en problemen in duingebied gastenhoek Prins Bernhard blijft actief voor de natuur 195 r DE ROOIJ Gewonde lag uur in cel ,MANDCN Inventarisatie van wensen met ernstig schedelletsel EXTRA DAMIATE f49.50 LAMMY JASJES lerucht over woonwagenkamp wekt verontrusting maandag 27 maart a.s. (2e paasdag) Woonwagens 11 MAART w O E N S D A G 8 19 7 8 IJMOND door Udq J. Buys 9 in ’s Heerenberg. In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organi seren wij een dagtocht op PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier naar I Opstapplaatsen (met vertrektijden) Reisschema Het vervoer per touringcar, éénmaal gratis koffie met gebak, de lunch, entree voor „Gouden Handen” te 's Heerenberg en diner zijn bij de prijs inbegrepen. 1 r J» zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren Kaarten a Haarlems Dagblad F 1 Kraaykamp in een klomp (ADVERTENTIE) '-SiX-,. Verontrusting bleken geruchten te heb ben gewekt, dat de gemeente Beverwijk plannen zou hebben om een woonwagen lampje in te richten in het agrarisch gebied op de grens van Beverwijk en Heemskerk. Wethouder Roozen, die een .thuiswedstrijd” speelde, omdat hij het duingebied door en door kent, verzekerde het publiek dat Heemskerk zich tegen die eventuele plannen zal verzetten als het om een aantasting van het agrarisch ge bied gaat. Als wensen kwamen naar voren uitbrei ding van het buurthuis „d’Evelaer”, een sportveldj e bij de Leonardusschool op het' terrein waar de manege nu paarden laat lopen, een betere verlichting van het zoge- noemde duinerwalletje, dat overigens geen eigendom is van de gemeente, het uitbaggeren van de sloot langs de Luttik Cie (een zaak voor het polderbestuur), beperking van het parkeren langs de Noorddorperweg dat nu aan beide zijden is toegestaan, een gemeentelijke garan tieprijs voor oud-papier en nog enkele wensen van geringere importantie of meer in het persoonlijke vlak. Wethouder Roozen kon over velerlei za ken uitleg geven. Over een aantal punten bleek in de zaal geen eensluidende mening te bestaan en in die zin ging zowel het ir Johnny Kraaykamp aan boord van de klompjol „in gevecht” met de elementen. „Een prachtige boot, maar niet voor het IJ", lachte hij om zich heen kijkend. „IK HEB KRAAYKAMP voor de mai dentrip uitgenodigd, omdat hij zelf een geroutineerd en fervent zeiler is”, vertel- ■A Uitverkocht huis in „d’Evelaer” voor het gesprek van de duinkanters met het gemeentebestuur. college als het aanwezige publiek met huis werk en denkwerk naar huis. Over de belangrijkste discussiepunten kan 21 maart gericht verder worden gepraat. Een opmerkelijke weerstand bleek tij dens de vergadering te bestaan tegen het gebouwtje van Youth for Christ op een terreintje bij de Bernadette-kleuterschool, dat daar met een tijdelijke vergunning is geplaatst. natuur”, aldus de prins, die het verblijf aan boord als zeer leerzaam ervoer. „Er waren alle mogelijke deskun digen aan boord die prachtige voordrachten hielden over zowel dit gebied als andere natuurgebieden op aarde. Ik heb m’n oren goed opengehouden om wat te leren en conclusies te trekken voor wat we samen moeten doen als we dit willen bewaren”, zo vertelde de prins aan verslaggever LinkvanBruggen gistera vond in het AVRO-programma Trefpunt. MASSATOERISME voor beide gebieden wijst de prins resoluut van de hand en ook van exploratie van de delfstoffen wil hij niet horen. „Waar het WNF naar streeft is dat men de zaak daar zo laat als hij is”, sprak hij zeer beslist. PRINS BERNHARD blijft overigens reizen voor het Wereldnatuurfonds. Deze zomer wil hij nog parken in Zaïre en Zambia gaan bekijken en er staat een nieuwe reis naar Indonesië op het programma. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendapleln (Haarlem Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Westiijde 23 - Zaandam; Wandelweg 34 - Wormerveer Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk leeftijdsgroep”, luidde de beoordeling. De klompjol is vier meter lang, heeft een breedte van 1.80 meter, een diepgang met midzwaard van 80 centimeter en er kunnen twee mensen in slapen. Zonder midzwaard is de diepgang slechts 15 cen timeter. Het is gemaakt van gewapend polyester en heeft een gewicht van 125 kilo. De mast is 4.45 meter lang, de giek 3.50 en de gaffel 3.60 meter. Het zeil heeft een oppervlakte van 9.7 vierkante meten BUITENLANDSE TOERISTEN die gistermiddag in een rondvaartboot het Amsterdamse IJ „deden”, keken hun ogen uit toen er plots een bepaald niet alledaags vaartuig langszij kwam. Een helgele klomp met het zeil in top en aan boord een grimassen trekkende in jac quet, compleet met grijze hoge hoed, geklede heer. En die laatste was dan koppetrekker Johny Kraaykamp, die aan de vooravond van de HISWA- tentoonstelling in de RAI, die zaterdag 11 maart begint, de klompjol ten doop hield. AAN DE DOOPPLECHTIGHEID van de allereerste klompjol kwam in plaats van champagne bier te pas. „Mijn oude lievelingsdrank”, aldus Kraaykamp die de inhoud van de halve literfles kwistig over de schuit, die zeveneneenhalve mille de me Frank Michalides, die de klompjol op de markt brengt. Michalides is directeur-eigenaar van de uitgeverij Multiscreen in Zwanenburg, maar twijfelde er geen moment aan on ook in de botenbouw actief te worden toen hij met het ontwerp van de klompjol in aanraking kwam. „Ik zag het en was er meteen helemaal gek mee”, zei hij. HET WAS BOVENDIEN geen onaar dig idee om Kraaykamp de eerste zeil tocht met de klomp voor zijn rekening te laten nemen. Helemaal alleen deed de nationale held het niet, er kwam een kruiser aan te pas om hem vooruit te slepen, maar dat mocht zijn enthousias me niet drukken. Voortdurend kreten slakend en de hoge hoed op- en afzettend DE INBRENG VAN DE PRINS voor het Fonds blijft van grote waarde. En het wekte dan ook nergens verwondering dat de prins in het begin van dit jaar nog voor het staatsbezoek dat koninginJuliana en hij aan Suriname brachten op uitnodiging van het Wereldnatuurfonds een reis van ruim een maand door Zuid-Amerika maakte. De prins maakte daarin een bootreis door de uitgestrekte eenzaamheid van Antar- t i c a en bezocht het rijke en beschermde dierenleven op de Galapagoseilanden. ANDEREN DIE DE REIS door Antartica meemaak ten, waren jonkheer John Loudon, een goede vriend van de prins en diens opvolger als president van het WNF, en natuurvorser Sir Peter Scott. „En verder toeristen, die belangstelling hebben voor de I (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Als eerste in de reeks an wijkcontactbijeenkomsten in het ka ar van het nieuwe welzijnsbeleid kwam iisdagavond het duingebied aan de turt en het buurthuis „d’Evelaer” was ijna te klein om alle belangstellenden te nvatten. De bedoeling is een beter con- ct tussen bestuur en burgers en Ge- eenschapsraad en buurthuizen spelen arbij een organiserende en bemiddelen- rol. 'Vragen te over voor het college van urgemeester en wethouders, van wie bur- i «meester Kok en wethouder Vos wegens dekte verhinderd waren. k Gespreksleider Ad Timmer van de Ge- tneenschapsraad probeerde de vragen en discussiepunten enigszins te rubriceren en »r een aantal zaken uit te lichten die tij- lens de volgende bijeenkomst op 21 maart ader kunnen worden besproken. Want de edoeling is niet, dat het gemeentebestuur leen kennis neemt van de levende pro- emen, maar dat er via een „terugkoppe- ig” ook verder gezamenlijk aan oplossin en wordt gewerkt, uiteraard binnen de logelijkheden. Onder de noemer verkeer kwamen ach- ereenvolgens onder meer ter sprake het luipverkeer door het duingebied, een laximum snelheid van 50 kilometer voor en weggedeelte van de Rijksstraatweg in e dichte bebouwing, de kruising Voor- ieg/Cieweg, het euvel van de lesmotoren a het duingebied, het al of niet aanleggen an de westelijke Randweg, het verkeer op e Kerkweg (gevaarlijk voor de schoolkin- eren en een busdienst voor bejaarden). In het hoofdstuk bestemming van het uingebied kwamen zaken als de versnel- e uitgifte van de