I OHQ 0 ei a Uitslagen 't Karpertje naven- berichten 1 in de vishal J Over IJmuiden gesproken 'l. HERINNERINGEN AAN „TOEN DamEate evenementen o Modeshow van zes i Velsense zaken De André van Duin revue „Lach om het leven" s I I I 10 T/M 19 MAART Zangers - 2 D I op donderdag 6 april 1978 Bomen - 2 Zangers - 1 Wie helpt? Bertus stalles loge parterre 23,- balkon 18,- middengalerij 13,-^ 9 IJMOND MAART 19 7 8 8 J J 't II u 130 jn in, Met Damiate Pers mee naar André in Carré Bomen - 1 rste Plaatskaarten 1 I Fl I 1 OJE N S D A G nu al 80 jaar tussen de wielen! fa (inclusief vervoerskosten) F 25/2 60 0P DE 34STE HAARLEMSE XjJ VOORJAARBEURS ’78 J IN Opstapplaatsen (en vertrektijden) van de bussen WV Jhr Mockkade 18 30 uur ijmuiden (ADVERTENTIES) De heer P. C. A. de Jong, IJmuiden: (ADVERTENTIE) 18 40 uur Haarlem (Van een medewerker) Hoofddorp VELSEN. In Paviljoen IJmond Aanvang kaartverkoop op zaterdag 11 maart as. van 10-15 uur in het kantoor van Haar- wereldbekend aroma till Mall automobielbedrijven haarlem - bloemendaal - ijmuiden De heer M. P. Kocx, Santpoort: „Wat die bomen bij het Marktplein betreft, dat er bomen zijn overgeplant daar weet ik niets van. In ieder geval zijn er zes verschillende Velsense zaken deze modeshow laten organiseren om eens te kijken in hoeverre het Velsense pu bliek interesse heeft voor exclusieve kleding, schoenen of haardracht. Aan deze show doen mee Cartouche (damesmode), Abelia (bloemsierkunst), Kort (schoenmode), Koster (optiek), Van Praag (herenmode) en Van Weste- rop (kapper). Kaarten zijn verkrijgbaar bij het V.V.V. De avond begint om kwart over acht. Per 40 kg.: Poontjes 50; haai 61; long 90- 67; lommen 124; hammen met kop 132; witte koolvis drie 66; tarbot 543-312; griet 274-200; kabeljauw één 110-74; kabeljauw twee 144-60; kabeljauw drie 142-88; ka beljauw vier 124-70; kabeljauw vijf 96-42; koolvis één 50-46; koolvis twee 55-50; kool vis drie 60-55; koolvis vier 50-46; schol één 54; schol twee 64-60; schol drie 60-55; schol vier 76-70; schelvis één 100-52; schelvis twee 70-57; schelvis drie en vier 76-70; wijting drie 67-40; schar 118-52; schartong 80; tongschar 164. FASCINEREND was het ook om als er door de kleine sluis bij eindelijk ingevallen dooi gespuid werd het donderend geweld gade te slaan waar- BEVERWIJK. In het kader van de wintercompetitie heeft de hengelsportver- eniging *t Karpertje een wedstrijd afge werkt in de ringvaart bij Obdam. De vang sten waren slecht mee de ijsschotsen uit het kanaal pas seerden en tegen de wanden van de kolk werden stukgeslagen. Gezeten te gen een van de lieren op de sluis had je het als jongen koud maar van binnen gloeiend bij dit machtig gezicht Tens lotte een herinnering aan de schoolja ren. School A aan de Kerkstraat kende als hoofd de heer Hellinga, later de heer Jansen. Als onderwijskrachten maakte ik daar mee mej. De Boer, mej. Herbert (daar is het dierenasiel naar genoemd) en de heren Van Dijk, Van Dalen, Bre- merkamp en Prakken. Gymnastiekon- derwijzer was de heer Doderer die ook directeur van de Turnvereniging Ij muiden (TVIJ) was. Zij zoon Joop zou bekend worden door cabaret, toneel en (Swiebertje!) televisie. Hillegom Zandvoort Beverwijk Umuiden Bennebroek 19.10 uur 19.10 uur ANDERE HERINNERINGEN Toen een'houtboot bij het binnenkomen een groot gedeelte van haar deklast had verloren spoelde deze op het strand aan. Talloze IJmuidenaren slaagden er in balken en planken te bergen voordat de strandvonder (de burgemeester) en de politie er lucht van kregen. Later werden de IJmuidenaren bij de Haring- haven aangehouden maar slimmeriken begroeven hun buit in het duin; jaren later waren de verrotte resten hiervan nog te vinden. Echter, in de President Krugerstraat en de President Steyn- straat is meer dan één schutting achter het huis toen vernieuwd. Er liep ook eens een bark binnen na een storm doorstaan te hebben: twee afgebroken masten, zeilen op het dek temidden van de ravage. Enige weken later stond een model van deze bark in gespoten suiker in de etalage van bakker D. J. Bais in de Kanaalstraat. Het was een pronkstuk in een etalagewedstrijd. Aan een derge lijke wedstrijd deed de firma Van der Wel in de Prins Hendrikstraat mee: in de gehele etalage kippegaas, volgehan gen met druiven en daartussen (toen hier nog niet bekend) tomaten resul taat eerste prijs. De besommingen waren: KW 44 KW 85 ƒ67.600,-; KW 4 .