KO-NVV: Bezuinigingstaktiek CRM slechts het topje van de ijsberg Toneelproza van Rozewicz te zwaar voor beginners Krachttoer Kansas snijdt adem af ipaanse acteurs om te bellen Weinig fantasie bij virtuoze Jacques Klein Frank Sinatra niet naar ons land Een schrijver is nooit te ver Bijna half miljoen subsidie Perspekt toegezegd wee jaar voor Koffie Hag probleemloos lekker! H AC mag BOEKENWEEK 1978 If r 'V- Achterstand kunstbegroting dient minimaal te worden ingehaald Baal Regie-visie die vraagtekens oproept Levendige show van symphonische hardrockers NPO NIET GEHEEL OVERTUIGEND IN WERK VAN BARTÓK ATHENEUM- POLAK EN VAN GENNEP COMPLEET 2.60 Operastichting 1 MM I koffie 17 *- MAART 8 O E N S DAG 19 7 8 KUNST door Ko van Leeuwen Mi BOEKHANDEL H. DE VRIES RESTAURANT „■■CL DIE o Klaas Hulst en Paul Röttger in „De getuigen of ons stukje zekerheid”. MZ (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN Pannekoeken va I Het stuk had de koninklijke goedkeu- pg gekregen en was reeds in verschillen- i steden opgevoerd. Volgens de aan acht te Barcelona waren er echter gaan- iweg veranderingen in aangebracht. On- ir meer zouden de officieren van het ger die tegen de zwerver moesten getui- op dronkaards en nietsnutten lijken. Gabriel Renom, Andreu Solana, Arnau lardebo en Maria de Maeztu hadden elgenomen aan het stuk La Torna dat in ogen van de krijgsraad beledigend was or het leger. Volgens de vier beklaagden is het stuk gericht tegen de doodstraf in n land en had het niet de bedoeling «and te beledigen. La Torna, dat in 1974 der het toenmalige Franco-bewind werd gevoerd, behandelt de terechtstelling n een Poolse zwerver die ervan beschul- (d is dat hij tijdens een gevecht in een ié een lid van de Guardia Civil (de ruchte paramilitaire politie in Spanje) «ft gedood. (Van onze kunstredactie) IARCELONA. Drie acteurs en een rice van de bekende Spaanse pantomi- •groep Els Joglars (De Goochelaars) d schuldig bevonden aan belediging ii het leger en veroordeeld tot twee jaar rangenisstraf. De straffen worden pas linitief als zij zijn bevestigd door de litaire commandant van Barcelona. De i was oorspronkelijk vier jaar. HAARLEM. Hoe staat het anno 1978 met de invloed van Uncle Sam op zijn eigen gebroed, de rock? Deze vraag stellen we naar aanleiding van het sterke Europe se debuut van een zes mans groep uit het midden-westen van de Verenigde Staten, Kansas genaamd. Het had dinsdagavond plaats in een relatief lang van tevoren uitverkocht Congresgebouw. Zelfs een overigens magere tv-serie als All you need, gemaakt vanuit een typisch chauvi nistische Engelse zienswijze, bestrijdt niet dat afgezien van een korte periode tijdens de jaren zestig, het steeds Ameri kanen waren die hun stempel op de ont wikkeling van de rock zetten. We zouden een forse rij namen op kun nen noemen, waaruit zou blijken dat de bewering dat Amerikaanse musici de hele niet-klassieke muziek hebben bepaald neerkomt op het intrappen van een open deur. In dit verband kunnen we ook nog even de rol van de voornamelijk New- yorkse lichting new wave-groepen aanstip pen, die nog lang niet is uitgespeeld. Groe pen als Blondie, The Modem Lovers en Mink DeVille breken momenteel naar een groot publiek door. Merkwaardiger is echter de groeiende betekenis van bands als Kansas, Styx, REO Speedwagen, Van Halen en andere, die in veel meer geënt zijn op Engelse hard- en symfonische rocktradities dan op Amerikaanse tradities. Kansas bijvoorbeeld, dat een symfoni sche structuur en een stevige opzet nog veraangenaamt met een scheutje jazz en klassiek, heeft veel te danken aan Engelse voorbeelden als Genesis, Yes en Emerson, Lake Palmer en King Crimson, die of niet meer bestaan of over hun top heen zijn. Het dadelijk in het ooglopend verschil met de statische symfonische rock uit Al bion, zo bleek dinsdagavond tijdens een ware krachttoer in Den Haag, is dat Kan sas de mobiliteit en energie niet schuwt die tot het meest wezenlijke van de rock be hoort. Juist