iTuir Bij spoorweghaltes bebouwingsdichtheid opvoeren va CDA uit kritiek op financieel fundament Op het droge Zwart Afrika SNEL BEGINNEN MET BOUW VAN OPWERKINGSFABRIEK eist verwerping akkoord Rhodesië Damiate Pers Unilever: Minder winst door koersschommelingen valuta Verstedelijkingsnota F Reorganisatie Ër: dringend nodige „Aan spoorlijn Almere-Lemmer y^ zijn we nog niet toe zou met aftreden dreigen IJmuider Courant U Minister Weizman Minister Beelaerts van Blokland: Britse rechter na studie van drie maanden: Tito in Washington Onrust in Namibië Rusland noemt zorg om onderzeeërs „totaal ongegrond Mil Minister Ginjaar: 4 DI N S 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG MAART 7 I GUI oss CE, gen 2-p< van SAII SHE SANT Felsen pinde te ling vai naast h Rantpoo begon o toen lai ben stut |ca velt je heeft er strook g >n de I jo'n 40 v )it is d' iet oog op elke heet hi. kwetsbare gebieden zouden gaan lopen. Nederland. Maken daarom ook dërgehj’IbnzOVOO ke ontwikkelingen het krachtig afieiden jat het B ik Wenselijkheid van meer huizen de volk: vierde kwartaal van 1976 zal Unilever qua I J il 0,70 145,- i Gederr Am: brink de regering binnen twee jaar met aanvullende beleidsmaatregelen te ko men. De PvdA-fractie wil de geactualiseer de cijfers over de te verwachten woningbe hoefte en vroeg voorts om een studie naar de oorzaken en omvang van bedrijfsver- plaatsingen (van Randstad naar regio) en de gevolgen daarvan op de regionale ar beidsmarkten. Over de ingediende moties wilde de mi nister zich nog niet uitlaten. De commissievergadering over de Ver- stedelijkingsnota zal volgende week wor den voortgezet. De minister van Milieuzaken, Peter Sho re, zei echter gisteren in het parlement dat hij de vergunning voor de bouw van de uitbreiding van de fabriek in Windscale in het noordwesten van Engeland voorlopig aanhoudt tot eind deze maand de kwestie in het parlement komt. De uitbreiding zal 600 miljoen pond kos ten maar voor meer dan 900 miljoen pond verdienen aan het buitenland, voor een groot deel Japan, dat klaar staat om een contract te tekenen zodra officiële toe stemming voor de bouw is verleend. Rechter Parkers rapport, dat 450 pagi- TEL AVIV (Reuter). De Israëlische minister van Defensie, Weizman, zou heb ben gedreigd zijn bezoek aan de Verenig de Staten af te breken en af te treden als joodse pioniers zou worden toegestaan door te gaan met het inrichten van twee nieuwe voorposten op de westelijke oever van de Jordaan. Dit werd vandaag vanuit New York ge meld door correspondenten van de Israëli sche radio en het blad „Haaretz”. Volgens „Haaretz” uitte Weizman zijn dreigement in een telefoongesprek met premier Mena chem Begin in Jeruzalem. Voordat de minister zondag uit Israel vertrok had hij bevolen dat het werk ter verdere ontwikkeling van de vestigingen Beit El en Nevi Salech bij de stad Ramal lah moest worden stopgezet. Volgens de radioverslaggever is het doel van Weizman’s actie een gunstige sfeer te scheppen voor zijn besprekingen met Amerikaanse defensiefunctionarissen. Volgens financiële deskundigen in Lon den zal de gecombineerde rekening van Unilever over het afgelopen jaar een winst vóór belastingen te zien geven van 550 tot 570, miljoen pond sterling vergeleken met 602 miljoen pond sterling in 1976. Over de eerste negen maanden van het afgelopen jaar maakte Unilever een winst vóór belastingen van 455,1 miljoen pond sterling, vijf procent minder dan in de overeenkomstige periode van 1976. De om zet kwam in de verslagperiode uit op 7,23 miljard pond sterling, twaalf procent meer dan in de eerste negen maanden van 1976. Volgens de deskundigen is deze stijging van de omzet vrijwel geheel te danken aan prijsstijgingen. Deze gang van zaken zou zich ook gedurende het vierde kwartaal van 1977 voort hebben gezet. In het vierde kwartaal van 1977 zou (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Rijk is „op dit moment nog niet toe” aan de aanleg van een spoorlijn van Almère langs Lelystad en Kampen naar Lemmer. Dat heeft mi nister Beelaerts van Blokland gistera vond gezegd tegen de Tweede-Kamer- commissie die zich boog over de Verste- delijkingsnota. Om de uitvoering van die spoorlijn had het GPV-Kamerlid Ver- brugh gevraagd als een middel om de forensenbewegingen in de Randstad te verkleinen. