RUMOER ROND DIREKT ONTSLAG BIJ HOOGOVENS Politie grijpt bankrovers visafslagen in ons land bepleiten t? Winkeliersactie 3 voor Galle s „Kees Koster martelaar van K College wil gelijkschakeling van groene ploeg” I 99 Laat de schilder het beschermen. Protestantse Begrafenisvereniging J Carillonklanken bij komst burgemeester Geen spreekuur COMMISSIE BESPREEKT NOTA VISSERIJBEDRIJF Meer invloed it Hi Uw huis is een vakman waard Hulp bij invullen van belastingformulier Dossier Schorsing Staking Helm „Rijmonders” zetten Lenterit uit Belofte 5 VELSEN-IJMUIDEN 1978 ZATERDAG 4 MAART o Hier, bij het raam. 4 VELSEN. Het college van B. en W. van Velsen zal de gelijk schakeling van de visafslagen in ons land ook wat betreft het ge sloten zijn op de zaterdag beplei ten. Dit zei wethouder H. van der Werff tijdens de behandeling van de visserijnota in de com missie Economische Zaken. Met name WD’er mr. A. B. J. Koch had hiervoor gepleit. M. van Veelen van het CDA vroeg zich wel af of bij een sluiting van de visafslagen in ons land op zater dag de vissers niet zullen uitwij ken naar buitenlandse havens, waardoor het middel erger zou zijn dan de kwaal. reid” verklaard om de directie te bewegen het ontslag ongedaan te maken. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op de koudbandwalserij-I bij Hoogovens gaat een commissie van 8 personen een onderzoek instellen naar de achter gronden die voor de directie van het staalbedrijf aanleiding zijn geweest om een werknemer te ontslaan. Die werknemer is de 41-jarige Kees Koster uit Schagen. Het gerucht wil dat Koster is ontslagen omdat hij bij herhaling geweigerd zou hebben een veiligheidshelm te dragen. Koster zelf ontkent dat en bevestigt dat hem op vrijdag 17 februari ontslag is aangezegd op grond van werkweigering. De colle ga’s van Koster staan echter achter „hun Kees”. Uit solidariteit hebben zij, in de week die volgde op het ontslag, verschillende malen het werk neergelegd. Zij hebben zich, zoals dat in het vakjargon heet, „actiebe- O? (ADVERTENTIE) B. de Heer K. Koster (ADVERTENTIE) I i I Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). ur jr De hoofdfiguur toont zich best bereid om te vertellen hoe het allemaal zo ver kon komen dat hij de laan werd uitgestuurd. Hij babbelt aan een stuk over het onrecht dat met name de groene ploeg en speciaal hem is aangedaan. Chefs en bazen hebben Ihet onophoudelijk op hem gemunt. „Ge woon omdat ik mijn mond niet houd. Om nat ik zeg waar het op staat”, vertelt Kos ter terwijl hij naarstig bladert in een nogal rommelig dossier. Daarin liggen de bewijs stukken van Kosters gelijk. „De moeilijkheden begonnen al in 1974. Wij kregen nauwelijks enige inspraak in het Bello-plan (nieuw beloningssysteem dat toen van kracht werd. red.). Bedrijfs- chef Van Putten regelde het allemaal maar zo’n beetje op de manier die hem het beste uitkwam. Toen ik werd ingedeeld in func tiegroep 8 maakte ik bezwaar. Drie men sen die een gelijk aantal dienstjaren had den gingen naar functiegroep 9. Het com mentaar luidde: „je werkt te solistisch. In die tijd heb ik ook wel werk geweigerd. Bijvoorbeeld als ik als anoderegelaar moest werken. Daar was ik niet voor. De mensen die dat werk moesten doen waren dan wel aanwezig.” Koster heeft er geen moeite mee om nog meer staaltjes onrecht aan het verleden te ontrukken. „In 1976 kwamen ze met een decentrale aanpak van het ziekteverzuim. Dat hield in dat je je zieke collega’s moest bezoeken. Dat waren een soort controlebe zoeken. Ik vertikte dat want voor dat werk had je VGA-controleurs. Het was een proefobjekt dat dan ook mooi de mist in is gegaan.” Zo ging het ook met de vrije dag die met kerst of nieuwjaar werd gegeven. Dat was altijd een gewone vrije feestdag. Van Put ten maakte er een IRV (Individuele Roos- tervrije dag) van. Daar heb ik ook een stokje voor gestoken.” Diezelfde directie was echter van me ning genoeg consideratie te hebben gehad met Koster - die van zichzelf zegt geen gemakkelijke jongen te zijn - en toonde zich geenszins bereid het nog eens met de recalcitrante knaap