dat trekje zorgt ervoor dat deze protegé’s van Don Kirschner het kun nen opbrengen van begin tot het eind een frisse show te brengen en het bombasti sche karakter kunnen vermijden dat hun Engelse voorbeelden zo log heeft gemaakt. De perfectie, waarmee vooral de zingen de toetsenman Steve Walsh zich onder scheidt, snijdt je de adem af. Het ene moment staat hij achter zijn hammond (maar ook daar komt hij niet tot rust), dan toont hij zijn accuratesse in samenspel met de roadies die hem net op tijd zijn xylo- kunnen kansarme groeperingen, die toch al grotendeels van cultuuruitingen versto ken blijven, nog» moeilijker worden be reikt”, aldus de Kunstenaarsorganisatie. Verder voert de KO-NW aan dat het kapmes van CRM dieper zal kerven dan alleen in de loten van het toneel. Ook de bezuiniging van vijf miljoen bij de NOS zal volgens de heer De Wilde, commissaris financiële zaken bij de NOS, consequen ties hebben ten aanzien van het program mabudget, dat zal verschralen. Er zal min der cultureel aanbod komen en dat zal een De klankkleur van Kansas naar be lieven twee gitaren, orgel en viool of twee toetsencombinaties, gitaar en viool heeft niet te lijden onder de stormachtige show en het uiterlijk vertoon. Het vioolspel van Steinhardt is zuiver, getuigt van een klassieke scholing en is niet zodanig over versterkt dat het instrument verwordt tot een tweederangs gitaar. Tegen een derge- lijke achtergrond kunnen Kerry Livgren en Steve Walsh het zich veroorloven om foon, of conga’s voorrijden of de micro foon aanreiken, waarna hij hollend het centrum van het podium opzoekt om daar zijn vokalen te brengen. Het geren en gevlieg gaat geen moment ten koste van de kwalitiet van zijn stuwende en swingende toetsenspel en zijn voortreffelijke stem, die hoger en sterker is dan die van zijn metgezel Robby Steinhardt. Moment van vervoering bij Robby Steinhardt, violist van de Amerikaanse groep Kansas, die dinsdagavond op adembenemen de wijze zijn Europees debuut beleefde in Den Haag. (Foto Lex van Rossen). volledig loos te gaan zoals in Point of Know Return, het titelnummer van Kan sas’ recente album, dat in hoofdzaak mo del staat voor dit concert. Andere sterke momenten volgen in Paradox, de fijntjes door Walsh gezongen ballad Dust in the Wind en het epische Closet Chronicles. Maar ook enkele van de betere nummer van oudere albums Masque en Leftovertu re mogen gehoord worden. Miracles out of Nowhere blijkt in een live-versie zelfs meer afwisseling te bieden, tot verstilde klassieke momenten aan toe. Slechts het afsluitende Magnum Opus is teveel van het goede. Het is alsof men in een kort tijdsbestek het gehele kunnen van de groep wil etaleren, en in plaats van de sprekende etalage van een voortreffelijk warenhuis krijg je dan een volgepropte kijkkast. Maar het is het enige smetje op een vlekkeloos blazoen. boeiende kwam. „De Getuigen etc.” moet het vooral hebben van innerlijke spanningsopbouw. De twee spelers, Klaas Hulst en Paul Röttger, doen onder regie van Joanna Bilska, van oor sprong ook Poolse, oprecht gemeende po gingen die innerlijke spanning te bereiken. De concerten in ons land waren voorzien voor 18 en 19 september aansluitend aan de reeks concerten die Sinatra van 10 tot 17 september in het Londens Palladium geeft. Het optreden in ons land is nu defini tief van de baan, aldus Van Rees. De Getuigen wordt door de auteur een poëtisch-realistisch stuk genoemd. Het be staat uit drie afzonderlijke delen waarin steeds een zekere onverschilligheid van mensen ten opzichte van elkaar centraal staat. Deel één is een gedicht dat door een man en een vrouw moet worden voorge dragen (gebeurt hier dus door twee man nen); in deel twee is een schijnbaar geluk kig echtpaar lijdend voorwerp en in het derde deel zijn het twee mannen die met de ruggen naar elkaar gekeerd in stoelen zit ten en elkaar vergeefs in dialoogvorm pro beren te bereiken. Het Rijk stelt zich in principe verant woordelijk voor de landelijke