In eerste helft van dit jaar l 0 Wiegel: Berichten over Groen licht voor Westduits verzet inzake UCN voorbarig Neutronenbom verdeelt coalitie A a EEG-verkiezingen wellicht volgend jaar mei of juni en dan dit noq brug en tunnel Westerschelde achtergrond Isolatie RAF - i leden niet meer I tolereren’ „Binnen een paar jaar eerste mens met kunsthart ONZIN Stookolie goedkoper sa DRIE LIGDAGEN OP VLIELAND EN TERSCHELLING C< be Kabinet beslist pas volgende week over „aardgashaven” Familie doet oproep: Z i 2 MAART 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 4 es Meester Meegetrokken I Ti Pi Niet zo aantrekkelijk Drank Russen naar Mars Persbureaus Paardrijden Lage rentemarge Kleurige basiliek Afgestudeerden Concorde I bli vo< Vei het eer re” VO( vei Politie en samenleving AMSTERDAM. In het licht van de conjunctuur is de ontwikke ling bij de AMRO-bank in 1977 niet onbevredigend. Steeg het nationa le inkomen vorig jaar met 9,5 procent, het „kernbedrijf” van de bank groeide met 15,5 procent. Het balanstotaal ging met 18,8 procent omhoog van 50,1 naar 59,5 miljard gulden. Aldus de raad van bestuur, bij monde van dr. J. van den Brink - voor het laatst, in de komende aandeelhoudersvergadering treedt hij af, om meteen commissaris te worden - in een toelichting voor de pers op het jaarverslag. Goede sier (Van onze financiële redactie) (Van onze parlementsredacteur Frans Kok) DEN HAAG. Het debat over de neutronenbom heeft de ver standhouding tussen de rege ringspartners CDA en VVD geen goed gedaan. De motie van het CDA was door Aantjes persoon lijk in elkaar gedraaid om de VVD de mogelijkheid te bieden in deze gevoelige kwestie toch op één lijn met het CDA te komen. Binnen het kabinet bleek men niet ongevoelig voor Aantjes’ compromis, maar de WD-frac- tie stond pal. Na alles wat de WD de laatste twee maanden aan het CDA heeft moeten inle veren, achtte men daar het mo ment gekomen nu eens een VVD- stempel op het beleid te drukken. 9 9 willen, moeten zich goed realiseren Tevreden Amro-bank I ver- (Van onze redactie binnenland) het weer WEERRAPPORTEN en d 0 t* Kopenhagen geh. bew. wzw het kabinetsberaad van afgelopen dins dag heeft veel kwaad bloed gezet. De permanente vertegenwoordigers van de EEG-landen in Brussel hebben een overzicht gemaakt van de verkiezingsdata, bijzondere gebeurtenissen e.d. in hun lan- >den. Aan de hand daarvan zijn ze tot de conclusie gekomen dat de perioden mei en juni het meest geschikt zijn voor het hou den van Europese verkiezingen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de negen EEG-ministers van Buitenlandse Zaken maandag in Brussel - waar ze bij eenkomen ter voorbereiding van de top conferentie van april in Kopenhagen - een „indicatieve datum” voor de verkiezingen zullen vaststellen DEN HAAG. In Den Haag wordt re kening gehouden met de mogelijkheid dat de eerste directe verkiezingen voor het Europees Parlement zullen worden gehou den in de periode van 17 tot en met 20 mei of tussen 7 en 10 juni volgend jaar. De bouw van de oeververbinding, ten dele in de vorm van een brug over de Westerschelde en ten dele in de vorm van een tunnel onder de Westerschelde, zal voorjaar 1981 moeten beginnen of zoveel eerder als de arbeidsmarkt en de finan- cieringsproblematiek toelaten. Het kabinet besloot tot deze medewer king gezien de verwachtingen, die onder het vorige kabinet terzake gewekt waren. Ander factoren die bij de beslissing een rol hebben gespeeld waren de werkgelegen heid en de te verwachten positieve invloed op langere termijn op de industriële ont wikkeling van Zeeuws-Vlaanderen als ge volg van de aanleg van een vaste verbin ding. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.36 uur en uur Laagwater 7.50 uur en 20.41 uur 11 11 11 15 14 12 14 2 11 15 17 2 11 13 18 9 29 15 19 het kunsthart nu zo goed als opge lost. o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o jaar slaagde men er in een kalf ruim een half jaar in leven te hou den met een kunsthart. Dat het tenslotte toch stierf, kwam doordat het dier te groot werd voor het hart. Het nadeel van het „luchthart” is dat de patiënt verbonden moet zijn aan een pomp buiten zijn lichaam. WD. De CDA-motie werd dan ook tot zichbare teleurstelling van Aantjes ver worpen, die voor het eerste sinds lange tijd moest constateren dat de comforta bele middenpositie van het CDA, waar mee altijd wel de steun van links ofwel van rechts te winnen valt, ditmaal niet bij machte bleek een beslissing te forceren. Aantjes beschouwt zichzelf als een meester in het uitdenken van scherpzin nige formuleringen, die de verschillende standpunten onder één noemer kunnen brengen. Deze week kreeg Aantjes het lid op de neus, want noch VVD noch PvdA lieten zich dan door de rammelende, in wollige taal verpakte motie verleiden om vóór te stemmen Wat Aantjes wilde, was dan ook onmogelijk. Een onvoorwaarde lijk néé tegen de neutronenbom is nu eenmaal niet te verenigen met het open houden van alle onderhandelingsruimte. Bij de PvdA gingen nog wel stemmen op om de regering met een motie voor het blok te zetten, maar de voorgeschiedenis met Kruisinga en de harde afwijzing door het CDA van de motie-Stemerdink benam Den Uyl daartoe alle ’lust. Aan tjes’ hoop dat de PvdA de motie wel aan een meerderheid zou helpen als de WD niet meewerkte, ging daarom in rook op. Het prestige van Aantjes mag door de Naast het „luchthart” heeft men in Utah ook een elektrisch hart ontwikkeld. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat dit zou lopen op liet het aan zijn collega’s De Koning en Van der Stee over om het CDA-stand- punt te verdedigen, terwijl hij zelf de monstratief met enkele CDA-Kamerle- den een borrel dronk. De vergelijking met het vluchtgedrag van Vredeling dringt zich op, met dit verschil dat Vrede ling bj j alle partijen een potje kon breken en zijn persoonlijke ambities nooit voor op stelde. Duidelijk is dat elke volgende faux pas van Kruisinga door alle partijen zal worden aangegrepen om hem van het politieke toneel te laten verdwijnen. De vraag is intussen of de WD er verstandig aan heeft gedaan de kwestie van de neutronenbom uit te laten lopen op een politiek prestige-duel tussen CDA en VVD. Alle partijen schonken in de Kamer uitvoerig aandacht aan de ethi sche bezwaren tegen dit nieuwe vernieti gingswapen, dat meer nog dan de „nor male” atoombom een lapgzaam verwoes tend effect heeft op het menselijk li chaam, dat vergelijkbaar is met dat van de allang verboden chemische en bacte riologische wapens. De WD toonde slechts oog voor de machtspolitieke voor delen in de krachtmeting met het War schaupact. Het is echter niet aan te ne men, dat alle WD^temmers even krijgs haftig over dit onderwerp denken, nog daargelaten het feit dat het CDA een bittere smaak aan het debat heeft over gehouden en ongetwijfeld over enige tijd plutonium te komen - is men een andere richting ingeslagen. Het hart wordt nu aangedreven door een kleine elektromotor. Het kunsthart verschilt in weinig opzichten, ook qua vorm, van een gewoon hart, zij het dan dat het van kunststof is vervaardigd. In één opzicht is het echter wel heel anders: het gaat niet sneller klop pen bij plotselinge emoties. „Maar ook zonder bonkend hart kun je wel verliefd zijn”, zo meent Kolff. alsnog een poging zal doen het eigen standpunt door te drijven. Kansen te over