Tuineigenaren moeten bouwsels afbreken er van volkstuintjes bij Santpoort-Zuid »or zakennieuws s Velsen wil eind maken aan „wildgroei Industriebond bespeurt partijpolitieke strijd t Volksdansbal van GENIET kort ijmondnicuws „Cherkassia” Hoorzitting over drinkwaterconflict bracht geen nieuws w I BEHOUD WERKGELEGENHEID IJMOND It Visserijschool houdt Open Dag Echt uit Subsidie stuurgroep twee persoons huishoudens op de tocht gezet s MAART 19 7 8 7 VELSEN-IJMUIDEN 9.95 6.75 9.95 o WEKELIJKSE GULDENS-GOEDKOPER PRIJZEN i SANTPOORT. De gemeente Velsen is van plan een abrupt einde te maken aan de ontwikke- jng van „illegale” volkstuintjes laast het sportcomplex Elta in 5antpoort-Zuid. Die ontwikkeling begon ongeveer een jaar geleden, ;oen landbouwer J. Handgraaf een stuk van zijn grond in kleine kaveltjes ging verkopen. Dat leeft er toe geleid, dat er op de itrook grond tussen de Wüstelaan >n de Delftlaan in Haarlem nu io’n 40 volkstuintjes ontstaan zijn. )it is de gemeente een doorn in iet oog en ambtenaren hebben nu op elke opstal, zoals dat wettelijk ieet, huisjes, kasjes, schuurtjes nzovoort, een lastgeving geplakt, jat het bouwsel moet worden af gebroken. SAINT MICHEL SHERRY VAN HAARLEM de volkstuinders, die zich op het stuk De gemeente is echter vast van plan de (ADVERTENTIE) Daarom werken wij ook samen in de I W ir r er qua igezet ;r, die g van 'oken. 'ldiee« an, wil ik wat om handen hebben. Me zan de ansluiten bij een volkstuinvereniging? ndigen |an ben ik 75 voor ik in aanmerking kom”. meer Ie heer Bossen heeft duidelijk een plekje /uliere evonden om zich uit te leven. Zijn kas is tannii ersierd met glas-in-loodraampjes door a drie emzelf gemaakt „Ik was glas-in-loodzet- en uit. ff en nu heb ik de tijd en de kans om zelf imen te maken. In mijn huisje komen men met zes verschillende ambachten er uitgebeeld”. repen om hier een stukje grond te ver derven en allemaal hebben ze een heel ich zonder meer van „hun land” te laten de richtlijst van een volkstuinvereniging Een andere buur is de heer Smeets, die een heel jaar heeft gezwoegd om zijn tuin in orde te krijgen. Om een goede toegang te maken, wilde hij een duikertje over de sloot maken. Hij vroeg toestemming van het waterschap en kreeg die ook. Daarop heeft hij een prachtige duiker gemetseld. Nu blijkt, dat hij de gemeente om toestem ming had moeten vragen en moet de dui ker weer verdwijnen. „We willen hier niet weg”, zegt hij. „We willen een bestem- mingsplanwijziging, zodat we hier kunnen blijven. Desnoods zijn we dan bereid om alles wat er nu staat op te ruimen en volgens bepaalde voorschriften weer te bouwen. Maar toen we hier kwamen was het gewoon een rotzooi en nu moet je in de zomer eens komen kijken”. De heer Van der Werff, sprak voor de gemeenten Haarlem, Zandvoort, Bloemen- daal, Velsen én namens hun samenwer kingsverband, de Belangengemeenschap Drinkwatervoorziening Zuid Kennemerland. „Hét wettelijk criterium voor reorganisatie is de doelmatigheid en niet de verticale structuur waar de provin cie het over heeft. Bovendien is er in Noord-Holland geen structuuronderzoek geweest op grond waarvan op diverse hamvragen een antwoord gegeven had kunnen worden”. Van der Werff hoopte dat de Raad van Toezicht serieuze aan dacht aan de bezwaren zou geven. Immers, „alle betrokken gemeenten hebben zich tegen het plan van G.S. uitgesproken. Dat wil zeggen 56 procent van de bevolking in Noord-Holland”. Van der Werff wees het verwijt van de hand dat de BDZK traag zou zijn gewepst met het realiseren van de beoogde samen werking. „Mét de provincie vinden wij dat de winning en produktie van drinkwater op grote schaal moeten plaatsvinden. Bij de volkstuinders is dit standpunt van de gemeente wel erg naar overgeko men. De gemeente had meer dan een maand geleden verzocht „om eens te ko men praten”. Daarop hebben de tuineige naren een vergadering met de gemeente gehouden, waarbij ze allemaal aanwezig waren. J. W. J. Boerma uit IJmuiden is een beetje tegen zijn wil tot woordvoer der uitgeroepen. Hij vertelt: „De gemeen te heeft toen van haar kant duidelijk