bij Rabo-organisatie Buitengewone groei Iran verbiedt handel met Oost-Duitsland tussen de bedrijven door. logelijk acties ij Unilever leesgroep Nederland suggereert oplossing schulden ontwikkelingslanden /J?Van der Stee: „Winstmogelijkheden na reorganisatie moet u beslist eens kip-fondue maken. Bonden voor hoger personeel geweerd Als u van afwisseling houdt, NETTOWINST VAN 244 MILJOEN CONFERENTIE IN GENÈVE BEGONNEN 17 MAART 19 7 8 7 16 DINSDAG ECONOMIE (Van onze Haagse redacteur) Preferent Verschuilen VRIJDAG ZATERDAGX MAART MAART WOENSDAG MAART MAART MAART bijna 1 miljoen aan prijzen :k tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 10 DONDERDAG 8 9 MAART DEN HAAG. Minister Van Ier Stee van Landbouw betreurt surséance niets veranderd, et is alleen een ander juridisch an surséance door de leiding van et concern. Van der Stee: „Ik an me voorstellen dat er onder - et personeel grote onrust is ont- IOS-aandelen vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling las,» iet dat de werknemers bij Ko- linklijke Scholten-Honig tot mas- ft Nationale Woonbeurs Landbouw-caó Ijzererts ontdekt ïjn overgegaan. Er wordt volgens em door de vakbonden te zeer de bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Kredietgroei ale bezetting van de bedrijven 28 30 ‘adruk gelegd op de aanvraag "w aan. Maar inhoudelijk is er door - e (ADVERTENTIE) 9 1 bij KSH inhoudelijk niets zaken te reorganiseren. „Het wil nog et betrokken bedrijf”, voegde hij er aan van De n zeggen geheel wordt gesteund door g MH» (ADVERTENTIE) 10 lil w moeten zou Nederland heeft daartoe in de afgelopen (AD VER TENTIE) (ADVERTENTIE) -.-SB rséance niets aan de houding van de gering ten opzichte van het concern standerdDe bedrijven bieden na reor- I UTRECHT (ANP). Leden van de voe- hgsbonden FNV bij Unilever Vlees- toep Nederland (UVGN) zullen zich deze eek beraden over mogelijke acties. Ka arleden van de bonden hebben gisteren tsloten in de vleesfabrieken ideeën te Ksentariseren, omdat er naar hun me- ing zo snel mogelijk duidelijkheid moet omen over het aantal arbeidsplaatsen, it overblijft na een noodzakelijke sane- ing van de vleesgroep. nog steeds van uitgaat dat bij KSH zo in mogelijk arbeidsplaatsen verloren aan KSH zou een precedent betekenen, dat een ware run op de schatkist tot gevolg zou hebben.” i maanden tijdens vooroverleg met de ande re rijke landen suggesties gedaan, die af wijken van het standpunt, dat de laatste jaren door de Nederlandse regering werd ingenomen. Nederland heeft steeds geij verd onder meer op de UNCTAD-confe- rentie in Nairobi in mei 1976, voor een algemene schuldenregeling, zoals die door de ruim honderd ontwikkelingslanden, welke in de zogenaamde groep van 77 samenwerken, werd verlangd. Hieronder is te verstaan een regeling tot verlichting van de schuldenlast, die groepsgewijs voor cern afgesloten moeten worden en giste ren was nog niet bekend wie dat wordt. Volgens de vakbonden gaat Van der Stee er nog steeds van uit dat KSH opgesplitst moet worden, een oplossing waar de werk nemersorganisaties sinds de surseance aanvraag niet langer mee akkoord gaan. De vakbonden hebben weinig vertrou wen meer in de toezeggingen van Van der Stee. Ze vragen zich af hoe hij zijn belofte aan de boeren die aardappelen aan KSH leveren gestand kan doen, dat zij betaald zullen worden voor hun producten. Vol gens Jan Schermer kan de minister het nu niet meer maken om de boeren onder de crediteuren van KSH een voorkeursbe handeling te geven. Schermer: „Hij beeft gezegd de boeren er doorheen te zullen helpen, maar hij vertelt er niet bij hoe. Het kan in deze situatie gewoon niet, omdat hij dan andere crediteuren