Regering moet meer doen voor besparing Experiment plaatsing W Aantal werklozen Ogem wil terminal in zee bij Maasvlakte H.P. moet de FNV vergoedt de belasting over stakingsuitkering beschuldiging tegen C en A intrekken onder 200.000 langdurig werklozen „FEESTSIGAAR EN NEPSIGAAR” tussen de bedrijven door 15 221 PARAnr O Zonder opschik Industriële produktie FNV over plan-Andriessen: Order voor Bos Kalis bijna 1 miljoen aan prijzen Kloos Houtunie tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Esmeralda Macintosh Beleidslijn Pandbrieven Er was ecus een Pa te Kerkrade, Voordelen Die vieux beslist niet versmaadde, Hij maakte zich sterk, Voor één enkel merk. Pa pakte uitsluitend Parade, Meer gebouwd Akkoord Voorlichting Japanse invoerrechten r1 t. f Vraag het maar aan uw woninginrichter. 19 7 8 3 iPPij »PPij f te nte strekt 981, I V R 1 J D A G M AART van ate en gens i/ezen an sr Doe mee aan de limerick- wedstrijd. naan m, (Van onze redactie economie) DEN HAAG/AMSTERDAM. Terwijl Ogem Nederhorst Bouw de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken een plan heeft aange boden voor een aardgasoverlegstation buitengaats, drie kilometer ten westen van de Maasvlakte, heeft de FNV de suggestie gedaan vloeibaar gemaakt aardgas uit Algerije niet bij Europoort maar in de Eemsmond aan land te brengen. De vakbeweging vindt dat de Eemshaven moet uitgroeien tot een energiehaven, waarbij de ontvangst van vloeibaar Algerijns aardgas centraal moet staan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteravond in het begrotingsdebat overladen met kritiek op het energiebeleid. Daarbij gaat het zowel om de visie op de kernenergiekwestie als om het ontbreken van een duidelijke koers voor besparingen en isolatie. Het ontbreken van voorlichting over (kern)energie werd door een meerderheid gelaakt. Pool zuiver scheerwol «W/ L/ L (de zachtere vieux) Van Aardenne overstroomd met kritiek op het energiebeleid ondsen (ADVERTENTIE) 275.00e >teerd (Van onze redactie economie) nendiens Plan van FNV: Algerijns 1 aardgas via Eemshaven (ADVERTENTIE) inte 34,00 1,00b De geregistreerde vraag naar personeel daalde voor seizoen gecorrigeerd met 200 tot 63.100. Niet voor het seizoen gecor rigeerd steeg de vraag met 1200 l. inten 130,00 93,00 316.00 326,00 5,65 3,65 AMSTERDAM (ANP). De Haagse Post moet in één van de komende num mers de beschuldigingen geuit in het num mer van 28 januari tegen het kledingbe drijf C en A intrekken. Deze uitspraak heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. W. Borgerhoff Mulder gisteren gedaan in het kort geding dat C en A tegen het weekblad had aangespannen. Onder de kop „De textielindustrie en de subsidies. Wie verdient er aan de onder gang?” had HP C en A ervan beschuldigd dat het kledingconcern confectiebedrijven van zich afhankelijk maakt, waarna die bedrijven failliet gaan en vervolgens door C en A-worden opgekocht. Daardoor zou den volgens het blad duizenden arbeids plaatsen verloren zijn gegaan. Ook zou C en A „zwarte waar” hebben afgenomen van „illegale” of „zwarte” bedrijven, die de arbeidsvoorwaarden van hun buitenland se werknemers aan hun laars lappen en geen loonbelasting en sociale verzeke ringspremies afdragen. De FNV beschouwt het gebaar van minister An- driessen (Financiën) als „een feestsigaar voor de ondernemers”. Ze heeft er kritiek op. Niet alleen omdat het bedrag ervoor nogal „comfortabel” af steekt bij het potje dat met pijn en moeite kan worden geopend voor de arbeidsplaatsenovereen komst (APO), maar voor al vanwege de ongerichte vorm ervan. Algemeen was de kritiek op het ontbre