Handwerk op India Festival Meer warmte met gietijzeren haardplaat kritisch bezien Plezier in koken, Cocostegels uit India 129 I Elektro-osmose sJL O ?a ie- ken 1300. Impregneren Verdamping Grondwater Koken vak appart l! Weer de vochtige ongezonde en muffe lucht uit het benedenhuis India-weken en festival Sip len. mooiveld goltploot DOOR METSELWERK PLAATS VAN abele arva- van i aan te of ht te aeds t fis- jktu- rzor- iten. oren nen- rt de antie in het aal ge in het zellige zitjes, ia. Alle at. Half er per- og vrij geleid, an de d Be te bar. zand- n. Alle it. Half ar per- irende g boe- ln oude huizen heeft men nogal eens last van vocht. Het onderste stuk van de muur is meestal vochtig door het water dat vanuit de grond in de muur omhoog trekt. Het pleisterwerk en het behang laten dan los en gaan verkleuren, houten plinten en vloerbalken dreigen te verrot ten. Vaak verschijnen er dan grote, witte plekken met een zoutachtige uitslag. Dit zogenaamde hygroscopische zout trekt weer vocht aan, zodat er altijd vochtige plekken op de muur achterblijven. In dergelijke huizen hangt meestal een vochtige, ongezonde en muffe lucht. Handwerk wordt in India nog vol op gedaan. Vooral op het platteland leven veel families van handge maakte produkten, waar met het hele gezin aan wordt gewerkt. Gene raties lang gaan de diverse ambach ten al over van vader op zoon en van moeder op dochter. Vaak bezoeken BEVORDEREN ONDERSTE de muur te helpen drogen, maar dit bleek niet goed te werken. de kinderen nauwelijks of geen school, omdat hun ouders hen alles kunnen leren wat ze in hun leven nodig zullen hebben. Mechanisatie wordt in India bewust tegengegaan: machines zijn duur en mensen zijn er genoeg. Een greep uit de ambachtelijke produkten: houtsnijwerk, geëmail leerde sieraden, leren tassen, hand- bedrukte sjaals en stoffen en bijou terieën van oud ivoor, Indiaas zilver en halfedelsteen. steeds twee lagen metselwerk uit hakken over een lengte van onge veer een halve meter, de afdichten de laag aanbrengen en daarna het metselwerk weer „sluiten”; de horizontale voegen kunnen uitgezaagd worden en in de zo ont stane gleuf wordt een stijve plaat koper, zink of harde kunststof ge dreven. Deze methode werkt wel snel, maar vereist ook de nodige chaam wordt gewikkeld, zodat een zeer elegante jurk met stola lijkt te ontstaan. De Indiase mannequins weten de sari’s ongetwijfeld met meer elegance te dragen dan de mëeste Westerse vrouwen dat kun nen en zij tooien zich bovendien met schitterende sieraden. spleet stofvrij worden gemaakt. Hiervoor bestaan speciale zagen met een afzuiging. Het waterdicht afwerken van de onderkant van de vochtige muur geeft géén goede resultaten. De ver damping van het water wordt hier door sterk belemmerd, zodat het vocht nog hoger in de muur trekt. luwen- super- anege, ander- Over- 8-per- euren- »k, incl. uikTV a 12/8. enten >men- 500 - tische onale laaks- mini- terski, c. Ap- :imaal oudig Vanaf ag vrij i. Rus- jnten- inkels d aan inge- voor net 2 week i22/7 4-per- f270,- >t 15/7 Een andere mogelijkheid is het metselwerk aan de onderkant te im pregneren. Hierbij worden aan de voet van de muur op regelmatige afstanden schuine gaten in het met selwerk geboord. Hierin brengt men het impregneermiddel aan. Dé vloei stof dringt in het metselwerk en sluit de holtes en poriën af rondom de gaten (zie Fig. 2). Als we de zaak grondig willen aanpakken, moeten we een dichte soon, /anaf /anaf Als laatste mogelijkheid geven we hier het principe van de elektro- osmose. Een aantal elektroden (ver schillend metaal) worden in de muur en in de grond geplaatst. De elektroden worden onderling ver bonden, waardoor een potentiaal verschil tussen de muur en de grond ontstaat (passieve elektro-osmose). Het is ook mogelijk het potentiaal verschil met behulp van een externe krachtbron op te wekken (actieve elektro-osmose). Door het ontstane potentiaalverschil wordt