OVEREENKOMST VANDAAG GETEKEND 1 STRIJD IN NICARAGUA KRIJGT KARAKTER VAN BURGEROORLOG Sadat stuurt Begin persoonlijke brief In Oostzee 70 Russische Proces begonnen tegen Sonnenberg E' onderzeeërs Rus en Tsjechoslowaak samen de ruimte in Dure grap Ambassadeur Iran verlaat DDR AMRIKAANS DUURRECORD WORDT DIT WEEKEINDE WELLICHT GEBROKEN Enkele weken Guerrilla Nummer een VIA AMERIKAANSE BEMIDDELAAR ATHERTON Broedervolkeren” Interpretatie In maart gesprek Ecevit-Karamanlis Vrijgelaten NAÏEVE DICHTER WASGOED KINDERWAGEN BAALDAG Volgens Deens ministerie BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 MAART 3 door Nico Schoei inger ischip moet nplot ding iatie tent I V R ID A G fe]j SALISBURY (Rtr.ZUPI/AFP). Ondanks het akkoord over een ‘rgangsregeling, dat vanmorgen door de Rhodesische premier lan ien. ith en drie gematigde zwarte nationalistische leiders is getekend, ‘Vijl Lit het isolement waarin Rhodesië zich bevindt, onveranderd. J redt I jemoet, erdwe- eg 600 j r-- oem trijfël Isolement Rhodesië ook door Het Nationalistisch Patriottisch Front Merkwaardig genoeg heeft het open- lijk een kogel door zijn hoofd. I 1 akkoord niet doorbroken Singen wilden arresteren. - -• - baar ministerie in de aanklacht tegen e tank, nvaring ibinatie vas mei door de s gesla- Na drie neester Maandag zullen de Verenigde Naties een debat houden over de ontwikkelingen in Salisbury, maar ook daar wordt weinig heeft zich de afgelopen maanden buiten het overleg gehouden, het resultaat daar van ook niet erkend en aangekondigd de guerrillastrijd binnen Rhodesië te zullen voortzetten. Het akkoord, getekend door Smith, bis- schop Abel Moezorewa, dominee Ndaba- ningi en het stamhoofd Jeremiah Chirau is door de meeste Afrikaanse landen ver worpen terwijl de Verenigde Staten en Engeland zich uiterst gereserveerd heb ben opgesteld. zelf, van mening dat de verdachte in staat is om bet proces te doorstaan. Sonnenberg i name- (Van ons redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSK*U. De 29-jarige Tsjechoslo- waakse uchtmachtkapitein Vladimir Remek isils co-piloot aan boord van het Russische ruimtevaartuig Sojoez-28 op weg naar het ruimtelaboratorium Sal joet-6. Renek is daarmee de eerste ruim tevaarder die niet uit de Sovjet-Unie of uit de Verenigde Staten komt. Volgens Oosteuropese kringen is de Tsjechoslo- wazkse luchtmachtkapitein de zoon van een tan de plaatsvervangende ministers van Defensie van Tsjechoslowakije. De Sojiez-28 staat onder commando van de Rus-.ische kosmonaut Alexei Goe- baref. Deze roerde in 1975 ook het com mando over L»t ruimtevaartuig Sojoez- 17, die toen koppelde aan het ruimtelabo ratorium SaljoetA. Goebaref en Remek zijn nu op weg naai het ruimtelaboratori um Saljoet-6, waar <y> kosmonauten Ro manenko en Grestjko J sinds begin de- De minister van Buitenlandse zaken van Zambia, wejk land het front van Nkomo en Moegabe steunt, heeft intussen ver klaard, dat geen van de 49 leden-staten van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) het akkoord van Smith en de gema tigde zwarte leiders steunt. Sojoez-28-commandant Goebaref ver klaarde kort voor de vlekkeloos verlo pen lancering, „dat gezamenlijke vluch ten van kosmonauten uit de socialisti- (Van onze medewerkster Inez Polak) JERUZALEM. De Egyptische president Sadat heeft gisteren via de Amerikaanse bemiddelaar Atherton een persoonlijke brief aan premier Begin van Israel ge stuurd. De inhoud van de brief is niet bekendgemaakt, maar algemeen wordt aangenomen dat het om een per soonlijk beroep van Sadat op Begin gaat voor een meer flexibele opstelling van de kant van Israel, en om de verzekering van Sadat dat hij zijn vredespogingen niet zal staken. ATHENE (AP). Van officiële zijde is gisteren in de Griekse hoofdstad Athene meegedeeld dat *het voorgenomen ge sprek tussen de premiers van Grieken land en Turkije op 10 maart in de Zwit serse plaats Montreux zal beginnen. Het gesprek tussen Karamanlis en zijn Premier Begin heeft verklaard