Middenvelder zet punt achter carrière 7 I Kostbare beelden van WK-voetbal I 7 Coach van damesploeg: PvdA-Deventer: I sportpuntiq J Demissionair Team Holland weer tot leven Racing vragen over voetbalrellen Relatie 78 beurs voor relatiegeschenken, reklame-en toegiftartikelen. premiums openingstijden: dagelijks van 9-18 uur 1 Voorjaarsbeurs gebruiksgoederen ,,Ik zal deze maand moeten kiezen" WK-atletiek 4' Veertien jaar Mogelijkheden SPORT 19 7 8 MAART 16 ZATERDAG 4 F» c- >r- ;c, :s, r Ut I 9 WILDBRET (Van onze sportredactie) wedstrijden te se- 3- 3), Jit >n- JAN VAN DER NAT ta/ Ab Krook: Schaatsen of bedrijfsleven a, (Van onze speciale verslaggever) r) (Van onze speciale verslaggever) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) DONDERDAG MAANDAG WOENSDAG UTRECHT MAART MAART MAART u ZONDAG 5 MAART DINSDAG 7 MAART ra. in st/ se, De rd- tie, wor- dten- ipen- ebru- s ge- issen es en elers l aan acht- al te aan- nelijk an de Met die (formele) contractopzegging vol deed het KNSB-bestuur aan de daarvoor gestelde termijn van twee maanden, doch dat eind vorige week genomen bestuursbe sluit behoeft niet automatisch in te houden dat de contracten niet opnieuw verlengd kunnen worden. Het bestuur van de KNSB heeft inmiddels een blauwdruk gemaakt van een contract, die daaraan een andere inhoud moet geven als voorheen. f--- Die keuze is niet simpel, maar anderzijds zeg ik weer: met iets minder geld kun je ook gelukkig zijn. Want maatschappelijk geslaagd zijn en op je 40ste een hartinfarct krijgen is ook niet alles”. Daarmee geeft Krook al min of meer de richting aan hoe zijn uiteindelijke beslis sing zal zijn. De dames-kemploeg mag er daarom vooralsnog stilzwijgend vanuit gaan, dat Krook - vermoedelijk nog voor het einde van deze maand zal bijtekenen. Maar daarna zal hij de dames-kernploeg ook zeer bewust de rug toekeren. „Tenzij”, maakt Krook daarbij als restrictie, „de ploeg voor 90 procent anders van samen stelling is. Vier seizoenen lijkt mij het maximum voor een trainer, omdat de be drijfsblindheid daarna weleens te groot zou kunnen worden. Maar mijn liefde voor het schaatsen is wel zo groot, dat ik er dan ook totaal geen moeite mee zou hebben om Het Racing Team Holland, dat na 1968 alleen nog maar in naam bestond, wordt gevormd door Jan Lammers, Huub Ro- thengatter en Arie Luyendijk. Lammers en Rothengatter rij den het komend seizoen alleen kreeg je die winterstop. Ik heb toen ook keihard getraind. In de eerste week na die stop speelden we tegen FC Utrecht. Ik was wisselspeler. We speelden een erg slechte wedstrijd, maar er werd niet gewisseld, terwijl er tot dat moment elke wedstrijd wel iemand was vervangen. Ik speelde dus niet en voelde me erg lullig”. Na die vervelende ervaring verdween Joop Wildbret voorlopig uit beeld. Hij besloot de blessure volledig te laten genezen. Toen kwamen de geruchten. Joop Wildbret was afgekeurd, heette het. Wildbret: „Daar was geen sprake van. Na de laatste keuring door de controlerend geneesheer van de verzeke ring stond er op het rapportje wel een aantekening, dat het weleens voorgoed voorbij kon zijn, maar echt afge keurd ben ik niet. Ik heb gewoon voor mezelf besloten om te stoppen. Natuurlijk zal ik, als de dokter toestemming geeft, het seizoen afmaken. Dat moet gewoon. Ik heb tenslotte nog een contract bij Haarlem”. Hij: „Het spelen bij AZ was erg aantrekkelijk. Je had wat internationaal voetbal, de sfeer was uitstekend en het functioneren onderling was klasse”. De begroting voor het ko mend seizoen is vastgesteld