, terwijl Schuftan an bekend cameraman werd, eerst in Uitstand, later in Frankrijk, Engeland Robber Symphonic”), Nederland („Co- ledie om Geld”) en Amerika („The Hust- >r”, „Lillith”). Hij was bovendien de uit- inder van het zogenoemde „Schuftan- erfahren”, een optische truc waarbij Maar tussen 1944 toen hij eindelijk naam maakte in Hollywood met „The seventh Cross” (over een ontsnapping uit een con centratiekamp) en nu is er heel wat film materiaal door Zinnemann’s handen ge gaan en heeft hij practisch geen genre ongemoeid gelaten. Voor „From here to Eternity” (1953), zijn hardste oorlogsfilm die zich afspeelde in een soldatenkamp kort voor het uitbreken van de oorlog kreeg Zinnemann een Oscar. Een korte ontspanning volgde in Amsterdam heeft deze week weinig nieuws te bieden. In City Iis „Sexerella en Prins Erotico” in première gebracht, een erotische of zo men wil lichtelijk porno grafische behandeling van het sprookje „Assepoester”, terwijl City 7 de „Crazy Horse Show” brengt, een verfilming van de bekende Parijse naaktrevue met pikan te kijkjes voor en achter de schermen van een dure naaktshow. Het resultaat van deze voorschriften in zake spel en beeldopvolging kan men te rugvinden in Barnet’s „Het Meisje met de Hoedendoos” uit 1927 en bij diens „Het Huis aan de Trubnajastraat” uit hetzelfde jaar die resp. op dinsdag 7 en donderdag 9 maart vertoond worden. Op woensdag nog een film van Jakov Protazanov, „De Kel ner van het Palast Hotel” met als thema de vernederingen waaraan een kelner in een deftig hotel blootstaat. Brando die alleen, op eigen krachten zijn oorlogshandicap moet overwinnen, Gary Cooper die door iedereen verlaten het te gen een drietal schurken moet opnemen, de verslavingsproblemen van Don Murray in „A Hatful of Rain” de gewetensbezwa ren van zuster Luc in „The Nun Story” en de geestelijke kracht van Sir Thomas Mo re in „A Man of all Seasons”, Lillian Hell man die haar vriendschap moet bewijzen tijdens een gevaarlijke treinreis door Duitsland, het zijn allemaal, zo zegt Zinne mann, personen onder zware druk die op het jaar daarom met de musical „Oklaho- eigen geestkracht moet terugvallen om bij- waarover de maker, volgens ge- na onoverkomelijke moeilijkheden het hoofd te bieden. En wie beter dan de filmer zelf kan zijn eigen werk zo kort en krachtig, karakteriseren. slechts kleine modellen nodig waren om grote bouwwerken te suggereren. Maar op het ogenblik interesseert ons het meest Fred Zinnemann, vorige week in het nieuws gekomen door zijn erg mooie en gevoelige film „Julia” naar een gegeven van de Amerikaanse schrijfster Lillian Hellman. Toen ze aan „Menschen am Sonntag” bezig waren was Zinnemann 22 jaar, hij had enige tijd lessen in camera techniek gevolgd in Parijs, had verschil lende cameramensen geassisteerd in eigen De ruïnes van Berlijn in de Zwitsers- Amerikaanse productie „Achter de Wol ken”, die onder regie van Fred Zinnemann in 1948 tot stand kwam. Aanvang 20.30 uur. En Filmhuis Zand- voort in de Openbare Bibliotheek, komt met een Andy Warhol, dat wil zeggen een film geregisseerd door zijn blijvende plaatsvervanger Paul Morissey. „Heat” is de korte en duidelijke titel van Warhol’s visie op Hollywood met Joe Dallesand-o als een gewezen jonge filmster die in ?n goedkoop motel wacht op werk. Eer. os- teloos beeld van de filmstad voorai ook door enkele bijfiguren in de omgeving van Joe die de gruwelijke leegheid en landerig heid van Hollywood accentueren. In het Filmmuseum Vondelpark 3 in Amsterdam gaat de reeks films uit de vroege Meshrabpom-studio’s nog onver stoord verder. Ditmaal is onder meer het werk van Boris Barnet aan de beurt, een van de leerlingen (met onder anderen Pu dovkin) van Lex Kuleshov, de vader van de Russische filmkunst en leider van een experimenteel laboratorium waar hij zijn befaamde theorieën over de filmmontage in de praktijk uitwerkte. Het spel van de acteurs (mimiek, houdingen en bewegin gen) stond onder invloed van de F.E.K.S., de fabriek voor excentrieke vertolking die leerde dat het spel zo ver mogelijk verwij derd moest blijven van de werkelijkheid en meer in de richting van de karikatuur moest gaan. vR.rU>

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19