te proberen. De jon gens van de zogenoemde groene ploeg, waar Koster deel van uitmaakt, bleven echter aanhouden. Bas de Heer, directeur produktie van het staalbedrijf, zegde toe een plan te zullen voorleggen om Kees een kans te geven. Dat is vrijdagochtend ge beurd. De „aanhangers” van Koster heb ben na het aanbrengen van een enkele kleine wijziging ingestemd met dat plan. Vandaar de commissie, die nu veertien dagen de gelegenheid krijgt zich te ver diepen in de affaire Kees Koster. Vrij kort daarna kreeg Koster zijn eerste officiële schriftelijke waarschuwing. „Van Putten zei tegen me: ik gelast je dat ding op te zetten”, vertelt Koster. „Na een week weer „zonder” te hebben gelopen kreeg ik een tweede officiële schriftelijke waar schuwing. Begin 1977 zei Van Putten: ik zie dat je het nog steeds verdomd. Mijn derde waarschuwing ging vergezeld van 2 dagen schorsing zonder behoud van salaris. Na een paar weken - ik bleef zonder helm lopen - werd het een schorsing van 5 da gen. Tijdens die schorsing kreeg ik bericht dat ik terug kon komen op de Vertinnerij als ik mijn helm zou dragen. Een eventuele overplaatsing met loonconsequenties en zelfs ontslag werd in het vooruitzicht ge steld als ik weigerde mee te werken. Tot eind januari heb ik dat ding op m’n kop gezet. Toen heb ik hem maar weer wegge legd want er liepen er zo veel „zonder”*. Twee dagen later werd ik weer voor vijf dagen geschorst. Ik kreeg toen bericht dat ik zou worden overgeplaatst naar Koud- band-II. Daar heb ik me niet aan gestoord en ben na die vijf dagen weer op de Vertin nerij gaan werken. Na een uur moest ik bij de personeelschef komen. Ik zei dat ik geen genoegen nam met de overplaatsing en niet bij Koudband-II aan het werk te gaan. Mijn collega’s begonnen een handte keningenactie en liepen allemaal een dag zonder helm. Gewoon een protestactie. Nou toen werd ik weer geschorst en door twee rechercheurs het terrein afgeleid. Daarna kreeg ik het telegram waarin me ontslag werd aangezegd.” Goed, dan laat ik die commissie de keuze doen uit drie mogelijkheden. Er is geen reden om op het ontslag terug te komen. In dat geval duurt de schorsing voort en zal ontslag bij de rechter worden aange vraagd. Als er wel begrip bestaat voor ’g mans houding krijgt hij de gelegenheid op een andere afdeling weer aan de slag te gaan. En tenslotte bestaat de mogelijkheid dat Koster terug komt op de vertinnerij Maar dan zal de commissie overtuigend moeten aantonen dat de houding van Kos ter „begrijpelijk” was. Bij de uiteindelijk te nemen beslissing zullen de stemmen van een jurist, iemand van de bedrijfsdirectie van de afdeling ijzer en een ervaren personeelsfunctiona ris een medebepalende stem hebben.” Niet iedereen lijkt evenzeer onder de indruk van al het rumoer rond de „rebelse” werk nemer. Tijdens de werkonderbreking in de nacht van 21 op 22 februari staat groeps- voorzitter Lassche in de kantine te oreren tegen de maten van Koster. Maar in een aangrenzende ruimte zit een even groot gezelschap mannen dat niet aan de slag kan omdat hun collega’s staken. Eén van hen merkt op: Van ons hoeft die druktemaker niet terug te komen. Hij heeft al genoeg rotzooi gemaakt. Wat ko pen we ervoor? Het is gewoon de man met de grootste bek. Laten we met elkaar pro beren iets te doen voor het behoud van werkgelegenheid. Je zit hier nu eenmaal in een fabriek en heb je te houden aan de spelregels, ook als je denkt dat jij iets niet mag wat een ander wel doet.” Ze noemen Kees Koster „de martelaar van de groene ploeg”. Daar zijn wij het toevallig niet mee IJMUIDEN. Op de toonbank van de winkeliers die aangesloten zijn bij het Stadscentrum IJmuiden, staat gedurende de Sri Lanka week van 15 tot en met 22 maart, een collectebus waarin de klanten hun wisselgeld geheel of gedeeltelijk kun nen deponeren. De inzameling is bedoeld als bijdrage voor een ambulance die de gemeenschap van Velsen aan Galle, een plaatsje op Sri Lanka waarmee Velsen contact onderhoudt, wil aanbieden. Aan de actie nemen ongeveer 55 winke liers deel. Zij zullen tevens een raambiljet