ken van een besparingsbeleid. Gevraagd werd spoedig plannen daarvoor in te dienen, eventueel een speciale wet. CDA- 'woordvoerder Van Houwelingen vond het onbegrijpelijk dat tot dusver weinig van zo’n beleid is terechtgekomen. Het moet niet bij voorlichting alleen blijven. Eng- wirda (D’66) sprak van een „falend be leid”. Van diverse kanten werd gevraagd hoe verhoging van de gasprijzen op de besparingen zou kunnen inwerken. Zorgen heeft de Kamer ook over het ontbreken van duidelijkheid op isolatiege- bied. Van Houwelingen vroeg naar de uit voering van de indertijd aangenomen mo tie voor een grootscheeps isolatieplan van gebouwen en huizen. Vrijwel alle sprekers drongen in dit opzicht aan op spoed. De bestaande subsidieregelingen voor isolatie worden onvoldoende geacht. Ook werd kritiek geuit over het zelfstandig optreden van de elketriciteitsbedrijven, waarop de overheid te weinig greep heeft. Diverse sprekers wilden meer weten over het regeringsbeleid inzake de steen- koolvergassingsprojecten. Wat de komen de aardgasinvoer betreft, D’66 vreest voor overhaaste besluitvorming zonder inpas sing in het totaalbeleid. Mevrouw Lambers vroeg of een terminal bij de Eemshaven te rijmen is met de milieuvoorschriften, ze ker als daaraan een chemische industrie wordt gekoppeld. Eemshaven ongeschikt verklaart, zou op achterhaalde en foute gegevens berusten. De ontwerpers noemen een groot aantal voordelen van hun plan. De plaats in zee biedt een rustige aanlooproute voor de tankers, zodat de kans op desastreuze aan varingen kleiner wordt. Ongelukken op de terminal leveren voor de mensen in de woon- en werkgebieden geen gevolgen op. Ook hoeven er dan geen gastankers over de Nieuwe Waterweg, en dus vlak langs Hoek van Holland, te varen. De onderzeese leidingentunnel maakt volgens de ontwerpers een goede controle op de vloeibaar-gasleidingen mogelijk en voorkomt snelle temperatuurwisselingen, wat de veiligheid van het transportsys teem ten goede komt. Met deze regeling wil de minister laten onderzoeken of een regeling die veel ver der gaat dan de bestaande maatregelen, ertoe kan leiden de toeneming van het aantal langdurig ingeschreven werklozen af te remmen. De thans bestaande arbeids- voorzieningsmaatregelen, gericht op de bestrijding van langdurige werkloosheid, zoals de 30 procent loonkostensubsidiere geling en de daarop geënte tijdelijke rege ling loonkostensubsidie jeugdigen, zijn daartoe niet voldoende gebleken. Onder profit-sector wordt in de experi mentele regeling verstaan die sector van het bedrijfsleven waartoe de ondernemin gen behoren die volgens een wettelijke verplichting ingeschreven zijn in het han- worden voorkomen dat alle huishoudelij ke apparaten op gas moeten worden omge bouwd. De industriële produktie in de negen EEG-landen is vorig jaar met gemiddeld 1,6 procent gestegen. Alleen in West-Duits- land werd een hogere groei bereikt: 3,1 procent. De groei bedroeg voor Nederland 1,4 procent. Italië vertoonde een negatieve groei: de omvang van de produktie daalde daar met 0,2 procent. Atlantique Dragage SA, de Franse werkmaatschappij van Koninklijke Bos Kalis Westminster Group NV, heeft op dracht ontvangen tot het uitvoeren van bagger- en civiele werken in Frankrijk met een totale waarde van ongeveer 113 mil joen gulden. Dit heeft Bos Kalis in Papen- drecht meegedeeld. Aan de aandeelhouders van F. Kloos en Zonen’s Werkplaatsen zal binnenkort een statutenwijziging worden voorgelegd, on der meer verband houdend met de fusie met Hollandia in Krimpen aan de IJssel. De belangrijkste punten zijn de wijziging van de naam in