gronden in het plan De loutwegen aan de orde en de afscheiding iaarvan, alsmede het verwijderen van de ferspreide zomerhuisjes in het gebied en toncentratie ervan bij de boerderij van Admiraal. Pogingen worden in het werk gesteld om die uitbreiding bij Admiraal te toen plaatsvinden aan de westkant van de werderij in plaats van aan de oostkant, naar dat is een zaak waar de provincie ja op moet zeggen. De Typhoon IJmulder Courant: Beverwijkse Courant: Plaatskaarten voor deze dagtochten zijn tevens verkrijgbaar bij het reisbureau NZH- Cebuto, Stationsplein perron D te Haarlem. moet gaan kosten, uitstrooide. „Laten we voorts het loflied van Willem Duys aanheffen en drinken op de broeder schap van Story en Privé”, zei Kraay kamp, die daarbij doelde op de openlijke oorlog die tussen beide boulevardbladen is uitgebroken met als inzet de echtheid van de memoires van de beeldschone Perzische keizerin Farah Diba. KRAAYKAMP DIE ZELF een vast paradepaardje is van de strijdende bla den, bepaalde zich toen verder tot het schip. „Het is leuk voor kinderen en leuk voor Auslanders”, zo vond hij”, en het is ook een echte Hollands schip, een Hol landse klomp op een echte Hollandse dag, gepresenteerd door een echte Hol landse komiek. Prins Bemhard: genieten op de Gala- pagos-eilanden. OOK NU HIJ GEEN PRESIDENT MEER IS blijft prinsBernhard het Wereldnatuurfonds hetzelfde warme hart toedragen wat hij er altijd voor heeft gehad. „Behalve wat minder vergaderingen doe ik bijna net zoveel als ik er voor deed en met evenveel plezier als ik eerst had”, aldus de prins, die zijn functie twee jaar geleden neerlegde in verband met de nasleep van de zogenaamde Lockheed-affaire. zeilde hij voorbij. Af en toe kleurde een benauwde trek zijn gezicht, maar voor de rest bracht Kraaykamp het er voortreffe lijk van af. „Kan je niet even langszij amigo”, kreet hij naar de schipper van de kruiser, toen hij in de buurt kwam van het historische raderschip „Kapitein Kok”, dat op zijn vaste plaats lang de Oostelijke Handelskade gemeerd lag en waar wat genodigden de capriolen van Kraaykamp volgden. HET KONINKLIJKE Nederlandse Watersportverbond heeft zich inmiddels op een plezierige manier over het scheep je uitgelaten. „Door haar eerlijke vorm, ongecompliceerde tuigage en eenvoudige konstruktie belooft het veel vaarplezier en is daarbij niet gericht op een bepaalde ANTARTICA HEEFT OP de prins een diepe indruk achtergelaten. „Het is een continent waar ontzettend veel te zien is en dat een onvergetelijke indruk heeft gemaakt op iedereen. We hebben ongelooflijk geluk gehad, van de zeventien dagen was er dertien geen wind en was de temperatuur meestal om het nulpunt. We hebben zelfs eens op het ijs kunnen rondlopen toen het schip vastzat, bij wijze van spreken in hemdsmouwen, het was geweldig”, aldus een enthousiaste prins Bem hard. Hij bezocht ook verschillende wetenschappelijke stations en merkte dat de wereldpolitiek er vrijwel geen rol speelt. „De Chilenen en de Russen zitten vijfhonderd meter van elkaar en de gezelligheid onder elkaar is geweldig”, merkte hij op. OOK OP DE GALAPAGOS EILANDEN die ook de grote liefde zijn van de beroemde Heemstedenaar JanStrijbos heeft de prins intens genoten. „Sa men met een vriend die bijzonder goed kan duiken hebben we onder water heel veel films en foto’s geno men, van haaien, roggen en robben. De leukste foto’s zijn die van de robben, die spelen onder water met je, ze zwemmen om je heen, duiken om je heen. Dat is fantastisch. Als je het water uitgaat komen ze achter je aan, zo van: kom je weer terug. Onder water pakken ze je hand, ze zijn zeer tam en lief. Het is een ervaring die eenvoudig ongelooflijk is”, zei de prins en vervolgde enthousiast: „Het is een erg indrukwekkende sfeer moet ik zeggen”. s Heerenberg ligt aan de rand van de Montferlandse bossen. Stichting Gouden Handen: „Het mooiste van wat kreatieve mensen in hun vrije tijd maakten op duizenden vierkante meters expositieruimte ettelijke duizenden werkstukken