over zich heen krijgt.” (Van onze financiële redactie) Ruim zevenhonderd kleine spaarders, voor het merendeel Westduitsers, die in 1971 gedupeerd zijn door het bankroet van de Investors Overseas Companies (IOS) krijgen alsnog de aandelen in handen waarvoor zij ettelijke jaren geleden heb ben betaald. Clarkson Company Ltd., die - zich bezighoudt met de afwikkeling van het faillissement van het voormalige Cana dese beleggingsimperium, heeft gisteren meegedeeld dat het om 350.000 aandelen gaat in de Amerikaanse beleggingsmaat schappij Dreyfus Funds. Deze aandelen hebben een gezamenlijk waarde van naar schatting 3,7 miljoen dollar. Ir. Lardinois liet weten, dat de onderhandelingenn- ver de deelneming, van 25 procent, in de' bank Van Lanschot binnenkort zul- len worden afgerond. De Rabo krijgt dan een entree tot sectoren waarin de or ganisatie nog niet is verte genwoordigd. dagelijks 9-17 uur, JAARBEURSHALLEN - UTRECHT het overleg met de minister. Ze verweten hem geen enkel concreet antwoord op hun vragen te hebben gegeven. Woordvoerder Jan Schermer van de Industriebond NW: ;,Hij heeft weer de toezegging gedaan dat het met die boedelkredieten allemaal voor elkaar komt, ook wanneer de banken niet mee zouden doen. Maar ook deze keer heeft hij die uitspraken niet onderbouwd. Hij zegt er niet bij hoe hij dat wil klaren. Deze minister heeft wel meer van zulke losse uitspraken gedaan, wij trekken die zeer in twijfel”. De bonden vinden dat de minister zich aan zijn verantwoordelijkheid voor de ontstane situatie onttrekt. Ze hadden op z’n minst verwacht dat de overheid een plan gereed zou hebben voor de aanpak van de bij KSH ontstane situatie. „Het kabinet verschuilt zich met zijn verant woordelijkheid achter het vrije onderne merschap”, aldus Jan Schermer, „de rege ring is uiterst traag, zo er al sprake is van beleid.” De bonden hadden gisteren van de be windsman duidelijkheid willen hebben ov er de boedelkredieten. Volgens Van der Stee is dat echter ten ene male onmogelijk, omdat de aanvraag van die kredieten sa men met de bewindvoerder van het con- Van der Stee ontkent dat de boeren onder de schuldeisers een voorkeursbe handeling zouden krijgen. Maar als een ander bedrijf door de situatie bij KSH in moeilijkheden komt, voegde hij daar aan toe, dan heeft de overheid ook daar na tuurlijk haar verantwoordelijkheid. Vol gens de minister zullen de leveranciers in de periode van uitstel van betaling cash worden uitbetaald. Dus geen achtergestelde lening voor de KSH. Waarom dan wel boedelkredieten na de surséance-aanvraag? Omdat, zo bleek gisteren, de boedelkredieten prefe rent zijn, wat betekent dat de overheid ze met voorrang op de andere crediteuren van het concern op kan eisen. Bij de achtergestelde lening was dat niet het geval. Vandaar het verwijt van de vak bonden dat de regering alleen geïnteres seerd is in haar eigen financiële situatie en weinig oog heeft voor redding van de werkgelegenheid. Van der Stee ontkende dat ten stelligste: „Het is nooit onze bedoeling geweest om alle belangen van de schuldeisers voor rekening van het rijk te laten komen. Ons beleid is wel gericht op veiligstelling van de werkgelegenheid. Ik blijf dan ook bij mijn eerder gedane uitspraken dat er geen enkel KSH-bedrijf in zijn geheel gesloten zal worden. We vrezen wel voor het verlies van enkele honderden arbeidsplaatsen, maar of dat gepaard zal moeten gaan met gedwongen ontslagen is nu nog niet te overzien.” De vakbondsvertegenwoordigers kwa men gisteren bijzonder teleurgesteld uit dan de 218 miljoen van 1976. De winst wordt bijna geheel gebruikt ter verster king van de reserves. Ir. Lardinois was over het re sultaat