premieres Avonturen van bedelmonnik Leerboekjes te moeilijk voor schoolkinderen Toneelschuur tegen uitbreiding bestuuur Gooi deze maand gezamenlijk’n visje uit (Om’t haNmiljoen te winnen.) wij ontvingen B 'an alle kanten kritiek op beleid wethouder Treumann duur avid Zinman volgt io de Waart op ijf Nederlandse films naar Cannes fc i «--HET GYMOEFENINGEN OM THUIS TE DOEN sMenng toneel De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. Sfeer scheppen met verwrongen beelden 11 KUNST MAART 19 7 8 inhoud te door Inge Crul tistiek geven. 1 10 nNS DAG 7 Door samen te spelen in de Staatsloten] kunt u meer loten kopen (u deelt de kosten) en heeft u dus méér kansen Kans op zo'n 700 000 prijzen, waaronder het halfrruljoen, het kwartmiljoen en twintig maal de honderdduizend Hele loten kosten f 25, - en "een vijfje" f 5,- U kunt ook per giro spelen. Bel voor informatie: 070-653955 i De verkoop is nu begonnen! I Adressen in de Gouden Gids. Muziektheater Publiek (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De algemene ledenvergadering van de Vereniging Toneelschuur heeft zich maandagavond voor het overgrote deel uitge sproken tegen een uitbreiding van de bestuurssamenstelling. Op de vraag of uitbreiding van het bestuur op basis van de door de gemeente Haarlem ingebrachte argumenten noodzakelijk werden geacht, lieten vijfentwintig leden weten daartoe geen reden te zien. Vier leden stemden voor uitbreiding, er was één stemonthouding. (eehoiid ^ichte >4, van AMSTERDAM. LTreurig vind ik I. Iedere kans om Lscati als theater ze [ouden voor de Lfdstad wordt hier- fe afgesneden. Wij fchten aan de Nes |een bloeiende the- rstraat van lande- belang, met Fras- i, de Brakke kind en de Engelen- k Dat is nu onmo- |jk”. Teleurgesteld (geert Louis Hel- r van de Theateru- op het bericht dat i particulier - géén Batermaatschappij jen bod zou hebben laan op de failliete f Frascati, het Am- fdamse theater in Nes. Dat bod, even Ier de vraagprijs i 1,1 miljoen kan afspringen na rlijk, maar de on- anderde houding i de gemeente dat niets tegen koop ir anderen zal on- nemen omdat het r haar een te dure koop is, geeft wei- perspectief voor toekomst van het h al zo door zalen- Maarten id geplaagde Am- rdamse theaterle- i. Met name de eaterunie, toneel- lep Baal en de pas Vereni- Vrienden Frascati hadden angstelling om het ater na aankoop or de gemeente ar- voor Amsterdam rascati te lat 182a, tede. an 98, versum Exterieur Frascati in de Nes in Amsterdam. rdenht am. elen- em- i. Ikr 5, sn. ien. )1X- iers- :teur Ijk. jX- lem sofd- iten bibliotheek F. L. ier- atie. dam. .Lid tinus. nweg ige. :erk, idem, it 73, in. de aan 163, anzorg. aen. der, Onlangs zijn er drie nieuwe werkboekjes in de handel gekomen voor kinderen en wn ouders. Alle drie zijn ze van Ursula Lauster, die in Duitsland reeds bekend is door nar ontwikkeling van nieuwe pedagogische leermethoden. De bedoeling van haar nekjes (Algemene Kennis, Zelfstandig Leren Denken en Zelfstandig Leren Denken 2 ■uitgegeven door Servire Katwijk en f 12,90 per stuk) is, dat de kinderen zelfstandig leren denken en opdrachten maken. De ouders mogen hierbij niet helpen of voorzeg den. Het kind moet eerst de hele opdracht uitvoeren en pas daarna samen met de ouders de fouten corrigeren. te gastdirigent van het Rotterdams or- it Voordien was hij twaalf jaar dirigent i het Nederlands Kamerorkest. Zoals rend is Edo de Waart benoemd tot diri- it van het Philharmonisch Orkest van n Francisco in Amerika. De boekjes „Algemene Kennis” en .Zelfstandig Leren Denken” zijn voor ge situatie met noodzakelij ke