ter bescherming van sollicitanten Krantenstaking West Premier Rhodesië wil Duitsland duurt voort Carter gaat wellicht met Brezjnjev praten over Salt Maandag wordt bekend of Agee Nederland moet gaan verlaten Over monetaire compenserende bedragen Atherton officieel reizend ambassadeur Midden-Oosten gevangenen vrij Regering Chili laat politieke Ongeluk met chloorgastrein was sabotage I opheffen sancties VS „Er moeten regels en richtlijnen zijn rapport: en Commissie- Hessel in Twee vleugels Congrespartij vormen samen regering Verfijning President Tito op bezoek bij Carter Sovjet-Unie zou met China willen praten 59 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 ZATERDAG 4 MAART 2 orde rank ving pelijk op de eaus rden ijden rs ligt aapten it voor melijk dit op ■leden, ist ko- Igeme- iliek PARIJS (Reuter, AFP). De jongste opiniepeilingen in Frankrijk blijven een stemmenmeerderheid voor de linkse oppositie aangeven voor de op 12 en 19 maart te houden verkiezingen voor de Nationale Vergadering. Volgens een onderzoek waarvan „Le Figaro” gisteren het resultaat publiceerde, zou links op 51 pet mogen rekenen, tegen de centrum-rechtse regeringscoalitie op 45 pet. Een peiling in „L’Auro- re” gaf een kleiner verschil te zien, met 50 pet. voor links en 47 pet. voor de regeringspartijen. Ongeveer 10 pct. van de ondervraagden verklaarde echter zijn keuze nog niet te hebben bepaald. lars ■ü- De stakende typografen in Dusseldorf voor jen Frankrijk lokt crisis in Europese landbouw uit gebracht te worden. De commissie zou dan veroordeeld kunnen lijden omdat de commissie haar plicht niet deed. I Krachtens een wet van juli 1977 mogen er na morgen geen opiniepei- een jolitie pelijk i drie emier iamen k hun laakte agent- iversi- j nog igaan. tellen ssteed i/eten- t deze mene ekwe- hblio- liging bevin- ilburg lingen betreffende de verkiezingen meer worden gepubliceerd. Het is de eerste maal dat een dergelijk verbod geldt. Het is echter wel zeker dat desondanks cijfers zullen blijven cir culeren. De betrouwbaarheid daar van zal echter niet groot kunnen zijn, aangezien de gespecialiseerde institu ten hun werk een week voor de ver kiezingen moeten opschorten. Intussen blijft het onzeker welke groepering tenslotte de overwinning zal behalen. Dit hangt o.m. af van de vraag, of de socialistische en commu nistische kandidaten in de tweede ronde zich aan de afspraak zullen houden, dat degene van hen die in de geleide” bij het rapport. Hij wees op de mogelijkheden, die de verhouding tussen sollicitant en arbeidsorganisatie schept voor willekeur, discriminatie en misbruik van vertrouwen. Dé commissie heeft om de sollicitant hiertegen te beschermen een aantal gedragsregels en richtlijnen ont worpen en samengevat in een wat zij noemt sollicitatiecode. De naleving van de regels zou moeten worden getoetst door klachtencommissies. Dat zal geen veran- eerste ronde het best geplaatst werd, de steun krijgt van de ander. Leiders van de centrum-rechtse re geringscoalitie, onder wie de gaullist Jacques Chirac en de „giscardisti- sche” premier Raymond Barre, gaven gisteren als hun mening, dat zelfs als er in de eerste ronde een groot aantal proteststemmen tegen het regerings beleid zou zijn, een groot aantal van deze kiezers zich in de tweede ronde toch van de linkse oppositie zullen afwenden, uit vrees voor ingrijpende economische en sociale experimen ten. Barre verklaarde: „in de beslis sende ronde zal het oude boerenver stand van het Franse volk de overha nd hebben”. De socialistische leider Francois dering kunnen brengen in de huidige situ atie, waarin ook via de rechter aanstelling in een bepaalde functie niet afdwingbaar is. Een uitspraak van een klachtencommis sie zal echter, indien zijn klacht gegrond wordt bevonden, een zekere voldoening kunnen geven. Daarnaast zullen uitspra- Namens de staatssecretaris van Justitie zei mr. M. J. van Emde Boas dat het ken van de klachtencommissies tot een verfijning van de gedragsregels kunnen leiden en een bepaalde „jurisprudentie” kunnen scheppen, meent de commissie. Zij stelt voor de klachtencommissies de bevoegdheid te geven een openbare beris ping uit te spreken of een openbare ken nisgeving te doen. Bij sollicitanten, zo heeft de commissie geconstateerd, leeft onbehagen over een aantal