99 >9 Britse EEG-commissaris Tugendhat: DUITSE BOEREN PROFITEREN VAN LANDBOUWBELEID EEG STAND HYPOTHEEKRENTE ONZEKERE STEMMING OP HET DAMRAK iCan; tussen de bedrijven door I S. s I g beurs deze week Leo! „Zelfstandig bestaan ^Daf-Trucks mogelijk STICHTING REINWATER: INTERNATIONAAL TOEZICHT NODIG B.V. lG «egl ANWB MINI Mijngebouwen in Heerlen beschermd monument geworden Horloge! Fantastisch Omega Aj® Quartz I aat 5 Uit Amerikaans rapport blijkt: ien? Ned Middenstandsbank 14 ZATERDAG 1 1 MAART 15 ECONOMIE 19 7 8 van de Rijn onder een universele regeling 4 bijna 1 miljoen aan prijzen J Solidariteit Nooit zo hoog Extra zout Opdracht Betere prijzen 1ANDE- ERLAAN Tel. 15 Werktijdverkorting Gevaarlijke stoffen ROTTERDAM (ANP). De Stichting Reinwater in Amsterdam is van mening, jat de in december 1976 door de Rijnoe- 7 versta ten gesloten Rijnverdragen geen, ja KD zelfs veelal averechtse, uitwerking heb- eipen in ben- De verdragen bevatten voor onwilli- iie pands ge Rijnoever sta ten teveel ontsnappings- g’adm clausules. Er kunnen pas resultaten wor- agen den verwacht, als er een internationaal ma^d81 lichaam komt met werkelijk uitvoerende, n 1030$ controlerende en rechtsprekende bevoegd- d NBM/i heden. Voorts zal het gehele stroomgebied - - - moeten vallen. Loonsubsidie Dividend 0 t Rijnverdragen werken averechts De stichting heeft dit standpunt kenbaar gemaakt EINDHOVEN (ANP). DAF-Trucks zal op langere termijn als zelfstandige onder- Nu werken er bij DAF circa 8600 men- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nt (Van onze redactie economie) ,rt - 'Zl schoten omhoog, waarbij vooral kooplust hoed maakt uiterst moeilijke tijden door bleek te besteen voor het kortlonenHe na. en vao z-.iinnv.j4 irobank 3ouwf. Ned. Gem. ■H alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. tentraal Beheer Jbinia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Annuiteitenhypotheek A.B.N. Een eerste vereiste voor het bereiken van een scho- Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel ook enige personeelsuitbreiding zal plaats vinden. Dit zijn enige punten uit het eindrapport van de studie die door het Amerikaanse bureau Arthur D. Little in opdracht van de raad van bestuur samen met een groep DAF-mensen is gemaakt. De in het rap port vastgelegde conclusies en strategieën zijn in principe door commissarissen aan vaard, waardoor het een DAF-plan is ge worden dat zal gaan dienen als basis voor het Lange Termijn Plan 1978-1982. DAF is sterk op de Benelux-thuismarkt, maar zal haar positie op de overige Euro pese markten moeten verstevigen. Ook is het van belang voor DAF’s concurren tiepositie in de tachtiger jaren, dat zij haar plaats op de markten buiten Europa zal weten te behouden en mogelijk kan ver sterken. Daarom zal aandacht moeten worden besteed aan eventuele mogelijkhe den om in dergelijke landen assemblage- bedrijven te vestigen. Hierdoor wordt voorkomen dat men van de markt wordt verdrongen, als de grenzen voor de invoer van complete voertuigen zouden worden gesloten. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 nere Rijn is dat er een werkelijk solidariteitsgevoel ontstaat. Deze ontbreekt volstrekt, zo schrijven prof, mr. H. U. Jessurun d’Oliveira, voorzitter van de stich ting, en de secretaris mr. D. M. J. Lasonder in het stuk aan de Tweede-Kamercommissie. Als eerst de huidige onwil is omgebogen, zal de organisatiestructuur ver beterd moeten worden. Er moet een afdoende rechts regeling komen, waarbij de nationale souvereiniteit dient te wijken voor een internationale organisatie. „Een meer doelmatige en democratische besluitvor ming is een conditio sine qua non. Wijziging van het thans verlammende vetorecht het steeds weer in EEG-verband opduikende Franse stokpaard in een op meerderheid van stemmen gebaseerde structuur is dan ook een eerste vereiste”, aldus de stichting. Pas dan kan enig resultaat worden verwacht. De Stichting Reinwater uit in het stuk met name ernstige kritiek op het zoutverdrag, maar is van mening dat deze van gelijke toepassing is op de chemie-overeenkomst. Bij het sluiten van het zoutver drag zijn de ministers van