De Vieux van klasse Wie komt er rentacar zingen bij Bel-Canto? Rheuma collecte burgerlijke stand Leren en gesprekken voeren is nu even belangrijk in Ouders op Herhaling” j langs sluizen en havens Meubelfabriek JÏ Oisterwijk sum mtwttuT De Vieux met de Franse Brandy Sljocht en Rjocht Collecte voor Sri Lanka dreigt te mislukken uitgevaren visserijschepen Maaltijden voor alleenstaanden Scheidsrechters voor meisjes voetbal gevraagd Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop Velsen VRIJDAG 3 MAART 19 7 8 6 J Het Franse certificaat voor de echte Brandy HUUR EEN VW DERBY 165,- per week en benzine 700 km vrij BERENSEN VERHUUR ZEEWEG 5 IJmuiden - tel. 02550-15544 Deze week zijn een aantal cur sussen Ouders op Herhaling van start gegaan. Nieuwe cursussen nu, iets anders van opzet, maar nog steeds uitgaand van het idee: oude kennis van de lagere school opfrissen. Maar de opzet gaat verder, de cursus die al weinig schools was is meer op de praktijk van alle dag gericht. Niet alleen inhoudelijk wat de lessen betreft, ook door middel van kringgesprekken worden al lerlei onderwerpen besproken die door de cursisten zelf worden aangedragen. De naam Ouders op Herhaling dekt $e inhoud dan ook niet meer geheel. Ook het woord cursus duidt te veel op een schoolse leersituatie, maar bedenk maar eens een goed al ternatief. Maar belangrijk is de naamgeving niet, belangrijk is dat met de vernieuwde opzet de bijeenkomsten nog aantrekkelij ker worden en dat bovendien de aansluiting naar een andere cur sus, bijvoorbeeld de VOS (Vrou wen oriënteren zich op de sa menleving) beter is geworden. Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. IJMOND VP- uur lild- 20 >end veer 11.30 'ilm- Hek- ADVERTENTIE), me- 11) 5 u. >ctor ilig- Jim De cursussen zijn nu gaande in De Brulboei, de Regenboogschool, de Bea- trixschool, Ossendorpschool, buurtcen trum Zeewijk, De Spil en De Mei in Velsen-Noord. Bewust is gekozen voor zoveel verschillende plekken, om de gang er heen te vergemakkelijken. Behalve in de buurthuizen zijn er geen crèches, maar dat is een punt dat wel de aandacht heeft en wellicht Volgend jaar wordt ge regeld. Er zijn nu ruim honderd deelneemsters en er zijn nog plaatsen open. Juist omdat de groepen nog maar één keer bij elkaar den voor verenigingspenningmeesters. Elk jaar wil de Volksuniversiteit, gezien de toenemende belangstelling voor vol wassenenonderwijs, uitbreiden. De toe voeging van Ouders op Herhaling paste dan ook uitstekend. „Het mooie van de Ouders op Herha ling”, zegt de heer Groeneveldt, „is dat het zo’n goede start biedt voor de mensen die een tijd uit het onderwijs zijn ge weest. Mooi om hen over die drempel te laten komen, hun huis uit te halen. Het zijn veel vrouwen die het doen, samen met een buurvrouw of een vriendin. Het leren staat niet centraal, wij zijn bij wijze van spreken al blij wanneer we iemand een prettige avond bezorgen”. rstr.) 5 en .The ■n 24 en Een en Jgel idag i 10- Op vrijdag 10 maart wordt in het dienstencentrum in Zeewijk weer een maaltijd gereserveerd voor alleenstaan den. Zuurkool met worst staat op het menu. Belangstellenden kunnen zich op geven aan de bar van het dienstencen trum. Het ziet er naar uit dat de collecte in Velsen voor Sri Lanka de mist in gaat. Oorzaak: te weinig collectanten