voor baby te vondeling legt 50 5 Premies Rotterdam 1957 uitgeloot OGM: 19 2000 operaties per jaar, bouwkosten 60 a 70 miljoen I 0. FIOM: Geen straf meer moeder die haar „Levenslang” moet worden beëindigd I I I I )5 9 99 99 stoffen Eksklusieve Pennypacker Straight Bourbon Geruchten Organisatie Vrij verkeer Plan gereed Beslissende stem MODEHUIS „ELEGANT” Fleurop voor..... Schokemancipatie Nihil Anonimiteit Verworpen 15 MAART )I N S D A G 7 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND O c. te J y I nde 59,- (Van een speciale verslaggever) BAARLE-HERTOG De bouw van de „Eurohartkliniek”, waarvoor de Nederlandse Hart patiënten Vereniging de stoot heeft gegeven, maar die geheel internationaal wordt, komt nu in zicht. Er is de kans dat de verwe zenlijking van dit plan nog dit jaar begint. De kliniek komt te staan in de Belgische enclave Baarle-Hertog, omringd door Ne derlands gebied, ten zuiden van Breda en Tilburg. De kosten wor den op 60 a 70 miljoen gulden (huidige prijspeil) geschat; de ca paciteit zal 2000 operaties per jaar zijn. ïndeiDEN HAAG (ANP). Alle ali- Mej. A. H. de Boer ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS ’t ROODE HERT” VEILIGE AANPASSING VAN KONTAKTLENZEN ONDER TOEZICHT VAN OOGARTSEN KENNEMER INSTITUUT voor kontaktlenzen wie’n wit voetje heeft gehaald. Meer dan tweederde van de Ne derlanders vindt, dat de le venslange alimentatieplicht beëindigd moet worden en dient te worden vervangen door een overbruggingsalimentatie van twee tot vijf jaar. Beperking van de duur van de alimentatiebeta ling zal de emancipatie bevorde ren en de mogelijkheden tot ge makzucht en uitbuiting verminde ren, zo niet uitsluiten. ientatieverplichtingen van ex- rthtgenoten ten opzichte van el- aar dienen van rechtswege te [orden beëindigd als ze twaalf ar of langer hebben geduurd. raiql Whiskey '--Bol» «T (Door Max L. Snijders) DJAKARTA. Als op 11 taart het Indonesische volks- ngres zich zet aan de verkiezin- n van de president en een vice- esident, zullen er in ieder geval ree tegenkandidaten zijn, al is t nog zeer de vraag of een van politieke partijen de moed zal ebben ze ook als zodanig voor te ragen. culinaire specialiteiten Zuiderdorpstraat 15 Oud-Velsen Tel. 02550-15797 ansloze tegenkandidaten emen het op tegen Soeharto ze (ADVERTENTIE) Verder worden nog eens 460 obligaties Grens aan alimentatie (ADVERTENTIES) Koninginnegracht 135, Den Haag. Bouw „Eurohartkliniek Ttu yku -mjz- - j4- Maquette van de in Baarle-Hertog te bouwen „Eurohartkliniek” 3 ttieding uur en Voor afspraken: voor inlichtingen: ir - Na afspraak komen wij ook bij u thuis. MARIASTICHTING. tel.319110, afd. oogheelkunde DIACONESSENHUIS, tel. 319310, afd. oogheelkunde TELEFOON: 023-321760 (alle dagen, behalve maandag) Lid van de ANVC Dit heeft een delegatie van de Stichting Organisatie Gescheiden Mensen (SOGM- )gesteld in haar beleidsplan over onrecht vaardige gevolgen van echtscheiding. Het plan van de SGOM is minister mr. J. de Ruiter van Justitie gisteren aangeboden. Daarin wordt bepleit, dat de regering met eën noodwet komt voor het opheffen van de alimentatieplicht na twaalf jaar. Wel licht is het aan te bevelen een waarborg fonds in te stellen waaruit bijdragen kun nen worden verstrekt in de gevallen dat de bestaande sociale wetten geen soelaas bieden. van Sumatra en het is duidelijk dat de president een Javaan moet zijn. Waarom ze zich kandidaat hebben gesteld? „Omdat we het taboe willen doorbreken dat er maar één man kandidaat is en dat die vervolgens na een procedure die tot 23 maart zal duren ook nog unaniem wordt gekozen”. Handtekeningenlijsten zijn niet nodig voor de kandidatuur. Dus hebben ze zich gewend tot de Uniepartij, met het verzoek hun kandidatuur te steunen. Hebben ze ook ruchtbaarheid aan hun poging gegeven? Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat de kranten die na hun schorsing van veer tien dagen weer mogen verschijnen niet zouden weten van uw actie. Hebben ze u nooit benaderd? tegen de kandidatuur van president Soe harto? „Natuurlijk weten de kranten ervan. Ten slotte krijgen zij ook de studenten- publikaties waarin wij ons plan hebben aangekondigd. Maar ze durven er niets over te publiceren”. „Als de Uniepartij niet bereid is om een amendement voor te stellen waarbij de minimumleeftijd voor presidentiële kandi daten wordt verlaagd, zijn we bereid iemand van veertig jaar naar voren te schuiven”. Zo wordt het recht van het kind op omgang met de ouder, die niet met de verzorging is belast, tevens een vanzelf sprekendheid. Om vervreemding van die ouder en het kind te voorkomen, moet er steeds bij de voorlopige voorzieningen een omgangsregeling worden vastgesteld, al dus het beleidsplan van de SOGM. Juist omdat er over al datgene wat zich in politiek Djakarta rondom de presidents verkiezingen afspeelt, niets in de kranten staat, doen allerlei geruchten de ronde, Een daarvan is, dat vice-president Ha- mengko Boewono, voormalig sultan van Djokja, zich niet meer beschikbaar wil stellen. Generaal Alamsyah. voormalig ambas sadeur in Nederland, die twee keer een gesprek met de sultan over deze kwestie heeft gehad, zou van hem te horen hebben gekregen dat hij slechts voor vijftien pro cent beschikbaar is. Intussen wordt ver teld dat Soeharto zelf een beroep op Ha- mengko Boewono heeft gedaan in een twee uur durend gesprek, om de brief die de laatste zou hebben geschreven waarin hij aankondigt zijn vice-presidentschap niet te willen voortzetten, in te trekken. Behalve dat er nog steeds meer dan tweehonderd studenten gevangen zitten, zijn er ook achttien studentenleiders on dergedoken. Zeven in Djakarta en elf in Bandoeng, waar de technische hogeschool een van de haarden van oppositie is tegen het regime. Een andere ondergedoken stu dentenleider, Kami, hoofdredacteur van het studentenblad Daily News, is intussen ontsnapt naar Singapore. Schilderachtig detail: hij maakte zijn reis in hetzelfde vliegtuig waarin ook de voorzitter van het volkscongres, Adam Malik reisde. Commissie (dagelijks bestuur EEG), in het Europees parlement gedaan. De twee prijzen van 10.000 gingen naar nr. 3 van serie 5452 en nr. 3 van serie 18 877. Met 5000 zullen worden afgelost nr. 10 van serie 2512 en nr. 2 van serie 16 691. Afgelost met 1000 worden tien obligaties, t.w. nr. 3 van serie 2512, nr. 6 van serie 3998, de nrs. 1 en 2 van serie 5452, nr. 10 van serie 5913, nr. 1 van serie 7090, nr. 4 van serie 7266, nr. 7 van serie 9703, nr. 5 van serie 11 558 en nr. 10 van serie 13 948. Met 500 lootten 24 obligaties uit: nr. 3 van serie 1999, nr. 4 van serie 2436, nr. 7 van serie 4839, nr. 8 van serie 5452, nr. 9 van serie 5462, nr. 10 van serie 7090, nr. 9 van serie 7514, de nrs. 8 en 9 van serie 9703, nr. 10 van serie 11 515, de nrs. 3 en 7 van serie 11 558, nr. 1 van serie 12 595, nr. 1 van serie 14 334, de nrs. 3,4 en 6 van serie 14 358, nr. 8 van serie 14 775, de nrs. 3 en 5 van serie 15 558, nr. 1 van serie 16 271, nr. 7 van serie 16 691, nr. 1 van serie 16 899 en nr. 4 van serie 18 867. pen. De NHV werd met deze nood in andere landen geconfronteerd doordat zich voor haar luchtbruggen op Houston (Texas, VS) en Londen onder anderen Bel gen en Duitsers kwamen melden, van wie een aantal ook inderdaad aan de reis heeft deelgenomen. Omdat de NHV tot dusver de enige ver eniging van hartpatiënten in de EEG was, gaf zij de stoot tot het project in België, dat nu goede kansen maakt. Inmiddels wordt ook bij onze zuiderburen gewerkt aan de oprichting van een hartpatiëntenorganisa tie, die straks nauw met de Nederlandse zal samenwerken. Ook in West-Duitsland bestaan in dit opzicht plannen, die echter nog niet in concrete vorm zijn gegoten. De vereniging is een overkoepelende organi satie van 25 bureaus en 15 tehuizen die op dit ter rein werkzaam zijn. Zij telt 10.000 cliënten. Het standpunt van de FIOM wordt deze week in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begro ting van Justitie door het kamerlid Van den Broek (CDA) aan minister De Ruiter van Justitie voor