Nederland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg ervan uitge gaan, dat de zoutlozingen niet mogen worden ver- Uit een onderzoek van de stichting is inmiddels Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,4 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,4 (Van een medewerker) AMSTERDAM. Onzekere stemming op het Damrak, maar een iets vriendelij ker gedrag van Wall Street, kenmerkte deze week een aantal beursdagen. Wall Street deed het weliswaar kalm aan en liep enkele dagen achtereen slechts enke le punten op, maar belangrijke beurs hausses zijn altijd op een dergelijke beza digde wijze ingeluid. Waarmee overigens in het geheel niet gezegd wil worden dat nu eindelijk het grote en lang verwachte beursherstel voor de deur zou staan. Daarvoor zijn de onzekerheden veel te groot en bleef de opmars van deze week nog te zeer in het teken van afwachten en voorzichtigheid staan. De kosten van het Europese landbouwbeleid driekwart van de EEG-begroting zijn sinds 1973 sterk gestegen. Belangrijkste oorzaken zijn de grote overschotten (melk, zuivelprodukten en rundvlees) en de monetair compenseren de bedragen (MCB’s) die nodig zijn om de schommelingeri in de wisselkoersen teniet te doen. De overproduktie aan melk bedraagt al enige jaren circa 15 percent. De uitgaven in de melksector omvatten al meer dan een kwart (27 percent) van alle kosten van de Europese Gemeenschap. Van de overschotten aan melk en rundvlees stamt een groot deel uit Duitse produktie. 73 percent van de gemeenschappe lijke botervoorraden en 61 percent van de voorraden aan magere melkpoeder zijn in West-Duitsland opgeslagen. Sinds juli 1973 had 22 percent van de totale rundvlees-interven- tieaankopen in West-Duitsland plaats en hier bevindt zich ruim een derde van de resterende hoeveelheden rundvlees. gemiddeld 359 milligram per liter. De actiegroep, die ruim vier jaar geleden de Franse kalimijnen voor de rechter daagde i.v.m. de schade door de lozing van grote hoeveelheden afvalzout aan de tuinbouw in het Westland, wijt deze averechtse uitwerking van de overeenkomst aan de mogelijkheid die het zoutverdrag voor incidentele overschrijdingen van de limiet openlaat. Bovendien geeft artikel 4 van tegen de opslag van het afvalzout. Ondanks de afspraak die de ministers vijf jaar geleden in Den Haag maakten, dat de Franse kalimij- door de Verenigde Staten zelf opgevangen. Hier heeft het buitenland, en met name Zwitserland, ingegrepen om de koortsach tige omzetting van dollars in zijn eigen franks een krachtig halt toe te roepen. De dollar bleef deze week hierdoor enigszins hangen rond een guldenprijs van 2,15, gesteund ook door het bericht dat Saoedi- Arabië er niets voor voelt andere valuta dan dollars voor zijn olie te ontvangen. Sommige Arabische olielanden lijden overigens op de dollarbetalingen voor hun olie dagelijks een valutaschade van meer dan een miljoen dollar. Hoewel het op het valutaire front vrij rustig bleef, kwam in het midden van deze week de conversiestroom van dollars in andere valuta onverwacht op ons land af. Dat gebeurde vooral nadat Japan weiger de dollars aan te kopen om zodoende de kritiek te ontzenuwen dat het zijn eigen valuta goedkoop wil houden, om invoerbe perkingen in Europa en de Verenigde Sta ten te compenseren. De koersen van onze staatsobligaties monetair compenserende bedragen krijgen de Duitse boeren betere prijzen voor hun produkten dan hun collega’s in andere EEG-landen. De Brusselse garantieprijzen zijn thans in werkelijke waarde in Duitsland 35 percent hoger dan in Frankrijk en 20 percent hoger dan het gemiddelde in alle overige EEG-landen. De sterke Westduitse markt maakt bo vendien dat een Duitse boer maar 47.6 ton graan behoeft te produceren om een tractor te kopen, terwijl zijn Franse collega daarvoor 85 ton moet opbrengen. Door deze factoren en de bescherming van de boeren door de regering, nam de landbouwproduktie in Duitsland de laatste jaren sterk toe. De vraag is, zo zei Tugendhat, of dit de Duitse economie op den duur tot voordeel strekt. De kunstma tige begunstiging van de landbouwers kan het besteden van de financiële middelen scheef trekken, aldus de