Van Agt lot Europese christen-democraten MET TAFT EN HARTLEY-WET CARTER BEVEELT MIJNWERKERS AAN HET WERK TE GAAN Krantenconflict Geen Brits ja tegen Rhodesisch akkoord 50 mln mark miljoen per dag Chinese partijleider Hoea houdt Bondsrepubliek leent Brazilië Goedkope dollar kost Koeweit hulp voor Chili- slachtoffers in Bondsrepubliek steeds scherper Vijf arrestaties na bomaanslagen in Salisbury Malta tegen de rest van Europa itudentenstaking in Djakarta unieke dubbele machtspositie 'i™ itudentenstaking Djakarta VN-commissie wil Israel en VS rt oneens over VN-resolutie GENE WILDER KIND VERMIST GRAS Owen geeft Moezorewa niets toe Miljoenen vierden einde bijeenkomst parlement Jespers 20 jaar cel gaat trouwen ROOS BEIROET Ss Advocaten weigerden an, dat broek uit te trekken an een 3 DINSDAG 7 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 1 door Nico Scheepmaker Genegeerd J - - RE 3 Vijandig rdam ming ngen Tegenwicht Van onze correspondent te Brussel Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Nederlandse christen-democraten handhaven een aantal bezwaren tegen het ontwerp-programma van de Europese Volkspartij (EVP), de federatie van christen-democratische partijen in West-Europa. trijfël CDA handhaaft bezwaren tegen Minister-president Van Agt (Rtr./UPI/D- BRUSSEL (ANP) De Gentse onder- DR. DAVID OWEN De voormalige onderzoeksrechter was kunnen zou Nadat de president van de rechtbank in ter de ing dat taken en. De idsper- ksitua- nening zan de >ig niet erdoor ;rs be- in juni ■neege- en een aantal andere zaken, zoals verduis tering en onwettig wapenbezit. GENÈVE. (AFP). De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft zich BONN (UPI). West-Duitsland heeft Brazilië gisteren een krediet van 50 mil joen mark toegezegd op de eerste dag van het officiële bezoek van de Braziliaanse president Geisel aan de Bondsrepubliek. De bedoeling is dat het geld gebruikt wordt voor ontwikkelingsprojecten. Dit zei premier Van Agt gisteren aan het begin van het tweedaags congres in Brus sel, waarop het programma van de EVP definitief wordt vastgelegd. Van Agt gaf niet nader aan welke bezwa ren de KVP, AR en CHU nog hebben tegen het ontwerp-progi amma, dat door een werkgroep van afgevaardigden van alle in de EVP samenwerkende partijen is opge steld. De premier besteedde echter veel aandacht aan het probleem van de verde ling van de welvaart met de Derde Wereld. Hij sprak van een „volstrekt nieuw poli tiek feit, dat allesbepalend zal zijn voor de internationale krachtsverhoudingen gedu rende de rest van deze eeuw”. KOEWEIT (Reuter). Als gevolg van de koersdaling van de dollar en van de prijsstijging van goederen die voor dol lars worden gekocht verdient Koeweit op het ogenblik een miljoen dollar per dag minder aan zijn olie dan verleden jaar om deze tijd, zo heeft minister van Buiten landse Zaken Abdel-Aziz Hoessein tegen over de pers verklaard. Hij zei dat minis ter van Olie Ali Chalifa ai-Sabah van plan is het probleem te bespreken met andere leden van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen). Volgens het Iraakse regeringsblad Al- Jumhourija zou de regering van Irak het toejuichen als zou worden besloten tot een buitengewone ministersconferentie van de OPEC om maatregelen te beramen tegen de koopkrachtvermindering van de dollar. Al eerder had een bewindsman uit Saoedi- Arabië meegedeeld dat ernstig wordt over wogen een bijzondere vergadering van de ministers van Olie van de dertien landen te beleggen. Secretaris-generaal Ali Jaidah van de OPEC schatte het verlies van de olielanden als gevolg van de koersdaling van de dollar vorige week op veertien miljard dollar per jaar. Inmiddels gaan er binnen de