EEG-COMMISSAR1S ETIENNE DAVIGNON: Gezondheidscentra uit AWBZ financieren Canada leent om Zwitserland te klein voor sleutelrol zijn valuta te steunen tussen de bedrijven door beurs deze week Valutaproblemen oefenen invloed uit op koersen Neweda 4 SUB-COMMISSIE IN ADVIES: 15 ECONOMIE 19 7 8 MAART 4 ZATERDAG Boetes I ie- bijna 1 miljoen aan prijzen bijna 1 miljoen aan prijzen Alarmtoestand ag t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten geleden Davignon, Kranten Centraal Beheer en Gebouwen Ziekenhuisfinanciering Reparatie-order (Van een medewerker) AMSTERDAM. De koersvorming ter beurze waar ook ter wereld stond deze week geheel in het teken van de valutaproblematiek. Sedert de vrije wereld jaren geleden besloot de vaste onderlinge valutaver- houding in een zwevende te wijzigen, is er vrijwel nimmer meer rust aan het valutaire front geweest. Wel ontwikkelde de sedertdien opge treden onrust zich golfsgewijze en het afgelopen weekeinde bereikte één van die golven weer zijn hoogtepunt. Het gevolg was nieuwe laagtepunten voor Wall Street en een versterkte koersafbrokkeling op het Damrak. Herstructurering IHC Holland Werkloosheid Japan Door Theo Klein BRUSSEL. Nog geen drie maanden geleden lanceerde Étienne Davignon, Europees Commissaris voor de Industrie, een sombere voorspelling. De staalindustrie in de Europese Ge meenschap zou een rampzalig jaar tegemoet gaan als de prijzen van staalprodukten niet met 10 tot 15 percent zouden worden ver hoogd en alle staalproducenten zich niet nauwkeurig aan de richt lijnen van de Europese Commis- sie zouden houden. Inmiddels zijn we twee maanden gevorderd in het nieuwe jaar. De situatie in de staalindustrie is niet bepaald rooskleurig. Er zal met harde hand ingegrepen moeten worden om de gezonde bedrijven in Euro pa nog redelijk toekomstperspec tief te kunnen bieden. Maar zo triest als Davignon het in decem ber voorspelde is het op dit mo ment niet. in I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) d jd De concurrentiekracht van de Ameri kaanse multinationals op de wereldmark ten neemt, op basis van de huidige lage dollar, zo ongelooflijk toe dat hieruit al leen al een dodelijk gevaar optreedt door vrijwel alle Westeuropese ondernemingen met een groot exportaandeel. Verliezen, bedrijfssluitingen en werkloosheid kun nen daarvan op grote schaal het gevolg worden zodat de ongerustheid in vooral de Westduitse Böndsrepubliek met de dag stijgt. UTRECHT (ANP). De sub-commissie financiële aspekten van de commissie die de voorlopige stimuleringsregeling wijk gezondheidscentra begeleidt, meent dat deze in de toekomst uit de AWBZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten) moe ten worden gefinancierd. De voorlopige stimuleringsregeling, op grond waarvan wijkgezondheidscentra bepaalde subsi dies krijgen, loopt 1 januari 1979 af. het instituut de eerstkomende jaren ge middeld voor circa 40 mln per jaar op de kapitaalmarkt zal opnemen. Voor de derde achtereenvolgende dag is gisteren het op één na grootste Italiaanse dagblad. La Stampa, niet verschenen als gevolg van een stakingsactie van het druk kerij personeel. Dit verzet zich tegen de invoering van geautomatiseerde druktech nieken. Een vakbondsvertegenwoordiger verklaarde dat de drukkers hUn actie zul len voortzetten totdat de directie van het blad, dat in handen is van de Turijnse automobielfabriek Fiat, toezeggingen doet tot behoud van de werkgelegenheid. Centraal Beheer Groep in Apeldoorn heeft alle aandelen overgenomen van de CSR Groep in Amsterdam. CSR heeft 160 medewerkers en een omzet (1977) van 15 mln. Bij Centraal Beheer werken 300 man in het computerbedrijf CEA en wordt een omzet van ongeveer 35 mln geboekt. Voor 1978 wordt voor de nieuwe combina tie een omzet verwacht van 60 mln met een personeelsbestand van bijna 500 man. De betrokken bonden en de onderne mingsraad van Centraal Beheer hebben hun instemming met de samenwerking betuigd, aldus Centraal Beheer. dige J. Al :clu- der- huis den, ten. 110, en). De produktie van gebouwen in Neder land zal dit jaar en het volgende groeien met 8 tot 10 procent. Dit is becijferd door