e A.. f „Mijn kinderen gaan niet naar school ,,Wij leren zelf wel hoe we moeten leven NIET IEDEREEN ZAL MIJN BOODSCHAP BEGRIJPEN” H Oomkes _y - i Toverspreuk In het kort 1 Boude uitspraak Geld i Kensington, nette wijk in Londen Kil weer. Een drie verdiepingen og herenhuis. Binnen wijst een receptioniste de weg „Bob zit in het partement achteraan rechts, meneer.” Ik druk de deur open van ar achter het geluid komt van de bekende Jamaïcaanse volksmu- k. Alles wijst op een vrolijke sfeer En ja, hoor In de kamer waarin ik echt kom, zit een viertal Jamaïcanen genoeglijk onderuit, gezellig teen „spliff(buitenmodel hasjsigaret) in de knuist. Twee anderen, ineens voorzien van de uiterlijke kenmerken van de rasta’s, dansen de muziek. Een van beiden is getooid met een driekleurige, wallende wollen muts, waar zwarte pieken vilten haar onder steken: Bob Marley. Bianca bk. Liefdesliedjes Babylon Ierse leut s e toverspreuk ie- ?n an Bob Marley e in. n- e 99 n. e i. n belangrijk voor je? 99 (n. I ^ll De Dubliners Bianca Jagger en ng voor een muziekstijl, die tiental len internationaal bekende ver tolkers kent, maar slechts één idool in de persoon van Bob Marley. groep Led Zeppelin en Neil Young de grootste trekkers zullen zijn op een festival in het Alkmaarse AZ-stadion. Vrijwel zeker is echter de komst van Bob Marley, de koning van de Jamaïcaanse reggae, en zijn begeleidingsgroep de Wailers. De eerste juli wordt genoemd als de datum waarop hij in het gemeentelijk sportpark van Geleen een openluchtconcert zal geven, terwijl zeker niet moet worden uitgesloten dat hij in aansluiting daarop zal optreden in het AZ-stadion. Bob Marley is een ware publieksmagneet. Duizenden doorstonden vorig jaar zomer en het jaar daarvoor het ongerief van het urenlang wachten, de lange rijen voor de toiletten en bars en de tropische hitte, enkel om te kunnen dansen op de klanken van zijn vrolijk-huppelende „hoeketakke”-muziek. Voor de filosofie van rasta-aanhanger Marley hebben slechts weinigen oog. lijksbootje zijn gestapt. Beide dames zijn momenteel druk in de weer met hun speeldfilmdebuut. Bianca deelde op een persconferentie in München mee dat zij in haar eersteling „The Ringer” een erva ren call-girl speelt, die echter niet kan voorkomen dat zij op zekere dag verliefd wordt op een van haar klanten. Als we Maar ik heb de sterke indruk dat al jouw moeite, om de blan ke te vertellen waar je in ge looft, tevergeefs is.” Marley: „Huh; nee, nee! Jij moet goed luisteren. Ik werk er aan, het kan niet in één dag.” vijftienjarig bestaan. Luke Kelly, Bar ney McKenna, John Sheahan en Jim McCann trekken overal op de wereld volle zalen met hun combinatie van me lodramatische ballads en uit volle borst voorgedragen kroeg liederen. De groep werd na een energiek optreden op het Edinburgh Festival in 1963 uitgenodigd voor de BBC- tv-show Hootananny, dat hen eensklaps populariteit bezorgde. Onder het motto „15 years on” trekken de Dubliners deze maand hun sporen in het Hollandse land. Maandag 20 maart wordt het Amsterdamse Carré, op dins dagavond 21 maart het Utrechtse Tivoli en twee dagen later de Rotterdamse Doe len aan. haalt. Jah zei mij dat ik met jou moest praten, Jah zal mij ook zeggen wanneer ik naar Afrika, naar huis zal gaan. Als je de bijbel leest met mijn ogen, dan lees je je eigen horoscoop.” Patti Smith ongecompliceerde Easter album min der gecompliceerd in elkaar steekt dan dat van Radio Ethiopia. Jim Capaldi, jarenlang tekstschrijver en drummer bij Traffic, komt twee dagen later met zijn nieuwe groep (The Contenders) naar Pa radiso. Aanbevolen. Marley: „Natuurlijk is dat be langrijk. Wij rasta’s werken hard, maken dus goede muziek. Onze muziek wordt ook telkens beter, op de nieuwe plaat staan ook een paar liefdesliedjes. Dat is belangrijk. Veel jonge mensen luisteren niet graag naar songs met een politieke boodschap, vandaar liefdesliedjes. Nee, dat is niet vreemd. Want zij luiste ren eerst naar de liefdesliedjes en dan naar de andere over Jah, En wij doen alles om mensen te vertellen van Jah en tegen de slechte wereld van Babylon te waarschuwen. En er zijn al veel meer dan een miljoen rasta’s, weet je?” m- j- ie Wat