dat deze eisen niet aanvaardbaar zijn. Bovendien heeft de Israëlische pre mier zich een nieuwe lezing van resolutie 242 van de Veiligheidsraad aangemeten. In deze tien jaar oude reso lutie over het Midden-Oosten-conflict, wordt gesteld dat Israel zich moet terugtrekken uit gebieden door haar bezet in de Zesdaagse oorlog. Dus niet van al de gebieden. Tot nu toe was het echter duidelijk dat deze eis betrek king had op de Sinaï in het Zuiden en de Westelijke Jordaanoever en de Golan in het Oosten, waarbij op alle drie de fronten kleine grenswijzigingen mogelijk waren om Israels veiligheid te garanderen met pistolen en geweren slaagden de Indianen erin grote delen van de stad te „bezetten”. President Somoza zei gisteren op een informele bijeenkomst met journalisten dat er in zijn land een ideologische strijd is ontbrand van grote omvang en „veel eerder dan ik had ver wacht”. Hij zei dat groepen rebellen erop uit zijn de sociale en politieke bases van de Nicaraguaanse maatschappij te verande ren. Daarom is het tijd om nu te kiezen tussen handhaving van de republikeinse grondwet van het land en een totalitaire staat. Volgens Somoza is het Nicaraguaanse leger in staat om het op te nemen tegen welke buitenlandse of binnenlandse vijand dan ook. Dat deze verklaring misschien nog eens aan de werkelijkheid kan worden getoetst, bleek uit een oproep van het oppositionele Sandinistische front om „de strijd voort te zetten daar het einde van de dictatuur nabij is”. Het front maakte voorts bekend dat drie van zijn leiders zijn omgekomen bij een gevecht op 26 februari. bezet gebied en zijn collega van landbouw, een fervent voorstander van het vestigen van nieuwe nederzettingen. de betrekkingen tussen de buurlanden hebben bekoeld. De regeringsleiders zullen vermoede lijk worden vergezeld door hun ministers van buitenlandse zaken en deskundigen op het gebied van de betrokken pro blemen. een egen reau ‘kers dden iekte igen- nden KOPENHAGEN (CRTR). In de Oost zee verblijven op dit moment 70 Russi sche onderzeeëers, waaronder zes die zijn uitgerust met nucleair geladen raketten. Dit is gisteren in Kopenhagen bekendge maakt door een woordvoerder van het Deense ministerie van Defensie. De totale aanwezigheid van Warschau-Pactlanden in de Oostzee komt neer oji bijna 800 schepen, aldus de zegsman. Het grootste deel vormen de mijnenvegers en de pa- trouilleschepen, die respectievelijk 150 en 100 schepen omvatten. Begin heeft nu een nieuwe interpretatie ontworpen. Volgens zijn lezing heeft de eis tot een Israëlisch terug trekken geen betrekking op al de bezette gebieden en dus, aldus Begin, niet op alle fronten. Zo zou een Israëlisch terugtrekken uit geheel de Sinaï en geen Israëlische terugtrekking uit de .Westelijke Jordaanoever geheel in overeenstemming zijn met de resolutie 242. Ook heeft het Israëlische vestigingsbeleid de nodige wrevel opgewekt. Binnen de Israëlische regering bestaan hierover ernstige meningsverschillen. Gisteren leidde dit tot een openlijke ruzie tussen minister van defensie Weiz- man, een tegenstander van nieuwe nederzettingen op Turkse ambtgenoot Ecevit zal naar ver wacht wordt drie dagen vergen. Beide leiders zullen een begin maken met het uit de weg ruimen van de geschillen die iddag istem- i van or het n en ii jrkende procent Ook di ius va: titshulpl naar 9! vordt naart liging mcol- n be ding, tbc- maar e zit- (Vai. onze redacteur in West-Duitslan^., Hans Amesz) BONN. In Stuttgart-Stammheim is gisteren het proces begonnen tegen de 23- jarige Günter Sonnenberg. Hij wordt be schuldigd van een poging tot moord op twee politieagenten, die hem vorig jaar in ü- De internationale bemanning van de Sojoez 28, vlak voorvertrek. Commandant Goebaref (boven) en de Tsjechoslowaakse kapitein Remek. Het is voor het eerst dat een niet-Rus deel uitmaakt van een So- joez-bemanning. De Iraanse belangen zullen in de toe komst behartigd worden door een zaakge lastigde. Dit heeft