OPEC steeds meer stemmen op voor een prijsverhoging van ruwe olie. ASSEN. De tweejarige Laurens He- dinga uit Assen wordt sinds gistermiddag vermist. Een speuractie van de politie le verde niets op. Gisteren werd in het water in de omgeving van de woning van de ouders van het kind gedoken en gedregd en vanochtend besloot de brandweer de vijvers in de nabijheid van het huis leeg te laten lopen. van de EVP. De Engelsen en de Denen ontbreken. Volgens een geruime tijd geleden hou den opinie-onderzoek in de EEG-landen, zou de EVP bij de eerste directe verkiezin gen voor het Europese parlement (hoogst waarschijnlijk voorjaar 1979) goed zijn voor 113 van de in totaal 410 zetels. De socialisten zouden met 123 zetels de groot ste fractie worden. De Federatie van de Socialistische Partijen stelt pas komend najaar haar Europese programma op. Verwacht wordt dat veel mijnwerkers het bevel, dat door een federale rechtbank zal worden uitgevaardigd, zullen negeren. De wet van Taft en Hartley voorziet in werkhervatting gedurende een afkoelings periode van 80 dagen. Carter kondigde de maatregel gisteren via de televisie aan, nadat de 160.000 sta kers met grote meerderheid het nieuwe arbeidscontract hadden afgewezen. „Ons land kan het zich niet veroorloven, nog langer te wachten”, aldus de Amerikaanse president. Hij wees erop, dat de kolenvoor raden in veel deelstaten uitgeput raken. Moegabe en Nkomo hebben al laten we ten, dat zij in ieder geval in New York zullen zijn om afgevaardigden ervan te overtuigen dat de overeenkomst van Salis bury een doorgestoken kaart is en veroor deeld dient te worden. De geestelijken Moezorewa en Sithole hebben nog niet besloten of ze de zitting van de Veiligheids raad zullen bijwonen, omdat ze er onge twijfeld door de meeste Afrikaanse landen genegeerd zullen worden. Maar wanneer zij dat wel doen, betekent het dat Londen erin is geslaagd het dilemma waarvoor de Britse regering staat, aan de voeten te leggen van een internationaal lichaam. Het is bovendien een speling van het lot dat Engeland deze maand de voorzittersze- tel heeft van de Veiligheidsraad. Het Brit se dilemma is veelvoudig. In de eerste plaats is het zeker dat het Patriottisch Front, indien niet vertegenwoordigd in de nieuwe regering in Salisbury, zijn guerril- la-acties zal voortzetten. Dat betekent op zijn beurt een vergroting van de kans dat de Sovjet-Unie en haar Cubaanse pionnen zich in de strijd kunnen gaan mengen. In de tweede plaats wil Londen voorko men dat door erkenning van het Salisbury - verdrag een breuk ontstaat met andere Afrikaanse landen (onder andere Zambia, Tanzania, Mozambique) die de nieuwe op zet niet accepteren en steun zullen blijven verlenen aan het patriottisch front. Na berichten over Russische toenaderingspogingen tot Chi na, heeft de Chinese premier laten weten, dat de Sovjet-Unie nu eerst maar eens moet tonen dat het haar ernst is. Dat zou den de Russen, aldus Hoea, kunnen doen door te beginnen met het sluiten van een over- Als de grote landen niet aan de Maltese eis voor veiligheid in het gebied van de Middellandse Zee ingaan, zal Malta zijn veto uitspreken. „Ik heb instructies niet in te stemmen”, aldus ambassadeur Victor J. Gauci. Hij wilde niet zeggen hoe lang Malta het wil blijven opnemen tegen de rest van Europa, maar waarschuwde: „Ik denk niet dat het morgen zal zijn. Ik denk dat morgen te vroeg is”. De identiteit van de gearresteerden is niet bekendgemaakt. Zaterdag ontploften er in verschillende wijken van de stad vijf bommen waarbij geen doden of gewonden vielen. Een zesde bom werd bijtijds door de politie onschadelijk gemaakt. De bom men ontploften nauwelijks 24 uur na de ondertekening