gemaakt, dat ze niet gelukkig met de volkstuintjes was. Dat was op 23 januari. Het is een rustige vergadering geweest en we dachten dat er nu een volgend gesprek zou komen. Maar vorige week hebben ambtenaren alles op de tuinen op zitten meten en overal briefjes opgeplakt, dat er geen bouwvergunning was en dat het bouwsel dus gesloopt moet worden”. Provinciale Staten buigen zich in april over het plan van GS. De BDZK zegt dat je dat regionaal moet doen, GS zegt: provinciaal”. WRK-3. Met de distributie hebben wij min der haast gehad. Dat is logisch en ver klaarbaar. Ik heb gemerkt dat gedeputeer de IJff ook de bekende denkfout heeft gemaakt: Als er iets fout zit in de produk tie gaan we de distributie reorganiseren. IJMUIDEN. „We moeten ervoor waken dat de politieke partijen elkaar de loef afsteken bij het algemene streven naar behoud van de werkgelegenheid in de IJmond. We kopen er niets voor als de ene partij zegt dit doel hoger in het vaandel te voeren dan de ander. Onze strijd is niet gebaat bij dat partijpo litieke gekrakeel”. Deze ernstige waarschuwing uitte vak bondsbestuurder H. Krul van de Industriebond NVV gistera vond tijdens een bijeenkomst van het Initiatief Comité vanuit de bevolking voor het behoud van de werkgelegenheid, het algehele levenspeil en het welzijn in de IJmond. Ondanks die vermaning haalde de woordvoerder van de PvdA, H. van Rossum, gisteren fel uit naar het CDA en de WD die naar zijn oordeel nog steeds een blindelings vertrouwen hebben in het vrije marktmechanisme. Hij betoogde dat juist dit systeem mede oorzaak is van de economische crisis. Hoewel Van Rossum erkende geen pasklare oplossing voor de problematiek in de IJmond voorhanden te hebben, benadrukte hij dat de PvdA een fundamenteel andere aanpak van de slechte economische toe stand voorstaat. Een bewuste keuze voor een andere economi sche orde, waarbij selectieve groei en aandacht voor herverde ling en kwaliteit van de arbeid voorop staan. De tuineigenaren zijn nu bezig om een soort verening op te richten om sterk te staan tegenover de gemeente. Ze hopen die vereniging nog deze maand van de grond te hebben. Als vereniging wil men dan bij de gemeente aandringen op een wijziging te werk gaat, komen er moeilijkheden”. De heer Boerma zelf heeft zes jaar op een wachtlijst gestaan bij een volkstuin vereniging. Toen hij inmiddels van de 44ste naar de 29ste plaats was opgescho ven zag. hij aankomen, dat hij 65 was voor hij een tuintje had. „Ik woon in een flat, doe kantoorwerk en wil er wel eens echt uit. De tuin biedt me die mogelijkheden. Toen ik hoorde dat er grond te koop was, heb ik het meteen gedaan. Dat er op bou wen niet was toegestaan, ja, dat wisten we eigenlijk allemaal wel. Maar je hoeft bij de BEVERWIJK. Het aannemings- en transportbedrijf B. Lute en Zonen B.V. te Beverwijk heeft zijn activiteitenpakket uitgebreid met de service en verkoop van bedrijfswagens. Vorig jaar nam de onder neming al een garage voor bedrijfswa gens in gebruik. Besloten is nu de naam van het bedrijf om te dopen in „Truck Centrum Beverwijk”. HET zelfstandig opererende Truck-Cen trum Beverwijk zal de service en verkoop behartigen van FIAT-trucks. Op vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april houdt het Truck-Centrum „Open Huis”, waarbij het complete leveringsprogramma wordt ge demonstreerd. achtergrond enkele huizen aan de Wüs- telaan en de caravanstalling bij J. Handgraaf, die de gemeente ook al jaren een doorn in het oog is. (links) De Haarlemmer D. Bossen doet zijn uiterste best om van zijn volkstuintje iets moois te maken. „Wat het voor mij betekent is niet te omschrijven”, zegt hij. (boven). Als uitvloeisel van de technologische ontwikkeling wilde hij de toenemende automatisering en mechanisering in de produk- tiemethoden niet afwijzen. „Het dunkt mij een zinnige zaak als geestdodende arbeid wordt vervangen door machines. Maar deze tendens mag zeker niet uitmonden in een uitstoot van arbeidskrachten”. Hij benadrukte in zijn inleiding dat de pro duktie gericht dient te zijn op de behoefte van de maatschappij en