is die waarheid dan waar over jij het hebt? „Dat is dat Jah terug zal ko men op aarde.” Dan raffelt Mar ley weer de toverspreuk die met n *g- Renaissance, een wat je met enig goe de wil zou kunnen aanduiden als een symfonische folkgroep rond Annie Has lam, concerteert voor het eerst sinds twee jaar in ons land. Het is een groep die verstilde, haast klassiek geconstru eerde muziek produceert. Vrijdag 17 maart in het Amsterdamse Paradiso. Dit Amsterdamse vrije-tijdscentrum biedt de komende weken nog enkele op vallende attracties. „New Yorks first La dy of Rock” Patti Smith komt donderda gavond 23 maart om haar fans te overtui gen dat het materiaal van haar nogal Het is al weer allemaal achter de rug, de Boekenweek 1978, maar toch willen we onze lezers niet de meest boude uit spraak onthouden, waarmee presentator Berend Boudewijn de openingsavond van de Boekenweek van start liet gaan. Voor het gehoor van uitgevers en schrij vers verklaarde hij wie de meest gehaai de uitgever van het jaar 1977 was ge weest. „Dat was de man die in eigen beheer biljetten van honderd gulden ver vaardigde, want hij drukte zonder de poespas van schrijvers en boeken re gelrecht dat waar het uitgevers om te doen is". S-& „Ook ja, natuurlijk. Reggae is soul, is rastamuziek. Daar hou den ze van. Maar ik denk, ehik weet dat er blanke mensen zijn die naar mij toeko men om meer dan muziek. Van de zomer speel ik weer in Neder land met de Wailers, denken wij nu. Als Jah het goed vindt, ten minste. Dan komen er weer dui zenden kijken, dan schrijven er weer mensen over Jah. Dat helpt. Ik zou zelfs gaan als ik wist dat ik maar één man tot rasta zou maken.” Alles goed en wel. Bob Mar^ ley, die al een jaar of vijftien met zijn Wailers in hoofdzaak dezelfde muziek en boodschap brengt, heeft de volharding van een lastige colporteur. Hoe staat het met zijn eigen verhouding tot Babylon, zijn de materiële verlokkingen niet groot? Wat ge beurt er met het geld dat hij maakt? Marley: „Jij bedoelt: ik heb een platencontract en zo meer? Ja, wat is belangrijker, dat men sen van Jah horen of niet? Soms moet je Babylon gebruiken. En wat geld betreft, het is zo dat wij moeten leven of niet soms? Onze vrienden moeten ook leven, wij helpen ze.” Maar de mensen bij ons ko men alleen naar je concerten omdat je muziek zo lekker swingt. Ambitieuze echtgenotes van vooraan staanden laten zich graag gelden, dat is een bekend feit. Boze tongen beweren zelfs dat de ambitie de reden is waarom Margaret uiteindelijk met de Canadese premier Pierre Trudeau en Bianca met Stones-zanger Mick Jagger in het huwe- O.K. Jij maakt muzidk die komt uit een derdewereldland. De eerste derdewereld-stijl die op grote schaal de hedendaagse lichte muziek van Europa en een beter leven. Maar zijn grote blanke aanhang in Amerika en Europa ziet Marley’s gefiloso feer helemaal niet zitten, is mijn eerste opmerking. De fans schatten alleen zijn swingende muziek op waarde, nemen de rest op de koop toe en laten de boodschap de boodschap. Niet dan? Marley: „Dat niet zo. De strijd is lang en moeilijk, maar ook blanken kunnen en zullen zich bekeren en rasta worden.” Dan volgt een lang betoog dat erop neerkomt dat alle rassen ei kaars broeders en zusters zijn, want iedereen stamt van een van de zonen van Mozes af. De rasta’s en de bijbel beschouwen hen als de stamvaders. „Alleen niet iedereen zal de boodschap begrijpen. De krachten van Ba bylon verhinderen ook dat de blanke man de waarheid zal le ren kennen.” Het ongenoegen wortelt voor al in het merkwaardige rasta- geloof, een combinatie van bij belse gegevens en een afschuw van de moderne tredmolen die de kapitalistische en opslokken de wereld van de blanke nu een maal is. De rasta’s noemen die wereld Babylon. Ze lijken nogal wat met zionisten gemeen te hebben. Hun verloren vader land is echter Afrika en hun God (Jah genoemd) is wijlen kei zer Haile Selassie van Ethiopië, door Marley tijdens elk gesprek steevast aangeduid als de „Ko ning der Koningen, Heer der He ren, Veroveraar, Leeuw van Juda”. Marley verwoordt als compo nist en zanger eigenlijk de klacht van zijn vroegere lotge noten in de ghetto’s als hij kri tiek levert op