op 470.000 gulden. Het overgrote deel daarvan is al door spon sors toegezegd. Vervoerskosten races door heel Europa huur van de vier wagens en de kosten van het technisch team, bestaande uit vier Engelse me caniciens, maken het RTH be paald geen goedkope grap. Voor dat geld heeft men echter wel de beschikking over wa- Het voormalige kernploeglid deelt ook geenszins de visie dat een rijdster als Sijtje van de Lende het plafond van haar mogelijkheden heeft bereikt. „Er zijn nog voldoende aspecten die mijn optimisme rechtvaardigen, dat zij nog harder kan, zowel op de korte als de lange afstanden. want wat ze doet is wel degelijk erg effec tief. Bovendien heeft ze een geweldige vechtersmentaliteit.” huidige Racing Team Holland is Jan Lammers met zijn 21 jaar de jongste. Hij begon als jongen van 16 aan de racesport en wil uiteindelijk eindigen in een Formule 1-wagen. Rothen gatter is twee jaar ouder. Even als Lammers heeft hij al For mule 3-ervaring. Door het grote verschil in lengte tussen Lam mers (klein) en Rothengatter (lang) moesten twee verschil lende wagens worden gecon strueerd. Arie Luyendijk (24) heeft van het drietal de meeste race-ervaring. Het Racing Team Holland zal voor het eerst op 12 maart in Zolder aan de start verschij nen. Daarna volgt de eerste ra ce om het Europees kampioen- schap op Zandvoort. De hoge kosten van de uitzendingen in kleur - Argentinië zelf moet het doen met zwart wit - heeft de woede gewekt van minstens één hoge regeringsautoriteit. Maar de organisatoren zeggen, dat Argen tinië het w.k. nooit zou hebben gekregen zonder de belofte om gekleurde t.v.-beel den uit te zenden. Ten tijde van de militaire coup twee jaar geleden in Argentinië was er bij de Inter nationale Voetbalfederatie (FIFA) de nei ging om de organisatie van de kampioen schappen van 1978 aan een ander land te geven en de kwestie van de kleurenuitzen- ding zou wellicht de balans ten nadele van Argentinië hebben doen doorslaan. orgen nisch an de i zijn ndien j heb- al als an de i, dan deze e jon- e zijn >t ons Het zijn beelden, die voor Joop Wildbret (31) nooit meer zullen terugkeren. Aan het eind van dit seizoen loopt de carrière van de Uitgeester af. De kans dat hij dit seizoen nog in actie komt voor Haarlem lijkt uiterst gering. Om alle misverstanden uit de wereld te helpen: Joop Wildbret stopt niet in verband met zijn blessure, die hem al sinds oktober van het vorig jaar buiten de ploeg heeft gehouden. Wildbret: „Ik loop op dit moment nog wel in de ziektewet, maar van die blessure heb ik bijna geen last meer. Nee, ik stop gewoon, omdat ik het zat ben. Ik word te oud. Die blessure, verrekte kruisbanden in de knie, liep de Haarlem-middelvelder op in de wedstrijd tegen FC Am sterdam. Twee weken rust leken voldoende om te her stellen. Wildbret: „Daarna ben ik weer gaan trainen en dat ging erg goed. Ik heb in die periode ook veel voor mezelf getraind en conditioneel was er niets aan de hand. Ik heb toen ook meegespeeld in het jeugdelftal tegen FC Den Haag. Met Kerstmis moesten we naar Roda JC voor de beker. Hoewel er wat blessures waren, kreeg ik geen uitnodiging voor die wedstrijd. Hughes gaf de voorkeur aan twee jeugdspelers. Daarmee had ik overigens geen enkele moeite. De coach bepaalt wie er spelen. Daarna Als de competitie eind april zijn beslag krijgt, heeft Joop Wildbret, Amsterdammer van origine, er veertien jaar betaald voetbal opzitten. In die periode bereisde hij vrijwel het hele land. DWS, het huidige FC Amsterdam, haalde hem weg bij de Amsterdamse