7 f Zuid-Afrikaan predikt tegen apartheid in vaderland „Only Whites, Alleen Blanken’ i lp i 15 W 0 E N S DAG 8 MAART 19 7 8 I 4 I - I voor TEKST: CEES KRAMER PTE E :n Per f f h Bewustwording Verdeeldheid AMSTERDAM. De kachel in de sober ingerichte kamer heeft hij in de hoogste stand gezet. Als getuige rvan een wandelingetje naar de school van z’n zoontje staan zijn schoenen voor de warmtebron. Zijn lichaam schuddend van de denkbeeldige kou wijst hij op het vuur dat achter het glas brandt. „Ja, neem me niet kwalijk, hoor, maar ik kan nog steeds niet aan de temperatuur in dit land wennen. Het is hier wel erg koud.” Bijbel JyT I6U Km BOTSWANA SWAZILAND] z NAMIBIË LESOTHO Durban ZUID-AFRIKA King* dhanulown Port Elizabeth INDISCHE OCEAAN Kaapstad üi j S!j •w ■■■X? »-*4» Ds. Adonis, stem der stemlozen 12127 •t si 6 per m2 an Pretoria Johannesburg Soweto* 5141 3320 AT LAN TISCHE OCEAAN „De regering in Zuid-Afrika moet weg, niet in de zin dat de blanken moeten wor den verdreven. Nee, de macht zal door iedereen gedeeld dienen te worden. Dat de zwarten slecht zouden zijn en dom berust op vooroordelen, die de blanken in stand houden. Blanke kinderen wordt voorge houden dat wij niet veel betekenen. Ze krijgen later niet eens de kans met ons in contact te komen. Het bewustzijn van de blanken moet eens groter worden, dan pas kan er wat veranderen.” dert.” „Veel blanken verlaten het land Getallen kan ik niet geven, maar vorig jaar vertrokken er meer dan er kwamen.” Stem der stemlozen ds. Adonis, die in een etage- woning aan de Beethovenlaan in Amster dam woont, stuit ook in ons land op verzet. „Vooral bij mensen met familierelaties in Zuid-Afrika. Die zeggen kijk eens wat de blanken allemaal voor de zwarten doen. Ze zetten ziekenhuizen neer, oh, wat zijn ze goed. Nou, ik heb nog nooit een Nederlan der gezien die zijn regering erg dankbaar was als er een ziekenhuis werd gebouwd.” DS. ADONIS (foto Derk Peeters) r 9L Robben Eiland ■X>x Angola, Mozambique en Oeganda. Totale onzin om dit te beweren. Ik vind het slech te argumenten, want ze berusten niet op feitelijkheden. De regering heeft verdeeld heid gezaaid onder de zwarten. In de thuis landen zijn ze opgesplitst in volksgroepen. Bij de verkiezingen onlangs riep Vorster op tot eenheid onder de blanken maar die is er onder hen ook niet. Het zijn Portuge zen, Duitsers, Engelsen en ga maar door. De zwarte weet echter wel precies dat Vorster bezig is hen te verdelen maar niemand aanvaardt het. Vraag je aan iemand in Soweto wat hij is, bijvoorbeeld een clochard of een Zoeloe, dan zegt hij „ik ben een Zuid-Afrikaan”. De verdeel- en heerspolitiek van Vorster slaagt namelijk niet.” „Persoonlijk zeg ik met nadruk dat Zuid-Afrika voor mij volledig geïsoleerd en geboycot moet worden. Niet om het systeem te veranderen, maar af te schaf fen dienen we hevige druk uit te oefenen op het land. Alleen de zwarte bevolking kan overigens antwoord geven op de vraag of een boycot gewenst is, maar de arme Ds. Adonis werd in Kaapstad geboren en groeide op in Wellington, niet ver van Kaapstad. „Mijn familie is ook een duide lijk slachtoffer van de apartheid. Ik weet nog goed hoe we werden verplicht te ver huizen naar een woonwijk voor zwarten omdat we in blank gebied woonden. Mijn moeder werkte meer dan 30 jaar bij blan ken in de huishouding voor een topsalaris van 30 per maand. Mijn vader werkte daar als tuinman. Hij verdiende er ongeveer 40 per maand. Het hele onderwijssysteem voor ons was min derwaardig. Het enige doel ervan is om ons dom te houden. Je kunt alleen leren dat je dienstbaar bent aan de