niet ontevreden. Het mag er zijn, gezien de omstandigheden”, zei hij. 106.00 I 46.20 74.40 1.25 I 130.50 I 31.60 5.90 80.00 24,10 45.60 100.50b 44.50 60.60 50.00 50,50 37,40 50,30 93.10 96,50 95.50 26,90 96,00 57,20 bedrij fsresultaten konden met deze groei ech ter geen gelijke tred hou den. De rentemarge kon zich in het eerste halfjaar nog redelijk handhaven, maar daalde in het tweede halfjaar aanzienlijk. Uit eindelijk resteerde een nettowinst van 244 mil joen; dat is 12 procent meer diet krachtig groeien, na melijk met anderhalf mil jard gulden tegen 847 miljoen in het jaar daar voor. Na aflossingen op le ningen steeg de totale fi nancieringsactiviteit van de Rabo in 1977 met 8 miljard (ofwel 24 procent) tot 40,5 miljard. Bij de centrale bank zul len er midden dit jaar onge veer 500 vacatures zijn, met name in de afdelingen au tomatisering, administra tieve organisatie en admi nistratie in het algemeen. Het waren er in september- oktober 400 en eind 1976 300. anderen geweerd, omdat zij zich verzet- rjen tegen het aam de kant zetten van de ®Tecties door de bezetters in de KSH- Bedrijven. De twee organisaties vinden dat dat in deze situatie geen nut heeft. Voor de anderen voldoende om ze buiten de deur te houden. „Een schrijnende zaak”, aldus de heer Munnink (Unie BLHPi. Woensdag 15 maart om 10 uur zal Geor gette Hagedoom, in de kledij van een „typische sjieke Haagse persoonlijkheid uit de tijd van Couperus” de opening ver richten voor de Nationale Woonbeurs, die tot en met zondag 19 maart in de Haagse Houtrusthallen zal worden gehouden. Het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité (KNLC), een van de drie partners aan werkgeverszijde in land- en tuinbouw is niet bereid mee te werken aan de tot standkoming van cao’s in deze sectoren op basis van een eerder bereikt principe-ak- koord. Het KNLC heeft dit gisteren beslo ten nadat het zich reeds eerder van instem ming met het bereikte principe-akkoord had onthouden voor nader overleg in eigen kring. De bezwaren van het landbouwco- mité zijn zowel principieel als materieel. Zo wordt het principieel onjuist geacht dat de vaste jaarcontracten worden afge schaft. Het KNLC acht het ook onjuist het protocol inzake arbeidsplaatsen-overeen- komsten als bijlage in de cao op te nemen. Op twee plaatsen in de Pakistaanse deel staat Baloetsjistan zijn ijzerertsvoorraden van meer dan tien miljoen ton ontdekt, zo is gisteren in regeringskringen in de pro vinciale hoofdstad Quetta vernomen. Het onderzoek en de boorwerkzaamheden zijn verricht door het Pakistaanse staatsbe drijf voor industriële ontwikkeling onder begeleiding van deskundigen uit de Volks republiek China, die sinds drie jaar in het gebied werken nadat zij grote ertsvoorra den in de omgeving hadden voorspeld. UTRECHT.—Het balans totaal van de Rabobank- organisatie is in 1977 met ruim 21 procent gestegen tot 61,4 miljard (in 1976: ƒ50,9 miljard). Een onge kende groei en ook een on verwachte in een tijd van kredietbeperking, minder inflatie en een slechte con junctuur. Aldus de voorzit ter van de hoofddirectie, ir. P. J. Lardinois, in een toelichting op de voorlopi ge cijfers van de Rabo-bank. Volgens Roel Dik van de Voedingsbon- len FNV zit het overleg met de directie 'an de Unilever Vleesgroep vast, omdat zij iet enst te praten over de vakbonds- oorstellen. De bonden hebben laten we st een verlies van maximaal 1500 arbeids- laatsen te willen accepteren. De UVGN- irectie houdt het op 1800 arbeidsplaat- en, die moeten vervallen. De vakbondsleden hebben de Unilever- lirectie vorige week in een telegram al aten weten dat het overleg met de bonden o snel mogelijk moet worden hervat. Vol