basisfunctie die Perspekt heeft voor de ontwikkeling van de theatertechniek. De daarmee essen tieel verbonden activiteiten in Noord-Hol- land en met name Haarlem, waar het gaat om voorstellingen, workshops en andere manifestaties, zullen worden gesubsidi eerd door de gemeente en de provincie. Manifestaties in de rest van het land zullen zichzelf moeten bekostigen, eventueel met subsidie ter plaatse. De door de overheden genoemde subsi dies, zijn streefbedragen, zo blijkt uit de memorie van antwoord van minister Gar- deniers (CRM). Haarlem denkt de toege zegde som van 90 mille te bereiken binnen één of twee jaar. Voor him gevoel slagen ze daar wel in, ze zijn er heel ernstig mee bezig, maar het werkelijk zien, dat doe ik niet. Emotioneel heeft hun voorstelling mij niets te zeggen; verveelt zij zelfs tenslotte. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het nader overleg tus sen Rijk, provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem over de subsidiëring van de Haarlemse theatergroep Perspekt heeft geresulteerd in een principiële sub sidietoezegging van ƒ480.000. Daarvan zal het Rijk drie ton en de provincie en gemeente elk 90.000 voor hun rekening nemen. DEN HAAG (ANP). Frank Sinatra wil niet in de Rotterdamse Ahoy-hal op treden. Impresario Lou van Rees voelt niets voor het risico de Amerikaanse fa voriet van velen in het concertgebouw in Amsterdam te brengen. Daar zou dan 400 gulden per plaats moeten worden bere kend om uit de kosten te komen. GED. OUDE GRACHT 27 JACOBIJNESTRAAT 3-7 Grote Houtstraat 21, Haarlem I I Steeds verse koffie95 ct. verminderde werkgelegenheid betekenen voor niet aan gezelschappen verbonden acteurs, musici en schrijvers. De huidige werkloosheid onder acteurs bedraagt veertig percent en wordt volgens de KO- NW door de maatregelen van CRM alleen maar aangewakkerd. In het „Aan de leden der Staten Gene raal het Nederlandse Theaterpubliek” gerichte schrijven zegt de KO-NW voorts: „Een duidelijk voorbeeld hiervan vormt de toneelgroep Baal, die een alom zeer toegejuichte ontwikkeling in de richting van een eigentijds muziektheater niet kan doorzetten, omdat binnen de basisbegro ting het aantrekken van de daartoe beno digde musici niet mogelijk is.” Over de gezelschappen die een verhoog de subsidie voor het komend seizoen ge kregen hebben laat de KO-NW zich al evenmin optimistisch uit. Zoals bekend krijgt De Appel 50.000, het Publieksthea- ter 40.000 en Sater 120.000 meer aan overheidsgeld. Bedragen, die volgens de kunstenaarsvakbond slechts een fractie belopen van de in de afgelopen jaren ont stane achterstand. „In plaats van te voldoen aan zijn ver antwoordelijkheid ten aanzien van een voorwaarden scheppend cultuurpolitiek beleid, wentelt het ministerie van CRM lasten van zijn eigen begroting af op de lagere overheden en op het publiek, dat meer voor zijn toegangskaartje moet gaan betalen. Door de noodzakelijke verhoging van uitkoopsommen bij gezelschappen als de Nieuwe Komedie, Sater en Proloog, Dinsdagavond had een hernieuwde ken nismaking met de toneelschrijver Roze wicz plaats in Centrum-Bellevue, waar twee pas afgestudeerde jonge acteurs zijn stuk „De getuigen of ons stukje zekerheid” als ad-hoc produktie van de Theaterunie speelden. Hier was misschien wel talent aanwezig, maar in elk geval is er van ontwikkeling daarvan nog geen sprake. MINISTER T. GARDENIERS- BERENDSEN (CRM) De Kunstenaarsorganisatie NW is in het geweer gekomen omdat niet alleen de bezuinigingen, maar ook de stilstand in subsidiëring de ontwikkeling van het the ater in hoge mate aantast. )e Kunstenaars Organisatie NW (KO- rV) heeft de beslissingen van het minis- ij van mevrouw Gardeniers met grote jorgdheid vernomen. De kunstenaars- Itbond is er van overtuigd dat er meer minigingen dreigen in alle culturele sec- •en. De KO-NW laat door middel van n dinsdagavond aan de uitgangen van veel mogelijk theaters verspreid bulletin fen: „De uitgaven voor de kunsten nen te stijgen ten opzichte