B. van der Vegt en J. Buddingh volop aan de slag rk Ook bij Velsense kleine huishoudens voorkeur Laat die voetjes even nameten! Neem niet voetstoots aan dat ze nog passen. 0 STERK ju Onderlinge samenwerking in de gezondheidszorg komt op gang Brochure over de begroting van Velsen wordt op prijs gesteld h voor eengezinswoningen AUTOMOBILIST MET DRANKPROBLEMEN OVERSTEKEND WILD GEDOOD G. A. VAN OORSCHOT COMPLEET EERSTELIJNSWERKERS OVERTUIGD VAN DE NOODZAAK BOEKENWEEK 1978 5 DONDERDAG 9 MAART 19 7 8 KM RESULTATEN LANDELIJKE ENQUÊTE ONVOLDOENDE VOOR LOGAAL GEBRUIK int Inkomen en woonwensen Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót Gewone woningen Uitgroeien Zelfstandig 4 VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Alleenwonende en tuiswonende Velsenaren en zij ie deel uitmaken van tweeper- loons huishoudens hebben be- U oefte aan gewone huurwonin- -en, type eengezinswoning, die issen de tweehonderd en de raM riehonderdvijftig gulden in de 1 laand aan huur kosten. Aan flats lebben deze categoriën over het Igemeen geen behoefte, al is er en heel klein percentage dat is eïnteresseerd in tweekamerwo- ingen. Vooralsnog is echter een 5 a 80 procent tevreden met de midige woonomstandigheden. IJMUIDEN: Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstraat 797 SANTPOORT: Hoofdstraat 152 EXPERT VOOR BETER SCHOENWERK VEILIGE AANPASSING VAN KONTAKTLENZEN ONDER TOEZICHT VAN OOGARTSEN KENNEMER INSTITUUT VOOR KONTAKTLENZEN VELSEN. De verschillende disciplines uit de gezondheidszorg zullen door middel van een ze kere samenwerking gaan pogen tot een betere hulpverlening aan patiënten dan wel cliënten te komen. De noodzaak hiertoe is in de praktijk gebleken. Op basis daarvan is als eerste een werkgroep ingesteld waarin de huisartsen, ge zinszorg, wijkverpleging, sociaal, algemeen maatschappelijk werk en de gemeentelijke afde ling volksgezondheid zijn vertegenwoordigd. De ze werkgroep hield woensdag in het stadhuis een dagbijeenkomst voor de verschillende disciplines van zoals dat heet de eerstelijns gezondheidszorg. Een voorzichtig contact tussen een groot aantal belangstellenden, waar over en weer voorlichting over de indhoud van het werk werd gegeven en waar is gedicussiëQfd over samenwerking en de daarvoor geëigende vorm. (ADVERTENTIE^ SDAB wil werk uitbouwen Voor afspraken: voor inlichtingen: met twee nieuwe mensen Vegt zet zich als projectleider van de (ADVERTENTIE) :ijn ver- (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 450 1 uur uur De beide bejaardenwerkers zijn afkom stig uit het buurhuiswerk. Van der Vegt is dingh wil ervoor zorgen, dat het Diensten centrum in Zeewijk een plaats is, waar de zo’n jaar of twee geleden heeft mevrouw Teensma korte tijd als zodanig gewerkt. De gemeentelijke onderzoekaf deling moet nu gaan uitzoeken welke leeftijds groepen, met welke inkomens, welke woonwensen heeft. Want hoewel de enquê te bijvoorbeeld wel aangeeft hoeveel thuis wonenden definitief willen verhuizen en hoeveel van hen vage plannen hebben, wordt niet aangegeven naar welk soort woning wie precies heen wil. Alleen is redelijk zeker te concluderen dat er bij eerste keus geen belangstelling is de ge meente uit te gaan, een eis die in tweede instantie wel wordt weggelaten. Voorts werd woensdagavond uit de rapportage duidelijk dat toch ongeveer een derde van de woningzoekenden uit de categoriën niet standig wonende bejaarden om op terug te vallen. Hij ziet misschien nog wel mo gelijkheden om in IJmuiden naast Zee wijk ook Umuiden-Oost te kunnen helpen binnen gebouw In de Abeel. „Maar, zegt hij, „het gebouw leent zich momenteel niet zo erg voor dienstencentrum. In de grote zaal is wel een bejaardensoos, maar verder is er naast de kantoorruimte voor Stisa en SDAB geen accommodatie voor andere activiteiten en dienstverlening.” De heer Buddingh vertelt om'wat voor dienstverlening het nu gaat bij zo’n dienstencentrum. „Het gaat natuurlijk niet alleen maar om de gezelligheid. De nadruk hier in het Dienstencentrum heeft mis schien wat teveel gelegen op de recreatieve sector en dat is ook wel belangrijk, want het Dienstencentrum is dan zoiets als de recreatiezaal van het bejaardencentrum. Maar voorop moet toch de echte dienstver lening staan, die het de mensen mogelijk maakt om zelfstandig te blijven wonen. Hier hebben we in het bijzonder een aantal spreekuren van verschillende hulpverle- als zodanig staat ingeschreven bij de ge meente. