Naar de bollen en naar de zee Provincie wil eigen Provincie wacht dienst grondbeheer SCHIPHOLLIJN OP LANDELIJK bel NET AANSLUITEN voor Politieke praatjes ment proef- abonne- op voorstellen van boeren VVD: economische groei en gezond milieu in één adem een gratis a Q statcnvcrkicziriy it' 41 Meer ruimte voor sport 1 A 1 Deelplan Dijkland th. c? DE SCHANS I n (023) 319053 CG CS CS M) SAM ■M ■SB Radio-opname VARA vanuit „De Nieuwe Slof” 9 DONDERDAG MAART 19 7 8 IJMOND ra p. C/3 VEL renovt van ju aan d Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil een Dienst Grondbeheer in het leven roepen. Deze dienst krijgt als eerste taak het beheer van alle grond, die provinciaal eigendom is. Op langere termijn zou de Dienst Grondbeheer ook een rol kunnen spelen bij een slagvaardig ruimtelijk beleid, dat zoals bekend nu soms nog wordt gefrustreerd door het optreden van grondspeculanten en projectont- wikklaars. Een Dienst Grondbeheer zou op kunnen treden tegen ongewenste ontwikkelingen (veroorzaakt door genoemde speculanten en projectontwikkelaars), die het ruimtelijk beleid doorkruisen. De mogelijkheden tot deze taakvervulling moeten echter eerst nog gron dig worden onderzocht. Op dit moment zien G.S. wat dat betreft nog geen direkte taak voor de in het leven te roepen dienst. OP DE 34STE HAARLEMSE VOORJAARBEURS’78 J f 10 T/M 19 MAART I KEN1 )aarn ichooi jeslag idres [ersch en in 'evest iet scl naar 1! itraat iannei lan d ichooi rent e< en tei Sé 'iW 3n'W èi: jtmiïi il (ADVERTENTIE) I In één van de laatste afleveringen ver telden we over de paardetram en in het Prentenkabinet van de familie Van der Linden in Wijk aan %ee vonden we een fraaie prentbriefkaart van de Zeeweg met duidelijk nog te zien de rails van de paardetram. Het is het gedeelte van de Zeestraat tussen „Duinwijck" en de „Brittenboogaard Na een onderbreking wegens ziekte en vakantie gaan we vandaag weer verder met de rubriek „Op het tweede gezicht” en dan blijven we nog even in de Zees traat. G.S. stellen zich voor, dat de op te rich ten Dienst Grondbeheer wordt ingebouwd in de huidige provinciale organisatie, bij voorbeeld door de beheerstaken op te dra gen aan de afdeling Terreinbeheer van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Het colle ge wil echter benadrukken, dat een slag vaardig grondbeleid zo belangrijk is, dat dit rechtstreeks onder verantwoordelijk heid van G.S. zou moeten gebeuren. De zelfstandige dienst zou wel gebruik kun nen maken van de faciliteiten van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Bij de op te richten Dienst Grondbeheer zouden ook de werkzaamheden van de •Stichting ter verbetering van de agrari- structuur (STIVAS) kunnen worden ondergebracht. Dit is momenteel een zelf standige stichting. Ondergebracht bij de Dienst Grondbeheer zou ook dit orgaan onder democratische controle van Provin ciale Staten kunnen komen. Het beheer over het waterwingebied, dat tevens na tuur en recreatiegebied is, komt vanzelf sprekend ook bij de nieuwe dienst. Zoals gezegd menen G.S. dat „voor een provinciaal grondbeleid' als planologisch instrument” op dit moment geen direkte taak voor de provincie is weggelegd, al kan dat in de toekomst anders worden. G.S. willen dit positief gaan onderzoeken en bestuderen.” Gedeputeerde Staten vinden wel, dat de aan de gemeenten toegekende bevoegdhe den op het gebied van het grondbeleid in relatie tot het ruimtelijk beleid „lacunes vertonnen”. Het college acht het dringend geboden, „dat het rijk de gemeenten in strumenten verschaft, om hun greep op het verwerven van grond te verstevigen