amateur DWG. Blauw Wit, HVC, FC Twente en FC Den Bosch waren zijn werkgevers, voordat AZ’67 hem inpalmde. Bij die club deed Joop Wildbret zijn beste ervaringen als profvoet baller op. Frits Korbach heeft gisteren zijn con tract bij PEC Zwolle met drie jaar ver lengd. De trainer van de eerste divisieclub, die het vorige jaar een tweejarige verbinte nis ondertekende, zal nu nog vier jaar aan de Zwolse club verbonden zijn. Jürgen Grabowski, de 33-jarige aan voerder van Eintracht Frankfurt, zal niet met de Westduitse voetbalploeg naar Ar gentinië gaan. Dat deelde hij de Westduitse voetbalbond gistermiddag mee. Grabows ki bedankte om „persoonlijke redenen”. Nationaal kampioen Louk Sanders heeft gisteren in de eerste ronde van het internationale tennistoernooi van Cairo gewonnen van Aly Tarek: 6-7, 6-0, 6-1. De hockeywedstrijden tijdens de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou zullen op kunstgras worden gespeeld. Gisteren werd in Moskou een overeenkomst gete kend voor de aanleg van kunstgrasvelden tussen het Russisch organisatiecomité en een Westduitse firma. De topscorer van het wereldkampioen schap voetbal in West-Duitsland, de Pool Lato, is door de Poolse sportjournalisten tot voetballer van het jaar 1977 gekozen. BUENOS AIRES (Reuter). Vijftig van de vijfhonderd miljoen dollar, die Argentinië uitgeeft aan het wereldkampi oenschap voetbal, wordt besteed aan kleuren-tv-uitzendingen over de gehele wereld. DUSSELDORF (ANP). De Interna tionale Atletiek Federatie heeft, tijdens zijn vergadering te Dusseldorf, besloten eens in de vier jaar werldkampioenschap- pen atletiek te houden. Vastgesteld werd, dat de wereldkampioenschappen zullen plaats vinden in het jaar, dat vooraf gaat aan de Olympische Spelen en dat er in 1983 zal worden begonnen. ili- S- LEIDSCHENDAM. Het eertijds succesvolle Racing Te am Holland komt, na een diepe stilte die tien jaar duurde, dit seizoen weer tot leven. De GE- NAV exploitant van het cir cuit van Zandvoort heeft de eerste aanzet gegeven voor de heractivering van dit team, dat zich helemaal gaat toeleg gen op de Formule 3. ipeti- „lan- t het vezig jk en issen t lijkt vorig aeten t van ipidi- 11 de Polec t een iieuw aren, i Bes penny n wie /eede e da- vaar- gaan abers m, ‘Il se ft- ze, el- ïe, m- ma 6 t/m do 9 maart/beatrixgebouw-parterre HELSINKI. Schaatscoach Ab Krook draagt het hart niet op de tong. De manier, waarop hij voor de start van het wereldkampioenschap voor dames in Helsinki zijn (mening vormt en die ook naar buiten uitdraagt, is even behoedzaam als zijn trainings- aanpak. Juist in dat opzicht vormt hij de tegenpool van de spontane flapuit Gerard I Maarse, zijn voorganger, onder wiens supervisie het damesschaatsen de meest turbu- I lente jaren uit de historie beleefde. Sinds de komst van Ab Krook, nu twee jaar geleden, is het opmerkelijk stil geworden en viel er binnen de dames-kernploeg nog nauwelijks I een wanklank te horen. Het ontbreken van een dominerende rijdster lijkt daartoe in niet geringe mate te hebben bijgedragen. Anderzijds is het echter wel degelijk de verdienste van Ab Krook (33) dat hij het juiste evenwicht heeft gevonden. Haar progressie was dit seizoen welis waar wat minder spectaculair, maar ze rijdt nu wel veel constanter”. Ab Krook licht vervolgens de overige leden van de WK-ploeg door. Over Joke van Rijssel, de nationale kam pioene, zegt hij: „Beperkingen in haar li chaamsbouw (holle rug en zwakke enkel) zijn er de oorzaak van, dat haar manier van rijden technisch minder fraai oogt. Maar