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 nende instanties, zoals kruisverenigingen, sociale dienst en ook de wijkagent en daar naast zaken als een pedicure, de bejaar- dengymnastiek, een gespreksgroepje over spierziekte en tweemaal per maand een maaltijd voor alleenstaanden. Daarnaast biedt de SDAB via Tafeltje-dek-je de dage lijkse warme maaltijden voor de mensen, die dat niet meer voor elkaar krijgen. „Het belangrijkste is volgens de nieuwe wijk- postleider misschien nog wel, dat een dienstencentrum snel bereikbaar is, dat de mensen weten, dat ze er terecht kunnen. Er is voor de bejaarden één contactadres, waar ze om een stukje hulpverlening kun nen komen. „Wij zorgen dan wel weer, dat het verzoek op de juiste plaats terecht komt”, zegt hij. „In een aantal gevallen van het „opknappen van kleine klusjes kan de Algemene Hulp Dienst nogal eens de hel pende hand bieden met hun korps van zo’n 200 vrijwilligsters. Daarmee hebben we erg goede contacten.” BOEKHANDEL H. DE VRIES GED. OUDE GRACHT 27 JACOBIJNESTRAAT 3 - 7 MARIASTICHTING, tel.319110, afd. oogheelkunde DIACONESSENHUIS, tel. 319310, afd oogheelkunde TELEFOON: 023-321760 (alle dagen, behalve maandag) Lid van de ANVC SANTPOORT. Een 64-jarige inwoner uit Haarlem heeft een deel van de afgelo pen nacht genoten van de gastvrijheid van de politie in Velsen. De man werd omstreeks half drie op de Hagelingerweg aangetroffen bij zijn auto. Omdat hij duidelijk meer alcohol had ge nuttigd dan goed voor hem was, werd hem een rijverbod opgelegd. Een minuut of tien later werd het voertuig met zijn chauffeur toch rijdende gesignaleerd. De man wei gerde halsstarrig alle medewerking bij het nemen van een bloedproef en werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Nadat tegen hem proces-verbaal was op gemaakt werd hij om zes uur weer op vrije voeten gesteld. 'ooraa dse poli, larin hij Haagst VO-chef buiten- »ief ge festuuri Een vruchtbare bijeenkomst was het in elk geval. Na de groepsgewijze discussie bleek de mening algemeen dat sa menwerking noodzakelijk is en dat het beste kan worden begonnen in kleine groepjes, die bijvoorbeeld op basis van de wijkindeling in Velsen worden samengesteld. Zo kunnen de eerste stappen op het moeilijke pad van wederzijds overleg op gang komen. Dat is de verwachting tenminste. Dit initiatief is in navolging van de samenwerking die bijvoorbeeld in Haarlem en in Santpoort tussen de eerste lijnswerkers daar tot stand is gekomen. w VELSEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is op de Heerenduinweg een reebok aangereden door een passerende auto. Het dier, afkomstig uit het aangren zende duinterrein, was op slag dood. In Velsen zijn bijna negenhonderd men sen in leeftijd variërend van 18 tot 64 jaar ondervraagd. Steeksproefgewijs zijn de deelnemers vastgesteld. Het totaal aantal Velsenaren dat onder genoemde groepen valt, is 13250: duidelijk is dat het hier een deelgroep van de bevolking be treft. Met een zekerheidspercentage van negentig procent heeft het uitvoerend en- quêtebureau Intomart geconstateerd dat er totaal 1092 koopwoningen te kort zijn, 2151 huurwoningen, dat slechts 236 wo ningen voor alleenstaanden gewenst zijn tegen 2875 gewone woningen, dat 2769 eengezinswoningen ontbreken en dat er 30 etagewoningen en 43 flats overschie ten. Daartegenover staat de wens voor 639 tweekamerwoningen, 1247 driekamerwo ningen en 1411 vierkamerwoningen als saldo van vraag min aanwezige wonin gen). Dit alles nog steeds naar behoefte van genoemde groepen. Het dienstencentrum zelf beschikt over 40 vrijwilligsters, die helpen bij alle activi teiten in het gebouw, koffie zetten en om zo te zeggen gastvrouw spelen voor de be jaarden, die komen. Daarnaast