het water minder sterk door de poriën om hoog gezogen (zie Fig. 5). Deze me thode is nog sterk in discussie, hoe wel hiermee in het buitenland gun stige resultaten behaald zijn. We hebben nu een aantal metho des uiteengezet om iets aan het euvel van optrekkend vocht te doen. Niet elke methode is echter door een doe- het-zelver uit te voeren. Indien de problemen te groot mochten wor den, aarzel niet contact op te nemen met de Stichting Bouwcentrum (gra tis), Weena 700 te Rotterdam. Tel.: 010-116181 Vocht in een muur kan ook verhol len worden door de verdamping üervan te bevorderen. Dit kan on- ier andere gebeuren door: (zie Fig. 1). - het ventileren van de ruimte on der de vloer, zodat het vocht uit de muur ook onder de vloer kan ver dampen en zo verdwijnen; - het aanbrengen van stroken golf plaat van bijvoorbeeld asbestce- ment in de grond tegen de buitenge vel. Via de overblijvende spleten kan de dieper onder de grond gele gen muur ook drogen. Bovendien wordt het water op een afstand van de „droge” muur gehouden, zodat het niet direct weer door de muur wordt opgezogen; - vroeger werden wel gaten in het metselwerk geboord om de kern van laag aanbrengen, zoals bijvoorbeeld een strook metaal, folie, harde kunststof, bitumenweefsel of iets dergelijks. Die kan als volgt aange pakt worden: Opvallend daarbij zijn de „neus- bellen”, waarvoor gaatjes door de neusvleugels worden geprikt, zoals dat bij ons vaak door oorlelletjes wordt gedaan. Een bijzonderheid aan de make-up is het kleine ronde, rode of zwarte plakkertje dat tussen de beide wenkbrauwen wordt aan gebracht. Dit doet nu nog slechts dienst als versiering, maar vroeger had het een informatieve functie: zodra een meisje menstrueerde, droeg zij een zwart plakkertje, zodra ze trouwde een rood. Zo zei één van de mannequins mij. Controleer eerst gedurende 1 a 2 kaanden of het niveau van het grondwater overeenkomt met de kaaste omgeving. Het kan zijn dat Vt grondwater hoger staat door een |k in de riolering of in de waterlei ding. Door eerst dit defect te verhel den, zakt het grondwater weer op tiaar normale niveau. Ook kan een lijdelijke opstuwing van regenwater leen dergelijke situatie tot gevolg hébben. Het aanbrengen van een goede drainage zal ook dit laatste probleem oplossen. den geleverd in een verpakking van tien losse tegels of aan de rol (drie tegels naast elkaar, dus 90 cm breed). De importeur heeft verder in het assortiment opgenomen een serie tegels van sisal en cocos, die voorzien zijn van een zware PVC-rug. Hiervan zijn de afme tingen 50 x 50 cm en de prijzen liggen tussen de 17.- en 19.- per stuk. Inlichtingen over de nieuwe In diase tegels verstrekt Wandvaria, Postbus 37 in Westzaan (075- 289840). 'ptrekkend vocht in emetselde muren weren Met mode uit India hebben we in Nederland al uitvoerig kennis ge maakt in de vorm van blouses en jurken van Indiase katoen. Het meest authentieke kledingstuk uit India is echter de sari: een zeven meter lange lap Indiazijde, die op vernuftige wijze om het vrouwenli- Doordat de fundering en de muren uit baksteen en mortel bestaan ^poreuze materialen) wordt het water door de poriën opgezogen en trekt het vocht omhoog in de muur. Hoe fijner de poriën en hoe meer grondwater er is, hoe hoger het vocht omhoog trekt. Om dit optrekken an grondvocht te bestrijden, kan of het aanbod van water beperkt vorden of een vochtafsluitende laag worden aangebracht. zo dat er telkens drie aan elkaar vast blijven zitten. De ribstukjes inwrijven met 1 theel. zout, pi ment, peper en 2 eetl. olie. In een ruime koekepan de resterende olie heet laten worden. De overi ge ingrediënten van azijn tot en met Cayennepeper aan de hete olie toevoegen en in dit pikant zoete mengsel de krabbetjes VAN VERDAMPING IN HET STUK VAN DE MUUR Toch lijkt de (Chinese) biezente- gel nu een opvolger gekregen te hebben in de (Indiase) cocos- tegel. De prijs van de cocostegel