In Veiligheidsraaddebat: Gematigde leiders Rhodesië T als „verraders” bestempeld 01 01 Davignon moet haast maken met wijzigt kabinet China voert rechtmatig vrijwillige Malta is bereid tot dienstplicht in compromis in Belgrado IJmuider Courant Over datum gemeenteraadsverkiezingen Handelsakkoord VS met Hongarije Proefneming met pil voor mannen Eis van twee Huiszoeking in Assen was Kruisinga’s do> opvolger financieel deskundig herstructurering staalindustrie jaar tegen nachtwaker Damiate Pers „Meer informatie nodig over import aardgas” Roemeense leider Motie Hoogovens met algemene stemmen aangenomen NEDERLAND EN WEST-DUITSLAND: Werkgroep: Politierechter: Schilderijendiefstal 10 met d,en P Staatssecretaris ién Amerikaanse jurist: Biko werd vermoord” WOENSDAG 8 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 4 WO B 1 P O cc d: n; h< ki o< B; t‘1 VELS Mr. W. Scholten State toen belangrijken i Conflict tussen Spaanse regering en oppositie 0,70 145,- I Volgens een bekendmaking van het offi ciële Chinese persbureau Hsinhua be draagt de diensttijd voor de vrijwilliger in het algemeen genomen 15 tot 20 jaar, met een maximumleeftijdsgrens van 40 jaar. Mozambique en Angola veroordeelden tevens de recente aanval van Rhodesië op Zambiaans grondgebied als een voorbeeld van de rascistische inslag van Smith. Eer der had de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, de Rhode- sische aanval onderdeel genoemd van „een gevaarlijk patroon”, dat „ongewenste gevolgen” zal hebben. Zij drongen er bij de Verenigde Staten en Groot-Brittannië op aan het regime van premier Smith af te zetten en de economi sche sancties te handhaven tot een aan vaardbaar akkoord is bereikt. Het belangrijkste punt in de discussies in de Veiligheidsraad is, dat het akkoord van Smith met de gematigde nationalisti- Onduidelijk is hoe de onderhandelingen met de Oostbloklanden ook belangrijke porteurs van staalprodukten zullen WASHINGTON. (UPI) De Verenigde Staten hebben Hongarije geplaatst op hun lijst van meest-begunstigde-naties wat be treft de handelsbetrekkingen. Dit is vorige week gebeurd toen de twee landen een nieuw handelsakkoord afsloten. Het State Department in Washington heeft dit giste ren bekendgemaakt. Het is het tweede akkoord dat Amerika onder de regering-Carter met Hongarije aangaat. Eerder gaven de Verenigde Sta ten aan Hongarije de historische kroon van de heilige Stefan terug. Het akkoord moet nog door het Amerikaanse Congres worden goedgekeurd. ASSEN (ANP). De huiszoekmgen naar wapens op 10 september van het vorig jaar in de Zuidmolukse wijk in As sen zijn rechtmatig geweest. Dat heeft vanmorgen politierechter mr. P. Ooster- hof in Assen bij schriftelijk vonnis be paald. De rechtmatigheid werd vorige week woensdag betwist door mr. R. Hart kamp uit Utrecht, toen hij twee Zuidmo- lukkers verdacht van verboden vuurwa penbezit, voor de politierechter verdedig de. Volgens mr. Hartkamp beschikte de politie niet over een bevel tot huiszoeking zodat de bewijsmiddelen niet rechtmatig waren verkregen en daardoor krachteloos zouden zijn. Volgens het vonnis van de politierechter is ter zitting vorige week niet gebleken en ook niet aannemelijk geworden dat de woningen tegen de wil van de bewoners zijn betreden. Derhalve was een last tot huiszoeking niet vereist. Peces Barba verklaarde dat hij is opgestapt omdat er met de regeringspartij Unie van het democratisch cen trum niet op een democratische wijze te werken valt. De terugtrekking van Peces Barba werd pas gisteren be kendgemaakt. Oorzaak van de botsing tussen het centrum en de socialisten is de datum van de gemeenteraadsverkiezin gen. Premier Suarez wil het zgn. grondwettelijke pakt doordrukken. Dit houdt in dat eerst de Grondwet door (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De meningsverschillen over de demo cratische opbouw tussen de Spaanse regering en de oppositie zijn verscherpt. De socialist Gregorio Peces Barba heeft zich maandag'teruggetrokken uit de parle mentaire technische grondwetscommissie. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Na zich lang te hebben verzet tegen de grote mogendheden heeft Malta in Belgrado een compromisvoorstel op tafel gelegd dat het mogelijk maakt de veiligheidsconferentie, waar de akkoorden van Helsinki getoetst worden, binnen enkele dagen af te sluiten. Davignon zei te verwachten dat de on derhandelingen (over beperking van de export) met enige belangrijke staalexpor- terende landen buiten de EEG zoals Japan en mogelijk ook Zuid-Afrika, op korte termijn met succes kunnen worden afge sloten. Met de landen van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) is al een akkoord bereikt. Dit voorziet in optrek king van de prijzen tot de minimumprijzen die voor de Europese staalindustrie zijn vastgesteld en handhaving van het vroege re marktaandeel voor de staalindustrie in de EVA-landen. middel van een referendum moet worden goedgekeurd, waarna algemene verkiezingen worden uitgeschreven. Het referendum zou begin juni gehouden kunnen worden en de algemene verkiezingen een maand later. Volgens de centrumpartij zouden gemeenteraadsverkiezingen in het najaar plaats kunnen vinden. De socialistische arbeiderspartij onder leiding van Feli pe Gonzalez neemt geen genoegen met het grondwettelijk pakt. Deze oppositiepartij staat op het standpunt dat de gemeenteraadsverkiezingen zo snel mogelijk gehouden moeten worden om de francistische sleutelfiguren, die vooral nog Veel macht hebben in de plattelandsgemeen tes, te vervangen door democratisch gekozen personen. De socialisten hebben gedreigd, als zij niet hun zin krijgen, massale betogingen te organiseren in coördinatie met andere linkse politieke partijen om alsnog op korte termijn gemeenteraadsverkiezingen af te dwingen. verleden heeft hij ook laten blijken niet onbekend te zijn met defensie- en justi- tieproblemen det, die beschouwd wordt als de funj rend premier van Roemenië en als e later geschieden. Koningin Juliana is mo menteel op wintersportvakantie in Oosten rijk. Scholtens kandidatuur voor de post vai deren. Defensie is geen verrassende. Ook in delkijken. cember, tijdens de formatie van het kabi net-Van Agt, werd zijn naam al genoem als een mogelijke minister. Maar Scholtei[je j0l te g« as ni h« lij m m 01 Pi ei in vt LONDEN (Reuter). Britse specialis ten geloven dat ze een doorbraak hebben bewerkstelligd in het onderzoek naar het vervaardigen van een anticonceptiepil voor mannen. Dit is gisteren in Londen bekendgemaakt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een van de twee internationale waarnemers bij het onder zoek naar de dood van de Zuidafrikaanse zwarte leider Steve Biko heeft vandaag meegedeel dat Biko werd gedood door de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Poppi lijn zo ;jes kui per maand per kwartaal per post per jaar per post b< Si w ren voornamelijk goedkoop betonijzer en bieden dat volgens Davignon aan voor prijzen die tot 30 a 35 percent onder de vastgestelde Europese minimum-prijzen blijven. Mr. Willem Scholten die vijftig jaar is werd geboren in Deventer en ging na zijn hbs-B-opleiding studeren aan de be- lastingacademie in Rotterdam. Hij werd belastinginspecteur en deed in 1965 binnen één jaar zijn kandidaats en doctoraal exa men in de f van de Universiteit van Amsterdam. _V: KEÏ sche leiders over de overgang van een minderheids- naar een meerderheidsbe- wind op 31 december, de zwarte Rhodesi- sche guerrillastrijders van het Patriottisch Front negeert. Londen en Washington zijn met de lei ders van het Front in onderhandeling ge weest om een akkoord uit te werken, tot nu toe zonder succes. De Mozambikaanse en Keniase ambassadeurs, Lobo en Maina, deden een beroep op Amerika en Enge land om de besprekingen met het Patriot tisch Front te hervatten. „Het negeren van het Patriottisch Front zal op geen enkele wijze bijdragen aan een vreedzame oplos sing”, zo waarschuwde Lobo. Ondanks hun verbale aanval op Smith verzachtten de Afrikaanse delegaties een voorgestelde resolutie ter veroordeling van de interne regeling met Smith omdat deze onaanvaardbaar was voor de wester se mogendheden. In plaats daarvan stel den de Afrikanen voor het akkoord in de huidige vorm te verwerpen, in bewoordin gen die meer met de westerse gedachten overeenkomen. Het debat is vanmiddag hervat. •k (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de motie-Van der Doef (mede ondertekend door de CDA’er Weijers) over de Hoog ovens met algemene stemmen aangeno men. In het voorstel wordt de regering gevraagd naast andere mogelijkheden ter voorkoming van gedwongen ontslagen bij het staalbedrijf (arbeidstijdverkorting, vervroegde vrijwillige uittreding, her plaatsing via scholing) een experiment met de vijfploegendienst financiële steun niet uit te sluiten. Voorts verzoekt de Kamer de regering het overleg met de Europese Commissie over mogelijke steun van Brussel, zo snel mogelijk af te ronden, om de vrijgekomen fondsen te kunnen gebruiken voor een sociaal verantwoorde oplossing. De WD had aanvankelijk enige reserves ten op zichte van het vijfploegenexperiment. Door de koppeling