hebben zich bereid verklaard medewerking te verlenen aan de huis-aan-huis-collecte die geld (het streven is twintig mille) moet opbrengen voor een ambulancewa- gen voor de zusterstad van Velsen Galle. Het gemeentebestuur is diep teleurge steld, zo werd ons verteld. Vandaar nog eens een oproep. De collecte wordt ge houden in de week van 15 tot 22 maart. Wie meldt zich aan bij bureau voorlich ting van de gemeente? J. van der Horst, telefoon 19000. Vrijdag tien maart komen de leden van de Friese vereniging „Fryske Tfou” weer bij elkaar. Zij gaan kijken naar een voor stelling van het toneelgezelschap van de Friese vereniging uit Zaandam „Sljocht en Rjocht”, dat is getiteld: „In keardel ut ien stik”. Na afloop is er bsd. Het feest wordt gehouden in De Rank aan de Wilhelminakade en begint om acht uur. last rerd- rgen :lux- alle laag Van- 12 Redactie Loes De Fauwe tel. 02tj50 15389 „De ■n 24 21.30 i het „De „De □af- loor- .siel, Nadat in 1976 de Vrouwenbond NW met een succesvolle Ouders op Herhaling was gestart, heeft het aantal belangstel lenden een enorme vlucht genomen. De werkgroep Vorming en Ontwikkeling voor Volwassenen van de Velser Ge meenschap heeft vorig jaar september de organisatie overgenomen, maar nu is definitief het heft in handen gegeven van de Volksuniversiteit Velsen deelnemer aan die werkgroep. „Het enige nadeel bij de vrouwenbond was,” aldus de heer P. Groeneveldt van de Volksuniversiteit, „dat deze organisatie een politiek ge kleurd vaandel heeft. Dat kan een be zwaar zijn voor mensen. De Volksuniver siteit heeft geen specifieke politieke ach tergrond, al vormt bij ons de naam wel licht een drempel. Maar de Volksuniver siteit heeft ervaring met volwassenene ducatie en zo is de organisatie van de Ouders op Herhaling bij ons terecht ge komen”. De Volksuniversiteit heeft 450 cursis ten per jaar die er vooral de vreemde talen komen leren. Er zijn ook cursussen in bijvoorbeeld discussietechnieken, in spreken in het openbaar of in boekhou- zinken gebracht door de Duitse onder- zeëer U 36. Van de andere drie schepen werd de Jupiter in 1896 afgevoerd, De Mercurius in 1908 en de Mars in 1922. De naam Minerva keerde in 1909 bij de KNSM terug en was gebouwd in Glasgow door de werf van Hailton Co evenals de zusterschepen Mercurius en Stella. In dat zelfde jaar kwamen ook gereed de Pollux en de Satumus welke respect, gebouwd Het meisjesvoetbal heeft in Velsen zo langzamerhand een vaste plaats gekre gen binnen de organisatie van het school- voetbal. Zoals elk jaar wordt ook tijdens de komende paasvakantie het scholen voetbaltoernooi gespeeld. Waren er de eerste keer, dat is nu twee jaar geleden, drie meisjesteams en vorig jaar twintig, nu worden nog meer deelneemstertjes verwacht. Probleem is daarom het aantal scheidsrechters dat voor handen is. Daarom de vraag van een van de orga nisatoren: wie stelt zich beschikbaar om tijdens het toernooi bij de meisjes een paar wedstrijden te fluiten. De meisjes spelen op de velden van Waterloo, aan de Waterloolaan in Driehuis. Van de scheidsrechters wordt bij deze wedstrij den wel ene zekere flexibiliteit ten aan zien van de spelregels verwacht, een aan passing aan het spelniveau, dat niet ver bijsterend hoog ligt. Des te groter is echter de pret en daar gaat het tenslotte om tijdens