onderhou den zij contacten via het huisbezoek. „Dat willen we nu wat verder laten uitgroeien”, zegt de wijkpostleider. „Het huisbezoek is daarom zo belangrijk omdat het een con tact leggen is tussen de bejaarde en het dienstencentrum. Ook kunnen er proble men gesignaleerd worden, die wel eens opduiken. Wij kunnen als dienstencen trum dan zorgen, dat er hulp wordt gebo den. Het is zeker niet de bedoeling, dat de vrijwilligsters zelf die hulp in eerste in stantie bieden.” Beide nieuwe bejaardenwerkers vinden het nodig, dat die dienstverlening zo dicht mogelijk naar de mensen toe wordt ge bracht. „Daarom, dat er in Santpoort en Velsen-Noord iets moet komen. En ook voor IJmuiden is één Dienstencentrum niet genoeg. De mensen moeten niet te ver van hen vandaan een centraal punt heb ben, waar ze terecht kunnen. Projectlei der Van der Vegt vertelt, dat ook de buurthuizen een stukje bejaardenwerk bieden. Vooral op het gebied van de ont spanning kunnen zij veel voor de bejaar den doen, zoals je in buurthuizen ook vaak een bejaardensoos zult aantreffen. Maar het is voor hen natuurlijk maar één van de groepen, waarmee ze te maken hebben. Zij kunnen nooit die dienstverle ning opvangen voor de bejaarden. De leden van de stuurgroep hebben gis teravond voor zichzelf wel vastgesteld dat nu de rapportage binnen is, het echte werk pas begint. In de eerstvolgende ver gadering zal de eerste uitsplitsing naar leeftijdgroep (de 18 tot 29 jarigen) en de relatie inkomen-woonwensen binnen de drie categoriën thuiswonenden, alleen staanden en tweepersoonshuishoudens aan de orde komen. Het is de bedoeling dat per leeftijdsgroep de conclusies wor den uitgewerkt, zodat het uiteindelijke verslag van deze stuurgroep aan het ge meentebestuur als basis kan dienen voor de nodige beleidsaanbevelingen voor de toekomstige woningbouw in Velsen. Dit zijn enkele conclusies die zijn te rekken uit de resultaten van de uitge reide enquête die vorig jaar in Velsen is «houden onder thuiswonende leden van uishoudens, alleenstaanden en tweeper- oons huishoudens. De gemeentelijke Ruurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens kwam woens dagavond tijdens de globale bespreking ran de enquëteuitslag tot de teleurstel lende conclusie dat uit de rapportage zo als die is ingediend weinig meer valt op te naken. Besloten is dat de gemeentelijke ifdeling voor onderzoek de zaak moet pacificeren in leeftijdsgroepen, hun in romen en woonwensen, zodat de stuur groep op basis van die gegevens een ad vies aan het college kan geven over de •reciese woonbehoeften die onder dit ieel van de Velsense bevolking bestaan. De bijeenkomst in het stadhuis stond gisteren onder leiding van mevrouw M. Germen van het provinciaal advies- en hulporgaan voor dit soort zaken, het Service-platform Eerste Lijn (SPEL in de wandeling) Noord-Holland en van hoofd ambtenaar volksgezondheid K. Bijl. Als eerste aanzet gaven alle genoemde deelnemende instanties /disciplines een uiteenzettingover hun werk en doelstellingen. De daarop volgende discussies werden gericht gevoerd op basis van een aantal stellingen waarin kort gesteld werd betoogd dat De nieuwe projectleider B. van der Vegt (links) en de wijkpostleider J. Buddingh (rechts) om de tafel met tweede voorzitster A. Parker en secretaris J. Sluyter van het Dienstencentrum Zeewijk. Beide bejaarden werkers gaan ervan uit, dat de ouder wordende mensen zo lang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blij ven wonen. „Decentralisatie is de beroem de kreet”, zegt de heer Van der Vegt. „De bejaarde moet niet meer in een bejaarden tehuis worden weggestopt. Er wordt zelfs op gerekend, dat maar zo’n zeven procent van de bejaarden in een tehuis hoeft te komen. Maar dan moet je natuurlijk aan de zelfstandig wonende bejaarden wel een stuk dienstverlening en hulpverlening kunnen bieden, die het hun mogelijk maakt uit een bejaardentehuis te blijven.” De projectleider vindt het daarom voor Velsen een eerste vereiste, dat het Dienstencentrum Zeewijk goed gaat draaien en dat er wat meer dienstencen tra komen. Met name in