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van derMije i nu i unen te men me uitgebi WASHINGTON (UPI). President Jo- sip Broz Tito van Joegoslavië is gister avond voor een officieel bezoek van drie dagen in Washington aangekomen. Zijn besprekingen met president Carter zullen naar verwacht wordt met name gaan over moeilijke internationale vraagstukken, zoals het vredesoverleg inzake het Mid- den-Oosten en de strijd in de hoorn van Afrika. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Korting ich zonde igen. Er wachtlijst Wil keli kok ren fees Déz cup van WINDHOEK (AFP). In de afgelopen 48 uur zijn tijdens ongeregeldheden die in verschillende plaatsen van Namibië (Zuid- west-Afrika) waren uitgebroken, zeven mensen omgekomen. Gisteren kwamen vier mensen om bij de onlusten waarbij, volgens de radio, Ovam- bo’s die deel uitmaken van de onafhanke lijkheidsbeweging SWAPO, in botsing kwamen met leden van de Herero-stam. Een dode viel in Katatura, niet ver van de hoofdplaats Windhoek, en drie kwamen om in Okakarara, 200 km tén noorden van Windhoek. Zondag waren drie mensen bij incidenten van dezelfde aard in Katatura gedood. BO1 gen Woi RE( Dez per van De èllei koperij 1.850.0 Rood. flessen stuks 4 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 van hel EL DE Spanje soorter naar cr bij 12 f De mé CRAB! CRAB Alléén van 6.0 PIZZA Marghe 5.45.1 voor 6 BOERt BOERI 100 HEI De Britse plannen voor opwerking, waarbij voor wapens geschikt plutonium en uranium uit het verbruikte materiaal wordt gehaald, druist vierkant in tegen de aanbeveling van president Carter, die ver bruikte brandstof voorlopig wil opslaan zodat er geen wapens van kunnen worden gemaakt. r mi Rebben ge nister echter niet waar hij hem wilde hebben. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft de Zweedse bezorgdheid over de aanwezigheid van zes met atoomkopraket- ten bewapende Russische onderzeeërs in de Oostzee „totaal ongegrond” genoemd. Het persbureau Tass erkende gisteren dat deze onderzeeërs zich in de Oostzee bevinden nadat zij twee jaar geleden daar openlijk binnen waren gevaren. Al die tijd had hun aanwezigheid geen aandacht ge trokken, maar nu, aldus Tass, wordt ge poogd de zaak in de sensatiesfeer te trekken. „De kwestie is dat sommigen in het wes ten, Zweden inbegrepen, trachten, en ken nelijk niet zonder aanmoediging van bui tenaf, tot elke prijs een voorwendsel te vinden om een rel te schoppen over de niet bestaande Russische dreiging met het doel de spanning te vergroten en de daden goed te praten van die krachten die van West- Europa een proefterrein voor neutron-wa- pens willen maken”, zo merkt het persbu reau op. Met zijn collega van Verkeer en Water staat zou de minister bekijken of de Neder landse Spoorwegen in stedelijke gebieden terreinen hebben die voor woningbouw geschikt kunnen worden gemaakt. De so cialist Kombrink maakte de bewindsman er op attent, dat de NS over terreinen (o.a. Utrecht en Amsterdam) beschikt die zou den kunnen worden afgestoten. De regering zal trachten de woonom geving en -omstandigheden in de grote steden zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken (wervend woonmilieu), opdat de inwoners van de Randstad minder snel weg willen. Over de vernieuwbouw in oude wijken zei de minister dat de keuzemogelijkheden voor de zittende bewoners (sloop of vernieuwbouw) gro ter moeten worden. LONDEN (Reuter). Groot-Brittannië moet zonder dralen een opwerkingsfa briek bouwen waarin verbruikte kern- brandstof van buitenlandse reactoren wordt opgewerkt, zo heeft rechter Parker, die meer dan drie maanden lang van di verse zijden advies heeft ingewonnen, gis teren aanbevolen. over een tuin kunnen beschikken. „Er zijn projecten, waarbij het niet hebben van een tuin