De Hypochonders zit vol verrassende wendbaarheid Bij Bernstein blijft boog tot uiterste gespannen Faillissement êiibij Gabrieli Kwartet n Directeur Nuyten: „De mensen hebben het recht te weten wat er te doen is Muziekcentrum op pad in wijk en streek 111 dreigt voor toneelbestel Kunstvervalsing treft Institut Intense betrokkenheid Hooohoudt »Brandalarm« kan uw leven redden Néerlandais bij de boekhandel B.V. IEKI 1 L HoonhoiiitJ Weldadigheidsconcert Amnesty International ^Sensitief en imponerend slotrecital >00, iet aam »Brandalarm« ziet de rook en geeft alarm onthullende boeken f’Mbbele/| jraan jenever 22 DONDERDAG 9 MAART 19 7 8 23 KUNST AMSTERDAM. Een vrouw Nelly heet ze heeft haar minnaar ■oep Baal in première ging. O.G. lNS- MIE” k telef noon of towMEwvit ineren n. leder Qeótaurant ^oyal bo 4 ^2 Nelly wordt gearresteerd, maar ook vyeer vrijgelaten, want de gebroe ders Spaak betalen een borgsom. Wie zijn de gebroeders Spaak en [waarom doen zij dat? Omdat Nelly voor hen werkte en een geheim geneesmiddel op het spoor moest komen. Wat is de rol van dit alles bij JNelly’s warrige echtgenoot Vladimir? En van Vladimirs wonderlijke 000,-1louders? Dat zijn vragen die je jezelf in de loop van de avond te e nl|voorbarig natuurlijk stelt bij het zien van het toneelstuk De win (wjlHypochonders, dat woensdagavond in het Shaffy theater bij toneel- 3 royaler ------ vvvj |vermoord toen deze al teveel naar het alleenrecht op haar ging streven. ing(split-|, -■ - - - (ADVERTENTIE) Baal op spannend speurderspad kon omzetten. JOHAN VAN KEMPEN KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) JAAP STORK 9 9 (ADVERTENTIE) in „U m. een origin! richt leek. Enigszins onttrokken aan de ugelloze spontaniteit van het moment, aakte het letterlijk beschaafde spel van Js aanloop tot Schubert’s vijftig minu- durende meesterwerk had het kwartet Irijpelijkerwijs gekozen voor niet al te ppeilende literatuur. Het was daarom Het haarzuiver getroffen, in duivelslas- tig hoog liggende slot van deze compositie was maar een enkel voorbeeld van de technische hoogstandjes waartoe de leden van het kwartet trouwens in staat waren. (AR 806 Ite. central Waarom heeft het muziekcentrum zo’n vrij omvangrijk wijkprogramma opgezet? Directeur J. Michael Nuyten: „Ons cen trum heeft als centrale doelstelling zoveel mogelijk burgers te helpen bij hun muzi kale ontwikkeling. Ofschoon wij jaarlijks zo’n 2600 mensen van jong tot oud helpen zich op een instrument te bekwamen en hen te laten delen in het plezier dat het spelen geeft, zijn wij er van overtuigd dat er nog heel wat mensen zijn die een ver keerd beeld hebben van een muziekschool of er eenvoudig helemaal niet over naden ken. Die grote groep mensen die denken dat je heel begaafd moet zijn voor je les kunt nemen of dat het volgen van lessen een dure zaak is, willen we op andere gedachten brengen. Baal’s voorstellinglieeft van Paul Gallis een glanzende verpakking van luxueuze Jugendstil-achtige kitsch gekregen. Een kamerdecor met marmeren trappen dat eruit ziet alsof het met witte kwark is overgespoten. Een prima voorstelling bij Baal, waarbij de inhoud vanwege het spanningselement zo min mogelijk mag worden vrijgegeven. Baal zelf houdt zich wat dat betreft in de informatietekst op het programmablad ook fraai op de vlak te. In elk geval zeker een voorstelling om te gaan zien. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het centrum voor mu ziek, in elke wijk voor elk publiek. Dat is het motto waarmee het Muziekcentrum Zuid-Kennemerland (dat is de huidige naam van de muziekschool) op een achttal vrijdag- en zaterdagavonden in de perio de van vrijdag 10 maart tot en met zater dag 22 april zijn activiteiten gaat presen teren in een aantal Haarlemse wijken en op enkele plaatsen in de Haarlemse regio. Scène uit De Hypochon ders, gespeeld door Baal. Deze foto geeft een goed beeld van het prachtige decor van Paul Gallis. Op de foto v.l.n.r. Rudolf Lucieer, Herman Naber, Han Römer en Trudy de Jong, (foto Hans Verhoeven). Meer over geheime diensten: John Barron. KGB, 28,90 Philip Agee, CIA, 25,50 S.J. Ungar, FBI, 28,90 „Omgekeerd is het niet zo dat we te kleine capaciteit nu maar gaan verzwij gen, dan zou je je laten inkapselen. We zitten een beetje in een vicieuze cirkel, wat dat betreft. Sinds onze school door samen voeging van de volksmuziekschool en de toonkunstmuziekschool ontstond is er veel ten goede veranderd. Haast automatisch neemt daardoor de belangstelling voor het volgen van onderwijs toe. Helaas kunnen we dan niet iedereen dadelijk helpen, hoe wel we de capaciteit zelf ook iets verhoogd hebben door bijvoorbeeld te beginnen met De wijkprojecten zijn op: Vrijdag 10 maart (19.30 tot 21 uur) in Club en Buurthuis De Fjord, Paul Krugerkade 6 te Haarlem; Vrijdag 21 april (19.30 tot 21 uur) in de M. L. Kingschool, Van Zeggelenplein te Haar- len en tot slot op Zaterdag 22 april (10.30 tot 12 uur) in de ruimten van het Muziekcentrum in het Cultureel Centrum De Egelantier, Gas- thuisvest 47 te Haarlem. Zaterdag 11 maart (10.30 tot 12 uur) in de St. Albertusschool, C. van Kietenstraat in Spaarndam; Vrijdag 17 maart (19.30 tot 21 uur) in de Montessorischool, nabij Spaarnehal in Haarlem-Schalkwijk Zaterdag 18 maart (10.30 tot 12 uur) in het Gemeenschapshuis, L. Davidsstraat 17, Zandvoort; Vrijdag 7 april (19.30 tot 21 uur) in de Lo- rentzschool, Leidseplein, Haarlem; instrumentaal groepsonderwijs in 1974 te beginnen; nu neemt dat zo’n 15% van het totale lesurenbestand in.” Het Muziekcentrum gaat dus de wijken in, ondanks de beperkte capaciteit. Hoe bereik je de mensen die je moet bereiken? Nuyten geeft toe dat de voorbereidingstijd wat aan de korte kant was. „Ja, ons inzicht met betrekking tot welke wijken we moe ten behappen is zuiver gevoelsmatig. Nat- te-vingerwerk. We hebben globaal beke ken in welke wijken weinig muziekscholie- ren wonen. Dan kom je bijvoorbeeld in de Transvaalbuurt en in de Indische buurt terecht. Wij proberen de mensen dan te bereiken via het buurthuis, in dit geval de Fjord, en via de kinderen die we op de kleuter- en basisscholen bezoeken en een briefje voor thuis meegeven. Helaas kun nen we niet iedereen bereiken, daarvoor zou je nog veel intensiever via de wijkorga- nen en de wijkraden moeten werken.” Tijdens de activiteiten in de wijken wordt in een tijdsbestek van zo’n ander half uur een overzicht geboden van de mogelijkheden die het Muziekcentrum biedt. Een ensemble bestaande uit leerlin- gen van de school speelt een openingsstuk, waarna in verschillende ruimtes van het school- of buurtgebouw waar het gebeu ren plaats heeft vervolgens korte pro gramma’s worden gebracht, waarin pro- jekten rond jazz en lichte muziek, toetsin strumenten, gitaar, strijkers, blazers, blok fluit en klavecimbel en algemene muzikale vorming tonen wat je kunt gaan beoefenen en hoe het musiceren en bespelen van instrumenten in zijn werk gaat. Het programma wordt besloten door een door alle medewerkers te spelen slotstuk van de hand van Peter Maissan, adjunct- directeur, die een werkje in rondo-vorm heeft geschreven. Met de toepasselijke titel De Wijk genomen. Dat is precies wat het Muziekcentrum gaat doen, mede dankzij de hulp van een aantal vaders, dat een handje helpt met het vervoer van de beno digde instrumenten van en naar de school of het buurtgebouw, waar de wijkprojec ten plaatshebben. elektronische rookmelder voor woonhuizen i reageert op rook bij begin 1 van brand I werkt op batterij eenvoudig te plaatsen Verkrijgbaar bij de elektrohandelaar en bij uw warenhuis DEN HAAG. (ANP) Men kan er niet mee doorgaan de financiële lasten verder naar de lagere overheden te schuiven. Wordt deze lijn namelijk gevolgd, dan zal dit leiden tot het failliet van een landelijk verspreid gesubsidieerd toneelbestel, dat de podiumkunsten dient en dat zich niet richt op onmiddellijk commercieel gewin. en 17.00 tot 23.0 Se»<>schenfege en öe a«er nieuwste de gw af hnwwrte van de KG8 overigens niet zo dat het centrum met deze activiteiten de overheid extra met de neus op de problemen wil drukken. Geld voor nieuwe voorzieningen is er zo een twee, drie niet. Het opheffen van de bestaande wachtlijsten komt neer op zo’n 255 duizend gulden voor 1979; ik zie dat niet in een keer gebeuren.” Heinz Höhne Admiraal Wilhelm Canaris Het einde van een verzetsmythe. 