ophangen waarin het winkelend publiek wordt aangespoord een gulle gift te doen. Uw huis wordt bedreigd Vocht dat hier naar binnendringt, komt achter de verf terecht die de buitenkant moet beschermen Bel de schilder' De eerste deelnemers starten donder dagavond om één minuut over acht. Dé starttafel is ondergebracht in de Petrus zaal, Mercuriusstraat 56 te IJmuiden en is geopend vanaf half acht. IJMUIDEN. De Automobielvereni- ging „De Rijmonders” organiseert don derdagavond 9 maart een Lenterit. De route is uitgestippeld door de nationale kampioenen 1977 in de B-klasse. De rit telt mee voor het clubkampioenschap van Victory Alkmaar. De route heeft een lengte van vijftig kilometer en voor de best geplaatste equi pes zijn bekers beschikbaar. De kosten van deelname bedragen acht gulden per equipe terwijl voor leden van de Rijmon ders een reductie geldt van een gulden. VELSEN. De wethouder van finan ciën ing. H. van der Werff, houdt maandag 6 maart geen spreekuur. Ook het spreek uur van wethouder H. Scheeper van on derwijs op woensdag 8 maart komt te vervallen. Wethouder H. van der Werff maakte duidelijk, dat de gemeente wel aan in vloed in het hele visserijgebeuren heeft kunnen winnen. In de commissie van advies over het SVHB heeft men twee vertegenwoordigers, het SVHB treedt met de gemeente in overleg bij uitgifte van gronden op haar gebied en Velsen heeft zitting weten te krijgen in het Per manent Overlegorgaan voor de Visafsla gen, hoewel men als gemeente eigenlijk niet over een afslag beschikt. met de schilder, de échte. De vakman dié het daglicht verdragen J kan. En laat hem uw huis beschermen*. Met de modernste verven en lakken, met strak vak werk. Uw huis verdient niet minder Het hoofd van het bureau Economi sche Zaken en Sociografisch Onderzoek, drs. A. Kouthoofd wees de commissiele den erop, dat IJmuiden het centrum is van de vishandel en export. Hij vond het van het grootste belang om deze handel in IJmuiden vast te blijven houden. Ver houdingsgewijs is het dan van minder betekenis waar de aanvoer plaats heeft. VELSEN NOORD. Dankzij de oplet tendheid van voorbijgangers is de ge meentepolitie van Velsen er in nauwe samenwerking met collega’s van Bever wijk in geslaagd drie mannen aan te hou den die vrijdagochtend betrokken zijn geweest bij de overval op een hulpostkan- toor aan de Wijkerstraatweg. Een 22-jarige inwoner uit Beverwijk heeft zich belast met de daadwerkelijke overval. Onder bedreiging van een vuur wapen gelastte hij de kantoorhoudster hem een geldbedrag te geven. Daarna ver dween de man in een in de buurt gereed staande auto. Terwijl de situatie binnen het staalbe drijf onrustig bleef door de CAO-onder- handelingen die plotseling werden afge broken kwam daar in de vertinnerij nog eens de onrust bij rond het ontslag van Koster. Districtsbestuurder Henk Krul komt in persoon opdraven als in de nacht van 21 op 22 februari de groene ploeg het werk neer legt. Ook industriedirecteur De Heer toont zich bereid de maatregel die tegen Koster genomen is toe te lichten. Het blijft onrus tig. Koster wordt geadviseerd een jurist in de arm te nemen. In de nacht van 22 op 23 februari staan politieke jongeren te posten voor de poor ten van Hoogovens. „Kees terug op de vertinnerij” staat er op de schreeuwerige pamfletten. Een groep schreeuwers heeft kennelijk zijn „martelaar” gevonden. De politiek probeert munt te slaan uit een ontslag op grond van werkweigering! Directeur De Heer toont zich onder die omstandigheden niet genegen te onder handelen. Wel zegt hij toe een plan te zullen construeren dat hij aan de gekozen leden van de Raad van Overleg en de groene ploeg zal voorleggen. Hij vraagt een week tijd om er over na te denken en verbindt daaraan de voorwaarde dat er normaal wordt doorgewerkt. Met dat voor stel wordt ingestemd. Aan de voorwaarde van De Heer wordt voldaan. Van Veelen daarentegen zei, dat de visse rij voor IJmuiden gewoon niet verloren mag gaan omdat de kans erg groot is, dat er een te eenzijdige werkgelegenheid in de metaalsector ontstaat. Hij vond de terugloop