herstelwerkzaamheden, zonder daarbij al aan aller lei extra-verbouwingen te denken. ceerde en bevoegde gymleerkracht te la ten uitvoeren. Over de kosten die voor Frascati gemaakt zouden moeten worden liggen de meningen van de groepen en de wethouder ook nogal ver uiteen. Treumanns be cijfering van 3 a 4 miljoen wordt door alle betrokke nen naar het rijk der fabe len verwezen. De groepen komen zelf naar gelang hun wensen voor huur en exploitatie uit op rond de vier, vijf ton. Baal vraagt bovendien extra subsidie voor uitbreiding. „Toneel en maatschappij in Afrika” door Mineke Schipper-de Leeuw, uitgave Van Gorcum (ƒ21,50). „Een eerste liefde” door Annetje Riel; „S5” door Robert Verhoeven en „De rat ten van het paradijs” door Theo van Drunen; drie dichtbundels uitgegeven door Rodopi, prijs van elke bundel ƒ7,-. „Vroege herfst” door Jan Cartens, uit gave Elsevier 17,90). „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog” (deel 8; Ge vangenen en gedeporteerden) door dr. L. de Jong, uitgave Staatsuitgeverij Den Haag, prijs 2 delen ƒ49,-; verschijnings datum 21 maart. „De drie dwazen uit het westen”, fei ten, fabels en andere wetenswaardighe den over harlekijn, nar en clown, door Lidy Noordstar, uitgave Rodopi 14,-). „De jaren van de krokodil”, een feiten roman rond Idi Amin, door Wim Horn- man, uitgave Hollandia 27,50). „Afrikaanse primitieven” door dr. G. W. Sannes, uitgave Rodopi 18,-). „Pyrrhus van Epirus” zijn achtergron den, zijn tijd en zijn leven, door dr. A. B. Nederlof, uitgave Rodopi 39,-). „Over de grenzen” door J. H. de Kok, uitgave Rodopi 24,-). „Het avontuur van de zee” door cap tain Alan Villiers e.a., uitgave in de Natio nal Geographic Cultuur-serie van De Haan 57,-). „Trigië, in de greep van het kwaad” en „Blueberry, vogelvrij verklaard”, twee nieuwe stripverhalen uitgegeven door Oberon, prijs per deel ƒ5,25. „Handboek 1978, toeristische vraag baak voor de automobilist”, samenge steld en uitgegeven door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. geven. Gesproken werd voorts over program- meringsplannen voor dit najaar, als de Toneelschuur tien jaar bestaat. Het ligt in „De pup” door H. Wirtz; „De cocker spaniel” door M. Herl en „Schnauzers en Pinschers” door A. Höhn. Drie boekjes over fokken, houden, verzorging en op voeding van honden, uitgave Thieme; prijs per deeltje 9,90. wm- wen- aad. 1 77, „Willie Wortel, Uitvinder” (deel I); „De kleine boze wolf, spitsboeven, speklappen en spelbrekers” (deel 2) en „Oom Dago- bert, terug naar Klondike” (deel 2), drie nieuwe stripverhalen van Walt Disney, uitgave Oberon, prijs per deel 5,25. „Dagboek van een herdershond”, ge baseerd op „Kroniek eener parochie” door Jacques Schreurs, uitgave Elsevier (f 22,50). „Wilde straatbloemen” door Richard Mabey, uitgave Hollandia 17,50). ,TB. X), groep (AD VER TENTIE) J In de Koninklijke Stadsschouwburg in Den Haag geeft de Haagse Comedie op 11 maart de première van Julius Caesar, to neelspel van William Shakespeare. In dit omvangrijke toneelprojekt spelen veertig vaste spelers van het gezelschap mee, daarnaast zijn er nog eens vijfentwintig figuranten. De vorig jaar overleden Pé Hawinkels vertaalde het stuk en Guido de Moor regisseert de voorstelling. Het decor is van Harry Wich. In Julius Caesar behan delt Shakespeare de politieke moord en de motieven die ertoe drijven zo’n moord te begaan. Als posthuum eerbewijs aan ver taler Hawinkels en omdat er volgens de Haagse Comedie duidelijk behoefte be staat aan een nieuwe exacte tekstuitgave van Julius Caesar, brengt het gezelschap de Nederlandse versie van