Kennemerraad wijkt Drenthe tegen VAM Voorlopig geen waterzuivering bij Hoogovens UCN: Van der Klaauw akkoord met harde opstelling K|uiJS werk in dienstensector I artendor 1 niet voor bezwaren Mijnwerkers VS gelast werk te hervatten I Twee Finse sportvliegtuigjes r I maken noodlanding op strand (Van een onzer Volgens mensen van de verder gekomen dan I aantal pagina's vandaag: 3Ó SPECIAL L 4 Kunsthandel Jos de Graaff [Jmond vraagt het woord is aan... Antiekrestauratie '„DE DAMIAATJES” Umuider Courant bezorgklachten Contract verzekert vuilafvoer naar Wijster mister houdt mogelijkheid open Fj Blijven steken agenda pagina ól Zacht en droog ambachtelijk gemaakte massief ij eiken meubelen i I I I I I I VRIJDAG 10 MAART 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 109 ssi.WtSS BEDRIJF WON PROCES Albeda reageert afwijzend BUREAUSTOELEN 2,3,4 nmnimmw VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER PLAVUIZENHUIS GEBR. WEHNES! KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Blaise Pascal: I Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 11, 13 Kunst •••••••••••••••••••••••••••••••••o 15 Radio en televisie/Strips 21 Economie25 Beurs24 Sport31,33 Puzzel17 Medische diensten6 Modejournaal17 Fot/film23 Schrijvende lezers23 Wegen wiel17 Filmpagina19 Vrij(e)dag29 Tel. 023-322008. uiwwiuBfiiMiniwiiiiiflmwiTUd^ EN HAAG. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) houdt de [elijkheid voor een aansluiting van de Schiphollijn via een westelijk [spoor met het Centraal Station in Amsterdam open. De bewinds- i gaat er nu nog steeds vanuit dat het eindpunt van de lijn bij het leumplein moet komen (een beslissing die de vorige regering al i), maar mocht een studie naar een aansluiting op het landelijke net daar aanleiding toe geven, dan is de bewindsman bereid om die op lossing in overweging te nemen. De minister kwam daarmee enigs zins tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer dat er geen defini tief besluit mag vallen voor de Amsterdamse gemeenteraad zich over deze zaak heeft uitgesproken. Dat moet volgende maand gebeu ren. IJmuider Courant S misschien ch eindpunt chiphollijn verslaggevers) Een van de twee is niet (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 (Zie verder de regionale pagina) 40 Intern watersporttentoonstelhng VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Herensingel 175 tel. 317359 Vraag vrijbl. prijsopgave. Plavuizenvloeren Complete Badkamers DE ECKTE I 8AKKER De 16-jarige had zijn overhemd uitgedaan en was met hoofd naar beneden in het vettige kanaal ge doken. Maar ongeveer halverwege stootte hij op een bocht en kon niet verder. De weg terug naar boven toe was onmogelijk door de glibbe rige wand. vliegveld Valkenburg, de ander heeft Zestienho- ven gehaald. plutonium moeten worden vastgesteia te ver gaan. De meerder heid van het Nederlandse parlement wenst de zekerheden dus enkele jaren naar voren te halen, zeer tegen de zin van onze beide Urenco-partners. PvdA-woordvoerder Ter Beek toonde zich zeer somber over de situatie waarin de Nederlandse regering zich in de onderhande- lingen bevindt. Volgens hem zal het erop uitdraaien dat of Nederland akkoord zal moeten gaan met een leverantie onder veel minder scherpe voorwaarden dan de Kamer wenst, of dat Nederland uit het Urenco-verband zal moeten treden en dus verder niet aan de leverantie kan meewerken. Het standpunt van minister Van der Klaauw komt overeen met de visie van het CDA. Van Houwelingen, de woordvoerder van de christen-democraten, zei in het debat dat de leverantie aan Brazilië door Nederland ondenkbaar wordt zodra niet wordt voldaan aan de Nederlandse voorwaarden. Daarmee zou de regering handelen overeenkomstig de motie-Van Houwelingen, die ruim een maand geleden door een meerderheid van de Tweede Kamer is aangenomen. Die motie was ook ondertekend door de WD’er Portheine. Rolat i©g©sc tien Rpn Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 ren van het college van Gedeputeerde Sta ten van Drenthe van de hand. Voorzitter burgemeester Reehorst zei de zorgen van Drenthe te kennen, maar geen nieuwe fei ten in het betoog te hebben gehoord die aanleiding waren om terug te komen op het genomen besluit. (Zie verder plaatselijke pagina’s) DEN