ENERGIEBESPARING IN OPENLUCHTBAD Aanvragen naar ministerie PLANT BOOM BURGEMEESTER BRUINSMA maar even. Ouderenbonden komen met eisenprogramma k Krediet voor politie Raad van Bestuur beslist nog deze week I Water afdekken met materiaal van kunststof veilingen beverwijk „Stadscentrum bestaat nog „DE ZEEZOTTE” TER NAGEDACHTENIS AAN BIJ ENTREE VAN ONTMOETINGSCENTRUM DE NIEUWE SLOF WEER MARKANT POLITICUS OVERLEDEN Halfvastenbal Vooruitlopend op verkiezingen Nieuwsgierigheid met gebroken been beloond tegionaal nstituut vergadert Politie snapte 67 te snelle automobilisten Nieuwe straatnamen in Beverwijk Eisenprogram I 8 MAART 19 7 8 7 BEVfnWMKHEEMSKERK X (Van een onzer ver slaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Carnavalsvereniging „De Zeezotte” lost een oude belofte in, wanneer zaterdagmiddag ter nagedachtenis aan burgemees ter J. G. S. Bruinsma een boom op het voorterrein van ontmoetingscen trum De Nieuwe Slof wordt geplant. -pj N S D A G Industrieterrein aan De Pijp, achter de bouw van het nieuwe spoorwegstation en de herten kamp op de Halve Maan. Ter ge legenheid van zijn afscheid als wethouder werd „witte Willem”, zoals hij in de Wijk bekend stond, benoemd tot ere-burger van de stad Beverwijk. De heer Vessies is 68 jaar geworden. ren, voor kennisge ving aan te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Weer is Bever wijk een markant inwoner ont vallen: twee dagen na de ARP- politicus D. Koger overleed in het Rode Kruis Ziekenhuis na een lange en slopende ziekte oud- wethouder Willem Vessies. Ge durende éénentwintig jaar van 1949 tot 1970 beheerde KVP-er Vessies de wethoudersportefeuil- le van Openbare Werken en Jeugdzaken. Onder zijn bewind kwamen de uitbreidingen van Oosterwijk, Meerestein en Zwaansmeer tot stand, terwijl hij tevens de stuwende kracht was achter de realisatie van het (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Raad van jestuur van het Beverwijkse Iportfondsenbad zal nog deze zeek een besluit nemen of er al Éan niet energiebesparende voor- ieningen bij het buitenbad zullen zorden genomen. Het project be reft het afdekken van het open- jcht zwembad met materiaal van unststof. Op deze manier wordt warmteverlies gedurende de tijd at het zwembad niet in gebruik aanzienlijk tegengegaan. BEVERWIJK. Het Centraal Or gaan Samenwerken de Bejaardenorgani saties, waarin de drie landelijke ouderen bonden zich hebben gebundeld, heeft met het oog op de komen de gemeenteraads verkiezingen een „programma van ei sen” ontworpen, dat als leidraad moet dienen voor het toe komstige gemeente lijke beleid ten aan zien van ouderen en hun organisaties. Het programma van eisen staat als ingekomen stuk op de agenda voor de donderdag te houden raadsverga dering. B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor, de inzich ten en opvattingen van de COSBO over wat er op plaatselijk niveau dient te gebeu- II M3 e Blinkert wil euwe opleidingen Oud-wethouder Vessies ■ir J. G. S. Bruinsma maakte Beverwijk groot j A WILLEM VESSIES Het was Prins Ruud de Eerste van de Beverwijkse carnavalsvereniging, die de boom in 1975 aanbood als blijk van erken telijkheid voor de medewerking, die „De Zeezotte” altijd van burgemeester Bruins ma had ondervonden. De plotselinge dood van de heer Bruinsma was er de oorzaak van, dat de plant-ceremonie moest worden uitgesteld. Bijna drie jaar later heeft de carnavalsvereniging haar beschermvrou we, mevrouw T. Bruinsma-Schilte bereid Aan de vooravond van de boomplanting houdt „De Zeezotte” het zogenoemde half vastenbal, dat vrijdagavond om 20.30 uur begint in café Sport aan de Alkmaarse- weg. Het duo Zonneveld zorgt voor de muzikale belegeiding. Vrijdagavond 24 maart wordt om 20 uur, eveneens in café Sport, de Paaskien gehouden. Bij voldoen de animo kan er tevens worden geklaver jast. gevonden, om de officiële boomplanting met assistentie van burgemeester A. J. Hubers alsnog te verrichten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De politie verbaliseer de in de maand februari 67 automobilisten die de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur overschreden. Op de Verlengde Voorstraat te Wijk aan Zee gaf de meter van het controle-apparaat 99 kilometer per uur aan en het record te Beverwijk was iets lager: 97 km op de Wijkermeerweg. De controles waren verspreid over vier dagen. van maximaal 25 procent in de investe ringskosten. Het belang van het project moet worden gezien tegen de achtergrond dat Neder land vele honderden buitenbaden telt, die in totaal ongeveer 80 miljoen m3 aardgas per jaar verbruiken. De uitvoering van de projecten zal worden begeleid door een adviescommissie. De overheidssteun geldt ook voor een project in het zwembad te Volendam waar zonnecollectoren worden ingebouwd. De collectoren, in totaal 20 stuks met een oppervlakte van 72 m2, verwarmen recht streeks het water van het onoverdekte en overdekte gedeelte Van het zwembad. Er is geen pomp of warmtewisselaar nodig om de in de collectoren opgenomen warmte te kunnen overdragen. De besparing op het energieverbruik houdt rechtstreeks ver band met het aantal zonnecollectoren. Een oppervlakte van 72 m2 levert naar ver wachting een jaarlijkse besparing op van 6000 m3 aardgas. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw stuk straat tussen de Breestraat en de Graaf Janstraat. B. en W. hebben aan de raad voorgesteld deze straat „Van Deventerstraat” te noe men, naar de beroemde cartograaf Jacob van Deventer, die omstreeks 1560 een plat tegrond maakte van Beverwijk. In het industriegebied De Pijp is een stuk straat aangelegd tussen de Industrieweg en de Buiten. Voorgesteld wordt aan deze straat de naam „Montageweg" te geven, want die naam sluit aan bij de andere straatnamen in het gebied. Energiebesparing in het buitenbad van het Beverwijkse Sportfonsenbad. W J. Vessies was een telg uit een oud Beverwijks geslacht. Zijn vader dreef een boerenbedrijf annex melkhandel, waar aan de jonge Willem de oudste van tien kinderen reeds op 11-jarige leeftijd zijn aandeel moest gaan leveren. Tot zijn 28- ste bleef hij bij zijn vader werkzaam. In die tijd behaalde hij door zelfstudie het diploma van de landbouwavondschool en het diploma van de Katholieke Volksuni versiteit. Na de oorlog, toen hij inmiddels een eigen melkzaak was begonnen, werd zijn politieke interesse gewekt. Weldra werd hij tot bestuurslid van de KVP-afde- ling Beverwijk benoemd. 'In ’46 werd hij raadslid, om drie jaar later reeds tot wet houder te worden benoemd. Van 1959, toen hij zijn zaak verkocht, tot 1970 be kleedde de heer Vessies die funktie full time. Behalve als wethouder was de heer Ves sies actief in een schier oneindige reeks funkties op maatschappelijk en kerkelijk gebied. Zo was hij lange tijd voorzitter van de KVP-Beverwijk, hoofdbestuurslid van de Katholieke Middenstandsbond en bestuurder van de landelijke bond van melkhandelaren. Tevens studeerde hij tussen de bedrijven door sociologie en economie. Hij heeft talrijke publicaties