deze voetbaldagen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Jan Willem Bronsveld, op de Pleia- denschool. Telefoonnummer van de school is 02550-10646, tijdens avonduren is opgave mogelijk op het privénummer van de heer Bronsveld: 23549. animo. Het uitrekenen van procenten bij aanbiedingen in de winkels, het uitzoe ken van de betekenis van bepaalde moei lijke woorden, alles is gericht op de dage lijkse dingen waarmee iedereen te ma ken heeft. Zo gewoon en daarom zo leuk. Overal is het enthousiasme even groot en niets werkt meer aanstekelijk dan dat, ook naar de organisatoren en de docen ten toe. „Het grootste probleem”, aldus de heer Groeneveldt, „is dat je mensen moet be reiken, dat de drempel om te komen zo laag mogelijk moet worden gemaakt. En het is zo dat wanneer ze eenmaal hiermee bezig zijn geweest, dat het veel gemakke lijker is om vervolgens met iets anders door te gaan. En je moet het als geheel zien, het pakket dat in Velsen aan cursus sen en lesmogelijkheden wordt aangebo den en dat pakket is erg aantrekkelijk”. zijn geweest, is het nog best mogelijk om mee te gaan doen. Vrouwen die er ge woon eens uit willen zijn, komen er, of moeders die hun kinderen met het huis werk willen helpen. De reden kan ver schillend zijn, zoals ook de leeftijden variëren, maar het geheel is als combina tie geslaagd. In kleine groepen komen de deelneem sters bij elkaar. Naar eigen keuze wordt het programma per cursusochtend (of middag of avond) vastgesteld. Lesmate rialen worden veelal door docent uitge zócht en samengesteld omdat er geen leermiddelen voor deze cursussen voor handen zijn. De gesprekken, die een vast onderdeel vormen, kunnen natuurlijk Over van al les gaan. Een bezoekje aan een cursu sochtend leert dat de belangstelling uit gebreid is: waar kun je heen, wanneer je het niet eens bent met de schoolkeuze die een schoolhoofd voor je kind doet of de vraag wat gebeurt daar nou in het vrou wencafé in de Brulboei, wasmiddelen milieubewust kopen en gebruiken, le sprogramma’s op lagere scholen, er is zoveel waarover tijdens een gewoon praatje duidelijkheid komt. De een weet dit, een ander vraagt dat en de sfeer van ontspannenheid, van niets te hoeven we ten, ook geen proefwerkjes maken over kennis van rekenen, is bepalend voor de trawler Zeehaan IJM.57, KW.42, Rijnmond VI KW. 135, Monica VL.89. MAANDAG 20 FEBRUARI, trawler Rijnmond III KW.44, Tetman Het- te KW.74, Rijnmond IV KW.85, Jan Maria KW.171, Dirk Diederik KW.172. DINSDAG 21 FEBRUARI. Hektraw- ler Comelis Vrolijk Fzn SCH.171. DONDERDAG 23 FEBRUARI. Hek- trawler Johanna KW. 39, Annie Hillina KW. 170, Frank Vrolijk Czn SCH.81. MAANDAG 27 FEBRUARI. MT. Pro- tinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209. Wiron II Um. 211, Ora et Labora KW.51, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, ML. Michiel KW. 167, MK. Pool ster IJM.ll, Gertjan Pieter IJM.14, Eben Haezer IJM. 18, Drie Gebroeders IJM.20, Davina IJM. 27, Maarten Cornelia IJM.44, Swift 1JM.115, Wiron VII IJM.207, Janny Jacoba KW.4, Deo Volente II KW.ll, Alida KW.22, Willem Adriana KW.25, Rosemarie KW.34, Anna Hendrika KW.45, Pelikaan KW.88, Wilma KW. 113, Maartje Jacoba KW.137, Tiny KW.145, Pieter Gijsbertha KW.175, Valk KW.185, Hans KW.189, An na Lydia KW. 194, Yvonnen Yolanda KW.206, Agatha