en op te kunnen treden tegen ongewenst op treden van projectontwikkelaars. Wil de provincie op de toekomstige ontwikkelin gen goed kunnen inspelen, dan is een slag vaardig handelen geboden.” De provincie moet daartoe kunnen beschikken over een zelfstandige Dienst Grondbeheer. Een en ander is uiteengezet in een con- cept-nota „Provinciaal Grondbeleid”. De ze nota zal op een nog vast te stellen datum worden behandeld in een onlangs gevorm de speciale Statencommissie voor het grondbeleid, die onder voorzitterschap staat van de gedeputeerden Th. Laan (CDA) en W. van der Knoop (PvdA). Duinwijklaan. De Beverwijkse bloemenkweker en bollenexporteur Jacobus de Wilde kocht het pand aan de Zeestraat op een openbare verkoping met een groot stuk land van de Warande tot aan de Prins Bernhardlaan en van de Zeestraat tot de Groenelaan. Dit land werd door de bloemenkweker in cultuur gebracht, maar later moest de familie De Wilde voor de opdringende woningbouw uitwijken naar het Heemskerks duingebied. Dit liedjesprogramma staat onder lei ding van Edwin Rutten met Gé Gouws- waard als regisseur en met begeleiding van het kwartet Henk Westrus. Speciale gasten zijn „De Stem des Volks”, afdeling Heemskerk en het Bever wijkse opera- en operettekoor „Animo”. Kaarten voor dit programma zijn gratis verkrijgbaar bij het secretariaat van de VARA-afdeling, Kingsford Smithstraat, telefoon 37853 in Beverwijk. turele zaken, W. F. Reus geeft er zijn mening over het monumentenbeheer in de provincie Noord- Holland en F. A. Vissers belicht de visie van zijn partij ten aanzien van de volksgezondheid. De hei root w iet dir VELS i de h< VELS cursus 1 verken; SAMV1 werk op avonder lint ma n IJmu gevaard Jen in komend komen haakt o, kiezinge Voor i keer vie aan een was da; rum vai als cuts OP HET TOSSlDS GEZICHT HAARLEM. De aansluiting van de Schiphollijn op het landelijk spoorwegennet krijgt van de WD in het verkiezingsprogramma voor Provinciale Staten „de hoogste prioriteit”. De liberalen pleiten voor een aansluiting over de westelijke ringbaan naar het Centraal Station. Het doortrekken naar het Museum plein wordt afgewezen. De verbinding zou ook een aftakking naar de Hemtunnel moeten krijgen. De afbouw van de randweg rond Amsterdam wordt ook erg belangrijk genoemd. Optimalisering van be staande wegen moet aanleg van nieuwe niet nodig maken. Er moeten meer en betere voorzieningen voor fietsers komen. Verlichting van gelijkvloerse kruisin gen op het platteland behoeft niet overdadig te zijn. De taak van de provincie ten aanzien van het openbaar vervoer is volgens de WD een beperkte. „De provincie kan op dit punt slechts stimulerend en coördinerend optreden. Vooral op het platteland is handhaving c.q. verbetering van het openbaar ver voer voor de leefbaarheid van belang. Op het gebied van alternatieve middelen van openbaar vervoer dient de provincie initiatieven te nemen”. Van het landgoed Duinwijck rest nu alleen nog de tuinmanswoning, een drie eeuwen oud pand dat nu vooral in het voorjaar en 's zomers nog opvalt aan de Zeestraat, als het zo prachtig verscholen ligt in het groen. We maakten er deze week de hierbij afgedrukte foto van. I Noord-Holland heeft ongeveer 5450 hec tare grond in eigendom. Daarvan is het grootste deel in beheer bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf, namelijk 4750 hecta re. De rest van de provinciale grond is in beheer bij verschillende provinciale diensten. Dit versnipperde beheer is vol gens Gedeputeerde Staten weinig door zichtig. Daarom wil men alle grond in beheer brengen bij één dienst. Door