op zijn naam staan. Na zijn terugtreding als wethouder maakte de heer Vessies zich als voorzitter van het actiecomité „Drie in één - neen” sterk voor het behoud van Beverwijks zelfstandigheid. Tevens bleef hij actief als hoofdbestuurder van het Nederlands Ka tholieke Ondernemersverbond, in welke funktie hij zich met al zijn bouwervaring vooral bezig hield met onteigeningsvraag- stukken. Voorts accepteerde hij het voor zitterschap van DEM-voetbal en was hij penningmeester van de charitatieve instel ling Bantos. In ’76 trad de heer Vessies, toen al geruime tijd ziek, voor de laatste maal op de voorgrond toen hij als de „bekende Beverwijker” in het kader van de openingsmanifestaties in De Nieuwe Slof zitting mocht nemen in de stoel van Mies Bouwman. Prins Loek de Eerste en zijn Raad van Elf van „De Zeezotte” stellen zich voor, de boom met behulp van een grote hijskraan rond 15.30 uur op het voorterrein te plan ten. De plechtigheid wordt muzikaal op geluisterd door de drumband „De Zwer vers”, terwijl de carnavalsvereniging zelf voor een feestelijke omlijsting zal zorg dragen. Deze opheffingsbijeenkomst wordt nu op 15 maart gehouden. Of er dan wel voldoende leden aanwezig zijn is niet van belang. Wel kwam het nieuwe bestuur naar vo ren dat zal bestaan uit een vijftal leden van de promotieclubs; de heren, K. Tegel na mens de Breestraat; A. Molenaar, Begijne- straat en Kloosterstraat; D. Schouten, Zeestraat; P. ten Berge, grootwinkelbe drijf en een nog aan te wijzen vertegen woordiger van de Bever. Hiermede is dan een eind gekomen aan het „Stadscentrum” dat precies 127: jaar bestond en waarvan de heer J. Kloes nog het enige bestuurslid is. De Stichting Stadscentrum gaat voor dit jaar een programma uitwerken, waarbij de verschillende promotieclubs hun in breng hebben. Op 26 en 27 mei is er op de Breestraat een braderie met koopavond. Op 30 juni en 1 juli worden er weer inter nationale feestelijkheden gehouden, eind juli-begin augustus een feestweek met de Wijker kermis met als hoogtepunt een bra derie door het gehele stadscentrum en een wielerronde op de Zeestraat. De feestelijk heden worden eind september besloten met een braderie. BEVERWIJK. De winkeliersvereni ging „Stadscentrum” hangt nog aan een zijden draadje want tijdens de maandag avond gehouden jaarvergadering, waren er te kort leden aanwezig om de vereni ging op te hebben en er een Stichting van te maken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. vraagt aan de gemeenteraad die don derdagavond in het Stadhuis vergadert, een krediet van ruim 23.000,- voor het treffen van een paar voorzieningen in het politiebureau en de aankoop vaan een reflexcamera en kleurontwikkelmachine. Voor het opknappen van de kantine is 11.400,- nodig, de camera vraagt een uit gave van ƒ6000 en eenzelfde bedrag is nodig om een rollentestplank voor de con trole op de technische inrichtingseisen van bromfietsen te kunnen kopen. vraag bij het ministerie indienen voor een aan „De Blinkert” te verbinden afdeling consumptieve technieken. Aan de school zijn thans een drietal vakrichtingen ver bonden, namelijk de afdelingen bouwtech niek, mechanische techniek en elektro techniek. Het uitbreiden van deze vakrich tingen met de afdeling consumptieve tech nieken geeft de leerling van de school een ruimere keuze op de school zelf en ook later in de mogelijkheden tot een vervolg opleiding op dit gebied. Dat er behoefte aan deze opleiding is, blijkt uit het feit, dat een aantal leerlingen van deze