dit stuk ook in boekvorm uit. Het boekje, dat bij de voor stelling wordt verkocht, kan ook recht streeks bij de Haagse Comedie worden besteld (070-652930). Toneelgroep De Appel uit Den Haag trekt met De Oresteia van Aischylos in eigen theater steeds volle zalen. De belang stelling voor deze voorstelling (Agamem- noon, Elektra en Orestes) is zo groot dat De Appel er van 7 t/m 12 maart mee in Carré in Amsterdam komt. De Oresteiatri- logie gaat (heel in het kort) over Agamem- noons terugkeer na tien jaar Trojaanse oorlog, de moord op Agamemnoon door zijn vrouw Klytaimnestra (gespeeld door Peter van der Linden, in travestie en Aigis- thos). In het tweede deel. Elektra, volgt de terugkeer van Orestes, die door zijn zuster Elektra wordt aangespoord hun moeder Klytaimnestra en haar nieuwe echtgenoot Aigisthos te doden. De overspelige Aigis- thos ontvangt daarmee zijn gerechte straf, maar de moord op zijn eigen moeder komt Orestes duur te staan. Op raad van Apollo onderwerpt hij zich tenslotte aan het oor deel van Pallas Athene, hetgeen uitmondt in Orestes vrijheid. De voorstellingen in Carré beginnen om 19.45 uur. voerder van het ministerie van CRM mee gedeeld. Hij verklaarde, dat in tegenstelling tot wat Tuschinski Film Distribution donder dag bekendmaakte het ministerie „De mantel der liefde” niet als officiële Neder landse inzending heeft uitgekozen. De mantel en de andere films worden inge zonden op verzoek van de producenten. CRM regelt alleen het transport en zorgt voor douanefaciliteiten”, aldus de woord voerder. De producent van de film „De mantel der liefde” vindt, dat de inzending naar Cannes van deze film wel „officieel” is. Hij deelde desgevraagd mee, dat het initiatief tot inzending van de film is gebeurd „op verzoek van en in overleg met het ministe rie van CRM”. De procedure is echter, aldus de producent, dat de inzending plaats heeft op verzoek van de filmma kers. De ministeries van CRM en Buiten landse Zaken bemiddelen vervolgens en stellen bepaalde faciliteiten beschikbaar. „Zelfstandig leren denken 2” is be stemd voor kinderen uit het derde en vierde schooljaar. Ook hier waren som mige opdrachten te moeilijk. In dit boek moeten de kinderen meer leesoefeningen doen. Het principe van de opdrachten is niet zoveel verschillend van het eerste deeltje, wél moeilijker. Er zijn ook wel goede facetten aan de boekjes. Het geeft ouders een kans om bij bepaalde onderwerpen, tenminste op een goede manier hun kinderen vooruit te helpen. Aan te raden zou wel zijn dat ouders eerst de opdrachten zelf doorlezen en de moeilijkste opdrachten samen met de kinderen maken. M. J. C. BROWN-LEEUWERKE kinderen van het eerste en tweede school jaar. De opdrachten in deze boekjes va riëren van identificeren, onderscheiden, bouwen, gymoefeningen tot het herken nen van schaduwbeelden. Er zit een groei in de moeilijkheidsgraad van de boekjes. In de tweede klas van een Haarlemse lagere school hebben ongeveer tien kin deren enkele van deze opdrachten uitge voerd. Ondanks het goede idee achter de boekjes van Ursula Lauster, is mij toch gebleken dat veel van de opdrachten te moeilijk waren voor kinderen van deze leeftijd. Niet alleen maakten zij fouten bij de opdrachten, vaak wisten zij ook niet wat de tekening bij de opdracht voorstel de. Inderdaad zijn sommige van de teke ningen erg onduidelijk, hoewel ze toch belangrijk zijn voor de goede uitvoering van de opdrachten. Het is jammer dat hieraan niet meer aandacht is besteed. In het boekje „Algemene Kennis” viel één opdracht in het bijzonder op, name lijk een bladzijde vol gymoefeningen. De