het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Teheran be kendgemaakt. De terugtrekking is een gevolg van de uitwijzing door Oost-Duitsland van een groep Iraanse studenten die maandag op een dagpasje vanuit West-Berlijn naar Oost-Berlijn waren gekomen en daar de Iraanse ambassade bezetten. Doordat de Oostduitsers de studenten hebben uitge wezen zonder dat deze eerst hun straf hadden uitgezeten, heeft de DDR de bezet ting van de ambassade „aangemoedigd”. aldus de woordvoerder. De diplomatieke betrekkingen tussen Iran en de DDR stammen uit 1S72. sche landen het bewijs leveren van de zich steeds verder ontwikkelende vriendschap en samenwerking tussen de broedervolkeren”. Het bezoek van Goebaref en Remek is het tweede dat Romanenko en Gretsjko tijdens hun recordvlucht ontvangen. In januari kregen zij ook al bezoek van twee Russische collega’s, die voor gezamenlij ke experimenten vijf dagen lang aan het ruimtelaboratorium Saljoet-6 gekoppeld bleven. De vlucht van de Saljoet-6 verloopt volgens de Russische media verder zon der noemenswaardige problemen. Ro manenko en Gretsjko houden zich bezig met allerlei wetenschappelijke experi- i jaar erwijs t inge- sn ge- De loran- ireed wach- i 1979 es in- wor- meen- n de orden menten en verzorgen bovendien regel matig tv- en radio-uitzendingen vanuit het ruimtestation. Het is niet bekend hoe lang het nieuwe kosmonautenduo aan de Saljoet gekoppeld zal blijven. De Saljoet- 6 is uitgerust met twee koppelingssyste- men. Daardoor is dit ruimtelaboratori um geschikt voor het maken van zeer lange vluchten, waarbij de bemanningen eventueel afgelost kunnen worden. Ook is het mogelijk om de bemanning van nieuwe voorraden te voorzien, zoals een maand geleden gebeurde via de missie van het onbemande bevoorradingsruim- tevaartuig Progres-1. De Russische kosmonaut Alexei Leon- of onthulde gisteravond voor de Tsje choslowaakse televisie dat in maart tien nieuwe kandidaten voor een ruimte- vlucht worden verwacht op de lanceer basis Baikonoer. De nieuwelingen zijn afkomstig uit Cuba, Hongarije, Mongo lië, Polen, Oost-Duitsland, Roemenië en de Sovjet-Unie. o voor kapin gen de er 200 n. Het geno- com- Light bevel iet de van Joshoea Nkomo en Robert Moegabe Het proces begon met incidenten. Een tiental van zijn geestverwanten werd hardhandig uit de rechtszaal verwijderd, nadat zij hadden geroepen dat Sonnen berg als „oorlogsgevangene” moest vrij komen. sting- i een igd een nen, is lemaal ocLuauuiy, uitlui uun uaai auiul wcung hij het aanmoediging verwacht voor de regeling sn van is zijn functie Sonnenberg niet vermeld dat hij er ook van wordt verdacht een van de vermoede lijke moordenaars te zijn van de vroegere Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback. Dat is des te merkwaardiger, omdat de federale Westduitse recherche Sonnenberg altijd heeft afgeschilderd als dè topterrorist, die onder meer was be trokken bij de moord op Buback. In Masaja, 30 kilometer ten oosten van de hoofdstad Managua, was het de nacht van woensdag op donderdag bijzonder onrustig. Herhaaldelijk werden schoten gehoord. In de stad deden gisteren geruenten de ronde dat een militair een 15-jarige jongen had doodgeschoten. In Jinotepe, 45 kilometer ten zuiden van Managua, openden aanhangers van de regering het vuur op demonstrerende studen ten waarbij minstens vier mensen gewond raakten. In Leon, op 90 kilometer ten westen van de hoofdstad, leverden ongeveer 100 aanhangers van de president de hele nacht strijd met een groep I tegenstanders, die voornamelijk bestond uit Indianen. Gewapend cember hun werk verrichten. Komend weekeinde zullen zij naar alle verwach ting het Amerikaanse ruimterecord van 84 dagen verbeteren. Er was in Oosteuropese diplomatieke kringen al geruime tijd sprake van, dat er binnenkort een Tsjechoslowaak de ruimte in zou gaan maar zijn indentiteit wenste men niet prijs te geven. Remek heeft in Tsjecho Slowakije zijn vlieger- sopleiding gehad en werd voor aanvul lende opleiding in 1972 naar