EEG-commis- saris. Hij verwees daarbij fijntjes naar Bondskanselier Schmidt die in een van zijn anti-Brusselse oprispingen sprak van „massief wanbeheer” van EEG-fondsen. Eind vorig jaar kwamen de drinkwaterleidingbe- Na lange onderhandelingen is A. Vuyk en Zonen’s Scheepswerven BV te Capelle aan den IJssel er in geslaagd een opdracht te verkrijgen voor de bouw van tWee che- micaliëntankers. De opdracht die een waarde vertegenwoordigt van dertig mil joen gulden, is verstrekt door Schiffscom- merz Volkseigener Aussenhandelsbetrieb in Rostock (DDR). De schepen zullen gaan varen voor de Deutsche Seereederei in die stad. Bij de nodige groei moet erop worden gelet dat geen versnippering van krachten plaatsvindt, maar concentratie op sterke punten. In het rapport wordt verder ge zegd, dat zowel DAF’s activiteiten op het gebied van bussen als van AVM-motoren ten onrechte in het verleden niet voldoen de aandacht hebben gekregen. 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 Door het mechanisme van de zgn. „groene munten” en Ook de in Bonn populaire stelling dat de Duitsers als de betaalmeesters van het Verenigde Europa zijn, is volgens Tugendhat in strijd met de waarheid. Elk EEG-land draagt naar economisch vermogen bij aan de EEG-begroting. Die maakt overigens slechts 2,5 percent uit van het totaal van de begrotingen van alle negen EEG-landen. Per hoofd van de bevolking komt West-Duitsland er beter af dan menig ander EEG-land: in 1977 betaalde de Westduitse burger gemiddeld 149 mark voor Brussel, de Belg daarentegen 192 mark en de Nederlander zelfs 205 mark. TT - r ibb. l Inclusief gordijn» iet verliet in onder i SLEPEN nm mm cm EL ■4 •„O VI 441. Na 11 >71- -3 ~J (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. West-Duitsland is voor een groot deel verant woordelijk voor de sterke stijging van de kosten verbonden aan het gemeenschappelijk Europese Landbouwbeleid. De Westduitse landbouwers profiteren het meest van dit beleid. Dit zei de Britse commissaris voor de EEG-begroting, Chris topher Tugendhat in een opmerkelijk pittige rede in Mün chen. Hij rekent daarin af met de bekende Duitse bezwaren tegen de „dure EEG-politiek”. Als gevolg van het achterblijven van de verwachte omzet op de voor Stork Pom pen Assen belangrijkste markten en daar door toeneming van de voorraad, heeft het bedrijf - dat deel uitmaakt van VMF-Stork - voor bijna alle werknemers werktijdver korting aangevraagd. Met een periode van zes weken zou kunnen worden volstaan. bleek te bestaan voor het kortlopende pa pier, hèt gewilde middel voor het vluchtka- pitaal. Deze ontwikkeling was een welko me verlichting van onze kapitaalmarkt, omdat de laatste dagen enige tekenen van toenemende verkrapping merkbaar wer den. De geldmarkt leed onder zware belas tingafdrachten, en sommige hypotheek banken gingen er alweer toe over 8-pro- cents pandbrieven op de markt te brengen. Maar door de nieuwe situatie lijkt volgen de week een 7,5-procents emissie van een kort lopende nieuwe staatslening op ten derbasis (dat is emissiekoers en totaalbe drag door inschrijvers gezamenlijk te be palen) weer een gemakkelijk karweitje te worden. DEN HAAG (ANP). Enige ge bouwen van de voormalige steenko lenmijn „Oranje Nassau 1” in Heerlen zijn als monument in bescherming genomen. Ze zijn op de aanvullende ontwerplijst geplaatst. Genoemd wor den een schachtgebouw, een schacht- bok, en een ophaalgebouw. Ze wer den er omstreeks 1897 neergezet. Het schachtgebouw is een zoge naamde Malakowtoren. In het op haalgebouw bevindt zich een ophaal machine die in 1897 bij A. Mehler in Aken werd gemaakt. Oorspronkelijk was het een stoommachine, die later werd omgebouwd voor perslucht. De bouwwerken worden van algemeen belang geacht wegens bijzondere in- dustrieel-archeologische waarde. Wel viel het op dat naarmate de koers stijging aanhield, de beursomzetten in Wall Street toenamen, waaruit wel een zeker vertrouwen zou kunnen worden ge concludeerd. Maar beursanalisten houden het voorlopig op een technisch herstel, voortvloeiende uit baisse-indekkingen. Daarbij komt dat ook vanuit Europa nog weinig toeschietelijkheid wordt betoond. Het