scholengemeenschap na de eer ste twee leerjaren de school verlaten om de „koksopleiding” aan een lts in Haarlem te volgen. Het is dus in het belang van de scholengemeenschap een afdeling con sumptieve technieken te verkrijgen, om dat daardoor het aantal leerlingen na het tweede leerjaar niet afneemt. BEVERWIJK. Een 62-jarige Beverwij ker brak gistermiddag op de Schans zijn been toen hij al wandelend in een open put viel. De man wilde een kijkje nemen bij de sloop van de Willem Hovyschool. Het programma van ei sen van de COSBO omvat de erkenning door B. en W., gemeenteraad en politieke i u Tenslotte is de jaarvergadering van de carnavalsvereniging gepland op 18 april. Vanaf 20 uur zal dan in café Sport onder meer over de feestkalender voor het ko mende seizoen worden gesproken. De heer Vessies zal donderdag, na de H. Uitvaartmis in de Agathakerk die om 10 uur aanvangt, op Duinrust worden begra ven. Vanavond kan men van 19.45 tot 20.15 uur en woensdag van 15 tot 16 uur afscheid van Beverwijks voormalige lo- co-burgemeester en wethouder nemen in het uitvaartcentrum aan de Velserweg. Woensdagmorgen om 9 uur wordt te zij ner intentie een eucharistieviering gehou den in de Agathakerk aan de Breestraat. I partijen van de plaatselijke afdelingen van de bejaar denbonden als de enige of ficiële vertegenwoordigers van de ouderen; het actief betrekken van de bonds- vertegenwoordigers bij alle maatregelen die mede voor ouderen van belang zijn, in het bijzonder door hen ge legenheid te bieden deel te nemen in de diverse raden en commissies en hen ac tief te betrekken bij het ontwikkelen van welzij ns- en educatieve plannen èn bij de planning van alle vormen van bejaarden huisvesting; het mogelijk- maken, bevorderen c.q. handhaven en verder doen ontwikkelen van het zoge noemde gecoördineerd be- jaardenwerk en de erken ning dat het organiseren van activiteiten voor oude ren in eerste instantie een taak en bevoegdheid is van de bejaardenbonden; het ondersteunen door middel van financiële bijdragen van het organiserende, ad viserende en solidariteits- werk van de afdelingen van de bejaardenbonden, alsmede van de eigen acti viteiten die niet in de Rijks- bijdrageregeling Gecoördi neerd Bejaardenwerk wor den genoemd. BEVERWIJK. Het algemeen bestuur an het Regionaal Instituut Openbaar i oortgezet Onderwijs Midden-Kennemer- J ind vergadert woensdagavond 8 maart H 1 de Jac. P. Thijsseschool in Castricum. De agenda vermeldt onder meer de be ll oeming van conrectoren voor het Ber- 8 ingh College, aanvragen voor vervolgop- w eidingen lager beroepsonderwijs en een lespreking van de sport- en bouwterrei- ien van het Berlingh College en De Blin- 9, art. De drie bonden die in de COSBO zijn vertegen woordigd, kennen alle drie in Beverwijk een plaatse lijke afdeling. Het gaat om de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de Katholieke Bond van Be jaarden en de Prot. Chr. Ouderenbond. Op plaatselijk niveau zijn de bonden aangesloten bij de Stichting Samenwer kingsorgaan voor Bejaar denwerk, die zich ten doel stelt het welzijn van de ou deren in de Beverwijkse sa menleving in de meest rui me zin te bevorderen. Vol gens stafkracht F. Kroons- berg wordt binnen dit Sa menwerkingsorgaan uit stekend met de bonden sa mengewerkt. Wat de Be verwijkse situatie betreft heeft het programma van eisen van de overkoepelen de COSBO dan ook niet zoveel zeggingskracht. ■s:.