daarbij moeten we wel een onder scheid maken tussen techniek en stijl, DEVENTER (ANP). De PvdA-ge- meenteraadsleden Y. Landstra en H. J. de Looff hebben burgemeester H. Posthuma van Deventer schriftelijk vragen gesteld over het politieoptreden afgelopen zater dag bij supportersrellen rond de voetbal wedstrijd Go Ahead Eagles—Ajax. Een kleine honderd jeugdige Amsterdamse voetbalsupporters zorgden toen in de De venter binnenstad voor nogal wat con sternatie en richtten voor enige duizen den guldens schade aan. De goede verstandhouding tussen Krook en de rijdsters enerzijds en zijn liefde voor het schaatsen anderzijds is er debet aan, dat hij zijn dit seizoen aflopende contract best met (maximaal) twee jaar wil verlen gen. „Los van het feit natuurlijk of de KNSB daar net zo over denkt”, voegt hij er haastig aan toe. Maar daarover hoeft Krook zich vooralsnog weinig zorgen te maken. Het probleem ligt derhalve ook op een totaal ander vlak. Nader uitgelegd: Ab Krook zal in de komende weken moeten kiezen tussen werk en hobby. Geen simpe le keuze derhalve voor de bedrijfsleider van een middelgroot transportbedrijf in Loosdrecht. maar voor het team, terwijl Luyendijk naast Formule 3-ra- ces ook pogingen in het werk zal stellen om zijn Europese ti tel in de Formule Super-VW te verdedigen. Daardoor rijdt hij niet meer dan tien wedstrijden voor het RTH. De twee raadsleden vragen de burge meester of er in verband met de komst van de Ajax-aanhang en gelet op ervaringen in het verleden door de politie extra maatre gelen waren getroffen en of de burgemees ter als hoofd van de politie speciale in structies heeft gegeven om ordeverstorin gen te voorkomen. Het tweetal, dat ook een oordeel vraagt over het optreden van de politie wil van de burgemeester tevens weten met welke maatregelen hij in het vervolg terreur van „zogenaamde voetbalsupporters” denkt te voorkomen. Zij vragen of overwogen wordt bij herhaling van incidenten zoals afgelopen'zaterdag in het belang van de openbare orde en veiligheid een thuiswed strijd van Go Ahead Eagles zonder pu bliek te laten spelen, „met als nare conse quentie dat duizenden goedwillenden ern stig worden gedupeerd”. Voorts willen de PvdA-raadsleden van de burgemeester ho ren wat er waar is van de geruchten dat omwonenden van het stadion De Ade laarshorst knokploegen hebben gevormd om have en goed tegen relbeluste voetbal supporters te beschermen. ■s en ioren Ab Krook: „Bij de Olympische Spelen moeten we weer volledige aansluiting kunnen hebben met het buitenland” een stap terug te doen naar bijvoorbeeld Jong-Oranje”. Vooralsnog verblijft Krook met zijn ge dachten nog volledig bij de dameskern- ploeg, die onder zijn bewind duidelijke vorderingen heeft gemaakt. „Als trainer”, zegt hij, „kun je van een dubbeltje geen kwartje maken, maar je kunt er wel voor zorgen dat het dubbeltje geen acht centen wordt”. Waarmee hij niet anders bedoelt te zeggen dan dat de ontwikkeling van het damesschaatsen in Nederland een tijdlang heeft stilgestaan. Die impasse lijkt inmid dels te zijn doorbroken. Krook meent: „Zit alles een beetje mee en kunnen we in de komende twee jaar op deze manier door werken, dan moet het mogelijk zijn dat we bij de Olympische Spelen in Lake Placid weer volledig aansluiting hebben gekre gen met het buitenland”. er, ALKMAAR. Aan een muur van zijn sportzaak in het hartje van Alkmaar hangt een groot schilderij van jui chende AZ-spelers. Centraal daarop Joop Wildbret. Daarnaast een foto van een wedstrijd tussen Haarlem en FC Utrecht, waarop