Moskou ge stuurd. In 1976 werd hij uitgekozen voor het Oosteuropese „Intercosmos”-pro- gram dat voorziet in het lanceren van ruimtevaarders van diverse nationalitei ten uit de Oosteuropese satellietstaten. Volgens het persbureau AFP is uit welingelichte bron in de Jordaanse hoofdstad gisteren vernomen, dat in de nacht van woensdag op donderdag verscheidene in Jordanië vastgehouden Palestijnen zijn vrijgelaten. On der hen bevinden zich twee invloedrijke leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. Georges Habasj. Van officiële zijde is nog geen enkel commentaar ver strekt op deze maatregel, die naar men opmerkt, samen valt met berichten volgens welke Faroek Kaddoemi, hoofd van de politieke afdeling van het Bevrijdingsfront van Palestina, wellicht een bezoek aan Amman zal brengen. Het Franse vliegtuigconcern Dassault-Breguet heeft gisteren berichten tegengesproken dat Egypte bij het bedrijf 46 gevechtsvliegtuigen van het type F-l heeft besteld. De Egyptenaren hebben belangstelling getoond, maar tot nu toe zijn nog geen onderhandelingen op gang gebracht, aldus een woordvoerder van Dassault-Breguet. Uit Amerikaanse regeringskringen was vernomen dat Egypte de toestellen al had besteld. Om het akkoord toe te lichten reist bis- schop Moezorewa dit weekeinde naar Lon den. Volgens waarnemers in de Britse hoofdstad, ziet men daar de bisschop als de toekomstige „nummer een” in Zimbab we, de Afrikaanse naam voor Rhodesië, na 1978. Nochtans acht men in Londen na de uitlatingen van Nkomo en Moegabe, een burgeroorlog in Rhodesië niet uitgesloten. TEHERAN (DPA). Iran heeft giste ren besloten zijn ambassadeur terug te roepen uit de DDR. eventuele liefhebber: de prijs is 270.000 gulden. die na drie maanden onderhandelingen tussen Smith en de Verenigde Afrikaanse Saad van Moezorewa, de binnenlandse vleugel van de Afrikaanse Nationale Raad van Sithole en de Verenigde Volksorgani- satie van Zimbabwe van het stamhoofd Licht Chirau, is gesloten. MANAGUA (AFP). De ongeregeldheden die zich de laatste weken in Nicaragua hebben voorgedaan, lijken steeds meer te gaan uitmonden in een ware burgeroorlog. Op verschillende plaatsen sprongen gisteren aanhangers van president Anastazio Somoza, de militairen bij die proberen de onlusten de kop in te drukken. Ik heb een paar telefoontjes gehad van lezers die vroegen waar de memoires van Bertus Bark te koop waren. Die zijn niet te koop, „Opa Bark” schreef zijn herinnerin gen aan zijn jeugd in Koog aan de Zaan op in een schrift dat ik mocht lezen, maar misschien zal het in de Zaanstreek ver schijnende dagblad De Typhoon er te zij ner tijd uitvoeriger fragmenten uit publi ceren. Bertus Bark zou je een „naïeve schrij ver” kunnen noemen zoals er zoveel naïeve schilders in de wereld zijn. Geen schrijver van opleiding maar een schrijver van na ture, met oog voor details uit zijn onmid dellijke omgeving, en met een haarscherp geheugen. Bovendien is hij in staat zijn herinneringen zo te verwoorden dat ieder een ze herkent. De naïeve schilders vor men sinds een jaar of tachtig een erkende richting in de schilderkunst, kunnen er ook schatrijk van worden, terwijl de naïe ve schrijvers en dichters zelden of nooit in de publiciteit komen. Zo ontmoette ik al weer een tijdje geleden de Santpoortse, 64- jarige tuihman Bart van der Vlugt, die een naïeve dichter bij uitstek is, en daarnaast ook tekent. Op het laatste slaat dit punt dichtje: Je mist wat als de tekening af is. Zijn gedichten spelen meestal in de na tuur, zoals ook dit: een boom zou ik willen zijn ondanks de schaduwzijde wat te zijn, groot of klein altijd in de frisse lugt ieder jaar een ander pak dan de kleuren om je heen Zimmer frei, voor vogels geven dan conserten hoorbaar in de verten overal bomen om me heen in de bossen langs de wegen buiten blijven in de regen is het blad er af dan zijn de knoppen klaar voor het volgend jaar. r— Het is voor het eerst sinds de ontmoeting tussen beide staatslieden, meer dan twee