democraten g Ethiopische troepen rukken snel op Voorlopig geen nederzettingen op westelijke Jordaanoever is niet meer aan Congres van christen- ging uit als nachtkaars guerrillakamp van nkomo vernietigd partij onderworpen Chinees parlement r |Run op goud V In Tanzania 3000 cholera-doden "«Israëlische Defensieminister dreigde met aftreden Nieuwe grondwet gepubliceerd w o E N SDAG 8 MAART 19 7 8 STUCADOOR Volgens Zwitserse krant: NIET WAAR VOLGENS AMBASSADE IN ROME liaefer bsidie Ontwikkelingslanden Jitstel ICC voelt niets voor kwijtschelden van schulden Kantoren kiesraad in Guatemala overvallen Per dag 15 arrestaties in Indonesië wegens corruptie Spaanse koning ontvangt prins Carlos Twee jaar wegens belediging strijdkrachten Wreedheden Trucjes 2 3 BINNEN* EN BUITENLAND 1 doo[ Nico Scheepmaker licale land Zambia zijn binnengevallen en een aanval hebben gedaan op een guerrillakamp. ngwel PEKING (AFP/Reuter). In de nieuwe grondwet die gisteren in de Chinese hoofdstad Peking is gepubliceerd, is voor het eerst het Volkscongres (parlement) niet meer onderworpen aan de leiding van de communistische partij. SALISBURY-LOESAKA (AFP/Reuter/AP). Het Rhodesisch opperbevel heeft gisteren toegege ven, dat Rhodesische troepen maandag het buur- lezoeli trijfël (Van onze redactie buitenland) EZER WEIZMAN Rhodesische troepen vallen buurland Zambia binnen Toen de foto’s genomen waren, inspec teerde gastheer Lex Werkheim bezorgd Gene Wilders outfit, bang dat hij zich met cement zou hebben besmeurd, hoewel dat, gezien het begin van de film, juist wel weer passend zou zijn geweest. Hoe dan ook, Gene Wilder maakte dus geen wandeling langs de Amsterdamse grachten, en hij vroeg ook niet, leergierig als hij is, of hij de troffel ook een keer mocht vasthouden. Het was weer zo’n typische set-up van een persfotograaf, die zijn slachtoffers eerst in een ongebruikelijke situatie moet manoeu vreren, wil zijn foto voldoende blikvanger- spower hebben om in de krant gezet te worden. Soms droom ik er wel eens van dat ik een jaartje persfotograaf mag zijn. Reken maar dat ik dan op de World Press Photo Tentoonstelling in alle categorieën de Gou den Camera zou wegslepen, want mijn ideeënrijkdom op het punt van bizarre combinaties is onuitputtelijk. Zo heb ik de toren van Pisa niet alleen zo gefotogra feerd dat het de schijn had dat mijn vrouw hem met haar vinger nog net voor omval len behoedde, maar ook heb ik de camera zo scheef gehouden, dat de toren kaars recht overeind stond! Verder heb ik mijn vrouw naast een Londense bobby gefoto grafeerd, en ook een keer terwijl ze, met verwilderde blik, door een raampje naar buiten keek uit de Brug der Zuchten in Venetië. Vanuit het raam van mijn hotel in Parijs heb ik de Eiffeltoren gefotografeerd naast een souvenir-Eiffeltorentje op de vensterbank, zodat je zou zweren dat er twee even grote Eiffeltorens pal naast el kaar staan in Parijs, en zo zou ik nog eeuwen door kunnen gaan. Want ik geef het toe: in ieder mens zit een klein persfo- tograafje dat er dolgraag uit wil! i vertega en dwi 1 meren: olgens dat de :n van zen uit is dan atsten mvast itnodi- orden nd ge- r alge- len is, van al uwen. Het aantal doden zou reeds 3000 bedra- gen. Volgens een bericht van de correspon dent van de krant zijn grote delen van het land onder quarantaine geplaatst en spre- ken zendelingen en artsen van een „groot” aantal cholerazieken in de ziekenhuizen. Tegen 414 hunner werden disciplinaire maatregelen genomen, juridische stappen tegen 53 anderen en over de 11 laatsten