ƒ3.600,-; KW 117 14.400,- UK 135 UK 145 3.360,-; VD 19 VD 73 7.680,-; VD 20 YE 25 2.540,-; IJM 14 IJM 27 3.720,-; IJM 211 21.700. Joop van den Ende presenteert dan voor het 2e suksesselzoen door Jan K van Baarsel 4, wat vertel je me nou? a™ een winter als ijsbaan dienst gedaan maar de overlast van het opwaaiende zand dempte de vreugde. Het café in de Bloemstraat dat De Drie Egmonden zou gaan heten de schilder maakte er De Drie Egmonders van en zo is het gebleven Mevr. H. Schaap-Luster, IJmuiden: „Van de NN’s op de foto herkende ik op de eerste rij Riek Post, tweede rij Mientje Brouwer, derde rij mevr. Ha- nia en P. Schaar, vierde rij Lena Kui per en mevr. Braak, achterste rij Bon- ke en Nierop. Verder werd de naam van Berkel genoemd; dit moet zijn Van Berkum - hij was onderwijzer op de school van Ten Napel”. (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). S&S' Herkent u dit station en deze mannen van het spoor? De lezer die ons de foto ter beschikking stelde noemde van de eerste rij Lens Geerlof —r Wal Van Westen Belgraver v.d. Zande Metselaar en Lindeblad; van de tweede rij C. Hamers Post Bohn Servaas Kleis Boot Van Lith J. Hamers en Gilder- meijer. De uitslagen waren: 1. T. Conello 259 cm, 2. B. Kanis 187 cm, 3. L. van de Sluis 170 cm, 4. J. Pais 138 cm, 5. T. Kanon 112 cm. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. H. van Dessel, 21 m en 66 cm, 2. A.Kouwenho- ven 21 m en 61 cm, 3. D. de Boer 19 men35 cm, 4. B. Numan 19 m en 22 cm, 5. J. Pais 18 m en 52 cm. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 19,65-19,01; grote tong 12,98-12,91; groot- middel tong 14,65-14,51; kleinmiddel tong 13,62-13,36; tong één 12,51-12,39; tong twee 9,96-9.42. „Veel mensen die in „IJmuiden wat vertel je me nou?” vermeld staan heb ik nog gekend. In 1905 werd ik aan de Zandweg, de latere Engelmundusweg, geboren. Het was in een rijtje van zes gele huisjes van Van Heijst. De huur was 35 stuivers per week. Ondanks de armoede was het toch gezellig. De heer Douma te Haarlem schreef over Ber- tus van Os, „de schrik van Velser- oord”. Bertus was een oom van mij. Hij droeg zoals gezegd een platte pet maar hij had ook nog een ijsmuts. Die zette hij op als hij ging stropen in de duinen -en dat deed hij nogal eens. Zoveel dat de koddebeier op een afstand wist wie het was. De koddebeier maakte er een gewoonte van op een afstand te schreeuwen: „Hé, jij daar, onthou je dag maar!” Nou, dat was dan weer vijftien gulden boete of vijftien dagen zitten voor Bertus. Omdat vijftien gul den in die tijd veel geld was koos Bertus voor de gevangenisstraf. En als dan de zomer aanbrak kwam Vermeer, de rijksveldwachter, hem halen. Ber tus had van te voren de hakken van zijn schoenen losgehaald en daar stuk jes „negerret” („Negro head", pruimta bak) in gestopt. Dan had hij in de nor toch wat te pruimen." bomen bijgeplant, want vroeger ston den er hoogstens vijf en nu zijn er tien, vijf dikke en vijf dunne. Die dunne zijn er later bijgekomen. De heer Braam uit Heemskerk komt het dichtst bij mijn veronderstelling omdat hij zich de tijd herinnert dat zijn grootvader daar in een boerderij heeft gewoond. Die grootvader heb ik goed gekend, evenals de grootmoeder en de kinde ren Henk, Cees en Barend; met Barend ben ik nog naar school gegaan” De heer