onderdelen en aspecten van selec- Door de monetaire compenserende bedragen voor Frankrijk op te trekken van 21,5 tot 23 punten, heeft de Europese Commissie een verzoek van de Franse minister van Landbouw genegeerd. Die minister was woensdag in Brussel om de commissie te vragen de MCB’s voor Frankrijk, tot 20 maart (dus tot na de tweede ronde van de Franse verkiezingen) ongewijzigd te laten. Zijn redenering was dat de terugval van de waarde van de Franse frank (waardoor de MCB’s verhoogd moeten worden) niet te wijten is aan economische, maar aan politieke omstandigheden. De „vrees voor een links gevaar” in Frankrijk zou een ongewone benedenwaartse druk op de frank uitoefenen. tieprocessen: hun wordt soms informatie onthouden, die voor hen van belang is, b.v. over de redenen voor een afwijzing. Er wordt dikwijls te veel gevraagd over het privéleven van de sollicitant. Gegevens van sollicitanten worden soms niet als vertrouwelijk behandeld. De sollicitant krijgt wel eens het gevoel dat hij geen eerlijke en objectiéve kans krijgt om voor de begeerde functie te worden aange nomen. 1 ver in ge- truim. ■gchei- e vre- ople- BELGRADO (Reuter). De president van Joegoslavië, Tito, zal van 7 tot 9 maart de V.S. bezoeken voor besprekingen met president Carter, zo heeft de Joegoslavi sche regering meegedeeld. De 85-jarige president zal worden ver gezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Milos Minic, de president van Slo venië, Sergej Krajger, en andere rege ringsfunctionarissen. Meer bijzonderhe den werden niet bekendgemaakt. Israel zich eerst ertoe moet verplichten, zich uit bezet Arabisch gebied terug te trekken en Palestijnse rechten moet er kennen. Jordaanse functionarissen hebben de mening uitgesproken, dat Atherton nage noeg geen kans heeft de Jordaanse vorst ertoe te bewegen, mee te doen aan de huidige vredesonderhandelingen tussen Israel en Egypte. Atherton gaat morgen naar Saoedi-Arabië. Premier Begin van Israel gaat volgens de plannen midden-maart naar Washing ton en in politieke kringen in Amman verluidt, dat Hoessein voorlopig besloten heeft, op 20 maart of kort daarna naar de Amerikaanse hoofdstad te reizen. Officiële kringen in de Syrische hoofd stad Damascus hebben gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is Syrië militaire en economische hulp te verlenen, zonder dat daaraan voorwaarden zijn verbonden. Er zou een strategisch militair evenwicht geschapen worden, waardoor Israel voor Syrië geen militaire bedreiging meer zou kunpen zijn. DEN HAAG (ANP). Of de ex-CIA- agent Philip Agee al eind maart ons land moet verlaten wordt maandag bekend. Dan deelt de waarnemend voorzitter bij afdeling rechtspraak van de Raad van State zijn beslissing mee op Agees ver zoek tot schorsing van de beschikking van de staatssecretaris van Justitie mevrouw mr. Haars van 24 januari. Zij wees Agees verzoek af om de be schikking van haar ambtsvoorganger mr. Zeevalking te herzien. Deze had Agee, in plaats van een door hem gevraagde ver blijfsvergunning voor een jaar per 1 sep tember 1977, er een voor drie maanden verstrekt. De schorsingsprocedure een voorlo pige voorziening is gisteren behandeld voor de waarnemend voorzitter der afde ling rechtspraak, mr. K. T. M. van Rijcke- vorsel. De Amsterdamse raadsman van Agee, mr. W. J. van Bennekom, vroeg primair schorsing van de beschikkig, subsidiair i Den ;pron- i. Een archi- sn. Er I zijn ginele NIEUW DELHI (DPA). De twee vleu gels van de sinds begin dit jaar gespleten Indiase Congrespartij gaan gezamenlijk een regering vormen in de deelstaat Maha- rasjtra (hoofdstad Bombay). Dat hebben woordvoerders van beide vleugels gisteren meegedeeld. Bij de verkiézingen in Maha- rasjtra, vorig weekend, kwam Indira Ghandi’s vleugel van de Congrespartij on verwacht goed uit de bus. De twee vleugels samen kregen 131 zetels en de regerende Janatapartij slechts 99 zetels, in de in totaal 288 zetels tellende volksvertegen woordiging van de deelstaat. eman- vas de n toen toete- snever sn. De et stel uit tij- /an de kapot jonge- voorspellen winst ‘cteur voor e Bo- ;man- >lgens lat de -jgens i een an de nu no en oet ;in- urt tlo- i is uk- ier tan er- dat rdt an- tse ge- de DA rde no- t is Ike ge- ler- ard ler- •eft ror- in- DA iop >n. WASHINGTON (UPI). Het ontsporen van een goederentrein met chloorgas, waardoor op 26 februari in Youngstown (Florida) acht mensen het leven verloren, is veroorzaakt door sabotage. Volgens de National Transportation Sa fety Board” is bij het onderzoek gebleken dat op de plaats van het ongeluk radbou ten waren losgedraaid en dat een stel spoorstaven opzij was getrokken. Laatste Franse opiniepeilingen links DEN HAAG (ANP).