maanden geleden, dat presi dent Sadat zich direct tot de Israëlische minister-presi- z dent wendt. Na het afbreken van de besprekingen van de politieke commissies van Israel en Egypte in januari zijn het feitelijk alleen de Amerikanen geweest die door middel van de zogenaamde pendeldiplomatie de onderhandelin gen tussen beide landen op gang proberen te houden. Deze onderhandelingen zijn de afgelopen week volledig vast komen te zitten door de harde lijn die beide partijen zich hebben aangemeten. President Sadat wenst van Israel eerst duidelijke uit spraken over een principiële bereidheid toh ontruiming van alle gebieden die door haar in 1967 bezet zijn en erkenning van het recht van de Palestijnen over hun eigen politieke toekomst te beslissen. Wasgoed aan de lijn lakens breed gewapper zacht bewegen van een slipje wat voor dag zou het zijn? niet de kalender raad te plegen op maandag dit gevlag omstreeks half negen. rijdend met de kinderwagen haar baby liet zij zien hoor, het kan ook huilen trok even aan een touwtje toen hoorde je gekrijs dom! ik vergat mijn pilletje in te nemen het was een pop! de moeder? zeven jaar wat wijs! even de sjef gebelt vandaag is het balen samen even doorgepraat er komt geen dokter bij te pas van baalziekte heeft hij geen verstand ik ga vissen in ons mooie land even naar mijn tuintje na de middag koffie pilsje winkelen de kassa blijft toch rinkelen werken ik moet er niet aan denken fijn zoo’n dagje bij te tenken dat is te merken morgen weer fif dan weer lust tot werken. Bart van der Vlugt is een ongeletterd man, zoals uit zijn spelling blijkt, en zijn gedichten zijn ook niet goed, zoals uit zijn gedichten blijkt, maar hoe onbeholpen ze ook zijn, hij is wel een dichter! En hij dicht! Hij kent het geheim van de woorden die elkaar aanstoten en tinkelen als ijsblokjes in een glas whisky. Ik bedoel maar. Zelfs de naïefste dichter ter wereld is altijd nog beter af dan de non-diehter. In Salisbury wordt verwacht, dat het overgangsbewind, dat over het geheel ge nomen een zwarte meerderheid zal heb ben, binnen enkele weken zal zijn gevormd. De tussenregering zal bestaan uit twee trappen: een uitvoerende raad aan de top die de details van de overgang naar een zwart bewind zal regelen en een minister raad die voor de lopende gang van zaken zorgt draagt. De uitvoerende raad zal be staan uit Ian Smith, bisschop Moezorewa, dominee Sithole en stamhoofd Chirau. Zij zullen bij toerbeurt het voorzitterschap bekleden. In de ministerraad zullen even veel blanke als zwarte ministers zitten onder eveneens roulerend voorzitter schap. In Salisbury wordt verder verwacht, dat binnen zes tot acht maanden onder de 6,8 miljoen zwarten en 268.000 blanken verkiezingen zullen worden gehouden volgens het systeem van „one-man-one- vote”. Tot de moeilijkste taken van het over gangsbewind behoren het bewerken van een bestand met de guerrilla’s van Nkomo en Moegabe, het uitwerken van plannen voor de samenstelling van de toekomstige strijdkrachten, de vrijlating van de poli tieke gevangenen, het registreren van de ongeveer drie miljoen zwarten die voor het eerst stemrecht krijgen en het organiseren van de verkiezingen. De blanken hebben volgens het akkoord de komende tien jaar het recht, ook als minderheid, in het parle ment grondwetswijzingên tegen te houden. Weten- iu tege- rt in de loet uit ng van ischap- an gaaf ië wer 1 5 by va i 1. Een van de trekpleisters op de Au- j tosalon in Genève is de première van de Britse Panther. In een tijd van J propvolle wegen en energieschaarste leek het de Britse ontwerpers een j goed idee om een auto te ontwerpen, I die op zijn zes wielen met een motor I van 600 pk, een snelheid kan halen i van 384 kilometer per uur. Voor de eventuele liefhebber: de prijs is De rechtbank in Stuttgart is, in tegen stelling tot de verdediging en Sonnenberg alaats kreeg bij de schietpartij in Singen lijk een kogel door zijn hoofd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3