HAAGIJMITDEN. Hoogovens hoeft voorlopig geen waterzuiveringsin stallaties te bouwen ter waarde van veer tig miljoen gulden. Het staalbedrijf mag de uitspraak van de Kroon op zijn beroep tegen deze door de Staat opgelegde ver plichting afwachten. Intussen mag de lo zing van lood en zinkhoudend afvalwater in verschillende IJmuider Havens door gaan. Dat is het gevolg van een uitspraak van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Hij vind het niet juist dat Hoogovens nu vele miljoenen uit zou moeten geven voor de waterzuivering, terwijl nog steeds de mogelijkheid aanwezig is dat de Kroon het bedrijf bij een definitief oordeel (dat nog jaren op zich kan laten wachten) in het gelijk zou stellen. De voorwaarden die de minister van Verkeer en Waterstaat aan een lozingsvergunning stelt komen dan te vervallen, waardoor de peperdure installa ties overbodig zouden worden. Een eerdere poging van Hoogovens om van de verplichtingen het lood en het zink uit het water te verwijderen (waarvoor de installaties van 40 miljoen noodzakelijk zijn) leed in januari schipbreuk. Vanmor gen besloot de voorzitter van de afdeling Rechtspraak in tweede instantie echter dat het belang van Hoogovens onredelijk ge schaad zou worden wanneer het bedrijf nu al verplicht wordt direct met de bouw van de installaties te beginnen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Tijdens een bezoek aan minister Albeda van Sociale Zaken heb ben vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Uitgeest gistermiddag hun verontrusting uitgesproken over de dreigende werkloosheid in de IJmond. Be nadrukt werd het feit dat de beroepsbevol king in dit gebied in hoge mate afhankelijk is van de zware industrieën, een sector waarin het momenteel slecht gaat. Bij de bewindsman werd er dan ook op aange drongen die ongewenste, eenzijdige struc tuur op te heffen door vervangende werk gelegenheid in de dienstensector te enta meren. Doch de minister heeft het gezelschap te verstaan gegeven dat het werkloosheids percentage in de IJmond nog niet dermate verontrustend is dat dit op korte termijn bijzondere maatregelen zou rechtvaardi gen. Hij zei dat beslist niet behoeft te worden gerekend op steun in de vorm van aanvullende werkgelegenheidsprojecten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Nederland zal alleen meewerken aan de leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië als dat land vol doet aan de stringente voorwaarden voor de opslag van plutoni um, het radioactieve afvalprodukt van uranium. Deze toezeg ging deed minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) giste ren langs een omweg aan het slot van het debat in de Tweede Kamer over de onderhandelingen over de export van de splijtstof. Hoogovens wil af van de verplichting om de installaties te bouwen omdat het bedrijf in het verleden altijd binnen de perken is gebleven met de lozing van zijn afvalwa ter. Er is volgens de directie van het be drijf geen enkele aanleiding te veronder stellen dat dit in de toekomst niet meer het geval zou zijn. Bovendien voert het staal concern aan dat er in deze moeilijke eco nomische tijden een investering van veer tig miljoen en jaarlijkse exploitatiekosten van ten minste 12 miljoen, te zwaar op het bedrijf zullen gaan drukken. Huizinga wees er op dat in verband met hogere milieu- en planologische eisen de kosten van verwerking in Wijster zullen stijgen. Hij vond dat door het contract van gewest Kennemerland met de VAM de grens van bestuurlijk juist handelen was overschreden. Huizinga deed een dringend appèl op het verantwoordelijkheidsbesef van de raad om terug te komen op het besluit om via de VAM huisvuil naar Dren the te brengen en benadrukte dat afvoer naar Wijster niet de meest aangewezen verwerkingsmethode is voor gewest Ken nemerland. Op juridische gronden wezen in ons atelier worden uw antieke meube len door 1e klas meubelmakers gerestau- Oude Groenmarkt 12, Haarlem Het is niet mogelijk televen zon der liefde. Vannacht weinig wind, plaatselijk mist en minimumtemperaturen omstreeks 5 graden. Morgen over dag droog weer met zonnige perio den en maximumtemperaturen van ongeveer 10 graden tot circa 15 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. «ssndm Vm vrtid^) wn 18 30-1900 uur ■Mkkgi van 11.30-12.30 uur UUritend totetoon: 02550-10519 «oor Santpoort 023 - 31 90 53 HAARLEM. De Kennemerraad heeft de fracties in de Kennemerraad de bezwa- gisteravond het bezwaarschrift van Ge deputeerde Staten van Drenthe tegen de vuilafvoerovereenkomst met de VAM niet ontvankelijk verklaard, omdat het besluit geen beschikking is in de zin van de wet Arob. Gedeputeerde D. Huizinga van Drenthe benadrukte in zijn pleitrede dat in Wijster vrijwel geen ruimte meer is en dat de regio’s zelf meer geëigende me thoden van huisvuilverwerking moeten toepassen. De uitslag van dat debat staat nu echter al vast, de raad zal zich tegen het eindpunt bij het Museumplein uitspreken. De Schip- holllijn zal volgens het Amsterdamse be stuur via de westelijke ringspoordijk aan gelegd moeten worden. Nadat de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer zich eerder al voor die oplossing had uitgesproken, zei WD-woordvoerder De Beer gisteren dat ook zijn fractie een aansluiting van het Centraal Station, het zij over de westelijke, hetzij over de ooste lijke ringdijk (en misschien wel allebei) de meest wenselijke oplossing vindt. Het CDA heeft „ook zijn twijfels over het Museumplein”. Tot een duidelijke uit spraak kwamen de christen-democraten echter niet. Wel zijn zij het met de andere grote partijen eens dat de regering het besluit van Amsterdam af moet wachten alvorens zich definitief over het eindpunt uit te spreken. Minister Tuijnman beloofde dat te zul len doen „Het is behoorlijk om het stand punt van Amsterdam af te wachten”, sprak hij, „wanneer er nieuwe argumen ten voor andere oplossingen worden ge voerd, dan wijs ik die niet op de voorhand af”. De regering (en de NS) hebben inder tijd voor het Museumplein gekozen op grond van berekeningen over het te ver wachten vervoersaanbod. Vooral de Ne derlandse Spoorwegen zijn sterk voor die hart-op-hart verbinding tussen Amster dam en Den Haag. (Zie verder regiopagina) De uitlatingen van de bewindsman kwamen nogal onverwacht nadat hij er in het debat weinig twijfel over had laten bestaan dat onze twee partnerlanden, Engeland en West-Duitsland, niet veel voelen voor het aanscherpen van de voorwaarden. De minister noemde in het debat de stand van zaken „somber”. De onderhan delingen met beide landen zijn volgens hem in een kritieke fase. Het kabinet zal vandaag een nader standpunt in deze zaak innemen. Engeland en West-Duitsland vinden vooral de eis dat niet in 1985, maar reeds in 1981 de regels voor de opslag van het WASHINGTON (UPI). De federale districtsrechter Aubrey Robinson heeft de 160.000 Amerikaanse mijnwerkers giste ren gelast hun ruim drie maanden duren de staking te beëindigen en vanochtend om zeven uur het werk te hervatten. De rechter handelde overeenkomstig de Taft- Hartleywet. die voorziet in een afkoelings periode van 80 dagen. Zover wilde rechter Robinson gisteren echter niet gaan. De maatregel is voorlopig van kracht tot 17 maart. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiiii abinet en Kamer iar het zich laat aanzien worden rege- en Tweede Kamer steeds meer ver leid in een prestige-slag, waarvan de ag wezenlijk van belang zal zijn voor aate waarin in ons land de essentiële van de volksvertegenwoordiging als Kierend en corrigerend instrument it erkend. it die slag ontbrand is, lijkt meer een d dan een berekening. Het noodlot gewild dat een aantal problemen van ingsbeleid aan de orde kwamen, die ge mate binnen de interessesfeer van ienen Nederlanders lagen; Uitbrei- splijtstoffabriek Almelo, neutronen laat, affaire Kruisinga. De Tweede Ka is sterk geactiveerd door heftige bui- larlementaire acties en in beroering >men door een duidelijke splitsing der iten binnen het kabinet en de rege- spartijen. In uitlatingen van de Wo ordvoerders in de Kamer klinkt her- Üdelijk een zekere irritatie door over 11 al te bemoeizuchtige Kamer, die op de der regering wil gaan zitten en alles il voorschrijven wat het kabinet te doen te laten heeft. Theoretisch laat ons litieke bestel met zijn democratische (ierbouw inderdaad niet toe dat kabi- sministers aan het lijntje van de partij en van waaruit zij zijn voortgekomen, tijdictatuur kent ons bestel gelukkig t. Maar degenen die nu kritiek hebben het feit dat de Kamer