Hollandia-Kloos en een verdubbeling van het maatschappelijk ka pitaal tot twintig miljoen gulden. De omzet van NV Houtunie is in de eerste drie kwartalen van het boekjaar 1977/78, dat op 1 mei eindigt, ten opzichte van dezelfde periode van het vorig boek jaar gestegen met zes procent. Het resul taat wordt zeer bevredigend genoemd. Vorig jaar is 22 procent meer gebouwd dan in het jaar daarvoor. De bouw van woningen steeg met 14 procent. Voor her stel en verbouw werd vorig jaar 2065 mil joen gulden of 27 procent meer uitge geven. Alleen in de sectoren onderwijs en overheid werd 13 resp. 4 procent minder hersteld en verbouwd. Dit heeft het CBS becijferd. ;n schrif- srJ. P.N >on: 023- UTRECHT (ANP). Leden van FNV- bonden die hebben deelgenomen aan de stakingen in 1977 en die dit jaar inkom stenbelasting moeten betalen over hun sta kingsuitkering, kunnen van hun bond een aanvullende vergoeding krijgen van min stens 22 percent van de netto-stakingsuit- kering. taak zal i kliënter invraget •atie. 106,00 45,20 72,00 1,26 132,60 32,50 5,70 80,20 24,90 44,70 101,00 45,00 60,20 49,60 51,00 36,70 50,80 95,50 95,20 94,50 28,00 95,10 57,10 127,10 53,40 42,00 34,90 52,30 52,50 34,10 28,50 558,00 43,80 58,50 48,10 31,30 30,80 114,10b 30,80 46,00e 87,00 55,00 49,30 1,95e 56,50 125,00 124,50 55,60 164,30 51,30 49,70 118,00 55,00 27,50 130,00 69,50 71,80 47,00 26,80 102,00 76,00 69,10 56,00 140,80 29,80 88,00 90,60 57,80 58,50 38,80 39,30 246,00 delsregister, het centraal visserijregister of het register van het Landbouwschap. Aan de werkgever in deze sector die langdurig ingeschrevenen van 18 jaar of ouder van één van de genoemde arbeids bureaus in dienst neemt op een extra ar beidsplaats, kan onder bepaalde voor waarden een subsidie in de loonkosten worden toegekend, mits hij bereid is de werknemer ten minste een jaar in dienst te houden. De regeling is in principe ontwor pen om extra arbeisplaatsen te scheppen. DEN HAAG. Voor het eerst sinds enkele maanden is het aantal werklozen voor het seizoen gecorrigeerd gedaald tot onder de tweehonderdduizend. De af gelopen maand daalde het gecorrigeerde werkloosheidscijfer met 4000 tot 198.700 personen. Feiteliljk waren eind februari 219.000 mensen zonder werk. Dat is 5800 minder dan eind januari. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken gisteren meegedeeld, zich baserend op eerste, voor lopige tellingen van het ministerie. De FNV-bond, die met de campagne is begonnen en die het landelijk bestuur en de Rotterdamse afdeling achter zich weet, zegt over gegevens te beschikken waaruit blijkt dat de Maasvlakte in Rotterdam, tot dusver de favoriete kandidaat van de Rijks Planologische Dienst om een aanlan- dingsplaats voor vloeibaar aardgas te ves tigen, onveiliger is dan de Eemshaven. Volgens de FNV staat het vast dat de noordelijke haven de grote tankers (125.000 kubieke meter) kan ontvangen. Het maritiem rapport uit 1975 dat de De Raad van Bestuur van het haven schap Delfzijl heeft zich in principe ak koord verklaard met de plannen van de FNV. De aanleg van een aardgasaanlan- dingsplaats moet wel gebeuren onder na der te stellen voorwaarden, met name op financieel gebied. Het plan van Ogem is aldus de ontwer pers een variant op al eerder gepubli ceerde studies voor een aardgasoverleg- station. Van het station buitengaats, een platform, moet een onderzeese leidingen tunnel naar een tankenpark op de Maas vlakte leiden. Omdat, aldus Ogem het overlegstation gemaakt zou worden van geprefabriceerde betondelen, zou de bouwtijd betrekkelijk kort kunnen zijn: drie jaar. Samen met een jaar voorberei