ligt over het algemeen wel wat hoger dan die van de biezen tegel, maar daarvoor krijgt men dan ook een veel sterkere kwaliteit vloerbe dekking. Daarbij is de tegel erg decoratief en kan voor verschil lende doeleinden worden ge bruikt, zoals karpet, vloerbedek king of wandbekleding. De afme tingen van de tegels zijn 30 x 30 cm. De uit 100 percent natuurlijke cocos bestaande tegel is door het aanbrengen van een gelatexeer- de draad op de rugzijde anti-slip en slijtvast. Andere voordelen zijn dat de tegels hun vorm be houden, niet pletten en niet barsten. Men kan kiezen uit twee kleu ren: naturel en beige. De prijs per tegel is 2.95. De tegels wor- Bij de inbouw van open haar den krijgt tegenwoordig niet al leen kap en rooster alle aan dacht, ook de ouderwetse haard plaat op de achterwand wordt steeds meer gevraagd. Vroeger werden bij alle open haarden gietijzeren haardplaten aangebracht, waarvan de fraai bewerkte motieven in het licht van de vlammen goed tot hun recht kwamen. Nu zijn die platen opnieuw in de handel. Gersjes BV, Berkdijk 15 in St. Mi chielsgestel levert een serie ont werpen met naar keuze moderne en klassieke ornamenten. Ze worden verkocht in vierkante en rechthoekige vormen van diver se afmetingen. De kleinste is 43 x 43 centimeter en de grootste 76 x 58 centimeter. Bij het inbouwen van de haard kan men die plaat laten vastmet selen met vuurvaste specie. Beter is het bevestigingshaken in de achtermuur aan te (laten) bren gen, waaraan de plaat kan wor den opgehangen. Men heeft daar door wat speling, omdat gietijzer moet kunnen uitzetten en krimpen. Daar moet uiteraard een stevi ge constructie voor bedacht wor den (met keilbouten) omdat het gewicht niet gering is. De platen zijn namelijk dertig tot veertig kilo zwaar. Bij een grote haard is apparatuur. Wellicht weet het Bouwcentrum te Rotterdam enkele, verhuurbedrijven te noemen. Bij deze methode kunnen een aan tal problemen voorkomen: de aanwezigheid van een schoor steen. Dit gedeelte is dan zo dik, dat het niet over dë volle dikte doorge zaagd kan worden. Hier wordt dus een minder diepe snede gemaakt. In het overblijvende stuk is in de mees te gevallen de warmte van de stook- gassen voldoende om het vocht te verdrijven; de hoogte waarop de vochtkeren- de laag wordt aangebracht is erg belangrijk. Het liefst moet de laag boven het maaiveld (bovenste grondniveau) en onder de houten balklaag zitten. Als het maaiveld te hoog ligt, moet de uitgegraven sleuf langs de gevel aangevuld worden met grof zand, puin, grond en derge lijke zodat het water snel in de grond wegzakt (zie Fig. 3); als bepaalde stukken muur bo ven en onder de vochtkerende laag met elkaar in verbinding staan (zo genaamde vochtbruggen, zie Fig. 4), wordt het effect van deze maatregel teniet gedaan. Deze vochtbruggen zouden kunnen zijn: doorlopend stucwerk; specie in de spouw; de aansluiting van de vloer; bij gevelmetselwerk met een spouw hoeft alleen de binnenmuur behandeld te worden; als na het uitzagen van de hori zontale voeg een plaat met mortel wordt aangebracht, dan moet de Een kookboek mag ook best een kijkboek zijn. Graag zelfs. Met goede kleurenfoto’s zijn ze echter zeldzaam, door de vaak hoge clichékosten. Van Dis- hoeck vond er wat op, door een oorspronkelijk Duits boek over te nemen en het hier vertaald uit te geven. Het boek van Ame Krüger en goudbruin bakken. Keer ze tij- Annette Wolter, met foto’s van dens het bakken, dat ongeveer 10 Christian Teubner is van groot minuten duurt, regelmatig om en formaat. Het telt zo’n 777 kooki- om. Al bakkende zal de suiker deeën met 600 kleurenfoto’s Prijs caramelliseren. De schijven ana- (Vertaling: Anneke nas in stukjes snijden en na 10 minuten aan het baksel toevoe gen. De koekepan met een deksel sluiten en het geheel nog 5 minu ten op een klein vuurtje laten staan. Kijk, er is een duidelijk ver- India is „in” in Nederland. Uit eenlopende zaken