illustraties zien er leuk uit. Toch lijkt het gevaarlijk om kinderen tezamen met hun ouders, deze oefenstof te laten uitvoeren. Zeker bij kinderen is het belangrijk gym oefeningen begeleid door een gekwalifi- Niet alleen dat Baal zich zelf niét ziet binnen de ex ploitatie door de Theateru- nie, de groep is ook princi pieel tegen, zoals Hans Ver hoeven zegt een „filiaal van de Brakke Grond” in de Nes. In de produkties in de Brakke Grond ziet hij een mengelmoes zonder artis tieke lijn, en eenzelfde op zet in Frascati betekent volgens hem alleen maar meer onduidelijkheid. En dat terwijl de gemeente Amsterdam in ’72 koos voor herkenbaregroepen in herkenbare theaters. vol energie de hem omrin gende wereld met alle mid delen attaqueert.” Baal wil een eigen thea ter. „Wij dachten heel sim pel: wij zoeken een zaal en daar is er één”, zegt zake lijk leider Hans Verhoe ven. Maar voor Baal hoeft dat niet per se Frascati te zijn. Het hoeft zelfs geen erkende theaterruimte te zijn, het hoeft niet zo duur te zijn. Er zijn genoeg ge bouwen te vinden volgens Baal, leegstaande biosco pen, fabrieken, garages. „Het is niet dat er niet ge noeg theaters zijn, erwordt niet genoeg geld aan uitge geven. Dit jaar kwam de Theate- runie officieel met een plan bij de wethouder, met als artistiek uitgangspunt het muziektheater. In de Brak ke Grond had men gemerkt dat er geen ruimte, noch om te spelen, noch om te repeteren, was voor allerlei groepen en Frascati zou daarin kunnen voorzien met zijn grote zaal en ande re ruimtes, zoals de balkon- zaal. Het plan was zeer glo baal opgesteld, gebaseerd op de aankoop in de huidi- Het volledige werk van Aug. P. van Groeningen (1866-1894), een van de vroegste naturalisten van ons land, uitge geven door G. A. van Oorschot 45,-). In het kader van dat be leid kwam Baal in 1973 in Shaffy. Op 1 september 1979 moet de groep daar weg, omdat ze niet meer past in de opzet van Shaffy om experimenteel theater te brengen, nieuwe initia tieven te ontplooien en nieuwe publieksgroepen te benaderen. Baal had een eigen vast publiek gekre gen, was uitgekeken op de mogelijkheden van de niet zo flexibele Concertzaal, die ook niet op de verster- OTTERDAM (ANP). De 41-jarige i erikaanse dirigent David Zinman is - 1 juli 1979 benoemd als chef-dirigent 1 het Rotterdams Philharmonisch Or- Va'lsrnee was sinds september vorig jaar iw, KVG; iam. si- In de leermethode die Ursula Lauster met haar drie werkboekjes voorstaat mogen de ouders niet helpen of voorzeggen. die in feite een achteruitgang betekent. Het bestuur van de Toneelschuur is ver der bezig met de ontwikkeling van een beleidsplan. Als gevolg van een suggestie uit de ledenvergadering zal daarvoor in mei een hoorzitting worden gehouden, Zoals bekend moest de ledenvergade- waarop de leden hun inbreng kunnen ring zich uitspreken over een bestuursuit- breiding met twee leden. Het huidige be stuur van de Vereniging Toneelschuur om vat zeven leden. Degenen die tegen uitbrei ding stemden baseerden zich op het argu- voornemen zoveel mogelijk mensen uit ment dat het aantal van zeven leden vol- beginperiode van de Toneelschuur voor De koop en daarmee het behoud van Frascati stond er voorop, aldus Louis Hel mer. Daarna zou het inhou delijk vorm moeten krij gen, waarbij aan de toneel groep Baal een ruime plaats was toegedacht, met honderd vaste speelavon den. Baal schijnt echter waar te willen maken wat in haar pas verschenen be leidsnota staat: zich blijven laten inspireren door de Baal uit het gelijknamige stuk van Brecht, de eerste produktie: een kribbige, kwaadaardige