blanken. We leerden dingen die helemaal niet belang rijk zijn. Gisteravond keek ik naar de televisie en zag jongelui van 16 jaar over onderwerpen praten die bij ons niet speel den op die leeftijd. Ik had het vooral moeilijk toen ik naar de middelbare school moest. Er was geen geld maar de predi kant bij wie mijn ouders werkten hielp me. Na de middelbare school had ik de per soonlijke overtuiging om predikant te wor den. In die tijd begon je ook beter te beseffen dat er wat fout was.” „Als je een ziekte onder de leden had ging je naar de dokter maar moest bij hem achterom. Hij schreeuwde beledigend te gen je, zelfs toen ik al predikant was. Als een blanke wist dat je predikant bent werd je beter behandeld. Er heerst een verded en heerspolitiek. Mijn eigenlijke bewust wording kwam pas in de eerste jaren op de Theologische school in Bellville. Daar maakte ik ook kennis met het blad van het christelijk instituut van dr. Beyers Naudé. Wij hadden thuis te eten maar uit verhalen van mensen van het platteland hoorde je Als de telefoon gaat en zijn vrouw vraagt of hij even aan de lijn wil komen veront schuldigt ds. Adonis zich diep. Ook als zijn dochtertje op zijn knie wil klimmen excu seert hij zich enkele malen. Het valt hem blijkbaar nog moeilijk zo eendrachtig met zijn blanke medemens te leven. In die kerk is ds. Adonis vele malen in conflict geko men met blanke predikanten die de apart heid in stand houden. „Ze zijn gewoon bang dat ze worden overrompeld als de zwarten de macht overnemen. Bang voor een herhaling van kant ben, de bijbelse fundering van het apartheidsbeleid. Het woord „eigensoorti ge” moet je namelijk vertalen in „apart heid". „Ik heb het er wel moeilijk mee dat mijn eigen kerk apartheid ondersteunt, maar binnen de kerk heerst een geweldige oppo sitie. Als je een enquête onder de leden houdt waarbij je vraagt hoe men tegeno ver apartheid staat dan zegt iedereen dat het slecht is. Men is er natuurlijk zelf het slachtoffer van. Alleen kan niemand voor zijn principes uitkomen. Iedereen is afhankelijk van de blanken. In de kerk waar de blanke in de minderheid is, maar wel alle macht heeft en op het werk. De blanke mensen zien niet in dat wat ze doen niet goed kan worden gepraat. Ze zeggen dat God hen heeft aangesteld als voogden over de on mondige zwarten. Er heerste een superio riteitsgevoel. Het begon al bij Jan van Riebeeck die in 1652 in Zuid-AFrika kwam. In een gebed dat hij toen eens voorlas zei hij door God te zijn gestuurd om de godsdienst aan de wilde barbaren te prediken.” Kimberley Bloemfontein» Met een schroevedraaier wordt de ka chel lager gedraaid. De wintermaanden herinneren ds. J. C. Adonis (36) steevast aan Zuid-Afrika dat hij twee jaar geleden met vrouw en kinderen verliet. Via dr. Beyers Naudé kon hij een stu diebeurs van de Vrije Universiteit krijgen. De tentamens voor zijn doctoraal examen theologie, die onlangs plaatshadden, denkt hij redelijk te hebben gemaakt en zijn gedachten gaan al uit naar verlenging van de beurs. De 34 jaar in zijn geboorteland Zuid- Afrika steken voor ds. Adonis schril af met de werkelijkheid in Amsterdam. Nog altijd kijkt hij met verbazing naar affiches van afslankinstituten en is hij onder ande re zeer te spreken over het onderwijs dat zijn kinderen genieten. Ook niets dan goeds voor het openbaar vervoer dat hem in iedere plaats brengt waar een lezing of preek wacht. De dominee beschouwt zich in alle bescheidenheid als een stem der stemlozen. Een fanatiek prediker tegen de apartheid waaronder miljoenen zwarten in Zuid-Afrika lijden. Tijdens het gesprek overweegt