van 2100 naar 1675 werkne mers in de visserij met daarbij nog eens de gevolgen voor andere bedrijven, die op de een of andere manier bij de visserij betrokken zijn, veelbetekenend. Alle commissieleden hadden wel begrip voor de noodzaak om de visstand te bescher men, maar men vond wel, dat de maatre gelen en de controle erop dan ook in alle EEG-landen gelijk moet zijn. VELSEN. Ter gelegenheid van de installatie van de nieuwe burgemeester, zal stadsbeiaardier H. de Ligt vanaf half één vanmiddag het stadhuiscarillon bespe len. Het programma dat ten gehore zal worden gebracht, duurt tot kwart over een. De bespeling van het carillon op het vaste tijdstip (tussen vier en vijf uur ’s middags) komt daarmee te vervallen. Het programma ziet er als volgt uit: Als een van de oorzaken dat de mensen van de groene ploeg achtergesteld werden, althans volgens Koster „regelmatig het slachtoffer waren van het dictatoriale ge zag van chef Van Putten was het feit dat de Raad van Overleg (RvO) voor het meren deel was samengesteld uit leden van het CNV. „De NW-ers hadden niets te vertel len. De verhouding was zes om drie. Ik heb er voor gezorgd dat er een actiekader- groep van het NW kwam. Nu liggen de verhoudingen net andersom”, vertelt Kos ter niet zonder enig leedvermaakt. Hij haalt uit zijn dossier een nieuwsbulletin van het NVV waarin inderdaad de geboor te van een dergelijke groep in de afdeling vertinnerijen wordt aangekondigd. „Nou”, vervolgt Koster duidelijk op zijn praatstoel, „en toen kregen we die helmen troep. De invoering daarvan ondervond al meteen veel weerstand. Na een jaar met die dingen te hebben gelopen zetten de meeste mensen hem af. Vooral als het warm was had je er meer last dan plezier van. Ongelukken zijn er nooit gebeurd. Wel werd er gezegd dat je geen uitkering zou krijgen als er iets zou gebeuren en je geen helm droeg. Maar de veiligheids dienst liet weten dat het dragen van een helm slechts gepropageerd werd, dat het in ieder geval geen verplichting was. Na dat ding een jaar onder protest te hebben gedragen hebben veel mensen hem afge zet. Ik ook! Vier maanden hoorden we niets. In december 1976 kregen we alle maal een briefje waarin die helmenkwes tie weer werd opgerakeld. De groene ploeg werd het eerste aangepakt. Ik heb me déar niks van aangetrokken en me op het stand punt gesteld: ik doe het niet als er geen duidelijke regeling komt voor de hele wal- serij.” Als medeplichtigen werden aangehou den twee mannen van respectievelijk 24 en 27 jaar, eveneens inwoners van Beverwijk. De aanhouding gebeurde binnen zes uur na de overval. De gehele buit (circa 20.000), of althans een belangrijk deel daarvan kon veilig worden gesteld. De kwaal is, dat door de sluiting van de afslag in IJmuiden op zaterdag een deel van de platvis-aanvoer verlegd is naar andere vissersplaatsen, met name Den Helder. In de commissie wilde men wel één lijn hebben en het weer openen van de visafslag op zaterdag achtte men niet reëel. Het is overigens een vraag of de andere afslagen wel bereid zijn een zaterdagsluiting door te voeren. Wel is een stuurgroep van het ministerie bezig met een onderzoek naar de positie van de visserij-afslagen in ons land. Te ver wachten is, dat hieruit het advies zal komen om een verdere deconcentratie van de afslagen te voorkomen en weer tot een zekere concentratie te komen, 1 het blau- p de olge- i wel 1 los- eens srtst- spul 'land jting or te i bin- aan- sn en Als u gezamenlijk met uw buren opdracht geeft kan dat in de kosten schelen. hetgeen voor de IJmuider visserijhaven gunstig zou kunnen werken. Aan de hand van een uitgebreide en goed geducumenteerde nota van het bu reau Economische Zaken en Sociogra fisch Onderzoek van Velsen is in de com missie over de situtatie in de visserij gepraat. Uit de nota zijn twee beleidsad viezen naar voren gekomen: Er is een inventarisatie nodig van de ruimte, die de visserij in de toekomst in de haven nodig heeft en de benuttingsmogelijkhe- den van de nog vrije terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf moeten on derzocht