uitbreiding van taken in de toe komst, komt de Provincie bovendien va ker voor grondaankopen te staan, dan in het verleden het geval is geweest. Een dienst, die goed is ingevoerd in de Noord- hollandse grondmarkt, die weet wat en tegen welke prijs te koop is, zou dan han dig zijn. Een dergelijk apparaat zou onder meer kunnen worden opgedragen de ont wikkelingen op de verschillende beleids terreinen van de Provincie nauwlettend te volgen. De dienst grondbeheer zou attend moeten zijn op gelegenheden om gronden aan Je kopen en daarover advies moeten uitbrengen. HAARLEM. Zater dag 11 maart houdt het CDA een Provinciedag in de Wintertuin aan het Stationsplein te Haar lem. Het publiek kan daar kennis maken met verschillende CDA-sta- tenkandidaten. Mevrouw Bert-Lips zal er spreken over bestuurlijke en cul- imet HAARLEM. Uitbreiding van industrievestigingen en beperking van mi lieuvervuiling. Zo op het oog twee zaken die lijnrecht tegenover elkaar staan. Beide zijn ze terug te vinden in het verkiezingsprogramma van de VVD voor de Provinciale Staten. KENNEMERSPORTHAL-HAARLEM 4 (Van onze streekredactie) HAARLEM. Het provinciebestuur van Noord-Holland is het eens met het standpunt van stichtingsbestuur van het recreatiegebied Spaarnwoude dat in dat gebied niet moet worden uitgegaan van particuliere bedrijfsvoering door boeren. Zo’n vorm van beheer zou het niet moge lijk maken de doelstellingen van „Spaarn woude” te realiseren. Daarbij staat de openluchtrecreatie voorop. Dit ant woordt het college van Gedeputeerde Sta ten op vragen van het liberale Statenlid L. H. M. Trouw. HAARLEM. Hoofd redacteur van het Neder lands Dagblad J. P. de Vries komt dinsdag 14 maart naar Lion D’or aan de Kruisweg in Haarlem om uit te leggen waarom het GPV mee doet aan de statenver kiezingen. De bijeen komst begint ’s avonds om acht uur. ZAANSTAD. Werk groep Zaanstad van D’66 organiseert maandag avond in de Lindeboom- school te Koog een poli tiek forum met als onder werp de statenverkiezin gen. Alle partijen zijn vertegenwoordigd. Pro fessor Heertje heeft de leiding. Van „Duinwijck” vonden we een fraaie foto van het toegangshek met de pilaren, die vroeger nog versierd waren met vergulde bollen. Dat hek gaf vroeger toegang tot de oprijlaan met de zware zilversparren naar het grote huis. Deze had het provinciebestuur onder meer gevraagd of GS als partner in „Spaarnwoude” bereid zijn particuliere bedrijfsvoering te bevorderen. Een stand punt dat wordt ingenomen door veel men sen die wonen en/of werken in het deel- plan-gebied Dijkland, dat gevormd wordt door het land tussen Haarlem, Spaarn woude en Halfweg. Het college herinnert er in zijn antwoord aan de heer Trouw aan dat gedeputeerde Van der Knoop in zijn functie als stichtingsvoorzitter van „Spaarnwoude” enkele malen met verte genwoordigers van de plaatselijke afdelin gen der boerenorganisaties heeft gespro ken. Op zijn uitnodiging aan de agrariërs met voorstellen te komen is nooit een reac tie geweest. GS gaan mee met het standpunt van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude, ook deelnemer in de stichting, die de boerenorganisaties tot het eind van de maand maart de kans heeft gegeven als nog met ideeën over de beheersvorm te komen. „Als de organisaties gefundeerd aantonen dat particulier beheer mogelijk is binnen de doelstellingen van de stichting dan is dat een nieuw element in de discus sie waar we niet bij voorbaat afwijzend tegenover staan”, aldus GS. de de toekomstige plan nen van Hoogovens voor uitbreiding c.q. moderni sering voldoende kans van slagen te