< Naar verwachting zal een besparing op st energiegebruik van 25 procent moge- jk zijn. De prijs van het afdekmateriaal is idanig dat, in relatie tot de energiebespa- ng, toepassing ervan in de grote open- chtzwembaden in ons land haalbaar kan Ijn. Volgens bedrijfsleider Huygens van het portfondsenbad kost het materiaal en BEVERWIJK. De directeur van de I tholengetneenschap „De Blinkert" heeft I et bestuur van het Regionaal Instituut penbaar Voortgezet Onderwijs verzocht ij het ministerie van onderwijs en we gschappen een aanvraag te doen om aan e school een opleiding voor voortgezet «hnisch onderwijs te verbinden. Een ergelijke opleiding dient om „het gat te uilen” tussen het lager en het middel- »ar onderwijs. BEVERWIJK. Noteringen maandag: marylles 30-45, anjers 20-45, tros anjers 160-250, blauwe druif 60-100, forsythia 30- |70, fresia 20-46, hyacinten 25-40, iris 14-20, inarcissen 5-26, orchidee 30-40, babyroos 120-50, tulpen 18-38. B Planten: begonia 95, cinerarria 150, cy- ïclamen 250-500, primula 30-55, gem. plan ten 45-150, grote gem. planten 500-1000, breekpeen 7-18, prei 45-93, uien 5-13, ra- dijs 82-98, spinazie 140-195, spruiten 150- 175. bijkomende voorzieningen ongeveer 13.000,-. „Deze post komt niet op onze begroting voor. Dus daar moet eerst over gesproken worden. In de wintermaanden hebben we hier in een paar kleine proefba- den experimenten met het kunststofmate- riaal genomen. De energiebesparing komt er duidelijk uit”, aldus de heer Huygens. Het project is een initiatief van Sportfond sen Nederland NV”. Het energiebesparende, project zal mo gelijk ook in het openlucht zwembad te Wormer (Zaanstreek) worden toegepast. De minister van Economische Zaken, drs. G. van Aardenne, heeft inmiddels financiële steun toegezegd tot een bedrag De van het lagér beroepsonderwijs ko- ende leerlingen zijn nog gedeeltelijk irplichtig. De partiële leerplicht schrijft nelijk voor, dat men gedurende de eer- tien jaren volledig leerplichtig is, dus lledig dagonderwijs van tenminste vijf igen per week moet volgen en dat men durende het daarop aansluitende elfde tar partieel leerplichtig is (tenminste twee m per week), tenzij men gedurende dit fde jaar nog volledig dagonderwijs blijft 'olgen. Een groot probleem is volgens het dage- bestuur van het Regionaal Instituut, deze jongeren zelf zo goed als niets ijken te voelen voor een partiële leer- Scht. [Dat zou blijken uit het in grote mate niet ikomen bij cursussen die streekscholen beroepsbegeleidend onderwijs en rmingscentra geven. Om de partiële erplicht te ontgaan blijven de leerlingen >k wel na het behalen van hun diploma ag een vijfde leerjaar op school. Deze oblematiek is onderkend door het minis- rie van onderwijs en wetenschappen, iderwijskundigen en bonden. In 1877 g op het departement al een beleidsnota Btbreiding onderwijsvoorzieningen zes en- tot achttienjarigen”. Door de wisseling van regering is het hter thans niet duidelijk, hoe zich het derwijs in de toekomst zal ontwikkelen, larom acht het dagelijks bestuur van het ïgionaal Instituut het verstandig thans >or de korte termijn, al zou het om ssenoplossingen gaan, gelegenheid te heppen voor onderwijsvoorzieningen »r de 16- tot 18-jarigen in deze regio. De Algemene Besturenbond, voorheen gemene Bond ter Bevordering van het iroepsonderwijs en het Centraal Orgaan or het Gemeentelijk Voortgezet Onder- J» hebben geadviseerd rechtstreeks aan staatssecretaris van onderwijs en we- nschappen een aanvraag in te dienen. Ook wil het Regionaal Instituut een aan-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9