niet op het winststreven van de ondernemer. Van kerkelijke zijde werden door J. den Ouden de doelstellin gen van het Initiatief Comité toegejuicht. Toch toonde hij zich bezorgd over het massale karakter van de actie vanuit de bevolking. „Die grootschalige opzet kan verzanden in een oever loze discussie. Het doel zal niet worden bereikt door de grootheid van de organisatie. Want die grootheid kan wel eens een ave rechts effect hebben en mensenrechten vermorzelen”, aldus Den Ouden die zich dan ook voorstander toonde van overleg óp kleine schaal en van de dialoog, in plaats van dogmatisme en polarisatie „die slechts leiden tot verstarring”. Martie Sanders verwoordde het standpunt van de Rooie Vrou wen binnen de PvdA. Zij onderstreepte de wensen van de bonden voor arbeidsverkortende maatregelen bij Hoogovens en een arbeidsplaatsenovereenkomst „omdat we moeten verhinde ren dat in tijden van nood steeds weer naar het traditionele middel van massa-ontslag wordt gegrepen om de moeilijkheden het hoofd te bieden”. Het PSP-Statenlid R. Bakker achtte de bemoeienis van de Hoogovensdirectie met het experiment voor vijfploegendienst bij de PEN-centrale een schandalige inmenging in provinciale aangelegenheden. Zoals bekend stak de voormalige minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman een stokje voor het voornemen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om bij de PEN-centrale in Velsen-Noord een proef met een vijfploegen- systeem mogelijk te maken. Volgens Bakker zijn de grenzen van de groei definitief bereikt. De vraag naar staal zal naar zijn inzichten niet verder stijgen tenzij de bewapeningswedloop onverminderd voortgaat en er mogelijk een oorlog wordt ontke tend. kon een bestemmingsplan zo gewijzigd worden, voor volkstuintjes kan het niet. En de volkstuintjes ontsieren de omge ving, terwijl er een heel terrein van dezelf de boer Handgraaf al sinds jaar en dag vol staat met caravans. Maar juist tegen de volkstuintjes moet nu opgetreden worden. En dat, terwijl er geen alternatief is, niet voor de Velsenaren op de tuintjes en net zo min voor de vele Haarlemmers, die een stukje grond gekocht hebben. WILDZWIJNRAGOUT verruk kelijke creatie van onze chef kok; alléén opwarmen; serve ren met wat puree of rijst; feestmaaltijd voor 2 personen. Déze week cup voor 2 pers, van 10.95 voor BOUILLABAISE bereid vol gens Zuid-Franse receptuur. Wordt dikwijls als HOOFDGE RECHT gesavoureerd! Deze week per cup van 7.75 voor OSSETONG in PIKANTE SAU CE, een van de meest favoriete gerechten. Déze week 2-persoons cup van 10.95 voor VELSEN. De commissie financiën zet vraagtekens bij de activiteiten van de stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Bij behande ling van een krediet voor deze stuurgroep (nog geen drie mille van een totaal door het rijk gesubsidieerd bedrag van bijna 84.000 gulden) kwamen enige vragen bo ven tafel die niet zomaar duidelijk kon den worden beantwoord. Krul liet bij deze gelegenheid uitkomen dat hij van mening is dat sommige politieke partijen met name noemde hij PvdA en de CPN elkaar beconcurreren inzake de aandacht voor de werkgelegenheidsproblemen. Daarmee is volgens hem de zaak waarvoor de vakbeweging zich inzet, niet gebaat. Krul kon de steun vanuit de bevolking voor de eisen van de vakbonden waarderen. Hij maakte daarbij echter de kanttekening dat de vakbeweging als strijdorganisatie de eerst aangewezen gesprek spartner met de werkgevers moet blijven. SANTPOORT. De volksdansclub Cherkassia organiseert zaterdag 1 april een volkdansbal in de IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord. Als onderdeel van de Turnvereniging Sant poort heeft de club verleden jaar met een ctergelijke avond zoveel succes bij de jeugd en de ouderen gehad dat besloten is er een traditie van te maken. Het volks dansbal dat van acht tot elf uur duurt staat onder leiding van het echtpaar Gorter. De muziek wordt verzorgd door een speciaal volksdansbandje. Het publiek krijgt volop gelegenheid zich met de leden van Cher kassia aan een dansje te wagen. rommel op te ruimen. Volgens