Velsen-Noord en in Santpoort is er nog niets voor de zelf- Lj „„I verd 'ater opbouwwerker ih Amsterdam idsrëw °P de eilanden en maakte als zodanig de -u. sanering van de oude wijken op Katten- id 'afgé en de andere oude havenwijken mee. Hij vertelt: „In die buurten zaten erg veel bejaarden, de wijken waren sterk ver grijsd en zo ben ik daar geconfronteerd met de specifieke problemen van de be jaarde mens. Er was daar ook een wijk- 1 post, waar erg nauwe contacten mee wa ren.” Omdat het ontzettend plezierig is om net bejaarden te werken en het veel vol- ioening geeft, kwam hij naar Velsen als ipvolger van J. Borsboom. „En eerlijk jezegd ook een beetje, omdat er bemidde lt in de ling bij het vinden van woonruimte werd dekking ungeboden en ik in Amsterdam echt rot” woonde. Nu blijkt echter, dat het in Velsen ook niet gemakkelijk is om een ironing te zoeken”. J. Buddingh werkte in Gouda als buurt- miswerker. „Je werkt dan met allerelei arschillende leeftijdsgroepen, ook met ejaarden. Voor mij waren er twee rede- en om de overstap naar het bejaarden uk te maken: ik kreeg het wat minder nik, want in een buurthuis ben je op een “geven moment ’s morgens, ’s middags 1 ’s avonds aan het werk en: ik wilde uit et buurthuiswerk vandaan omdat het me lemaal te vrijblijvend was. Vooral op een at langere termijn kon ik daar toch geen ivrediging in vinden. Met de groep be- arden kon je in een buurthuis vaak wel ht zinnig werken, zij zijn ook sterk ge- Dtiveerd als ze komen en daarom dat ik i overstap wel wilde maken”. Buddingh niet helemaal de eerste wijkpostleider n het Dienstencentrum, want alweer (ADVERTENTIE) Als projectleider moet ik proberen al de activiteiten op het gebied van het Open Bejaardenwerk te coördineren. Dat is mijn grote taak. De uitvoering kan dan gespreid gebeuren, in dienstencentra, in buurthuizen, ieder binnen hun eigen ver antwoordelijkheid, maar gecoacht vanuit één centraal punt.” Het Dienstencentrum Zeewijk biedt met zijn wijkcommissie, die de bestuurlijke taken op zich heeft genomen, met zijn vrijwilligsterskorps, de wijkpostleider en het beheerdersechtpaar De Haas een goed begin aan een stuk zorg voor de bejaarden, die niet in een bejaardentehuis terecht hoeven te komen, maar die wel steun en hulp nodig hebben om zelfstandig te kun nen blijven. VELSEN. Twee nieuwe mensen staan binnen de gemeente Velsen voor de bejaarden klaar. Beide zijn in dienst van de Stichting Dienstverlening aan Bejaar den. de een, als projectleider en de ander als wijkpostleider. Het zijn B. van der Vegt en J. Buddingh, die allebei nu ruim een maand in Velsen voor de bejaarden de cliënt centraal staat, dat samenwerking tussen de verschil lende disciplines de hulpverlening verbetert, dat die samen werking beter wordt wanneer de hulpverleners elkaar, him werk en doelstellingen kennen, dat voor optimale samenwer king werkafspraken noodzakelijk zijn. In grote lijnen was iedere aanwezige het daar wel mee eens. Al ontbrak zeker niet de kritische noot wat betreft de positie van de cliënt, die vaak in een doolhof van instellingen terecht komt wanneer voor het een of ander professionele hulp nodig is. Wat men zich nu voorstelt is dat er overleg komt wanneer bijvoorbeeld huisarts, wijkverpleging en maatschappelijk werk met dezelfde man, vrouw of gezin aan het werk zijn. Gestructureerd overleg, want daar ontbreekt het nu aan en dat wil nog wel eens tot misverstanden leiden. Hoewel ieder aanwezige overtuigd was van dit nut, werden ook hier vraagtekens gezet. Enerzijds ten aanzien van de patiënt/cliënt, aan wie bij zo’n alles dekkende hulpverlening weinig eigen initiatief wordt overgelaten. Anderzijds zien artsen, maar ook andere hulpverleners zich geplaatst voor problemen ten aanzien van het beroepsgeheim, die kunnen ontstaan bij intensief overleg. De praktijk zal hieromtrent moeten leren hoe een oplossing kan worden gevonden. Trouwens de praktijk zal nu ook moeten gaan uitwijzen in hoeverre een samenwerking tussen deze zes disciplines kan verlopen. De werkgroep heeft in eerste instantie de opdracht meegekregen