zullen nog „andere beslissingen moeten worden genomen, zo werd meegedeeld. Er werden 478 functionarissen aange houden vanwege in totaal 363 gevallen van GENÈVE (AP). De Internationale Kamer van Koophandel (ICC) heeft er Weizman zei in Washington, dat er eerst beraad zal komen tussen de Israëlische De internationale kamer liet dit weten bij monde van de Fransman Jacques l’Huillier, die aanwezig was op de interna tionale conferentie over het probleem van de toenemende schulden van de derde wereldlanden. De schuld is inmiddels op gelopen tot over de 250 miljard dollar. De ontwikkelingslanden hebben ver zocht om de schulden aan de armsten onder hen kwijt te schelden en de leningen om te zetten in giften. GENÈVE (AP). Volgens het Zwitser se dagblad Neue Züricher Zeitung heeft de cholera in Tanzania „rampzalige afme tingen” aangenomen. Volgens de laatste tellingen zou de rege ringskandidaat generaal Romeo Lucas Garcia een geringe voorsprong hebben op Peralta Azurdia. Volgens ooggetuigen was Peralta Azur dia, leider van de uiterst rechtse Nationale Bevrijdingsbeweging zelf niet bewapend. Maandag was er al een overval op de kiesraad gepleegd door Mario Sandoval Alarcon, ook lid van Nationale Bevrij dingsbeweging. Gisteren stonden nog eens 250 gewapende mannen buiten de kanto ren van de kiesraad, toen Peralta Azurdia en zijn twintig medestanders naar binnen trokken. De presidentskandidaat meende dat aanhangers van Lucas Garcia ge knoeid hadden en wilde met geweld daarin verandering brengen. De tellingen van de stemming in Guate mala verlopen zeer chaotisch. Eerder op de dag was men al een keer opnieuw begonnen. Wanneer de definitieve einduit slag te verwachten is, valt moeilijk te zeggen. kamp uitgevoerd. De Rhodesische militai ren zijn ervan overtuigd, dat er geen Zam- biaanse militairen of burgers in het kamp waren toen de aanval werd ingezet”, aldus de verklaring in Salisbury. Volgens nationalistische kringen in Loe- saka was de actie gericht tegen een kamp van de ZAPU, de Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe. De ZAPU staat onder lei ding van Joshua Nkomo, die samen met Robert Moegabe het Militante Patriotti sche Front leidt. Nkomo en Moegabe heb ben nog zeer onlangs het akkoord van de Rhodesische premier Ian Smith met drie gematigde zwarte leiders afgewezen en aangekondigd de guerrilla te zullen voort zetten. De actie zoals die door Rhodesië in Zam bia is gevoerd, is vermoedelijk de meest uitgebreide die dit land op Zambiaans gebied heeft uitgevoerd. Vorig jaar bom bardeerde Rhodesië een ander kamp in Zambia. Volgens waarnemers in Loesaka zal Aan het slot van de brief roepen de schrijvers Begin ertoe op de weg van de vrede te kiezen. De reactie van het ministe rie van Begin was, dat bepaalde kringen op deze wijze een tegen de regering gerich te atmosfeer proberen te scheppen. grenzen van Groot-Israel boven vrede en goede buurschap, wekt zware bedenkin gen bij ons op. Een regering die de voor keur geeft aan nederzettingen buiten de grenzen van 1967 boven een volledige beëindiging van het historisch conflict en een bewerkstelliging van normale betrek kingen in deze streek, wekt bij ons vraag tekens op ten aanzien van de juistheid van ons handelen”. Zambia de inval zwaar laten meespelen bij de debatten die in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden gehouden, in verband met het eerder genoemde ak koord van Ian Smith met drie zwarte leiders. Een van die drie, dominee Sithole, zei gisteren over de kritiek op de overeen komst: „Wanneer iemand, zwart of blank de overeenkomst probeert omver te wer pen, dan zullen we hem op passende wijze aanpakken.” Sithole zei op de persconfe rentie verder: „We zullen ons met alle kracht verzetten tegen invallers. Ik ver klaar de oorlog aan hen die het land van onze voorvaders binnenvallen.” De zwarte leider noemde Moegabe een rebel en zei verder te verwachten, dat de medestander van Moegabe, Nkomo, naar Rhodesië zal terugkeren: „Ik denk niet dat hij buiten de schijnwerpers van de openbaarheid zal willen blijven”, aldus Sithole. Intussen hebben de EEG-partners zich gisteren achter het beleid van Groot-Brit- tannië inzake Rhodesië geschaard. De op vatting van Londen is, dat het akkoord van Smith, Sithole, Moezorewa en Chirau „niet moet worden aangemoedigd.” De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen, dezelfde tijd in Brussel bijeen, konden het gisteren niet eens worden over de datum voor recht streekse verkiezingen van het Europees parlement. Verwacht wordt, dat de EEG- regeringsleiders begin april in Kopenha gen bijeen, een definitieve datum zullen vaststellen. MADRID (Reuter). De Spaanse ko ning Juan Carlos heeft gisteren zijn neef prins Carlos Hugo de Bourbon Parma ontvangen. MADRID (AFP). Vier Spaanse ac teurs drie mannen en een vrouw zijn gisteren door een krijgsraad in Barcelona tot elk twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens belediging van de strijd krachten. De 47-jarige prins, echtgenoot van prin ses Irene, zei na afloop van de ontmoeting dat het gesprek hartelijk was geweest. Verdere details wilde hij niet loslaten. Vorig jaar oktober keerde Carlos Hugo terug naar Spanje, na een lange periode van ballingschap. Zijn bezoek aan de Spaanse koning wordt in Madrid gezien als een stilzwijgende erkenning van de koning. In het verleden heeft don Carlos tevergeefs aanspraak gemaakt op de Spaanse troon. De prins is leider van de Carlistische Partij, die in de noordelijke provincie Navarre veel aanhang heeft. On der Franco was de partij verboden en pas bij de laatste verkiezingen werden de Car- listen weer toegelaten tot het politieke le ven. Onder Carlos Hugo is de partij naar links geschoven. De tekst bevat verder wezenlijke veran deringen op het gebied van de burgerrech ten. Verdachten hebben voortaan recht op een verdediger. De indertijd door Mao opgezette maar ook snel weer afgebroken campagne „Laat Honderd Bloemen Bloei en”, wordt in de grondwet een voorbeeld genoemd voor de verscheidenheid waarop individuele initiatieven kunnen „bloeien”. Arbeiders kunnen rekenen op „morele aanmoediging en materiële beloning.” De nationale minderheden krijgen recht op handhaving van hun nationale gebruiken. Ook nieuw is de bepaling, dat men „uit vrije wil” mag trouwen. In de nieuwe grondwet wordt het maois- me als staatsfilosofie versterkt. De overle den partijleider Mao Tse-Toeng wordt ge noemd als de stichter van de volksrepu bliek en als de man die heeft gezorgd voor hetgeen China nu heeft bereikt. ien ver- die aai en of e: ng moet /aardig- 'ipatoir it mede- revroiW' aan de itele pe ezien o! ten wor- n laauw.i ische 2 ssies vr e, waar en aam en die corruptie, frauduleuze handelingen of >f Israe misbruik van macht. i behul] Ierland 'kende gedra- aldus nd ge- e inde waar- üet in In het in de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury uitgegeven legerbericht heet het, dat de guerrillastrijders uit Zambia wreedheden tegen de bevolking in Rhode sië hebben begaan. Gevangenen hadden meegedeeld, aldus de autoriteiten