van beperkte voor waarden aan de proef (beperkte om vang, omkeerbaarheid), zoals Van der Doef die tijdens het debat verwoordde, was bij de liberalen echter de angst voor de kosten verhogende werking van het experiment weggenomen. Ze schaarden zich daarop ook achter de motie. Minister Albeda (sociale zaken) had al eerder laten weten geen moeite met de motie te hebben. Hij maakte alleen enig voorbehoud op het punt van het Europese overleg. Hij benadrukte vorige week tij dens het debat over Hoogovens dat afron ding daarvan pas plaats kan vinden nadat in IJmuiden een akkoord is gesloten tus sen de sociale partners (werkgevers en werknemers). Zoals gemeld, vindt op 14 maart de volgende cao-onderhandelings- ronde bij Hoogovens plaats. fiscaal-juridische studierichting Unnt xran Amsterdam (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Zwarte Afrikaanse staten hebben gisteren, tijdens de tweede dag van de Veiligheidsraaddebatten over de kwestie-Rhodesië, de drie gematigde nationalisti sche leiders in dat land bestempeld als „verraders”. Door een regeling met de Rhodesische premier Smith te sluiten werden zij „afschuwelijke omkopers, die zelfs zover gingen diegenen te verraden die nog niet geboren zijn”. VEI Ondei liggen bij hem vooral op het ken. I terrein van de financiën, maar in het -ment dorps Sticht zijn h emme van d stellet pitton TOKIO. (AP) China is overgegaan tot de invoering van de vrijwillige dienstplicht. De beslissing tot invoering werd gisteren goedgekeurd door de dage lijkse commissie van het vijfde nationale volkscongres tijdens de eerste vergadering in Peking. De vrijwillige dienstplicht gaat dit jaar in. In het nieuwe systeem zijn echter moge lijkheden aangebracht voor de oude garde om aan te blijven, mocht hun diensttijd volgens het nieuwe systeem zijn ver streken. verlopen. Alleen Roemenië wil met Brus sel praten; van de andere Oosteuropese landen is dat niet zeker. Ook met Spanje en Zuid-Korea eveneens geduchte con currenten van de Europese staalbedrijven moeten de besprekingen nog beginnen. Davignon zei, zoals steeds, optimistisch gestemd te zijn. De Belgische commissaris komt waar schijnlijk niet eerder dan juni met de plan nen voor herstructurering die de Europese staalindustrie naar zijn zeggen weer con currerend moet maken. Davignon beloof de op Duits aandringen te zullen optreden tegen zogenoemde Bresciani, eenvoudige Italiaanse hoogovens- en staalbedrijven (o.a. in Brescia). Deze bedrijven produce- DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 f 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Nederland en West-Duitsland vinden dat de Europese Commissie haast moet maken met haar plannen voor herstructurering van de Europese staalindustrie. Dat bleek gisteren nadat Europees commissaris Davignon (industriebeleid) in de Europese ministerraad verslag had uitgebracht over de uitvoering van het zogenoemde anti-crisisplan voor de Europese staalindustrie. DEN HAAG. Tegen een voormalig nachtwaker uit het Haags gemeente museum heeft de Haagse Officier van Justitie mr. Suyver gisteren wegens diefstal van twaalf schilderijen en een partij zilver twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De 29- jarige man heeft bekend in november vorig jaar schilderijen te hebben weg gehaald uit de opslagruimte van het museum. Hij gaf de schilderijen aan zijn broer, die bij de uitgang stond. Via een oom kwamen de doeken terecht bij een heler. Daar wist de politie de partij te achterhalen. Tegen de broer van de nachtwaker en tegen de oom eiste de officier drie jaar en tegen de heler twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. De politie had argwaan gekregen te gen de dader van de diefstal toen deze kort na de ontdekking ontslag nam. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 J De premier van Malta, Dom Mintoff, wilde dat de conferentie zou besluiten tot een nieuwe bijeenkomst over de veiligheid van de Middellandse Zee, waar bijvoorbeeld gesproken zou moeten worden over het Arabisch-Israelische conflict en de Grieks- Turkse confrontatie. Hij dreigde zijn goedkeuring aan het slotdocument te onthouden als de overige landen niet akkoord zouden gaan met zijn eisen ten aanzien van de Middellandse Zee. Het voorgestelde compromis houdt in dat in het slotdocument wordt vermeld dat dit onderwerp op de volgende veiligheidsconferentie besproken zal worden. De volgende conferentie vindt in 1980 in Madrid plaats. In Belgrado hadden de deelnemers gisteravond laat nog niet op dit aanbod gereageerd. Vandaag vergaderen de delegaties