voor het CDA, want nu de regering het standpunt heeft ingeno men dat in het overleg met de NAVO en het Oostblok het neutronenwapen moet worden geruild tegen concessies, begin nen de problemen pas. Want wat gebeurt er als de onderhandelingen op niets uitlo pen, zoals velen nu al vrezen? De bom is dan in de Verenigde Staten al in produk- tie, want een bom die alleen op papier bestaat, maakt geen enkele indruk aan de onderhandelingstafel. Het is onver mijdelijk dat de bom op het moment dat de onderhandelingen mislukken, wordt geïntroduceerd en door de NAVO-lan- den aan het arsenaal op de Nederduitse laagvlakte wordt toegevoegd. Kan Nederland de bom dan nog weige ren en zo een gat laten vallen in de verdedigingslinie in Duitsland? Het CDA houdt vol dat het onder geen voorwaarde akkoord zal gaan met introductie en mo gelijk gebruik van de bom. Maar het is niet moeilijk voor te stellen aan welke druk uit Amerika, West-Duitsland, Enge land en het NAVO-hoofdkwartier Neder land dan bloot zal staan om toch akkoord te gaan. Het ziet er naar uit dat Neder land, nu het geen principieel „nee” heeft gezegd tegen de bom, langzaam zal wor den meegetrokken in het proces van in troductie van het wapen, tenzij het CDA er samen met de progressieve partijen op tijd in slaagt er een stokje voor te steken. Een massale vechtpartij van politieman nen en ongeveer 60 straatbewoners was de climax van een gebeuren dat begon toen gisteren in Amsterdam vier jongens toete rend, schreeuwend en uit flessen jenever drinkend een buurt onveilig maakten. De politie werd gebeld en die reed het stel klem. Daarop brak de vechtpartij uit tij dens welke de 16-jarige bestuurder van de auto bij een agent zijn neusbeen kapot schopte. Bij aanhouding bleek de jonge man volkomen dronken. Volgens prof. Heinz Kaminski, directeur van het observatorium en instituut voor ruimte-onderzoek in het Westduitse Bo chum, bereidt de Sovjet-Unie een beman de ruimtereis naar Mars voor. Volgens Kaminski is het niet de bedoeling, dat de Russen op Mars zullen landen. Overigens lanceerde de Sovjet-Unie gisteren een nieuwe communicatiekunstmaan van de serie Molnia 1. De vier Indiase persbureaus die drie jaar geleden door de toenmalige premier Indira Gandhi werden gedwongen samen te gaan, gaan vanaf 15 april weer elk hun eigen weg. De Indiase regering maakte donderdag bekend, dat aan de vier agent schappen subsidie is verleend. Als het aan minister Gardeniers ligt wordt het paardrijden voor gehandicapten niet opgenomen in het totale pakket voor therapeutische revalidatie van lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Ze zei dit op vragen van WD-Tweede Kamerleden. Volgens de minister is geenszins vast ko men te staan, dat paardrijden een algeme ne therapeutische waarde heeft. wzw zw wzw wzw wzw nw w wzw w wzw zo no z zw no wzw w no ozo zzo ozo ozo wzw 7 zw zzw w wzw zzw nno ono no ono w ozo no verand. no w n wst n zw zo Wat 1978 betreft valt er in het eerste halfjaar een duidelijke stijging van de winst te verwachten. Vorig jaar bleef de winst in het eerste halfjaar namelijk iets achter, om in het tweede halfjaar met 30 procent omhoog te gaan. Wat het hele lopende jaar betreft, durft de raad van bestuur niet verder te gaan dan de uit spraak dat zij vertrouwt door een „sturend beleid” de lijn door te kunnen zetten. Zoals al eerder bekendgemaakt, behaal de de AMRO-bank in 1977 een nettowinst van ƒ212,5 miljoen. Dat is 15,3 procent meer dan de 184,2 miljoen in 1976. Zoals ook al bekend, betaalt de AMRO een divi dend van 4,70 (vorig jaar 4,50) per aan deel van 20 nominaal. Hiervan is al 2,20 uitgekeerd. Het slotdividend a ƒ2,50 kan desgewenst voor ƒ1,30 