hij het duo Van Veen/Van Maurik verbijsterd achterlaat. Wel zegt Krook inmiddels: „De basis waarop ik het deze twee jaar heb gedaan, is niet meer verantwoord. Zou ik de baas van Ab Krook zijn, dan zou ik dat ook niet willen. Ik heb daarom voor mezelf ook het een tegen het ander afgewogen. Er zijn nu drie mogelijkheden: A. ik stop als trainer en richt mij verder op mijn maatschappelijke toekomst; B. ik doe het in mijn vak wat rustiger aan en blokkeer op die manier mijn vooruitzichten bij het bedrijf waar ik nu werk of C. ik zoek een andere baas op”. Ab Krook staat daarmee duidelijk op een tweesprong. „Ik zal deze maand moeten kiezen voor het schaatsen of voor een carrière in het bedrijfsleven HELSINKI. Alle schaatscoaches in dienst van de KNSB zijn sinds 1 maart demissionair. Deze week hebben de trai ners Kloosterboer, Van ’t Oever (heren), Krook (dames). Gemser (Sprinters), Kort (Jong Oranje, dames) en Veld (Jong Oran je, heren) een brief van de schaatsbond ontvangen, waarin hun contract met de KNVB formeel werd opgezegd. Slechts in het geval-Ab Krook liep zijn verbintenis met de schaatsbond per 1 mei officieel ten einde, de overige coaches hadden nog een principe-overeenkomst voor een langere periode. ders na ervaring te hebben op gedaan in de Formule 3, door stoten naar de top, waardoor de autosport in Nederland meer in de belangstelling komt en er ook meer toeschouwers naar Zandvoort zullen stromen. Diezelfde gedachtengang zat achter de oprichting van RTH in 1963. Ook toen werden jonge coureurs aangetrokken. Het toenmalige team bestond uit Rob Slotemaker, Ben Pon, Freek Dudok van Heel en Gijs van Lennep. Deze laatste kreeg in 1960 een fabriekscontract van Porsche aangeboden en toen werd besloten om de acti viteiten van het team maar stop te zetten. Van de drie coureurs van het Met het mondiale titelgevecht in Helsinki sluiten ’s werelds sterkste schaatsenrijders dit weekeinde het internationale seizoen af. De loting voor de Nederlandsen was als volgt: 500 meter: 1ste rit: Joke van Rijssel (Ned)- Paula Halonen (Fin); 6de rit: Ina Steenbruggen (Ned)- Glaina Stepanskaja (Sov); 7de rit: Sophie Westenbroek (Ned)-Yuko Ota (Jap); 10de rit: Ann-Sophie Jernstroem (Zwe)-Sijtje van der Lende (Ned). 1500 meter: 1ste rit: Steenbruggen (Ned)-Durnin (Can); 2de rit: Van Rijssel (Ned)- Rinne (Fin); 7de rit: Flierl (Wdl)-Westenbroek (Ned); 11de rit: Jernstroem (Zwe)-Van der Lende (Ned). Ta 1, »a- >h, >ie Ina Steenbruggen: „Ik vergelijk haar voor mezelf altijd met Rudie Liebrechts. Vanaf de tribune kreeg je ook van hem altijd de indruk dat hij er niks aan had gedaan, maar dat was puur gezichtsbe drog. De techniek van Ina biedt vele moge lijkheden, maar ze zal in kracht moeten toenemen. Voor een topsportster heeft ze de goede mentaliteit en ze kan bovendien op het juiste moment afstand nemen van het schaatsenrijden”. Sophie Westenbroek: „De manier, waar op zij zich als niet-kernploeglid heeft gese lecteerd voor dit WK-toernooi heeft bij mij respect afgedwohgen. Dat bewijst haar goede instelling. In het verleden liet zij op de langste afstanden nog wel eens wat steekjes vallen, maar dat is dit seizoen duidelijk minder geworden. In Eindhoven heeft ze in totaliteit ook een zeer accepta bel toernooi gereden. Ik zou er daarom ook de grootste moeite mee hebben gehad om haar voor Helsinki te laten vallen”. Haar keuze ging uiteindelijk ten koste van Haitske Valentijn-Pijlman, vorig jaar in Keystone nog vijfde, die door een val bij het nationale titelgevecht haar laatste