'4 Peter's sarcasme V fiscale belevenissen van de gewone man 7 9 i I ss,. i 3 ak n? f ■f H I door L Schrijnemakers Is wraak zoet? Vrijgezel met kind Ali Baba Onverstandig Kruiwagen Bieten o 24 4755 an di! r/ u J i bren- '/j -J Rising sgelei- in nog idden- verde- if, var i naar rekte enken, onderwijs, nutsvoorzieningen, de bijstandswet, om het bij enkele punten i laten, dan weten we in ons hart wel beter. De moeilijkheid echter is, dat ieder indt dat in het algemeen een voor hemzelf wel heel speciaal de tarieven veel te oog zijn De gedwongen slankheidskuur voor zijn geldbuidel wordt door niemand jappricieerd. Belastingen zijn noodzakelijk, dat beseft bijna een kind Al was de in 1975 verleden Agatha Christie, een hoogst produktieve en suksesvolle schrijfster van Btektiveverhalen, ervan overtuigd, dat de belastingdienst met haar geld „hoofd- akelijk waanzinnige dingen” zou doen, als we aan bijvoorbeeld wegenaanleg Dat gebrek aan waardering voor belastingmaatregelen heeft in het verleden in ns land enkele malen tot een accijnzenoproer geleid. Naar men mag aannemen allen dergelijke uitbarstingen van geweld nauwelijks meer te duchten in het uidige democratische bestel. Maar bij ons blijft de eenling mokken. Het r eenmansgevecht van het kleine individu, dat zich terecht of ten onrechte in de aoek gedrukt voelt, duurt voort. Het is geen strijd met wapen gekletter maar met Spitsvondigheden aan beide kanten, soms met humor gekruid, en af en toe een linnenpretje. Het kan daarom ambtenaar en belastingplichtige „tot leringhe ende jermaeck” strekken eens even stil te staan bij de fiscale belevenissen van de Bwone man, die pogingen doet niet in de massa te verdrinken. VOOnWWtfMK EEAMSTIWARE STAP! I o etaalt u ok zo olgraag lasting? ussen- r ki k.k. t)ij over- 96 mnd t; 1 f tK K.T. wf fraaie era, 2e 180 mnd 111.79 278.87 557.34 ijblijvend sen 188,42 307,71 Dat is echter een gevaarlijk pokerspelle- tje dat nare gevolgen kan hebben. De Italiaan schijnt overigens niet de enige te zijn, die zijn aangifteformulier met een los handje invult. In 1975 bleek in de Verenig de Staten bij controle van de aangiften, opgemaakt door belastingadviseurs, niet minder dan 97% te steunen op onjuiste gegevens. Toen is er door de fiscale instan ties wel even met de sabel gerammeld En zeker zal er sindsdien veel verbeterd zijn, want officiële dreigementen leg je niet zo maar naast je neer. Tijdens een interview, enkele jaren geleden, zei Van Straaten dat hij zichzelf geen goede te kenaar vond (dat is niets bij zonders: tegen een ochtenkrant zei hij laatst, dat hij helemaal niéts is) en raadde me aan eens goed op details in zijn tekenin gen te letten. Dan zou hij door de mand vallen, zei hij. Wel, daar hoeft hij niet meer bang voor te zijn, lijkt me, want juist op dat punt heeft hij zich opvallend ontwikkeld. En wat de onderwerpen van zijn Van die laatste categorie was tot op heden nog nauwelijks iets in boekvorm uitgegeven (delen van „Bij ons in het dorp” passen er ook in), maar in die leemte is inmiddels voorzien. zou onzinnig zijn. De ene is sterker dan de andere, maar als geheel is „Van Agt en de din gen die voorbijgaan” de aan dacht beslist waard. ren, daar zou veel porto mee bespaard kunnen worden. IAAT 31 I 8, 7150* jr 16801 In 1961 gingen in Israel driehonderd belastinginspecteurs in staking. Zij eisten een loonsverhoging van 50 percent op grond van het feit, dat zij hun werk zo zenuwslopend vonden. En het zou best wel eens kunnen kloppen, dat dit beroep veel van hun krachten vergt. Als je tenminste leest wat die lui allemaal moeten meema ken. Eerverleden jaar werd in Privas (Fr.) een inspecteur in hals gebeten door een belastingplichtige die zijn aanslag wat al te fors achtte. In Toronto (Can.) zou een boze belastingbetaler al meteen veel min der kans maken zijn wraakzuchtige voor nemens ook metterdaad te kunnen uitvoe ren. Daar zijn tal van beambten aangeslo ten bij de in 1970 gestichte fiscale sportver