in contanten en voor nominaal 0,50 in aandelen ten laste van de agioreserve worden opgenomen. Het enigszins teleurstellende resultaat in het eerste halfjaar 1977 was het gevolg van de stagnatie in de economie en van de naar verhouding lage rentemarge. De rente marge herstelde zich met name tegen het einde van het jaar. De in maart vorig jaar ingevoerde kre- dietrestrictie was aanleiding om bepaalde kredietvormen, zoals woninghypotheken en termijnfinanciering, minder te pousse ren. Nochtans steeg de hypotheekporte- feuille met 2 miljard, of wel 33 procent, tot 4,9 miljard. In 1976 was de toeneming echter 85 procent. accu. „Zij, die zeggen dat er nooit een mens zo door het leven zal De kathedrale basiliek St. Jan in Den Bosch zal binnen vijf jaar haar oorspron kelijke lichte kleuren terug hebben. Een protest van verschillende Bossche archi tecten tegen die kleuren, is afgewezen. Er zullen 100.000 schilderuren nodig zijn voordat de basiliek weer in de originele kleuren steekt. Wanneer de afgestudeerde de universi- teit of hogeschool verlaat, kan hij nog steeds niet goed met bibliotheken omgaan. Ook in de herprogrammeringsvoorstellen wordt weinig of geen aandacht besteed aan scholing in het omgaan met weten schappelijke informatiebronnen. Tot deze bevindingen zijn de commissie algemene vraagstukken universitair bibliotheekwe zen en de sectie wetenschappelijke biblio theken van de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen, gekomen. De bevin dingen worden volgende week in Tilburg aan de orde gesteld. Het Frans-Britse supersonische N gels Ind: een rasj woc met rasj Ght ven sarr Jan tota woc W Car de free Car pla; tie Zak Azi K moi B van de pre: schi D gez. Zak ven rinj den D en i bek mei een een ook Soc zon aan A het zijn Eg) rin; vaa H hoo dan der te d voe spn J< geh tuss DEN HAAG (ANP). Het kabinet-Van Agt stemt in met de plannen voor de aanleg van een vaste oeververbinding (over en onder) de Westerschelde. Er zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een lening op de kapitaalmarkt van een be drag van één miljard gulden, welke lening binnen een tijdsbestek van 20-24 jaren moet worden afgelost. DEN HAAG (ANP). Minister Tuijn- man (Verkeer) wil het aantal ligdagen voor sportvaartuigen in de havens van Vlieland en Terschelling beperken tot drie dagen per jaar, in plaats van een tijdsduur van veertien dagen zoals tot nu toe gebruike lijk was. Het terugbrengen van deze perio de werd noodzakelijk als gevolg van de grote toeneming van het aantal sportvaar tuigen in de havens, die met name in het zomerseizoen overvol waren. Buiten het hoogseizoen kan eventueel een langer ver blijf dan drie dagen worden toegestaan. onbevredigende afloop van het debat wat zijn aangetast, dat van Kruisinga is nu wel tot het nulpunt gedaald. Het klei ne beetje krediet dat hij ook in zijn eigen partij nog had, is volledig verdwenen. Wat betekent, dat niemand meer een hand zal uitsteken als Kruisinga’s positie nog eens in gevaar komt. Het is niet zozeer zijn wonderlijke uitglijder van vo rige week, toen hij zich duidelijk niet wenste te houden aan de afgesproken kabinetslijn. Vooral zijn poging nog tij dens dat debat Van der Klaauw te com promitteren en zijn wegblijven tijdens De stuurgroep sociaal-wetenschappelijk onderzoek politie houdt op 30 maart op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, een studiebijeenkomst. Het thema is „politie en samenleving, sociaal-wetenschappelijk onderzoek en beleid.” DEN HAAG (ANP). Na afloop van de wekelijkse vergadering van de minister raad heeft vice-premier Wiegel gister avond meegedeeld, dat pas volgende week een beslissing wordt genomen over de aan