haar is het ontstaan van de volkstuintjes een bedrei ging voor het landelijk karakter van het gebied. Zonder enig plan zijn er ondoelma tige kaveltjes door boer Handgraaf ver kocht, waarop allerlei rommelige bebou wing is gekomen. Er zijn geen voetpaden aangelegd, zodat men over eikaars grond moet om het eigen tuintje te bereiken, er zijn vlonders en bruggetjes en zelfs een dam over de sloot aangelegd en die sloot is voor de helft gemeente-eigendom. De ge meente spreekt daarom over een storende aantasting van het omringende landschap met zijn weilanden, het binnenduinbos Spaarnberg en is bang dat deze „wild groei” aan volkstuintjes zich uit zal brei den. Daarom wil men paal en perk aan de ontwikkeling stellen en zullen alle bouw sels van het terrein moeten verdwijnen. Bezwaarschriften die bijna drie weken geleden aan de orde kwamen in een verga dering van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. Een adviescollege van Gedeputeerde Staten dat zich al enke le vergaderingen heeft beziggehouden met het plan van het provincie-bestuur om de elf distributiebedrijven in Noord-Holland terug te brengen tot een drietal. In grote meerderheid heeft de Raad van Toezicht al diverse keren laten blijken met het voornemen van G.S. akkoord te gaan. Tot men in de zitting van half februari aan de bezwaarschriften toe was en diverse Raadsleden, de meesten lid van Provincia le Staten, toch wel een hoorzitting voor bezwaarden wilden beleggen. Acht man voerden gisteren in het Haar lemse Provinciehuis het woord maar nieuwe gezichtspunten leverde dat niet op. HAARLEM. „Het solidariteitsprincipe is in deze kwestie méér gediend met een landelijk uniform watertarief. Het is een beetje een loze kreet om in dit verband van solidariteit te spreken. Het drinkwater legt maar zo'n klein beslag op een huishoudbud get. De kosten zinken in het niet in vergelijking met bijvoorbeeld die voor verwar ming”. Wethouder Van der Werff van Velsen in de aanval tijdens de hoorzitting die het provinciaal bestuur gisteren organiseerde over het plan voor reorganisatie van de drinkwatervoorziening. Van der Werff was een van de acht sprekers die woensdagmid dag mondeling hun ingediende bezwaarschriften kwamen toelichten. Namens de CPN pleitte N. Dudink voor meer verwerkende staalindustrie bij Hoogovens. Volgens hem moet het beleid daarop worden toegespitst omdat die vorm van nijverheid zou kunnen leiden tot meer werkgelegenheid. Dudink herhaalde wat al vaker in CPN-kringen is gehoord, namelijk dat er de afgelopen jaren een kapitaalsvlucht heeft plaatsgevonden van Hoogovens naar het zusterbedrijf Hoesch in Duitsland. „En dat is de reden waarom wij nu economisch geheel afhankelijk zijn van West- Duitsland", aldus de woorden van de communistische woord voerder. In navolging van de commissie volks huisvesting vorige week begonnen de le den van de commissie financiën hun twij fels te uiten. In beide commissies heeft de discussie plaats gehad: ja of nee zeggen, met het risico dat de werkgroep niet ver der kan. De commissie volkshuisvesting gaf toch haar fiat, de commissie financiën daarentegen houdt de beslissing nog even op. Eerst wil men de financiële verslagen van voorgaande twee jaren zien en boven dien bestaat er nieuwsgierigheid naar de activiteiten van deze stuurgroep. Een en ander wordt nu onderzocht en zal in een volgende vergadering aan de orde komen. In deze zelfde bijeenkomst gingen de commissieleden overigens akkoord met de voorstellen die van uit de andere commis sies zijn toegevoegd aan de prioriteitenlijst voor de meerjarenbegroting. Binnenkort zullen alle onderwerpen bij elkaar ge voegd in een rapport verschijnen en zullen methoden worden vastgesteld volgens wel ke de prioriteiten werkelijk worden vast gelegd. Een van de gelukkige tuiniers is D. Bos en uit Haarlem, die vorig jaar een kavel- e van Handgraaf kocht. „Hij heeft nooit igen ons gezegd, dat we er mochten bou- ren, maar je zit hier toch geen mens in de leg”, zegt hij. „Ik maak er hier een prach- g huisje van op mijn tuin en heb zelfs een ubbele kas gebouwd met