C. J. de Goede, IJmuiden: „De lezer heeft gelijk wat het verplan ten van de bomen in de omgeving van het tegenwoordige Marktplein betreft: ik heb óók gezien dat er bomen zijn verplaatst. Ik weet nog dat ik me af vroeg hoe zoiets mogelijk was. Voor het verplanten was een sleuf gegraven zodat de bomen vrij eenvoudig verder op konden worden gebracht. Ander zijds heeft de heer Kocx gelijk met zijn conclusie dat de bomen die er nu nog zijn daar altijd hebben gestaan, dus vroeger bij het pad. Naar mijn mening zijn er oorspronkelijk negen bomen geweest en zijn er daarvan vier ver plant, haaks op de andere. Die ver plaatste bomen zijn verdwenen, mis schien omdat ze niet goed „aansloe gen”, zeer waarschijnlijk echter om ruimte te maken voor een winkel- pand Bomen - 3 18 50 uur 19.00 uur 19 00 uur Busstation Centr Nederland (NZH bus) Zwanenburg Dennenlaan t.o postkantoor tweepijper, van Wijsmuller. De Bell- Telefoon in Hn 57ie<?orinr»'<ïfvnn'f mof haar telefoniste; om de hoek de „kom- miezenwacht” IJmuiden was nog een douaneplaats. De grote mast op het Sluisplein met de antenne naar het postkantoor aan de Kanaalstraat als voorloper van Scheveningen-Radio WEET U HET NOG’ De vele masten die in IJmuiden stonden voor boven grondse straatverlichting, leidingen en/of telefoon. De hondekarren die van de vishal langs het kanaal reden om elders de vis te slijten. De stenenwa gens van de firma Gebr. Boon die met Frits, Gijs, Jan en Klaas de stenen haalden welke aan de „bootsteiger” werden aangevoerd om IJmuiden op te bouwen. De brandspuit die naast het politiebureau Willemsplein was onder gebracht een boeiend gezicht was het de agenten Zorgdrager, Edcius, Annes en anderen, soms onder verlies van de pet, de spuitwagen naar de brand te zien trekken. De Haringhaven toen deze werd gegraven heeft de put nog «nsdag aangekomen: Guardian, van Cont. plat; D B. 22, Cont. it; Loenn, Rotterdam; Thuringia, Bre- srhaven; Fernhurst, Ipswich; Ivan Be- •totskiy, Las Palmas; Stirling Brigg, •nt. plat, Ijmuiden; Mortic, Colchester. oensdag vertrokken: i'ridel, naar Whitby, IJmuiden; Abrene, •Iborg; Can Budinga, Hamburg; Mer- ndian Ambassador, Santander. lems Dagblad te Schalkwijk, Californiëplein 17, naast het postkantoor. Verkoop van de restantkaarten op maandag 13 maart a s. in het kantoor van de IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427 te IJmuiden, van 9 tot 12 uur. Na 14.00 uur worden de overige kaarten uitsluitend verkocht in het stadskantoor van Haarlems Dagblad, Ged Oude Gracht 82 te Haarlem Op de,eerste verkoopdag is er uiteraard een grotere keuze uit beschikbare plaatsen Dus: „Wie het eerst komt, die het eerst maalt •sdag vertrokken: feterdale, Rotterdam; Cambrea, Londen; Jan •abe, Bremen; Rosalyne, Rotterdam; Din- gton, Kingsnorth; Ulla Tholstrup, Arklow, luiden; Bramadon, Rotterdam; Jebis, Esh s' Gazelle, Kiel; Trans Germania, Hamina; memerland, Vitoria; Yuta, Passages; Pluto, ■wiek, IJmuiden; Jelenia Gora, Stettin; Berta rgenroth, Ostende; Pamir 2, Rotterdam; Twa- a, Hamburg; Pamir 2, Rotterdam; Ringness, lonsvik, Ijmuiden; Steinbukk, Rotterdam; o, Gothenburg; Titan Servicen Cont plat, luiden; Nena, Swansea. Ijmuiden, Riverina, den; Hannoverland, Hamburg „Die bomen bleven me bezighouden. Daarom heb ik eens bij de Plantsoe nendienst geïnformeerd. De heer Be- skes vertelde me, na overleg met enige „ouwe getrouwen”, dat de vijf bomen er inderdaad altijd hebben gestaan. De twee dikke bomen in de Rambonnet- laan, vlakbij het Marktplein, zijn daar ook van oudsher; oorspronkelijk was daar de boerderij van Braam.” De heer B. Broeren, IJmuiden: „De foto van de IJmuider Volksstem, waarop ik ook Nierop sr, Bonke en mevr. Baars herkende, deed me tevens terugdenken aan De Kleine Stem en vooral de uitstapjes, eerst een wee keinde naar Amsterdam, toen vijf da gen naar Hilversum, later