geven, moe ten ruimtelijke kaders worden aangegeven waarin dergelijke plan nen kunnen worden ge realiseerd. Tot zover enkele cita ten met betrekking tot de industrie. De WD draagt ook het milieu een goed hart toe. Hetzelfde verkiezingsprogramma daarover: De WD is van mening dat er gestreefd dient te worden de vervuiling zo veel mogelijk te beper ken en het optreden van de milieuvervuiler bij de bron te bestrijden. Het vergunningenbeleid dient op deze uitgangs punten gebaseerd te zijn. De kosten verbonden aan het treffen van mi lieumaatregelen dienen gedragen te worden vol gens het principe „de vervuiler betaalt”. Vanuit het provinciaal bestuur moet een bewust natuurbehoud gestimu leerd worden vanuit de visie dat de ontplooiing van elk menselijk leven CASTRICUM. Ge deputeerde Wim van der Knoop en het Tweede- Kamerlid Piet Dankert zijn de politieke kopstuk ken, die de PvdA-Castri- cum heeft uitgenodigd om vrijdagavond in het ontmoetingscentrum Geesterhage in te gaan op het belang van de ko mende statenverkiezin gen voor de provinciale en landelijke politiek. De openbare bijeenkomst begint om acht uur. litieke situatie te spre ken. Ook Jan de Lange, lijsttrekker van de pro vincie Noord-Holland, zal zich bij die gelegen heid presenteren. De bij eenkomst begint ’s'mid dags om twee uur. HAARLEM. De Partij van de Arbeid pre senteert vrijdagavond in het Concertgebouw van Haarlem haar kandiaat- statenleden aan het pu bliek. Ook het Tweede- Kamerlid Herman Drenth zal aanwezig zijn. Fractievoorzitter van de socialisten in de staten Geert de Boer voert er het woord. Er zal volop gelegenheid zijn voor dis cussie. AALSMEER 'Jaap van der Doef van de PvdA spreekt woensdag 15 maart over het belang van de statenverkiezin gen in restaurant de Ou de Veiling in de Markt straat te Aalsmeer. De bijeenkomst begint om acht uur ’s avonds. HET VERHAAL OVER DE PAARDETRAM naar Wijk aan Zee in een vorige aflevering van deze rubriek blijkt heel wat herinneringen te hebben opgewekt, onder andere bij mevrouw Mandje, thans wonend in het bejaardencentrum Breezicht in IJmuiden, nu 86 jaar die ons in een nog uitzonderlijk fraai handschrift een lange brief stuurde. Zij vertelt daarin de jongste dochter te zijn van Paulus Zwart. Zij was destijds ”in betrekking” bij de manufacturenwinkel van Witkamp aan de Breestraat. Dat was in 1912. „We hadden donderdagsavonds zang in het geheelonthouderscafé aan de Breestraat. Daar heb ik mijn man leren kennen”, schrijft ze en dan denken we onwillekeurig aan dat bekende lied over „dat meisje van de zangvereniging”. „Dokter Kool vond dat ik voor mijn trouwen voor mijn gezondheid een week of zes naar Wijk aan Zee moest en daarom zijn we pas in november getrouwd in plaats van in mei, zoals dat vroeger gebruikelijk was. Zes weken met de paardetram op en neer. Met drie andere dames waar mevrouw Mandje nog een foto van heeft, waar onder meer de dames Koelman uit de galanteriewinkel en Swart van dat geheelonthouderscafé op staan. Zij gingen elke dag met een groep kinderen naar Wijk aan Zee. Die namen zelf brood mee en kregen in een klein gebouwtje een beker melk. „Ik verdiende daar niets mee, maar kreeg met ons trouwen een spiegel”, vertelt mevrouw Mandjes in haar gezellige brief. Dan moeten we nog even iets vertellen bij de hierbij afgedrukte foto’s van het toegangshek en de tuinmanswoning van Duinwijk, eens de buitenplaats van de machtig Amsterdamse regentenfamilie Bicker. De latere raadspensionaris Jan de Witt (van die flinke jongens, weet-u-wel) schijnt er vaak gelogeerd te hebben. Het huis heeft gestaan waar nu