worden. Er is nog ongeveer 16 hectare grond ongebruikt, waarvan acht hectare groenstrook. Met deze beleidsad viezen was de commissie het wel eens, al vond men, dat men als gemeente Velsen zo weinig echt kan doen voor de visserij. Men heeft immers geen eigen haven, rpaar het Staatsvissershavenbedrijf als een soort eiland in de gemeente. VELSEN. Vóór 1 april a.s. moeten de belastingformulieren over het jaar 1977 weer ingevuld en ingediend worden. Veel mensen weten er niet goed raad mee. Sa menwerkend willen de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden en het So ciaal Advies Bureau een helpende hand bieden. Genoemde instellingen hebben een aantal deskundigen bereid gevonden om belangeloos hun medewerking hieraan te verlenen. Men kan alleen geholpen worden als men van te voren een afspraak heeft gemaakt. Men kan dat doen op één van de spreekuren van het S.A.S. Daarna krijgt men schriftelijk bericht waar en wanneer men met de papieren moet verschijnen voor het eigenlijke invullen en wat men daarvoor mee dient te brengen. Nadrukke lijk dient te worden vermeld dat degenen die normaal de hulp inroepen van een belastingkonsulent, niet voor deze service in aanmerking kunnen komen. Als grens stellen beide instellingen voor deze hulp een bruto-inkomen van ongeveer 25.000 per jaar. Het is de bedoeling om de belas tingdeskundigen over de gehele gemeente verspreid zitting te doen houden. Voor de aangeboden hulp wordt wel een kleine bijdrage gevraagd, te weten 1,50 als tege moetkoming in de onkosten. eens. Voor ons is het de praatjesmaker en onruststoker. Kees Koster liet weten bijzonder tevre den te zijn met de ontwikkeling. „Ik ben er van overtuigd dat ik terug kom in de groene ploeg. Die veertien dagen zijn ge woon een afkoelingsperiode. Stelt verder niets voor.” Vrijdagochtend treffen De Heer en de vertegenwoordigers van de groene ploeg alsmede de gekozen leden van de raad van overleg elkaar rond de onderhandelingsta fel. De Heer is zijn belofte nagekomen. Er ligt een voorstel op tafel dat de goedkeu ring van de verwachtingsvolle partijen kan wegdragen. De Heer: „Ik heb voorgesteld het ontslag om te zetten in een doorbetaalde schor sing. Het sektorhoofd van de plaatwalse- rij, de personeelschef, de groepsvoorzitter (tevens lid van de Ondernemingsraad), 2 gekozen leden van de Raad van Overleg en vier vertegenwoordigers van de groene ploeg krijgen 14 dagen de gelegenheid om te onderzoeken of er begrip kan worden opgebracht voor de houding van Koster, waarbij voor mij als een paal overeind blijft dat het ontslag op juiste gronden is genomen. 1. Trumpet Voluntary, Jerome Clark; 2. Watermusic (allegro), G. F. Handel; 3. a. Wie gaat mee over zee, b. Komt vrienden in den ronde, c. De winter is vergangen, drie Nederlandse volksliedjes; 4. Pezzo Festo- so, Leen ’t Hart; 5. Suite II voor beiaard over bekende volksliederen Ferdinand Timmermans (Intrada - Menuetto - Pavane - Rondo); 6. Oud-Hollandse boerendansen, W. F. Siep; 7. Mars voor beiaard, Leen 't Hart. De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost. Waarom, met permissie, laat u het dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd stukken duurder. Weet u wat? Ga ’s praten Het PvdA-lid F. F. J. Reichenfelt vond, dat de visserij een beetje de boot gemist had door niet over te gaan naar diepzeevisserij met grote fabriekssche- pen, waarbij IJmuiden als thuishaven zou kunnen dienen. De wethouder stelde daartegenover, dat het Noordzeegebied een van ’s werelds rijkste visgebieden is. Overbevissing kan wel het gevolg heb ben, dat voor de consumptie aantrekke lijke vis verdwijnt, maar daaraan is door beheersmaatregelen wel iets te doen. Begrafenissen, Crematiesen Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost). - Telefoon 14576 DER- >olvis zeest; deze eige- blijft n een jewel le li- Ook at er men. ijs is t dan was rven- lards ir ge- man g erg swild lee te i r van an de plat- :wam rdere ■bben van lopen i nog is ko- Werkweigering was druppel die emmer deed overlopen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5