39,50 Francis Hitching De megalieten bouwers Boeiende speurtocht naar de geheimzinnige krachten van een raadselachtige beschaving. 22,90 (ADVERTENTIE) 'iry: Jiüf) ook hier, dat de geconstateerde neiging van het viermanschap om inhoudelijk felle geladenheid niet het volle pond te geven, het minst aan de orde was. Muziekonderricht in deze tijd wordt ver der gekenmerkt door een wat ander gege ven. Talent staat minder centraal in de zin van dat je heel goed móet zijn als je een instrument zou willen bespelen. Dat is onzin. Muziek leren spelen en beoefenen heeft te maken met het omgaan met jezelf. .Bedachten met zijn stuk alle kanten op en ■e verrassing wordt keer op keer vanuit de gekst naar de handeling doorgevoerd. Zo (ontstaat een ongewone, wat irreële sfeer jraarin vermeende aanknopingspunten fcet steeds weer laten afweten. Dat heeft got gevolg dat er aan het slot een opsomme- |ige uitleggerij nodig is als verantwoor- ling, maar dat neem je op de koop toe. En le wending aan het einde is een echt Inverwachte. J Leonard Frank heeft deze thriller alles ■eegegeven wat de auteur mogelijkerwijs an een getalenteerd regisseur kon ver lachten. Frank heeft er met een strak >gie-concept, waarbinnen de spelers zich nconventioneel en gestileerd kunnen be legen, een vertoning van gemaakt vol half toteske elementen. En als de regie-aan- ijzingen in het tekstboekje dat Baal bij e voorstelling levert van Strauss zelf zijn, an heeft Frank ze in elk geval met loep zuivere perfectie uitgevoerd. 7 De voortdurende wendbaarheid in de jekst zelf, maakt dat je de hele avpnd met Siemens Nederland N.V. Den Haag volledige interesse toehoort. Die wend baarheid is vanuit de tekst knap in het bewegen en spreken van de spelers door gevoerd. Zo is Rudolf Lucieer briljant als Vladimir die hij een hakkelende gedach tengang meegeeft en een bepaalde onhan digheid toemeet welke pas aan het slot verklaarbaar is. Trudy de Jong speelt als Nelly duidelijk het vrouwtje met gecamou fleerde onzekerheid. Als moeder van Vla dimir is Kitty Courbois kostelijk grotesk en stoïcijns. Ze is een prachtig gemene dik gemaakte theemuts en zet haar ogen vol venijn. Herman Naber en Han Römer vul len uitstekend aan als de strip-achtige ge broeders Spaak en Elja Pelgrom is meer dan alleen als dienstmeisje aanwezig. Diens Tweede en Derde Symfonie wer den hier in de praktijk een indringende belevenis voor het vele, vele (tot op de podiumtrappen gezeten) publiek. Degenen die aan de kassa teleurgesteld moesten worden, kunnen alsnog 12 maart via de radio horen wat hier muzikaal allemaal is gepasseerd. Evenals van Beethovens Missa Solem-' nis, die vorige week in dezelfde omstandig heden werd gehoord, kreeg men ook nu van deze twee symfonieën een echt Ameri kaanse uitvoering. Amerikaans, wat wil zeggen: alles terwille van het klankeffect extra aangezet, fel en gechargeerd en op een hoger dynamisch niveau dan in Euro pa gebruikelijk is. De boog blijft tot het uiterste gespannen en wat opgeklopt kan worden, wórdt opgeklopt. En Beethoven voer daar wél bij, omdat hetgeen de com positie biedt, innerlijk zo sterk is dat het uiterlijke overdrijving verdraagt. Het hoort in Europese cultuur-snobisti- sche kringen op het ogenblik tot de „bon ton” om het muzikaal „Amerikanisme” af te wijzen. Maar of het nu je smaak is of niet; op dit niveau is het een vorm van zeer expressief musiceren, waarbij het dan niet zozeer gezocht wordt in het