van Nederlands meest begenadigde amateurkunste- naars; een licht- en klankmanifestatie, die mens en wereld toont in reeksen aangrijpende beelden; een grandioze uitbeelding van de menselijke ontwikkeling met daarin o.m. het leven van de Neanderthaler en de Cro-Magnonmens; monsterlijke dieren uit de verre oudheid op ware grootte; een gigantische kerk, opgebouwd uit tienduizenden luciferhoutjes; marionetten uit de unieke collectie Hoebe; miniaturen, die een hele zaal vullen; een reuze-kermis voor lilliputters, waaraan alles beweegt; signalen en gesprekken direct uit de Ruimte; het onvergetelijke „Spel zonder Grenzen” van de t.v. met alle spanning opnieuw getoond; Talrijke attrakties voor jong en oud, zoals boerderij met terras, speeltuin en klimdorp 8.15 uur Beverwijk - voor ingang station NS 8.25 uur IJmuiden - NZH-bushalte „Marktplein' voor het postkantoor 8.45 uur Haarlem - Stationsplein perron K 9.00 uur Haarlem - parkeerterrein winkelcentrum Schalkwijk t/o kantoor Haarlems Dagblad 8.15 uur Krommenie - voor ingang station NS 8.30 uur Zaandam - Typhoongebouw, Westzijde. Bij aankoop van plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken De gewenste opstapplaats wordt op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. Omstreeks 10.30 uur: koffiestop te Rhenen - koffie met gebak; Omstreeks 12.30 uur: lunch te Beek; Van 13.45-16.30 uur: bezoek aan „Gouden Handen" te 's Heerenberg. Van 18.00-19.30 uur: diner in Houten. Terug om ongeveer 21.00 uur. ir Frank Michalides, die het scheepje op de markt brengt, aan boord van de Kapitein Kok, met zijn zus Phili, die samen met haar man Leo Duivenvoorde in Zandvoort het Hotel Keur drijft, en ook een kijkje was komen nemen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De 22-jarige Haarlem mer, die zaterdagmorgen ernstig gewond raakte bij een vechtpartij met jongeren in het trefcentrum Het Anker aan de Park- laan, heeft een uur in de politiecel gezeten voordat hij naar de Mariastichting werd vervoerd. De jongen had een klap met een honkbalknuppel op het hoofd gekregen en liep schedelletsel op. Dit kon in de Maria stichting worden vastgesteld. De politie had aanvankelijk aangeno men dat de 22-jarige Haarlemmer verant woordelijk zou zijn voor een steekpartij, waarbij een 26-jarige Hagenaar werd ge wond. Voor de ziekenhuisleiding van de Mariastichting was dit aanleiding beide gewonden niet in hetzelfde hospitaal te plaatsen. De gewonde Haarlemmer werd om die reden overgebracht naar het mari- nehospitaal in Overveen en niet vanwege de ernst van het schedelletsel. Volgens een chirurg van de Mariastich- ting is de gewonde Haarlemmer „op het nippertje aan de dood in de politiecel ont snapt”. Volgens de politie maakte de gewonde jongen een versufte indruk op het moment van zijn aanhouding. Hij zou medische hulp, die hem herhaaldelijk was aangebo den, hebben afgewezen. Nadat men op het politiebureau een gat in het hoofd van de Haarlemmer ontdekte is de piketarts van de GG en GD gewaarschuwd. Vervolgens is de gewonde Haarlemmer met spoed opgenomen in de Mariastichting, waar het [schedelletsel werd geconstateerd. In de loop van het politieonderzoek kwam overigens vast te staan, dat deze Haarlemmer niets met de steekpartij te maken had. Hij was slachtoffer van de gewelddadigheden, die zich in Het Anker hadden voltrokken. Samen met twee vrienden was hij naar het trefcentrum gegaan om een pilsje te drinken. Het poli- tie-onderzoek heeft opgeleverd dat er geen sprake is geweest van een voorgenomen strafexpeditie van het drietal tegen de jongeren van het trefcentrum. Wel had een van de jongens ooit een vechtpartij gehad met de jongeren van Het Anker, hetgeen de directe aanleiding was voor een nieuwe vechtpartij. De voorlopige hechtenis van de zeven verdachten, die in verband met de vechtpartij zijn ingesloten, is vandaag verlengd. Morgen zullen de verdachten worden voorgeleid voor de officier van justitie.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11