— Er moeten regels en richtlijnen komen om de persoonlijke belangen van de sollicitant te bescher men. Dit is de kern van de voorstellen, die een commissie van deskundigen doet in een rapport, getiteld „Een sollicitant is ook maar een mens”. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft dit rapport gisteren zonder regeringsstandpunt aangeboden aan de Tweede Kamer. Sociale Zaken ingesteld in verband met de motie-Vellenga, die een studie en zo nodig wettelijke maatregelen vroeg ter bescher ming van de persoonlijke belangen van sollicitanten bij het psychologisch onder zoek. De commissie heeft ook andere on derdelen van de selectieprocedure, waar bij die belangen in het gedrang kunnen komen, in haar studie betrokken. De positie van de sollicitant is kwets baar, aldus minister Albeda in een „ten althans schorsing daarvan voor zover deze tot gevolg zou hebben dat Agee uit Neder land zou worden verwijderd voordat de afdeling rechtspraak van de Raad van State uitspraak heeft gedaan op het be roepschrift van Agee tegen de beschik king. Op grond van het Nederlands-Ameri kaans vriendschapsverdrag van 1956 komt Agee volgens mr. Van Bennekom, net als Nederlanders, het recht toe om tegen een overheidsbeschikking in beroep te gaan bij uiterst vage stellingen, soms insinu erend. BRUSSEL (ANP). In de Europese (landbouw)gemeenschap dreigt een forse crisis omdat de Franse regering gisteren heeft aangekondigd zich niet te zullen houden aan de Europese spelre gels die voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt gelden. Frankrijk gaat niet akkoord met de (wekelijkse) aanpassing van de zogeheten monetaire compenserende bedragen (MCB’s) aan de Franse grens. Deze MCB’s (een heffing op landbouwprodukten die uit Frank rijk worden uitgevoerd en een subsidie op landbouwprodukten die in het land worden ingevoerd) zouden volgens berekeningen van de Europese Commissie, „dagelijks bestuur” van de EEG, aanstaande maandag 23 procent van de basisprijs van de land bouwprodukten moeten gaan bedragen. Deze week was het nog 21,5 procent. Als Frankrijk zich niet aan de verhoging van de monetaire compenserende bedragen houdt, zal de Europese Commissie in kort geding Frankrijk te dwingen zich aan de Europese 'franse MCB’s niet zou aanpassen, loopt ze het reële gevaar door kwestie, maandag en dinsdag in Brussel, als de Europese Land- worden tot betaling van de schade die deze in- en exporteurs bouwraad vergadert, het nodige te doen zijn. lijden omdat de commissie haar plicht niet deed. De Europese Commissie heeft, aldus een woordvoerder gistera vond, dat argument als ondeugdelijk van de hand gewezen. De commissie-woordvoerder wees erop dat de MCB’s voor Frankrijk maar met 1,5 punten aangepast behoeven te worden, terwijl die voor Italië met 2,1 punten en die van het Verenigd Koninkrijk met ongetwijfeld het Europese Hof van Justitie in Luxemburg vragen L8 punten aangepast worden. Als de Europese Commissie de x TH 1 j _i_ _i rn'fronco niof ■znn oonnoccon 1/-»nnf rtcnrnn»' z4com* spelregels te houden. Dat menen juristen van de diensten van de i*1"en exporteurs in Frankrijk voor het Europese Hof van Justitie Europese Commissie in Brussel. In ieder geval zal over de gebracht te worden. De commissie zou dan veroordeeld kunnen merendeels in Genève opgelost zullen worden, maar dat er waarschijn lijk een gesprek met pre sident Brezjnjev nodig zou zijn. De Amerikaanse mi nister van Defensie, Ha rold Brown, verklaarde donderdag in het Con gres, dat de V.S. 2 mil jard dollar meer per jaar voor hun defensie zullen moeten uitgeven indien geen enkele overeen komst met de Sovjet- Unie tot stand komt over beperking van de strate gische bewapening. „Als wij geen Salt-2-ak- koord sluiten, denk ik, dat de Russen maatrege len zullen nemen, die ons ertoe zullen bewegen, on- SANTIAGO (AFP). De regering van Chili heeft donderdag opdracht gegeven tot