buitenland heeft zich de laatste maan den zulke builen gevallen aan de dollar- baisse, dat hier een grote huiver is ont staan om ook maar iets in dollars te .beleg gen, zolang niet duidelijk is hoe het met deze valuta zal gaan. Uit Amerikaanse bankberichten werd deze week weliswaar duidelijk dat er in januari tijdelijk fors is gesteund, maar de nieuwe koersval in februari is niet meer issen laï r weer a il i onverx de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een tns even. «langrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen- i graagl lage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor tverleg overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Het college van B. en W. van Spijkenisse zal de gemeenteraad voorstellen het ver voer van gevaarlijke stoffen over de weg in de gemeente te verbieden. Hiervoor is een wijziging van de politieverordening nodig. De gemeente had al eerder een verbod willen invoeren, maar een regeling werd uitgesteld omdat Rijnmond bezig was met het uitstippelen van routes voor gevaarlijke stoffen. Inmiddels zijn die rou-i tes vastgesteld. Geen ervan loopt door Spijkenisse. f’ S Eén van de meest nauwkeurige horloges ter wereld. Solide uit voering met stalen kast en band Dag- én datum-aan- duidmg c Winkelwaarde I /Ol,“ Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier vanierland. Winkelcentrum Lijnbaan 010 - 333633 Winkelcentrum Zuidplein 010-810518 ^Rotterdam z •j AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste TETL’j ypotheken op eigen woningen. j Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen lelijk) on(jer gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij Geldt voor {oed uitgangspunt voor verdere groei, en groei is noodzakelijk. Door het opvoeren van ie truck-, bussen- en motorenf abricage en verhoogde ont wikkelings- en beproevingsac- tlviteiten zal op den duur en gerekend wordt rond 1982 het personeelsbestand in TOPHi Pro^u*tAieve en verkoopsteer met ongeveer 575 mensen toenemen. jg evfjjJ| Nu werken er bij DAF circa 8600 men- Oolders (en. Bij de raming van het cijfer 575 is loeilijk. I jeen rekening gehouden met een groei in 3’ ».H lerT‘te verkoopvestigingen, waar ongetwijfeld wijde pg aan de bijzondere commissie van de Tweede Kamer ir uw kind roor goedkeuring van de Rijnverdragen. Het gaat hier Toudeni om het >»zoutver<irag”’ ^et „chemieverdrag” en de uin en! „aanvullende overeenkomst” op het verdrag van Bern open ka van 1973. ar met dc lime zot: v.-gas.J k. Gaat voor ei - i de gez rel, plavu rikamer, I kamersl u mij vee -333420 I •nwoningi rnkameii ars. t ir. Tuin o 100 k.k. .0. b lneming kunnen blijven bestaan. DAF’s concurrentiepositie in algemene zin biedt een 8870. I Het "ANWB zoals dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New York v.v. vanaf f 765,-. Bijv, te combineren met de huur van een kampeerauto al v.a. 115,- p.w. Eén mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit duizenden. Verolme. Maar deze week viel het ƒ10 terug tot beneden de ƒ30. Rijn-Schelde- Verolme kon daarentegen oplopen van 70 tot tegen de 80. Ook Amsterdamse Droogdok kwam met een slecht bericht, een fors verlies over 1977 inhoudend, hetgeen het aandeel van 66 op 55 bracht. ACF beantwoordde de winstdaling in 1977 van 6 procent met een koersval van circa ƒ10, maar Océ-Van der Grinten kon door een winststijging vorig jaar 5 oplopen. Norit steeg om dezelfde reden deze week nog eens 5 en de NDU klom verder van 310 tot 325. Vast waren ook de meeste bankaande len. ABN trok f 10 aan en de AMRO-bank 5, hetgeen verband hield met een goed jaarverslag van laatstgenoemde. Rentepercentages per 7 maart, ut b (aam Bank: In Groot-Brittannië heeft men deze kleine onbemande helikopter ontwikkeld. Het toestel is voorzien van een tele- visie-camera. Op die ma nier kan het toestel voor diverse civiele doelein den worden ingezet. Vanuit de lucht kan de mini-helikopter bijvoor beeld foto’s maken van verkeerssituaties. Het toestelletje wordt radio grafisch bestuurd. De plannen van minister Albeda van Sociale Zaken om bij wijze van experi ment een jaar lang 75 procent van het loon van langdurig werklozen te betalen aan bedrijven die hen in dienst nemen voor minstens een jaar, zijn door de FNV in een eerste reactie welwillend ontvangen. Wel vraagt de FNV zich af hoe de minister wil controleren dat er - zoals hij wil - voor deze regeling in het bedrijf extra arbeidsplaat- sen worden geschapen. De FNV wil de regeling ook van toepassing zien op deel tijdarbeid. .o De Dordtsche Petroleum-Industrie Maatschappij NV is van plan na ontvangst van het slotdividend van de „Koninklijke” een eerste interimdividend over 1978 van .'