van het zogenaamde inter ne akkoord tussen de blanke minderheids regering van Ian Smith en de drie gematig de zwarte leiders, bisschop Moezorewa, dominee Sithole en stamhoofd Chirau. Tussen China en de VS be stonden weliswaar belangrijke geschillen, maar daarentegen „hadden beide landen ook veel gemeen”. Het was een van de aardigste pers conferenties die ik heb meegemaakt. Lex Werkheim, die haar georgani seerd had (halverwege liet hij een in eigen beheer door Sonesta vervaar digde gigantentaart met de letters GENE binnendragen, Wilder zei: „Ze hebben me gezegd dat de Nederlan ders stapelgek zijn, maar ik heb het nooit willen geloven”), vertelde me dat Gene Wilder op Schiphol aanvan kelijk een heel verlegen indruk had gemaakt en bijna niets gezegd had. Misschien droeg hij daarom alle aan wezige journalisten op Gene Wilder even de hand te komen drukken voor dat het vragen stellen begon. „Im am THE Nico Scheepmaker from Hol land” heb ik maar gezegd, en hij nam dat onmiddellijk aan. Daarna heeft hij anderhalf uur zitten vertellen, maar niet dan nadat hij eerst, op verzoek van Boy Wallagh, een „joke” had verteld, die hij van zijn dochter had geleerd: „Wat is kort en groen en heeft kleine wieltjes?” Antwoord: „Gras, en ik loog over die wieltjes”. Die kennen wij in de vorm van: „Het is geel, heeft twee pootjes en zit op het dak”. Antwoord: „Een mus!” Vraag: „Maar die is toch niet geel!” Ant woord: „Dat was om het een beetje moeilijker te maken”. boycot laauw riand- appen ten de CIDI- SALISBURY (AFP). De Rhodesische politie heeft vijf arrestaties verricht in verband met de bomaanslagen die zater dag in Salisbury zijn gepleegd. Hoea eiste dat de Amerika nen hun bases op Formosa zouden ontruimen en alle ban den met het land opzeggen. ing en dus de iagaan pelijke armee landse positie andere -lidsta- ing is or het rstelde inant- BELGRADO (UPI). Malta staat een compromis-voorstel in de weg op de ver volgconferentie in Belgrado over Europe se veiligheid waaraan 33 Europese landen en de Verenigde Staten en Canada deel nemen. Gene Wilder weet zich beïnvloed door twee regisseurs: Charles Cha plin en Mel Brooks. Chaplin, zei hij, was wat zijn grappen betreft iemand die met een grote pijl en boog nauw keurig mikte op een doel 300 meter verderop en dan prompt in de roos schoot. En Brooks is iemand die met een stengun vijftig kogels in het rond zaait, waarvan er dan misschien vier in de roos terecht komen, tien er vlak bij, en de rest er falikant naast. De Braziliaanse president sprak gister middag met zijn Westduitse ambtgenoot Scheel over economische en technologi sche samenwerking tussen de twee landen. Volgens diplomatieke kringen in Bonn is Geisel geïnteresseerd in Westduitse inves teringen in Brazilië. In diplomatieke kringen in Bonn werd gezegd dat tijdens het vijfdaagse bezoek van Geisel aan de Bondsrepubliek waar schijnlijk niet veel dieper op de kwestie van de kernenergie zal worden ingegaan, „omdat dat niet nodig zou zijn”. Bonn zal Brazilië een opwerkingsinstallatie leveren, kernreactoren en verrijkt uranium. Zoals bekend is staat in ons land deze kwestie fel ter discussie omdat Nederland samen met Engeland en West-Duitsland bij de leve ring van dit verrijkt uranium betrokken is. Daarvoor is een uitbreiding nodig van de ultra-centrifugefabriek in Almelo. van een VN-fonds voor Chili, waaruit en financiële hulp kan worden verleend aan de slacht te offers van de Chileense junta. De commissie veroordeelde het beleid van de junta met 24 stemmen voor, drie legen (Brazilië, Panama en Uruguay) en vier onthoudingen. s me- ermid- •nenlij- toege- het ge voerd, igsper- de be- an De erdam te zijn om de t-Euro- zwaar- listeren