van het hui- ge niveau. De KO-NW en de FNV zijn i mening dat minimaal de sinds 1974 tstane achterstand van het aandeel dat kunstbegroting uit maakt van de totale isuitgaven dient te worden ingehaald, rvolgens dient het dan weer op peil irachte uitgavenniveau van de kunsten nstens gelijke tred te houden met de |ging van het totaal van de rijksuit- MM ven. )e Kunstenaarsorganisatie NW zegt I informaties uit andere sectoren intus- i doen vermoeden dat de nu bekend 'orden bezuinigingstactiek slechts het ije van een ijsberg is. Met betrekking tot II gezelschappen die hun basisbegroting tl gehonoreerd krijgen (Amsteltonéel, ibal, Centrum, Genesius, Globe, Noorder mpagnie, Proloog, Theater., Werkteater Werk in Uitvoering) meent de KO-NW t het toegestane stijgingspercentage 'n zeven percent onder de werkelijke technische hoogstandjes te laten zijn. Dat ik Kleins vertolking .van de solopartij in Brahms’ Tweede Piano concert, ondanks die posi tieve eigenschappen wel bewonderde maar er ge voelsmatig weinig mee kon aanvangen, had voor namelijk zijn oorzaak in de zwaarwichtige mentali teit van zijn musiceren. Zijn pompeuze aanpak met doorgaans hardvoch tig en kil toucher, liet wei nig ruimte voor fantasie. Andere bezuinigingen waarover de Kun stenaarsorganisatie NW zijn misnoegen uitspreekt zijn die van de Operastichting (veertig voorstellingen minder, waardoor met name publieksgroepen in de provin ciesteden de dupe zullen worden), de ont kenning van de prioriteit van het Mu ziektheater in Amsterdam, waardoor de artistieke ontwikkelingsmogelijkheden van de opera en van het Nationale Ballet ernstig worden belemmerd. Verder weigert het ministerie geldmid delen ter beschikking te stellen voor de mime-kunst en dat houdt in dat een fase- ringsplan om voor deze kunsttak redelijke ontplooiingskansen en ontwikkelingsmo gelijkheden te creëren in de ijskast zal moeten blijven. Schrijnend noemt de KO-NW de bezui nigingen die CRM doorvoert ten aanzien van het Zomerstraattheater en de Theater unie. Voor eerstgenoemde groep zou volle dige liquidatie dreigen, terwijl het de The aterunie vrijwel onmogelijk wordt ge maakt nog ad-hoc produkties uit te bren gen. Uiterst teleurstellend, een dergelijke ontwikkeling voor de Theaterunie, die ook dit lopende seizoen drastisch moest bezui nigingen en enkele produkties niet kon uitbrengen. Dat het eveneens op de ze avond gespeelde „Con cert voor Orkest” van Bartók, ondanks het feit dat het NPO dit groots op gezette werk al sinds jaar en dag o£ het repertoire heeft staan, in deze uitvoe ring niet geheel heeft kun nen overtuigen, vindt waarschijnlijk ten dele zijn oorzaak in de instel ling van de dirigent. André Vandernoot leek in zijn benadering van de ze, sterk aan het intellect appelerende, concertant- de praktijk haast onver woestbaar, waardoor ook bij een dergelijk ongenu anceerde pianistische aanpak, genoeg overblijft om van begin tot eind ge boeid te blijven luisteren. Het vele publiek in het Haarlems Concertgebouw kon de prestaties van de solist en het in aangepaste geest (maar als verade ming met innig roman tisch spel in het Andante) sluitend begeleidende or kest daardoor ook zeker waarderen. EINDHOVEN. Een schrijver is nooit te ver om te bellen, onder dat motto heeft het studium generale van de Technische Hogeschool Eindhoven een tiental schrij vers gevraagd om hun commentaar op de boekenweek of een gedeelte uit eigen werk in te spreken op een telefoonbeant- woorder. Die beantwoorders kunen gedu rende de boekenweek door iedereen ge beld worden. De schrijvers die er aan meewerken zijn Herman Pieter de Boer (499700), An Rut gers van der Loeff (474901), Guus Luyters (474902), Cees Nooteboom (474903), Jan Wolkers (474904), Maarten ’t Hart (474905), Mischa de Vreede (474906), Rinus Ferdi- nandusse (474907), Remco Campert (474908) en Joop Oversteegen (474909). Het kengetal van Eindhoven is 040. (ADVERTENTIE) Klein hield zich nauwge zet aan het notenbeeld, maar in het