-t ƒ8,08 (vorig jaar ƒ7,76) per gewoon en preferent aandeel van 20 gulden betaal baar te stellen. gebleken, dat de zoutvracht van de Rijn sinds de nen vóór 1 januari 1975 het afvalzout moesten terug- ondertekening van het verdrag nog nooit zo hoog is houden, is er tot nu toe niets gebeurd. Het onderzoek geweest. Elke maand van vorig jaar kwamen er aan- naar de methode van opslag nam zoveel tijd in beslag, zienlijke verhogingen voor en werden nieuwe records dat de datum in het zoutakkoord van Bonn verscho- bereikt. Voor het eerst in de geschiedenis importeerde ven werd naar 1 januari 1980. de Rijn begin 1977 op één dag meer dan 100.000 ton afvalzouten. Dit is de gehele jaarlijkse zoutbehoefte van de totale Nederlandse bevolking. Hiermee werd het reeds op de eerste ministersconferentie in 1972 in Den Haag overeengekomen plafond van 200 milli- drijven er achter, dat Frankrijk in plaats van afval- gram chloride per liter bij Lobith vele malen over- zout uit de Rijn terug te houden nu 10 tot 12 kilogram schreden. De zoutlast van de Rijn steeg vorig jaar tot afvalzout per seconde extra in de rivier loost. Deze extra lozing werd mogelijk doordat de prefect van het Franse departement Haut-Rhin per 1 april 1976 een maatregel nam, die de opslag van afvalzout in de bufferbassins op het eiland Fessenheim verbood. Het zout werd in de bakken opgeslagen in tijden van lage waterafvoer van de Rijn om hoge zoutconcentraties te voorkomen. Nu is dit effect teniet gedaan. De Stichting Reinwater vindt het een wonderlijke het verdrag de Franse overheid ruime bevoegdheden zaak, dat de deelnemende landen wel vooraf geld tegemoet te komen aan regionale milieubezwaren hebben betaald voor de opslag van het afvalzout maar dat er niet op wordt toegezien dat de zoutvracht van de Rijn beperkt blijft. De heren Oliveira en Lasonder kunnen deze kostenomslag overigens niet rijmen met het beginsel „de vervuiler betaalt”. Opmerkingen: De hypotheekrente is bij alle banken gelijk gebleven. Voor leningen met gemeentega- fantieen een vijf jaar vaste rentevoet is het gunstigste percentage 8,25%. en zag vorig jaar door de slechte olieprij zen zijn enorme winst van 1976 van 45 miljoen gulden tot circa 4 miljoen gulden terugvallen, terwijl voor 1978 enige winst helemaal niet zeker wordt genoemd. De aandelen die dit jaar gaandeweg al van 45 op 35 waren teruggezakt, vielen nog verder terug tot 29. De 9,25-procents le ning van dit concern, die de afgelopen weken al van 100 procent op 87 procent was teruggelopen, zakte verder terug tot 82 procent. Als derde slechte in de rij wordt, hoewel - voorlopig nog bij geruchte uit vakbonds- e kringen, de VMF-Stork genoemd, waar van het aandeel vorige week nog heeft kunnen oplopen door de berichten over Druk grote Iraanse orders voor Rijn-Schelde- Het Damrak stond deze week onder zwa re druk van een aantal slechte ontwikke lingen in ons bedrijfsleven, die de goede berichten geheel overvleugelden. Centraal stond daarbij natuurlijk het KSH-concern, dat geen dag voorbij liet gaan zonder het vullen van lange pagina’s in de dagbladen. Het verkregen uitstel van betalingen deed de twee leningen van het concern zwaar teruglopen. Vooral de 4,5-procents lening die op 1 april a.s. geheel zou zijn afgelost, moest het ontgelden met een koersval van 97,5 procent op 25 procent, waarna een licht herstel ontstond tot circa 28 procent. De 5,5-procents lening van het concern zakte tot 30 procent. Helaas stond KSH niet alleen, ook Pak- inhuis q □nkamer a koelkas 1 adkam» >iler. In® met w/ü ismachr, beg. Inclusief gordijn» VOOR

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15