samenwerkings vormen verder te bekijken en tevens om contacten in groter verband met andere hulpverleners als pastores, hulp dienst, sociaal adviesbureau, wijkagent in ogenschouw te nemen. Gedacht wordt aan een „sociaal uurtje” zoals dat in Santpoort bestaat: een informeel contact op gezette tijden. Dit alles is echter een kwestie van organiseren. De eerste aanzet tot samenwerking, waar zo’n behoefte aan is, is in elk geval tot tevredenheid van ieder tot stand gekomen. Vanuit vertegenwoordiging van ondermeer buurthuizen en wijka genten, die woensdag ook op de bijeenkomst aanwezig waren ondanks het feit dat deze groeperingen niet bij de eerstgekozen zes waren gevoegd is het verzoek gekomen toch volop betrokken te worden bij de huidige ontwikkelin gen binnen de gezondheidszorgd. Tevens is aan de werk groep verzocht volledig te worden geïnformeerd zodat ook de indirect bij de gezondheid- en welzijnszorg betrokkenen een en ander van begin af aan kunnen volgen en eventueel hun bijdrage kunnen leveren. VELSEN. De brochure, die de ge- zonden zijn, werden er 169 terugontvan- meente over de begroting had verspreid in gen, een response van 44,8 procent. Verre- de gehele gemeente Velsen, wordt duide- weg de meeste ingevulde formulieren kwa lijk gewaardeerd. Ook voor de inhoud van men van IJmuiden. De response uit Sant- de brochure, die voor de behandeling van poort-Zuid en Driehuis was heel erg laag, de begroting in november huis aan huis in slechts 4,2 en 4,7 procent. Van de respon- de bus is gegooid, had de overgrote meer- denten bleek 90 procent de brochure te derheid van de mensen waardering. Dit hebben gelezen. Veruit de meesten daar- blijkt uit een enquête, die steekproefsge- van hadden waardering voor de inhoud en wijze onder 381 mensen is gehouden. de uitvoering. In 83 procent van de geval- Van de 381 enquêteformulieren, die ver- len stelde men een jaarlijkse uitgave van deze begrotingsbrochure op prijs. Het enquêteformulier bood ruimte om opmerkingen te maken en daarvan is in een aantal gevallen gebruik gemaakt. Zo vroeg men om ook tussen de begrotingen door informatie over de gemeente in een brochure te geven, driemaal werd ge vraagd de Velserbroekpolder niet te be bouwen, tweemaal om de hondenbelasting te verhogen en honden aan de lijn ver plicht te stellen. Tweemaal werd aange drongen op meer en betere bejaardenwo ningen, tweemaal om geen flats te bouwen, tweemaal om de woningbouw uitgebreider te behandelen, terwijl vijf opmerkingen over de vormgeving van de brochure zelf gingen. De grootse opzet is de pïaatselijke stuur groepen van weinig nut geweest, zo blijkt nu. Totaal tien categoriën (thuiswonenden, alleenstaanden, tweepersoonshuishou dens en buitenlandse werknemers de eerste drie nog in leeftijd verdeeld) werden via verschillende enquêteformulieren on dervraagd. De conclusies zijn echter op last van het ministerie in één reportage verwerkt, waardoor de landelijke tenden sen er globaal duidelijk door zullen wor den, maar waarmee de plaatselijke stuur groepen niet best mee uit de voeten kun nen; juist omdat specificering ontbreekt. De enquête die vorig jaar in Velsen is lehouden, maakt deel uit van een landelijk lebeuren. Op initiatief van het ministerie van volkshuisvesting is in verband met de .nota Van Dam” en de daarin geuite veronderstelling dat alleenstaanden en weepersoonshuishoudens behoefte zou ten hebben aan specifieke (kleinere) wo ningen het plan ontwikkeld om in een aantal gemeenten met huisvestingsproble- men voor deze groepen een enquête te pM houden om de woonwensen te onderzoe- hen. Gesubsidieerd door het rijk werden overal stuurgroepen in het leven geroepen, die zich met specifiek deze problemen moest bezig houden. jr grote s is vat «4» **et werk zijn. Projectleider Van der t proces “c“ dvocaatSDAB in voor de beiaarden ,n de gehele I waar pmeente Velsen en wijkpostleider Bud in. L - ring vat Sparden te allen tijde terecht kunnen, die mis- c heeft" it naar eerst directeur geweest van een clubhuis, Mcveien A lij werd k--

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5