klokgelui van zijn akkoordenspel en de hevige dramatiek van de snelle passages verdronk de poëzie. Ook de intieme gedeelten van dit vierdeli ge concert kwamen veel te gespierd over, zodat de subtiele ritmiek en het kleurenspel in het geweld verloren gingen en alle fleurigheid in grimmig heid ontaardde. Gelukkig is Brahms’ meesterlijke compositie in Cottéinevrij bekomt je beter... dus Omdat cofféine smaak noch geur heeft geniet je bij Hag van het volle aroma en de pittige smaak Hag is gewoon beter voor je. jMSTERDAM. Ei tid februari hebben verscheidene toneelgezelschappen van het nisterie van CRM te horen gekregen dat er voor hen minder subsidiegelden dan in jrgaande seizoenen zou worden uitgetrokken. Het betrof de Haagse Comedie, juwe Komedie en de Toneelraad Rotterdam. Respectievelijk kregen zij ƒ40.000, 1.000 en 235.000 minder dan volgens hun basisbegrotingen noodzakelijk werd icht. Basisbegrotingen die waren opgesteld volgens nonnen die al jarenlang om ipassing aan de realiteit schreeuwen. Andere gezelschappen kregen te horen dat zij t meer dan hun (te lage) basisbegroting gehonoreerd krijgen en dan is er nog een ■in aantal gezelschappen dat wel iets meer krijgt kostenstijging blijft. Daardoor kunnen zij hun artistieke peil zowel kwantitatief als kwalitatief onmogelijk handhaven. Deze violist-zanger contrasteert fraai te gen de bewegelijke Walsh en de stoere mannelijkheid van toetsenman-gitarist Kerry Livgren, ook al een knaap die wei nig op dezelfde plaats staat. In de achter ste linie overheerst het gevoel voor nauw gezet musiceren; gitarist Rick Williams komt niet zo uit de verf, maar de ritmesec tie Phil Ehart (drums) en Dave Hope (bas) is tot kleine wondertjes in staat. Voortdu rend wordt er van tempo en maat gewis seld. continu is men op elke ontwikkeling voorbereid. Joanna Bilska heeft in haar regie een mengvorm toegepast die nogal wat vraag tekens oproept. Er is sprake van een ver vaagd realisme dat hevig strijd voert met een andere theatervorm: minimal theatre, waarbij zo weinig mogelijk gebruik ge maakt wordt van tekst en theatrale onder- steuningsmiddelen. Het is een van de moeilijkste vormen van theater, die spelers en van publiek grote concentratie vergt. Als de spelers daar niet aan toe zijn, zoals in dit geval evenmin als de regie, mag je van het publiek ook weinig verwachten. Dan verwatert een voorstelling, die naar de tekst te beoordelen best had kunnen slagen. Maar mag je met zo’n opgave oner varen toneelspelers de planken op sturen? Het lijkt mij ook pedagogisch gezien niet aardig. HAARLEM. De Bra ziliaanse pianist Jacques Klein, die woensdag avond solist was op het door André Vandernoot geleide concert in deA- serie van het Noordhol- lands Philharmonisch Or kest, is een virtuoos van het zuiverste water. Met fabelachtige techniek overspeelt hij de ingewik keldste problemen en daarnaast heeft hij vol doende temperament en smaak om zijn weergave méér dan alleen maar symfonische compositie de emotionaliteit als lei draad te stellen boven de ratio, als heersende factor in zijn directie. Al werd de karakteris tieke klanktoets van de di verse delen in het musice ren wel getroffen; helder heid van contouren en vooral het innerlijk even wicht van het totaal leden enigszins onder die weinig objectiverende benade ring. HAARLEM. Tadeusz Rozewicz is in Polen een der belangrijkste schrijvers van toneelproza en poëzie. Hij hanteert zowel in zijn proza als in zijn gedichten twee literaire vormen die bij hem nauwelijks een scheidslijn krijgen een taalgebruik dat gevoelige spanningen oproept. In zijn toneelstukken is dat eigenlijk precies zo. Twee jaar geleden liet Bernard Droog dat zien toen hij „Een Grappige Oude Man” van deze Poolse auteur speelde. Het stuk bleek meer leesdrama dan geschikt voor opvoering en het was toen aan Droogs gevoelig ontwikkeld talent en vakman schap te danken dat er toch een heel toneelopvoering tot stand

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17