kan sen op uitzending verspeelde. Tegenvaller daarentegen is voor Ab Krook de aansluiting van de senioren met de kernploeg. „Daarom”, zegt hij, „hebben we straks juniores als Ilona Leushuis en Ria Visser hard nodig om de basis te verbreden.” Waarmee hij overigens niet wil zeggen, dat daarmee de deur voor de afgevallen kernploegleden Annie Borc- kink en Klaske Meijer definitief is geslo ten. „De opvang van die twee meisjes was mischien ook niet optimaal, maar gege ven de omstandigheden konden we niet anders dan ze terugsturen naar het ge west. Want we moeten er toch wel voor zichtig mee zijn om naast de kernploeg ook nog eens een B-ploeg te gaan vormen. Persoonlijk ben ik daar geen voorstander van.” zo 5 t/m do 9 maart/beatrixgebouw openingstijden: zo 5 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur De andere grote evenementen, die in de lange-termijnplanning van de IAAF zijn opgenomen, zijn: 1978 inter-continentale Praag, 1979 wereldbeker te Montreal, 1980 Olympische Spelen van Moskou, 1981 wereldbeker, plaats nog niet bekend, 1982 intercontinentale wedstrijden, plaats nog niet bekend. Joop Wildbret: „Van blessure bijna geen last meer” gens die aan de top kunnen meedraaien en vakkundige monteurs. RTH heeft de beschikking ov er drie Ralts en één Lola, die door Luyendijk wordt bereden. De wagens zijn uitgerust met Toyota-motoren. Eén auto leek voor het begin van het racesei- zoen al afgeschreven, toen Huub Rothengatter afgelopen dinsdag op het circuit van Sil verstone (Engeland) crashte. Een nader onderzoek leerde echter dat er slechts lichte schade was opgelopen. De CENAV ziet het Racing Team Holland als een goede opleidingsschool voor jonge ta lentvolle coureurs. Op die ma nier hoopt men dat enkele rij- „IK BEN HET ZA T EN IK WORD TE OUD Wildbret verdween twee seizoenen geleden bij AZ. De „ploeg van de toekomst” had geen plaats meer voor de toen 29-jarige middenvelder. De leiding van de Alkmaarse club besloot hem te „ruilen” tegen Johnny Metgod van Haarlem. Een niet al te goede verhouding met Molenaar speelde daarin ook een rol. Wildbret: „Het lag allemaal niet zo lekker. Niet dat ik een grote mond had, maar ik wees ze wel op fouten”. Voor zijn zevende club in het betaalde voetbal („Ik had het record aantal clubs willen breken, maar dat kan nu niet meer, denk ik”) was Wildbret een welkome aanwinst. Zijn spelinzicht en tomeloze inzet maakten hem tot centra le figuur in de ploeg van Barry Hughes. Kort na het begin van de competitie werd hij gebombardeerd tot laatste man. Ook dat ging hem prima af. Tot die fatale wedstrijd tegen FC Amsterdam. De blessure lijkt echter verleden tijd. Joop Wildbret bewijst dat regelmatig, door in de zaal zijn partijtje mee te spelen. Daar overigens zal zijn naam niet verdwijnen. In tegendeel. Volgend seizoen speelt de Alkmaarse zaalvoetbal-hoofdklasser De Ster onder de naam van zijn zaak. Wildbret zelf zal het eerste team gaan versterken. Het betaalde voetbal is dan voorbij. Wildbret heeft het overigens bij Haarlem best naar zijn zin gehad. „Hughes is een geweldige kerel met een enorm gevoel voor humor”. Natuurlijk had Joop Wildbret zijn afscheid heel anders voorgesteld. „Geen benefiet-wedstrijd, of zo. Want dan zie ik die jongens altijd huilen. Toch heeft die blessure de zaak voor mij veel gemakkelijker gemaakt. Gemakkelij ker in elk geval dan het over twee jaar geweest zou zijn”. Een afscheid dus met een beetje pijn. Maar wat Joop Wildbret betreft zonder rancune.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17