uitgesproken voor de oprichting Rotter- msieve (humanitaire, juridische tie, die >or u WASHINGTON (UPI). President Carter heeft gisteren een beroep op de wet van Taft en Hartley gedaan en de stakende mijnwerkers bevolen het werk voorlopig te hervatten. De staking duurt al 91 dagen. De wet van Taft en Hartley is in 1947 aangenomen. Zij is tweemaal in 1948 en eenmaal in 1950 toegepast bij mijnstakin gen. De stakers hebben zich er in al die gevallen niet aan gestoord. Volgens die wet moet de president een commissie van onderzoek instellen. Als deze adviseert, dat de staking de „nationa le gezondheid of veiligheid” in gevaar brengt, verzoekt de president de minister van Justitie van een federale rechtbank een bevel tot werkhervatting gedurende 80 dagen te vragen. In die tijd proberen bemiddelaars een aanvaardbaar arbeids contract tot stand te brengen. Als dat niet lukt, mogen de arbeiders de staking her vatten. WASHINGTON-CAIRO PA). De Verenigde Staten en Israel hebben een verschil van mening over re solutie 242 van de Verenigde Naties, waarin van de Israëlische strijdkrachten terugtrekking wordt geëist uit de bezette jebieden. Aan de vooravond van het bezoek van de Israëlische minister van Defensie Weiz- man aan Washington, zei woordvoerder Tom Reston van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat de VS menen, dat de resolutie betrekking heeft op alle bezette gebieden. De Israëlische premier Begin zei echter onlangs nog, dat er geen sprake kan zijn van Israëlische terugtrekking van de wes telijke Jordaan-oever. Inmiddels is er enige vooruitgang in het streven van Egypte en Israel naar een beginselverklaring inzake vrede in het Midden-Oosten. Dit meldde de Ameri kaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Atherton, gisteren in Cairo, na twee weken pendeldiplomatie tussen Jeru zalem en Cairo. Koning Hoessein van Jordanië heeft zich gisteren echter pessimistisch uitgelaten o- ver de vredeskansen in het Midden-Oos ten. Hij beschuldigde Israel ervan de vre- iesinspanningen tegen te werken. (Van onze correspondent te Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen, heeft de zwarte Rhodesische leider bisschop Abel Moezorewa te kennen gegeven, dat er voorlopig geen kans bestaat dat Londen het nieuw gevormde zwart-witte bewind in Salisbury zal erkennen. Minister Owen streeft er nog steeds naar de leiders van het militante Patriottisch front in de zwarte meerderheidsregering te betrekken. Het middelpunt van de aandacht rond om de gebeurtenissen in Rhodesië ver schuift deze week naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York, waar Nigeria (met nog twee andere Afri kaanse landen op rotatiebasis lid van de Raad) een ontwerp-resolutie wil indienen waarin de nieuwe Rhodesische regerings- opzet „onwettig” wordt verklaard en waarin alle andere leden van de raad wordt gevraagd erkenning te onthouden. De Britse regering streeft er naar de zitting van de Veiligheidsraad uit te stel len. Misschien om dat doei te bereiken (Van onze redactie buitenland) De eerste voltallige zitting van het vijfde Volkscongres, het Chinese parlement, is geëindigd met een manifesta tie van miljoenen Chinezen met vlaggen en vuurwerk in Peking. U moet tot elke prijs zien te voorko men dat u de film ,,’s Werelds Vurig ste Minnaar,’ mist. Gene Wilder schreef het scenario, speelde de hoofdrol, regisseerde eri produceerde de film, en schreef ook nog de woor den en de muziek van de titelsong „Ain’t It Kinda Wonderful”. Ik vroeg hem, gisteren tijdens de persconfe rentie in Amsterdam, of hij die song geschreven had om daarmee de door hem zozeer bewonderde Charles Cha plin te kunnen evenaren die immers ook zoveel mogelijk