intieme, maar vooral in het groot-groter-grootst. Zoals te verwachten was, waren de houtblazers in het orkest verdubbeld en werd overal een gloedvolle uiterlijke verschijningsvorm bereikt, waarin vooral de heroïek werd onderstreept en waarvan het eindresultaat laaiend enthousiast door het publiek werd gewaardeerd. Groot was ook ditmaal de suggestieve spanning, met name in de Dodenmars van de na de pauze gebrachte „Eroica”, terwijl in de Tweede, Beethovens „zonnigste” symfonie, in deze benadering als haast vanzelfsprekend speciaal de karakteris tieke fierheid, sterker dan de erin aanwezi ge lyriek, tot uitdrukking werd gebracht. Bernsteins uitbundige manier van diri geren kende op dit benefitconcert dezelfde beeldende gebaren, maar was toch aan zienlijk minder showmatig als waarmee de Omdat veel mensen nog steeds geen weet hebben van de mogelijkheden waarover een muziekschool anno 1978 beschikt, gaat het Muziekcentrum hen dicht bij huis, in de eigen woonwijk opzoeken met een snel, afwisselend en leuk programma dat geïnteresseerden in een kort tijdsbe stek informeert over muziekinstrumen ten, de studiemogelijkheden en de manier waarop er muziekonderwijs gevolgd kan worden. I (Van onze kunstredactie) LONDEN. Het Institut Néerlandais in Parijs en een groot aantal internationa le musea zijn waarschijnlijk het slachtof fer geworden van een kunstvervalser. De Britse Daily Thelegraph heeft bekendge maakt dat het gaat om twintig tot dertig tekeningen van Italiaanse meesters, waarvan ondanks uitgebreide proeven nog niet geheel zeker vaststaat dat het om vervalsingen gaat. Maar verschillende deskundigen zijn reeds tot de conclusie gekomen dat een voormalige student van de Koninklijke Kunstacademie in Londen het brein achter de vervalsingen zou zijn. Volgens het dagblad hebben verscheide ne musea de vervalste werken .terugge stuurd naar de kunsthandelaren die ze geleverd hebben. Een van de vervalste werken is de „Studie van een page die een lans vasthoudt” die is toegeschreven aan Francesco del Cossa en die is aangekocht door de Pierpont Morgan Library in New York. De Times, eveneens een Brits dagblad, heeft bekendgemaakt dat werken van de Franse kunstenaar Fragonard, die door Europese en Amerikaanse kunsthandela ren zijn verkocht aan musea eveneens niet echt zijn. Door deze vervalsingen zijn het veilinghuis Sotheby, de National Gallery of Canada in Ottawa en het Montreal Museum, beide in Canada ernstig gedu peerd. tingen: sch Leonard Bernstein grootse Missa werd aangepakt. Ook nu weer bleek overigens het Concertgebouw orkest weer een medium dat de intenties van deze dirigent van het New York Phil- David Lewis Seksspionage door de Sowjetunie Fascinerend relaas over de geraffineerde slaapkamer- spionage van de KGB. 22,90 Zaterdag 8 april (10.30 tot 12 uur) in de Beatrixschool, Von Brücken Focklaan 2 te Heemstede; De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Nederland heeft dit gesteld in een commentaar op de jongste toewijzing van subsidies voor to neelgezelschappen. De schouwburgdirec teuren hebben de volksvertegenwoordi gers ook geschreven dat de verschuiving in de toekenning van subsidies structurele problemen verdoezelt. Voorts betekent een verhoging van rijks- bijdragen die minder dan de trendmatige is, een verschraling van het toneelaanbod. Voor de voorstellingen zal meer moeten worden betaald, wat veelal een extra last inhoudt voor de lagere overheden. Alle oplossingen en gevolgen die tot nu toe zijn gesignaleerd, leiden volgens de schouwburgdirecteuren tot het verdwij nen van een niet-commercieel toneelbe stel, dat zijn bestaansrecht grondt op artistiek-kwalitatieve maatstaven. Op eco nomische gronden zal het voor de schouw burgen onmogelijk zijn de verscheiden heid voor de verschillende publiekgroepen te garanderen, aldus de vereniging. 