wijzing van een Nederlandse aanvoerha- ven voor vloeibaar aardgas uit Algerije. De discussie in de ministeriële commis sie Noordzee-aangelegenheden, een onder raad uit de ministerraad, kon, zo deelde hij mee, gisteren praktisch worden afgerond, waarbij als plaatsen voor de „aanlanding” werden genoemd de Maasvlakte en het Eemshaven-gebied. Er bestaan nu twee typen van het kunstmatige hart. Het oudste wordt aangedreven door samenge perste lucht. Dit hart heeft, aldus Kolff, zo’n graad van perfectie be reikt dat het waarschijnlijk als eer ste in een mens zal worden inge plant In zijn laboratorium in Salt Lake City is er uitvoerig mee geëx perimenteerd op kalveren. Vorig (Van onze parlementsredactië) DEN HAAG. De sombere krantebe- richten over de Westduitse weerstand in de zaak-Almelo zijn op z'n minst bijzon der voorbarig. Met deze woorden reageer de vice-premier Wiegel gisteravond op de geruchten die in Den Haag de ronde doen over het moeizame overleg tussen West- Duitsland, Groot-Brittannië en Neder land over de levering van verrijkt urani um aan Brazilië. Het Nederlandse parle ment heeft de regering opgedragen zeer strikte voorwaarden te stellen. DEN HAAG (ANP). De prijs van stookolie voor verbruikers zal met ingang van heden verlaagd worden, zo heeft het ministerie van Economische Zaken ge meld. De maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van 2,5 procent zakt met 5,55 gulden per ton, die van olie met één procent zwavel met 5,10 gulden per ton, exclusief btw. De verlaging is een gevolg van daling van de dollarkoers en het vrijwel ongewijzigd blijven van de marktnoteringen. nei r i ii.se supersoniscne ver- 1 keersvliegtuig Concorde mag geen ge bruik maken van het Indiase luchtruim. India zegt hiermee het beleid van verschei- dene Europese landen te volgen, die vre zen dat de Concorde teveel schade ople vert aan het milieu. Weer in binnen- bultenland Vooruitzichten voor maandag Overwegend droog. In de nacht iets kouder. Overigens weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 1 tot 7. Min temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Dr. Kolff meent dat dit ongemak wel te dragen is, zeker nu men de pomp, die bestaat uit een metalen kastje, geruisloos en betrekkelijk gemakkelijk te transporteren heeft gemaakt. Volgens de hoogleraar zal het zelfs mogelijk zijn er auto mee te rijden, door het via de siga renaansteker aan te sluiten op de atoomenergie, maar sinds de Ame rikaanse overheid hieraan geen steun meer wil verlenen - zij is bang dat terroristen iemand met zo’n hart zullen kidnappen om aan M oon mo< rap gro: rich bij ond hoo Twi Het kabinet probeerde tijdens een schorsing van het debat koortsachtig een formule te vinden die alsnog de kloof tussen VVD en CDA kon dichten. Krui singa, die volgens zijn collega’s bij' het publiek goede sier maakt met zijn ethi sche bezwaren tegen de neutronenbom, schitterde door afwezigheid. Kruisinga verwacht winststijging Donderdag zal minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in het parlement verslag doen van het verloop van de be sprekingen. Volgens de tv-rubriek VARA Visie van gisteravond is er binnen Urenco Ltd, het commerciële samenwerkingsver band met West-Duitsland, Groot-Brittan- o g5 •2 ti 6 8 8 8 8 6 7 7 8 8 8 18 14 12 11 9 13 13 1 15 13 5 15 «J ,d ca SI zijn win Ass< lanc Hi guei gen. opr< Pi dect ven met Di Zak aan Di gesl betr Onder het motto „jullie de sociale kop peling en de UCN, wij de neutronenbom” had de WD-fractie besloten geen krimp te geven. Van een afwijzing van de bom kon geen sprake zijn, in de onder handelingen met het Warschau Pact moest maar blijken of introductie van de bom achterwege