gelegd. De vereniging heeft haar standpunt gis teren in Den Haag pu bliek gemaakt. In het bestuur van de vereniging zullen de volgende leden zitting nemen: prof. H. G. Borst, hartchirurg Hannover; dr. J. M. Buisseret, hartchirurg Wezembeke (B); dr. J. C. N. van Leuven, huisarts Baarle-Her tog; dr. J. E. C. Wright, hartchirurg Lon den; prof. dr. P. F. M. Kuipers, hartchirurg Nijmegen; burgemeester A. C. J. Leest- mans van Baarle-Hertog; voorzitter P. J. A. van Overveld van de Nederlandse Hart patiënten Vereniging, Roermond; mr. P. A. M. M. Dingemans, advocaat en procu reur, Breda, die als secretaris zal optreden. In de kliniek zullen cardiologen, anes thesisten en hartchirurgen van diverse na tionaliteiten werken in een medisch team. De algehele leiding zal berusten bij een manager, die verantwoordelijk is voor de exploitatie. Alle personeelsleden zullen op een individueel arbeidscontract worden aangesteld. De omzet van de kliniek wordt geschat op 60 tot 65 miljoen gulden per jaar. zo op”, aldus de directeur van de vereniging, Van Kordelaar. Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Judhery Justam is secretaris-generaal van de studentenraad van Indonesië ge weest en in die functie heeft hij in 1974 de demonstratie geleid tegen de onrechtvaar digheden van Soeharto’s bewind. Daarbij zijn branden gesticht en andere geweldda digheden gepleegd. Maar de studenten zijn Naar aanleiding van het vrije vestigings beleid voor artsen (medische specialisten inbegrepen), waarbij met ingaan van 1977 wederzijdse erkenning van diploma’s bin nen de negen EEG-landen een feit werd, is verklaard dat dit vrije verkeer ook voor patiennten geldt. Een verzekerde uit een van de landen, die een bepaalde voor ziening (zoals operatie) in eigen land niet of medisch gezien niet tijdig (voor hartope raties geldt minimaal drie maanden) krijgt, kan desgewenst naar een ander land gaan om deze wel te krijgen. De verzekeraars zijn verplicht de behandelin gen te betalen, maar wel naar de maatsta ven, die in het eigen land gelden. De Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging heeft vorig jaar dit plan gelanceerd om het ook voor hartpatiënten in landen als West-Duitsland en België, waar het tekort aan operatiecapaciteit evenals in ons land groot is, mogelijkheden te schep- Inmiddels is het betreffende „gewest plan” voor de gemeente Baarle-Hertog ge wijzigd om de bouw van deze kliniek (in Nederlandse termen een zogenaamd cate goraal ziekenhuis) mogelijk te maken. Het gaat om een terrein van zes hectare, waar op de kliniek met 120 bedden moet komen I s per ervan overtuigd dat die daden niet door studenten zijn gepleegd. Het waren provo caties van door de regering betaald perso nen, die een voorwendsel opleverden om de studentenleiders te arresteren. Haute Couture „Wij vinden dat er te weinig wordt ge daan aan de ontwikkeling van het volk. Niet in economische zin, maar in de zin van sociale en politieke ontwikkeling. We hebben bezwaren tegen de manier waarop wordt omgesprongen met het begrip socia le rechtvaardigheid en met de mensen rechten. Op ons urgentieprogramma staat: bestrijding van corruptie, soberheid, soci ale rechtvaardigheid en naleving van de wet, het wegnemen van de ineffectiviteit van het overheidsapparaat, sociale partici patie door de bevolking en uitbreiding van het onderwijs”. „Toen wij besloten ons kandidaat te stel len, waren de belangrijkste kranten verbo den. Alleen in studentenbulletins is het gepubliceerd. Wel zijn we naar de veilig heidsdienst gegaan, om een gesprek aan te vragen met het hoofd daarvan, admiraal Soedomo, van wie we wilden weten of er iets onwettigs was in het houden van een persconferentie. Een functionaris van die dienst, de Kopkamtib, probeerde ons er van te overtuigen dat we ons beter niet kandidaat konder stellen, vervolgens heb ben we een lector aan de juridische facul teit gevraagd of onze kandidaatstelling tegen de wet zou zijn. Het antwoord was: nee. Kopkamtib vroeg ons vervolgens of we toestemming