onvoorwaardelijke vrij lating uit gevangenschap van twaalf leiders van de ontbonden Chileense christen-democratische partij. De leiders waren in januari aangehou den en overgebracht naar het uiter ste noorden van het land. De christen-democraten, onder wie de oud-voorzitter van de senaat To mas Reyes en ex-afgevaardigde An dres Aylwin, waren er door de rege ring van beschuldigd dat zij het ver bod op politieke activiteit hadden overtreden. De twaalf mochten zich in het noprden van Chili alleen vrij bewegen binnen de bebouwde kom van het dorp Arica, 2.000 kilometer boven Santiago. Mitterrand, die bij een linkse over winning naar alle waarschijnlijkheid premier wordt, sloot gisteren de mo gelijkheid van een samengaan van zijn partij en president Giscard uit. „Als links wint, zullen wij Giscard niet als een vijand beschouwen. Wij wonen in hetzelfde land, maar er zul len twee politieke aanpakken zijn: de zijne en die van ons en die kunnen niet met elkaar wörden verward”, al dus Mitterrand. Volgens hem is Giscard in het ge heel geen sociaal-democraat. „Mis schien koestert hij een sociaal-demo- cratische droom, maar als je de socia le klassen ziet die hem steunen, is de kwalificatie sociaal-democraat bijna een slechte grap”. De Amerikaanse mi nister van Defensie zei nog, dat als er wel een Salt-2-akkoord gesloten zou worden, de Verenig de Staten de vervaardi ging van mobiele inter continentale raketten zouden kunnen vertra gen of annuleren. Het Amerikaanse ministerie van Defensie bestudeert op het ogenblik de ont wikkeling van de „MX”, een raket, die gelanceerd zou kunnen worden van mobiele lanceerbases. Met de commissie is de minister van oordeel, dat eerst een discussie op gang moet worden gebracht voordat de in het rapport gedane aanbevelingen kunnen uit groeien tot officieel erkende regels en richtlijnen voor de sollicitant en degene, bij wie hij solliciteert. De commissie, die onder leiding staat van prof. dr. W. Hessel, hoogleraar aan de technische hogeschool Twente, is eind 1972 door de minister van Alfred „Roy” Atherton, specialist voor het Midden-Oosten, hervatte vorige week zijn diplomatieke pendel tussen Israel en Egypte in een poging, een beginselverkla ring tot stand te brengen, die ook aan vaardbaar zou kunnen zijn voor Jordanië. Hij arriveerde gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman voor een poging, Jor danië er toe te bewegen aan de vredeson derhandelingen in het Midden-Oosten mee te doen. Volgens een Amerikaanse woord voerder hoopt Atherton vandaag een ge sprek te hebben met koning Hoessein. Jordanië heeft zich tot op heden afzijdig gehouden van de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israel en staat erop, dat BONN (AP). Meer dan 20 Westduitse kranten, waaronder alle landelijke dagbladen, zijn gisteren niet verschenen als gevolg van stakingen door het technisch personeel en als tegenmaatregel daarop," het uitsluiten van werknemers door de directies. Töe prikacties, welke door de landelijke vakbond I.G. „Druck und Papier” zijn afgekon- digd, hebben zich gisteren ook naar West-Berlijn verspreid. De vakbond van het drukkerij personeel is met de werknemers in conflict geraakt over het invoeren van computer-technieken in de produktieproces. De 157.000 leden tellende I.G. „Druck und Papier” wil dat de werkgevers de garantie geven dat drukkers niet op straat komen te staan door het introduceren van deze nieuwe computertechnieken. De vakbond verwerpt een arbeidsovereenkomst, waarin beperkte garanties op werk gelegenheid worden gegeven aan arbeiders die door de automatisering moeten afvloeien. Deze overeenkomst is echter wel aanvaard door vier grotere vakbonden met in totaal 743.000 leden. De werkgevers weigeren in te gaan op de eis van I.G. „Druck und Papier” om de overeenkomst te herzien. Zij beschuldigen de vakbond van een poging de technische vooruitgang tegen he houden, welke voor kranten noodzakelik is om uit de rode cijfert te blijven. De regering volgt de zaak nauwlettend, maar is vooralsnog niet van plan in te grijpen, zo verklaarde regeringswoordvoerder Klaus Boiling gistermiddag. In de sollicitatiecode, die er volgens de commissie moet komen, moeten de rech ten van de sollicitant worden vastgelegd, namelijk het recht op een eerlijke kans op aanstelling, het