opnieuw. Het opgestelde slotdocument telt vier pagina’s en bevat geen enkele mededeling over de mensenrechten. De Sovjet-Unie heeft zich daar consequent tegen verzet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een man van kennis, kunde en gezag. Zo wordt in CHU-krin( de nieuwe minister van Defensie, mr. W, Scholten, gekenschetst. Die kennis, kunde en gezag 1 Ilie Verdet, die tot nu toe optrad als eet van de secretarissen van het centrale par- tijcomité, is benoemd in de nieuwe funktie van eerste vice-premier. Hij krijgt boven dien de invloedrijke positie van voorzittei van de commissie voor de staatsplannen. Volgens diplomaten in Boekarest is de kabinetswijziging, de vierde sinds het land vorig jaar zomer werd ontregeld door een grote mijnwerkersstaking, waarschijnlijk r een van de periodieke ingrepen van Ceau sescu om de macht stevig in handen te S, houden. Ten overstaan van het centrale partij co mité vertelde Ceausescu zelf dat de wijzi- gingen bedoeld zijn om de ministeries die over de economie gaan te versterken en - „om het program van een grote economi sche groei te vervullen”. Het is Louis Pollak, deken van de juri dische faculteit aan de universiteit van Pennsylvania. In een 32 pagina’s tellend rapport zegt Pollak dat Biko stierf als gevolg van hersenletsel, hem toegebracht door een of meer leden van de veiligheids politie. Het onderzoek, dat vorig jaar november en december in Pretoria werd gehouden, zuiverde de Zuidafrikaanse veiligheidspo litie van alle blaam. Dit vonnis ontmoette in de gehele wereld kritiek en werd o.a. door de Amerikaanse regering van de hand gewezen. In 1963 werd hij voor de CHU lid van Tweede Kamer. Dat bleef hij tot 1976 met een onderbreking van juli 1971 tot decem ber 1972, toen hij in het kabinet-Biesheuvel Zandha staatssecretaris van Financiën was. In de pieiade Tweede Kamer hield Scholten zich voor een Vo< namelijk bezig met financiële en belasting- begint zaken. Maar ook de defensie en justitie achter 1 behoorden tot zijn werkterrein. Op defen- plantso siegebied bemoeide hij zich vooral met de streeks financieringsproblemen van het militaire staat te apparaat. Sinds 1976 is hij lid van de Raai van State. AniiO DEN HAAG (ANP). De Werkgroep Noordzee vindt dat de regering erg karig is met informatie over de import van Alge rijns aardgas door de Gasunie. In een brief aan het kabinet schrijft de milieugroep dat het tijd wordt dat er een beslissing valt over de manier waarop de aangekochte tachtig miljard kubieke meter aardgas aan land moet komen. De tijd dringt, aldus de brief, omdat Algerije en de Gasunie overeengekomen zijn dat voor 31 oktober beslist moet wor den over de plaats van aanlanding. Anders vervalt het contract. Die beslissing moet genomen worden onder druk van de tijd, vindt de werk groep. Zij vraagt zich af of de bevolking, de gemeenten en het parlement nog wel voldoende ruimte hebben voor een wel overwogen beslissing. In de werkgroep werken samen de Stichting Werkgroep Eemsmond en de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Dr. John Newton, directeur van een me disch onderzoekcentrum van de Wereldge zondheidsorganisatie in de Britse hoofd stad, heeft advertenties geplaatst om 30 mannelijke vrijwilligers te werven op wie over een periode van 18 maanden de nieuwe pil zal worden beproefd. Newton vertelde gisteren dat de proef onderdeel is van een reeks proefnemingen die in Amerika, Frankrijk, Australië en Engeland worden uitgevoerd om een ef- fektieve mannelijke pil te ontwikkelen. De nieuwe pil vormt een combinatie van pro- grestogenen, een component die in enkele anticonceptiepillen voor vrouwen zit en adrogenen, mannelijke hormonen. Eerdere pogingen om een mannelijke pil te ontwikkelen mislukten, omdat de mees te middelen die de produktie van sperma tegengaan ook de neiging hadden de sek suele drift te beëindigen. i i voetl VELS en vai oetbal e insti (tuur v BOEKAREST (UPI, Reuter). De Roh" die r meense president en partijleider Nicolabal one Ceausescu heeft gisteren opdracht gegirol. ven tot een ingrijpende reorganisatie v/ R zijn kabinet. De reorganisatie betre meer dan 10 kabinetsposten. Een van 4f.ln.e zt mutaties is de bevordering van Ilie VeiVelser - - - - - nantal s lelser i mogelijk toekomstig opvolger van Ceauhouden sescu. De kabinetswijziging werd giste- ren door het officiële persbureau Ager pres aangekondigd. Dit vc 4 - v r**- vond zijn lidmaatschap van de Raad vai^ piej; ntensie «holen De beëdiging van de nieuwe minister zalaar

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4