KW.214, Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Marco WOENSDAG 15 FEBRUARI. Hek- trawler Egmond IJM. 36, Rijnmond I KW. 15, Arie Ouwehand KW.122. DONDERDAG 16 FEBRUARI. Hek- trawler Vooraan VL.115. ZATERDAG 18 FEBRUARI. Hek- Rijnmond V 35) is”. Zat and a.l. ier”, De klanken van „II Pirata” zijn nauwe lijks weggestorven of het actieve Velsen- se operagezelschap Bel-Canto is in de muziek van een nieuwe opera gedoken, „Lucia di Lammermoor” deze keer. Ver moedelijk begin volgend jaar zal de uit voering plaats hebben. Nu zit dit operagezelschap enigszins in de problemen: het aantal leden van nu (omstreeks vijftig) is niet voldoende. De club zit, zoals dat heet, te springen om nieuwe leden, waarbij dan nog de voor keur uitgaat naar heren, want die zijn ondervertegenwoordigd. Bel-Canto repeteert elke donderdag avond in het Cultureel Centrum in IJ muiden. Iedereen die belangstelling heeft, kan daar eens een kijkje nemen, eens gaan luisteren. Nu zijn de muziekre- petities gaande, later pas starten de to- neelrepetities. De secretaris van Bel-Canto, de heer H. van Eek (Kruisberglaan 263, telefoon 15365) zal graag inlichtingen verschaffen over een lidmaatschap van deze muzika le organisatie. in 1856 kocht de maatschappij in Schotland de schroefstoomboot Nina wel ke herdoopt werd in Ondina. Het schip had een laadvermogen van 300 ton en afgeladen met een diepgang van 3,40 m kon het zonder bezwaar Amsterdam in- en uitvaren via de Zuiderzee. De eerste reis van de Ondina had St. Petersburg als bestemming. In het jaar 1857 werden vijf schepen aan de vloot toegevoegd: de Anna Paulowna, Willem III, Berenice, Rembrandt en Urania. De Rembrandt was het eerste koopvaardij schip dat 1 november 1876 bij de opening van het Noordzeekanaal de sluis 397 van IJmuiden passeerde op weg naar Amster dam. Dit schip dat een belangrijke plaats ingenomen heeft in de geschiedenis van IJmuiden, werd 1903 naar Griekenland verkocht. Van latere tijd is het stoomschip Miner va, welke we hier op de foto zien. Het Noordzee kanaal was al vier jaar in ge bruik toen het schip nieuw in de vaart kwam want in het jaar 1880 kwam het gereed bij de werf van J. Laing te Sunder land, groot 923 bruto ton, lang 67,38 m, breed 9,27 m en diep 4,67 m. De 2 cil. compound stoommachine was geleverd door G. Clark te Sunderland. In datzelfde jaar kwamen gereed de Jupiter, Mars en Mercurius waarvan eerstgenoemde in ons land is gebouwd terwijl de andere twee evenals de Minerva in Engeland op de helling hadden gestaan. De in 1880 gebouwde Minerva heeft tot in 1908 voor de KNSM dienst gedaan en werd toen verkocht naar Engeland, veran derde niet van naam, want meteen werd het schip onder Italiaanse vlag gebracht, heette eerst Erice en van 1910 af Erix en was het eigendom van Nav, La Sicania te Trapani. De eerste Minerva werd onder die naam Erix op 8 augustus 1916 tot GEBOREN: M. L. Tanke - Kernan, d., Velsen-Zuid. A. Martinez del Rey - Gomez-Pastrana Pedro sa, d., IJmuiden. OVERLEDEN: E. TRomp, 73 jr., echtgenote van: J. Heeremans, Santpoort, A. Luyt, 80 jr., echtgenoot van: D. Spigt, Haarlem. C. Aar denburg, 52 jr., echtgenoot van: A. M. Bol, Wijk aan Zee. H. A. C. Weimar, 87 jr., weduwnaar van: J. van Croonenborg, Santpoort, J. van Riessen, 81 jr., weduw naar van: M. A. Gerritsen, Santpoort. GEHUWD: S. van Zandvoort - M. van Veelen, IJmui den, F. G. T. M. Blüm - N. A. de Geus, Hoorn, A. Plomp - M. A. Overmars, Vel- sen-noord, A. J. B. Frinking - G. A. Maus- sen, Amsterdam, R. Bakker - W. M. Spaans, IJmuiden, P. C. J. Wijdemans - M. H. Hoogzaad, Dronten, J. P. Wijts - M. C. W. van Zunderen. Alkmaar. ONDERTROUWD: R. E. Bhom, Heiloo, NH, en: P. van Dam, Velsen (zuid). J. J. Duin, en: S. Prins, beiden IJmuiden. F. A. Zwart, en: H. A. Uiterwijk Winkels beiden, IJmuiden. J. C. Hinloopen, en: G. Pronk, beiden IJmuiden. W. E. de Leeuw, en: A. Mayer, beiden Velsen (noord). C. J. van Dijk, en: C. J. Spekking, beidenn IJmuiden. waren door de werf van Rijkee Co en de Mij. Fijenoord, beiden in Rotterdam. Door de KNSM werd de 2821 bruto ton metende, tweede Minerva, in 1931 naar China verkocht, kreeg de naam An-Shing en was het eigendom geworden van An Tmung Steam Ship Company te Shanghai. Deze rederij verloor het schip op 14 mei 1945 nadat het op een mijn was gelopen. De andere twee schepen, de Mercurius en de Stella, waren toen al van de vloot afge voerd. De Mercurius strandde op 7 januari 1925 bij Gibraltar en de Stella ging op 11 mei 1940 bij Vlissingen verloren als gevolg van een bombardement. Van de andere twee in 1909 gereed gekomen schepen werd de Satumus op 15 september 1942 getorpedeerd. De Pollux is in 1931 naar Frankrijk gegaan en heeft onder de naam Tabarka thuisbehoord in Rouaan. Van de bijpa zeventig jaar geleden gebouw sche pen is deze het langst in de vaart gebleven want in het jaar 1947 werd deze vroegere Pollux voor de sloop verkocht. ARIE VAN DER VEER I WR.32, Johanna Cornelia WK.57, Leendert Jan SCH.256. I DINSDAG 28 FEBRUARI. MK. Gertjan Pieter IJM.14, Davina IJM.27, Pieter Jacob KW.24, Marry Jacob KW.117 .séttUSWM CAUTION l.C. 113558 Van dertien tot en met achttien maart wordt in Velsen zoals in het hele land de jaarlijkse rheuma-collecte ge houden. De opbrengsten van deze collec te zijn bestemd voor de activiteiten en voorzieningen die de Nederlandse Vere niging tot Rheumatiekbestrijding uit voert. Hieronder vallen zowel materiële hulp aan individuele patiënten, als rese arch op medisch-wetenschappelijk terrein. De Koninklijke Nederlandsche Stoom- maar in 1856 kocht de maatschappij boot Maatschappij is in 1856 begonnen en Schotland de schroefstoomboot Nina w toen was in Nederland de stoomvaart slechts enkele tientallen jaren oud. Er wa ren toen enige rederijen die stoomboten lieten varen van Amsterdam naar Ham burg, de Oostzee en van Rotterdam naar Londen. De KNSM werd op 1 oktober 1856 opge richt en het is de oudste rederij in Neder land welke vaart onder haar oorspronke lijke naam en emblemen: de zwarte schoorsteen met twee witte banden ver uit elkaar geschilderd. Dit was destijds ge daan ter onderscheiding van de Amster- damsche Stoomboot Maatschappij op richter Paul C. van Vlissingen die als embleem had de zwarte schoorsteen met twee smalle witte banden dicht bij elkaar. Begonnen werd met gehuurde schepen Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur (A D VER TENTJES) «RMKX-1 «WK** OtWCnOM OÉNÉRAlf OW H1PÓTS w aootii r c «k jrxil’ Munt «JF Lf3 3WHWB1 Ot Ton UW er flnmw U vhb®» t- onadvöM «0 iwmoe 4n «wti «W" - wt» W Muil

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7