lens hen had er op korte termijn overeen- tanming kunnen worden bereikt op basis >an de vakbondsvoorstellen. I DEN HAAG. De vakbonden die giste ren met minister Van der Stee spraken lover de situatie bij Koninklijke Scholten- Boning gaven na afloop van het onder houd gescheiden persconferenties. De overige werknemersorganisaties weiger den om samen met de Unie BLHP en de NCHP, de bonden voor hoger personeel, de pers te worod te staan. In hoofdlijnen waren de organisaties het wel met elkaar eens over de uitkomsten van het gesprek van Van der Stee, maar de bonden voor hoger personeel werden door Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra’s. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. TEHERAN (AFP).Iran heeft eep vol ledig verbod op de bandel met Oost- Duitsland afgekondigd. De maatregel houdt verband met de recente aanval van Iraanse dissidenten uit West-Berli jn op de ambassade van Iran in Oost-Berlijn. Eerder had de regering in Teheran haar ambassadeur uit de DDR teruggeroepen en de leiding over de ambassade overgela ten aan een zaakgelastigde. Volgens de Iraanse autoriteiten hebben de Oostduit- sers onvoldoende gedaan om de actie te gen de ambassade te voorkomen. De handel tussen Iran en de DDR be loopt niet meer dan in totaal circa 25 mln. de ontwikkelingslanden gelden. De rijke landen hebben zich daar steeds tegen verzet; zij waren wel bereid om de positie van de arme landen, die hun schul denlast niet meer kunnen torsen, van geval tot geval te bezien. Een Nederlands voor stel om rente en aflossing van de leningen, die in het kader van de ontwikkelingssa menwerking zijn verstrekt, voor één of meer jaren kwijt te schelden voor de lan den, die het minst ontwikkeld zijn en/of het meest getroffen zijn door de economische crisis, vond dan ook geen weerklank. Nu zo langzamerhand is duidelijk ge worden, dat vrijwel geen enkel ander land van het rijke Westen bereid is een algeme ne schuldenregeling in overweging te ne men, is de Nederlandse regering tot de slotsom gekomen, dat het geen zin meer heeft daar op te blijven aandringen. In informeel overleg met de andere in dustrielanden heeft Nederland nu gesug gereerd wel te komen tot de duidelijke verlichting van de totale schuldenpositie der ontwikkelingslanden, maar voor die schuldenverlichting slechts die landen in aanmerking te laten komen die voldoen aan bepaalde maatstaven van armoede (inkomen per hoofd van de bevolking) en schuldenlast. De manier waarop men de schulden kan verlichten, zou kunnen worden opengela ten. De schuldeisers kunnen dan zelf be zien, of zij de schuld verlichten door ge deeltelijke kwijtschelding, door rentever laging of op welke andere manier dan ook. Ook zou er geen automatisme in deze manier van schulden regelen moeten wor den gebracht en zouden de schuldeisers zelf mogen bepalen welke landen en in hoeverre zij willen helpen. Nederland sluit met deze suggesties, die, zo onder- Lavamat Princess 800 E van AEG Bedieningsorganen: programma- schakelaar, temperatuurkiezer, vier toetsen. Individuele programmakeu- ze voor programma’s met of zonder voorwas, met normale of verhoogde waterstand, met normale of speciale trommelbeweging. Traploze tempe ratuurregeling. Mechanische deur vergrendeling en thermo-elektrische vergrendeling tijdens centrifugeren. Warmtebestendig en krasvast boven blad (afneembaar). Minister Van der Stee van Landbouw begroet de heer Schermer, woordvoerder van de drie industriebonden, alsmede voedingsbon den FNV voordat gisteren het gesprek over het KSH-concem begon. De kredietverlening van de Rabo groeide vorig jaar buitengewoon strek. Ze overtrof de groei van 1976. Was het