bedrijf weg uit centrum van de stad Beverwijker Von Hertzberg politienieuws wil adellijke erkenning PARTIJ van de ARBEID. Op kamp met Wijk aan Duin De blazer is terug! VERKIEZINGSBIJEENKOMST VRIJDAGAVOND, 10 MAART, ACHT UUR, CONCERTGEBOUW HAARLEM. utck Diatonica’s bij „De Hondsrug” s Zuid-Amerikaanse muziek in Donkey Shot Gevraagd: kunstwerken UITSPRAAK RAAD VAN STATE NOC NIET BINNEN BRIDGECLUB SANS ATOUT '1 C. Kluft gepromoveerd Praten over huizen in saneringsbuurt Munnikenweide „DE LICHTBOEI” IN COMMISSIE VERGADERING 1 WOENSDAG 8 MAART 19 7 8 BEVERWIJK-HELMSKERK I Dienstbaar X' na (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) Back in town: de blazer. Helemaal terug en helemaal nieuw. Charmant en praktisch. Kom- bineer met een wijde, gebloemde rok en zo 'n beeldige blouse van Marianne Paris. Heel stijlvol. BEVERWIJK. Lang niet alle Nederlanders zijn ervan overtuig- d dat de tijd van de adel definitief tot het verleden behoort. Tot de genen, die de periode van graven, prinsen en baronnen nog niet ver geten zijn, behoort zonder twijfel drs. N. W. D. C. von Hertzberg uit Beverwijk. Hij vecht al geruime tijd voor erkenning van zijn adel lijke afkomst. Tot nog toe tever geefs. Eeuwen terug (bij de GROTE MARKT) 1200 zitplaatsen. Toegang vrij, leder welkom. Sprekers: HERMAN DRENTH (Tweede Kamerlid) GEERT DE BOER (STATENLID) MET DISKUSSIE HAARLEM (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De handelsonderneming en machinefabriek „Moto renco” hoopt voor het einde van het jaar het bedrijf te verplaatsen van de panden aan de Alkmaarseweg en Heemskerkerweg naar een nieuw gebouw op de hoek van de Parallelweg en de Buitenlanden op het industrieterrein. „Motorenco” laat op dit moment een schetsontwerp van de nieuwbouw maken en hoopt dat de gemeente Beverwijk alle medewer king zal verlenen om de vergunningprocedure vlot te laten verlopen. Directeur Van der Berg rekent beslist op die medewerking, te meer daar de gemeente Beverwijk dan opnieuw gestalte zal kunnen geven aan het beleid, dat erop is gericht de bedrijven uit de binnenstad op het industrieterrein te concentreren. I ur jaa: sdepar 'f De Pijp lonkt naar Fhe spy, 00-20.15 ag geo- ek, Wil- g van 9- -■ ppen en rkgroep (ADVERTENTIE) [eopend ndweer 6. Woe. (ADVERTENTIE) 1). eg «i en 21.30 .Doctor u.: „De n 21 u.: Don. 20 weg onder ogen gekregen, waarin het be drijf met een twintigtal voorwaarden werd geconfronteerd. Motorenco kwam tot de conclusie dat onmogelijk aan alle voorwaarden kon worden voldaan en ging op de oude voet verder. Na protesten van een in de straat wonende familie schreef het college van Smokey terende 'he last tey and 'eerstr.) ij. Don. lur boe- nofilie. daag en im met >n. 20.30 die met 19 uur uur op 0 maart Servaas volwas. Do. ge- evallen- mdweer i IJmui- oensdag in 14.30- BEVERWIJK Het begint bijna een traditie te worden dat buurthuis Wijk aan Duin op kamp naar Vilsteren gaat. HEEMSKERK. De stand van zaken met betrekking tot de kwestie van de bouw van een nieuwe lichtboei vormt één van de agendapunten voor de openbare vergade ring van de raadscommissie jeugdzaken, die donderdag om 16.30 uur in het Heems kerkse gemeentehuis wordt gehouden Voorts komt de welzijnsnotitie 1976 ter sprake. De geschiedenis van het geslacht Von Hertzberg gaat eeuwen terug. Negenhon derd jaar geleden speelde de familie al een gewichtige rol in het zuidoosten van Duits land, het gebied dat nu rond de grens van Tsjechoslowakije ligt. De Von Hertzbers behoorden toen al tot het Frankische rijks- ridderschap. In de dertiende eeuw was één van Von Hertzbergs voorvaderen Hoch- deutsch Meister van de Orde van Pruisen, geen kleinigheid in die dagen. Niet zonder trots vertelt de Beverwijker dat zijn fami lie (Ewald Friedrich Graf Von Hertzberg) zich later (1787) onderscheidde bij de ont zetting van koningin Wilhelmina, toen die bij Goejanverwellesluis door de Fransen werd tegengehouden. „De Duitse landjonkers waren toen lang niet allemaal van die houwdegens, waar voor ze nu gehouden worden”, verduide lijkt Von Hertzberg, „in 1784 schreef één van onze familieleden al een boek, waarin hij pleitte voor