ook naar Nijmegen en Arnhem. Mijn vader was voorzitter. Het was bij de uitstapjes altijd op zaterdag weg en op woensdag terug omdat de arbeiders maar drie dagen vakantie hadden.” sdag aangekomen: Fridel, Rochester, Ij len; Abrene, Antwerpen; Twebro, Brussel, uiden; Badenstein, Bremen; Benarty, Lon- ;Mini Cloud, Skarhamn, Velsen; Tor Britan- Gothenborg; Petoefi, Le Havre; Werner enbmder, Sapele; Albireo, Duinkerken, Ij len De heer H. van Dieren, Terschelling: ,Voor mijn geschiedschrijving over de motorreddingboot Brandaris 1 (op 23 oktober 1921 met man en muis ver gaan) zoek ik nog enige foto's van IJmuider trawlers en loggers. Ik heb al van alles geprobeerd maar vergeefs. Als laatste poging wend ik mij tot u; ik hoop dat uw lezers mij kunnen helpen. Ik zoek foto’s van de volgende sche pen: GERHARD IJM 167, schipper Jan Koeman uit Egmond, rederij NV Nati onale Stoomvisscherij, directeur A. S. Groen, schip op 31 oktober 1915 ge strand bij Ameland; NELLY IJM 9, schipper J. Swart, Algemeene Vissche- rij Mij IJmuiden, directie Klerq en lijmans, op 13 november 1915 ge- itrand bij Terschelling; ZAAN- ITROOM IV IJM 197, schipper Bertus koen uit Egmond, rederij Zaan- itroom, directeur S. IJff Wzn, schip op 19 januari 1916 gestrand op het Born- if, Ameland; MARIA LOUISE IJM 94, schipper Hendrik Plugge uit Sche- leningen, rederij De Unie van gebr. Boon, op 31 oktober 1916 vergaan op de eerste reis bij Vlieland. Verder zoek ik gegevens over de redding van een be manningslid van de Duitse Zeppelin L 56, op 10 augustus 1918 neergeschoten bij Terschelling; de enige overlevende moet opgepikt zijn door een sleepboot trawler, de Noordzee RO 56 en in Ij muiden aan wal zijn gebracht”. - Het adres van de heer H. van Dieren is: Formerum Zuid 13 A, Midsland, Ter schelling, telefoon 05620-8458. De heer H. Raspoort, IJmuiden: --- IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 745 kg. tong; 13 kisten tarbot en griet; 710 kisten kabeljauw; 2354 kisten koolvis; 29 kisten schelvis; 160 kis ten wijting; 336 kisten schol; 14 kisten schar en 111 kisten diversen. VELSEN. In Paviljoen IJmond aan de boulevard wordt maandaga- vond 13 maart een naar zeggen van de I organisatoren exclusieve modeshow gehouden. In samenwerking hebben DEZE WEEK wederom een rubriek [waarin de lezers het geheel voor het zeggen hebben. Met herinneringen aan het bedrijvige leven rondom de sluizen. aan een houtboot die een deel van haar deklast verloor en IJmuiden aldus eni ge nieuwe schuttingen bezorgde, aan de manier waarop een bij het stropen be trapte Velseroorder zijn pruimtabak voor het verblijf in de cel veilig stelde, aan de bomen bij het Marktplein (zijn ze overgeplant, hebben ze er van het begin af gestaan?), Kortom: ook dit maal een bonte reeks herinneringen aan het IJmuiden en Velseroord van „toen”, hier en daar gekruid met een tikkeltje heimwee. Allereerst het woord aan lezer C. J. de Goede in IJmuiden BIJ DE SLUIZEN ziet u het nog. De marconist van Wijsmuller die bij goed weer buiten zat met de koptele foon op om maar niets te missen. De boten van Rijkswaterstaat, de Breev eertien en de meer luxe biedende Inge nieur van Rhijn; aan de overzijde bij de kleine sluis de Drente, zowaar een KF.NNEMERSPORTHAL-HAARLEM y Op donderdag 6 april is de zaal van Carré in Amsterdam gereserveerd voor abonnees van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverijkse Courant. De plaatsbewijzen geven tevens recht op vervoer per autobus vanaf een gekozen opstapplaats naar Carré in Amsterdam v.v. Busstation NZH 18.30 uur Stationsplein 18.30 uur Marktplein, voor postkantoor 18.40 uur Bushalte „Stichting Vogelenzang Rijksstraatweg Soendaplein (t.o. kantoor Haarlems Dagblad) Stationsplein, perron K Schalkwijk, parkeerterrein - winkelcentrum t.o Haarlems Dagblad

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9