in Salis bury, dat Rhodesië een grote invasie van uit Zambia te wachten stond. „Uit zelfver dediging heeft Rhodesië de aanval op het GUATEMALA-STAD (Reuter). De extreem rechtse presidentskandidaat ko lonel Enrique Peralta Azurdia heeft giste ren de kantoren van de kiesraad in Guate mala met twintig gewapende mannen overvallen, nadat bekend was geworden dat zijn aanvankelijke stemmenvoor- sprong teniet was gedaan. Aan de andere kant hebben 300 hoge officieren, die als reservisten dienen in het leger, een protestbrief tegen het regerings beleid gestuurd aan premier Begin. In deze brief schrijven ze: „Een regering die de voorkeur geeft aan een Israel met de Het leger voelde zich beledigd door hun satirische opvoering van een executie in 1974. „Ja jongens, ik geef op straat ook nog les!” er Meu- Kamer ijziginl ie aan- mnger. het bij voor- keuken wonin an PSf anvaar Gisteren stond op de voorpagina van De Telegraaf een forse foto van Gene Wilder, de maker van en hoofdrolspeler in ,,’s We relds vurigste minnaar”, met naast zich een man in het wit die, net als Wilder, de kraag open draagt. Alleen heeft hij de kraag van zijn overhemd gewoon open, terwijl Wilder zijn kraag over een pullover draagt als bij een Schiller-hemd. Gene Wilder kijkt wat onzeker lachend in de camera, de man naast hem kijkt er wat nors net naast. Het bijschrift bij de foto luidt: „Tijdens een wandeling langs de Am sterdamse grachten zag Gene Wilder een stucadoor aan het werk. Leergierig als hij is vroeg hij of hij de troffel ook een keer mocht vasthouden. De stucadoor vond het best”. premier Begin en de Amerikaanse presi dent Carter. De minister is in Washington om te praten over wapenaankopen. Weizman kreeg gisteren na zijn medede ling eventueel af te zullen treden, steun van de vice-premier van Israel, Jadin. De ze liet weten ontslag te zullen nemen als Weizman zou moeten aftreden. Wat is er waar van dit bijschrift, en wat niet? Ik kan het weten, want ik stond er met mijn neus bovenop toen de foto geno men werd. Toen ik maandagmiddag het Sonesta Hotel binnenkwam voor de pers conferentie die Gene Wilder daar zou hou den, zag ik beneden in de hal al een vijftal fotografen klaar staan om de binnenkomst van de filmer te kieken. In plaats van mij in het zaaltje te nestelen waar hij zometeen zou komen, mengde ik mij onder de foto grafen, omdat ik de schaarse keren dat ik een wereldberoemd iemand ontmoet ook voor de volle honderd procent wil uitba ten. Wilder kwam in het gezelschap van enkele gastheren het hotel binnen, flits, flits, flits en toen vroeg een van de fotogra fen hem of hij even mee naar buiten wilde komen voor een foto in de Amsterdamse couleur locale. Omdat hij voor dat soort dingen speciaal uit Amerika was komen overvliegen, ging hij uiteraard, na toch een korte aarzeling (Moet dat nou echt? O ja, dat moet, daarvoor ben ik hier!), gewillig mee naar buiten. Weizman uitte ook de mening, dat een akkoord met de Egyptenaren mogelijk is, maar dat de huidige regering er niet in slaagt de moeilijkheden te overwinnen. Intussen hebben leden van de nationalisti sche Goesh Emoniembeweging aangekon digd zich niet te zullen neerleggen bij de stopzetting van de werkzaamheden. Op een speciale persconferentie stelden ze dat al deze trucjes Weizman niet zullen helpen en dat zij actie zullen gaan voeren tegen de regering. Voor vandaag is een demonstra tie voor het Israëlische parlement afge- kondigd. Op een „normale” dag gaat er om voor een 5 miljoen frank. In vakkringen ziet i Rotte: men <leze „goldrush” in verband met de eis vatover vijf dagen te houden algemene ver- ranisatiikiezingen. Een handelaar zei: „In tijden als „laste: deze hebben de mensen niet veel vertrou- afgewewen in geld en komen ze naar ons toe.” isprak :nt heef! lam, di: cht v! ’de, wa i de vied iarop d trvolg in jrkniptl ten ruk Idus d: En wat wilde het toeval? Dat wou dat buiten voor een gerestaureerd zeven- tiende-eeuws pandje naast het Sonesta Ho tel een stucadoor bezig was wat voegwerk te doen, en u weet hoe persfotografen zijn. Als ze een foto moeten maken van een lantaarnpaal, dan moet dat ding horizon taal gaan liggen, liefst op de schoot van een politie-agent die zijn pet even geruild heeft met de hoge hoed van een aapjes- koetsier. Zolang het maar niet gewoon is, is het goed. De doortastende fotograaf vroeg aan de stucadoor of Wilder even samen met hem mocht poseren, dat was goed, en omdat hij net wat papperig ce ment op de plank had zitten, deed hij Gene Wilder voor hoe hij dat papje met zijn troffel eerst even fijnwreef en daarna weer ophoopte, zodat Wilder de handeling correct kon uitvoeren voor de camera’s. De stucadoor trok intussen het gezicht dat Amsterdammers altijd trekken als zij den ken: „Wat heb ik nou aan m’n fiets han gen?” En omdat er vanaf een steiger tegen een huis aan de overkant nogal wat com mentaar van collega’s op hem neerdaalde, riep hij maar even met luide stem: BRUSSEL. Het tweedaags congres van de Europese christen-democraten over de eerste Europese verkiezingen, is gisteren geëindigd als een dovende nacht kaars. Over veranderingen in het ontwerppro gramma voor de verkiezingen werd nau welijks meer gesproken. Nederlandse CDA-afgevaardigden die in dit overwe gend conservatieve gezelschap nog had den geprobeerd het programma in voor uitstrevende zin bij te schaven, moesten het bij die voornemens laten. Premier Van Agt had maandag al laten blijken tegen de behoudende toon van het EVP-ver kiezingsprogramma, bezwaren te hebben. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Na het dreigement gisteren van de Israëlische minister van Defensie Weizman, dat hij zou aftreden als er toch nieuwe nederzettingen zouden Hierbij zouden 38 guerrillastrijders zijn gedood en een Rhodesische soldaat. Volgens een regeringswoordvoerder in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, maak ten de Rhodesische strijdkrachten gebruik van straalvliegtuigen en helikopters en duurde de strijd gisteren nog voort. De Zambiaanse staatsradio sprak van een niet-uitgelokte aanval in het wilde weg. Volgens de radio zouden zes Rhodesische straaljagers zijn neergeschoten. Rhodesië ontkende dit. ti- Een Somalische vrouwelijke militaire eenh, met automatische geweren na het beëindigen van een oefening. ROME-MOGADISJOE (AFP/Reuter). Volgens berichten van de Ethiopische am bassade in Rome gisteren, rukken de Ethiopische troepen vanuit twee richtingen in snel tempo op naar de Somalische grens. Vanuit de stad Jijiga die afgelopen zon- PvdA is lan, dal r in dt teraads- Oud-m: e op d( der edei DJAKARTA (AFP). Vorige maand i effect ójn in Indonesië per dag gemiddeld 15 overheidsfunktionarissen gearresteerd wegens corruptie of machtsmisbruik, al- Buite **us admiraal Soedomo die aan het hoofd staat van het regeringsbureau voor de bestrijding van corruptie. Volgens l’Huillier zal kwijtschelding van schulden ertoe leiden dat het voor een heleboel landen moeilijker zal worden om toegang te krijgen tot de kapitaalmarkten, hoewel ze daartoe gezien hun „schuldelo ze” positie toch recht