enigingen. De in clubverband meest beoe fende takken van sport zijn judo en hard lopen. En daar kom je al een heel eind mee! Overigens zijn het lang niet altijd hand tastelijkheden die zij moeten verduren, het gaat ook vaak om psychologische prikjes, geniepige plagerijen. Eveneens in Canada, in Edmonton, voelde een inwoner zich in 1969 zodanig uitgekleed door de fiscus, dat Waar gewerkt wordt, worden fouten ge maakt, ook op het belastingkantoor. Het hangt van de instelling af van degene op wie de fout betrekking heeft of hij er een humoristisch tintje aan kan ontdekken of dat hij zich zwaar in zijn wiek geschoten voelt. In Mainz(D.) werd de 71-jarige aarts bisschop van het diocees in 1975 in de belastingen aangeslagen als „vrijgezel met kind”. De prelaat voelde er zich niet door beledigd, hij vond het een geslaagde kar- navalsgrap. Een computer, waarvan niet verwacht kan worden dat hij partij kiest vóór of tegen het celibaat, had hem ver ward met een naamgenoot. Het blijkt dus laatste bundel betreft, die lig gen voor de hand: Nixon, het Midden-Oosten, Luns en De Jong, Lockheed, Samkalden en uiteraard Van Agt. De bijbeho rende prenten te beschrijven .'-f. In 1971 werd in New York een „Club van belastingambtenaren-bloeddonors” opge richt. De nieuwe club was ook daarom gesticht, zei de voorzitter in zijn openings toespraak, „dat men ons niet kan nageven, dat wij onze medeburgers alleen maar uitzuigen”. Toch is het niet uitgesloten, dat juist dit laatste woord door het hoofd flitste van een huisarts in Den Bosch, toen in juli 1966 de belastingaanslag op zijn schrijftafel belandde. Hij stond op, liep naar de wachtkamer en vertelde zijn pa tiënten, dat hij ermee stopte omdat hij niet van zins was alleen voor de belastingen te werken. Hij zou als hij aan de ambtshalve opgelegde aanslag wilde voldoen de rest van het jaar uitsluitend daarvoor in touw moeten zijn en daar voelde hij niet veel voor. Hij zocht liever een rustiger baantje. „Wegens krankzinnige belastingheffing voorlopig geen praktijk”, kwam er op de voordeur te staan. Onrechtvaardig behandeld voelde zich ook een sekretaresse uit Hamm (D.), die zich aan zo’n straffe vermageringskuur onderwierp, dat ze een heel nieuwe garde robe moest aanschaffen. Zij vond het van zelfsprekend, dat zij die extra uitgaven op haar inkomen in mindering kon brengen, en toen de inspecteur van de belastingen het daar niet meer eens bleek te zijn, ging ze het hogerop zoeken. De fiscale rechter toonde zich een sociaal bewogen man en bij hem kreeg zij gehoor, De Duitse juris prudentie kent sedertdien deze passage: „Vrouwen, die te dik zijn en daardoor geringere huwelijkskansen hebben of in hun gezondheid geschaad worden, mogen na een hongerkuur de kosten van de nieuwe kleding van de belasting aftrek ken”. Dat is toch mooi, nietwaar? Och, het apparaat dat zo naarstig voor de staat gelden inzamelt, is toch niet geheel van menselijke trekjes gespeend. In Ken sington (USA) wordt sinds twee jaar met bloemengeuren geprobeerd de bezoekers het verblijf in het belastingkantoor te ver aangenamen. Van het verspreide seringen en viooltjesparfum zou een kalmerende invloed uitgaan. In het Spaanse Sevilla werd in 1974 op een andere manier hetzelft de doel nagestreefd, maar daar was de reaktie nogal zuur. Toen het belastingkan toor gerestaureerd was, werd aan de plaat selijke kunstschilders het verzoek gericht ideeën in te sturen voor het beschilderen van de vers gewitte wanden. Een van de minst kwetsende voorstellen: Ali Baba en de veertig rovers. Het werk van tekenaar Peter van Straaten (typisch onder steunende illustraties even buiten beschouwing gelaten) is naar strekking en sfeer grof weg onder te -verdelen in vier groepen: humor en ironie Va der Zoon”, „Bij ons in het dorp”), nostalgie („Uit m’n hoofd”), treurnis („Moeder, ik ben niet gelukkig”, „Het blijft tobben” en zijn bijdragen aan „Variaties op variaties”)en bij tend sarcasme. Dat zou ook onverstandig