dingstijd zou dat betekenen dat in 1982 al aardgas kan worden ontvangen. De kosten worden door Ogem geschat op 390 miljoen gulden voor de infrastructuur, 70 miljoen gulden voor de lossteiger en zeventig mil joen voor vier beveiligde opslagtanks op de Maasvlakte met een gezamenlijke in houd van 240.000 kubieke meter. PvdA, PPR, D’66 vinden het regerings standpunt inzake het kernenergiepro- bleem niet duidelijk en willen daarover opheldering. PPR-woordvoerder Janssen vroeg of de stelling in de regeringsverkla ring dat het veiligheidsprobleem niet be vredigend is geregeld, inhoudt dat de cen trales Borssele en Dodewaard moeten worden stilgelegd. Of moet zonder meer worden aanvaard dat de omwonenden on voldoende veiligheid hebben? De PvdA wil een brede maatschappelijke discussie over kernenergie, aldus mevrouw Epema. Er moet eindelijk objectieve voorlich ting aan de bevolking over kernenergie komen, stelde WD'er Portheine. Van vele zijden werd in dit verband gevraagd hoe het staat met de inspraakprocedure ten aanzien van de vestigingsplaats voor (kern)centrales. De PvdA kritiseerde even eens het ontbreken van duidelijke voor lichting over kernenergie. De PPR zal de uitgaven voor kernenergie in het algemeen en voor de snelle'-kweekreactor in het bij zonder niet steunen. Gezien de algemene verwachtingen voor een energiecrisis in het midden van de jaren tachtig wilde de WD weten wat de regering zal doen om een dergelijke situa tie het hoofd te bieden. Hoe wil zij de toekomstige energievoorziening, ook in in ternationaal verband, veilig stellen?, vroeg Portheine. Niet op 1 april, maar morgen al verlaagt Japan zijn invoerrechten op 124 artikelen met gemiddeld 23 procent. Het land heeft daarmee de bedoeling de invoer te vergro ten en de handelsbetrekkingen met andere landen te verbeteren. De vervroeging houdt volgens waarnemers verband met het vooruitzicht dat de lopende rekening van de Japanse betalingsbalans over het op 31 maart eindigende begrotingsjaar bo ven de tien miljard dollar uitkomt. De Tilburgse Hypotheekbank gaat met ingang van vandaag weer 8 pet pand brieven 1977 per 1981/85 uitgeven tegen 100 pet. UTRECHT (ANP). De Federatie Nederland se Vakbeweging zal de voorstellen die prof. Hofstra heeft gedaan om de gevolgen van de infla tie uit het belastingsys teem te halen, beoorde len op de consequenties ervan voor de inkomens verdeling. De FNV stu deert nog op het plan. Maar in de „Vakbonds- krant” van deze week zegt ze, dat de nu be staande algemene af trekbaarheid van hypo theekrenten voor haar zeker geen heilige koe is. Het vermogen van het beleggingsfonds Esmeralda is in 1977 toegenomen met 0,4 miljoen tot ruim 9,7 miljoen. Het aantal uitstaande participaties daalde van 244.000 tot 237.000. Aangezien de waarde van het aan participanten toebehorend vermogen eind 1977 lager was dan het in Esmeralda gestorte kapitaal, bestaat ook dit jaar geen uitkeringsplicht. Het saldo van de uitkeringsrekening 401.000 gul den wordt overgeboekt naar de kapi taalrekening. Aan de participanten wordt 4 pet in de vorm van nieuwe participaties gegeven, waarover geen belasting ver schuldigd is. De volledige aftrek baarheid van renten op schulden werkt volgens haar extreem in het voor deel van de hoge inko mens. De inflatie heeft dit effect alleen nog maar vergroot. „Zodoen de kunnen er tweede hui zen, luxe motorjachten en wat niet al worden ge financierd”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft een experimentele regeling tot plaatsing van langdurig werklozen voor de zogenaamde profit sector tot stand gebracht. De voor het