een constitutionele parle mentaire monarchie, een zeer moderne opvatting in die tijd”. De grootvader van de heer Von Hertzberg kwam in de vorige eeuw naar Nederland, waar hij in 1859 werd ingeschreven in het koloniaal werf depot in Harderwijk Als één van de mo- Dinsdag verdedigde de Beverwijker zijn zaak voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Hij wendde zich tot dit college in een laatste poging herziening van de beslissing te krijgen. „Het gaat me er niet om een titel voor mijn naam te krijgen”, verduidelijkt de heer Von Hertz berg, „ik wil gewoon erkenning van de ouderdom van mijn geslacht. Wanneer de hoge raad van adel weigert met het ver haaltje dat dit in Nederland niet meer k*an, terwijl het in soortgelijke gevallen nog verschillende keren is voorgekomen dat men werd ingelijfd, dan wil ik dat dit recht wordt getrokken. Het is voor mij een zaak van eer, ik wil me niet voor de gek laten houden. Het gaat hier niet om een gunst, maar om een recht. Dat blijkt wel uit het feit dat de afdeling rechtspraak onze zaak behandelt”. Burgemeester en Wethouders een brief, waarin men het bedrijf opnieuw meedeel de, dat, wilde het niet in moeilijkheden geraken, men aan de beperkende voor waarden moest voldoen. Indien niet, dan zou de werkplaats zonder meer gesloten worden. De handelsonderneming en machinefa briek „Motorenco” besloot tegen de voor waarden in beroep te gaan bij de Kroon en bracht de brief van B. en W. eveneens bij de Kroon ter behandeling in. De Raad van State boog zich in novem ber vorig jaar over de kwestie en heeft tot nu toe nog steeds geen uitspraak gedaan. Van der Berg: „De Raad van State heeft een advies opgesteld, maar is met dit ad vies nog niet naar buiten getreden. Ik weet niet waar de heren op wachten. Wij gaan intussen gewoon door met ons werk in de werkplaats en richten ons daarnaast op de nieuwbouw op het industrieterrein. Mocht de Raad van State met een uitspraak ko men en valt dat negatief voor ons uit, dan zullen wij een aantal maanden met die beperkende voorwaarden van de hinder wetvergunning gaan draaien”. Motorenco wil op de hoek van de Paral lelweg en de Buitenlanden een pand neer zetten, dat qua oppervlakte nog eens een keer zo groot is als de panden aan de Heemskerkerweg en de Alkmaarseweg samen. „Wij groeien uit ons jasje. Het gaat goed met het bedrijf. Er werken thans 32 mensen en in de nieuwbouw willen we met 40 mensen gaan werken”, aldus de heer Van der Berg. tieven voor de afwijzing van Von Her tzbergs aanvraag voert de minister van Binnenlandse Zaken aan dat er sindsdien ruim een eeuw verstreken is voor een verzoek tot inlijving in de Nederlandse adel werd ingediend. „Hieruit”, zo schrijft de minister, „moet worden afgeleid dat de familie aan die inlijving en het voeren van een daarbij behorende titel of predikaat geen waarde heeft gehecht”. Von Hertzberg, registeraccountant van beroep, bestrijdt dat. Hij zegt: „In de vori ge eeuw kon mijn grootvader niet om inlijving verzoeken omdat hij de Neder landse nationaliteit niet bezat. Mijn vader kreeg die pas toen hij in 1940 als officier in dienst van de Nederlandse marine trad. Als er al sprake zou zijn van een moge lijkheid om het adelsrecht vervallen te verklaren, dan kan dit, aldus Von Hertz- Hij overleed in 1943 op de Nederlandse Antillen. Ik was dus eigenlijk de eerste die om inlijving kon verzoeken en ik heb dit gedaan zodra mijn eigen zoon oud genoeg was om te kunnen verklaren dat hij daar prijs op stelde”. Maar zelfs al was die lange tijd van „stilte” rond de familie in Neder land op die manier te verklaren geweest, dan nog bestrijdt Von Hertzberg het dat de overheid zijn recht op het adeldom verval len kan verklaren. berg alleen wanneer de edelman zijn ver plichtingen jegens vorst en samenleving zou verzaken. Daarvan kan bij hem, aldus de Beverwijker in zijn beroepschrift, geen sprake zijn. Von Hertzberg baseert dat op het feit dat hij zich op velerlei manieren dienstbaar heeft gemaakt aan de maat schappij. Als leraar, als registeraccoun tant, maar ook als voorzitter van een vak groep van leraren verbonden aan het eco- nomisch-maatschappelijk