het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid in Amsterdam en neergelegd in een gisteren verschenen rapport: verwach tingen voor de gebouwenproduktie in 1978 en 1979. NV Instituut voor Ziekenhuisfinancie ring heeft in 1977 een winst behaald van 2,5 mln tegen 2 mln in 1976. Voor 1978 wordt eveneens 2,5 mln winst verwacht. Dit blijkt uit het prospectus behorend bij de uitgifte van nominaal 15 mln 8,25 pet. obligaties 1978 per 1984-1993, waarop op 9 maart kan worden ingeschreven. De emissiekoers wordt 7 maart voorbeurs be kendgemaakt. Mede door de teruggang van de bouwac tiviteiten in de gezondheidszorg neemt het leningenbestand van het IZF minder snel toe dan enige jaren geleden werd ver wacht. Desondanks is de verwachting dat 7,50 6,25 15,- 3,75 9,75 4,75 4,25 |en De grote acties kwamen ditmaal van Zwitserland, dat al geruime tijd onder de dollarvlucht bedolven wordt. De infla- tiepsychose van de afgelopen jaren heeft geleerd dat als het publiek een munteen heid niet meer vertrouwt, er een vlucht uit die munt in goederen plaats heeft. Het vbortdurend pompen van Amerikaanse dollars in het wereldverkeer, vorig jaar rond 25 miljard dollar en dit jaar zeker niet minder, heeft onder de niet-Amerika- nen onder andere particulieren, onder; nemingen en centrale banken zoveel wantrouwen veroorzaakt dat ook hier al geruime tijd het bekende vluchtverschijn- sel waarneembaar is. Nu echter niet in goederen maar in andere valuta, waarbij velen blijk geven van het verlangen de rol van wereldsleutelvaluta, die de Ameri kaanse dollar nu nog altijd vervult, door de Zwitserse frank te zien overnemen. Maar een dergelijke rol kan Zwitserland als klein land niet vervullen, zodat de koers van de frank door de aanhoudende aankopen torenhoog werd. Vorige week werd zelfs even een prijs van 1,30 voor een Zwitserse frank betaald. De exportpo sitie van het land dreigde hierdoor geheel in het slop te geraken. Teneinde dit moor dende gevaar af te wenden, nam Zwitser land deze week een aantal maatregelen die de indruk gaven vanuit een soort wan hoopssituatie te zijn voortgekomen. Met de verlaging van het officiële wisseldisconto van anderhalf procent tot één procent, ging de centrale bank vrijwel tot het uiter ste van haar rentemogelijkheden. De Liberiaanse mammoettanker „Brazi lian Marina” van 320.000 ton zal op de Verolme-werven van Rozenburg worden gerepareerd, nadat het schip begin dit jaar zware schade opliep toen het in Braziliaan se wateren aan de grond liep. Het répara- - tiekarwei zal naar schatting acht weken in beslag nemen. Volgens Verolme-Rozen- burg, onderdeel van het Rijn-Schelde- Verolme-concern, kon de werf de order boeken ondanks grote concurrentie van werven in Europa, Japan en Singapore. De „Brazilian Marina” werd twee jaar gele den op de Verolme-werf gebouwd. met mij te doen. Het is beslist niet zo dat het Nederlandse aandeel in de totale Euro pese produktie daardoor gevaar zou lopen. Een producent die in het eerste kwartaal te veel geproduceerd heeft krijgt in het twee de kwartaal gewoon minder. Ik heb ze daar al voor gewaarschuwd. Er is maande lijks overleg. En daar zijn de laatste keer harde woorden gevallen”. OTTAWA. (Reuter en ANP) Canada gaat 750 miljoen Amerikaanse dollar le nen op de kapitaalmarkt in de Verenigde Staten ter ondersteuning van zijn valuta en voor de financiering van het tekort op zijn betalingsbalans. Er worden drie obli gatieleningen, elk van 250 miljoen dollar, geplaatst. Dit heeft de Canadese minister van Financiën, Jean Chrétien meege deeld. De drie obligatieleningen hebben ver schillende looptijden. De eerste loopt vijf jaar (tot 1983), de tweede zeveneneenhalf jaar (1985) en de derde twintig jaar tot 1998. Het is waarschijnlijk dat de centrale bank van Canada de miljoenen zal gebrui ken om Canadese dollars op te kopen op de internationale wisselmarkten om een verdere koersval van de munt tegen te gaan. Canada heeft nog maar weinig deviezen tot zijn beschikking om zijn munt te steu nen. Eind 1977 beschikte het land nog over monetaire reserves (goud en buitenlandse valuta’s en kredieten) ter waarde van 4,41 miljard dollar. Dit jaar