experiment ontworpen maatregel komt erop neer, dat gemiddeld 75 procent subsi die in de loonkosten op jaarbasis wordt verstrekt bij plaatsing van een werkloze, die ten minste één jaar ononderbroken bij het arbeidsbureau staat ingeschreven. Het experiment wordt uitgevoerd door de arbeidsbureaus Leeuwarden, Almelo, Den Haag, Breda en Oostelijke Mijn streek. De FNV vindt dat de overheid de Eems haven als aanlandingsplaats moet aanwij zen. Dit sluit aan op de beleidslijn van de federatie die inhoudt dat de overheid voorzover ze feitelijke zeggenschap heeft over investeringsplannen er op moet aansturen dat nieuwe bedrijvigheid bij voorkeur naar economische probleemge bieden gaat. De FNV wijst erop dat de leidingen voor transport van het gas naar West-Duitsland en België er al liggen voor de uitvoer van Nederlands gas haar die landen. De opslag van Algerijns gas zou ook stimulerend kunnen werken op de chemi sche industrie in het gebied. De FNV denkt dan speciaal aan de bouw van een ethaan- kraker omdat het Algerijnse gas een flink percentage ethaan bevat. Die chemische industrie kan dan ook het overtollige chloor van Akzo-Delfzijl verwerken. Dat chloor gaat nu per trein door half Neder land naar Rotterdam, waar het wordt ver werkt. Nog een punt dat voor een aardgas- aanlandingsplaats in de Eemshaven zou pleiten, is dat de mogelijkheid wordt ver groot ook de voorgenomen kolenvergas sing daar te doen geschieden. Het gaat daarbij om de invoer van kolen uit de VS, Polen en de Sovjet-Unie. Die vergaste ko len worden gemengd met het aardgas uit Algerije. Dat mengsel is kwalitatief sterk verwant aan het gas uit Slochteren Zo kan Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. De FNV heeft tevergeefs geprobeerd, de stakingsuitkeringen buiten de individuele belastingaanslag om te regelen. De bonden die uitkeringen hebben gedaan, moeten de gegevens melden aan de belastingin spectie. In het voorjaar van 1977 is wel een nieuwe belastingregeling tot stand geko men die inhoudt, dat men niet alléén door het ontvangen van een stakingsuitkering aangifteplichtig wordt. Wie normaal alleen loonbelasting betaalt, wordt niet aangifte plichtig voor de inkomstenbelasting om dat hij een stakingsuitkering heeft ontvan gen. Degenen die wel een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting krijgen moe ten de stakingsuitkering daarop ver melden. In een super markt in Woodside Queens (V.S.) staat een vrouw bij een vak levens- middelen „zonder opschik”: volgens de leiding van de winkelketen kun nen de prijzen van 10 tot 30% lager worden als men af ziet van dure fraaie etiketten. Tot nu toe heeft men een 27-tal ar tikelen op sobere wijze voorzien van een wikkel met slechts de vermel ding van de inhoud. i n en. I) dit I :laim, Over de kleine spaar ders zegt de Vakbonds- krant: „De belastingvrij dom die minister An- driessen de spaarders dit jaar toekent over de eer ste 200 gulden aan ont vangen rente, is na de feestsigaar aan de onder nemers meer een nepsi- gaar voor de kleine spaarder”. tretford Macintosh confectie heeft vorig jaar de omzet met vijftien procent zien stijgen. De nettowinst ging omhoog van 4,8 tot 4,9 miljoen gulden. Tijdens de op 1 juli te houden jaarvergadering zal worden voor gesteld het dividend onveranderd vast te stellen op 3,60 gulden per aandeel van 20 gulden nominaal. Een misvatting noemt de Vakbondskrant het, dat het rapport-Hofstra en de regeringsmaatre gel die het bedrijfsleven een belastingvoordeel van ruim pen miljard toespeelt, verband met elkaar zouden houden. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27