lastpost, die Z. .es, GDI? 18, iging. „Cameratest 1978”, overzicht van alle camera’s, objectieven en diaprojectoren die in Nederland en België verkrijgbaar zijn, door Jan Vorst, uitgave Born 12,75). „Vetus vaargidsen” (deel 1, IJssel- meerhavens; deel 2, Zeelandhavens; deel 3, Grote rivieren) met vele luchtfoto’s en kaartjes in twee kleuren, door Jaap Kra mer, uitgave De Boer Maritiem (prijs per deel 14,95). „Kies uw zeilboot 197®” met foto’s, tekeningen en gegevens van ongeveer 200 zeilboten tot 9 meter, uitgave Elsevier 10,50). ister- sbuurt- HELENE NOLTHENIUS weet in „Geen been om op te staan” van de eerste tot de laatste bladzijde te boeien. Haar beschrijving van de liederlijkheid, intri ges, en schoonheid van het leven in het middeleeuwse Florence, Siena en het platteland er om heen, waar de liederen- zingende en slempende bedelmonnik La- po Mosca allerlei avonturen beleeft, is bijzonder beeldend. De schrijfster heeft zich daarbij geba seerd op verhalen uit oude kronieken, maar zich niet laten verleiden tot een te groot vertoon van kennis. Dat zij met kennis van zaken spreekt, blijkt uit iedere beschrijving van bijvoorbeeld het monni kenwezen en de politieke situatie in het ook toen al roerige Italië. De figuur van Lapo Mosca blijft echter de aandacht vasthouden. „Geen been om op te staan” wordt uitgegeven door Querido en kost 22,50. F.L. concreet resultaat van, evenals enkele theaterpro- dukties, waarbij de ope ning van het Holland Festi val ’77 opvalt. kers van het muziektheater maar op vriendelijke ka mermuziek was gebouwd. Al twee jaar praat men met de gemeente over een eigen ruimte, waarin men zelf kan programmeren, zonder als onderhuurder afhankelijk te zijn van de planning van een theater exploitant. In een eigen Baaltheater zou men mini maal 160 voorstellingen willen geven plus nog circa 25 „op reis”. Men praat over 5 a 6 produkties, waaron der een muziekproduktie en een workshop. Baal houdt de mogelijkheid open dat andere groepen in dezelfde sfeer (Hauser Or- kater, Funhouse) ook hier kunnen optreden. Heet dat theater toevallig „Frascati” dan denkt Baal behalve aan de reparaties ook aan verbouwing van de speelzaal, met gebruik van de typische eigenschappen van het gebouw. „Verder hebben we niet zoveel ei sen”, aldus Hans Verhoe ven. Overigens: wethouder Treumann schreef een week geleden aan Shaffy de noodzaak van Baals ver trek te onderschrijven, maar liet in één adem we ten dat als er niets gevon den is voor 1 september ’79 Shaffy toch Baal onderdak zal moeten blijven bieden. GERARD RAAT is een schrijver die erg zijn best doet. Dat is ook het enige positieve dat over zijn bij Querido uitge geven boekje „Het koninginnetje en ande re verhalen” gezegd kan worden. Hope lijk wordt niemand door de voortreffe- lijk-ogende omslag toch verleid om toch ƒ14,90 neer te tellen. Hij zal namelijk met stijgende verba zing de pagina’s gaan omslaan. Raat slaagt er niet in om zijn figuren tot leven te brengen. Het zijn in alle vier verhalen vervelende pubers, die in de herinnering achter blijven als mannetjes die het heel moeilijk hebben met het leven in het algemeen en hun sexualiteit in het bij zonder. Het meest ergerlijk zijn evenwel de verwrongen beelden die hij verzint om sfeer op zijn pagina's te scheppen. Een voorbeeld op pagina 14: „Het drabbige water van de brede plas die ik nader, lijkt dikker dan gewoon water, stroopachtig. 