zich overal mee noeit, dienen zich te herinneren dat de linetsformatie in den lande een enorm ot vraagteken heeft doen rijzen achter steeds weer verkondigde democrati- le zeggenschap van de kiezers over de nier waarop zij geregeerd willen wor- i. Dat niet iedere kiezer automatisch 1 zin krijgt, is wel duidelijk, maar dat r nadrukkelijke signalen uit het zerscorps over de verlangde samenstel- 8 en uitgangspunten van de coalitie een- idig kunnen worden genegeerd, heeft recente kabinetswisseling onmisken- ir aangetoond. Daarmee wil niet eens »gd zijn dat er wél een socialistisch- ifessionele coalitie had moeten komen. tPvdA-ers dat nu nog beweren, gaan zij enzeer voorbij aan die signalen als dege- n die verantwoordelijk zijn voor het idige kabinet. De stembusuitslag wees de richting van een verkleinen der par- tegenstellingen, een onderzoek van de ogelijkheden voor een bredere coalitie, it begraven van traditionele polarisa- ifactoren. Dat dit verlangen is voorbijge- en, zou men evenzeer aan de PvdA als m het CDA kunnen verwijten. Nu zit en met een ontluisterde, gekunstelde for atie, die zowel door haar constructie als »r haar beleidspraktijk voortdurend iherpe parlementaire en buitenparle- lentaire achterdocht oproept en daar- oor feitelijk zeer moeilijk kan functione- zn. Dat is een groot nadeel voor de vlotte anpak van de problemen, dat werkt bo endien provocerend op de coalitiegeno- Restultaat: bijna onoverkomelijke loeilijkheden, aftreden van een minister, onflicten met buitenlandse partners, van laag zelfs een directe confrontatie binnen iet kabinet over „Urenco”, een probleem lat onvermijdelijk een nieuwe crisis in de oalitie inluidt. Moet er nu wéér een minis- er aftreden? Als remmen vastlopen, kan ten niets redden door een wiel weg te lemen. PMHHniniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De politie van Velsen heeft ’s avonds de twee op het strand staande toestellen met een jeep naar paviljoen Zeebad gesleept, waar ook de beide piloten heen ge wandeld waren. Daar stonden de toestellen vei lig voor de vloed. De twee Engelsen hebben de nacht bij hotel Augusta in IJmuiden onderge bracht en hebben van morgen hun toestellen voor vertrek gereed ge maakt. De Rijkslucht vaartdienst zorgde voor nieuwe brandstof en te gen de middag zijn de beide vliegtuigjes weer vertrokken. Volgens mensen van de Rijksluchtvaartdienst zijn de piloten van de bei de toestellen onvoldoen de bekend geweest met de toestellen, waardoor ze te weinig brandstof bij zich hebben gehad. De vier Engelse piloten moesten de toestelletjes overvliegen naar Enge land, waarheen ze ver kocht waren. Boven IJ muiden kwam een van de toestellen zonder brand stof te zitten. De piloot zette het vliegtuigje op het strand aan de grond en meteen daarna be sloot ook een tweede pi loot niet door te vliegen en landde eveneens. De twee overgebleven vliegtuigen gingen wel door naar Rotterdam. De kok van Charlie’s Hambur gers Diner in Los Angeles kwam gisteren als gewoonlijk de grills opwarmen. Naarmate hitte en rook toenamen, werden de schreeuwen ijselijker die uit de afzuigkap kwamen vallen. Die kreten bleken afkomstig te zijn van een zestienjarige jongen die de avond tevoren had willen inbreken maar die in het vettige afzuigkanaal was blijven steken en daar de hele nacht onderstebo ven had moeten blijven hangen. IJMUIDEN. Twee Finse sportvliegtuigjes hebben donderdagavond rond zes uur een nood landing moeten maken op het strand tussen IJ muiden en Bloemendaal. t van een groepje van vier toes tellen, die onderweg wa- lua 11 tlm19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f6,- kinderen tot 14 jaar f4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations AMSTERDAM 1**11 Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch L, Stadion) gratis bus naar RAI I Zij maakten deel uit xron trinr 4 ren van Finland naar En- geland. Na een tussen- I landing in Denemarken waren de toestellen opge stegen om op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam een vol- tussenlanding te maken, maar slechts één van de vier toestelletjes gende heeft Zestienhoven ook i gehaald. De andere wa ren gedwongen door i brandstofgebrek eerder de grond op te zoeken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1