gecompenseerd wordt door een flink dakterras. De behoefte aan een eigen tuin blijkt bij lang niet iedereen aanwezig te zijn”, aldus Kombrink. Ook de heer Nijpels (d'66) liet zich in deze zin uit. Hij betoogde, dat het niet juist was om de keus voor te stellen als een keus tussen een eengezinswoning met tuin of niet. Hij wees erop, dat het ruimtegebruik van huizen met tuintjes zo groot was, dat daardoor maar weinig woningen op een hectare konden staan. Die geringere bouwdichtheid bracht mee, dat bepaalde voorzieningen (zoals bijvoorbeeld) een goed functionerend openbaar vervoer) niet meer mogelijk waren. De keus was er dus een tussen een huis met een tuin, zonder bepaalde voorzieningen in de buurt of een huis in een buurt met veel voor zieningen, waarbij men dan het gemis van een tuin op de koop toe moet nemen. De heer Nijpels bestreed ook de stelling, dat woningbouw in de stad duurder zou zijn, dan woningbouw in overloopge- bieden. Men rekent dan niet mee, wat de inrichting van nieuwe woongebieden aan MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND compenseren?” Hij vreesde ook met een Noordzee-eiland nog meer druk op de westzijde van de Randstad. „Er ontstaat dan nog meer regionale ongelijkheid in (Vervolg van voorpagina) In de verstedelijkingsnota, waarmee de regering de groei van steden en dorpen wil beheersen, worden voor de grote steden woningdichtheden genoemd van tussen de tachtig en honderd huizen per hectare. Voor de groeikernen wordt een dichtheid genoemd van veertig tot zestig woningen per hectare. De heren Jansen (PPR) en Nijpels (D’66) vonden dat deze cijfers best wat omhoog konden Zij dienden een motie in, waarin werd voorgesteld in middelgroten steden de netto dichtheden te brengen op 50 tot 75 (in plaats van 40 tot 60 woningen per hectare) en in de grote steden 100 tot 125 woningen per hectare (in plaats van 80 tot 100). Rondom spoorweghaltes zou de dichtheid van 45 moeten worden opgevoerd naar 55 a 60 woningen per hectare. Nieuwe woongebieden met eengezinswoningen zouden wat woningdichtheid van 3'5 naar 45 woningen per hectare moeten worden gebracht. De socialist Kombrink drong in een mo tie aan op studies naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van meer woningen "in bestaand en nieuw stedelijk gebied. Het streven naar meer woningen per hectare was naar zijn mening dringend nodig in het kader van een zuinig gebruik van de ruimte. Maar ook voor het behoud van de voorzieningen (winkels, scholen, openbaar vervoer, culturele mogelijkheden, gezond heidszorg, etc.) was het nodig veel bevol king in woongebieden te concentreren. De stelling, dat dat alles een aantrekke lijk woonmilieu onmogelijk zou maken, was naar de mening van Kombrink niet gerechtvaardigd. Hoge bouwdichtheden leverden niet zonder meer een aantrekke lijk woonmilieu op. Maar dat kon evenmin worden gezegd van geringe aantallen wo ningen per hectare, een groot deel van de na-oorlogse bouw kenmerkt zich door een gebrek aan verscheidenheid, door een overmaat aan eentonigheid, aldus de soci alist. Hij wees er op dat het begrip „wer vend woonmilieu” niet moet worden ge lijkgesteld aan een woongebied met hon derd percent eengezinswoningen met tuin. Er zijn vormen van gestapelde bouw mo gelijk, waarbij ook de bovenbewoners. repen on nerven ei JLtuk gelul - oikstuinl BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro. 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal na’s telt, zegt dat de fabriek toestemming moet krijgen om verbruikte brandstof uit andere landen, ook van Japan, op te wer ken, waarbij hij een serie aanbevelingen doet ter verhoging van de veiligheid te Windscale. De fabriek daar wordt gedre ven door British Nuclear Fuels Ltd (BNFL), regeringseigendom. LONDEN (Reuter). Unilever NV en Unilever Limited hebben het afgelopen jaar twintig tot dertig miljoen pond ster ling minder winst gemaakt als gevolg van schommelingen van valutakoersen. In 1976 zorgden deze perikelen op de wissel markt nog voor een winst van 70 tot 80 miljoen pond sterling. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij de behandeling van de Verstedelijkingsnota in de vaste ka mercommissie voor de ruimtelijke orde ning heeft de CDA-woordvoerder kritiek geuit op de financiële fundering van de beleidsvoornemens. Dijkman pleitte voor meer steun aan bedrijven die de sprong van de Randstad naar de regio willen maken. De WD’er De Beer noemde de Verste delijkingsnota een vat vol tegenstrijdighe den. De nota gaat er volgens De Beer van uit dat voor de minst draagkrachtigen voldoende betaalbare woningen worden gerealiseerd. De liberaal vroeg zich af hoe dat kan worden gerealiseerd zonder forse optrekking van subsidies op nieuw te bou wen huizen. En over het verhogen van de zogenaamde objectsubsidies heeft de rege ring niet gesproken. Zowel de WD als de PvdA lieten weten de indruk te hebben dat de regering de woningbehoefte sterk onderschat. Beide partijen drongen op nadere studies aan om te onderzoeken hoeveel woningen er in de komende jaren nodig kunnen zijn. De gezinnen worden steeds kleiner en derhal ve zullen er ook steeds meer woningen nodig zijn. In een motie vroeg de socialist Kom- Unilever niet meer hebben omgezet dan in het voorgaande. Dit geldt vooral voor de O! 1verkopen in Europa, Australië en de Vere- 4 mgde Staten. In vergelijking met het Tegenstanders an de fabriek zeggen dat de uitbreiding van Groot-Brittannië de nu cleaire vuilnisbak van de wereld zal maken. De nieuwe spoorlijn wilde hij ontwikke len en gebruiken „als een soort ruimtelij ke speerpunt”. De werkgelegenheid trekt nu de Randstad binnen vanuit de noord- vleugel. Dat is tegen het beleid om het open middengebied van de Randstad niet bij de verstedelijking te betrekken. Verbrugh: „Zou dan zo’n wegleiden de ruimtelijke ontwikkeling van ons hele van de bevolkingsconcentraties langs de land betrokken”. Verbrugh kreeg de polders via Almere-Lemmer naar het Noorden niet juist deze tendens kunnen Na dat debat zal hij waarschijnlijk het parlement laten beslissen door stemming over deze slepende, bitter omstreden kwestie. De minister vroeg zich af of de spoor lijn wel aansloot bij de maatschappelijke voorkeur van de mensen. „Ik weet wel dat sommigen een spoorlijn willen naar Groningen met voorbijgaan van Lem mer, maar op dit moment zijn we er nog niet aan toe”, verklaarde hij. Verbrugh vreesde gisteren dat de ver- keerslijnen rond de Randstad door De minister zegde toe er bij de gemeente besturen van grote steden op aan te zullen dringen, zo snel mogelijk een lijst te ma ken van alle lege terreinen die de gemeen ten beschikbaar hebben en die eventueel voor woningbouw gebruikt kunnen worden. De 85-jarige communistische leider werd voor zijn derde officiële bezoek aan de Verenigde Staten op de luchtbasis An drews begroet door de minister van Bui tenlandse Zaken, Cyrus Vance, en andere autoriteiten. Zijn bezoek leidde tot demonstraties van Serven en Kroaten, die bij het Witte Huis marcheerden met borden waarop stond „weg met communistisch Joegoslavië” en „vrijheid voor 15 miljoen Serven”. Bij Blair House, waar Tito zal verblijven, de monstreerden een paar honderd Alba- nees-Amerikanen. de belangrijkste markten van het concern e zeifstai nauwelijks groeit wijten de deskundigen an, wj] j aan het in het algemeen lage peil van de ansluiten particuliere bestedingen. De deskundigen )an ben il verwachten dat Unilever dit jaar meer Ie heer B winst zal maken aangezien de particuliere evonden bestedingen, vooral in Groot-Brittannië ersierd i toenemen. De verkopen zouden twee a drie emzelf gi procent boven het inflatiepeil kunnen uit ren komen. - Een van en uit He je van He «gen ons ren, maai reg”, zegt volume nauwelijks meer hebben omgezet, ^foele p zo menen de deskundigen. Dat de omzet op ,armlng NEW YORK (UPI). Zwarte Afrikaan se staten hebben gisteren geëist dat de Verenigde Naties het interne akkoord, dat de Rhodesische premier, Ian Smith, vrijdag met drie gematigde zwarte leiders sloot, verwerpen. Zij leverden kritiek op