de tennisbanen van de vereniging Westerhout liggen. De kelders zouden nog aanwezig zijn. Het nog bestaande tuinmanshuis (zie foto) is in twee delen gebouwd, eerst het koetshuis en later het tuinmanshuis er schuin voor. Aan het einde van de achttiende eeuw is het huis Duinwijk gesloopt. Sedert 1827 zijn de gronden in het bezit geweest den van bekende familie De Wilde (op de foto met het hek Co de Wilde), die de tuinmanswoning altijd bewoond heeft. Van het landgoed is weinig over gebleven. De gronden zijn verkaveld en daarop staan thans de villa’s aan de Zeestraat en de woonhuizen aan Groenelaan en BEVERWIJK. Vrijdagavond 10 maart wordt er in buurthuis De Schans aan de Schans onder leiding van de heer Roose geklaverjast. Aanvang 20 uur. HAARLEM. Jan Glastra van Loon, partij voorzitter van D‘66, komt zaterdag naar die Raeck- se om over de actuele po- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het VARA-radiopro- gramma „Zing zo maar simpel een melo die” wordt dinsdag 14 maart van 19.30 uur af opgenomen in „De Nieuwe Slof”. en samenleven mede wordt bepaald door de kwaliteit van het leefmi lieu. Het veilig stellen van natuurterreinen be hoeft niet altijd overheid- seigendom in te houden. Hetzelfde kan bereikt worden door directe steun aan particulieren. Beide zaken kunnen volgens de WD best te gelijkertijd worden nage streefd. Daarvoor moet wat wordt genoemd het „Stand Still principe” worden toegepast. „Dat dient zodanig te ge schieden dat een gezond leefmilieu en de gewen ste economische groei sa mengaan”. Over industrie: De pro vincie dient alle moge lijkheden te benutten om de werkgelegenheid te stimuleren. De WD vraagt daarbij speciale aandacht voor het schep pen en terugwinnen van werkgelegenheid bij de scheepsbouw «-en haven werkgelegenheid. De provincie ziet er op toe dat alle aangevraagde vergunningen zonder vertraging worden be handeld. Bij de lan dinrichting dienen aan de agrariërs zo weinig mogelijk beperkingen te worden opgelegd. In verband met de grote be tekenis voor de werkge legenheid in Noord-Hol land dienen de haven- en scheepvaartfaciliteiten in het Noordzeekanaal- gebied zodanig te wor den ontwikkeld dat de positie van tweede Ne derlandse zeehaven niet alleen gehandhaafd maar vooral verbeterd kan worden Als een van de belangrijkste eco nomische bronnen van de provincie mogen aan de luchthaven Schiphol geen onnodige beperkin gen of begrenzingen wor den opgelegd. Tenein- HAARLEM. De WD is van mening dat de provincie voor vol doende accommodaties moet zorgen om actieve I en passieve sportbele ving mogelijk te maken. Dat staat in het partij-1 programma voor de sta-(’ tenverkiezingen. Top-\ sport vraagt om een zorg- vuldige benadering, maar zonder topsport is een sport mogelijk, j schrijven de liberalen verder. Daarnaast stre- ven de WD-ers ernaar supporters op een posi tieve wijze bij hun vere- i niging te betrekken. Hoe dat moet, staat er niet bij. I Wat de cultuur betreft vindt de WD dat in groeikernen door de pro vincie het totstandbren- gen van culturele centra gestimuleerd moet wor den. Daar kunnen leeg staande scholen en mo numenten voor worden gebruikt. Ook pleit de VVD voor het subsidië ren van initiatieven om binnen onze samenleving eigen culturele en gods dienstige bijeenkomsten voor buitenlandse werk nemers te organiseren. De liberalen zijn tegen- Foor stander van zowel subsi dies uit traditie als van kruimelsubsidies.z Bo vendien staat de WD een geleidelijke vermin dering van zogenaamde koppelsubsidies voor ogen. z..

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6