onderwijs. Von Hertzberg vervult uit dien hoofde funkties in departementale adviescolleges. Daar naast was hij voorzitter van een kieskring (CHU) en kerkrentmeester. De heer Keesom, adviseur van Von Her tzberg: „De hoge raad van adel bekijkt bij zijn beoordeling alleen of de kandidaat wel deftig genoeg is. Maar daar gaat het niet om. Een edelman hoeft niet persé met mes en vork te eten”. Tot 1945 bezat de familie Von Hertzberg nog uitgebreide landgoederen in Duitsland. Die liggen nu achter het Ijzeren Gordijn. Ook de Duitse tak van de familie zou het volgens Von Hertzberg zeer op prijs stellen wanneer zijn adellijke afkomst ook in Nederland wordt erkend. In zijn beroepschrift noemt hij een aantal voorbeelden van buitenland se families, waarbij dat sinds 1953 wel gebeurd is. Er is volgens de Beverwijker geen enkele reden om dat in zijn geval te weigeren. Of de Raad van State het daar mee eens is, zal over enige tijd moeten blijken. BEVERWIJK De uitslag van de derde wedstrijd om het kampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub Sans Atout luidt: GROEP 1.1. Plezier Geerlings 88, 2 Eijking Spruit 85, 3. Luijendijk Kleijn 80, 4. Roos Koster 79, 5. Luijen dijk Kuil 76, 6. Beentjes Kool 72, 7. Groot den Heijer 64, 8. Schipper de Wit 56, 9 Gbr. Bierman 48. GROEP 2. 1. Tabak Hoogeboom 129, 2. v. Groningen Kramer' 121, 3. Sloof- Hoogsteder 119, 4. Belterman 2 v. Zutphen 112, 5. Beer de Lugt 109,6. Razen- berg Bijking 107, 7. Fam. v. Roon 101, 8. Gbr. Welagen 100, 9. Fam. Zwaneveld 92, 10. Eijking Duin 90. Ingesloten. Een 29-jarige inwoner van Alkmaar heeft de nacht op het Beverwijk se politiebureau mogen doorbrengen, na dat hij onder invloed van alcohol over het Stationsplein had gereden. De man wei gerde de blaastesten en wilde na een aanvankelijke toestemming ook niet meewerken aan het af nemen van de bloed proef. Ter ontnuchtering werd de man vervolgens ingesloten. HEEMSKERK. In jongerencentrum Donkey Shot treedt zondagavond de La- tijns-Amerikaanse formatie „Los Jaivas” op. Deze groep legt zich toe op het vertol ken van eigentijdse rockmuziek uit La tijns- en Zuid-Amerika. De muzikale hap pening begint om half negen. Ï0.15 u: rendan ïarvey, ylaan 6, ipany. n. 10.15 t „Lieve 20 uur irrie”. »n 21.30 >e. volw. rlwasse- swinkel lur. mdweer In de bosrijke omgeving kunnen de kin deren zich op allerlei manieren vermaken In het programma zullen dit jaar dan ook zeker de speurtochten, vlaggeroof en in dianendag niet ontbreken. Als het weer het toelaat, gaat de groep ook zwemmen in een nabij gelegen natuurmeertje. De kin deren slapen in 3- en 4-persoons tenten, terwijl het wasritueel zich afspeelt bij de pomp. In verband met het beperkte aantal plaatsen is het belangrijk zo snel mogelijk in te schrijven. De kamptijden zijn: 15-22 juli: 8-10 jaar. 22-29 juli: 10-12 jaar. 8-15 juli: 12-15 jaar. De kosten zijn slechts 70,- per kind. Inlichtingen en opgaven bij buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan 2c, tel. 20944. BEVERWIJK. De Gronings- Drentse Vereniging „De Hondsrug” ontvangt zaterdagavond in ontmoe tingscentrum De Nieuwe Slof het Heerhugowaardse revue-gezelschap De Diatonica’s. De avond vol muziek, zang en spel begint om 20 uur. Kaar ten zijn aan de zaal verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Vanavond om acht uur begint in De Nieuwe Slof de eerste infor matiebijeenkomst over de woningen die in de saneringsbuurt Munnikenweg en omge ving worden gebouwd. In de buurt zijn vier verschillende types woningen gesitu eerd en vanavond komen de mensen, die hun voorkeur voor type a hebben uitge sproken, in de Nieuwe Slof bijeen Woens dagavond 22 maart komt type d aan de beurt en woensdagavond 29 maart de ty pes b, c en e Het informatiecentrum in een pand aan de Munnikenweg heeft in de afgelopen weken veel bezoek gekregen Het ligt in de bedoeling om het centrum nog geruime tijd „in bedrijf” te houden 20.30 u lolhoed- n: Cen- ïl. 12464 00-22.00 textiele LEIDEN7BEVERWIJK. Am de wni- versiteit van Leiden is de oud-Beverwijker C. Kluft gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op het proef schrift „Blood fibrinolysis”. Promotor was prof. dr. H. C. Hemker. den en Tiuiden, 22169 iderdag 1-12 uur d. ■emmen nen 7-8, 3ensdag jen”. ?n-Zuid. ►en. Ge- ir. d 9.30- s loten van 10 ’tHout. erstraat aderdag 1. 