recht op informatie, het recht op privacy, het recht op vertrouwe lijke behandeling van persoonlijke gege vens, het recht op een instrumenteel doel matige procedure en het recht van klacht. TOKIO (AP). De Sovjet-Unie heeft voorgesteld besprekingen met China te houden die ten doel hebben de betrekkin gen tussen de twee landen op normale voet te brengen, aldus meldde het Japan se persbureau Kiodo gisteren uit Peking. Zeggend dit te hebben vernomen in be trouwbare diplomatieke kringen, meldde het bureau dat het voorstel van Moskou was ingediend op het vierde Nationale Volkscongres. Het was afkomstig van de Opperste Sovjet, het parlement der Sovjet- Unie, aldus Kiodo. In de boodschap zou staan dat de Sovjet- Unie bereid was met China te praten waar, wanneer en op welk niveau ook Peking zou voorstellen. Een dergelijk bericht zou zijn gezonden naar de Chinese ambassade in Moskou en China zou, aldus Kiodo, het voorstel thans bestuderen. De twee landen onderhouden diplomatieke betrekkingen maar liggen op ideologisch terrein vaak overhoop met el kaar. Er hebben zich bovendien dikwijls geschillen voorgedaan over omstreden grensgebieden. SALISBURY. Premier Smith van Rhodesië, die met de gematigde zwarte leiders in zijn land een akkoord heeft getekend over het instellen van een zwart meerderheidsbe- wind na een overgangsperiode, heeft gisteren in een vraaggesprek met het persbureau Associated Press een beroep op de Verenigde Staten gedaan om de sancties tegen zijn land op te heffen. Hij vroeg tevens steun voor zijn oproep om de machtsstrijd tussen de zwarte guerrillabeweging en de regeringstroepen na het bereiken van het akkoord te beëindi gen. Deze beweging, verenigd in het Patriottisch Front, heeft al verklaard aan deze oproep geen gevolg te zullen geven. Premier Smith heeft gisteren ook aangekondigd dat hij de politiek gaat verlaten na 31 december van dit jaar. „Ik ben de politiek meer dan beu. Het is een langdurig en verraderlijk spel”, zo verklaarde hij. De heer Smith is van plan zich te gaan bezighouden met de veehouderij. De Britse regering heeft gisteren, bij monde van haar minister van Buitenlandse Zaken Owen, gematigde en militante Rhodesische leiders voorgesteld om deel te nemen aan het debat dat de Veiligheidsraad van Verenigde Naties over Rhodesië gaat houden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, ziet geen heil in het gesloten akkoord. Hij zei dat de guerrilla ongetwijfeld zal voortduren, omdat niet alle betrokken partijen hun handtekening onder het document gezet hebben. ze defensie-begroting met 2 miljard dollar te verhogen”, aldus Brown. De Amerikaanse defen siebegroting voor 1979 bedraagt thans ongeveer 126 miljard dollar. N ederlands-Amerikaans vriendschaps verdrag, waarop een beroep wordt ge daan, geen automatisch recht geeft op toelating en verblijf. Het verdrag heeft niet de bedoeling het vreemdelingenrecht opzij te zetten. Hij concludeerde dat Agee on derworpen blijft aan de bepalingen van het Nederlandse vreemdelingenrecht. In redelijkheid kon volgens pleiter niet worden gesteld dat de staatssecretaris an ders heeft besloten dan de adviescommis sie voor vreemdelingenzaken (deze had tot afwijzing van Agees verzoek geadviseerd). In dit geval staat dan voor de vreemdeling, als hij nog geen jaar in Nederland is, geen beroep op de afdeling rechtspraak van de Raad van State open. WASHINGTON (AFP). President Carter van de V.S. heeft gisteren officieel de benoeming bekend gemaakt van Al fred Atherton tot reizend ambassadeur. Carter benoemde Harold Saunders als plaatsvervanger van Atherton in de func tie van onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten en Zuid- Azië. WASHINGTON (UPI, AFP). President Car ter van de V.S. heeft gis teren verklaard, dat hij wellicht een gesprek met de Russische leider Le onid Brezjnjev zal moe ten hebben om te komen tot een uiteindelijke overeenkomst aangaan de een beperking van de strategische bewape ning. Tegenover een groep studenten zei Carter ver volgens, dat de onder- handelingen over een be perking van de strategi sche bewapening thans zijn gereduceerd tot on geveer 12, hoogst techni sche zaken. De Amerikaanse presi dent verwachtte, dat de resterende geschilpunten

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3