als oosterse filo sofieën en katoenen Indiablouses genieten volop populariteit. Nieuwe evenementen die bij deze trend aansluiten, zijn het India Fes tival ’78, dat op 3, 4 en 5 maart in de Mozes en Aaronkerk en in het Tro penmuseum in Amsterdam wordt gehouden, en de Indiaweken die Vroom en Dreesmann organiseert, compleet met modeshows, demon straties van Indiase handwerks lieden en een fototentoonstelling van Kees Zom. ZONE VAN DICHT IMPREGNEREN het mogehjk de plaat wat schum tegen de achterwand op te stel len. Het gewicht maakt hem toch wel voldoende stabiel. Voor klei nere vuurkorven is dat niet aan te bevelen. Door verschuiven van houtblokken kan van onderaf druk op de plaat ontstaan, zodat die zou kunnen omvallen. Gietijzer is het beste materiaal voor dit doel. Behalve een deco ratieve heeft het ook een functio nele eigenschap. Bij voldoende warmte straalt het materiaal tien maal zoveel hitte uit als vuurvas te steen. De prijzen van de haard platen variëren van 200.- tot 425.-. f39.95. (Vertaling: Anneke Kleijn). Plezier in koken is de titel. Ik prikte op proef een recept voor „vleeskrabbetjes", platte ribjes, varkenskrabbetjes, of hoe ze bij u ook mogen worden ge noemd. Nederlandse kookboe- schil tussen kunnen koken ken verwijzen deze vleessoort kunnen vertalen. Ook tussen een meestal slechts naar de snert. In recept vertalen en het kunnen moeders en grootmoeders keu- lezen, 27» kg vleeskrabbetjes ken kwamen ze nog vaak voor; passen met de beste wil van de hierin staan ze ook en ik geef u wereld niet in een koekepan, die het recept van de schrijver: Voor tfan ook nog met een deksel moet 4 personen: l'/t kg krabbetjes; 1- kunnen worden gesloten. Afge- l'/a eetl. zout; 4 afgestreken zien nog van de grote hoeveel- theel. piment en even veel gema- heid specerijen (eetlepel- en len zwarte peper; 5 eetl. olie; 3 theelepelgewijs aangeduid ik eetl. azijn; 3 eetl. sojasaus; 4 af- denk nog het sterkst aan het muur vloer vloer mooiveld dichte loog bodem grondwater grondwater grondwater var- vuurvaste ovenschotel met dek sel nodig in plaats van een koe kepan. Als idee was het aardig. Ik zou alleen wat spaarzamer Overigens is de mode in India van blijvender aard en minder grillig dan bij ons. Details als de roklengte kunnen wel wat veranderen, maar verder blijft een sari een sari. ■geïmpregneerde zone Zij verklaarde ook de geschiede nis van de rode verfstof die Indiase vrouwen vaak aanbrengen aan de voorkant van de middenscheiding in het haar: wanneer vroeger twee mensen trouwden, verwondde de man een van zijn vingers en veegde daarmee wat bloed op het hoofd van de vrouw als symbool voor hun hu- welijk. biezen mat of rijststrotegels bij zonder populair. Het leggen er van is een peuleschil, de prijs ligt ook al gunstig en een vertrek met een dergelijke vloerbedekking te ventileren ruimte Vertalen is een vak apart. Ko ken ook. U moet het boek zelf maar eens kritisch bekijken in de boekhandel. GASTON GOURMET I Hele families werken i samen thuis in de huism- I dustne hier maken meis- I jes poppetjes die later door hun vader kunstig I beschilderd zullen worden ker; 6 eetl. ananassap uit blik; 2 maat van onze dessertlepel), afgestreken theel. kaneel, 1 klei- hebt u om dit gerecht gaar te ne theel. Cayennepeper; 2 schij- laten worden, zeker een grote ven ananas uit blik. Wijze van bereiding: „Krabbetjes zijn verse kensribbetjes, waar de slager de zijn met de hier genoemde ingre- karbonaadjes tussenuit gesne- diënten en ander kookgerei ge- den heeft, U moet er een grote bruiken. hoeveelheid van kopen, want ze zijn nu eenmaal „meer bot dan vlees". Het is de bedoeling dat u en uw gasten het pikante vlees van de botjes kluiven. De krabbe tjes in stukken verdelen en wel DE DICHTE LAAG muur muur mooiveld grondwater grondwater MOGELIJKE VOCHTBRUGGEN PRINCIPE VAN DE ACTIEVE ELECTRO-OSMOSE 0 n'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29