kon blijven, zo stelde de MAANDAG 6 MAART Zon- en maanstanden Zon op 07.16 uur onder 18.28 uur Maan op 05.33 uur onder 15.29 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.17 uur en 13.43 uur Laagwater 09.12 uur en 21.51 uur In de kredietverlening op middellange termijn van de AMRO aan het bedrijfsle ven lag het accent van de groei bij het midden- en kleinbedrijf. De kredietverle ning is in de laatste maanden bij de ban ken in het algemeen zo geweest, dat de grens van wat in de kredietrestrictie is toegestaan, is bereikt, zo niet is over schreden. nië en Nederland, een plan ontwikkeld om met uitsluiting van Nederlandse politieke invloed toch verrijkt uranium te leveren aan Brazilië. Volgens het hoofdkantoor van Urenco in Groot-Brittannië hebben West-Duitsland, Groot-Brittannië en Ne derland zich verplicht tot levering van verrijkt uranium aan Brazilië. „Er is in eerste termijn overeenstem ming bereikt met Brazilië over een opslag- regime voor de brandstofresten uit de cen trales. Nederland heeft toen alsnog extra waarborgen van Brazilië geëist. Dat was een Nederlandse actie die losgezien moet worden van het al bereikte resultaat.” Het CDA-Tweede-Kamerlid Jan van Houwe- lingen, die op 31 januari een motie in diende waarin opnieuw om betere waar borgen gevraagd wordt van de Brazilia nen, gaf in VARA Visie als zijn commen taar: „Op het moment dat Duitsland en Groot-Brittannië verrijkt uranium gaan leveren aan Brazilië, zonder de voorwaar den die wij wensen, dan zou ik dat een heel zwarte dag vinden voor de mensen die bezorgd zijn over het probleem van de verspreiding van kernwapens. Als twee van de drie landen geen rekening wensen te houden met het voorwaardenbeleid van Nederland, dan denk ik dat Nederland niets anders kan doen dan de samenwer king verbreken.” tionale publieke opinie” vragen de fa- milieleden van de drie in hongersta- J king zijnde RAF-leden om niet langer te tolereren dat de gevangenen geïso- J leerd worden vastgehouden. Volgens een definitie van Amnesty International is deze eenzame opslui- j ting isolatie-folter, zo schrijven de ver- wanten van Knut Folkerts, Christof Wackernagel en Gerd Schneider. De hongerstaking is nog het enige middel dat de drie restte om te proteste- i ren en te strijden tegen de onmenselij- J ke maatregelen, zo vervolgden zij hun open brief. De drie RAF-leden weigeren nu al voor de vijfde week elk vast voedsel, j ït UTRECHT (ANP). In een open brief aan de „Nederlandse en interna- LEIDEN (ANP). Binnen een paar jaar zal de eerste mens met een kunsthart rondlopen. Deze voorspelling deed dr. W. Kolff, Amerikaans hoogleraar van Ne derlandse afkomst, gisteren in Leiden op een symposium over het hartinfarct. Volgens Kolff, die zich aan de universiteit van Utah al vele jaren bezig houdt met de ontwikkeling van kunstmatige or ganen (hij is de uitvinder van de kunstnier), zijn de problemen met dat het alternatief voor hun ook niet zo aantrekkelijk is”, aldus Kolff. ZONDAG 5 MAART Zon- en maanstanden Zon op 07.18 uur onder 18.26 uur Maan op 04.51 uur onder 14.15 uur Schrijver Simon Carmiggelt (rechts op de foto) en illustrator Peter van Straaten signeerden gistermid dag in een Amsterdamse boekhandel voor een kooplustig publiek dé eerste exemplaren van hun nieuwe boek Onzin. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh.bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. 1. bew. zw. bew. mist h. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. regenbui motregen 1. bew. zw. bew. regen zw. bew 1 bew onbew. mist onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. half bew zw. bew

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2