02510- Winkeldiefstal. Een 44-jarige inwoner van Heemskerk werd gisteren op heter daad betrapt, toen hij uit de vestiging van Vroom en Dreesmann in Beverwijk een broek ter waarde van 69 wilde ontvreem den. Na verhoor werd de man heenge zonden. Barteljonutraat 24-28. Telefoon: 023 310816 Motorenco heeft midden vorig jaar van de gemeente een hinderwetvergunning voor de werkplaats aan de Heemskerker- De werkplaats in de Heemskerkerweg, waarin onder andere hydraulische rem men worden gefabriceerd, veroorzaakt nogal wat geluidsoverlast bij de bewoners van de belendende percelen. De bewoners trokken bij de gemeente aan de bel die tenslotte met een hinderwetvergunning op de proppen kwam. Volgens deze vergun ning zou het bedrijf mogen doordraaien mits aan een aantal beperkende voorwaar den werd voldaan zoals het aanbrengen van geluidisolerend materiaal op de werk plaatswanden en- vloeren, de machines moesten opnieuw worden afgesteld en el ders in de werkplaats worden opgesteld en het demonteren van de remmen mocht alleen in een bepaald deel van de werk plaats geschieden Sinds 1953 wordt in ons land geen mens meer in de adelstand verheven. En inlij ving van buitenlandse adel vindt nog slechts bij hoge uitzondering plaats. Von Hertzberg stamt uit een eeuwenoud adel lijke Duits geslacht, dat al in de elfde en twaalfde eeuw een belangrijke rol bij onze oosterburen speelde. Zijn verzoek om inlij ving bij de Nederlandse adel werd echter door de koningin afgewezen. Ten onrechte vindt de heer Von Hertzberg, die met steun van de heer Keesom, een Haags deskundi ge op dit gebied, de strijd heeft aangebon den met de hoge raad van adel, het college dat bij deze beslissingen een zware stem in het kapittel heeft en de minister van Bin nenlandse Zaken, optredend namens de vorstin. r Rooie d voor Hoewel Zuid-Amerikaanse ritmen nog nimmer tevoren in Donkey Shot te beluis teren zijn geweest, meende dé program- magroep de kans om „Los Jaivas” in het jongerencentrum te laten optreden niet onbenut voorbij te mogen laten gaan. „Los Jaivas” baseert het repertoire op traditionele volksmuziek en populaire Amerikaanse wijsjes, die ze met behulp van antieke instrumenten pogen hun ritme en specifieke sfeer te laten behouden. Hoe wel hun studie van de folkloristische en oud-Columbiaanse muziek hen ertoe ge bracht heeft nieuwe geluiden te laten ho ren uit oorspronkelijke muziek uit geheel Zuid-Amerika, concentreren ze zich op de primitieve muziek van de Chilenen en te vens op de dans en de instrumenten uit het Andesgebied. De groep is in Amerika erg populair. De zes leden gebruiken zeer uiteenlopende instrumenten, variërend van de electri- sche gitaar tot de panfluit, van drums tot de synthesizer, van piano tot xylofoon tot een totaal van vierendertig verschillende muziekmakers. .00 uur, .00 uur Reewijk- aarden- 1.: „The 1.15 u.: (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Uit de culturele werkgroep en de gemeenteraad van Heemskerk is een commissie benoemd, die tot taak heeft advies te geven be treffende de aankoop van kunstwer ken voor drie verschillende woon wijken. De commissie heeft onder andere ten aanzien van de plaatsbepaling van de kunstwerken overleg gepleegd met de buurthuizen en het wijkberaad. Het gaat om kunstwerken, waarvan er één het karakter moet hebben van een speelobject. Voor een andere buurt moet het kunstwerk funktioneren als blikvanger, als herkenbaar punt. Het derde kunstwerk zal worden geplaatst langs een promenade. Daarbij wordt gedacht aan een kunstwerk, bestaande uit delen, die een geheel vormen dat uitnodigt om verder te wandelen. Deze oproep is in de eerste plaats bestemd voor kunstenaars in de regio, maar ook kunstenaars daarbuiten wordt verzocht om vóór 31 maart 1978 schriftelijk contact op te nemen met de commissie, per adres B. J. Poel, Frits Conijnstraat 1 in Heemskerk. 20 uur Anton „Motorenco •w CN

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7