zijn, vindt Dr. Wendell, een Amerikaans belastingpsy- choloog, een valse aangifte berooft de mens van zijn gemoedsrust en dat weer verkort zijn leven. Dr. Wendell beweert, dat „de stress van het slechte geweten” de knoeier op een paar jaar komt te staan, en daarom adviseert hij: „Als u langer wilt leven, betaalt u dan uw belastingen eerlijk en punktueel”. Toen zijn verklaringen ruchtbaarheid kregen, bleken ze aan dui delijkheid toch nog iets te wensen over te laten. Een anonieme briefschrijver had er tenminste moeite mee: „Langer leven, goed en wel, maar waarvan. Toch lijkt dat slechte geweten geen verzinsel van Dr. Wendell te zijn. W. F. Karlos geeft daar in zijn „Troostboekje voor de belas tingbetaler” een aardig voorbeeld van „Het stedelijk belastingkantoor van Londen ontving enige tijd terug een schrij- In 1955 gaven de Italiaanse posterijen ■n zegel uit met het volgende opschrift. )e natie verwacht een eerlijke belasting- angifte van U”. Dat zullen alle naties van e hele wereld wel van hun burgers ver achten. Maar een langdurige werking is* an die oproep blijkbaar niet uitgegaan, rant onlangs is opnieuw getracht langs ie filatelistische omweg de Italiaanse be- astingmoraal iets op te vijzelen. Dat is ‘chter niet bepaald een eenvoudige zaak, .wisselden zou de overheid daartoe ook haar eigen methoden eens onder de loep kunnen nemen; naar men zegt wordt er bij het bepalen van de aanslag van uitgegaan, dat bij het opmaken van de aangifte zoveel terughoudendheid in acht wordt genomen, dat het resultaat met twee vermenigvul- pigd moet worden om in de buurt te ko men van wat het had moeten zijn. De jezuïtenpater Trabucchi, die zich met iet probleem heeft beziggehouden en die elfs een vermenigvuldigingsfactor van Irie aanneemt, legt uit dat door die hou- ing van de autoriteiten de normale belas- ingbetaler onrecht wordt aangedaan. „Hij an zich slechts beschermen door zoveel under op te geven als hij meent dat de elastingautoriteiten aan zijn inkomen oevoegen Wanneer ik één schrijf, en de elastingambtenaar drie leest, dan zal ik m een inkomen van drie aan te geven één loeten schrijven”. dat de belastingplichtige wel eens voor verrassingen komt te staan, maar dat geldt in veelvoud voor de belastinginspecteur. De timmerman Alec Guilford uit Boston vroeg om vermindering van zijn aanslag, naar hij meende om zeer grondige reden: „In mijn huis woont een spook, dat de overleden broer is van mijn vrouw, van wie ik sinds twee jaar gescheiden ben. Het is niet meer dan recht en billijk, dat die schimmige gast een gedeelte van de belas ting betaalt”. Hij vertelde er niet bij hoe de belasting eventueel bij nalatigheid geïnd moest worden. Soms echter wordt ook op het belasting kantoor de plank behoorlijk mis geslagen. Dat ondervond in de jaren 1971-1972 in Italië een zekere Moscardelli, die maar steeds aanslagen kreeg voor sukses- sierechten die hij moest betalen over de nagelaten goederen van zijn vrouw, terwijl mevrouw Moscardelli nog springlevend was. Omdat schriftelijke protesten niet helpen nam hij zijn vrouw mee naar het kantoor om de heren het levende bewijs van hun ongelijk te tonen. Het mocht niet baten, enige tijd later lag opnieuw een aanslag voor de suksessierechten in de bus. Als je dat hoort, dan bekruipt je de twijfel of die lezer van „II Messagiero” met zijn ingezonden stuk toch niet een beetje gelijk had. „Ergens moet een begin met de beknotting van de staatsuitgaven gemaakt worden. De belastingdienst zou bijvoor beeld geen aanmaningen meer moeten stu- hij een blauw overhemd nam en daarop een betalingsopdracht schreef voor de bank. Deze „cheque”, die hij op het belas tingkantoor aanbood, werd door de dienstdoende beambte niet geaccepteerd, maar de symboliek was duidelijk. Even min moeilijk te raden was de symbolische betekenis van een aktie der Stichting Bij stand Belastingplichtigen in 1974 in Am sterdam. Door enkele vertegenwoordigers van die Stichting werd een grote