1 4* - a a 1 I illustere Londense kwartet afgezien tuurlijk van een zeldzaam knappe staal- art aan de subtielste klanknuances een thans op mij licht geaffecteerde indruk. merkwaardige echter was, dat deze dsteldheid (waarschijnlijk vanwege het Betisch ongehoord boeiende luisterele- ■nt) de composities als zodanig niet of ■welijks tekort deed. Daarvoor was de eep die Kenneth Sillito, Brendan O’Reil- (viool), Ian Jewel (altviool) en Keith irvey ook technisch gesproken op de iterie hadden, te imponerend. Als blikvanger op het programma van I slotrecital in de kwartetserie f ungeer- hoe kan het anders, Schuberts laatste artet, opus 161 (posth.) in G, een trek- ister die door muzikaal Haarlem werd honoreerd met een verrassend goed ge- Me grote zaal. Dankzij het sensitief M mkboetseren, alsmede de opmerkelijke ■■uikracht, waarmee het Gabrieli Kwar- ■Idit monument van ontstegen lyriek van Mtot z in niet aflatende bezieling aan ons Morbij liet trekken, waren wij getuige van B visie die in elk geval wat betreft zijn Bistiek gehalte ver boven elke twijfel Uheven was. Na een puntgave, transparante en even wichtig opgebouwde introductie met Haydns Kwartet in C opus 74, nr. 1 schonk het Gabrieli Kwartet de aanwezigen an dermaal sublieme klankschoonheid met het in rake impressionistische sfeer afge schilderde, kernachtige Strijkkwartet opus 34 van de begaafde Vincent d’Indy- discipel Joaquin Turina. De Hypochonders is een fantastisch ge- ichreven thriller van de Duitse auteur Botho Strauss. Een schrijver van onze tijd, jie met dit stuk een speurdersgeschiedenis jp papier zette waarin de zwaarmoedig- wid door verrassende geestigheid over- keuken,ltind gehouden wordt. Strauss stuurt je toilet, af nlichtin aak eef K ^outötr. 44 ^'lemZel.3237 34 MENU a 28,50 Paté la Maison Consommé de Légumes (held, groentesoep) Coteiet Royal (varkenscotelet met champignons) in Madeirasaus Clacé au Mandarine (ijs met mandarijntjes) KINDERMENU 9,50 En dan geloof ik dat ieder mensenkind creatief is.” Toch worstelt het Muziekcentrum met een probleem als het er om gaat alle nieuwe te verwachten aanmeldingen te plaatsen, omdat er momenteel al zo’n 240 aspirant-cursisten op wachtlijsten staan. Er is dus een tekort aan capaciteit. Deson danks probeert het centrum mensen attent te maken op zijn mogelijkheden. Nuyten: „We moeten eerlijk blijven, de wachtlijsten bestaan en het tekort aan capaciteit valt niet te verzwijgen. Toch vinden wij dat de mensen het recht heb ben, te weten wat je aan het Muziekcen trum Zuid-Kennemerland kunt hebben, wat er te doen is. Ze betalen er namelijk voor. De echte kosten van een centrum als het onze worden na aftrek van de eigen bijdragen van de cursisten toch verhaald op de belastingbetalers? Nou dan. Het is AMSTERDAM. en het Concertgebouworkest musiceerden gisteravond geheel ten bate van Amnesty International, in het ook al voor dit doel belangeloos ter beschikking gestelde harmonie, inzake diens Beethoven-inter- Amsterdamse Concertgebouw. Een pretatie, doorgaans magnifiek 'in klank avond muziek van de componist die de „Alle Menschen werden Briider” -gedach te in zijn kunst heeft willen uitdragen: Ludwig van Beethoven. raste trap z.g.st. J. Michael Nuyten, directeur Mu ziekcentrum Zuid-Kennemerland. I -•- - - -■*z- --“- achtertuin!1 j.kamersT iHAARLEM. Tekenend voor de be- nkkenheid waarmee het gisteravond in et Haarlemse Concertgebouw concerte- tnde Gabrieli/Strijkkwartet in een fraai geproportioneerd programma te werk rt jing, was de wijze waarop met name pri marius Kenneth Sillito de vertolkingsex- tressie ook in fysiek opzicht uitstraalde; neermalen kwam deze begenadigde sti mulator zelfs los van zijn stoel teneinde daadwerkelijke muzikale uitdruk- kJiriA ngskracht nog sterker tot de verbeelding migint laten spreken. 9 Toch was het eerder een verdere intensi- ring van de op zich al zo fraaie klankver- ning dan het reliëf verschaffen aan niets rhullende dramatiek, waar dit alles op

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23