zelf deed, inclu sief het schrijven van de songs („Li melight”!), maar dat was toch niet de reden geweest, zei Wilder. Hij had het schrijven van de tekst van de song niet uit handen willen geven, omdat hij de regels steeds met „A” (spreek uit: „ee”) wilde laten beginnen, en dat hield weer verband met het feit dat de song gebruikt werd in de scène met „number eight” het achtste standje. Toen hij de regel „ain’t it kinda won derful” gevonden had, diende zich automatisch ook de melodie aan en toen heeft hij zich er maar niet meer tegen „verzet” om behalve de tekst ook de muziek van die song te schrijven U kent Gene Wilder als u de films „Silver Streak Express”, „Blazing Saddles”, „Young Frankenstein” en „The Adventure of Sherlock Holmes’ Smarter Brother” hebt gezien. Iemand op de persconferentie die ik niet kende vertelde Gene Wilder tij dens een korte pauze, dat hij in Bei roet was geweest toen de straatge vechten daar op hun hevigst waren. Er waren toen nog maar twee biosco pen open. In de ene werd „A Touch of Class’ vertoond, in de andere „Young Frankenstein”, waarin Gene Wilder speelde en die hij samen met Mei Brooks schreef. Beide bioscopen wa ren steedst afgeladen vol, en werden door de inwoners als een soort „vrij plaats” beschouwd. Om „Young Frankenstein” werd onbedaarlijk ge lachen, terwijl buiten het schieten voortdurend hoorbaar bleef. Tijdens een van de voorstellingen, vertelde de verteller die de indruk maakte op dat moment ook in die bioscoop te heb ben gezeten, vluchtte een inwoner de bioscoop binnen, achtervolgd door twee mannen, die hem in het donker doodstaken. Er werd zo gelachen om wat er voor in de zaal op het bioscoop doek gebeurde, dat niemand merkte wat er achterin gebeurd was, en pas toen kort daarna de film afgelopen was en het licht aanging, ontdekte men de overhoop gestoken man. „Ik denk niet dat ik ooit nog aan die film kan denken zonder dat beeld voor ogen te zien", zei Gene Wilder ietwat bedrukt. petitie ’olgens Stuttgart had verklaard dat zij aan deze >top de eis moesten voldoen, vertrokken de advo- ireden. eaten. De autoriteiten hebben in het verle- i laten den verdedigers er van beschuldigd, dat zij ent. De in hun onderbroek wapens en explosieven in Am- de gevangenis van Stuttgart-Stammheim ■gen de hebben binnengesmokkeld. (Van onze correspondent te Bonn Hans Amesz) BONN. Het conflict tussen werkge vers en werknemers in de Westduitse druk- en papierindustrie neemt steeds scherper vormen aan. O ver- v r der DJAKARTA (Rtr). In Djakarta zijn dat d> studenten van de universiteit van Indone- ^aatre-’ië Risteren voor drie weken in staking ./gegaan uit protest tegen het recente op- cesltu’treden van het leger tegen studentenbe- ger uit wegingen. Sinds zondag zijn troepen gestationeerd p het universiteitsterrein. De rector van Ie universiteit heeft de studenten gewaar- iZSS chuwd, dat afwezigheid bij de colleges ren zal schaden. Zaterdag komt in Indone sië het Volkscongres bijeen voor de her- rerkiezing van president Soeharto en i goedkeuring van de grote lijnen van het regeringsbeleid. Voor de week vooraf gaand aan die bijeenkomst heeft de rege ring een „week van rust” gelast. eenkomst ten aanzien van het Russisch-Chinees grensge schil. De Chinese premier zei verder, dat de Sovjet-Unie nog altijd vasthoudt aan een vijan dige politiek tegenover Peking. ieVCD JesPerK is opgesloten. Dv vMuriiicuigtr unuri/.ucnicvuci wao _ege e beschuldigd van moord op zijn echtgenote :ietsen- l meer leeft in alist in verze-l STUTTGART (Rtr). De opening van het proces tegen Irmgard Möller, een van de leden van de Baader-Meinhofgroep, is listeren vertraagd doordat de verdedi gers weigerden bij het visiteren