'In de zwarte modder langs de rand blik ken witte kiezelstenen als gave tanden in ■een rot gebit”. En zo gaat dat maar door. ■De verhalenbundel doet hopen dat Ge aard Raat een toevallig passerende een dagsvlieg op het vaderlandse literaire to- hèel is. „Kies uw auto 1978” (KNAC auto- jaarboek) - ƒ8,50; „Kies uw motor” (KNMV motorjaarboek) - 8.90 en „Kies uw caravan 1978” - 10,90. Deze drie deeltjes werden uitgegeven door Else vier. «STERDAM (ANP). Niet alleen Van alle kanten wordt nu kritiek geuit op het beleid van wethouder Treumann inzake theateraccommoda ties. De woorden „ondoor zichtig” en „ad-hoc-beslis- singen” vallen. Volgens PvdA-raadslid Astrid Blokpoel is de raad nooit goed over Frascati geïnfor meerd - nu, ter elfder ure en waarschijnlijk te laat, pas door de partijen. Zij heeft in ieder geval het voornemen om het de we thouder op dit punt zeer lastig te maken tijdens de begrotingsbehandeling binnenkort. Het op de Monumenten lijst geplaatste gebouw was van bloeiende 19e-eéuwse theaterzaal tot veilinglo- kaal verworden toen de BV Frascati hem in 1975 in ou de luister wilde herstellen. Men koesterde de hoop dat de gemeente financieel zou bijspringen. Directeur Hans Bosscher nu: „Mis schien wat naïef ja”. Men haalde groepen hierheen, wilde zoals Bosscher zegt, het „middentheater” creë ren speciaal voor groepen die het Shaffytheater ont groeid waren. Achterstallig onderhoud leidde tot on voorziene kosten en die op hun beurt tot het faillisse ment van de BV. De gedachten erachter leven nu nog voort in de Theaterunie, bijna-buur- man in de Brakke Grond. Er was een samenwer kingsvorm, de Stichting Volop Theater in de Nes, een aanzet om de Nes als theaterstraat te doen herle ven. De gezamenlijke kassa in Frascati was daar een aan de wens de problemen vanuit zoveel mogelijk gezichtshoeken te benaderen. Voorts voert de Vereniging Toneelschuur een open beleid en is er besloten jaarlijks gelijktijdig met de nieuwe toneelontwikke- een accountantsrapport te laten opstellen jingen jn Haarlem manifesteerde, als financiële verantwoording. Verder zijn de tegenstemmers van me ning dat bestuursleden gekozen dienen te worden uit het ledenbestand omdat men de betrokkenheid bij het werk van de Toneelschuur een eerste vereiste vindt om richting aan die werkzaamheden te geven en daarover verantwoording af te leggen. Daarnaast werd nog eens onderstreept dat het gemeentebestuur destijds zelf de nu geldende bestuursvorm van de Vereniging Toneelschuur heeft aanvaard. Het belangrijkste argument van de voor standers van bestuursuitbreiding betreft het beheer van de ruim zes ton aan ge meenschapsgeld. Daarom voelde de min derheid (vier leden) voor een bredere be stuurssamenstelling. Ook over de subsidieverschuivingen en de dreigende bezuinigingen in de toneel sector bij CRM sprak de vergadering zich uit. Op initiatief van coördinator Frans Lommerse zal er een brief naar het minis terie van CRM worden verzonden waarin de Toneelschuur haar bezorgdheid uit spreekt over de stilstand in subsidiëring, waard. i :dam. ld KRO- ment dat het aantal van zeven leden vol- beginperiode van de Toneelschuur voor doende is de vereniging slagvaardig te activiteiten uit te nodigen. Daarbij wordt besturen. Zij zijn van mening dat het be- gedacht aan een zo ruim mogelijke opzet, stuur bij de huidige samenstelling voldoet waarfoij ook andere kunstuitingen dan to neel aan bod kunnen komen. Genoemd is bijvoorbeeld de Rode Stip, een groep van Haarlemse kunstenaars, die zich ongeveer v mantel der liefde”, maar ook de films Vlimmen, Rembrandt, Pastorale en jwel zeker Pinkeltje zullen worden in zonden naar het Internationale Film- «tival in Cannes. Dit heeft een woord- iden. sum.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11