centrale ver- lzet op rarming. Meneer, ik ben zo’n 43 jaar klei- mcern e zelfstandige geweest en nu ik niet meer l Een buurman van hem op het complex oelt er ook niets voor om te verdwijnen. (Goed, niet iedereen bouwt even mooie lingen, maar over het algemeen is het toch vrij netjes op de tuinen. En we zijn *est bereid om wat aan het uiterlijk te doen. Nu al planten we bijna allemaal langs de rand elzen, zodat de bouwsels een 11 aan °°K onttrokken worden. Hfcl. iat de gemeente zich maar eens drukker tiaken om andere zaken”. rkeliji :tellin( /an dt en mo m vai It. D( ir me ;onnei lingei ■injatai woord leden. Ie Sta- *n met maan- ftrach- nood- ergun- r inge- ils een et een □p de tstaat eid in "gelij- eiden arden 1 Zo’n nmer isting frond hebben gevestigd zijn niet van plan .ctbii ‘8en- z*ïn er b*i> d*e Jaren °P hele e ebben gestaan en de kans hebben aange wilde jktnk geluk en vreugde gevonden op hun -olkstuintje, dat ze zich niet meer laten nemen. Amsterdams wethouder G'oekoop was de eerste spreker. Hij beklemtoonde dat het aan goed overleg op bestuurlijk en ambte lijk niveau heeft ontbroken. „Het overleg moet opnieuw gestart worden”. Het zou door de andere bezwaarden worden her haald, zij het in verschillende^ bewoordin gen. Wethouder Reeringh uit Heemstede betoogde niet overtuigd te zijn van de noodzaak tot reorganisatie. „De provincie heeft een te starre houding aangenomen en geen bouwstenen aangedragen om haar voorstel te onderbouwen. Tijdens de vergadering, die gehouden werd in de Nieuwe Slof te Beverwijk en bezocht door naar schatting 150 belangstellen den, werd besloten een solidariteitstelegram te versturen aan de bezetters van de KSH-vestigingen in den lande. Kienende voetballers. Voor de leden van de voetbalvereniging Velsen wordt dinsdag 21 maart in de kantine te Driehuis een paaskienavond gehouden. Er zijn vele fraaie prijzen beschikbaar waarbij een kleurentelevisie. Contact jong en oud. Op 23 maart heeft in Santpoort een „Witte-donderdag- actie” plaats met de opzet het contact tussen de jeugd en de ouderen te bevorde ren. Een aantal zestienjarigen zal die dag 375 oudere plaatsgenoten bezoeken. De allerbeste dagelijkse geniet-wijn. Wijn- koperij WARMOLTS heeft reeds 1.850.000 flessen verkocht!!! Kies uit Rood, Wit of Rosé. Deze maand bij 6 liter flessen 5.25; bij 12 stuks 4.85; bij 24 stuks 4.75 en bij 48 stuks 4.70 van het befaamde SHERRYHUIS MANU EL DE LA CALLE. Echte zuivere in Spanje gebottelde sherry Kies uit 10 soorten van kurkdroog via medium dry naar cream! Fles 5.96; bij 6 fles 5.50 en bij 12 fles slechts 4.95 (ook gesorteerd). De méést gedronken sherry! CRABSALADE gemaakt van KINGS CRAB met vet-arme mayonaise! Alléén deze week 200 gram van 6.00 voor Slechts•r»3v PIZZA’S: Napolitana. Fruits de Mer. Margherita. Lombarda voor 2-3 pers. 5.45. Ook originele QUICHE LORRAINE voor 6.95 BOEREN BRIE DE MEAUX, de échte BOERENBRIE; onvergelijkbaar fljnl 100 gram 2.25 en 200 gram 3.95 HET CULINAIRE HART Gedempte Oude Gracht 102 Tel. 326739 Ook gevestigd in: Amsterdam, Bussum en Hilversum „Provincie heeft geen goed overleg gevoerd” IJMUIDEN. De Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart te IJmuiden houdt zaterdag 11 maart van half tien ’s morgens tot een uur *s middags „Open Dag”. Ervaren krachten zullen voorlichting ge ven over het lager- en middelbaar zeevaartonderwijs. In de diverse lokalen kunnen belangstellenden kennis maken met beroepsgerichte vakken zoals scheepswerktuigkunde, motoren, zee vaartkunde, instrumenten en vaktekenen. Voorts met de algemeen vormende vakken waaronder biologie, natuurkunde, Neder lands, wiskunde en Engels. De school is gevestigd in het gebouw 'Havenkade 55 te IJmuiden. tuinen maar even in het rond te kijken en je ziet allerlei dingen, die eigenlijk ook niet mogen, maar nu al jaren lang goed gaan”. Dat laatste is iets, wat de mensen erg dwars zit. Voor het sportterrein van Elta Het illegale volkstuincomplex tussen de Wüstelaan en de Delftlaan biedt volgens de gemeente een rommelige FMSO van

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5