de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die volgens hen kennelijk hun eigen plan voor een regeling teruggenomen hadden. De Tanzamaanse afgevaardigde zei in de Veiligheidsraad dat het akkoord van Smith „een poging was de wereldopinie beet te nemen”. De Zambiaanse gedele geerde sprak van „een uitverkoop” en de vertegenwoordiger van Opper-Volta zei dat de situatie in Zimbabwe „onduldbaar was geworden”. Het initiatief van de zwarte Afrikaanse staten lijkt echter weinig kans in de Veilig heidsraad te maken. Diplomatieke krin gen gaven eerder te kennen dat de weste lijke afgevaardigden zouden aarzelen de overeenkomst van Smith te verwerpen ten gunste van eenzijdige steun voor de guer rillaleiders. Joshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch Front, dat de interne rege ling verwerpt en voortzetting van de guer rillastrijd in alle hevigheid aankondigde, zal donderdag het woord voeren in de Veiligheidsraad. mensen wel zo op elkaar zitten?”). Ook procedureel zouden nog veel problemen moeten worden opgelost er zouden veel bestemmingsplannen moeten worden herzien. Zoals wij gisteren al uitgebreid meldden zal in Amsterdam volgende week de Hiswa watersporttentoonstelling worden gehouden. De voorbereiding hiervoor is al op volle gang gekomen. De grote „jongens”, die niet lang over de weg kunnen worden vervoerd, varen naar de Amstel, om daar op het droge te worden getakeld (foto boven). Hierna gaan zij per vrachtauto naar de Rai. in bestaand stedelijk gebied kosten naast de woningbouw meebrengt. De aanleg van wegen, de vele liters benzi ne die dagelijks in het forensenverkeer worden verzwolgen, de voorzieningen in het oude stedelijke gebied, door het weg trekken van de draagkrachtige groepen, dat kost allemaal geld. Wanneer men die kosten zou optellen bij de stichtingskosten van woningen in overloopgebieden, dan kwam men naar zijn mening aanzienlijk duurder uit dan bij woningbouw in de stad. Nijpels betrok in zijn betoog ook de „NORON-stad” tussen Haarlem en Hoofd dorp. In dit nieuwe woongebied moest naar zijn mening in grote dichtheden wor den gebouwd. En uiteraard moest de NORON-stad in zijn visie worden verwe zenlijkt in aansluiting bij het stadsgewest Haarlem. Hij diende een motie in, waarin werd gesteld dat Alkmaar, Hoorn en Pur- merend een aflopende taak moet krijgen in het kader van de Overloop inplaats van de in de Verstedelijkingsnota genoemde voortzetting van deze taakstelling. Minister Beelaerts van Blokland was het in principe niet oneens met de pleidooien voor hogere bouwdichtheden. Hij wees er echter op dat men de moeilijkheden, die daarbij zouden opduiken niet moest on derschatten. Hij wees daarbij op de bezwa ren, die zouden worden geuit („willen de van de bevolking via zo’n op het Noorden fêbroke gerichte as niet extra noodzakelijk? Zo’n* speerpunt via Almere naar Lemmer maakt ook het gevaar van de aantasting kond heb van het landschapsschoon geringer. En ten slotte wordt het Noorden zo direct bij hingen, n van Billiton doen. Nu i f langs de i ’“naken oi DEN HAAG (ANP). Een werkeliji- afdoende beveiliging tegen de blootstellin, aan lood is voor de werknemers van dt Billiton-loodfabriek in Arnhem alleen mo gelijk als het hele produktiesysteem vai de fabriek gereorganiseerd wordt. Dt plannen daarvoor zijn gereed, maar me de uitvoering kan pas worden begonnei als de vereiste Hinderwetvergunningei verleend zijn. Dat heeft minister Ginjaar van Volksgezondheid gisteren geantwoorc op schriftelijke vragen van Kamerleden. Ginjaar heeft er bij Gedeputeerde Sta ten van Gelderland op aangedrongen met de afhandeling van de vergunningenaan vragen zoveel mogelijk spoed te betrach ten omdat de reorganisatie dringend nood zakelijk is. De aanvragen voor de vergun ning zijn op 11 november vorig jaar inge diend en op 23 januari heeft inmiddels een hoorzitting plaatsgevonden. Drie ovens, zo schrijft de minister, die een ernstige bron van verspreiding van looddampen vormden, zijn al afgebroken. o

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4