hij zijn woorden zorgvuldig en spreekt nauwelijks kwaad over de blanken die hem 34 jaar vernederden. „Belachelijk”, noemt ds. Adonis het standpunt van de mensen die menen dat je alleen over de situatie in Zuid-Afrika kan oordelen als je er geweest bent. „Echt, je hoeft er niet naar toe om te weten dat apartheid fout is. Een mede student aan de Vrije Universiteit vroeg me of ik eens met zijn vader wilde praten. Die man staat achter het apartheidsbewind en ik zou hem er meer over moeten vertellen, maar wat weet hij momenteel dat ik niet weet. Je moet zeggen dat het waar is wat er gebeurt anders liegen de massamedia in Nederland.” zwarten kunnen niet meer verliezen dan ze al verloren. Ze worden bij een boycot alleen getroffen door werkloosheid. De blanke is de begunstigde. Die kent wel vaart en beseft dat zijn positie in gevaar komt. Multinationals als Shell, Unilever en Philips vestigden zich alleen in Zuid-Afri ka vanwege de goedkope arbeidskosten. Investeringen kwamen nog nooit ten goe de aan de zwarten. Wie dat zegt gelooft in sprookjes.” „In 1952 deed Albert Letulli van de poli tieke oppositieorganisatie Afrikaans Nati onaal Congres (ANC) al een oproep aan de buitenwereld Zuid-Afrika te boycotten. De regering kan het echt niet bekostigen als er een economische strop wordt geleden. Ook geloof ik niet dat men zich niets van de druk van buitenaf kan aantrekken. De economie wordt er tenslotte draaiende ge houden door het kapitaal uit het buiten land. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat Vorster blijft volharden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Kaapstad waarschuwde hem onlangs al voor econo mische gevolgen als de situatie niet veran- 'W* „In het Nederlands Dagblad lees ik de verhalen van politicus Verburg die on langs een bezoek aan Zuid-Afrika bracht. Ik wil dat blad eigenlijk niet lezen maar doe het om een goed beeld te krijgen. Geen eenzijdige voorlichting dus. Verburg schrijft blij en dankbaar te zijn dat de zitting van het blanke parlement wordt geopend met een gebed uit de bijbel. Hij vindt het fijn dat dit nog in een christelijk land gebeurt. Voor mij heeft Verburg een zeer eenzij dige kijk op de situatie in Zuid-Afrika. Je moet niet letten op wat de bijbel zegt maar wat men aan de hand van de bijbel uit voert. De blanken rechtvaardigen apart heid op grond van de bijbel. Afschuwelijk. In een rapport van de Nederduits Gerefor meerde Kerk staat: „Een staatkundig stel sel dat gebouwd is op eigensoortige ont wikkeling bij verschillende bevolkings groepen kan in het licht van de Schrift principieel verantwoord worden.” Kijk, dat is volgens deze kerk, waarvan ik predi- j, s WW ZS THUISLAND^ 1 Boputhatswana 2 Lebowa 3 Ndebele 4 Gazankulu 5 Vend» 6 Swazi 7 Basothu- Qwaqwa 8 Kwazulu 9 Transkei 10 Ciskei **~*i.~**' «w Zuid-Afrika telt 26 miljoen inwoners. Ruim 20 miljoen hiervan behoort tot de Afrikanen, I 4 miljoen tot de blanken, 2 miljoen kleurlingen en verder bestaat er een kleine groep] Indiërs in het land met een oppervlakte van ongeveer 750.000 vierkante kilometer. In het I noordoosten grenst Zuid-Afrika aan Swaziland en Mozambique, in het noorden aanl Rhodesië en in het noordwesten aan Botswana en Namibië. „Ondanks de onevenwichtige verdeling in rassen wordt ongeveer 87% van het totale I landoppervlak, waaronder alle stedelijke en industriële centra, in beslag genomen doorl de blanke minderheid. De rest is bestemd voor vestiging van niet-blanken en in het! kader van de apartheidspolitiek van de regering in tien thuislanden verdeeld”, aldus I Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor de verdediging van de rechten! van de mens, in het rapport over Zuid-Afrika, uitgegeven in verband met de Zuid-Afrika-1 actie die tot medio maart duurt. Met het rapport probeert Amnesty de zorgwekkende situatie waarin de politieke] gevangenen in het land verkeren in de publiciteit te brengen en tevens het probleem van| de apartheid nog eens duidelijk te maken. „Voor zwarten bestaan geen rechten in Zuid-Afrika. Bordjes als „Only Whites” kom je] overal tegen in plaatsen als Johannesburg en Kaapstad”. „De blanke minderheid heeft de bestuursbevoegdheid volledig in handen en alleen] aan deze minderheid is stemrecht voorbehouden. Het Zuidafrikaanse parlement bestaat] uit een 165 leden tellend Huis van Afgevaardigden en een Senaat met 51 zetels Vertegenwoordigende Raden worden door de regering benoemd om controle uit te oefenen op zaken die de kleurlingen aangaan”. „De grondslag van de regeringspolitiek in Zuid-Afrika blijft het in stand houden van de blanke politieke overheersing en het handhaven van de sociale en economische voorrechten voor de blanken. De meeste politieke gevangenen, volgens een schatting van het Zuidafrikaanse Instituut voor Rassenrelaties in 1976, 619 personen, worden vastgehouden op grond van dubieuze wetten als De Wet op het Terrorisme, Wet op de Binnenlandse Veiligheid. Sinds de invoering van de Wet ter Onderdrukking van het Communisme in 1950 werden meer dan 1300 mensen getroffen door een bevel tot banning. Hieronder wordt verstaan dat men bijvoorbeeld door een door de minister van Justitie vastgestelde tijd niet het huis mag verlaten. Ook zijn velen het slachtoffer geworden van verbanning naar duistere oorden in het binnenland. De politieke gevangenen zijn onder te verdelen in veroordeelden en mensen die zonder aanklacht of berechting op grond van bepalingen in de veiligheidswetten worden vastgehouden”. In het rapport zegt Amnesty over duidelijk bewijsmateriaal te beschikken waaruit blijkt dat er folteringen van politieke gevangenen plaatshebben en dat de regering het martelen goedkeurt „We hebben herhaaldelijk de aandacht op deze beschuldigingen gevestigd bij de regering in Zuid-Afrika en dringend verzocht een onafhankelijk onderzoek naar klachten van gevangenen in te stellen. Steeds verklaarde men echter dat beweringen over marteling volkomen ongegrond waren en op niets anders zouden berusten dan een communistisch complot om het moreel in Zuid-Afrika te ondermijnen. Toen minister van Justitie James Kruger in februari 1977 werd gevraagd uit te leggen waarom minstens 11 politieke gevangenen in de voorgaande periode waren overleden, terwijl ze door de veiligheidspolitie werden vastgehouden, suggereerde hij in het parlement dat ze zelfmoord pleegden Volgens het rapport behoort Zuid-Afrika tot de landen met het hoogste aantal gerechtelijke executies ter wereld. In 1976 werden er bijvoorbeeld 76 mensen terechtgesteld. Niet alleen voor zware misdrijven geldt de doodstraf, ook voor politieke vergrijpen, die onder de Wet op het Terrorisme vallen en de daarmee verbonden veiligheidswetten. a S'' hoe slecht het daar was. Je zag later ook de gebrekkige huisvesting van de zwarten. Het theologisch onderwijs bleek gebrek kig. Men ging er ook hier van uit de zwarte dom te houden want dan kun je hem beter manipuleren. De theologie had geen barst te maken met zaken als politieke bewust wording. Het bevestigde alleen de maat schappij. Je moest prediken dat je de staat, die door God is samengesteld, zult gehoorzamen.” ■10 9 m W’»’" RHÓDESIl f'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15