hun broek uit te trekken. parle- ek aan waar- landse iaanse lositie! Antil- wksrechter (rechter van instructie) Guy s door Jespers, die op 28 januari veroordeeld id. Het werd tot twintig jaar gevangenisstraf, is die van plan te gaan trouwen. Gisteren is vernomen, dat Jespers don derdag in het huwelijk zal treden met zijn (44-jarige) vriendin Ghuislaine Clyncke. Het huwelijk zal gesloten worden in de Belgische rijksgevangenis in Gent, waar heeft minister Owen bisschop Moezorewa en dominee Sithole (beiden onderteken den de overeenkomst met de Rhodesische premier Ian Smith) zowel als de twee leiders van het Patriottisch Front Moega be en Nkomo gevraagd om de zitting in New York bij te wonen. Meer dan honderd kranten verschijnen niet, wat neerkomt op circa 70 procent van het totale aanbod. De werkgevers hebben gisteren voor het eerst ook werknemers uitgesloten die niet direct werken in de krantenuitgeverij maar op de adverten- tiedrukkerij, kaartendrukkerij en boekbinderij. Deze actie is bedoeld om de staking te breken. De bond Druk en Papier moet op deze manier niet alleen zijn eigen zogenaamde speerpuntstakers uitbetalen, maar ook al die vakbondsleden die door maatregelen van de werkgevers niet kunnen werken en daarom geen loon ontvangen. De bond wil, dat de werkgevers opnieuw gaan onder handelen over een CAO waarin wordt vastgelegd, dat de zetters geen nadeel on dervinden van de komst van de computer en dat zij in de toekomst de beeldschermen zullen gaan bedienen en niet journalisten en redacties. Ook mogen de door de tech nische vernieuwing overbodig geworden drukkers en zetters niet financieel worden gedegradeerd. Het arbeidsconflict duurt nu al een week. Gisteren bleek dat zowel werkge vers als werknemers eventueel bereid zijn een „bemiddelaar” te accepteren. Gedacht wordt aan de directeur van het federale arbeidsbureau, dr. Josef Stingl. Van Agt leek hiermee tegenwicht te wil len geven voor de overwegend conserva tieve geluiden, die vielen te beluisteren in de toespraken van de voorzitters van de deelnemende partijen. De Nederlandse af gevaardigde wilde vandaag de tweede dag van het congres, proberen enkele wat vooruitstrevender accenten in het weinig opzienbarende programma aan te brengen. Conservatisme en anti-communisme (vooral gericht tegen de zogenaamde Euro- communisten) klonken uit de toespraken van de Duitse CDU- en CSU-vertegen- woordigers. Samen met de Italiaanse christen-democraten vormen CDU-CSU de grootste groepering binnen de EVP, die als voorzitter de Belgische premier Leo Tindemans heeft. In totaal maken zeven partijen uit de negen EEG-landen deel uit steld die verantwoording schuldig zijn aan de commu nistische partij. Waarnemers zien hierin een streven van de Chinese top naar stabiel be stuur na een bewogen periode de afgelopen twee jaar. Partijvoorzitter Hoea Keo-Feng heeft het pre mierschap behouden en heeft daarmee een dubbelle machts positie, die uniek is in de ge schiedenis van de Chinese Volksrepubliek. Kennelijk heeft men hiermee elke schijn willen vermijden, dat vice-pre- mier Teng Hsiao-Ping een mo- EVP-program gelijke rivaal worden. In een gisteren vrijgegeven toespraak van Koeo-Feng tot het parlement blijkt, dat veel van de revolutionaire comité’s die dateren van de tijd van de culturele revolutie, zullen wor den opgeruimd. Nog maar drie jaar geleden werden deze co mité’s opgenomen in de grond wet. Doel was om de macht Aan het volk over te dragen op de laagste niveaus. Met name de comité’s die op provinciaal niveau opereren, zullen wor den opgedoekt. in plaats daar van zullen op fabrieken en in scholen leiders worden aange-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3