de rijken door bijvoorbeeld te zingen over „Them belly full, but we hun gry”, dat vrij vertaald neerkomt op „zij hebben een volle pens, maar wij vergaan van de hon ger” of in andere songs aangeeft dat Jah de weg zal wijzen naar farley, aanmerkelijk kleiner I 1 je zou verwachten, gaat jr naar de aangrenzende ka- r. Het is een van stemmige uren voorzien, rustgevend trek, waar hij zich op het bed irzet, me observeert en als i sjeik gezeten drie uur lang n vragen probeert terug te ipelen naar zijn geloofsover- 'ing. Het is een vermoeiende jd van twee mensen die el- ir willen begrijpen, maar irtdurend dreigen langs el- ir heen te praten omdat ze op i verschillende golflengte zit- h. Marley’s steenkolen-Engels [bovendien bij tijd en wijle auwelijks verstaanbaar. Maar ’s mans geestdrift kent (een grenzen. Zoals zoveel Ja- haïcanen van eenvoudige ko- laf is deze reggae-zanger rasta- iri; Bob Marley heeft zich zelf tzworen om dit merkwaardige [loof uit te dragen. Het groot- deel van de bewoners van t in het hartje van de Caraïbi- le Zee gelegen Jamaica zijn lammelingen van de in vroe- r tijden vanuit Afrika geïm iteerde slaven. Zij leven op de id van het bestaansminimum '1 wonen in trieste golfplaatwij- 1 rond Kingston, de hoofd- id. De welvaart van de rijken itrasteert er met de pure ar- ede van de bewoners van de 3 lantytowns”, de ghetto's, zo- in elk derde-wereldland ei- ilijk. 1 feel plattelandbewoners zijn ar de stad getrokken in de J op er aan werk, voedsel en 1 beter leven te geraken. De iliteit is triest: banen zijn nau- lijks voorhanden, onderdak n je er niet krijgen en het derwijs staat er in de kinder- ioenen. Een perfecte voe- igsbodem voor een muziek 1 leven klagend en opstandig is de blues van de Amerikaan- negers, maar vrolijker klinkt. J ik rebelser is dan het vriende- ke ritme met accent op de ’eede tel zou doen-vermoeden. iggae is de officiële benaming Koning der Koningen begint af. „Haile Selassie Leeuw van Ju da! Haile Selassie Jah! Het staat in de bijbel, in de Openbarin gen. Iedereen weet dat! Voordat Jah terugkeert op aarde om ons naar Afrika te brengen, moeten wij van hem zijn. Moeten wij voor hem werken. Maar de krachten van Babylon zijn slecht, slecht. Scholen zijn slecht ook. Mijn kinderen gaan ook niet naar school. Wij leren zelf wel hoe te leven, de bijbel vertelt het. De school leidt kin deren op zoals Babylon wil, ver telt kinderen niet van Jah. Daar om begrijpen blanken het vaak niet. Het is een systeem, begrijp je?” Grote muziekfestivals zijn uit de mode, enkele uitzonderingen daarge laten. De tijd dat duizenden jongeren ondanks het gebrek aan comfort en onder het genot van verlokkende klanken en een fikse dosis alcohol of een andere drug het konden opbrengen om uren en soms dagen achtereen in hetzelfde voetbalstadion door te brengen, is op de een of andere manier onlosmakelijk verbonden met het beeld dat wij ons van de jaren zestig hebben gevormd. Slechts het jaarlijkse succes van het Pinkpopfestival in Limburg maar daar loopt men altijd wat achter aan logenstraft de zekerheid dat de jaren zeventig te hard zijn voor het vreedzame, liefderijke sfeertje van dergelijke massale gebeurte nissen. Toch staan er voor begin juli van dit jaar grote festivals op de planning. Zo worden de geruchten sterker dat de Engelse hardrock- het niet dachten: sex blijft een makke lijk te verkopen artikel. Als er een groep is die Ierse volksmu ziek tot ver over de grenzen heeft ver breid, dan is het de Dubliners. Dit jaar viert de viermansgroep zelfs zijn Wat gebeurt er als Babylon jou nou eens zou gebruiken? „Wat bedoel je?” Nou, binnenkort komt Kaya uit, je nieuwe album. Elke letter die de pers daaraan wijdt is reclame en geld voor de platen maatschappij. Geld voor Babylon. Marley (boos): „Zij verdienen veel, ja. Babylon is slecht, doet niets voor niets. Moet ik jou dat vertellen? Bovendien zit ik met jou niet over een plaat te praten, maar over Jah, huh?” Maar toch. Je doet van alles en toch profiteert Babylon van je werk. Dat lijkt me een moei lijke strijd worden. „Maar ik moet strijden voor Jah, ook als strijd niet veel uit-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33