hadden van onze rector. Zo’n toestemming is namelijk nodig om als medewerker van de universiteit lid te zijn van een politieke partij of van het parle ment. Maar om kandidaat te zijn voor het presidentschap, bleek geen toestemming vereist. Dat hebben we meegedeeld aan Kopkamtib en we wachten nu hun ant woord af”. Wat zijn hun belangrijkste bezwaren Jelfs dan maken Judhery Justam en mein Daulay geen schijn van kans, iar wel is de reden waarom zij zich ndidaat hebben gesteld en de manier arop hun kandidatuur is verlopen, type- id voor de huidige politieke situatie in Hand. ludhery Justam is 29 jaar en arts. Hij eft in 1974, na de zogenaamde Malari- stand van de studenten anderhalf jaar de gevangenis gezeten. Zijn even oude ilega Daulay heeft politieke weten- lappen gestudeerd en is nu wetenschap- ijk medewerker aan de universiteit van akarta. De wet dient volgens de SOGM ook te worden herzien als het gaat om de ouder lijke macht en het omgangsrecht. De ou der lijke macht blijft bij echtscheiding voor beide ouders bestaan. Een van de ouders wordt belast met de verzorging van het kind. Deze bezit bij verschil van me ning de beslissende stem. Functioneert de- Ingang FRENCH CONNECTION Haarlem Tel. 023-316216 ze macht niet naar behoren, dan zijn er dezelfde mogelijkheden om in te grijpen als er ook zijn bij problemen in niet-ge- scheiden gezinnen. (ADVERTENTIE) Donderdag 9 maart zullen de initia tiefnemers van dit plan hun samenwer king een georganiseerde vorm geven. Dan wordt ten overstaan van notaris mr. A. Mercelis in het Belgische Merkplas een zogenaamde vereniging zonder winstbejag opgericht, geschoeid op de Belgische wet geving (België kent geen stichtingsvorm). De naam is „Internationale Vereniging met menslievend en wetenschappelijk doel Europese Kliniek voor Hart- en Vaat ziekten”. Deze vereniging zal gevestigd zijn in Baarle-Hertog, waar zij een postbus krijgt en een bankrekening zal openen. Doelstel ling is: het verlenen van steun in de meest uitgebreide zin aan lijders aan hart- en vaatziekten door middel van een kliniek in Europees verband. Dit streven is zuiver internationaal: achter het initiatief staan vertegenwoordigers van enkele Europese landen, waar de nood op dit gebied het hoogst is. De statuten van deze vereniging zonder winstbejag maken het mogelijk diverse klinieken te stichten. Behalve van Baarle- Hertog zijn er aanbiedingen van diverse gemeenten in België van terreinen om te bouwen. Patiënten uit tal van landen zul len in het nieuwe centrum kunnen worden geopereerd. De vereniging grondt zich daarbij op uitspraken van de Europese Volgens de SOGM betekent echtschei ding voor alle gezinsleden een schok emancipatie in een voor een deel nog emancipatie-vijandige samenleving. De rechter dient de echtscheiding te beoorde len op basis van gelijke plichten, rechten en verantwoordelijkheden ten aanzien van de afwikkeling van het huwelijk in de tijd. De ex-echtgenoten zullen dan uiteindelijk volkomen onafhankelijk van elkaar zijn. Er dient wel de ruimte te zijn om in enkele gevallen wederzijds vrijwillig een beperk te afhankelijkheid te kiezen, aldus het be leidsplan. De SOGM pleit ook voor een onbaat zuchtige wijze van behartiging van de be langen van eventuele kinderen. Daarin is plaats voor inspraak bij de opvoeding en voor een redelijke omgangsregeling. De alimentatie voor de kinderen behoort naar draagkracht te worden betaald en dient zo mogelijk kostendekkend te zijn. De ge wenste situatie is dat man en vrouw gelij kelijk de kinderen verzorgen en de kosten van de opvoeding voor hun rekening nemen. ROTTERDAM (ANP). Bij de jaarlijk se uitloting van de 2,5 pet premielening afgelost met 125 elk Rotterdam 1957 is de 100.000 gevallen op obligatie nr. 3 van serie 5462 en de 50.000 op nr. 6 van serie 2436. Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Maak keus uit het Fleurop ideeënboek bij uw bloemist. Fleurop Interfkira staat er voor in. Jr. jgpu lun kansen zijn niet alleen nihil omdat volledig onbekenden zijn voor het Indo- lische publiek en waarschijnlijk geen un zullen krijgen van een van de poli- ke partijen, maar ook omdat ze niet [doen aan de minimumleeftijd voor het jsidentschap en het vice-president- lap, die op veertig jaar is gesteld. „Maar t kan bij amendement op de constitutie 1 worden veranderd”, zeggen ze la- end, bij een gesprek in de lobby van ons tel. Bovendien zijn ze beide afkomstig „Als ouders een kind echt niet wensen, is het ook heel moeilijk om er voor te zorgen. Dan komt het kind liefde en aan dacht te kort”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Onge huwde moeders die een pasgeboren baby te von deling leggen op een vei lige plaats, bijvoorbeeld in een ziekenhuis of bij de GG en GD, mogen niet langer gerechtelijk worden vervolgd. Zij moeten hun kind kunnen afgeven zonder dat er di rect een politiemacht loskomt die de moeder probeert op te sporen. Op dit punt zou de wet gewijzigd moeten wor den, vindt de FIOM, de Nederlandse Vereniging van Organisaties voor hulpverlening bij zwan gerschap en alleen staand ouderschap. De verenigingsdirec- teur gelooft echter in een nieuwe besluitvorming. Er is sprake, zegt hij, van een veranderde mentali teit ten opzichte van het te vondeling leggen van een pasgeboren baby. Bovendien is de band tussen moeder en kind niet langer zo absoluut als in het verleden wel gedacht is, meent hij. Volgens de FIOM han delt een moeder die een kind te vondeling legt in paniek. Dat kan beteke nen dat een kind wordt achtergelaten op een plaats waar de overle vingskansen gering zijn. Het te-vondeling-leggen op veilige plaatsen spaart kinderlevens en biedt meer mogelijkhe den om de moeder in vol strekte anonimiteit enige officiële gegevens te vra gen. Dergelijke gegevens over de afkomst kunnen bij het kind een identi teitscrisis op latere leef tijd voorkomen. De FIOM is er verder voorstander van dat de moeder geheel vrijblij vend in staat wordt ge steld hulp te krijgen van bijvoorbeeld een maat schappelijk werkster. Verder wil zij af van op sporing door de politie van de moeder. „Het is veel beter de Raad voor de Kinderbescherming daarmee te belasten. Die verricht zo’n onderzoek menselijker en rustiger en jaagt de moeder niet komt in zicht met daarnaast een motel van 80 bedden, bestemd voor familieleden van patiënten e.d. Baarle Hertog, dat de kliniek graag binnen zijn grenzen wil hebben houdt ook rekening met woningbouw ten behoeve van personeelsleden. Uitgebreide besprekingen met allerlei deskundigen hebben geleid tot een eisen pakket, nadat ’n architect-adviseur inmid dels in een besteksklaar bouwplan heeft omgezet, waarvan ook een maquette is gemaakt. De bouwkosten zijn nu gegaran deerd door een aantal sponsors (bedrij ven), zodat nu het wachten nog is op de officiële vergunningen om met de bouw te beginnen. Wat dit betreft worden vorde ringen gemaakt, de contacten met de over heid zijn goed. De kliniek krijgt zes operatiekamers en vier angiokamers (vooronderzoek). Kli niek en motel samen leveren een directe werkgelegenheid van 850 tot 900 arbeids plaatsen op. Voor de regio, zowel Belgisch als Nederlands een welkome aanwinst, ge zien het gebrek aan werk. Daar komt nog bij dat er ook veel werk zal ontstaan voor toeleverende bedrijven als wasserijen e.d. Het voorstel van de FI OM kwam voor de eerste maal in 1975 in de Kamer aan de orde. Het werd toen door minister Van Agt verworpen, omdat hij meende dat met name ouders van gehandicapte kinderen zich van hun kind zouden gaan ontdoen. bevordert emancipatie uit de USA >- l iExklusief voor Deleave) Zes jaar gerijpt Fruitig en enigszins zoet Met een volkomen [gjg eigen karakter Tocht: 4 a met duurjigg^j te koop bij 600 fffW DELCAVE’slIjterslt® tl en wijnhandelaren. herkenbaar aan het vignet op de deur./, I I 17e eeuwse herberg r in Oud-Velsen, ’n beschermd dorpsgezicht aan ’t Noordzeekanaal, niet ver van IJmuiden, Haarlem en Amsterdam. Geopend vanaf 17.00 uur ’s Maandags gesloten k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15