koe van gips bij het belastinggebouw aan de Wi- bautstraat naar binnen geduwd. Met de koe die uiteraard stom was en die met een takelwagen weer verwijderd moest worden, werd op welsprekende wij ze geprotesteerd tegen de manier waarop in Nederland de belastingbetaler wordt uitgemolken. Betalingen in natura zijn niet meer rrio- gelijk, dat wisten we allang. Maar zijn betalingen in munt-specie ook aan restrik- ties gebonden? Toen Aldo Bacci uit San Paolo di Jesi (It.) in 1972 de in zijn ogen te zeer gepeperde aanslag kreeg, besloot hij op zijn manier iets terug te doen. De 500.000 lire die hij moest afdragen reed hij in kleingeld met zijn kruiwagen naar het belastingkantoor. Drie jaar later gebeurde in Frankrijk ongeveer hetzelfde, waaruit maar weer eens valt af te leiden hoezeer de mensen op elkaar lijken, maar vooral hoe zeer ze één van hart en één van ziel kunnen zijn als het om de mammon gaat. Toen werd in Pas de Calais een Fransman door de voortdurende aanmaningen zo kriegel, dat hij de resterende 9000 francs voldeed met 320 kilo munten. Een binnenpretje zal hij daarbij wel gehad hebben, want het- kostte de betreffende ambtenaar drie da gen om alles na te tellen. Vijf jaar eerder had de Amerikaan Ha rold Ballew hetzelfde grapje willen uitha len. Maar toen hij met zijn 73489 munt stukken bij het loket arriveerde, kon hij weer omkeren: de ontvanger peinsde er niet over zijn vingers blauw te tellen. Bal lew viel toen zelf in de kuil die hij voor een ander gegraven had, want wat hij zo ijve rig bij elkaar had gezocht moest hij nu links en rechts in kleine partijtjes weer zien om te wisselen. Ballew was de eerste niet die het steekspel verloor, en hij zal de laatste niet zijn. De geperfectioneerde be lastingheffing is een van de verworvenhe den van de moderne beschaving en dat betekent, dat we er nooit meen vanaf komen. Zuid-Franse boeren onderstreepten hun protest in 1963 met dertig ton aardappelen, bieten, tomaten, perziken en sperziebonen. Met vrachtwagens waren de produkten van eigen bodem naar Cavaillon gevoerd, waar ze door landbouwers, die ontstemd waren over de lage prijzen waarmee ze genoegen moesten nemen, met rieken door het loket van de belastingontvanger naar binnen werden gesmeten. „Dit is een voor schot op onze belastingen”, fa-eeg de ge schrokken ontvanger te horen. Na een kwartiertje scheppen lagen de aardappe len en andere vruchten des velds ruim een meter hoog in het kantoor, dat vanwege die ongewone vloedgolf voor enkele weken buiten gebruik werd gesteld. De Franse agrariërs gingen er nogal grofkluitig tegenaan, maar listige elemen ten in onze samenleving onderkennen ook mogelijkheden die zonder geweld tot be lastingverlaging leiden, leerst u maar. Met een kleine advertentie zocht in 1972 in Ohio (USA) een weduwe met twaalf kinde ren een passende woning te huur. Ze ont ving zevenenzeventig reakties, plus een huwelijksaanzoek. Dat kwam van een huiseigenaar, die weten liet vooral belang stelling te hebben voor de kinderen.van wege de grote belastingvoordelen. 7^- ',J „Van Agt en de dingen die voorbijgaan” (Van Gennep, f7,90) bevat een kleine zestig i politieke prenten van de laat- ste tien jaar, welke merendeels eerder verschenen in het week blad Vrij Nederland. t A 'W- - ven met als bijlage een biljet van tien pond. Als mijn geweten mij ook in de toekomst plaagt volgen verdere beta lingen". Het is te hopen, dat de scrupuleuze af zender inmiddels weer van een ongestoor de nachtrust geniet. Volgens een ander voorbeeld uit het boekje van Karlos had den de inwoners van Hogeriya (Yemen) helemaal geen last van een knagend gewe ten, integendeel. Bij een grote brand, die het belastingkantoor verwoestte, gingen alle daar aanwezige akten verloren. De gehele mannelijke bevolking stroomde daarop naar de moskee om Allah te dan ken. Se non vero. .Als het niet waar mocht zijn, dan is het toch goed gevonden i ■••’V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25