in dat jaar vooral de spectaculaire toeneming van de woningfinancierin- gen die de groei veroor zaakte, in 1977 ging vooral de kredietvraag van land en tuinbouwbedrijven om hoog en die van bedrijven in de handel, nijverheid en dienstverlening, het mid den- en kleinbedrijf. De Rabo verstrekte bijna 15 miljard gulden (1976: 11,6 miljard) aan nieuwe leningen en zag bovendien het rekening-courantkre- streepte de woordvoerder, geen officieel voorstel vormen, enigszins aan bij nieuwe voorstellen, die de secretaris-generaal Co rea van de UNCTAD heeft gedaan, maar die toch nog steeds betrekking hebben op de schuldenlast van groepen landen, na melijk de minst ontwikkelde landen en de meest getroffen landen. Het informele voorstel van Nederland is door andere industrielanden als een „in- terressante suggestie” ontvangen. De woordvoerder had trouwens de indruk, dat er bij een aantal rijke landen, met name in Europa, meer bereidheid is ont staan om iets te doen aan de schuldenlast der ontwikkelingslanden. De woordvoer der ontkende, dat er sprake zou zijn van een Nederlandse koerswijziging. Minister De Koning is van plan deel te nemen aan de conferentie in Genève, die op het hoogste niveau wordt gevoerd. De conferentie duurt tot 10 maart. DEN HAAG. (ANP) Nederland pro beert op de gisteren begonnen wereldcon ferentie in Genève over het schuldenpro bleem van de ontwikkelingslanden een brug te slaan tussen de reeds jarenlang uiteenlopende standpunten van de ont wikkelingslanden en hun schuldeisers, de industrielanden. Dit heeft een woord voerder van minister De Koning (Ontwik kelingssamenwerking) gisteren ver klaard. „Surséance verandert situatie 52,50 52,80 r 555,00* 45,00. 59,50 50,90 31,30 86,50 53^0 4»e”. 57.00 125 00 **et verzoek tot uitstel van betaling is 5510 olgens de bewindsman niet meer dan een ’!>M0 jempauze, die gebruikt kan worden om mm zaken te reorganiseren. „Het wil nog ii8,oo eieens leiden tot het faillissement van 54,70 29,00 131.50 e, „maar in het geval van KSH heeft de 69,50, 72,50' 47,50 26,80 100,00 76,00 nisatie weer winstmogelijkheden”. 71,00 56 50 14i(oo Van der Stee benadrukte dat de regering 30,’oo - - 85.10 90,70 57.50 ogen gaan. Daarom kan KSH er volgens 3®’™ an van op aan dat het kabinet de eerder 39,30 dane toezegging voor boedelkredieten 455™ odig om het bedrijf in de periode van 125:00 rséance door te laten draaien) na zal 325 imen' Er wordt al met de banken overleg pleegd over die kredieten. Mocht dat et tot een oplossing leiden (wat Van der snot, fa ee niet gelooft), dan is hij bereid de ntallen miljoenen die daarvoor nodig 34 ooa in geheel voor rijksrekening te nemen. 33:00a in zouden er dus alsnog grote kapitalen 1,02b het bedrijf gestoken worden, aanmerke- - k meer dan de 7,5 miljoen die de KSH- 276,00 wye vorjge week vroeg als achterge- elde lening. De weigering van dat ver- 1 genoti door Van der Stee (die daarin volgens 331,01 i collega’s van Financiën en Economi- W 3I ie Zaken) bracht de KSH-leiding vrij- tot de aanvraag van uitstel van beta- technische rskoirs"n ^a afI°°P van zÜn onderhoud met de t voor diakbonden over de KSH-kwestie maakte <omen ^er gtee gisteren duidelijk dat de us aan toezegging van die lening van 7,5 <iiljoen onmogelijk voor haar verantwoor- ling kon nemen. Het rijk stond al voor is ex-cl^gentig miljoen gulden garant. „We had- n-laten (en al afgesproken dat KSH tot 97,5 mil- »en zou kunnen gaan”, aldus de minister, BKSnBnaar die laatste 7,5 miljoen in de vorm in een achtergestelde lening was niet ogelijk. Dan zouden alle bedrijven in die ositie daarom gekomen zijn. Zo’n lening •Srr.lt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17