zijn er echter weer forse aanslagen gepleegd op de Canadese reserves. Zij hebben inmiddels het laagste peil van de afgelopen acht jaar bereikt. Dr. H. Lamberts, huisarts in het Rotter damse gezondheidscentrum Omoord, is het met het advies van de sub-commissie eens. Op het ogenblik zijn de gezondheids centra volgens hem „te sterk om te ver dwijnen en te zwak om te bliven bestaan”. Hij stelt in het blad Medisch Contact van de Maatschappij Geneeskunst, dat er drin gend behoefte bestaat aan een finan cieringssysteem dat rekening houdt met de heterogeniteit in samenwerkingsvor men, maar dat daarnaast voldoende stabi liteit biedt voor een inhoudelijke ontwik keling. Er moet geen principiële keuze worden gemaakt voor één bepaalde orga nisatievorm of één bepaalde doelstelling. Financiering uit de AWBZ (of uit de algemene middelen) heeft volgens dr. Lamberts als voordeel, dat er enerzijds geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen twee soorten hulpverleners („solis ten” en hulpverleners in samenwerkings verbanden), terwijl anderzijds de exploi tatietekorten niet meer in de eerste plaats door de ziekenfondsverzekering behoeven te worden opgebracht. Dr. Lamberts meldt, dat het voorlopig advies van de commissie inhoudt, dat een deel van het exploitatietekort wordt ver goed. En wel de kosten die, vergeleken met een solo-situatie, extra moeten worden ge maakt voor huisvesting en personeel. Ver der gaat het advies ervan uit, dat samen werking extra tijd kost en dat ook die tijd moet worden vergoed. Er zal nog moeten worden gesproken over het aantal uren dat de hulpverleners kwijt zijn aan samen werking en ontwikkelingswerkzaamhe- den. Dr. Lamberts neemt aan, dat men zal uitkomen op ongeveer twintig percent van de tijd. Dr. Etienne Davignon, een Belgische, in 1932 in Boedapest geboren burggraaf, behoort tot de groep van Belgische politieke grootheden, die genoemd wordt als toekomstig minister van zijn land. Hij begon zijn politieke loopbaan in 1959 in dienst van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. Twee jaar later al werd hij kabinets-attaché van de toenmalige minister Spaak van Buitenlandse Zaken. In 1964 werd hij kabinetschef bij Spaak, een functie die hij ook onder minister Harrnel behield tot hij in 1969 directeur-generaal op het ministerie werd. Op 18 november 1974 volgde zijn benoeming tot voorzitter van het directie-comité van het Internationaal Agentschap voor Energie. Sedert 1 januari vorig jaar is hij lid van de Commissie der Europese Gemeenschap, belast met de zorg voor de Interne Markt, de Douane-Unie en de Industriële Zaken In het herstructureringsplan van de Europese Commissie, waaraan momen teel druk gesleuteld wordt, zal precies staan welke bedrijven nog levenskansen hebben in de staal en welke ondernemin gen zich beter op andere sectoren kunnen gaan richten. Er zullen harde klappen vallen. Tienduizenden arbeidsplaatsen staan op het spel, vooral in de zwakke staalregio’s in Europa. Davignon laat er dan ook geen twijfel over bestaan dat de politieke tegenstand bij de totstandko ming van het plan erg groot is. Niemand ziet natuurlijk graag zijn staalindustrie gekortwiekt. Davignon: „Maar ook hier geldt dat ze geen keus hebben. Voor som mige landen zal het werkeloosheid bete kenen. Dat is natuurlijk niet gemakkelijk. Maar zelf kunnen ze het niet meer klaren. Al die enorme bedragen die bijvoorbeeld in de Britse staalindustrie worden gesto ken, legt een flinke druk op de Engelse middelen. Dat kan zo niet doorgaan”. IHC Holland heeft in de eerste twee maanden van dit jaar opdrachten geboekt voor ruim 170 mln, zo heeft het concern bekendgemaakt. Hoewel sommige van de orders winstgevend zijn, wordt over het geheel een aanzienlijk verlies geleden. Dit niettegenstaande de steun van de regering, die is verleend volgens de algemene regels van de verliesparticipatie. In West-Duitsland is het aantal werklo zen in februari met 10.600 toegenomen tot 1.224.100, overeenkomende met 5,4 pro cent van de arbeidsbevolking. Dat heeft het centrale arbeidsbureau in Neurenberg vrijdag bekendgemaakt. Eind februari 1977 waren er in de Bondsrepubliek 