op menen te hebben. De Fransman voegde eraan toe dat een algehele kwijtschelding van schulden door de industrielanden de stroom van particu liere internationale investeringen naar landen, die deze nodig hebben, zou kunnen afremmen. dag in handen zou zijn gevallen van de Ethiopische strijdkrachten, „rukken de troepen op naar de strategisch gelegen plaats Daghaboer die binnenkort zal wor den ingenomen”, zo luidde de mededeling van de ambassade. Ook volgens de ambassade, zouden de Somalische militairen zich bij duizenden tegelijk overgeven en „heeft Somalië” geen andere keus meer dan zich volledig en onvoorwaardelijk uit Ethiopisch gebied terug te trekken.” In de Somalische hoofdstad Mogadisjoe heeft het Somalische staatshoofd generaal Mohamed Siad Barre gisteren voor het eerst erkend, dat „de pro-Somalische strij ders van de Ogaden iets waren terugge trokken voor de buitenlandse strijd krachten”. Hij riep het Somalische volk op zich voor te bereiden op de oorlog en voorspelde, dat het een lange oorlog zou worden. De pieuwe constitutie werd zondag door het vijfde nationale Volkscongres goedge keurd en bevat zestig artikelen, tweemaal zoveel als de vorige grondwet van 1975. De bevoegdheden van het Volkscongres zijn duidelijk uitgebreid. Zo hebben de leden van dit parlement voortaan het recht vragen te stellen aan de regering, het volkshooggerechtshof, de ministeries, overheidscommissies e.d. De betrokken in stanties zijn verplicht te antwoorden. De voorzitter van het permanente comi té van het Volkscongres krijgt de positie van staatshoofd. Hij kan wetten afkondi gen, vertegenwoordigers in het buitenland benoemen of terugroepen en verdragen met andere landen bekrachtigen. Het per manent comité neemt de lopende zaken waar tussen de zittingen van het Volkscon gres. De strijdkrachten blijven wel onder bevel van de voorzitter van de Chinese communistische partij. idbou» gesteld zertrek r de on in dn zkinget niniste: en zijii dinsdag voor gewaarschuwd dat algehele Papaï1 kwijtschelding van de officiële schulden bezoei van de ontwikkelingslanden een gevaar- belanj lijk precedent zou scheppen en de arme J1 landen zelf uiteindelijk zal schaden. Na de redevoeringen van de voorzitters van de deelnemende partijen die maandag de hele dag in beslag hadden genomen, bestond er gisteren bij de afgevaardigden weinig lust meer in een intensieve discus sie. Het congres eindigde uren eerder dan was aangekondigd en de persconferentie van de Belgische premier Tindemans, voorzitter van de uit twaalf christen-demo- cratische partijen bestaande Europese Volks Partij (EVP), ging niet door. PARIJS (AP). In de Franse hoofdstad is gisteren zeer veel goud verkocht en wel voor 26,4 miljoen frank, tegen voor 18,9 miljoen op maandag. Dat was een record sinds mei 1975. Het vestigingsbeleid van de regering is de laatste tijd een groot twistpunt binnen het kabinet geweest. Het ziet ernaar uit dat de tegenstanders van vestigingen op de bezette gebieden de overhand hebben ge kregen en van plan zijn onder leiding van Weizman hun stem te laten horen. Weiz man heeft in privégesprekken in Amerika zijn onvrede met het huidige beleid open lijk uitgesproken. Zo zou hij gezegd heb ben, dat deze regering het niet lang meer zal uithouden en dat Begin er moeite mee heeft de situatie in de hand te houden. met d( oek van mogen estelijkt |jOlnen op westelijke Jordaanoever, deelde hij gisteravond mee, dat die uitbreiding voor een aantal weken is opgeschort.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3