1.213.700 werklozen. Het aantal mensen dat met verkorting van de werktijd te maken heeft, steeg vorige maand met 464 tot 251.637 en het aantal vacatures met 19.009 tot 223.705. elkaar op te werken nu op zelfmoord uit zoiij 'open”. De Europese Commissaris stelt niet zon der trots vast dat in de Gemeenschap alle betrokkenen nauwkeurig weten welke Europese staalpolitiek er gevolgd wordt. Dat beleid is er volgens hem op gericht de voor- en nadelen evenwichtig te versprei den. Wanneer alle producenten in de Ge meenschap zich aan de voorwaarden hou den, dan kunnen ze er, aldus Davignon, van op aan dat dit ook werkelijk gebeurt. Toch lijkt het allemaal niet zo voorbeeldig te lopen als de Europese Belg het voorstelt. De produktiecijfers over januari hebben uitgewezenv dat bedrijven in België, Luxemburg, Duitsland en Italië aanmer kelijk meer hebben geproduceerd dan op grond van de afspraken voor het eerste kwartaal zou mogen. Gaan zij zo door dan zullen ze boven de voor hen vastgestelde produktie uitkomen. Davignon is er echter van overtuigd dat dit niet zal gebeuren. „En zou dat onver hoopt toch zo uitkomen, dan krijgen ze Hij noemt het noodzakelijk, dat er snel een meer definitieve regeling komt, ook als de voorlopige stimuleringsregeling bij voorbeeld zou worden verlengd tot 1 janu ari 1981. De voortvarende aanpak van de begeleidingsoemmissie verdient volgens hem daarom steun. „Zodoende zou een ruim tien jaar durende periode van voorlo pigheid, onzekerheid en van volledig niet op elkaar afgestemd zijn van de inhoude lijke doelstellingen voor de hulpverlening en de bestaande struktuur ten einde komen”. Davignon: „We zitten in een hele delicate situatie. Als het evenwicht dat we nu heb ben niet gehandhaafd kan worden dan gaat de hele zaak kapot. Wanneer de Com missie daar niet straf de hand aan zou houden, dan zou iedereen hetzelfde doen. Vervolgens gaan de prijzen nog een keer kapot en dan zijn we nergens”. In principe zijn de afspraken over de produktiemaxima in de gemeenschap ge maakt op vrijwillige basis. Volgens Da vignon is dat echter een zeer betrekkelijk begrip. Want achter de deur heeft hij de stok dat hij met verplichtingen kan komen als het op vrijwillige basis niet mogelijk zou blijken te zijn. „Maar het zal lukken zoals het nu gaat”, zegt de Europees Com missaris zelfverzekerd, „de landen hebben geen keus. De meeste zullen zonder een Europees beleid nooit aan herstel van hun staalindustrie toekomen. Wat moet bij voorbeeld een land als België? Akkoord, het gaat nu nog niet best met de staalin dustrie, maar zonder Europa zouden ze nog dieper zijn weggezakt. Daarom zegt de Belgische regering tegen de staalprodu centen in hun land, dat zij geen nationale steun meer zullen krijgen als ze zich niet aan onze afspraken houden. De regerin gen staan achter ons. Tegen onze druk en die van de nationale overheid kan geen enkele producent op”. In theorie zou het dus nog voor kunnen komen dat er later in het jaar toch nog staalbedrijven blijken te zijn die te veel produceren. Davignon gelooft daar niet in. Hij gaat er zonder meer vanuit dat de betrokken regeringen de staalproducen ten vöör die tijd op de vingers getikt zullen hebben. De landen van de Gemeen schap staan achter de maatregelen en producenten die zich aan het einde van het jaar niet aan de afspraken hebben gehouden wachten forse boetes, aldus de Europees Commissaris. Ook de centrale banken van de andere harde-valutalanden, West-Duitsland, Ja pan en Nederland zijn in een alarmtoe stand gebracht teneinde te voorkomen dat ook hier vloedgolven van dollars zul len optreden. West-Duitsland maakte daarbij bekend bij een dollar van twee Duitse marken niet te kunnen leven. Maar desondanks zakte deze week die munt toch beneden dit blijkbaar kritische niveau. Over de toekomst van Hoogovens is Da vignon betrekkelijk optimistisch. In verge lijking met veel andere Europese staalpro ducenten is het Velsense bedrijf efficiënt en modern. In het reorganisatieplan zal dan ook een sterke plaats voor Hoogovens gereserveerd worden. Davignon: „Natuur lijk, we moeten ons richten op de sterke ren. We kunnen onze toekomst niet base ren op de zwakke bedrijven in de Gemeen schap”. De Belgische Commissaris ziet de overwinning van de crises in onder andere de staalindustrie als een krachtproef voor de Europese Gemeenschap. „Door zulke problemen te overwinnen kan Europa zijn bestaansrecht aantonen”, zegt hij. Aan een voorspelling van de toekomstige ontwik keling durft hij zich echter niet te wagen. Heel voorzichtig vertelt hij: „Wanneer de zwakke broeders zijn afgevallen, is het volgens mij een goede basis om uit te gaan van de huidige totale capaciteit, zeker tot 1985. „Meer dan een lichte groei van de produktie zal er niet inzitten”. Hij besluit: „Eén ding is zeker. De staalindustrie zal nooit meer zo’n treksector zijn als in het verleden.” Set rode BOSCH fantarehoorns in doe-het-zelf-verpakking. Met bevestigingsmateriaal en duidelijke montagehandleiding. Een ge schenk van WILLEM VAN RIJN ter waarde van 70, U weeft moeiteloos en snel zonder weefgetouw dit prachtige wandkleed. De Leidse Wolspinnerij N.V., fabrikante van Neveda Wol, stelt iedere week twee weefpakketten ter beschikking. U krijgt dan een compleet pakket: 100% wol, speciale weefstof en weefnaald-plus een duidelijke beschrijving. Het nummer van dit dessin is 7619 De afmeting is ca. 50x75 cm. Winkelwaarde 45.,-. „Nee”, verklaart het Belgische commis sielid, „ik ben niet ontevreden. Ik geloof dat we nog iets kunnen doen om de situatie te verbeteren. De prijsontwikkeling is gun stig. En er bestaat een grotere discipline bij de bedrijven. Men is zich bewust ge worden van zijn verantwoordelijkheid. We hebben ook begrip gevonden bij de fa brieken die het staal verwerken. Ook zij tonen nu meer solidariteit. Iedereen begint nu te begrijpen dat hij in dezelfde boot zit”. „De producenten kunnen niet apart le ven. De crisis is zo wereldomvattend, zo structureel, dat er op alle fronten solidari teit betracht moet worden. De afnemers van staal in de wereld beginnen nu ook te begrijpen dat ook zij er belang bij hebben dat het de producenten een behoorlijke prijs kan opleveren. Hetgeen vanzelfspre kend belangrijk is voor het prijsniveau. Door de overcapaciteit in Europa en de Concurrentie van goedkope staallanden als Japan, het Oostblok en Spanje zakte de prijs van het staal de afgelopen jaren zo sterk, dat het voortbestaan van een aantal staalbedrijven in gevaar is gekomen. De Europese Commissie heeft daartegen al maatregelen genomen. Men probeert tot afspraken te komen met de goedkope lan den, er zijn minimum- en referentieprijzen (toeslag op goedkope invoer) ingevoerd, er is geld beschikbaar om de spciale gevolgen (ontslagen) van de crisis op te vangen en er wordt momenteel hard gewerkt aan een herstructureringsplan voor de Europese staalindustrie (dat deze zomer klaar komt). Davignon: „Zelfs Japan heeft nu een wet waarin staat dat staal een crisisnij verheid is. Dat betekent dat ook Japan nu belangstelling heeft om betere prijzen te krijgen voor het geëxporteerde staal. Als de crisis niet te lang duurt dan kan men het zich soms permitteren om met grote verliezen te verkopen. Maar als de crisis aanhoudt dan kan niemand dat meer op den duur, zelfs Japan niet. Ik ben er van overtuigd dat de producenten in gaan zien dat de oude traditie van altijd maar tegen Buitenlanders die grote bedragen op Zwitserse bankrekeningen storten moeten daarop 40 procent rente als boete betalen, terwijl, als het meest drastische van alles, buitenlanders zelfs verboden is Zwitserse, effecten aan te kopen. Met deze torenhoge dam tracht de Zwitserse regering de vloed golven van dollars voldoende te kunnen breken. In eerste instantie reageerde de frank met een forse daling en steeg de dollar navenant. Maar al spoedig zakte het peil van de laatste weer even snel tot nieuwe dieptepunten omdat deze maatregelen de fundamentele zwakte van de Amerikaanse dollar niet verandert. Wel is hiermee nu duidelijk gemaakt dat de waardedalingen van de dollar en de vlucht uit deze valuta in andere muntsoorten een uiterst gevaar lijke grens heeft bereikt. „Hoogovens staat sterk Europese staalindustrie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15